T IP voor llern en stomen naar HARDEVELD komen. Tak s Levertraan Fraai nieuw gebouw voor de Chr* VGLO-school officieel in gebruik genomen Burgerlijke Stand KERKDIENSTEN Van der Zee BLOEMI1SK Rennwoude Eist Ederveen „De verkochte bruid" Fa. J. F. TAK RADIO BALLEGOIJEN speculaas 60 ct p. 250 gr. Buurtlaan-Oost en Buurtlaan-West Vóór 1955 een BRIL gekocht mmm optïïk De vreugde van beter zien DE JUISTE BRIL 10 0 procent afwerking Pers- Keer- en Rep. Inr. Zondagsdienst Doktoren Man met de rode pet De broederschap der bronzen draak VESTEN SP0RTTRUIEN 1 Jt VRAAG 6 AANBOD VESTEN, zuiver wol Een grote sortering SPORTTRUIEN HERENMODES energiekadmi nistratief persoon N.V. v.h. Fa. Wed. A. W. DE HAAS Ik heb altijd de gedachte gehad, dat ik mijn eige aardig kon redde in het leeve. Ik heb wel veertig jaar tusse de febrieksmuure moete staan te werke en af en toe voelde ik mijn eige asof ik in een konsetraasiekamp werkte, maar goed, ik ben d'r gelukkig gezond bij gebleeve en ik heb der nog een aardig pensioen van overgehouwe. In men vrije tijd maakte, ik tuintjes schoon bij andere mense of pootte ik piepers voor ons eige en zoo verdiende ik een aardig centje derbij. Maar deze week heb ik gemerkt, dat er nog meer handige mense op de we reld rondloope. De kleine jong van me oudste zoon hield niet op met zeure toen die Woens dag bij ons kwam met ze moeder. Hij moest en hij zou met opa naar Jonas, de walvis, zogezeid. Hij had al zoveel over Jona in de walvis gehoord van de meester op school, dat hij nou dat beest weieens echt wou zien. Enfijn, op het laatst heb ik, ook op aandrang van Driek en me schoondoch ter, maar toegestemd en ben met de kleine Piet naar de Markt getooge. Ik dacht daar voor een paar duppies onze vriend Jonas wel te kunnen be- kijke, maar dat was een fikse misreke ning. Zonder blikke of blooze vroege ze me daar aarf dat loketje zoomaar drie kwartjes voor mezelf en zeuve stuivers voor die kleine akedrent. Het leek of ik het in Keulen hoorde dondere. Geluk kig had ik nog wat geld overgehouwe van een paar boodschappe die ik voor Driek had gedaan, zoodat ik er net kon komme. Het was stampvol belangstel lende mense. Ze raakte niet uitgekeeke op dat dooie beest. Vooral dat inwen dige van die groote bek, daar hadde ze respekt voor. Driek zegt weieens tee ge mijn, dat ik zoo een groote bek ken opzette als ik kwaad ben, maar als ze dit gezien had, zou ze dat vast nooit meer zegge. Aan zoo een opzichter die er bij sting vroeg ik waarom dat zoo duur moest koste. De man zei, dat het onderhoud van Jonas een heeleboel kostte en het vervoer en zoo. Nou, ik moet toegeeve, Jonas was nog in beste condietsie al zat er dan geen leeve meer in, daar niet van, maar ik heb zoo'n vermoede, dat de beurs van de baas van Jonas ook in goeie doen verkeert. Het is maar: hoe kom je op het iedee! Ik was blij, dat de kleine Piet het ook al gauw zat was. Want hoe langer ik er bij sting, hoe meer ik moest denke aan me kinderjaare. Je kreeg hoe lan ger hoe meer de lucht Van leevertraan in je neusgaate en daar heb ik me heele verdere leeve niet aan kenne wenne. Tóch ïk ïüi&w&i? aan Me*, vertelde, zei ze, diSfigléS die lucht vast ingebeeld had, I 3t zij laatst in een tijdschrift gel^jH^d, dat lee vertraan niks met waiviêse te maake heb. Bij zooveel weetenschap moet ik me wel neerlegge, want ik heb niet zoo veel letters gegeete, dat ik dat allemaal volge ken. De nieuwe spelling die ze nou inge voerd hebbe met 1 September, daar weet ik heelemaal niks van. Ik ken het nou niet meer uit mekaar houwe. Als ik het goed begreepe heb, dan mag ik voortaan mijn naam niet meer met hoofdletters schrijve en verders moet ik nog eens uitzoeke of mijn achternaam nou een mannelik of een vrouwelik woord geworde is. Ik zal niet de moeite neeme om me zeivers er verder in te verdiepe, want volgend jaar is het mis schien weer anders. De wereld staat toch op ze kop teges- woordig. De manne moete op de kin- ders passe of de afwas doen en de vrou we gaan mannesport beoefene. Zaterdag schijnt er hier in 't Veen ook een voetbalmets gehouwe te zijn tusse twee vrouwe-elftalle. Wat zulle die speelsters een blauwe beene gehad hebbe na afloop. Het is met Driek ten minste