GRADIX GRADA Heropening VEILT DE VALLEI ZANDSTRAAT 64 Fa H. HIENSCH LEERLINGEN CONDUCTEUR rm wis Middeostandscursus 'de CANADESE ERFENIS- r Voor de Jeugd W.A.V.V. - SNEEK 1-5 vast-schuimend sopkrachtig van onze geheel vernieuwde zaak Rein Veenendaal J Het Gelders Orkest Voor uw trouwpartij zijn wij thans speciaal ingericht. Wed. A. W. de Haas MIDDENSTANDS WONING Veilinggebouw Sportlaan 8 Ede (Z) N*V. Biscuitfabrieken MEURSING JONGENS, MEISJES, ook geh. DAMES Officiële Bekendmaking Tingeling, de ijscoman! De vacantietrip van Bert en Bram FEUILLETON WAVV heeft een zeer slechte start gehad in de eerste klasse amateurvoet bal. Het werd een 51 nederlaag. Over het geheel genomen waren de Wage- ningers wat meer in de aanval. Dit wijst de corner-verhouding wel uit: WAVV 16 Sneek 4. Toch was Sneek gevaarlijker voor het doel. Vooral midvoor Bouwma bleek een goede schutter te zijn. Bij een van de eerste aanvallen van Sneek ging de bal rakelings langs het WAW-doel. Direct hierna was het Van Reemst die bij een WAVV-aanval hard inschoot; keeper Kracht wist echter goed te stop pen en weg te werken. Bij een volgen de Sneek-aanval kreeg zij een vrije trap te nemen. Hieruit plaatste Kootje de bal hoog voor het WAVV-doel. Linksbinnen Witteveen ving de bal op en schoot hard in. Keeper Jansen was echter op zijn post en werkte de bal het veld weer in. Bij een snelle Sneek-aanval was het Bouwma, die een voorzet van links buiten Kootje opving en met een fraai schot Sneek de leiding gaf (01). Er was toen 20 minuten gespeeld. Niet ont moedigd trok WAW ten aanval. Van de Spaa bracht de bal goed voor het Sneek-doel. Van Reemst kreeg een fraaie kans om gelijk te maken. Het schot was wel hard, maar onzuiver. Keeper Kracht wist de bal ten koste van een hoekschop uit zijn doel te hou den. De hoekschop leverde niets op. Aan de andere kant was het linksbuiten Kootje, die een harde schuiver inzond. WAVV zette alles op de aanval, om de gelijkmaker te scoren. Aanval op aan val rolde op het Sneekerdoel af, bij een er van loste Heilegering jr. een hard schot. De bal ketste van de deklat het veld weer in. Na de rust ging WAVV direct tot de aanval over, Twint bracht de bal uit de achterhoede voor het Sneeker doel. Van Reemst loste hieruit een tam schot waar keeper Kracht geen moeite mee had. Langzaamaan werkte Sneek zich los en bij de eerste aanval was het met een al raak. Bouwma werkte zich langs 6topper Heilegering en schoot de bal in het uiterste hoekje langs keeper Jan sen (02). Direct hierop was het de zelfde speler die rakelings langs schoot. WAVV, niet ontmoedigd, ging tot de aanval over. Zeiler bracht de bal goed voor het Sneeker doel, waar Hellege- rng jr. klaar stond om met een hoog en hard schot keeper Kracht te passeren (12). Er kwam wat meer leven in het spel der WAVV-ers. Echter voor korte tijd want bij een zichtbaar ongevaar lijke Sneekaanval was het linksbuiten Kootje die de stand op 1—3 bracht uit een pass van Bouwma. Bij een volgende Sneekaanval kreeg de linksbinnen Wit teveen een goede kans de voorsprong te vergroten. Hij schoot echter voor open doel langs. Aan de andere kant schoot Van Reemst in vrije positie hoog over. Bij de volgende Sneekaanval beging stopper Heilegering een overtreding binnen de beruchte lijnen; de hiervoor toegestane strafschop werd door Koot je hard ingeschoten (14). WAVV speelde verder een verloren