UIT VEENENDAALS RAADSZAAL mum ©mm Aram Burgerlijke Stand CORSETTENHUIS KERKDIENSTEN Boerderij onnodig afgebrand Nog steeds weigerachtige boeren in de Haspel —Samenstelling Woning-comm. Eist BLOEMI1SK Renswoude PAS OP! ER WORDT GESCHOTEN speculaas 60 ct p. 250 gr. Nog geen oplossing voor de roetplaag Vóór 1955 een BRIL gekocht Autotocht ouden van dagen De vreugde van beter zien DE JUISTE BRIL Zondagsdienst Doktoren Voor ccn goed passend CORSET en BH k„o AvmetiEEiK SLAG OM ARNHEM De broederschap der bronzen draak NATIONALE RECLASSERINGSDAG Voor deze collecte zijn veel collectanten nodig. VRAAG 6 AANBOD Voor de zooveulste keer heb ik weer eens pech gehad. Driek en ik hadde saame een heeleboel bonne bij mekaar gesleept voor de Vakansie-aktie van de winkeliers. Zellef had 'ik een nieuwe broek moete koope en Driek had deze keer wat ze hebbe moes niet op afbe taaling gekoch, maar alles kontant be taalt. Van buure en kennisse hadde we der nog wat bij gekreege en zoo hadde we al bij al wel 10 veile vol bonne. We zeie teege mekaar: Laate wij nou slim zijn en alles tegelijk inleevere in de laatse week, dan hebbe we de meeste kans. maar ken je denke. Niks niemen dal hebbe we gewonne. Nog geen mudje koole gunde ze ons. Achteraf heb ik gehoord hoe dat eige- lik in mekaar zit. Dat weete jelui mis schien ook nie zoo persies. Maar zooals ze dat aan mijn verteld hebbe, zoo moet het wel in ze werk gaan. Dus als ik lieg, dan lieg ik in kommissie. Dekke op je voorman noeme ze dat in het leeger. Kijk, de sjuurie, da zijn een stel win keliers, netuurlik allemaal leede van de Winkeliers. Die gaan op een avond bij mekaar zitte met een kop koffie, een segaar van 30 spie en later op de avond iets-van-onder-de-kurk. Dan gaan ze aan het trekke. As er 10 prijze zijn, trekke ze er 10 oplossingen uit. Zijn er bij die eerste greep een paar oplossinge, die niet goed zijn, dan wor de er nog een paar bijgetrokke. As dat gebeurt is, gaan ze de naame bekijke die op de biljette staan, die ze getrok- ke hebbe. Zijn daar nou naame bij van mense, die wel eens buite het Veen koope, dan valle die ook af en worde er nog een paar biljette bijgetrokke en zoo gaat het door tot ze het goeie aantal bij mekaar hebbe. Want zoo groot kan het Veen niet worde of ze weete per sies wie in Arnhem of Utrech ze in- koope doet. Maar omdat er van buite het Veen ook weer veel minse in het Veen koope, strooije ze ook nog wat prijsjes in de buurte rondom ons. En zoo krijgt ieder ze deel van de Veense pijp kaneel. Behalve Driek en ik, want ze weete van ons, da we wel eens iets koope bij dat oomzeggertje van ons in Zeist. En zoodoende hoeve wullie nooit op een prijs te reekene. Ik en Driek-hebbe er gelukkig geen van beije las van en we hebbe der ook geen uurtje minder om geslaape. De mugge tnaake het ons veel lastiger, daar wort ik snachts verschillende kee- re wakker van. We kleeje ons nou maar in het donker uit, want ze schijne op het licht af te komme. Ik heb het laats nog gehoord van die boer uit het Eereveen. Jelui hebbe het vas ook wel gehoort. Daar op die boer derij" -ss geen elektries lich en op zee- kere nacht word er een kleine geboore. De vroedvrouw ston derbij, maar na de eerste kleine kwam er nog een tweede. Toen blies de boer maar gauw de kaars, die hij op een schoteltje had staan, uit. De juffrouw riep: hé, wat doe je nou? Ik ken niks meer zien! Nee, zei de boer, dat hoef ook niet, want het lijk me da ze net als de mugge, op het lich af- komme. Dus daar waare ze ook al bang voor de mugge. Ja, de een is bang voor mugge en de ander is bang voor landmijne en dat soort gespuis. Die masjienist van die dreglijn aan de Paarderelweg ken ik geen ongelijk geeve. Een ongeluk ken per slot in een klein beetje waater zitte. Die ingezonde brief van die Moeder (ja, met een hoofletter) die in „De Val lei" van Woensdag ston afgedruk was mijn en Driek uit het hard gegreepe. As die Veense Nozems op Lamme- lietjesavend hun rotjes en gillende keu- kemeide en zoo niet tuis houwe, en als onze pliessie daar geen paal en perk aan weet te stelle, dan doe ik een ernstig beroep op alle ouwe jongens van de burgerwach om zellef het hef in hande te neeme. Er zal aan dat gedoe een eind komme. Je zou je eige schaeme