zoo, dat ze, als je haar stevig aan de arm pakt, twee weeke laater nog met blauwe plekke loopt. Ik heb me nog eens effe ingedacht wat zoo'n wedstrijd in mijn jonge jaare beteekenti zou hebbe: Mietje in de kool en Naatje op de middevoorplaats. Daatje als bekster en Koba als spilster. Na een kwartier speele zouwe ze alle maal de knipmuts achterste voren ge had hebbe en geen haarknotje zou nog op ze plaats gezeete hebbe. Na afloop zouwe ze aan de aanijsmelk getrokke zijn, vanweege het gevaar van het kou vatte. Van dat alles niks tegeswoordig. Haa- re hebbe de vrouwe haast niet meer, kleere ook niet en in plaats van aanijs, is het doodgewoon ijs geworde. Ja, het was anders in mijn tijd w. blauwkous. Zaterdag 17 September a.s. zal de amateurtoneelvereniging „U.A.O." in gebouw „Eltheto" aan de Fluiterstraat een opvoering geven van het blijspel in drie bedrijven „De verkochte bruid". Verder zal aan deze avond medewer ken de bekende Hasselaarband. De baten van deze toneelavond zijn bestemd voor het bouwfonds van het Rode Kruis. Zoals bekend is dit bouw fonds gesticht met de bedoeling de Vee- nendaalse Rode-Kruiscolonne aan een eigen oefenlokaal te helpen. Het plaat selijk corps is nu aangewezen op het huren van een lokaal, hetgeen steeds hoge kosten met zich brengt. Stellig zullen velen de voor 17 Sep tember aangekondigde toneelavond willen bijwonen, terwijl het verder een prettige gedachte is dat men door zijn aanwezigheid tevens een goed doel dient. Nadere bijzonderheden omtrent deze avond volgen nog en thans volstaan wij met vermelding van de adressen waar de toegangskaarten in voorverkoop verkrijgbaar zijn, namelijk: J. Anbeek, Patrimoniumlaan; C. van Hardeveld, Nieuwe weg 24 en L. Kvan Ooyen, Davidsstraat 37 en verder bij de leden van de Rode-Kruiscolonne. Geef nu Uw kinderen weer verpakt in de bekende ronde flessen. Hoofdstraat 106 - Veenendaal Onder grote belangstelling, zowel van de zyde van de ouders der kinderen als van genodigden vond gisteravond de opening pfaats van het nieuwe school gebouw voor Voortgezet Lager onder wijs, de Christelijke School voor Practi- sche Vorming aan de Geerseweg. Bij een rondgang door de school kwa men wij onder de indruk van de mooie afwerking en inrichting van het ge bouw, dat onder architectuur van de architecten P. Knoop te Utrecht en G. de Geit te Veenendaal is tot stand ge komen en dat gebouwd is door Bouw bedrijf Boers. Het schoolgebouw bestaat uit zes les lokalen, een kooklokaal, een handen- arbeidlokaal, een naailokaal en een strijklokaal. Voorts diverse bergruim ten, een bestuurskamer en een kamer voor het hoofd der school. Alle lokalen zijn zeer modern en practisch ingericht, terwijl een zee van licht van alle kanten de school kan binnenkomen. Het naailokaal kan met een leslokaal tot een flinke zaal worden verenigd, waarin op Maandagmorgen gemeen schappelijk kan worden begonnen en op Vrijdagmiddag geëindigd. Tevens kunnen in deze zaal exposities worden gehouden van het werk der leerlingen, alsmede vergaderingen en diverse sa menkomsten, zoals ouderavonden. Ook de opening der school vond in deze zaal plaats. Na het zingen van Ps. 45 2 en het lezen van een Schriftge deelte en gebed door ds. A. Vroegin- deweij, voorzitter van het schoolbe stuur, heette deze Me verschillende ge nodigden en de ouders der kinderen welkom. Onder de genodigden merkten we o.a. op burgemeester A. Bakker, wethouder A. de Ruiter, de directeur van Gemeentewerken Tj. Jarings, de schoolarts en de schoolverpleegster, de RADIO EN TELEVISIE Molenstr. 16 Rhenen - Tel. 579 Inspecteur van het Lager Onderwijs, de heer Lindeman, verschillende predikan ten en afgevaardigden van kerkeraden, diverse leden van de gemeenteraad, schoolbesturen, architecten en bouwers der school. Ds. Vroegindeweij sprak er zijn vreugde over uit, dat dit mooie school gebouw tot stand gekomen was. Een jaar lang is het onderwijs gegeven in de oude Tekenschool, maar deze weck kon het hoofd der school, de heer G. Wijnmaalen, met zijn personeel en leer lingen het nieuwe gebouw betrekken. Grote medewerking was ondervonden van de verschillende officiële instan ties, in het bijzonder van het gemeente bestuur van Veenendaal. Het was