wedstrijd. Men kreeg nog enkele hoekschoppen te nemen, die echter niets opleverden. Bij Sneek lukte het beter. Kootje bracht de bal hoog voor het WAW-doel. Wit teveen loste hieruit een hoog schot. Keeper'Jansen stompte de bal uit zijn doel. Bouwma was er echter als de kip pen bij en kopte de bal in het doel (15), waarmee het einde kwam. Het UNIEKE vloeibare wasmiddel in Nederland, dat de grote literfles met groen etiket voor slechts 45 Ct Voor veilig bleken: BIEEKWATE,, üiiS;s;. Wij brengen U een uitgebreide Haarden Kachels Rijwielen Huish. Art. sortering in Zandstraat 64 VEENENDAAL Rijwielhandel en Reparatieinr. Agentj van Union, Batavus Rijwielen en Hulpmotoren GORTSTRAAT TEL. 2456 VEENENDAAL Ook op gemakkelijke betaling- voorwaarden DE N.V. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN biedt plaatsingsmogelijkheid voor Solliciteren kan ieder, die goed gezond is volledig lager onderwijs heeft genoten 20 jaar of ouder, doch nog geen 31 jaar is. Arbeidsvoorwaarden bezoldiging van f 3180.- per jaar na het bereiken van de 23-jarige leeftijd tot f 4164.- per jaar als hoofdconducteur (deze bedragen gelden voor de 1 e loonklasse). Extra beloning voor nacht- en Zondagsdienst voordelige reismogelijkheden kosteloze dienstkleding tegemoetkoming in pensionkosten spoedige aanstelling in pensioengerechtigdedienst. Bij voldoende deelname zal er een te OVERBERG beginnen op 1 Oct. Cursisten kunnen zich opgeven op WOENSDAG. 14 SEPT. van 20-21 uur DONDERDAG, 15 SEPT. van 19-20 uur bij het hoofd der Chr. School. W. A. M. SCHREUDERS Haarweg 25 Overberg V. Sollicitaties te richten aan de 2e Afdeling van de Dienst van de Exploitatie der N.S. te Utrecht. Desgewenst wor den door deze Afdeling nadere inlichtingen verstrekt Plaatsbespreking voor abonnementsconcerten te ARNHEM Dagelijks bij Fa. BERGMAN, Koningstraat 19 - Telefoon 23014 - Arnhem Prospectus wordt op aanvrage toegezonden. Nieuwe 68 pers. auto's disponibel. Zeer voordelige tarieven. N.V. v/h Fa. Markt 16 - Veenendaal Te koop of te huur GEVRAAGD in Veenen daal of omgeving op goede stand 5 6 kamers. Kleinere ruilwoning in Veenendaal komt e. v. beschikbaar. Br. onder nr. 2524 aan het bur. van dit blad R. VAN BLOKLAND Beëdigd Makelaar Taxateur, Erkend Veiling houder Vrijdag 9 Sept. a.s. des voorm. 10 uur ten verzoeke van de Weled. HeerBizob te Achterberg en anderen. Meubilaire goederen w.o. ameublementen, tapijten, dressoirs, radio, tafels, stoelen, dekens, zo goed als nieuwe gaskachel, motoroveralls, bontjasjes, stofjassen, borden, kof fie- en Theepotten, teilen, emmers, elec.- en bcnzinelampen, jerrycans, rubberboten, heining- palen, voorhamers en div. gereedschappen. Te bezichtigen Donderdag 8 September van 9-9 uur 1 obrengen en desgewenst afhalen van goederen Woensdag 7 September van 9-5 uur. R. van Blokland Oortveldlaan 5 Ede - Telef. 8542 C. G. v. Blokland, Amsterdam C. Verboom, Arnhem Deurwaarders. in alle afdelingen plaatsing voor nette op aantr. voorw. - verg. reisk. inbegr. Dagel. (ook schrift.) aanm. 8-6 uur Smalle Pad, Amersfoort. WACHTVERBOD Burgemeester en wethouders van Rhenen brengen ter openbare kennis, dat de raad dezer gemeente in zijn open bare vergadering van 30 Augustus 1955 hééft vastgesteld een wachtverbod bin nen de op de Kruisstraat, noordelijk van de brandweercentrale aangebrachte lijnen. Van dit besluit staat voor ieder be langhebbende beroep open