Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken De man met de rode pet Prins Bernhard legt eerste steen van Streekziekenhuis in Bennekom De voetbal gaat weer rollen de VALLEI-riks Veteranen-tournooi bracht ruim 920 gulden op i Wist U AGENDA Achterberg Prachtige tocht voor Elsterse Ouden van dagen Mm Waar is Hyisfl2.50icaard Firma J. FTak Rhenen Overberg Achter de (opleidings) schermen van de N.S. 29e jaargang VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1955 No. 69 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal - Amerongen Eist - Rhenen - Achterberg - Overberg - De Haar - Kade - Maanderbuurt - Ederveen - Renswoude - Scherpenzeel HET BOUWPLAN ,Voor ieders beurs is keus in Veenendaar „Veenendaar' voor het eerst weer in 2e klasse „Caecilia" concerteert op Slotemaker de Bruïneplein Raadsvergadering Athletiekwedstrijden aan de Sandbrinkstraat I! f! Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, 175 Diploma's bij het schoolzwemmen Veilig verkeer in de Efteling VEENENDAALSE JEUGD VOETBALDE ZELF Bruggenhoofd aan Rhenense zijde in wording Nieuwe Koers op „Roodland" „De Roodborstjes" en „De Wonderbloem" Over indeling Rhenus nog steeds niet beslist Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bft de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Hedenochtend heeft ZKH Prins Bernhard, in het bijzijn van tal van autoriteiten en genodigden, de eerste steen gelegd van het Prot. Chr. Streekziekenhuis te Bennekom. Na aan de grens van de gemeente Ede te zijn verwelkomd door de burge meester, de heer H. M. Oldenhof, kwam ZKH omstreeks 11 uur bij het Johanniter ziekenhuis te Bennekom aan, alwaar de verschillende aanwezigen aan hem werden voorgesteld. Kort daarna vertrok het gezelschap naar het in aanbouw zijnde streekziekenhuis. Hier werd allereerst de commissie van ontvangst: burgemeester A. Bakker van Veenendaal, ds. D. van Enk van Veenendaal en wethouder H. Wiegeraadt van Ede en hun dames aan Prins Bernhard voorgesteld. In de hall van het gebouw bevonden zich o.a. jhr. V. P. A. Beelaerts van Blokland, ds. K. van de Pol en de heer M. J. van Leeuwen uit Veenendaal, ds. H. J. van Schuppen uit Lunteren, ds. J. H. van de Wal, Ned. Herv. predikant te Wageningen en andere bestuursleden van het streekziekenhuis. Onder de geno digden bevonden zich verder de pl.v. Directeur-Generaal van de Directie Volks gezondheid van het Ministerie van Sociale Zaken, de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland jhr. G. C. G. Quarles van Ufford en de pl.v. Com missaris der Koningin in Utrecht mr. G. A. Diepenhorst, de Geneeskundig Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid dr. W. P. J. A. Weebers, burgemeester J. J. G. Boot van Hilversum, ds. H. van 't Hof van Tiei en vele anderen. Hier was het ook dat de voorzitter van het bestuur van het streekzieken huis ds. B. N. B. Bouthoorn, een rede hield waarin hij er op wees dat deze dag een mijlpaal betekent in de wor dingsgeschiedenis van dit Protestants- Christelijk ziekenhuis. De weg tot deze mijlpaal is niet altijd even gemakkelijk geweest. Een overzicht hiervan noemde spreker meer op zijn plaats bij de ope ning van dit huis, welke waarschijnlijk in 1957 zal plaats vinden. Spreker merkte alleen op dat deze steenlegging de bekroning is van die voor velen on vergetelijke avond waarop baron van Tuyll van Serooskerken van Zuijlen op zo principiële gronden een pleidooi voerde voor de stichting van dit Prot. Chr. streekziekenhuis; de aanvankelijke bekroning ook van grote inspanning en eendrachtige samenwerking. Wat deze samenwerking betreft memoreerde spreker met dankbaarheid de steun van de Orde van Sint Jan te Jeruzalem en van de 26 kerken aan deze stichting verbonden, van zovele die de