voor ds. Vroegindeweij een zaak van grote vreugde dat hij heden deze school mocht openen, omdat het onderwijs op deze school gericht was op het practische leven om de leerlingen der school mee te helpen vormen tot mannen en vrouwen, die straks als hebben. Juist voor een gemeente als SIMULTAANV^EDSTRIJD Onder grote jfeel^ngstelling vond Woensdagavond in ,,'t Trefpunt" een simultaanwedstrijd plaats tussen de he ren C. v. Genderen en J. de Vries, en de overige spelers v^n „Veenendaal". De heer Van Genderen verloor van de heer J. H. Schell en maakte remise tegen de heren J. P. v. d. Wolf en H. J. v. d. Veer. De heer J. de Vries verloor van de heren D. v. Enk, P. L. v. Enk en W. C. Jansen en maakte remise tegen de he ren Joh. Schoeman en J. N. Elenbaas. christenen in deze wereld hun taak „HET SCHAAP MET VIJF POTEN" Vanaf heden, Vrijdag 9 September draait in het Luxor Theater de bekende film van deze titel. De korte inhoud is als volgt: Veertig jaar geleden heeft het dorpje Trézignan grote voorspoed gekend, want het stond toen in het centrum der belangstelling dank zij de geboorte van de vijfling Saint-Forget (Alain, Ber nard, Charles, Désiré, Etienne). Sinds dien is het plaatsje in het vergeetboek geraakt en de neringdoenden voelen dat terdege. De gemeenteraad stelt nu een plan op om Trézignan zijn oude glorie te hergeven. Men wil de vijf broers Saint- I De Roem Huis Ons heerlijk is er weer met amandelen Haa het is van -DYKSTRA Forget ter gelegenheid van hun veer tigste verjaardag op een feestelijke re- unie in het dorp verenigen en daaraan zoveel mogelijk publiciteit geven. Dokter Bolène, die destijds de vijf ling ter wereld bracht, krijgt opdracht de gebroeders te zoeken. Op een uitge breide zwerftocht zien we hem succes sievelijk arriveren bij: Alain (die dok ter geworden is en een beroemd schoon heidsinstituut in Parijs bezit); Désiré die glazenwasser is in de wijk der Grandes Carrières op Montmartre in Parijs); Etienne (die kapitein van een vrachtboot is en de zuidelijke zeeën doorkruist); Bernard (die onder het pseudoniem „Tante Nicole" de corres pondentierubriek „Hartkwesties" ver zorgt in het grote damestijdschrift „Elle et Lui"); Charles (die pastoor is in een klein dorpje in de bergstreek van Mor- van). Na moeizame onderhandelingen ge lukt het dokter Bolène van alle vijf broers de belofte te krijgen, dat zij zul len komen en op de grote jubileumdag is geheel Trézignan gereed voor het feest. Ja, men verwacht zelfs de Presi dent van de Republiek en twee minis ters! Helaas: een verschrikkelijk telegram arriveert. Désiré heeft zich schuldig ge maakt aan een reeks oplichterijen en is gearresteerd. Slechts vier van de vijf gebroeders zullen het feest met hun aanwezigheid kunnen opluisteren en de gemeenteraad zit dus met de handen in het haar. Maar er waakt een goede genius over Trézignan! Op het moment dat alles dreigt te mislukken, brengt de vrouw van Désiré, die reeds de trotse moeder van vier dochtertjes is, een zesling ter wereld! Zo heeft Trézignan thans een zesling waarop het kan bogen en daar mee heeft de oude vijfling vanzelfspre kend zijn eens glorieuze betekenis ver loren Veenendaal met zijn grote arbeidende bevolking was dit een school, die nog gemist werd. Ds. Vroegindeweij verblijdde er zich verder over, dat hij nu de heer Wijn- maaien mocht installeren als hoofd. U bent, aldus spreker, geen vreemde voor ons, daar ge als hoofd van de Groen van Prinstererschool Uw sporen al hebt ver diend. Wij wisten echter, dat uw liefde uitging naar het onderwijs aan een school als deze. Toen u dan ook de wens te kennen gaf deze school te leiden, heeft het bestuur geen ogenblik ge aarzeld. U hebt al veel gedaan voor de school, aldus de voorzitter, en wij twij felen geen ogenblik of u zult al uw krachten geven om de school tot bloei te brengen. Daarbij weten wij allen, dat de zegen van God moet komen. Met de bede of de Heere het onderwijs aan deze school met zijn zegen mocht achtervolgen, ver klaarde ds. Vroegindeweij deze Centrale School voor VGLO voor geopend. Na hem sprak ds. R. Kok, predikant bij de Gereformeerde Gemeente, die er de nadruk op legde welk een schone maar moeilijke taak de onderwijzers