tot het einde van een termijn van dertig dagen na heden. Het adres van beroep wordt aan de Koningin gericht, maar ingediend bij de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, die een bewijs van ontvangst afgeeft. Dit besluit is in afschrift verzonden aan de betreffende hoofdingenieur directeur van de rijkswaterstaat, aan de Koninklijke Nederlandse Toeristen bond A.N.W.B., de Koninklijke.Neder landse Automobiel Club, de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging en de gedeputeerde staten van deze provincie. Rhenen, 2 September 1955. Burgemeester en wethouders van Rhenen, De burgemeester, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. De secretaris, Th. v. d. WILLIK. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" Onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal WIE VIEREN HUN VERJAARDAG? 8 Sept. Wim van Meerten. 10 Willy van Beek. 10 Lizzy Albracht. 12 Izaak van Hunnik. 14 Engelien v. d. Bovenkamp. ONZE ZILVERPAPIERACTIE Afgelopen week ontvingen wij weer zilverpapier en andere materialen voor onze spaaractie ten bate van een blin dengeleidehond. De namen van de spaarders zijn ditmaal: Eef van Heemsbergen. Hennie en Bobbie Schoeman. Kitty en Anneke van de Berg. Aartje van de Kraats. Theo Breeschoten. Lenie van de Bas. Hermien Breeschoten. Allemaal onze hartelijke dank. Tante Jos. NIEUWE RAADSELS I. Kennen jullie drukkingen in onze 1. Lief en 2. Geld en 4. Door dik en.. 3. Kris en 5. Het wel en 6. Wikken en 7. Blikken en 8. Pak en 9. Te hooi en 10. Schots en de volgende uit- Ned. taal? 11. Bont en 12. Over en 13. Willens en 14. Koetjes en 15. Weer en 18. Heg noch 17. Te vuur en te. 16. Dag en 19. Goed en 20. Raad en x gereedschap. x vervoermiddel. x land in Europa. x tweederangs herberg. x plaats in Noord-Brabant. x jaargetijde. Op de kruisjeslijn komt de naam van een grote vrucht. III. Ik ben een jongen; verwissel de eerste en de laatste letter en je kon me gebruiken om iets vast te binden. Oplossing raadsels I. Helvetia. 2. Alva. 3. zwemvogel. 4. ghetto. 5. kielhalen. 6. Marva. II. Metselaar. Visser. Tuinman. Ste ward. Redacteur. Tingeling, de ijscoman! Langzaam rijdt hij door de straat en verkoopt z'n koele hapjes, Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Tingeling, de ijscoman! „Vier van vijf en twee van tien. 'k Heb graag bekers, hoor, geen wafels, heeft u die voor ons misschien?" Tingeling, de ijscoman! „'t Spijt me, maar m'n ijs is op." Daar staat Keesje met z'n stuiver. Jongens, jongens, wat een strop! Tingeling, de ijscoman! Bel nog rustig maar wat door, Want we kunnen heus de kachel Nog wel even missen hoor! (Vervolg.) De volgende morgen is Bert het eerst wakker. Hij hoort stemmen en zit meteen rechtop, met zijn neus tegen het raampje. Daar ligt een kleine grijze boot langszij, waarop Bert het woord „Rivierpolitie" leest. Een stem zegt: ,,'t Is in orde meneer", waarop het grijze bootje wegpuft. Bert ziet nu ook een hand die een hengel vasthoudt en opeens begrijpt hij er alles van. De rivierpolitie heeft zeker geïnformeerd naar de visakte van mijnheer Corthoeff, of wel oom Fred, want zo mogen de jongens hun gastheer noemen. „Mijn heer klinkt zo stijf", vond hij, en we zijn al zulke goede vrienden samen." In een ogenblik heeft Bert z'n zwem broek aan. Bram rekt zich geeuwend uit en wil zich nog eens heerlijk om draaien. Maar omdat hij op het randje