donateurs actie deden slagen en ook de krachtige financiële hulp van de Raad der ge meente Ede. Wanneer wij op deze dag terugzien op al datgene wat achter ons ligt, zeggen wij bovenal dank aan God de Heere. Wie leeft uit en bij het Woord Gods, wordt vandaag op bij zondere wijze herinnerd aan de steen leggingen waarvan de Bijbel op meer dere plaatsen spreekt. Vervolgens verzocht ds. Bouthoorn Z.K.H. Prins Bernhard de steen te plaatsen. Op deze steen staan de woor den: „De eerste steen is gelegd door Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard der Nederlanden, Landcom mandeur van de Orde van St. Jan, op 9 September 1955". Onder deze woorden is het Johanniter kruis afgebeeld. Door de 7-jarige. Huib van Eesteren, zoon van een der directeuren van de Aannemings Mij., werd Prins Bernhard een zilveren troffel aangeboden. Ter zijde gestaan door de uitvoerder M. Gal j aard en de metselaar J. Groene veld verricht Prins Bernhard dan de plech tige eerste-steenlegging. Na deze plechtigheid wandelde het dat „Jonas" in Veenendaal dui zenden nieuwsgierigen heeft getrokken? dat het vanwege deze walvis Woensdagavond bijna nog drukker was in de Hoofdstraat dan op de koopavon den het geval pleegt te zijn? dat er van die vele nieuwsgieri gen naar verhouding echter maar wei nigen in de „tent" zijn geweest? dat de Vacantie-reclame-actie van de VWV in de laatste week meer dan het dubbele aantal inzendingen heeft te zien gegeven dan in de drie voorgaande weken het geval was? dat dit kennelijk een gevolg was van het feit dat men tot het laatst toe de zegeltjes had opgespaard om nog wat opplak vellen vol te krijgen? dat er deze week 's nachts op Rijksweg 12 een met olie geladen vrachtwagen totaal is uitgebrand? dat de aanhanger van deze vrachtwagen, eigendom van een rederij uit Amsterdam, en op weg naar Duits land, een lekke band had gekregen waarvan de chauffeur niets had be merkt? dat door de hitte van de wrij ving deze band is gaan smeulen waar door ook de wagen vlam vatte? dat toen de hardpapieren busjes waarin de olie was verpakt begonnen te exploderen, de brand eerst door de chauffeur werd bemerkt? dat hij daarop de aanhanger heeft losgemaakt om de brandweer te gaan waarschuwen? dat, toen de brandweer, welke helemaal uit Amerongen moest komen, arriveerde, niets meer van de wagen was overgebleven? dat door de grote hitte van de brand grote stukken uit het betonnen wegdek waren gesprongen en dit ge deelte niet meer door het verkeer ge bruikt kon worden? dat, hoewel het 's nachts om streeks half drie was, er toch aan beide zijden van het vuur lange files auto's waren ontstaan? gezelschap naar de hall van het Bed denhuis waar Prins Bernhard zich nog onderhield met de architect K. L. Sijmons Dzn. en de aannemer de heer H. van Eesteren. Omstreeks 12 uur vertrok ZKH in ge zelschap van zijn particulier secretaris, dr. F. A. de Graaf, weer per auto, uit geleide gedaan door enkele leden van het ziekenhuisbestuur. Vermelden wij nog dat het Prot. Chr. Streekziekenhuis te Bennekom bestaat uit een groep gebouwen door glas gangen aan elkaar verbonden. Hiervan worden thans uitgevoerd: het beddenhuis, dat alle verpleegruim- ten bevat; het behandelingsgebouw, waarin de administratie, de Röntgen- afdeling, de operatie-afdeling en de laboratoria opgenomen zijn; het econo mie-gebouw, waarin alle technische zalen, de keuken en de magazijnen zijn gegroepeerd; het zusterhuis. Het ziekenhuis bevat 225 bedden, welke in verhouding over de verschil lende specialismen verdeeld zijn en dan besloten afdelingen vormen. Zo is er b.v. een afdeling voor kinderen, en als bijzonderheid een afzonderlijke psy chiatrische afdeling. De patiënten kamers zijn gedifferentieerd in kamers met 6 en met 2 bedden, terwijl er