hebben om de kinderen te leren van de wegen des Heeren en welk een voor recht het is voor de kinderen om chris telijk onderwijs te mogen ontvangen. Namens de Hervormde Gemeente van Veenendaal voerde het woord ds. K. v. d. Pol en namens het gemeentebestuur burgemeester A. Bakker, die er zijn vreugde over uitsprak, dat er een der gelijk mooi schoolgebouw tot stand ge komen was. Verder voerden het woord de heer Lindeman, Inspecteur bij het L.O., de architect, de heer P. Knoop en namens de bouwers de heer J. Boers. Als laatste spreker gaf ook de heer Wijnmaalen uiting aan zijn blijdschap, dat deze dag mocht worden meege maakt en dat hij in deze school mocht werken. Hij voelde daarbij hoe afhan kelijk men is van God, die in alles moet meewerken. De vergaderzaal was bijna te klein voar alle belangstellenden waaronder vele personen uit onderwijskringen en hoofden van scholen aanwezig waren, alsmede het voltallige personeel der nieuwe school. Reeds meerdere malen is door bewo ners van de Buurtsteeg aangedrongen op wijziging van deze straatnaam. Deze aangelegenheid is o.m. ter spra ke gebracht op de in April gehouden praatavond van het College van B. en W. met de inwoners van Gelders Vee nendaal. De suggestie is toen gedaan de naam Buurtsteeg te veranderen in Buurtlaan. De Buurtsteeg sluit aan op de Buurt laan, slechts gekruist door de Prins Bernhardlaan. B. en W. hebben tegen deze naams verandering geen bezwaar, doch zouden het in verband met de lengte van de weg en het groot aantal.huisïy^mërs, dat doof 4?7.è-Samenvoeging ontstaat, wenselijk achten de thans bestaande Buurtlaan te wijzigen in Buurtlaan West en de Buurtsteeg in Buurtlaan Oost. Dit biedt ook het niet te onderschat ten voordeel, dat alle huisnummers on veranderd blijven. Een betreffend voorstel is nu aan de gemeenteraad gedaan. sedert 1 Jan. 1955 wéér recht op Ziekenfondskorting Hoofdstr. 51 - Tel; 3184 - Veenendaal ORIcNTERINGSRIT DOOR GELDERS VEENENDAAL A.s. Zaterdag houdt de Wageningse Auto- en Motorenclub een oriënterings- rit. 's Middags zullen deelnemers van deze rit ook door enkele straten van Gelders Veenendaal heenkomen. RUILAVOND POSTZEGELVER. „DE VALLEI" A.s. Woensdagavond-14 September zal de plaatselijke Postzegelvereniging „De Vallei" weer de eerste ruilavond van het nieuwe seizoen houden. Deze avond wordt gehouden in de cantine van de Veenendaalse IJzer- industrie aan de Schoolstraat. Aanvang half acht. EERVOL ONTSLAG AAN KLOMPSE SCHOOL Burgemeester en wethouders van Ede hebben de Raad voorgesteld aan mej. B. J. H. van der Velde, onderwijzeres aan de o.l. school te De Klomp, op haar verzoek! eervol ontslag te verlenen we gens haar benoeming aam de Dr. Bos- school voor slechthorende kinderen te Arnhem. wacht U in de vorm van Rijks gediplomeerd Opticien Erkend Ziekenfondsleverancier Kerkewjjk 1 - Tel. 2764 - Veenendaal OUVVEHANDS DIERENPARK HAD VERRASSENDE GEBOORTE VAN TWEE „HYSTRIX CRISTATA" Op zijn dagelijkse rondgang door Ouwehands Dierenpark om alle dieren uit hun nachtverblijven te laten, be merkte de oppasser, dat de beide Afri kaanse stekelvarkens „Hystrix Crista- ta", niet naar buiten wilden komen. Hij vond dit wel erg vreemd, daar zij meestal de eerste zijn, die naar buiten stormen. Om te weten, wat er nu wel aan de hand was, ging hij maar eens binnen kijken, waar hij meteen een heftige aanval van de heer des huizes moest afweren. Het dier maakte hierbij een geluid als een woedend wild zwijn, waarbij het heftig met zijn grote staart- pennen (lengte 5065 cm) klepperde. Bij de deur ontdekte de oppasser een soort rattenhol en denkende, dat ratten dan wel de oorzaak zouden kunnen zijn, stak hij zijn hand in het hol, waarbij hij twee nattige bundeltjes voelde.