Nieuwsblad voor Veenendaai Omstreken f Van Est, Wagtmans e*a* renners passeren Veenendaai PRINSJESDAG VIEL NIET ALTIJD IN SEPTEMBER DE SLAG OM ARNHEM Van 17-27 September 1944 Attractieve Winkelweek in begin October Met o.a. een LANDBOUW-DAG de VALLEI-riks Veel spanning rond Veenendaal-Ede Gaat Loes van Essen naar Californië? Taks Levertraan Wist V AGENDA Waar is Rhenen UITNODIGING UIT LONG BEACH 29e jaargang VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1955 No. 71 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaai Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaai - Amerongen - Eist - Rhenen - Achterberg -* O verberg - De Haar - Ederveen - Renswoude - Scherpenzeel - Meent - Kade - Maanderbuurt Afscheid en jubileum brandweercommandant Tj. Jarings I! „De Instuif" gaat Zondagavond weer open By is f5.00 waard Om het clubkampioenschap van Nederland Bromfietsberijdster ernstig gewond Tweejarig kind liep tegen auto Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Eerste concert van Utrechts Sted. Orkest Zendingsfilmavond VOETBAL-PROGRAMMA Derby Matjan- Triangelboys Rhenens voetbal in komend weekend Ruim een halve eeuw geleden: zonder gouden koets en niet in de Ridderzaal Een oorlogsveteraan vertelt Fa. J. F. TAK Redactie en administratie: Parallelweg 10, Veenendaai Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven b\j de agent schappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALL ADVE RTE NTIE S Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woor den 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 per kwartaal Losse nummers 10 cent Dinsdagavond heeft de Veenendaalse Winkeliersvereniging „Handel en Nij verheid" in een zeer goed bezochte ledenvergadering de komende Najaars winkelweek besproken. Deze Najaarswinkelweek zal gehou den worden van 30 September t.m. 8 October a.s. Het bestuur kreeg op dracht een en ander nader uit te wer ken. Wel werd besloten om op Zater dag 1 October een ballonwedstrijd te organiseren. Voor de verstkomende ballonnen zullen mooie prijzen beschik baar worden gesteld. Bovendien zal getracht worden aan de weekmarkt van Dinsdag 4 October Het is dezer dagen 30 jaar geleden, dat de heer Tj. Jarings, directeur van gemeentewerken, werd aangesteld bij de vrijwillige brandweer in deze ge meente. In 1932 aanvaardde de heer Ja rings het commando over deze brand weer. De heer Jarings heeft thans te ken nen gegeven, dat hij laatstgenoemde functie wenst neer te leggen. In ver band hiermede hebben burgemeester en wethouders de heer Jarings dan ook op de meest eervolle wijze onder dank betuiging voor de door hem bewezen diensten ontslag verleend als com mandant van de brandweer. In zijn plaats is nu benoemd de heer N. Th. van der Veen, technisch hoofdambte naar bij de Dienst van Gemeentewer ken en tot dusverre waarnemend com mandant. De commandowisseling zal plaats vin den op Woensdagmiddag 21 September a.s. Bij deze gelegenheid zal de heer Jarings tevens worden gehuldigd met zijn 30-jarig jubileum. De huldiging zal worden voorafgegaan door een demon stratie, welke zal worden gegeven met de nieuwe autospuit, welke gelijktijdig zal worden overgedragen. Daarna zal in hotel „De Korenbeurs" receptie worden gehouden, welke door het gemeentebe stuur aan de heer Jarings zal worden aangeboden. dat de prinsessen door de Win keliersvereniging waren uitgenodigd voor het bijwonen van het Veenen daalse Lampegietersavondfeest? dat échter van Soestdijk het be richt kwam dat de prinsessen niet in de gelegenheid zijn om te komen wegens andere verbintenissen? dat