Rhenens Nieuwsblad Rhenen was oorlogsterrein HOOGCONJUNCTUUR duurt nog voort EHBO-kamp „Vallei-streek" in Eist Overweldigende drukte op Lampegietersavond MULDER Veenendaal Belasting-opbrengst blijft stijgen Firma J. F. Tak Nieuws uit de Omgeving 29e Jaargang WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1955 No. 72 Verschijnt tweemaal per week in: Rhenen, Eist, Achterberg, Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, överberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Beschouwing op Millioenen nota NEDERLANDS ECONOMIE Motorrijder ernstig gewond Roofzuchtige vos in klem gevangen Bazar van het Leger des Heils BLIJFT GEVOELIG Lampegietersavond voor de Radio alle verzekeringen hypotheken en financieringen Voor Advertenties en Abonnementen: Boekhandel C. Waiboer, Herenstraat en Reclamebureau J. Baars, Fred. v. d. Paltshof 3, Rhenen en R. Rijkse, Dyk 8, Achterberg Redactie en Administratie: Parallel weg 10, Tel. K 8385-2023, Veenendaal. Gironummer 563427. Redactie: W. F. ter Hoeven. DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per m.m. 12 cent. Speciale contractprijzen op aanvraag. Minimum p. advertentie f 3.60. Ru briek Vraag en Aanbod 110 woor den 95 cent, elk woord meer 7 cent. Familieberichten 15 cent per m.m. Abonnementsprijs f 1.55 p. kwartaal. Prijs van losse nummers 10 cent. Aan de groots opgezette oorlogsoefe ning door de vele oefenverbanden van de nationale reserve uit de provincies Utrecht en Gelderland, die Zaterdag middag in de gemeente Rhenen werd gehouden, werd deelgenomen door de rode kruis korpsen van Rhenen, Vee nendaal en Zeist, de reserve rijkspolitie en de vrijwillige brandweer, beide uit Rhenen en door blok 6 van de dienst bescherming bevolking. Het optreden van de BB naar buiten was een bijzon derheid. Het was de eerste maal, dat de Rhenenaren kennis konden maken met geüniformeerde noodwachters, keurig in zwarte overalls gestoken en voorzien van kwartierniutsen in dezelfde kleur. PRACTISCH FOUTLOOS VERLOPEN Een deel van de nationale reserve hield het stationsemplacement van de N.S. bezet, terwijl een andere groep langs de spoorlijn oprukte als aanval lende, partij. Om kwart voor vier kwa men op de commandopost in het Rhe- nense stadhuis per ordonnans de eerste meldingen binnen van het hoofd van blok 6 BB de heer F. Meij. Op Vreewijk waren de eerste gewonden gevallen en opgevangen door de EHBO-ploeg van genoemd blok. Door middel van radio wagens en extra telefoonverbindingen werd de operatie vanuit de commando post geleid. Hoe dichter de aanvallende troepen de stad naderden, des te meer gewonden er vielen. Tenslotte werkten 73 helpsters en helpers onder leiding van een vijftal doktoren onder hoog spanning om alle gewonden te verzor gen en te vervoeren naar de door de af deling Zeist op de gemeenteweide nabij het veer opgeslagen tentenkamp. Men beschikte daarbij over prima rollend materieel. Aan het einde van de middag hadden de aanvallende troepen het sta tion bezet en waren de verdedigers te ruggetrokken, na eerst de onderkomens TH. SCHEFFERS UIT RHENEN VEERTIG JAAR BIJ NBM De heer Th. Scheffers, wonende Ach- terbergsestraatweg 44 te Rhenen hoopt op 11 October a.s. het feit te herdenken dat hij veertig jaar geleden in dienst trad van de N.V. Ned. Buurtvervoer Mij. De jubilaris heeft te kennen gege ven zijn jubileum uitsluitend in huise lijke kring te willen vieren. FRANSE LANDBOUWDESKUNDIGEN IN RHENEN Franse landbouwdeskundigen, die in twee touringcars arriveerden, hebben in de hotels „Het Wapen van Rhenen" en „Het Wapen van Hardenbroek", de nacht doorgebracht. De Fransen, waar onder zich diverse professoren bevon den, kwamen studies maken van