ligt en de verkeerde kant opzwaait, komt hij met een plof op de grond te recht. „Morgen," lacht Bert, „nou ben je meteen goed wakker slaapkop, de zon schijnt je haast van de sokken." Ja, wakker is Bram nu wel en als hij ziet dat Bert al in zwemtenue is, staat hij in een oogwenk op z'n benen. „Wacht even, ik ga mee." ,,'k Ga vast kijken of oom Fred een steur aan de hengel heeft," lacht Bert en neemt met één stap het trapje naar het dek. Mijnheer Corthoeff houdt triomfantelijk een mooie baars in de hoogte die hij zojuist verschalkt heeft. „Jullie mogen hem zelf bakken en op aten ook," zegt oom Fred. Even later spartelen de twee jongens in het koele water, 't Is nog tamelijk fris, want de zon geeft nog weinig warmte. Als een vuurrode bol staat ze boven de riet velden, waaruit de nevel langzaam op trekt. Een visdiefje scheert laag over het meer; een fuut duikt bij nadering der jongens snel onder water. „De ko ning der duikers," zegt oom Fred, die ook zijn morgenbad komt nemen. „Zijn nest bouwt hij van modder en rotte plantendelen op het water, zodat het met de stand van het water rijst en daalt. Een prachtvogel, jongens, kijk, daarginds komt hij juist weer boven." Op enige afstand zit een grotere vogel op een houten paaltje. „Wat is dat oom," vraagt Bram. „Een aalscholver, jongen, de vissers mogen hem niet erg, want hij verslindt ongelooflijke hoeveelheden vis en als hij niet beschermd werd, zouden ze misschien al lang uitgeroeid zijn. In de buurt van ons einddoel, in Wanneperveen, is een kolonie van aalscholvers. De bomen waarin ze nes telen zijn wit van hun uitwerpselen. Ik zag eens een film, waarin gevist werd met een aalsscholver. Het beest had een ring om de hals, zodat het de vis niet kon doorslikken. Aan één van zijn poten was een lijn bevestigd. De visser had niet anders te doen dan de vissen uit de vogelbek te halen." „Leuk," vindt Bert, „als je denkt een lekker hapje te hebben gevangen en ze pakken het je dan weer af." „Kom, jongelui, wie het eerst bij „De Meerkoet" is," roept oom Fred, ,,'t Wordt tijd dat we eens weer verder tuffen. Eén, twee, drie!" Oom Fred wint het met glans, maar die kan ook zulke ge weldige slagen maken. Bert tikt als tweede aan en tenslotte hijst Bram zich puffend en blazend aan boord. Hij zwemt niet zo* goed als Bert. Gnuivend zegt hij: „Het komt natuurlijk door de wond aan mijn been, anders had ik zeker gewonnen." Na het ontbijt verlaten ze het mooie plekje en wordt de tocht „full speed" voortgezet. De baars, die de jongens op aanwijzing van oom Fred schoonma ken en bakken, komt een weinig zwart geblakerd uit de pan, maar Bert en Bram vinden hem bijzonder lekker. (Wordt vervolgd.) (51) „Weet ze al iets van onze plannen?" „Nee, ook nog niet. Ze kan zo ver draaid ongemakkelijk zijn." „Maar als ze nou een goed bod van een buurman krijgt?" ,,'t Is te proberen, 't Zou het aller beste zijn, als Edmond dan maar recht streeks naar haar toe stapte. Als ik er over begin, neemt ze het misschien ver keerd op." „Wat neem ik verkeerd op?" Evelyn stapte juist de stal in. „O, Roger, ben jij het. Ik hoorde buiten praten, maar herkende de stem niet dadelijk. Ging ik over de tong?" „Nee, Evelyn Roger komt vragen, of de boerderij te koop is. Edmond gaat trouwen." Jack weet, dat tegenover zijn zuster geen uitvluchten gelden en dat er geen ontwijken van moeilijkheden mogelijk is. Als ze iets gehoord