ook kinderen met lampions aan de optocht van Lampegietersavond kunnen deelnemen? dat zij zich hiervoor 's avonds omstreeks 7 uur dienen te melden aan de Eierhal? dat Dinsdag drie marktkooplie den werden opgepakt wegens openbare dronkenschap? dat één van hen uit een door hem „in kennelijke staat" bestuurde vracht wagen moest worden gehaald? dat èn deze Bacchusklant èn zijn wagen mee naar het politiebureau gingen? dat in dit geval het bekende bloed- en urineonderzoek werd toege past? dat Dinsdagavond op de Kerke- wijk een bromfietsrijder met een mouw even langs zijn gezicht streek om het- regenwater weg te vegen? dat dit korte moment voldoende was om hem tegen een geparkeerd staande auto te doen rijden? dat de man in kwestie met hoofd en beenwonden naar het ziekenhuis moest worden overgebracht? dat de volgende avond iemand op een „gewone" fiets de voordelen on dervond van een gestroomlijnde auto...? dat die onbekend gebleven „iemand", waarschijnlijk door de voor een heel gewone fiets te grote vaart, of misschien wel doordat hij met zijn neus op het stuur reed, evenmin erg had in de geparkeerd staande auto met de fraaie lijnen? dat die „iemand" met nog steeds grote snelheid en in één ruts vanaf het autodak weer op straat gleed, de eige naar van de auto zag staan, op zijn fiets sprong en er, het tempo nog opvoerende, vantussen ging? dat de schade aan de auto, waarschijnlijk mede dank zij de meer genoemde lijnen, vrijwel nihil was? IIIIIIUH1 iiminii' iiiiiih iiiiiiiiiiiinii =1 Zaterdag 17 September (In geb. „Eltheto") 7.30 uur, opvoering van toneelstuk „De verkochte bruid", ten bate van Bouwfonds Rode Kruis. Maandag 19 September (Omstreeks 8 uur) start van de Lampegietersavondoptocht. Dinsdag 20 September (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur, opvoering van de grote kin deroperette „Sprookjes-Melo die". Woensdag 21 September (In geb. „Eltheto") 3 en 8 uur, modeshow Fa. Hein v. Schup- jji pen. (In geb. Eikenlaan) Zendings- filmavond. (Van 35 uur) wielrennen van de wedstrijd Clubkam- H pioenschap van Nederland ko- men tweemaal door Veenen- fl daal. Zaterdag 24 September (In geb. Eikenlaan) Cabaret- M avond gezelschap Frans Du- mée, onder ausp. van Arbei- fl ders Kunstkring. Luxor Theater Van heden Vrijdag t.m. Maan- dag de film „Het huis onder verdenking" en van Dinsdag Lt.m. Donderdag „De Regi- mentsdochter". li'lIII! 1 ïllLt'liillIlill!IklMlltMlIII lil! IllïiiIM HiTTTi Ji lil een landbouwdag te koppelen met be hendigheidswedstrijden voor tractoren en 's avonds ringsteken met tractoren. Naar wij vernemen zal „De Instuif", welke vorig seizoen met zoveel succes iedere Zondagavond zo'n zeventig jon gelui bezigheid en gezelligheid bracht door het organiseren van spelen en het verstrekken van lectuur, a.s. Zondag avond weer zijn deuren openen. Zoals bekend wordt deze „Instuif" gehouden in het gebouw aan de Eiken laan en jongelui van 15 jaar en ouder hebben hier steeds vrije toegang. In ons Woensdagnummer konden wij reeds berichten dat de VALLEI-riks van de vorige week gevonden werd. De waarde van de VALLEI-riks van deze week is daardoor weer gekomen op 5 gulden. Het nummer van de VALLEI-riks welke dezer dagen weer in het ver spreidingsgebied van ons blad wordt uitgegeven is AZ 398374. Het is we derom een roodgedrukt nummer en een riks met de beeltenis van Prin ses Wilhelmina. Kijkt u dus ook deze week goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer. AZ 398374. Indien u deze vóór a.s. Donderdagmiddag 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen, ontvangt u de