voor die wereltomroep. Die prinsesse- hebbe niet voor niks afgeschreeve. Al ben ik nie zoo leenig meer, ik stel men eige beschikbaar voor het handhaave van de orde en het bescherme van de peuters. Wie volgt? w. blauwkous. De burgemeester van Rhenen ver zocht ons mede te delen dat morgen, .Zaterdagmiddag, te beginnen om 2 uur, in Rhenen-stad een gecombineerde oefening zal worden gehouden door de Nationale Reserve, Res. Rijkspolitie en het Rode Kruis. Op een en ander wordt vooral de aandacht gevestigd wegens het feit dat bij deze oefening ook zal worden ge schoten. f De Roem Huis Ons heerlijk is er weer met amandelen Haa he, is ,an DYKSTRA Het liep tegen 10 uur gisteravond toen de gemeenteraad klaar was met het behandelen van een niet minder dan 29 punten tellende agenda. Punten die een uitgebreide bespreking ontlokten waren de samenstelling van de z.g. huurcommissie, welke instelling noodzakelijk is geworden na de wijziging van de Huurwet en de tot stand gekomen huurverhoging. Het lid de heer Van Hardeveld (PvdA) was van mening dat de door B. en W. voorgestelde samen stelling te eenzijdig was, en behalve dat de verhuurders in de meerderheid zouden zijn, onderscheidde spr. ook een bepaald politiek tintje. Ook het feit dat er teveel mensen uit het ambtelijke leven in de aanbeveling waren opgenomen vond hü bezwaarlijk. De voorzitter, burgemeester A. Bakker, weersprak een en ander en tenslotte kon de heer Van Hardeveld met de door B. en W. voorgedragen personen accoord gaan. Verder vormde de samenstelling van de z.g. woningcommissie aanleiding tot opmerkingen van verschillende leden. Naar de mening van verschillende sprekers zijn niet alle bevolkingsgroepen hierin vertegenwoordigd. Een voorstel uit de Raad om nog verschillende gemeentewoningen van huur verhoging uit te sluiten wegens de desolate toestand hiervan, werd door B. en W. overgenomen. In de rondvraag kwam o.m. de brand ter sprake welke kortgeleden een woning grotendeels in de as legde. De hier ontstane schade zou grotendeels een gevolg zijn van het feit dat tussen de brandweren van de gemeenten Rhenen en Veenendaal geen behoorlijke regeling bestaat. Ook werd nog weer eens de aanleg bepleit van een behoorlijke weg voor de Haspel en het Ruisseveen. Medegedeeld werd dat nog steeds verschillende land bouwers in deze omgeving weigeren accoord te gaan met de voor de aanleg van deze weg ontworpen plannen. Zelfs de bemiddeling van de Cultuurtechnische Dienst heeft hier geen resultaat gehad. De Raad had deze keer by de gevoerde beraadslagingen niet te klagen over publieke belangstelling. De publieke tribune was bijkans te klein om alle be langstellenden een plaats te geven. omgeving van de Geerseweg en tot aan koop van grond in het Franse Gat van de heer G. van de H., ter oppervlakte van 22025 ca, voor de prijs van f 0,75 per ca, waarbij nog komt een bedrag van f 5481,25 voor bedrijfs- en neven- schade tot een totaal van f 22.000, BENOEMING VAN VER SCHILLENDE COMMISSIES Direct na de opening van de vergade ring werd een aanvang gemaakt met de benoeming van verschillende com missies. Bij grote meerderheid van stemmen werden benoemd tot lid van de raads commissie voor het nazien van de reke ningen der bijzondere scholen de heren Van Hardeveld. Van Kuijk en Schol ten; tot leden in de commissie van ge organiseerd overleg de heren mr. Van Es, Van Ojik en Verkuijl, en tot plaats vervangende leden van deze commissie de heren Jansen, Scholten en Slok; tot leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim de heren J. van Harde veld. C. van Amerongen, J. van der Walle, S. de Man, A. C. Schilperoort, E. Wels en S. Kroesbergen. SAMENSTELLING WONING COMMISSIE Het volgende voorstel, n.l. de herbe noeming van de leden der z.g. woning commissie bracht de tongen in be weging. Volgens de heer Slok (AR) wordt er over het werk van de woningcommissie veel critiek gehoord. Naar zijn inzicht is het aan te bevelen dat deze commis sie met twee leden uit te breiden, en dan met vertegenwoordigers uit de arbeiden de bevolking. Hierdoor is misschien de critiek wat te verlichten. Spr. is van mening dat genoemde bevolkingsgroep inderdaad onvoldoende in de commis sie wordt vertegenwoordigd. De voor zitter is