heeft, moet ze maar meteen alles weten. Ze neemt het onwaarschijnlijk kalm op. „We denken er wel over, maar ik weet nog niet, of ik 't doe." „Maar Evelyn, je hebt me toch be loofd van de zomer, dat je na de oogst zou proberen de boerderij te verkopen!" „Ik heb beloofd, dat ik jou vrij zou maken. En dat zal ik doen. Ik zal jou niet vasthouden. Maar of ikzelf van de boerderij wegga, weet ik nog niet." „Maar je kunt die hele ontginning toch niet verder alleen af?" Het gesloten gezicht van het meisje, dat tijdens het gesprek bleek is ge worden onder de zonverbrande huid, vertrekt plotseling in een hartstochte lijk verdriet. „Dat zal je dan wel zien!" roept ze, terwijl ze haastig de stal uit loopt. De jongens kijken elkaar beduusd aan. „Zo iets heb ik aldoor verwacht." „Ze is niet erg handelbaar, die zuster van je!" Zwijgend voert Jack de paarden. Ro ger zit op de haverkist en kauwt op een strootje. „Als ze niet wil verkopen, krijg jij ook geen geld om een zagerij te be ginnen." „Dan ga ik toch weg. Nou moet het er maar van komen. Zo is 't toch ook geen doen." „Maar ze kan hier toch niet alleen blijven zitten!" „Als ze dat maar eens begrijpen wou Evelyn zit in haar slaapkamer op de rand van haar bed. Nu staat ze voor de crisis. Er is geen ontkomen meer. Hier is het aanbod om de boerderij te kopen. Wat moet ze doen? De oogst is gedaan. Moet ze een nieuwe ommegang der sei zoenen inzetten? Of moet ze nu maar afstand doen van haar rijk? Het boe ren jaar is om en is bet wel verstandig een nieuw jaar te beginnen? Jack wil weg en Eric is niet teruggekomen. Daar staat zijn koffer, sinds tien we ken. Die zou hij na de oogst komen ha len. Maar in het westen is de oogst? al lang afgelopen en nog altijd heeft hij geen teken van leven gegeven. Niets meer na dat verzoek om zijn koffer te bewaren. Iedere dag heeft ze er naar gekeken. Die koffer stond daar als een pand, als een dagelijkse belofte, dat hij terug zou komen. Het dode ding scheen haar een besloten geheimenis toe. Zo iets als „or ders onder zegel". Eens zou Eric komen en het zegel verbreken. Veel meer dan de paarden had de koffer haar het ge voel gegeven, dat Erics gedachten bij haar waren. De paarden waren opge nomen in de boerderij. Ze voelde nog maar heel vaag, dat zij eigenlijk Erics eigendom waren. In haar hart be schouwde ze de beide dieren als haar persoonlijk bezit. Maar niet de koffer. Dat was een vreemd element in huis. Iets dat buiten bedrijf en huishouden omging, maar dat toch door zijn enkele aanwezigheid een sterke invloed op haar had. Die koffer was een gesloten leugen geweest. Onder het zegel lagen geen orders. Ze had gekoerst op een ijdele hoop. Eric had niet die koffer gestuurd als een pand, maar slechts om zo ge makkelijk mogelijk en zo veilig moge lijk zijn overtollige en hinderlijke ba gage op te bergen. En daarvoor had zij gewerkt. Daar voor had ze de ganse, gloeiende, on dankbare zomer doorgezwoegd om het land en het vee er zo goed mogelijk door te brengen. Ze had hem willen laten zien, dat ze wel in staat was haar eigen zaken te beredderen, dat ze wel een vrouw was, maar kon werken als een man. Als Eric terugkwam, zou hij geen verwaarloosde en hopeloze boel te zien krijgen. Dat was haar trots, maar ze had 't toch gedaan, ook voor hem! Ze had gewerkt voor de man, die ze lief had. Maar nu kwam hij niet en nam zelfs niet de moeite haar te laten