vinderspremi£ welke dus thans f 2,50 bedraagt, di rect in contanten uitbetaald. A.s. Woensdagmiddag passeren weer een zeer groot aantal wielrenners Vee nendaai. Dan wordt nl. het clubkam pioenschap van Nederland 1955 ver reden, georganiseerd door de Utrechtse Wielerclub „De Volharding". In totaal nemen 54 clubs, met elk 6 renners aan deze clubkampioenschap pen deel zodat in totaal dus 324 renners aan deze wedstrijd deelnemen. Daar onder zijn de beste wielrenners uit ons land, zoals Van Est, Wagtmans, enz. Elke club rijdt afzonderlijk, zodat de renners niet als één grote groep door rijden, maar steeds met een korte tus sentijd. De te rijden afstand bedraagt 70 km. Volgens het tijdschema kan de eerste club in Veenendaai doorkomen te 13.09 uur en de laatste club van de eerste ronde om 14.39 uur. Voor de tweede ronde worden de ren- Een bromfietsberijdster werd Woens dagmiddag door een passerende auto aangereden. Zij werd daarbij ernstig ge wond tegen de straat geslingerd en bleef bewusteloos liggen. De oorzaak van' de botsing was het feit dat het slachtoffer de hoek Patri moniumlaan De Sav. Lohmanstraat veel te ver naar links nam en aan een naderende auto geen voorrang ver leende. De bromfiets werd totaal vernield. De grootmoeder die Woensdag op de Valleistraat met een tweejarig klein kind liep te wandelen beleefde schrik op schrik toen zij het kind even alleen liet om in een winkel een boodschap te gaan doen. Toen zij het kind, dat vanzelfsprekend niet op dezelfde plaats was blijven staan, wilde grijpen, kwam er aller eerst een auto op haar af. De chauf feur moest allerlei heftige manipula ties uithalen om de oma te ontwijken, hetgeen hem ook gelukte. De wagen was echter nog niet tot stilstand gekomen, ook al doordat het wegdek door het regenachtige weer wat glad was ge worden. Zo kon het gebeuren dat de chauffeur plotseling het kleine kind voor zijn wagen zag, dat hij niet meer kon misrijden. Het kind werd omver gereden en tol de vervolgens over de straat. Dr. Remme die het kind onderzocht, verklaarde dat het niet meer dan enkele schaaf wondjes aan het hoofd had. De chauffeur trof geen schuld. BROMFIETS VERMIST Donderdagavond werd bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van een bromfiets vanachter het café Vonk aan de Vendelseweg. Zaterdag daarop echter waarschuwde de vergunninghou der A. dat een bromfiets al geruime tijd onbeheerd voor zijn zaakhad gestaan. Van de dader ontbreekt ieder spoor. EEN EENZAME MOTOR In de nacht van Woensdag op Don derdag werd op de Rijksweg 12 op de eerste parkeerplaats voorbij de Nieu we weg een onbeheerd staand motor rijwiel aangetroffen. De eenzame motor werd naar Vee nendaai overgebracht. Later bleek dat het hier de motor be trof van ds. Bout, veldprediker van het vliegveld Deelen. Ds. Bout was met de motor geslipt en had daarbij een ern stige hoofdwond opgelopen. Een passerende automobilist heeft hem daarop naar het Julianaziekenhuis overgebracht. De motor bleef dus al leen achter. JONGEN NAM DE VLUCHT Dinsdag ontstond op de Kerkewijk een aanrijding tussen een jeugdige wielrijder en een motorrijder doordat de knaap plotseling naar links de weg overstak. De motorrijder probeerde door krach tig remmen de jongen te ontwijken hetgeen hem ook gelukte. Hij kwam daarbij echter te vallei en liep verwon dingen op. De jongen die de gevolgen van zijn daad overzag, was nergens meer te bekennen. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaai - Kanaalweg 2 - Tel. 2917 ners weer te 14.55 uur in Veenendaai verwacht, de laatste club zal ongeveer om 16.49 uur doorkomen. De start en finish liggen te Wijk bij Duurstede. De renners komen van Scherpenzeel-Renswoude-De Klomp en gaan over de Stationsstraat, Prins Bern- hardlaan, Zwaaiplein, Hoogstraat, Hoofdstraat en Kerkewijk in de rich ting van Elst-Amerongen. Reeds thans staat vast dat 't Utrechts Stedelijk Orkest Donderdagavond 29 September a.s. weer een concert in Veenendaai zal verzorgen. Zonder twijfel vormt dit concert, waarnaar velen weer hebben uitgezien, een waardige opening van het muzi kale seizoen in Veenendaai. Het concert zal wederom worden ge geven in de grote zaal van het gebouw aan de Eikenlaan. Dirigent is deze keer Frits Knol. Het programma vermeldt als eerste nummer de Symphonie no. 98 in bes gr. terts van Jos Haydn, terwijl daarna zal worden uitgevoerd „Peter en de wolf", een muzikaal sprookje van S. Prokofief. Na de pauze volgt dan nog de Sympho- nie IV (Italiaanse) van F. Mendelssohn- Bartholdy. Verdere bijzonderheden over dit USO- concert volgen nog. Door de Ned. Herv. Evangelisatie „Sola Fide" wordt op Woensdagavond 21 September in het gebouw aan de Eikenlaan haar jaarlijkse zendings avond gehouden. Ds. P. J. Mackaay, de secretaris van de Raad voor de Zending, komt spre ken over de zending aan de hand van een zendingsfilm met geluidsband. De avond zal worden opgeluisterd door het zangkoor met gemeentezang. Aan de plaatselijke kerken is ge vraagd afgevaardigden te willen zen den, opdat bij alle verdeeldheid tussen de kerken onderling, nochtans op het zendingsterrein samenwerking moge-, lijk moge blijken. Veenendaai speelt a.s. Zondagmiddag haar eerste thuiswedstrijd in dit sei zoen tegen Ede. Twee bekende clubs, volkomen tegen elkaar opgewassen, zullen in een soort derby de strijd aan binden. Hoe het resultaat zal zijn is moeilijk te zeggen. Voor Zaterdag i§ er nu een volledig programma te spelen. DOVO begint de competitie met de verre uitwedstrijd tegen Sparta in Enschede. Vorig jaar was Sparta bepaald zwak, maar dit seizoen zijn de Enschedeërs al gestart MUZIKALE RONDGANG VAN „CAECILIA" De Veenendaalse Harmonie „Caecilia" maakt heden(Vrijdag)avond een muzi kale rondgang door een gedeelte van Veenendaai, in verband met de ver plichte concerten voor de gemeente. Op Zaterdagmiddag 24 September a.s. volgt dan nog een muzikale rondgang. met een overwinning, zodat zij dit jaar waarschijnlijk weer een sterk elftal hebben. VRC begint de competitie met een thuiswedstrijd aan de Brinkersteeg, aanvang 4.15 uur, tegen SSSE uit Eiber gen. In het elftal van VRC komen niet meer terug Ries van Kooten en door militaire dienst G. van Leeuwen. GVVV speelt thuis aan de Buurtlaan tegen VVJ, terwijl er verder de plaat selijke ontmoeting Triangelboys Matjan wordt gespeeld op het VSW- terrein. De Merino's spelen eveneens thuis en wel tegen Wit-Rood. Kulan komt voor het eerst in haar bestaan in de competitie uit. Zij be ginnen met een >iiswedsDrijd tegen Valleivogels op hét terrein nabij de SKF. Het programma voor de reserves is: DOVO 2 VVOG 2. Matjan 2 GVVV 2. GVVV 3 Triangel Boys 2. Ermelo 2 VRC 2. Jonathan 3 VRC 3. DOVO 3 De Merino's 2. Nu definitief vaststaat, dat Rhenus blijft spelen in de 2e klasse A van de afdeling Utrecht, begint komende Zon dag voor de groen-witten de competitie. Er wordt een thuiswedstrijd gespeeld tegen Scherpenzeel, dat gelijkspeelde tegen Kieviten (onder protest). Rhenus 2 gaat op bezoek bij DEV 3. Voor Za terdagmiddag staat een uitwedstrijd op het program voor Sportclub 1 en wel een bezoek aan Musketiers. WINTERCURSUSSEN LANDBOUW- HUISHOUDSCHOOL RHENEN Aan de Rhenense landbouwhuishoud- school beginnen binnenkort weer de wintercursussen. Er staat een begin?