de bo demopbrengst in Nederland met de be doeling hun opgedane ervaringen op hun vaderland over te brengen. Er stond een excursie op het programma naar de Landbouw Hogeschool te Wa- geningen. RHENENSE HENGELAARS VAN EERSTE PLAATS VERDRONGEN WAGENINGEN KAMPIOEN De laatste wedstrijd van de onder linge hengelcompetitie tussen Rhenen, Wageningen, Ede en Renkum vond in de Grebbestad plaats. De heren Eimers en Van Eden van de Wageningse ver eniging vingen zoveel vis, dat de Rhe nenaren genoegen moesten nemen met de tweede plaats. Wageningen legde be slag op de beker. Samen verschalkten de Wageningse cracks maar eventjes 1136 gram vis. De voorzitter van „De Voorn", de heer J. Boelhouder, feliciteerde de Wa- geningers met het behaalde kampioen schap. Spreker memoreerde, dat de be ker zeker niet het hoofddoel was van deze wedstrijden, doch eerder de pret tige verstandhouding. De totaal-uitslag was: 1. Wageningen 2922 gram; 2. Rhenen (medaille) 1875 gram; 3. Renkum 1201 gram; 4. Ede met 1012 gram. De door de Rhenenaren aangeboden persoonlijke prijzen gingen naar: 1. T. Eimers van Wageningen 905 gram; 2. O. Bor van Renkum met 276 gram; 3. J. H. v. d. Wit van Renkum met 272 gram; 4. A. van Eden van Wageningen met 231 gram; 5. D. Smits van Ede met 205 gram en 6. J. K. Wolve met 181 gram. RHENENAAR WAS ENTHOUSIAST OVER RODE KRUISWERK EN SCHONK f 200,— Een inwoner van Rhenen, wiens naam niet bekend zal worden, heeft Zaterdagmiddag met aan dacht de oorlogsoefening gevolgd, waaraan werd deelgenomen door de rode kruis korpsen van Rhe nen, Zeist en Veenendaal. Hij werd zo enthousiast over de wijze, waarop de helpsters en helpers hun taak volbrachten en hij was plotseling zó doordrongen van het feit, dat het rode kruis te allen tijde klaar staat om te helpen waar dat nodig is, dat hij een bestuurslid aanschoot en su biet f 200,offerde voor de aan schaffing van benodigde materi alen voor de colonne van de af deling Rhenen. Een pracht geste, die ongetwij feld navolging verdient, al was het maar in die mate, dat iedereen in de Grebbestad zich als lid van de afdeling Rhenen zou komen aanmelden. in brand te hebben gestoken. Er volgde groot alarm voor de Rhenense brand weer, die per motorspuit uitrukte en het vuur spoedig meester was. Twee brand weerlieden werden daarbij gewond. Na afloop van deze grootscheepse oefening hadden wij nog een onderhoud met de leidende figureno Men was over het algemeen zeer tevreden over de gang van zaken. Er werden slechts en kele kleine onvolkomenheden geconsta teerd. Ook de werking van de BB bleek perfect. Dat er enige tijd geen telefo nisch contact was tussen het station en de commandopost ten gemeentehuize had zijn oorzaak gevonden in het feit, dat de telefoondraad enkele minuten knel had gezeten tussen de deur van de commandopost De oefening werd o.m. bijgewoond door de majoor Rodenburg van het RKK-commando uit Den Haag en trok veel belangstelling van de zijde van het publiek. In totaal werden 40 gewonden gebor gen, waaronder 2 brandweerlieden, 18 militairen en 20 burgers. RUSTHUIS HEEFT TIJDELIJK DIRECTRICE Het bestuur van het Ned. Herv. Rust huis aan de Nieuwe Veenendaalseweg heeft in de vacature-Vaandrager be noemd tot tijdelijk directrice mej. L. L. van Sprong te Willemstad. MOEDER EN BABY BIJ BOTSING OMGEKOMEN Gisterochtend reed de heer Van K. van Da Costastraat 9 alhier, op de Rijksweg van Doorn naar Zeist met naast zich zyn echtgenote en hun baby van 18 maanden. Zij reden achter een militaire auto bus toen ter hoogte van de opritten naar Rijksweg 12 onder Driebergen de ze autobus plotseling naar links uit week om om een geparkeerd staande en met zand geladen vrachtauto heen