we ten, waar hij was en wat hij deed. En onderwijl kwam daar een ander en vroegniet haar, maar de boerderij. O, ze moest nu maar weggaan en er gens anders, ver hier vandaan opnieuw beginnen. Alles afsnijden, alles ver geten. En niet meer vertrouwen op mannen. Het wordt haar te benauwd in huis en ze loopt het land op. De avond is koel en ijl. In de dunne herfstlucht geurt de geploegde grond. De pittige reuk van dorrend hout mengt zich daar doorheen. De droge aarde kraakt onder de voeten; uit de bossen kruipt de schemering naar voren. In de verte scheurt hees het geloei van een vaars, die om de stier roept, door de stille avond. De kalkoenen in het nachthok kibbelen nog wat om het beste plaatsje. In de stal stampt een paard en, laat de halsketting langs de voerbak ratelen. Vertrouwde geluiden. De wind is fris, het is vorstig in de lucht. Strak en on aandoenlijk spant zich de reeds flon kerende hemel hoog boven haar. Maar binnen de donkere boszoom, die de boerderij begrenst, voelt Evelyn zich veilig en zeker. Hier is ze alleen met de dieren en de akkers, die haar bestaan vervullen. Niet in het huis, waar die hatelijke koffer haar vervolgt, kan ze rustig denken. Hier buiten zal ze over leggen, wat er gebeuren moet. Jack is niet meer te houden, dat weet ze. Alles wat ze nog heeft, is de boerderij, het land, het vee. Ze kan dat niet opgeven! Ze loopt langs de akker, waar Jack 's middags aan het ploegen is geweest. De ploeg staat er nog aan het begin van een nieuwe vore. Dit is geen werk, dat je opgeeft, hier schakelt zich vore aan vore, akker aan akker, jaar aan jaar. Duizenden jaren heeft hier bos gestaan, is het wildernis geweest. Nu hebben zij in een paar jaar die grond veroverd en nauwelijks is de cirkel gang der boeren begonnen, of ze zou al weer moeten wegtrekken! Het is haar onmogelijk. Laat Jack dan maar gaan. Deze winter zal ze het nog wel uit zingen. Ze wil niet haar land afstaan aan de eerste de beste, die zich aan meldt. Moet zij weggaan, omdat Ed mond wil trouwen? Moet zij daarom een overhaast besluit nemen? Laat Edmond maar wachten. Laat hem déze winter nog wachten. Niet nu in het najaar wil ze van de boerderij weg, nu de winter voor de deur staat. Volop hooi heeft ze in de schuur en wat graan op zolder. Ze haalt het voorjaar wel! Straks zal de ijzige noordenwind het leven uit bossen en velden jagen; dan trekt het zich terug in de veilige be schutting van huizen en stallen. Dan zal de wind hen allen opsluiten tot een groot gezin, waarover zij de moeder is. Evelyn houdt daarom van de winter. Ze houdt van een winterse stal vol goedverzorgd vee, ze houdt van de war me stallucht en het tevreden herkauwen van de dieren. Ze houdt er van de rui ven te vullen en het stro tussen de die ren op te schudden. Ze mag zo graag moederen over dieren en planten en mensen. Maar mensen zijn er nu niet. Jack gaat nu immers ook weg. Dan zal ze alleen zijn! Hoe moet ze dat uithou den? Ze is nooit alleen geweest. Hoe zal een leeg huis zijn, een stille tafel? Ze kan het zich niet indenken. Ze moet kiezen. Maar ze kan niet; neen ze kan 't niet! Ze gelooft niet, dat ze over een paar weken alleen zal achterblijven. Ze kan zich ook niet in denken, dat zijzelf uit haar huis zal trekken. Dat ze alles zou moeten op geven, wat ze zo zorgvuldig heeft op gebouwd en bijeengebracht. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 4