een groot aantal 1-persoonskamers zijn. De loopwegen der zusters zijn in dit ziekenhuis tot minimum teruggebracht. De medische outillage is ruim opgezet en berekend op een groeiend aantal bedden. Er komt een operatie-afdeling, ge heel mechanisch geventileerd en met plafondverwarming, waarin drie ope ratiekamers met bijruimten. De Röntgenafdeling wordt zeer mo dern ingericht voor interne en voor chirurgische diagnostiek, voor opper vlakte- en voor diepte-therapie, en ook een afdeling voor physische therapie. De huisvesting der zusters is met zorg bestudeerd. Iedere zuster krijgt een eigen kamer, terwijl de gemeenschap pelijke zitkamers over het huis ver deeld zijn. De oplossing van de rebus voor de laatste week van de Vacantie-reclame- actie der Veenendaalse Winkeliersver eniging luidde: „Voor ieders beurs is keus in Veenendaal". Zoals bekend was er tot j.l. Dinsdag middag gelegenheid de formulieren in te leveren. Het aantal inzendingen van deze laatste week heeft die van de voorgaande weken verre overtroffen. Als laatste onderdeel van deze VWV- actie zal hedenavond om kwart over negen op de Markt weer worden me degedeeld wie de winnaars van tien kinderfietsen geweest zijn, alsmede de nummers van de formulieren waarop de laatste vijf mud anthraciet beschikbaar wordt gesteld. „Veenendaal" begint a.s. Zondag met haar eerste wedstrijd in de nieuwe competitie en wel de verre uitwed strijd te Silvolde. Met deze wedstrijd doet „Veenendaal" haar intrede weer in de 2e klasse, na een jaar in de weste lijke derde klasse vertoefd te hebben. De meeste club? in deze afdeling zijn geen onbekende voor de geel-blauwen, maar dat geldt niet voor Silvolde, dat ook voor het eerst in de tweede klasse uitkomt. Het Veenendaal-elftal ver toont niet veel verschil met het vorige seizoen. Wel staat vast, dat het voor de Veenendalers goed aanpakken zal be tekenen, want in topvorm verkeert het elftal op het ogenblik niet. I illinium uiiiuiii iimi nu iiii iniiin ittttt i nun Hilli Hiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiniii-•iiuiriiMiiii ii hui 11 iiiiii^ A.s. Zaterdagavond zal de Veenen daalse Harmonie „Caecilia" een con cert geven op het dr. Slotemaker de Bruïneplein. Het programma voor dit concert ver meldt de werken: „The Gladiators Fa rewell", mars; „Poéte et Paysan ouver ture; Opera Selecti „Verdi Verrassin gen" van Wiest; „L'Estudiantine", wals; Caprice Sur un Théme Allemans; „Co lonel Bogey on Parade", mars; „Orpheé Aux Enfers", ouverture; „Les Pécheurs de Perles", fantasie; „Joyeuse", Lust- spiel ouverture, met als slot een „Fi nale". Het concert begint om 8 uur. De Raad der gemeente Veenendaal is voor Donderdag 15 September a.s. voor het houden van een periodieke openbare vergadering bijeengeroepen. Zoals bekend, worden de raadsver gaderingen gehouden in de tijdelijke raadszaal in het voormalige postkan toor aan de Kerkewijk. Voorzitter is burgemeester A. Bak ker. De aanvang is bepaald op ,half acht. In het kader van de te houden jaar lijkse Ger. Sportweek zullen morgen, Zaterdagmiddag, op het terrein aan de J. G. Sandbrinkstraat athletiekwed strijden plaats vinden. Ook de Zaicrdaemiddagclubs in de provinciale afdeling beginnen a.s. Za terdag met de competitie. Het gepro moveerde GVVV krijgt in de uitwed strijd tegen Montfoort al direct een te genstander van formaat. Ook Matjan Levu kan spanning brengen. Triangel boys moet in de uitwedstrijd tegen EDO (U.) kunnen winnen. In de tweede klasse B staat de wedstrijd SOVADe Merino's op het programma. Voor de reserves is het programma: GVVV2 DOVO 3. Triangelboys 2 Matjan 2. VRC 3 GVVV 3 (terrein GVVV). De Merino's 2 Jonathan 3. „VEENENDAAL" VERHOOGT DE ENTREEPRIJZEN Blijkens een in dit nummer voorko mende advertentie heeft het