te rijden. Doordat hy aanvankelijk achter de bus reed heeft de heer Van K. de zand- auto te laat opgemerkt om deze nog te kunnen ontwyken. De gevolgen van de hierdoor ontstane botsing wareta verschrikkelijk. De baby werd op slag gedood terwijl mevrouw Van K. ter plaatse aan de bekomen verwondingen overleed. De heer Van K. kwam er wonderlijk genoeg alleen met een ernstige hoofdwond af. Mevrouw Van K. was 41 jaar en ook moeder van nog drie andere kinderen van respectievelijk 8, 12 en 14 jaar. Het stoffelijk overschot van de om gekomenen werd per ambulance-auto naar het Zeister ziekenhuis overge bracht. De heer Van K. kon naar zijn woning in Veenendaal worden vervoerd. De wagen was vrijwel totaal vernield. De deelneming met het zwaar ge troffen gezin is algemeen. Deze nieuwe statiefoto van H.M. de Koningin werd genomen ter gelegen heid van de gisteren plaats gevonden hebbende opening van de Staten Gene raal. (foto M. C. Meijboom) Zaterdagavond omstreeks 12 uur kwam de heer R. wonende aan de Pa rallelweg van de richting De Klomp over de Nieuwe weg. Ter hoogte van de Buurtlaan verloor hij waarschijnlijk door te grote snelheid de macht over het stuur en kwam aan de kant van de weg terecht. Met wonden aan zijn hoofd en linker arm en schouder moest hij naar het Ju liana ziekenhuis worden overgebracht. Gisteren slaagde de heer V. aan de Dijkstraat er in een volwassen vos in een klem te vangen. Het betrof hier de vos welke de laat ste tijd in de omgeving van de Dijk straat al minstens 40 kippen heeft op gepeuzeld. De heer V., die zich met zijn buit aan het bureau van politie vervoegde, komt nu in aanmerking voor de premie van 15 gulden, welke, zoals bekend, van overheidswege voor het vangen van een vos wordt gegeven. Zoals ieder jaar heeft het Leger des Heils ook nu weer een bazar georgani seerd Waar dan artikelen door heil soldaten bijeengebracht en door win keliers beschikbaar gesteld, op een aan trekkelijke wijze van de hand gaan. Deze bazar wordt gehouden op Vrij dag 23 en Zaterdag 24 September a.s. in de grote zaal van gebouw „Eltheto" aan de Fluiterstraat. De baten komen ditmaal voor een groot deel ten goede van de verbouwing en uitbreiding van het gebouw van het Leger des Heils aan de Fluiterstraat. Medio volgende maand komt een en ander gereed en zal het gebouw opnieuw in gebruik genomen worden. Er is voor deze vernieuwing echter nog veel geld nodig en het Leger hoopt dat de bazar voor velen een attractief middel zal zijn om financieel te helpen. „OM DE NACHTPIT" De eerste rit van een serie van vijf ritten om de „Nachtpit", georganiseerd door de Motor- en Automobielclub „Veenendaal" wordt heden, Woensdag avond, verreden. De rit is ongeveer 65 km. lang en gaat over goede wegen. De start vindt plaats bij hotel „La Mon- tagne". BIJNA ONBREEKBAAR GLAS Een nieuw soort glas dat vrijwel een einde zal maken aan het breken door hen die een groot gebruik maken van tefelgerei heeft thans zijn intrede ge daan in hotels, restaurants e.d. Het is het resultaat van drie jaar intensief on derzoek in de laboratoria van een Britse firma. Het nieuwe materiaal zal te zien -7.ijn op de British Trade Fair in Kopen hagen, die op 29 September a.s. wordt geopend. Het nieuwe glas is twee tot drie keer zo sterk als ander glas. Een theekop, gemaakt van dit nieuwe mate riaal, kan iedere kop van aardewerk de „genadeslag" geven zonder daar zelf aan ten gronde te gaan. Een dergelijke kop is ook volkomen vlek vrij. In de beschouwing van de Millioenen- nota wordt aandacht geschonken aan een aantal algemene gezichtspunten, welke betrekking hebben op de voor uitzichten en het beleid ten aanzien van de rijksfinanciën. Het huidige