- cursus naaien op het programma, een naaicursus voor gevorderden, een avondnaaicursus voor huisvrouwen, een avondcursus fijne keuken, een mid dagcursus naaien van twee middagen per week en een cursus, welke opleidt voor assistente in de huishouding. In gezetenen van Rhenen, die wensen deel te nemen, kunnen zich opgeven. Er is een tyd geweest, dat „Prinsjes dag" niet viel op de derde Dinsdag in September, dat géén gouden koets het middelpunt vormde van de koninklijke stoet en dat de plechtigheid waaraan deze dag zyn betekenis ontleent de opening van de Staten-Generaal niet plaats had in de historische Ridderzaal. Er is dus in de loop der jaren weieens iets veranderd aan dit jaarlijks terug kerend hoogtepunt in ons nationale be staan, dat over enkele dagen weer aller aandacht zal vragen. Maar alle ver anderingen hadden slechts betrekking op het „uiterlijk" van deze dag; de be tekenis van de Prinsjesdag is dezelfde gebleven. NOVEMBER, OCTOBER, SEPTEMBER Prinsjesdag viel vroeger niet op de derde Dinsdag in September. In 1814, toen in ons land de constitutionele ver- De Rhenense Panaramamolen is zowel door Engelsen al» Amerikanen reeds in alle toonaarden bezongen. Het! is en blijft dan ook voor de binnen- en bui tenlandse touristen, waarvan de laat- sten in zo groten getale Holland „doen", een unieke plaats. En een schatrijk Amerikaan mag dan een paar jaar geleden het voorstel heb ben gedaan aan de exploitante, Loes van Essen, qm de oude molen af te breken, in te schepen en in de U.S.A. langs een van de drukste verkeers aders weer op te bouwen, een ander en voor Loes heel wat aantrekkelijker aan bod is dat van de Californische Mrs. J. Stowe Carney, 1230 East Ocean, Long Beach, die haar heeft uitgenodigd op haar kosten helemaal naar de west kust 'van de Verenigde Staten te komen, om daar in dat heerlijke Californische RHENENSE SCHAAKCLUB SPEELDE OP DE GONG Jaarlijks schrijft het bestuur van de Rhenense* Schaakclub een wedstrijd uit op de gong. Deze gaat vooraf aan de onderlinge competitie, die thans voor de deur staat. Er werd in hotel Laheij in twee groepen gespeeld. In groep I legde de heer J. D. Busch beslag op de eerste prijs, terwijl de heren H. Hen driks en E. J. Olvers de tweede samen moesten delen. In groep II werd de heer M. ter Haar winnaar en verwierf de heer G. A. v. d. Laan de tweede prijs. De wedstrijd was levendig met ver scheidene lachwekkende afwikkelingen. klimaat een genoeglijke vacantie van maar eventjes drie maanden te komen doorbrengen. Mrs. Stowe Carney maakte een de zer dagen met een gezelschap Ameri kanen per touringcar van het Neder landse Reisbureau Lissone-Lindeman N.V. een trip door ons land, waarbij de Panoramamolen in Rhenen niet werd vergeten. Zij was zo verrukt over de sfeer, die zij in deze Oudhollandse walmolen aan trof en over de wijze, waarop daarin zonder het uiterlijk van het monu ment te schaden een gezellig restau rant was ingericht, 4at ZÜ> na ettelijke vragen over de totstandkoming van deze unieke combinatie te hebben ge steld, Loes van Essen spontaan de ge signaleerde uitnodiging toevertrouwde. Loes heeft de uitnodiging dankbaar aanvaard, doch een beslissing heeft zij nog niet genomen, aangezien het ge sloten seizoen voor haar geen rust be tekent. Gedurende de wintermaanden namelijk, worden weer nieuwe contac ten gelegd. Zij. stuurt het er echter op aan, dat zij daarmee begin Januari van het komende jaar gereed is, zodat ze dan precies drie maanden in de States kan doorbrengen