bestuur der voetbalvereniging „Veenendaal" zich genoodzaakt gezien de entreeprijzen voor het bijwonen van wedstrijden op het terrein aan de Bergweg te ver hogen. Van de zijde van het bestuur ver nemen wij dat deze verhoging, die niet ingrijpend genoemd kan worden onver mijdelijk is als gevolg van de stijging van het algemene prijspeiL Ook het in stand houden van de grote jeugdafde ling van „Veenendaal" vergt meer geld en het bestuur vertrouwt er op dat de voetballiefhebbers de geringe verhoging graag hiervoor over zullen hebben. COLLECTE TBC-BESTRIJDING In de week van 11 tot 18 September zal er in Achterberg gecollecteerd wor den voor de tbc-bestrijding. De op brengst hiervan komt ten goede aan het fonds „Draagt Elkanders Lasten" en het Sanatorium „Sonnevanck". De plaatselijke commissie doet een drin gend beroep op de offervaardigheid van alle inwoners voor de bestrijding van deze gevreesde ziekte, welke nog steeds met kracht moet worden voortgezet. VERGADERING VROUWENBOND Woensdagavond 14 September komt de Christelijke Vrouwenbond in gebouw „Bethel" in vergadering bijeen. Als spreker hoopt die avond op te treden ds. Wistenburg, Ned. Herv. predikant, met als onderwerp „Het Karakter". r H I I? Heden, Vrijdag 9 September (Op de Markt) 21.15 uur, be- kendmaking namen laatste 10 H kinderfietsen van de VWV- 11 actie. II Zaterdag 10 September (Op terrein Sandbrinkstraat) 's middags, athletiekwedstrij den in kader van Ger. Sport week. (In het Bergbad) 3.30 uur, sluitings-polotournooi. Donderdag 15 September (In tijd. raadszaal voormalig |l postkantoor) 7.30 uur, open- jjf bare vergadering van de Vee- |I nendaalse gemeenteraad. Zaterdag 17 September (In geb. „Eltheto") opvoering van toneelstuk „De verkochte bruid" ten bate van bouw- fonds Rode Kruis. Luxor Theater Van heden Vrijdag t.m. Zon- II dag de film „Het schaap met vijf poten", Maandag en Dins- dag „De Troubadour" en Woensdag en Donderdag „De zoon van niemand." Ig „L»e Ook dit jaar is het jaarlijkse uitstap je van de Elsterse ouden van dagen een feest geworden waaraan vele nog lang met genoegen zullen terugdenken. Er werd volop genoten van de uitstekend gekozen route. Het organiserende co mité heeft alle eer van het werk gehad. Omstreeks 9 uur Dinsdagochtend ver trok de stoet bestaande uit 18 personen auto's en een autobus van de O.L. school, uitgeleide gedaan door een enthousiaste menigte. De tocht ging over Veenendaal naar Austerlitz, waar de koffie werd gebruikt. Vervolgens ging de reis via het vliegveld Soester- berg naar de radiostad Hilversum waar langs de verschillende studio's werd gereden. Verder ging het naar Oud- Loosdrecht. Daar werd de deelnemers in de uitspanning „De Roef" een kof fietafel aangeboden en werd een boot tocht gemaakt. Na in Oud Valkeveen nog de speeltuin aangedaan te hebben, Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Wonlngbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 waar men zich uitstekend vermaakte, ging het weer richting Eist. Aan de grens van ons dorp stond natuurlijk de plaatselijke muziekvereniging „Cres cendo" al te wachten om de oudjes op waardige wijze te verwelkomen. Langs de straat stonden weer vele belang stellenden te zwaaien zodat het weer een feestelijke intocht werd. Met be geleiding van „Crescendo" ging het naar Hotel Stuyvenberg waar eveneens velen waren samengestroomd die zich mede verheugden over het feit dat de ouden van dagen weer zo'n prachtige dag hadden gehad. In hotel Stuyven berg werd daarna nog een diner aan geboden, hetwelk zeer in de smaak viel. Een woord van waardering en dank is hier zeker op zijn plaats. Alles was weer uitstekend georganiseerd. WIELRIJDER ERNSTIG GEWOND NA AANRIJDING DOOR MOTOR Gisterochtend omstreeks half zeven werd