van mening dat. men niet voor critiek opzij moet gaan. Ook van een door de heer Slok voorgestelde aan vulling en wijziging van de samen stelling der commissie verwacht hij in dit opzicht verbetering. Verder is naar zijn oordeel een uitbreiding van de commissie wettelijk niet mogelijk. Ook de heer Van Ojik (CH) heeft', bezwaren tegen de samenstelling van de woning commissie. De CHU is er in het geheel niet in vertegenwoordigd, evenmin de SGP. De voorzitter merkt op dat leden van deze partijen nooit opzettelijk wer den geweerd. De heer Van Hardeveld vult hierbij aan dat de SGP en de CHU indertijd wel degelijk deel van de com missie hebben uitgemaakt. Dat dit nu niet het geval is komt door het uittre den van een SGP-er uit de Raad en het bedanken van een lid der CHU. De heer Van Ojik kan zich niet met de huidige samenstelling verenigen en zal er zijn stem niet aan geven. Dit is voor de heer Van Galen (CH) aanleiding om op te merken dat dit niet de mening is van de meerderheid in de CH-fractie. Deze wil namelijk wachten tot een plaats in de woningcommissie openkomt. Tot herbenoeming van de thans zitting heb bende leden werd tenslotte besloten. INSTELLING VAN DE HUUR COMMISSIE Alvorens werd overgegaan tot de be noeming van de huurcommissie waarin huurders en verhuurders gelijkelijk verdeeld zitting zullen hebben werden de hierboven aangehaalde opmerkingen van de heer Van Hardeveld gemaakt. Hierna echter ging de Raad tot stem ming over en werden benoemd tot voor zitter de heer A. J. Beekman; tot leden (categorie verhuurders) G. G. de Ruij- ter en G. de Geit en voor de categorie huurders de heren S. Kroesbergen en H. J. van der Woerd. Na een uur met het benoemen van de respectievelijke commissies te zijn be zig geweest nam de Raad de volgende besluiten: Het op zijn verzoek eervol ontslag verlenen aan de routine-arbei der bij gemeentewerken de heer G. Versteeg; het verlenen van financiële medewerking voor het huren van twee lokalen van het gebouw „Pro Rege" voor het onderbrengen van twee klas sen der Kon. Julianaschool wegens ge brek aan ruimte en het verlengen van de ontruimingstermijn van een aantal onbewoonbare woningen. Bij dit laatste voorstel wil de heer Van der Woerd ge acht worden te hebben tegengestemd. Het is ook de heer Van der Woerd die voorstelt de gemeentewoningen Zand straat 88 tot 106 en Parallelweg 42 tot 48 van huurverhoging uit te sluiten wegens de slechte toestand van deze woningen. Met uitzondering nog van de woningen Parallelweg 14 tot 22 besluit de Raad de huur der gemeentewonin gen met 5 procent te verhogen. VERHURING VAN DE 18 WISSELWONINGEN Het volgende aan de orde komende voorstel van B. en W. is hun verzoek aan de Raad dè verhuring van de 18 z.g. wisselwoningen aan de Pelikaan straat aan het college over te laten. De heer Van Hardeveld spreekt mede na mens zijn fractie als hij zegt hiervan een grote tegenstander te zijn. Wet houder Van Stempvoort merkt op dat het veel te lang duurt en te omslachtig wordt als steeds de Raad zijn goedkeu ring aan een verhuur moet geven. Toch houdt de heer Van Hardeveld voet bij stuk en als het voorstel in stemming komt blijkt alleen de PvdA-fractie te hebben tegengestemd. AANLEG VAN DE RONDWEG EN RECONSTRUCTIE VAN DE KERKEWIJK Gedeputeerde Staten 'hebben te ken nen gegeven wel een subsidie te willen geven voor de komende reconstructie van de Kerkewijk als straks, bij de aan leg van de Rondweg, welke weg het doorgaande verkeer om Veenendaal zal moeten heenleiden, ook de ge meente Veenendaal een redelijk aan deel zal willen betalen. B. en W. stellen voor om op deze voorwaarde in te gaan maar de heer Van der Woerd zou, al vorens hiertoe wordt besloten, eerst willen weten hoe groot het aandeel van Veenendaal in de kosten van de Rond weg wel zal zijn. De heer Schol ten (CH) heeft dezelfde vraag. Ook zou deze spr. weieens willen weten wanneer de aan leg van die Rondweg werkelijkheid gaat worden. De heer Van Ojik vraagt wan neer dan toch een aanvang wordt ge maakt met de reconstructie van de Kerkewijk. Ten aanzien van het bedrag dat Vee nendaal zal moeten steken irl de aan leg van de Rondweg heeft de voorzitter geen idee en evenmin weet hij wanneer met de aanleg Van deze Weg zal worden