beeld der rijksfinanciën wordt in aanzienlijke mate mede be paald door de voortdurende hoogcon junctuur. Dit is naar het oordeel van de minister niet slechts het geval ten aanzien van de vermoedelijke uitkom sten der begroting 1955, doch ook voor de ontwerpbegroting 1956, omdat bij het ramen van verschillende middelen en uitgavenposten een voortzetting, zij het in gematigder tempo, van de gun- I stige economische ontwikkeling van dit I ogenblik is verondersteld. I De gunstige economische ontwikke ling hier te lande is enerzijds van in vloed op de Rijksbegroting via het be loop der middelen. Elimineert men de j gevolgen van de belastingverlagingen voor beide jaren, dan blijkt het totaal J van de ten bate van de begroting 1956 I komende belastingmiddelen de oor- I spronkelijke raming voor het dienstjaar 1955 met globaal 475 millioen te boven te gaan. Ook ten opzichte van de ver moedelijke uitkomsten voor 1955 is, bij overeenkomstige vergelijking, nog met een aanzienlijk accres rekening gehou- den. Dit resultaat is overigens voor een I belangrijk deel mede te danken aan de intussen opgetreden nominale stijging van lonen en andere inkomens. Ander- zijds kunnen onder de huidige conjunc- I turele omstandigheden uitgaven als die ter verruiming van de werkgelegenheid en die ter verlichting van de sociale ge volgen van werkloosheid op een rela tief zeer laag peil blijven. WAARSCHUWING TEGEN TE GUNSTIGE BEOORDELING Niettegenstaande het feit, dat de be groting 1956 een betrekkelijk evenwich tig beeld vertoont, verdienen volgens de minister enige aspecten, die een waar schuwing kunnen zijn tegen een te gun stige beoordeling van de huidige toe and, de speciale aandacht. In de eerste plaats zou het minder juist zijn er van uit te gaan, dat een voortzetting van de huidige hoogcon junctuur die het begrotingsbeeld in aanzienlijke mate beïnvloedt voor onbepaalde tijd is gewaarborgd. Een eventuele terugslag van de internatio nale conjunctuur ook van matige f De jeugdherberg „De Eikelenkamp" is a.s. Zaterdagmiddag 2.30 weer de plaats waar de jaarlijkse EHBO-wed- strijd wordt gehouden. In deze wedstrijd die de kring „Val leistreek" omvat zullen de diverse EHBO-ploegen elkaar weer in een spor tieve en nuttige kamp ontmoeten. Deze kring omvat de EHBO-afdelin- gen Amerongen, Eist, Leersum en Vee nendaal. Iedere afdeling komt met twee ploegen uit. De inzet van deze jaarlijks terug kerende strijd is een wisselbeker. Dit maal zal er door de diverse ploegen verwoed gewerkt worden, daar de af deling Eist deze beker al tweemaal Het was deze fraaie praalwagen met „Aap wat heb je mooie jongen" welke in de op Lampegietersavond gehouden optocht büzondere aandacht trok. De Lampegietersavond van dit jaar heeft zo mogeiyk nog grotere drukte te zien gegeven dan voorheen. Ook van buiten de plaats, en dan vooral uit Rhe nen en Eist was men weer naar Veenen daal gekomen om getuige te zyn van de viering van ons eeuwenoude Lampe- gietersavondfeest. Al vroeg in de avond reden de bussen, waarvan er verschil lende extra waren ingelegd, afgeladen vol Veenendaal binnen. Mede door het fraaie weer ging al wat lopen kon, jong en oud, weer de traditionele gang naar het centrum. Of men dan wil of niet, ieder jaar weer komt men onder de specifieke bekoring welke het Lampegietersavondfeest ken merkt. De gang naar het dorp, waarby verrukte kinderen weer duizenden lam pions meevoerden vormde ook nu weer een feest op zichzelf. Allerwege was er trouwens de uitgelaten stemming, wel ke wy van Lammelietjesavond kennen. Hoevele ouderen denken dan terug aan de Lampegietersavonden in hun jonge jaren? Ook de diverse etalages van de slagers hadden veel bekijks