de heer W., toen hij, van Zwijns- bergen komende, op zijn rijwiel de Rijksstraatweg wilde oprijden, door een passerende motor aangereden. De heer W., die tegen de grond werd geslingerd, liep daarbij ernstige ver wondingen op. Hij moest zich onder medische behandeling stellen. Ook de motorrijder kwam op de straat terecht maar deze kwam er be ter af. Woensdagochtend vond in het „Berg bad" het „afzwemmen" plaats voor de kinderen, die het afgelopen seizoen aan het schoolzwemmen hebben deelge nomen. Ongeveer 185 kinderen hebben de zwemproeven afgelegd, waarvan er 175 slaagden. Voor het A-diploma slaagden 53 jon gens en 68 meisjes; voor het diploma B 25 jongens en 18 meisjes en voor C 7 jongens en 4 meisjes. De examens werden afgenomen door een commissie bestaande uit de heren E. van Asselt, badmeester De Vos en L. L. J. Heugen, Rijksconsulent voor de lichamelijke opvoeding. Alle deelnemende kinderen kregen van de gemeente Veenendaal een ijsje, terwijl door de Stichting Natuurbad „Bergbad" en de Veenendaalse Zwem- club „V.Z.C." een loterijtje aan dit diplomazwemmen verbonden was. Vijf kinderen kwamen hierdoor in het bezit van een abonnement van het „Berg bad" voor het seizoen 1956 en één ont ving een abonnement voor de rijwiel stalling. Deze abonnementen zijn be schikbaar gesteld door de Stichting „Bergbad" en V.Z.C. De diploma's werden na afloop na mens de burgemeester uitgereikt door wethouder W. van Stempvoort, die te vens de trekking van de abonnemen- lonloterij verrichtte. Met hei aantal diploma-zwemmers, dat bij de Veenénd«»Ise Zwerpclub de examens heeft afgelegd, hebben ruim 370 candidaten aan de proeven deelge nomen, waarvan er ongeveer 350 zijn geslaagd. C yt\ „Vrije-tijdsbesteding" Donderdagavond 15 September a.s. houdt de afdeling Veenendaal van de Ned. Chr. Vrouwenbond haar eerste vergadering in het nieuwe seizoen. Ds. G. Meynen van Hilversum zal spreken over „Vrije-tijdsbesteding". De verga dering wordt gehouden in gebouw ,,'t Trefpunt". s Onder auspiciën van het Verbond voor Veilig Verkeer en met de vol ledige medewerking van de Rijkspolitie in Nederland, wordt momenteel door Mirror-film in Amsterdam een grote verkeersfilm gemaakt. Door heel Ne derland werd hiervoor gefilmd, óók in Kaatsheuvel. In Ontspanningspark „De Efteling" gaf Opperwachtmeester Kok kelman van de Verkeersgroep Doetin- chem op het kinderspoor-emplacement instructies aan toekomstige verkeers- brigadiertjes. Foto: Om de manoeuvres van de ver- keersbrigadiers op het kinderspoor- emplacement in „De Efteling" in beeld te brengen, waren de cameramensen van Mirror-film genoodzaakt zich op op de rails te begeven. De VALLEI-riks welke vorige week werd uitgegeven bij Hotel Lahey te Rhenen, werd niet gevonden. Daar door is de VALLEI-riks van deze keer van f 10,in waarde opgelopen tot f 12,50. Het nummer van de nieuwe VALLEI-riks is 2 AP 873723. Het is weer een roodgedrukt nummer. Indien de vinder de rijksdaalder vóór a.s. Donderdagmiddag 12 uur aan het bureau van ons blad kan tonen ontvangt hij direct de vin- derspreroie in contanten uitbetaald. Kijkt u dus goed uit nsor de rijks daalder met het rode nummer 2 AP 873723, want de vinderspremie be draagt alweer 10 gulden. De totaal-opbrengst van het vetera- nentournooi voor de tocht van ouden van dagen bedraagt f 920,30. Dit bedrag kan door de Supportersvereniging „Vee nendaal", welke dit tournooi organi seerde, aan de Vereniging „Oranjedag" worden overgedragen. Een prachtig resultaat, waarvoor niets dan lof. Vorig jaar bedroeg de netto opbrengst f 719,05. De beslissingswed strijden in dit tournooi zijn natuurlijk niet vreemd aan deze hogere opbrengst. In totaal hebben 4019 bezoekers deze wedstrijden bijgewoond tegen betaling van een kwartje en 484 