begonnen. Met de verbetering van de Kerkewijk wordt binnenkort een aan vang gemaakt, althans met het leggen van de ondergrondse leidingen. Verdere mededelingen over een en ander kan hij doen in geheime vergadering en de openbare beraadslagingen worden voor een ogenblik geschorst. Na heropening van de openbare ver gadering, als de talrijke belangstellen den weer hun plaats op de publieke tribune hebben ingenomen, blijkt de Raad geen verdere tegenwerpingen te gen de voorwaarden van Ged. Staten te hebben en wordt tot aanvaarding van de voorwaardelijke subsidie besloten. HET ONNODIG AFBRANDEN VAN WONING AAN DE CUNERAWEG Bij het aan de orde komen van het voorstel om de leden van de vrijwillige brandweer een toelage en vergoedingen te verstrekken, vestigt de heer Scholten de aandacht op het onnodig afbranden, enkele weken geleden, van een woning aan de Cuneraweg. Hoewel de Veenen- daalse brandweer het eerst werd ge alarmeerd en ogenblikkelijk voor in grijpen gereed stond, kon eerst na een half uur met het blussingswerk worden begonnen. De Veenendaalse brandweer sedert 1 Jan. 1955 wéér recht op Ziekenfondskort;ng Hoofdsir. 51 - Tel: 3184 - Veenendaal Nu de tocht voor de ouden van dagen, die in elk opzicht zo uitnemend ge slaagd is, weder achter ons ligt, is het ons een behoefte allen, die tot het wel slagen daarvan hebben medegewerkt, hartelijk dank te zeggen. Wij denken aan de eigenaren van autobussen en auto's, die hun wagens gratis beschikbaar stelden, aan de chauffeurs en chauffeuses, aan de poli tie, motorclub, Rode Kruis, EHBO, Wegenwacht, zusters van het Groene Kruis, bakkers, slagers, leveranciers van sigaren en snoep en de melkfabrie ken te Veenendaal en Woudenberg, niemand uitgezonderd. Tot slot een woord van hartelijke dank aan hen, die door hun geldelijke bijdragen ons in staat stelden deze tocht te organiseren "en in deze rubriek noemen wij met ere de supportersver eniging van de voetbalvereniging „Vee nendaal", die het grote „Veteranen- tournooi" heeft georganiseerd, waarvan de opbrengst kwam ten bate van onze vereniging. Aan deze supportersvereni ging met alle deelnemende verenigin gen, voetballers en veteranen onze har telijke dank. Dank zij deze grote medewerking ont vingen wij een bedrag van f 920,30, als netto-opbrengst van dit grote tournooi. Veenendaal, 14 September 1955. Het bestuur van de verenignig „Oranjedag". mocht niet spuiten zonder toestemming van Rhenen. Toen de Veenendaalse ne velspuit op het terrein van de brand aankwam was het grootste gedeelte van het pand reeds uitgebrand. De heer Scholten noemde deze toestand onhoud baar, en dat in deze tijd van woning- schaarste. Het ging nu om een alleen staand huis, maar stel dat er nog wo ningen naast hadden gestaan dan zou het wellicht niet bij één woning zijn gebleven. Spreker drong aan op het treffen van een regeling zoals die ook is bereikt ten aanzien van Gelders Vee nendaal. De voorzitter is het met vorige spre ker eens en zegt dat het hier inderdaad een zeer betreurenswaardig geval be trof. Gelukkig kan hij mededelen dat er voor het treffen van een regeling onderhandelingen gaande zijn. De heer Van Ojik merkt op dat de vragen van de heer Scholten beter in de gemeente raad van Rhenen gesteld hadden kun nen worden. Ook de heer Van Deelen (SGP) meent dat de tijd gekomen is om de betrokkenen eens wakker te schud den en hij adviseert een regeling te maken van: wie het eerst bij de brand is mag spuitenDe meest radicale regeling zou volgens de voorzitter zijn een wijziging van de gemeentegrenzen. Verder besloot de Raad nog tot het verlenen van een crediet voor het leg gen van trottoirs in het complex „Het Ffanse Gat" tot een bedrag van f 54.000,het verlenen van een aan vullend crediet van f 85.000,ten be hoeve van de extra kosten door het dieper aanleggen van rioleringen in de AMANUENSISCURSUS Blijkens de in dit blad voorkomende advertentie is op Dinsdag 20 September a.s. de insschrijving opengesteld voor deelneming aart de amanuensiscursus aan bovengenoemde school. In verband met een gewijzigd oplei dingsschema wordt op genoemde datum tevens een nadere uiteenzetting om trent de cursus gegeven. DE RONDVRAAG De heer Van Deelen vraagt wanneer nu toch begonnen zal worden