om vóór de aanvang van hefe nieuwe seizoen in de Rhenense Molen terug te zijn. Laten wij toch nim mer vergeten, dat ook ons land zijn bij drage tot de uitein delijke overwinning heeft geleverd. Mag dan ons aandeel in geen verhouding staan tot dat van de machtige geallieer den, percentsgewijze was onze bijdrage zeker groot, eruméér dan dat! Met de strijd op de Grebbe- berg, het bombarde ment van Rotterdam, de slag in de Java- zee, de spoorweg- tochten in het westen zal de Slag om Arn hem die wij in deze September maand voor de elfde maal herdenken in onze geschiedenis blijven voortleven. Onder de helden, die in de September dagen van de 17e tot de 27e vochten, wa ren 9000 Nederlan ders. Twee derde, 6000 man, keerde niet terug van HET WAAGSTUK Het was zomer ge weest en ademloos en gespannen hadden wij de verrichtin gen van de geallieerde legers gevolgd. Met bijna fabelachtige snelheid trokken de troepen voorwaarts, de Duitse oor logsmachine werd lamgeslagen, de op mars scheen niet te stuiten. Het werd „Dolle Dinsdag" en in Amsterdam ston den de optimisten langs de toegangs wegen tot de hoofdstad om de binnen trekkende bondgenoten met bloemen te begroeten. De bloemen verwelkten zon der dienst te hebben gedaan, maar het ge werd 17 September en nieuwe hoop bloeide op. Op deze dag waren in En geland de machtige transportmachines, achter zich aanslepend de ranke zweef vliegtuigen, opgestegen om de grootste en tevens meest gewaagde luchtlanding van deze oorlog te volbrengen. Als de onverwachte actie bij Gelre's hoofdstad succes mocht hebben, als het tweede Britse leger tijdig hulp in de vorm van manschappen en zware wa penen zou kunnen aanvoeren, dan zou de doorstoot naar de Zuiderzee, het IJs- selmeer, een kwestie van minder belang zijn en de Duitsers in ons land in een hopeloze positie brengen. De grote ri vieren bij Grave, Nijmegen en Arnhem geforceerd, de Siegfriedlinie onbe- stormd gepasseerd: het hart van Duits land opengelegd! Weiswaar was de aanvoer via Eindhoven naar Nijmegen smal en konden de Duitse tanks de cor ridor gevaarlijk bedreigen, maar er was een goede mogelijkheid, die vergroot werd doordat de Duitsers onvoorbereid stonden ten opzichte van de plotselinge operatie. DE GROOTSTE LUCHTLANDING VAN DEZE OORLOG Zondag 17 September 1944: luchtlan dingen bij Eindhoven, Nijmegen, Arn hem! Groot offensief in noordelijke richting vanuit het bruggenhoofd over het Scheldekanaal. Weinig vermoedden <3e kerkgangers in Gelderland en Brabant, toen zij zich die Zondagmorgen naar het bedehuis begaven, hoe de oorlogssensatie reeds letterlijk boven hun hoofden hing. Toen zij de kerk verlieten, hadden de eerste parachutes hun menselijke vracht reeds aan de grond gezet. De Britse troepen bij Arnhem wer den in de buurt van Wolfheze afgezet en het duurde niet lang of de eerste jeeps, met de manschappen door de lucht aangevoerd, race'den Arnhem binnen. Dat dit niet zonder schermut- Wie Arnhem niet zelf gezien heeft, kan zich geen voorstelling vormen van de veie wonden, die deze stad toegebracht werden, en wie Arnhem wél gezien heeft, kan niet begrypen, dat deze wonden voor 't grootste deel genezen zyn. selingen gepaard ^in^behoefTgeen^e^ toog. Hoewel de Duitsers volkomen verrast waren door de feilloos uitge voerde en boven verwachting geslaag de landing, bleken de toegangswegen tot Arnhem niet zonder meer te passe ren te zijn. Langs drie kanten rukte men op met als doel de Rijnbrug. Naarmate men Arnhem naderde, werd de strijd feller, de tegenstand heviger. De Duit sers verzetten zich krachtig tegen de Britse „Red Devils" en slechts enkele honderden manschappen slaagden er in tot het hart van Arnhem door te drin gen. De ver liezen wa ren groot, maar de brug werd bezet! De dag liep al ten einde, toen genie troepen aan rukten om de spoor brug te be zetten. Dat dit niet ge lukte, vond zijn oorzaak in het feit, dat de Duit sers op het laatste mo ment de brug in de lucht kon den laten vliegen. De nacht kwam. De Britten nes telden zich in de hui zen en pro beerden de benarde po sitie zoveel mogelijk te versterken. Het noordelij k' deel van de Rijn brug werd door hen beheerst, het zui delijk einde was in handen der Duitsers, die met pantserwagens en een lucht doelkanon over de brug begonnen te vuren. Dat was reeds in de morgen van de volgende dag. De uren verliepen. Het werd middag, nog slechts een handje vol Britten was over. Versterking, ver sterking! Zij kwam niet. Vier dagen lang hielden ongeveer 100 man stand onder de brug. Niettemin werd een fa natieke stormloop van de Duitsers af geslagen. Bombardement volgde op bombardement, stormaanval op storm aanval. Gebrek aan munitie, geen eten, geen drinken. Van de 100 man zijn er nog twintig over. Dinsdag, Woensdag. Tien man houden nóg stand. Dan heeft langer tegenstand bieden geen zin meer. Niet één man valt echter ongewond in handen van de vijand. IN DE BOSSEN Dit waren de weinigen, die in de stad zelf doordrongen. Het lot van de held haftige strijders in de bossen ten wes ten van Arnhem was niet minder dra matisch. Tot driemaal toe doorbraken de Duitsers de smalle corridor, die van uit het zuiden door Brabant leidde. Het was generaal Dempsey daardoor on mogelijk zijn troepen in voldoende ma te naar de Betuwe te dirigeren en de bliksemsnel behaalde voordelen der luchtlandingsdivisies te benutten of zelfs maar te behouden. De mannen daar in de bossen konden slechts van uit de lucht helaas te schraal be voorraad worden en al toonden de pi loten der bijkans langs de grond sche rende toe voer vliegtuigen ware staaltjes (Zie verder pagina 2.) Geef nu Uw kinderen weer verpakt in de bekende ronde flessen. oofdat 106Hstra - Veenendaai houdingen hersteld werden, werd be paald dat de zitting der Staten-Gene raal geopend zou worden op de eerste Maandag in November. Een jaar later werd het de derde Woensdag in October. De opening geschiedde tot 1829, het jaar van de afscheiding van België, beurte lings in Brussel en in Den Haag. In 1848 werd bij de grondwetswijzi- gnig de datum vervroegd tot de 3e Maandag in September. Dit gebeurde omdat anders de tijd te kort zou zijn om voor het einde van het jaar de rijks begroting afgehandeld te krijgen. In 1887 tenslotte werd de derde Maandag in September veranderd in de derde Dinsdag. Ook deze wijziging was er een van practische aard: Veraf wonende Kamerleden moesten, wilden zij op Maandag bijtijds in Den Haag zijn, op Zondag reizen en daartegen bestonden ernstige bezwaren. RIDDERZAAL WAS VERWAARLOOSD Niet altijd is de zeven eeuwen oude, op last van Floris V gebouwde Ridder zaal de plaats van samenkomst geweest voor de plechtgie openingszitting van de Staten-Generaal. Dat zou, driekwart zij de kerk verlieten, hadden de eerste parachutes hun menselijke vracht reeds aan de grond gezet en daverden machtige luchtvloten langs de wolken loze hemel. eeuw geleden, onmogelijk zijn geweest, want de prachtige Ridderzaal was toen zo ernstig verwaarloosd, dat de houten kap volkomen weggerot was en men in de stenen vloer een geul had moeten hakken om het regenwater af te voe renPas aan het einde van de 19e eeuw ging de overheid wat meer aan