kinderen voor 10 cent. Vorig jaar waren deze cijfers resp. Voor een BRIL natuurlijk naar Ziekenfondsleverancier HOOFDSTRAAT 106 VEENENDAAL Thans zijn de werkzaamheden aan de in aanbouw zijnde verkeersbrug bij Rhenen zover gevorderd, dat men ook aan de Rhenense kant druk bezig is. Het oude bruggenhoofd is al over een groot deel afgegraven en verbreed, ter wijl thans de enorme bazaltblokken, die als eindmuur hebben gediend, worden verwijderd. De grote stukken steen zijn verkocht naar Hoek van Holland, waar ze dienst zullen gaan doen bij de zee weringen. Voor de nieuwe pijler, die enkele me ters in het weiland langs de Cuneralaan komt te staan, worden thans de palen in de grond geheid. De bodem was te zacht om er direct het fundament op te leggen. Aan de overkant van de na vier zijn reeds verschillende steunpun ten voor de nieuwe brug opgerezen. Ze zien er keurig uit in hun nieuwe „omhulsel" van glad gestreken beton. 2875 en 740. Uit deze cijfers blijkt nog eens duidelijk dat de jeugd meer be langstelling voor de Vacantie-voetbal competitie heeft gehad, dan voor het veteranentournooi. De voorzitter van het Gewest Utrecht van Nieuwe Koers, Gerth Kievit, open de Zaterdagmiddag de weekend-bijeen komst van 34 Nieuwe Koersers, die naar „Roodland" waren gekomen om daar twee dagen gezellig door te bren gen. Na de gemeenschappelijke maal tijd trad het cabaretgezelschap o.l.v. Hans Berk op, dat daarvoor gebruik maakte van een heel aardig openlucht theater, gebouwd door leden van de af deling Rhenen. E?ij het kampvuur ver telde de heer Wijk, onderwijzer aan de u.l.o.-scnool te Kfttrneti een sp< haal. Tot besluit van deze eerste dag werd in de bossen een nachtwandeling gemaakt. Zondagochtend werd gelegenheid ge geven voor kerkbezoek. Daarna ging men zwemmen in de Rijn en in het mid daguur heilden de Niuewe Koersers een speurtocht, verzorgd door de afdeling Rhenen. Het Rhenense kinderkoor „De Rood borstjes" groeit gestadig en wel der mate, dat het bestuur inmiddels is over gegaan tot oprichting van een jeugd koor. Dit zal werkzaam zijn naast de 70 a 80 kinderen, die in drie groepen in de bovenzaal van „De Driehoek" met de repetities zijn aangevangen. Onder leiding van de dirigent Tonny Spaan wordt de kinderoperette „De Wonder bloem" ingestudeerd, een stuk in vier bedrijven van Jo Mulder. Men hoopt begin Januari in „Het Eigen Gebouw" de opvoering ervan te kunnen geven. Er is nog niets naders bekend over de indeling van het eerste elftal van de voetbalvereniging „Rhenus". De pen ningmeester van de vereniging had nog een telefonisch onderhoud met het bondsbestuur in Den Haag, waar men slechts kon mededelen, dat het dossier- Rhenus nog in behandeling was. Zoals men weet heeft het Rhenus-bestuur verzocht te worden toegelaten tot de vierde klasse van de KNVB op grond van voor de vereniging aanwezige bij zondere omstandigheden. Intussen zit men bij de afdeling Utrecht niet stil en zo zal men kunnen lezen in de sportkalender, dat Rhenus in het voorlopig programma voor Zon dag 18 November is geplaatst voor een competitiewedstrijd tegen Scherpenzeel (2e klas afd. Utrecht). Voor komende Zondag staat een vriendschappelijke wedstrijd op het programma. Rhenus zal dan op „Candia" de RKSV „Velox" uit Oosterbeek ontmoeten, een eerste klasser uit de Arnhemse voetbalbond. De wedstrijd vangt aan om half drie. Rhenus 2 speelt tegen het tweede van dezelfde club om twaalf uur. Voor Zaterdagmiddag aanstaande speelt Sportclub Rhenen de eerste com petitiewedstrijd van dit seizoen tegen Woudenberg. Het zal voor de blauw- witten een zware dobber worden. BIJ BOTSING kwamen bij het uit- >1 te Overberg twee iets met elkaar in bot- Ras dat het zoontje van aangereden werd, hier bij zijn been op twee plaatsen