- Hij haalde deze naar boven, waar hij tot zijn verrassing bemerkte, dat het twee jonge stekelvarkentjes waren, die reeds enkele weken oud moesten zijn, doch door de nauwe gang niet naar bo ven konden komen. Thans huppelen en spelen de diertjes vrolijk met de beide ouders in het nachtverblijf, want naar buiten wagen zij zich nog niet. RUILCON CERT Zaterdagavond zal de Renswoudse muziekvereniging „Ons Genoegen" concerteren in Woudenberg. Aan dit concert zal een mars door het dorp voorafgaan. Het ligt in de bedoeling dat de Woudenbergse muzikanten over enige weken in Renswoude komen spelen. PAARD SLOEG OP HOL: JONGEMAN ERNSTIG GEWOND Maandagmiddag sloeg een paard van de landbouwer G. wonende in de Oude Holleweg, op hol. De oorzaak was, dat het paard dat niet beslagen was, daar het in de regel alleen voor werkzaam heden bij de boerderij gebruikt werd, in een stuk prikkeldraad stapte. Ver moedelijk heeft dit het dier enige schrik bezorgd. De vijftienjarige knecht v. R. werd van de bok geslingerd en kwam in een prikkeldraadomheining terecht. Dit had ernstige gevolgen. Onder de schrammen haalde men hem hier vandaan, maar het ergste was dat een oorschelp van zijn hoofd was afgescheurd. Direct werd dokter Wensink ontboden die vervoer naar het Stads- en Academisch zieken huis noodzakelijk achtte. Naar wij ver nemen heeft van R. zijn gehoor behou den. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer J. Blau- wendraat, leerling van de melkcursus te Woudenberg, kon onlangs wegens een verwonding aan' zijn hand de eind- les niet bijwonen. Nu heeft hij deelge nomen aan een eindles in Breukelen en behaalde daar het hoogste aantal punten van alle leerlingen, namelijk 189V2. LEZING NED. CHR. VROUWENBOND Voor de afdeling Eist van de Ned. Chr. Vrouwenbond komt mevrouw J. Overduin uit Veenendaal a.s. Dinsdag avond in gebouw „Pniël" spreken over „Mijn reis naar Zuid-Afrika". VOETBAL Oranje-Wit krijgt Renswoude op be zoek. Dit zijn twee oude bekenden voor elkaar. Aan een prognose durven we ons niet te wagen. SPORTNIEUWS De voetbalvereniging „Eist" gaat a.s. Zondag op bezoek in Wijk bij Duur stede om tegen de club van deze naam de eerste strijd in de nieuwe competitie aan te binden. Het Zaterdagmiddagelftal „Muske tiers" ontvangt a.s. Zaterdagmiddag op eigen terrein Scherpenzeel. VEENENDAAL Geboren: Harmen Jan, z. v. J. H. J. de Jong en G. van Lohuizen; Antje Alida Cornelia, d. v. J. van de Boven- kamp en Alida Gerritje van de Scheur; Sara, d. v. W. Brinkhuis en J. van Ma nen; Adrianus Gijsbertus, z. v. G. A. Blankestijn en C. Konings; André, z. v. H. C. Tak en C. Spel; Zweeres Marinus, z. v. J. Koops en P. van de Lustgraaf; Roelf, z. v. A. Ruissaard en R. van der Laan: Pieter, z. v. J. W. de Fluiter en G. Smit. Ondertrouwd: Gerrit Meerveld, 28 j. en Grietje van Eden, 31 j.; Antoon Arris Keijman, 23 j. en Hendrika van Barne- veld, 22 j.; Peter Gerrit van Ojik, 27 j. en Aartje van Beek, 24 j.; Jan Vonk, 27 j. en Helena Johanna Leander, 21 j. Getrouwd: Jan Willem van Manen, 24 j. en Cornelia Hendrikje Bos, 19 j.; An- tonie Anne Achterberg, 27 j. en Jacoba Koenders, 22 j.; Teunis Geijtenbeek, 25 j. en Jacoba van Leeuwen, 21 j.; Roelof Roelofsen, 22 j. en Maria Vermeer, 23 j.; Cornelis Spies, 23 j. en Margien Klok, 21 j.; Franciscus Jansen, 24 j. en Ca- tharina Schoeman, 22 j. Overleden: Gerrigje Pater, 63 j., wed. v. Dirk van Kruistum; Matthijs v. d. Heuvel, 78 j., wed.n. v. Willemijntje v. Stuivenberg. RHENEN Geboren: Gerrit Jan, z. v. Teunis Kwint en Geurtje van Donselaar; Jan Adrianus Everhardus, z. v. Willem van Offeren en Gradina Kroesbergen; Jo hanna, d. v. Roelof Anthonie van Stok- kum en Johanna Wilbrink; Willemina, d. v. Willem Hootsen en Jannetje Hen zen; Jan Willem Marinus, z. v. Gustaaf Hermann van Ommeren en Janna Wil lemina de Man. Ondertrouwd: Willem van der Hor en Cornelia Goet; Gerrit Gijsbertus van Gelderen en Adriana Cornelia van Vee nendaal. Getrouwd: Gerard Haisch en Aaltje Nouris; Bertus Jacobus Nouris en Ca- tharina van Wanrooij. Overleden: Barendina Navest, 86 j., wed. van Hendrik van Viegen; Cornelis van Veenendaal, 77 jaar, ongehuwd; Rijk Rijkse, 73 jaar, gehuwd met Alida van Laar. H.K.H. Prinses Beatrix heeft te Vlis- singen bij Scheepswerf „De Schelde" de onderzeebootjager Hr. Ms. „Lim burg" te water gelaten. Foto: Een juichende Prinses Beatrix en Prins Bernhard bij het te water glijden van het schip. BEDANKT Ds. Treure, Ned. Herv. predikant al hier, bedankte voor de beroepen van de Ned. Herv. gemeente van Opheusden en Tholen. CHEMISCH REINIGEN VERVEN REPAREREN PERSEN 6 STOPPAGE VAN AL UW KLEDING Speciaalzaak voor Veenendaal en omgeving. Wordt gehaald en gebracht Hoofdstraat 95 - Veenendaal - Tel. 2607 VEENENDAAL. Van Zaterdagmiddag 12 tot Maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr. C. P. Engel, Sandbrinkstraat, tel. 2529. RHENEN. Dr. G. E. Wijchers, Achter- bergsestraatweg 191. Tel. 328. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van Zaterdagmiddag 2 tot Maandagmor gen 7 uur, alleen voor dringende ge vallen dr. Kars van Amerongen. Tel. K 8387-273. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN Dr. v. d. Scheur van Lunteren. Tel. K 8388-460. (vervolg van pag. 1) mr. Schouwenaar. „Dat is als regel een MULO-man. Hij is alleen op heel kleine stations de stationschef. De man met de rode pet is de perronopzichter. Voor die functie leiden wij hem op." „Alleen om treinen te laten vertrek ken? Is daar nog een opleiding voor nodig?" Als doodgewoon reiziger heb ben wij het gevoel, dat het opsteken van de „pannekoek" maar één keer be hoeft te worden voorgedaan „Daar is zeer veel aan op te leiden", antwoordt de heer Schouwenaar ern stig. In September beginnen wij met een nieuwe cursus die vier en een halve fnaand duurt. Wij zullen tenminste kij ken of dat lukt. Wij hadden er liever een half jaar voor. Er zit heel wat vast aan die functie, vooral op de beginstations, want de op zichter moet zorgen dat de trein tijdig uit de juiste „rijtuigen" (bij stroomlijn- treinen: de juiste „treinstellen") is sa mengesteld. Op de onderwegstations moet hij zorgen dat er geen vertraging ontstaat en o.a. op het lossen en laden toezien. Hij moet volledig op de hoogte zijn van de veiligheidssystemen, zodat hij geen trein laat vertrekken die niet veilig vertrekken kan. Op de goederen emplacementen moet hij de voorschrif ten over de samenstelling van de goe derentreinen kennen, welke verband houden met de snelheid, het totaal gewicht en het remvermogen van de trein. Ik geef toe, op het oog is die baan erg eenvoudigzolang het al lemaal goed gaat." „Is de rode pet, om het zo maar eens te zeggen, de maarschalkstaf voor de MULO-leerling?" vragen wij. „Zeker niet," is het antwoord. „De man kan daarna treindienstleider wor den op een groot station. Hij regelt dan de gehele treinenloop op het station en commandeert de in- en uitrijseinen. U begrijpt, dat dit een hoogst verantwoor delijke baan is, en vooral zeer moeilijk, als een trein te laat is en het schema VEENENDAAL. Markt 9.30 uur ds. De Graaf van Nijkerk, 5 uur ds. Wis- gerhof; Julianakerk 9.30 uur ds. Wis- gerhof, 5 uur ds. Van Leeuwen van Maarsbergen; Vredeskerk 9 en 10.30 u. cand. Hoed van Barneveld, 5 uur ds. Van de Pol; Veeneind 3 uur ds. Wis- gerhof; Dijkstraat 2.45 uur cand. Hoed van Barneveld; Ger. Kerk 9 en 10.30 uur ds. Van Enk, 5 uur ds. Overduin; Sola Fide 10 uur ds. Joh. Gerritsen van Rotterdam, 5.30 uur ds. Goedhart (zang- dienst); Chr. Ger. Kerk 9 en 5 uur ds. A. Bikker van Amsetrdam (in het ge bouw Eltheto); Ger. Gem. (Hoofdstraat) 9.30 en 5 uur ds. Kok; Ger. Gem. (Flui terstraat) 9.30 en 5 uur leesdienst, Don derdag 7.30 uur ds. v. d. Woestijne; Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Schimd van Zeist; R.K. Kerk (Nieuweweg) 7.30 uur H. Mis, 10 uur Hoogmis, 7 uur Lof; Sal- vatorkerk 7.30 uur H. Mis, 10 uur Hoog mis, 7 uur Lof; Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur Zondagschool, 7 uur Openluchtsamenkomst, 8 uur Ver lossingssamenkomst. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evange lisatie 10 uur geen dienst, 5 uur dhr. Van Galen van Schaarsbergen; Ger. Gem. (Bantuinweg) Dinsdag 7.30 uur ds. Van Dam. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. K. v. d. Pol van Veenendaal. 6 uur ds. N. Koore man. Ger. Kerk 10.30 uur en 5 uur ds. Kouwenhoven van Wageningen. Ger. Gem. (Bantuinweg) 10 en 5.30 uur lees dienst. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur ds. W. H. Blaak van Geldermalsen. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Hop; Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Moolenaar. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. van de Peut; Ger. Gem. 9.30 en 6 uur ds. Steenblok van Gouda. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Viegen. O VERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur hulppr. J. van Noort (voorber. H. Avondmaal) Oud Ger. Gem. Donder dag 7 uur dhr. Kamp van Utrecht. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Treure; Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst; Oud Ger. Gem. 9.30 en 3 uur leesdienst, Maandag 7.30 uur ds. de Jong van Kralingseveer. geheel moet worden omgegooid." „In onze opleiding houden wij er uiteraard rekening mee, of de candi- daat de technische of de niet-technische kant uitgaat," vervolgt de chef van de opleiding en kadervorming. „Degenen die ambachtsschool, technische school of „Delft" hebben gehad, gaan bij ons in de techniek verder, maar iemand met een academisch-technische opleiding te Delft, een ingenieur dus, krijgt ook een jaar spoorwegopleiding, ten einde zich met het bedrijf vertrouwd te maken en dit van alle zijden te leren kennen. Voor de M.O.-categorie, de niet- technici, duurt de opleiding circa twee jaar, in welke tijd er hard moet worden gewerkt, maar waarin de candidaat ook heel veel kan leren. Echte boekenwur men kunnen wij niet gebruiken en daar ons bedrijf zevenmaal 24 uur in de week doordraait, kunnen wij alleen mensen gebruiken, die er niet tegen op zien nachtdienst en Zondagsdienst te doen. Iemand die bij ons slaagt, zou ook kunnen slagen als gezagvoerder van een grote mailboot bijvoorbeeld." Prettig werken! Als wij de laatste volzin geheel ver werkt hebben (waarbij een cursus steno ons toch wel goede diensten bewezen zou hebben) vragen wij: Tenslotte staat het vast, dat flinke mensen bij ons prettig werken en er zeker van kunnen zijn te slagen." Hiermee is het onderhoud beëindigd en haasten wij ons naar het station. Als we in de trein zitten, realiseren we ons nog eens dat zojuist iemand ons kaartje geknipt heeft, dat iemand in een seinhuis een spoor heeft „vrijge geven" waardoor wij mochten vertrek ken, dat „de man met de rode pet" zijn spiegelei heeft opgeheven, dat dit alles zo honderden malen per dag gebeurt. Al deze mensen en nog vele anderen, zorgen er voor dat u en ik veilig van de ene plaats naar de andere komen. (26) Ondertussen volgt Presto nog steeds het spoor van roofridder Aiglon en diens ruitertroep. Hijgend naar adetn holt de knaap langs het bospad, waar in het mulle zand duidelijk de indrukken der paardenhoeven zichtbaar zijn. Als hij bij de rand van het woud aangekomen is, waar de sporen op de rotsachtige bodenj niet meer te volgen zijn, staat hij even besluiteloos stil. De grootsheid van het woeste berglandschap beangstigt de jongen. Hoe zou hij zijn meester nog ooit kunnen vinden in deze uitgestrek te, bijna onbegaanbare steenmassa's? Maar dan ver mant Presto zich en met bonzend hart en opeen geklemde tanden begint hij het smalle pad te be stijgen, dat zich langs diepe afgronden en hoog- oprijzende bergwanden slingertHij heeft nog geen kwartier gelopen als in de verte de roffelende cadans van paardenhoeven op de rotsbodem hoor baar wordt. Haastig duikt Presto achter de brede stam van een pijnboom en wacht gespannen Steeds luider klinkt het hoefgetrappel in de stille nacht en dan verschijnt om de bocht van het pad een ruiter. In roekeloze vaart stuift hij langs de schuilplaats van Arams schildknaap. En tot Pres to's stomme verbazing grijpt de vreemdeling plot seling de baret, die hij op het hoofd draagt, en werpt deze met een luide spotlach van zich af. (Wordt vervolgd.) kiest het allernieuwste \1 en het allerbeste 95 ct. per advertentie t.m. 10 woorden, elk woord meer 7 cent f Te koop aardappels (Noor delingen) A. van de Brand- hof, Kooiweg 1, Veenen daal. Te koop fijne hand- en moesappelen. Bij M. Boon- zaaijer, Griftweg 7, Geld. Veenendaal. met lange of zonder mouwen met rits of knopen de vlotte en sportieve mode dracht in exclusieve dessins Hoofdstr. 