dacht besteden aan de historische ge bouwen. De Ridderzaal werd in oude luister hersteld en in 1904 sprak Ko ningin Wilhelmina de troonrede voor het eerst uit in de oude grafelijke zaal. GOUDEN KOETS: AMSTERDAMS GESCHENK Ruim een halve eeuw vervult dus de Ridderzaal een belangrijke rol in het plechtige gebeuren op de derde Dinsdag in September en hetzelfde kan worden gezegd van de befaamde gouden koets, die nog niet zo oud is als menigeen wel denkt: in September 1903 werd dit ko ninklijke rijtuig voor het eerst ge bruikt. Het was een geschenk van de Amster damse burgerij aan de jonge Koningin Wilhelmina ter gelegenheid van haar troonsbestijging. Het idee om de "orstin een statiekoets aan te bieden als hulde blijk, ontstond in een buurtvereniging in de Jordaan en vond grote bijval bij de gehele bevolking van de hoofdstad. PRONKSTUK VAN NEDERLANDSE KUNSTNIJVERHEID Een bijzonderheid van de gouden koets is, dat het een door en door Ne derlands werkstuk is geworden; op het verguldsel na was vrijwel al het nodige materiaal uit eigen land afkomstig. Het beeldhouwwerk, het kunstsmeedwerk en de beschilderingen werden aange bracht door Nederlandse kunstenaars, terwijl Amsterdamse meisjes en vrou wen onder bekwame leiding het kunst naaldwerk voor hun rekening namen. De koets zelf werd gebouwd door de gebroeders Spijker de latere fabri kanten van de eerste Nederlandse automobiel en zij slaagden er in, de koets niet alleen een rank en sierlijk uiterlijk te geven, maar tegelijkertijd rekening te houden met allerlei practi sche eisen. De Koningin had b.v. de wens te kennen gegeven, dat de koets hoog genoeg zou zijn om de mensen langs de weg goed te kunnen zien, ter wijl omgekeerd de toeschouwers ook gemakkelijk naar binnen zouden kun nen kijken. VERSIERD MET SYMBOLISCHE VOORSTELLINGEN De gouden koets die in Rotterdam op de E 55 door honderdduizenden is bewonderd is versierd met tal van symbolische voorstellingen. Op de kap van de koets wordt de kroon van Oranje, rustend op een kussen met de koninklijke scepter en het rijkszwaard, hooggehouden door vier figuren, die resp. de handel, arbeid, scheepvaart en landbouw, vier belangrijke elementen van onze welvaart, voorstellen. Op de zijvlakken van de koets treft men schilderingen aan, die de hulde van Nederland en de hulde van de ko loniën voorstellen. Aan de achterzijde is de historie in beeld gebracht, aan de voorzijde de toekomst. De wielen van de koets, in fraai smeedwerk uitgevoerd, zijn ais zonnen,, waarvan de stralen de glans voorstel len, die van het Koninklijk Huis uit gaat. De scharnieren van de deuren dragen de beeltenissen van de leeuw symbool der kracht en van de uil, de symbolische voorstelling van de wijsheid. En zo is de gehele koets ver fraaid met zinvolle versieringen. SPROOKJE VAN DE DERDE DINSDAG De gouden koets, de bijzondere sfeer in de historische Ridderzaal, het ge schitter van gala-uniformen, het mili taire eerbetoon en de muziek van mili taire korpsen, die tezamen de plech tige opening; van de zitting der Staten- Generaal tot het „sprookje van de derde Dinsdag" maken, zullen ook volgende week weer honderdduizenden naar Den Haag doen trekken. En zo zal ook deze „Prinsjesdag" weer worden tot een grootse manifestatie van trouw aan het Koninklijk Huis, tot een plechtige ont moeting van vorstin en volk aan het begin van een nieuw jaar van parle mentaire werkzaamheid. (Nadruk verboden) WIJZE WOORDEN BEKENTENIS Niet wat misdadig is kost de meeste moeite om te bekennen, maar wat belachelyk en schadelyk is. (Rousseau)

De Vallei | 1955 | | pagina 1