brak. Na verlening van EHBO door mej. C. en A. van Ginkel werd de jongen vervoerd naar het ziekenhuis te Veenendaal. Woensd gaan van kinderen op sing. Het gev dq fam. B., „Och nee. Ik kan niet zeggen, dat wij meer last van de krappe arbeidsmarkt hebben dan wie ook. Iedereen klaagt steen en been, maar ons werk staat daar geheel los van," zegt mr. A. J. Schouwenaar, chef der afdelingen ka dervorming van de Nederlandse Spoor wegen. Enkele uitzonderingen daarge laten, ontvangt ieder die bij de Spoor wegen gaat werken een bedrijfsoplei ding. Dat geldt zowel voor de jongen die slechts lagere school heeft, als voor de MULO-leerling, de HBS-er, de gym nasiast zowel als de academisch ge vormde, kortom, dat geldt voor alle maal. Ook als zij hier op kantoor ko men." „Er is dus een z.g. Spoorwegschool?" vragen wij. „Ja, maar een schoolgebouw hebben wij niet. Wij geven cursussen hier in Utrecht, in onze administratiegebou wen", antwoordt de heer Schouwenaar. „Deze cursussen vallen in de werktijd van de candidaten, die dan volledig in het bedrijf werkzaam zijn en die in practijktijd nuttige arbeid voor de In de trein, op weg naar huis hoorde uw verslaggever toe vallig twee medereizigers spreken over de „Spoorweg- school" in Utrecht. Blijkbaar overwogen zij, hier eens een bezoek te gaan brengen. Wij wisten het echter ineens zeker: op bezoek bij de N.S. en eens horen wat dat voor een school is. Hierbij vindt u het resultaat van ons bezoek, in de vorm van een interview, dat wy mochten hebben met mr A. J. Schouwenaar, chef der afde lingen kadervorming. Spoorwegen verrichten. De opleiding is geheel gratis. Zij is uiteraard een typi sche spoorwegopleiding en daar wij geen concurrerende maatschappijen kennen, behoeven wij van de leerling niet te eisen, zich voor een bepaald aan tal jaren aan het bedrijf te verbinden, als hij voor een bepaald onderdeel is geslaagd. Een leerling is dus een vei lige belegging." „Ja een salaris, dat afhankelijk is van de leeftijd. Een jonge man van 20 jaar ontvangt bijvoorbeeld f 2160,per jaar. water in de wijn, doch volstaan er mee 40 candidaten aan te nemen. Wie een rustig leventje wil hebben, moet zich niet bij de Spoorwegen melden", ver zekert mr. Schouwenaar. „Wie echter geen bezwaar heeft tegen ongeregelde diensten, kan bij ons alle kanten uit. Hij kan komen bij de dienst van de ex ploitatie, bij personeelszaken, economi sche zaken, vervoer materiaal en werk plaatsen, weg en werken, bij de finan ciële dienst of bij het seinwezen. Daar naast hebben wij nog gespecialiseerde afdelingen als de accountantsdienst, de inkoop- en magazijndienst, het secre tariaat en de bedrijfszelfbeschermers." De man met de rode pet Wij zitten een beetje tegen die „veel heid van mogelijkheden" aan te kijken leder kent nog wel de gezellig-ouderwetse, maar weinig practische loketjes met het koperen scheidings hek. Veelal zijn ze vervangen door een meer moderne uitrustingmaar de loket-ambtenaar is dezelfde ge bleven. Na een gedegen opleiding ts hij tn staat U tdot en snel het juiste reiskaart je te verschaffen. Het is echter gewenst, dat hij in zijn leertijd te Utrecht of in de onmiddel lijke omgeving van deze stad woont." De eisen zijn zwaar Voorts stellen wij onze eisen voor toelating hoog, hoewel iedereen met een gezond lichaam en een gezonde geest kan worden toegelaten, nadat hij medisch en psychologisch is gekeurd. Als wij echter 50 candidaten nodig heb ben en kunnen er slechts 40 krijgen, die voldoen aan de eisen, dan doen wij geen en daarom stellen wij de vraag, welke opleiding een stationschef krijgt. „De man met de rode pet?", vraagt (Zie verder pagina 2.) WIJZE WOORDENv HELEMAAL.... Wat men eenmaal is, dat moet men geheel zijn. (Bodenstedt)

De Vallei | 1955 | | pagina 1