75 Tel. K 8385-2658 VEENENDAAL Werkster gevraagd, Lein- weberstraat 76, Veenen daal. Welke veehouder kan we kelijks pl.m. 5 zak prima aardappelschillen gebrui ken? Aanvragen tel. 3028, Van de Polstraat 7, Vee nendaal. Te koop aangeboden kin derwagen, half hoog beige. Glashorsterdijk 66, Scher penzeel. Een toom beste biggen te koop. Parallelweg 49, Vee nendaal. Biedt zich aan net meisje, 22 jaar, voor d. en n. Br. onder nr. 2529 a. h. bur. v. d. blad. Te koop Kaptein Mobylette bouwjaar 1954. Spoorlaan 73, Veenendaal. Te koop aangeboden een Beckers haard als nieuw. Óld-finish boekenkast en ipgebouwde pic-up met platen. M. van Beek, Dijk straat 11, Veenendaal. Aardappels (prima Noor delingen) te koop per mud en per roe. (Tevens zuivere bijenhoning te koop.) C. v. Holland, Ruisseveen 8, Vee nendaal. Te koop zware blanke big gen bij Jansen, „De Geer", Veenendaal. Te koop zo goed als nieu we bromfiets. Te bevragen Parallelweg 100, Veenen daal. Te koop witte kool, 21 cent per stuk. „De Rimboe", Achterbergse Meent. Te koop gevraagd een handbreimachine 6er De ling. Tweedehands - ook goed. Br. onder nr. 2531 a. h; bur. v. d. blad. Gevraagd nette werkster voor een halve of hele dag in de week Br. onder nr. 2532 a. h. bur. v. d. blad. Werkster gevraagd in klein gezin met kleine woning, voor 1 dag per week (Don derdag of Vrijdag). Br. onder nr. 2530 a. h. bur. v. d. blad. Te koop een toom beste biggen bij J. C. Herikhui- zen, Renswoudseweg 13a, Ederveen. Te koop jonge konijnen, f 1,per stuk. Buurtsteeg 50, Veenendaal. Te koop 2 gloednieuwe snelwegers in de kleuren crème en rood. Geschikt voor slager, chocolateriën en kaaswinkel. Wegende 500 gr. Te zien en te be vragen Van de Polstraat 7, Veenendaal. Tel. 3028. Guitaren en Ukuleles, gro te sortering, lage prijzen. Muziekhandel A. van de Weerd, Beatrixstraat 60, Veenendaal. Tel. 2102. Nette werkster gevraagd voor 2 halve dagen p. week. Mevr. Van Geenhuizen, Levendaalseweg 5, Rhenen. Te koop: a. pracht boeken kast voor pl.m. 300 boeken, geheel uitneembaar; b. „Geschiedenis der Zeven tien Nederlanden" deel I en II, op perkament ge drukt, bevattende 1664 blz. met een wapenkaart en 736 houtgravuren, gebonden met linnen rug. Zaterdag avond na 19 uur. Groene- laan 18, Veenendaal. Wegens huwelijk der te genwoordige, werkster ge vraagd, 1 dag per week. Mevr. v. d. Berg, Leinwe- berstraat 70, Veenendaal. Te koop Peugeot '49, type 202 met imperial, pr. ban den, gek. kopl. en dubbel achterl. Prijs f 650,Mi nor '49 f 550,—. Kon. Wil- melminaweg 75, Ameron gen. Bosgrond of heidegrond ter grootte van 3 HA of meer ter overname gevraagd. Br. onder nr. 2533 a. h. bur. v. d. blad. Behang. Wij hebben voor u een leuk behangetje. U kunt rustig uitzoeken. De prijs zal u meevallen. Spe ciaal adres behang en verf. Rein Kok, Gelderland 10, Tel. 2656, Veenendaal en Rijksstraat 61, Eist. Telef. 288. Boerenkool wordt schaars .indien U de rupsen niet vernietigt. Voor slechts weinig kosten hebben wij een goed middel. Rein Kok, Gelderland 10, Veenendaal en Rijksstraat 61, Eist. Laat Uw rubberlaarzen vulcaniseren. Bij schoen makerij R. Valkenburg en Zn., Gortstraat 38, Veenen daal. Voor hooibroeithermome- ters MELIS Optiek, Hoofd straat 51, Telef. 3184, Vee nendaal. Electr. wasmachine te huur per dag en per uur. N. van Ek, Prins Bernhardlaan 1, Geld. Veenendaal. Tel. 2533. Wij leveren de Eysink bromfiets voor slechts f 498,-. Tevens Union, Pan ther en N.S.U. bromfietsen. Ook in termijnbetalingen. N. van Ek, Pr. Bernhard laan 1. Motor- en Rijwiel handel, Geld. Veenendaal. Tel. 2533. Wie wil lopen met pjjnloze voeten zal eerst naar de vergrotingsmachine van Blankestijn moeten. Electr. Schoenmakerij T. Blanke stijn Zonen, Verlaat 14, Veenendaal. Wij zijn concurrerend in vensterglas, kippenhokken- glas, eenruiters. Groene en bruine carbolineum en verf. Aanbevelend G. van de Pol, Gortstraat 49, Telef. 3126, Veenendaal. Durablé Plastic zolen 5 x sterker dan leder en goed koper, alleen bij schoen makerij R. Valkenburg Zn., Gortstraat 38, Vee nendaal. Voor verhuur van stoelen, dissen, glas- en aardewerk naar J. Kool, Holleweg D 120. Tel. 2460. Alles pri ma materiaal en gratis thuisbezorgd. Bloeminks brillen: beter zicht. Bloeminks glazen: punctueel afbeeldend. Ker- Brillen en Hoortoestellen. MELIS OPTIEK, Hoofd straat 51, telefoon 3184. kewijk 1, Veenendaal. Veenendaal. Op ons kantoor, afd. Autobussen, is plaats voor Sollicitaties, met opgave van genoten opleiding, leeftijd en verlangd salaris, uitsluitend schrif telijk te richten aan: MARKT 16 VEENENDAAL ENIGST BEDRIJF TER PLAATSE Beatrixstraat 87 Telefoon 2418

De Vallei | 1955 | | pagina 2