met de aanleg van de broodnodige weg door de Haspel pn het Ruisseveen. Als die enkele landbouwers dan weigerachtig blijven om hieraan mede te werken, begin dan met de weg van twee kanten tegelijk aan te leggen, dan zullen zij zelf inzien dat hun standpunt niet te billijken is. Dat wij dit tot heden nog niet gedaan hhebben komt alleen door dat wij nog steeds hoop hadden, aldus de voorzitter. De heer Van Ojik vraagt wanneer de aula op de algemene be graafplaats klaar zal zijn. De winter staat weer voor de deur. Wethouder De Ruiter deelt mede dat de bouw vrijwel gereed is. De heer Slok wijst op de narigheid van roet uit de fabrieksschoorsteen. Hij heeft vernomen dat er een nieuw be strijdingsmiddel is uitgedacht z.g. roet- brekers. Hij vraagt B. en W. een en an der eens te onderzoeken. Deze appara ten kunnen op de schoorstenen worden geplaatst. De voorzitter is van mening dat de Veenendaalse bevolking voor wat betreft de roetplaag, zeer lankmoedig is. Als er klachten binnenkomen, zijn wij er direct bij om een onderzoek in te stellen. Verder hebben meerdere fa- brieksdirecties al heel veel gedaan om de roetoverlast te bestrijden. Steeds als er weer een nieuw apparaat wordt ge probeerd gaat het even goed, maar al gauw is het weer hetzelfde. Het betreft hier een wel zeer moeilijke zaak. Dan laat de voorzitter voor de laatste maal deze avond zijn hamer vallen en gaan de vroede vaderen met een onop gelost róetprobleem huiswaarts. VOETBALPROGRAMMA Het voetbalprogramma voor Zaterdag is als volgt: Musketiers Sportclub Rhenen (4 uur). Jeugdvoetbal: Oranje-Wit A CDN B (4 uur). Musketiers A GVVV A (3 uur). Voor Zondag: Eist DVSA. De Kieviten Oranje-Wit. DVSA 2 -.Oranje-Wit 2 (2.30 uur). Of Musketiers er in zal slagen weer een overwinning te behalen is moeilijk te zeggen, maar de kans is er. Eist zal het wel weer moeilijk krijgen tegen DVSA uit Amerongen. Oranje-Wit zal moeten tonen dat de zege van Zondag geen uitschieter is geweest. Eén puntje verwachten wij dan ook zeker. wacht U in de vorm van Rijks gediplomeerd Opticien Erkend Ziekenfondsleverancier Kerkewyk 1 - Tel. 2764 - Veenendaal JORDAAN-FESTIVAL IN AMSTER DAM. Maandagavond werd de grote viswedstrijd voor vrouwen uit de Jor- daan gehouden. Foto: Allen gingen prachtig verkleed naar het viswater, waarbij de dames hun hengels van lampions hadden voorzien. OP HOGI'R PLAN Onder het bovenstaande motto zal het Instituut „Nederlandse Spreekclub" na buitengewoon gunstige resultaten gedurende het afgelopen cursusjaar in tal van plaatsen in ons land, ook nu in Veenendaal een cursus „Spreken in het openbaar" vormen, hetzij voor begin- nenden, hetzij voor gevorderden. Aller eerst is het dringend nodig voor be stuursleden van verenigingen hun spreekangst te overwinnen. Zelfs voor hen, die niet voornemens zijn een cursus te volgen, is deze con tactavond zeer interessant en leerzaam, daar de directeur van het instituut, de spraak-psycholoog F. M. van Driel uit Zeist, ongetwijfeld veel zal mededelen, dat het overdenken ruimschoots waard zal zijn. EERSTE THUISWEDSTRIJD VOOR „RENSWOUDE" De voetbalvereniging „Renswoude" had j.l. Zondag een niet al te beste start, daar zij met 4—3 in Oranje-Wit haar meerdere moest erkennen. Voor Zondag a.s. staat de eerste thuis wedstrijd op het programma en wel tegen Wijk bij Duurstede, dat j.l. Zon dag met liefst 51 van Eist won. On danks de slechte start verwachten wij VEENENDAAL Geboren: Wilhelmina, d. v. P. M. v. Dijk en K. W. Ruisch; Hendrik, z. v. H. v. d. Craats en J. Stpi; Arnold, z. v. J. v. d. Bovenkamp en M. M. Jansen; Jo hanna, d v. J. van Beek en H. J. v. d. Bovenkamp; Hendrik, z. v. H. Schoeman en J. Geurtsen; Jan, z. v. K. van de Haar en J. van der Poel; Martinus, z. v. G. van Zanten en A. van de Haar; Teunis, z. v. T. van den Bovenkamp en A. C. van Leth; Johannes Adrianus Christianus, z. v. J. A. Roos Hoefgeest en J. Heilig; Melin, z. v. M. Lansing en A. Valkenburg. Ondertrouwd: Paulus van Hardeveld, 19 j. en Willemijntje van Deelen, 18 j.; Arie van de Kolk, 28 j. en Gijsje Ver steeg, 29 j.; Nicolaas Mazet, 24 j. en Grietje Gaasbeek, 25 j.; Cornelis Hen- driksen, 25 j. en Johanna Clasina Fran- cisca Rothuijzen, 22 j. Getrouwd: Abraham Adriaan Met horst, 25 j. en Johanna Gijsbertha van Doorn, 21 j.; Gerrit Johannes Bezemer, 20 j. en Hendrika Paulina Seegers, 19 j.; Willem Hardeman, 34 j. en Cornelia Janzina van de Scheur, 40 j.; Dirk Dek ker, 32 j. en Catharina Gerdina Hen- driksen, 24 j. Overleden: Johanna Hardeman, 88 j. en 8 m. ongeh.; Anton Diepeveen, 68 j. echtg. van Jenneke van Kesteren. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Evert, z. v. G. Witte en E. H. W. Vermeulen. Ondertrouwd: Evert van de Steeg en Cornelia P. Huijzen; Reindert van Maa- nen en Maartje van de Haar. Overleden: Peter Schoeman, 66 j.; Jan C. van de Pavert, 3 m.; Gerrigje Pater, 63 j., wed. v. D. van Kruistum. RHENEN Ondertrouwd: Teunis Houweling en Maria van Daalen. Getrouwd: Roelof van Donselaar en Cornelia Akkerman; Jan de Ruiter en Willemina Margaretha van Voort- huysen. Overleden: Antonie Reinhard, 67 j., geh. mat Johanna Cornelia Meerbeek, Nieuwe Veerfendaalseweg 173; Kaatje van Wingaarde, 73 j., geh. met Harm Ymker, wonende te Amsterdam. VEENENDAAL. Van Zaterdagmiddag 12 tot Maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr. E. A. C. Reydon, Kerkewijk, tel. 2134. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van Zaterdgamiddag 2 tot Maandagmor gen 7 u. alleen voor zeer dringende gevallen dr. Bakker van Leersum. Tel. K 3434-495. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Dr. Ringelesteyn van Ederveen. Tel. K 8387-201. RHENEN. Dr. B. Stegeman, Herenstraat 93. Tel. 315. voor Zondag betere Resultaten. De wed strijd begint om 2 uur en wordt ge speeld op terrein „De Hokhorst". Renswoude 2 speelt Zondag haar eer ste wedstrijd tegen Hoogland 2. Een ge heel onbekende voor de rood-witten. Hoofdstraat 71 Telefoon 2896 VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk Markt, 9.30 u., ds. Wisgerhof, 5 u. ds. v. d. Ros van Leersum. Julianakerk 9.30 u. ds. Kruyt v Neerlangbroek, 5 u. ds. Vroegindewey. Vredeskerk 9 en 10.30 u. ds. Vroegindewey, 5 u. ds. Wisgerhof. Veeneind 3 u. ds. Vroegindewey. Dijk- straat 2.45 u. ds. Van Wijngaarden. Ger. Kerk 9 en 10.30 u. ds. Overduin, 5 u. ds. v. Enk. Sola Fide 10 u. dr. J. G. Thoo- mes, 530 u. ds. Goedhart. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 u. ds. H. Visser van Sassen- heim. Ger. Gem. (Hoofdstr.) 9.30 en 5 u. ds. Kok. Ger. Gem. (Fluitersstr.) 9.30 en 5 u. leesdienst. Donderdag 7.30 u. dr. Steenblok. Ned. Prot. Bond 10.30 u. ds. Sorber van Winterswijk. R.K. Kerk (Nwe Weg) 7.30 u. H. Mis, 10 u. Hoog mis, 7 u. Lof. Salvatorkerk 7.30 u. H. Mis, 10 u. Hoogmis, 7 u. Lof. Leger des Heils 10 u. Heiligingsdienst, 12 u. Zon dagsschool, 7 u. Openluchtsamenkomst, 8 u. Verlossingssamenkomst. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 u. dhr. Begeer van Tilburg. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 u. ds. N. Koo reman. Ned. Prot. Bond 10.30 u. hotel Laheij ds. B. Dufour van Wageningen. Ger. Kerk 10 u. ds. v. Enk van Vee nendaal, 5 u. ds. Slingepberg v. Ede. Ger. Gem. 10 en 5.30 u. leesdienst. Don derdag 7.15 u. ds. v. d. Woestijne van Barneveld. Ger. Gem. (Bantuinweg) 10 en 5.30 u. leesdienst. Oud Ger. ,Gem. 10 en 6 u. leesdienst. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 u. ds. Hop. Ger. Kerk 10 en 6.30 u. ds. Moolenaar. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 u. ds. Treure. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 u. leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 3 u. leesdienst. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 u. ds. v. Viegen. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 u. ds. De Jager (Bed. H. Avondmaal). Oud Ger. Gem. Woensdag 7 u. ds. Toes van Kinderdijk. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 u. ds. v. d. Peut. Ger. Gem. 9.30 en 6 u. lees dienst. Vrijdag 7.15 u. dr. Steenblok van Gouda. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 u. leesdienst. (Vervolg van pagina 1.) de steeds dunnende gelederen uiteen, voortdurend namen de tankaanvallen in hevigheid en omvang toe. Hoe de man nen van Arnhem het zonder het hoogst nodige, bijna zonder eten of drinken nog zo lang hebben volgehouden, is een wonder. Steeds weer trokken de „Rode Duivels" uit hun stellingen, steeds weer keerden zij terug met de melding, dat de „aanval afgeslagen" was, maar steeds ook werd hun aantal minder. Ge heel Nederland, geheel de beschaafde wereld leefde mee met de heldenstrijd bij Oosterbeek van de First British Air borne Division onder commando van Gen.Majoor R. E. Urquhrat. Huis na huis werd in Arnhem verdedigd, slechts boom na boom gaven zij langs de Ve- luwezoom prijs. In de regenachtige nacht van 26 op 27 September werd het bevel tot terug trekken aan de gedecimeerde troepen gegeven. Zoeklichten flitsten over de Rijn, zonder onderbreken trommelde het mitrailleurvuur over 't water, maar in volkomen orde en in volle opoffe ringsgezindheid geschiedde de over tocht. Van de ongeveer 9000 man die in de omgeving van Arnhem waren geland, keerden er aanvankelijk ongeveer 2000 terug binnen de Engelse linies van Nij megen. Anderen, door de bevolking ver borgen gehouden, volgden later. Het gros was gesneuveld of omgekomen en een deel gewond of gevangen genomen. HET LOT VAN ARNHEM De honderdduizend inwoners van Arnhem zagen in de 10 dagen van deze niets-ontziende strijd hun lieflijke, hun lachende stad verwoesten tot een ro kende puinmassa, vernietigd door het vuur van vriend en vijand.... En als of dit niet genoeg was, volgde daarop het onverbiddelijk bevel tot algehele evacuatie, voor velen zo mogelijk nog erger dan het moordend oorlogsgeweld. Honderdduizend mensen trokken weg, het schamel bezit voor zover uit de chaos gered voortsjouwend op de rug, in kinderwagens en in wrakke kar retjes. (28) Uit alle macht zet Aram zich scherp tegen de keien, waarmee het rotspad bezaaid is. Het angst zweet parelt op zijn voorhoofd, hij wil schreeuwen, maar zijn keel is ^ls dichtgesnoerd en er komt geen geluid over zijn lippen. Genadeloos duwen Aiglons knechten hem steeds dichter naar de rand van het pad.hij hoort de hijgende ademhaling der schur kenhij hoort, hoe achter hen Broek, zijn trou we wapensmid losbarst in een stortvloed van ver wensingen. Onder hen gaapt de peilloze diepte, van het ravijn, een donkere kloof, bodemloos in het nachtelijke duisterDan springt er opeens luid schreeuwend een jongen te voorschijn vanachter enige struiken. In wilde ren stuift de knaap op de mannen bij de afgrond toe en als een roofdier stort hij zich op een der knechten van Aiglon. Terwijl de man Presto ruw van zich afschudt, klinkt plotse ling de bevelende stem van Aiglon: „Stop, laat Aram en die knaap met rust. Er dreigt onraad En gespannen tuurt de roofridder het rotspad af, waar in de verte het gedempte geluid van .hoefge trappel tot hem doordringt (Wordt vervolgd.) De collecte voor de Reclasseringsinstellingen van alle gezindten zal ook in onze gemeente gehouden worden in de week van 26 SEPTEMBER TOT 1 OCTOBER Wie aan dit mooie werk wil helpen wordt verzocht zich op te geven by de leden van het uitvoerend comité: C. van Hardeveld, Patrimoniumlaan 53. H. van Dijk, Buurtlaan 50. Mej. A. ten Ham, Bureau Sociale Zaken Gemeentehuis. Mej. Kapt. D. Baris, KI. Katerstraat 57. M. Schreuder, Kostverlorenstraat 43. A. Besseling, Kostverlorenstraat 18. W. A. Pas, Gerard Doustraat 32. H. Visser, Rembrandtlaan 15 I. Het comité vap aanbeveling, dat uit de volgende personen bestaat, ondersteunt deze oproep van harte, en beveelt de collecte in aller belang stelling aan. A. Bakker, Burgemeester. A. de Ruiter, Wet houder. W. v. Stempvoort, Wethouder.. D. Blan- kespoor, GemSecr. Ds. D. van Enk. Ds. W. Goed hart. Ds. R. Kok. Ds. J. Overduin. Ds. K. v. d. Pol. Ds. A. Vroegindewei. Ds. A. Wisgerhof. Ds. S. G. v. Wijngaarden. A. C. Ninaber, Voorg. Prot. bond. Pastoor R. Becker. Kapt. D. Baris. Mr. W. A. van Es. P. W. Maris, Notaris. Dr. G. Annot. Dr. E. A. C. Reydon. Dr. A. J. Harting. Dr S. T. Heij. Dr. J. G. Kets. Dr. H. E. G. Pilon. Dr. W. Remme. Dr. N. Rodenburg. Dr. J. P. Vergouwen. Dr. J. Bax, Dir. Chr. H.B.S. Dr. J. G. Thoomes, Dir. Chr. M.U.L.O. P. v. Balen, Hoofd ener sch. J. Dillingh, Hoofd ener sch. J. C. Hendriks, Hoofd ener sch. J. H. den Hengst, Hoofd ener sch. E. ten Kate, Hoofd ener sch. S. de Man, Hoofd ener sch. J. v. d. Nadort, Hoofd ener sch. E. Ooms, Hoofd ener sch. A. C. Schilperoort, Hoofd ener sch. H. J. Scholtus, Hoofd ener sch. J. Spaans, Hoofd ener sch. K. van Soest, Hoofd ener sch. H. Visser, Hoofd ener sch. J. v. d. Walle, Hoofd ener sch. J. Wels, Hoofd ener sch. G. Wijnmalen, Hoofd (ener sch. 95 ct. per advertentie t.m. 10 woorden, elk woord meer 7 cent Gevraagd een net meisje voor hele dagen, niet be neden 16 jaar. Slagerij J. van de Berg, Boslaan 87, Veenendaal. Te koop aangeboden als nieuw keukenkolenfornuis, Emmalaan 21, Veenendaal. Huis of gedeelte van huis te koop of te huur gevr. In of omgeving van Vee nendaal. Br. onder nr. 2542 a. h. bur. v. d. blad. Te koop invalidenwagen, ook voor andere doeleinden geschikt. Dijkstr. 