en het is een ver heugend verschynsel dat de slagers een goede traditie in stand houden en deze keer over het algemeen wel extra veel zorg aan de opmaak van een en ander hadden besteed. De meeste belangstelling ging van zelfsprekend weer uit naar de optocht, het hoogtepunt van de avond. Het meest aantrekkelijke hiervan was weer de grote deelname van kinderen die naast uitstekend verzorgde en fraaie groepen vaak zeer lachwekkende voorstellingen hadden gecreëerd. Opvallend was ook nu dat de uitge sneden pompoenen en kalebassen op de achtergrond raken ook al blyft het on- afscheideiyke licht dan de boventoon voeren. Nadat met begeleiding van „Caecilia" en de Scheepjeswolharmonie de stoet zijn rondgang door de opeengepakte mensenmassa's had gemaakt vond in hotel „de Korenbeurs" aan de Markt de prijsuitreiking plaats. Hier was het ook dat de voorzitter van de organiserende Winkeliersvereni ging een woord van dank sprak aan het adres van allen die aan een en ander medegewerkt. Nog geruime tijd nadat de optocht voorbij was bleef het druk in de stra ten, al waren het dan voornamelijk jon gelui, die nog wat nafeestten. De oude ren en de prille jeugd ging kalm aan huiswaarts, waar bij vele gezinnen de saliemelk of chocolade met lange be schuitjes wachtte, of men nam iets ex tra's mee naar huis. achtereen heeft gewonnen en nu defi nitief in het bezit komt als zij weer wint. Verder zijn er nog drie ploegprijzen en drie leidersprijzen. Door het grimeren van de z.g. pa tiënten zal de werkelijkheid van de on gevallen zo getrouw mogelyk worden weergegeven. De diverse ploegen .wor den alle voor dezelfde opgave gesteld. De jury die de verrichtingen zal be oordelen bestaat uit dr. P. J. O. van Bijsterveld uit Wijk by Duurstede, dr. M. H. Tromp uit Utrecht en dr. J. H. de Waal Malefyt uit Zeist, districtsvoor zitter van de E.H.B.O. De wedstrijd wordt gehouden in de ontspanningszaal van de jeugdherberg en is voor publiek vry toegankeiyk. Voor een BRIL natuurlijk naar Ziekenfondelevcrancier HOOFDSTRAAT 106 - VEENENDAAL Zoals bekend werd door de Wereld omroep j.l. Maandagavond een repor tage gemaakt van de viering van het Veenendaalse Lampegietersavondfeest en wel voor uitzendingen in het Zuid- Afrikaans, Arabisch en Spaans. De uitzending van de reportage voor Zuid-Afrika, welke uiteraard beter te volgen zal zijn dan die voor Arabië en de Spaans sprekende wereld, zal wor den uitgezonden a.s. Vrydagavond 23 September van half zeven tot zeven uur op de Ultra korte golf op 16.88 en 31.28 meter. Deze reportage is opgenomen in het Zuid-Afrikaanse jeugdprogramma van de Wereldomroep dat de titel heeft van „Jong Harte". De uitzending in het Spaans voor Spaans Afrika, Spanje en Zuid- en Midden-Amerkia vindt plaats Woens dagavond en Woensdagnacht. CONFERENTIE OVER DE VOORKOMING VAN MISDAAD Het eerste Wereldcongres van de Ver enigde Naties over het Voorkomen van Misdaad en de Behandeling van delin quenten is deze week in Geneve begon nen en wordt bijgewoond door ongeveer 500 afgevaardigden uit 59 landen. De na druk wordt vooral gelegd op het voor komen van jeugdmisdaad. Het congres, dat twaalf dagen duurt, zal ook proble men als gevangenisarbeid. de opleiding en selectie van personeel en ervaringen opgedaan met z.g. „open inrichtingen" bespreken. omvang zou Nederland, gezien het open karakter van zyn economie, in niet geringe mate kunnen treffen. Ook de rijksfinanciën zouden hiervan de weerslag ondervinden. MAXIMALE CAPACITEIT BE NADERD Ook indien de gunstige internationale conjunctuur voorlopig mocht blijven voortduren, is toch een geleidelijke ver mindering van 't expansietempo waar schijnlijk. De productie heeft namelijk, zowel