117, Vee nendaal. Heer op leeftijd zoekt kost huis met huiselijk verkeer bij nette juffrouw of wed. zonder kinderen van Chr. beginselen. Br. onder nr. 2538 B a. h. bur. v. d. blad. Te koop hlle maten Gum my Laarzen, Bosman t/o de Kerk, Eist, (U). Tel. 280. Te koop een goed onderh. haardkachel. Valleistr 144, Veenendaal. Te koop kinderwagen zo goed als nieuw. Te bevra gen KI. Katerstr. 68, Vee nendaal. Zo goed als nieuwe kinder wagen te koop, opvouwb. en tevens wandelwagen en een dames en herenrijwiel. Buurtsteeg 165, Veenendaal. Gevraagd voor de morgen of middag net handig meisje. Mevr. Bos, Patrim. laan 45, Veenendaal. Te koop Ford (Prefect) 1950 met ingebouwde deur ach terin en nieuwe ruilmotor. Prijs f 1250,G. van de Garde, Cuneraweg 328a, Rhenen. Wij vragen een vrachtwa gen-chauffeur. Bouwmate rialen Fa. De Jong en Schoute, Kanaalweg 38, Veenendaal. Legerkleding, schoenen, meubelen, bedden enz. Vos bij Boterfabreik, Renswou de. Tel. K 8387-307. Aangeboden Sparta scooter 1954, 5000 km gelopen. Prijs f 675,Stationsstraat 92, Geld. Veenendaal. Tel. 2205. Slaapkamer en woonkamer behang. Wij hebben mo menteel een grote sortering U kunt rustig uitzoeken. Drog. Rein Kok, Gelderland 10, hoek Hoogstr. Tel. 2656. Eist Rijksstraatweg 61, Tel. 288. Te koop een huisorgel, 2- spel, 13 registers. Te bevr. Stationsstr. 34,'Gld. V'daal. Gevraagd wegens huwelijk flink meisje bij M. A. de Gooijer, Zandstr. 133, Vee nendaal. Nette jongeman met veel vrije tijd zoekt byverdien- ste, ook in hei bezit van rijbewijs. Brieven onder nr. 2543 a. h. bur. v. d. blad. Gevr. een kapster, goed kunnende permanenten en watergolven. Maison Mo reel. Grotestr. 29, Ede, Tel. 8023. Te koop 6 gekruiste kriel kippen en 2 leghokken. Panhuis 29, Veenendaal. Te koop wegens overcom pleet: 2 nieuwe armstoelen met bolpoten en een ronde glasplaat, middellijn 75 cm. Te bevr. Larikslaan 50, Veenendaal. Te koop een herdershond (zw.) Munnikenw. 83, Vee nendaal. Aangeboden nieuwe asbest- golfplaten f 2,75 per m2, ook gegalvaniseerde en ge bruikte golfplaten vanaf f 2,50 per plaat. W van Harten, Mispelweg, Neder- woud, Lunteren Elke dag veulenvlees voor radig, bij Van Rhee, Val leistraat 21, Veenendaal. Aangeboden net kosthuis te Rhenen, ruime sl.kamer, mooi gelegen direct bij bus halte en bos. Prima ver zorging. Br. onder nr. 229 Boekhandel Stolk, Rhenen. Te koop prima Veluwse kachel en tafeltje. Auto weg 8, Rhenen. Te koop in goede staat zijn de ijzeren fornuispot (150 liter). Te bevragen M. He- rikhuizen, Onderweg 4 (Dijkje) Ederveen. Weer ontvangen bruine jongensoveralls, alle maten, zeer voordelig. Nic. van Leeuwen, Davidstraat 3, Veenendaal. Gelegenheid voor appels drogen bij A Koster, Dorps straat 271, Scherpenzeel. Te koop grote kroppen an dijvie, Buurtsteeg 50, Vee nendaal. Te koop prima haard. C. v. d. Meent, Middelbuurtse- weg 5, Veenendaal. Elke dag schapenvlees voorradig bij Van Rhee, Valleistraat 21, Veenendaal. Wegens huwelijk der tegen woordige wordt gevraagd per 1 Oct. a.s. flinke zelf standige hulp in de huis houding voor hele dagen. Niet beneden 18 jaar. Mevr. Stevens, Herenstraat 104, Rhenen. Te koop andyvie voor de inmaak. N. Baars, Cunera weg „De Dikkenberg", Ach terberg. Aangeboden compleet wit bruidstoilet maat 42. Br. onder nr. 2544 a. h. bur. v. d. blad. Spotkoopje Philips radio B x 493 A voor f 60,W. C. Beeremansstraat 9, Vee nendaal. Voor verhuur van stoelen, dissen en serviesgoed naar Dirk v. Asselt, Dennenlaan 38, Tel. 3015 en G. Gerrit sen, Julianastraat 81, Tel. 2691. Alles gratis thuisbe zorgd. Brillen en Hoortoestellen. MELIS OPTIEK, Hoofd straat 51, telefoon 3184, Veenendaal.

De Vallei | 1955 | | pagina 2