hier te lande als elders, meer en meer de maximale capaciteit benaderd, waardoor de mogelijkheden tot verdere uitbreiding op korte termijn worden ge remd. De huidige internationale hoogcon junctuur houdt voorts een zeker ge vaar in voor inflatoire ontwikkelingen, niet alleen in verband met het hoge peil der bestedingen, doch ook omdat daardoor kostenstijgingen in de hand worden gewerkt. Ook in ons land is met name dit laatste vraagstuk, zoals de ontwikkeling in het recente verleden heeft doen zien, in zekere mate actueel. Daarbij zal men, wat de begroting be treft, moeten waken tegen een beleid, waarby in een betekenende omvang en op langere termijn prijsstijgingen zou den worden verhinderd of opgevangen op de voor bedrijfs- en gezinshuishou dingen minst voelbare wqze, namelijk door het afwentelen van deze stqgingen op de Schatkist. Deze laatste gedrags lijn is wel aanvaardbaar als een bij drage tot het verminderen van tijdelijke spanningen op het gebied van lonen en prijzen (bijvoorbeeld vooruitlopende op een toekomstige kostprysdaling uit hoofde van een stijging van de arbeids productiviteit), doch niet als een duur zaam element van het budgetaire be leid. TOENEMENDE BELASTING VAN DE SCHATKIST Een verder punt, hetwelk met be trekking tot de begroting 1956 in het bijzonder de aandacht verdient, is, dat ondanks het verminderen van enkele belangrijke tijdeiyke uitgavenposten het totaal der lopende uitgaven in ver- geiyking tot dat volgens de oorspronke- ïyk vastgestelde begroting 1955 niet is gedaald en zelfs nog enigszins is toe genomen. Met betrekking tot deze toeneming van de uitgaven wijst de minister er in de eerste plaats op, dat zich in de sta ging van het geraamde nadelig saldo van het Landbouw-Egalisatiefonds het gevaar openbaart, waarop reeds in het voorafgaande werd gedoeld, n.l. dat een stabiliteit van het binnenlandse prqs- peil op langere termyn zou worden be werkstelligd ten koste van een toe nemende belasting van de Schatkist. Na de vermindering van een aantal subsidies, die in de afgelopen jaren werd bewerkstelligd, verdient dit aspect de speciale aandacht. Een aantal uitgavenstygingen houdt voorts in meer of minder sterke mate verband met de groei van de bevol king; zo is als uitvloeisel van het hoge geboortecijfer kort na de oorlog by (zie verder pag. 2) BARNEVELD. Zaterdagmiddag reed de 20-jarige H. K. uit Barneveld op zijn motor met grote snelheid op de Post weg in de richting Lunteren. Toen hij bij een bocht naar rechts moest uit wijken voor een tegemoetkomende auto raakte hij de macht over het stuur kwijt en reed de berm in, waarna hij met grote kracht tegen een paal van het electriciteitsnet botste. Met een schedelbasisfractuur werd hij naar het ziekenhuis te Ermelo en later naar Utrecht overgebracht, waar hy Zon dagmorgen aan de gevolgen is over leden. Zyn zestienjarige broer, die op de duo zat, liep alleen een lichte her senschudding op. De motor werd aan de voorzijde geheel vernield. EDE. Ds. Th. Hof, predikant by de Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. te Voorthuizen is Zondagmiddag te Ede ernstig gewond by een aanryding. De predikant, die te Ede een preekbeurt zou vervullen, reed met zyn bromfiets op de Stationsweg. Toen hij plotseling linksaf de Ericalaan wilde inryden lette hij niet voldoende op het verkeer en werd aangereden door de motorryder W. R. uit Soest. De predikant liep hier bij een verbrijzelde linkeronderbeen en een hoofdwonde op. WIJZE WOORDEN ZEG HET MET BLOEMEN Dan spreekt de natuur het ver staanbaarst tot ons, wanneer zy door de bloem spreekt. ASSURANTIEKANTOOR KERKEWIJK 167 -TEL.2860 -VEENENDAAL

De Vallei | 1955 | | pagina 1