Aram 25 Jubilarissen op 68 ste verjaardag van de Ritmeester Eist krijgt Christelijke School Waar is de derde man Rhenen Ederveen BLOEMI1SK Renswoude 1h »Wat Lezers Schrijven« Mms ©mm „O.R.K." en „Hegeraat" vormen samen een orkest De vreugde van beter zien DE JUISTE BRIL LAMPEGIETERSAVOND IN RENSWOUDE ADIO BALLEGOIJEN Voor een goed passend CORSET en BH AWBEJEM tt Vóór 1955 een BRIL gekocht De Millioenennota De broederschap der nzen draak Gisteren was het voor 25 werknemers van de Ritmeester Sigarenfabrieken een feestdag. Tevens was het de verjaardag van het bedrijf, namelijk de 68e. Nadat alle jubilarissen met hun echt genoten een excursie gemaakt hadden door het gehele bedrijf werden zij om 4 uur in de cantine ontvangen door de voltallige directie met hun dames. Aan wezig waren verder de burgemeester der gemeente Ede, de heer Oldenhof, namens de gemeente Veenendaal wet houder Ant. de Ruiter, de fabriekscom- missie en verschillende chefs. Door de heer F. H. van Schuppen werden alle aanwezigen welkom gehe ten en in het bijzonder de jubilarissen van het jaar. Nadat de heer Van Schup pen hen dank gebracht had voor alles wat zij voor het bedrijf hebben bete kend gedurende hun 25-, 40- en 50-jarig dienstverband en had stil gestaan bij de 68ste verjaardag van het bedrijf, kreeg elke jubilaris een enveloppe met inhoud, een Delftsblauw jubileumbord en een kist sigaren. Namens alle jubilarissen sprak de heer T. van Voorst een woord van dank tot de directie. De volgende spreker was de' burge meester van Ede, de heer Oldenhof, die in de eerste plaats de Directie felici teerde met de 68ste verjaardag. Verder was) het voor spreker een genoegen om aan één der jubilarissen een Koninklij ke onderscheiding uit te reiken. Het betrof hier de heer W. van de Meijden, die wegens zijn 40 jaren getrouwe dienst de Eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ont ving. De heer Ant. de Ruiter kon na zijn toespraak twee werknemers een Koninklijke onderscheiding uitreiken, t.w. aan de heren Chr. Anbeek en G. J. van de Pol, voor hun 40 jaren trouwe dienst. Aan het einde van de feestelijke bij eenkomst werd nog gesproken door de heer Molmans, namens de fabriekscom- missie en het gehele personeel. Het ver heugde spreker hier te mogen zeggen, dat het bij Ritmeester goed werken is. Dit bewijst wel het aantal jubilarissen dat elk jaar groter wordt. Gelukkig kennen wij, zo ging de spreker verder, een goede samenwerking tussen direc tie en personeel. Contractuele moeilijk heden zijn er niet. De werknemers zul len wel eens dingen hebben, die ze graag anders zouden zien, maar daar staat tegenover, dat de directie ook wel eens wat anders van het personeel zou willen zien. Als vertegenwoordiger van het personeel mag ik hier zgegen, dat Ritmeester geen slechte fabriek is, het is zelfs een van de beste fabrieken van het land. De bedrijfsleider, de heer Gerritsen, bedankte de jubilarissen nog voor de prettige wijze, waarop hij steeds met hen mocht werken. Hier volgen dan nog de namen van de verschillende jubilarissen met daar 40 JAAR BIJ GEBR. VAN LEEUWEN'S WOLINDUSTRIE De heer D. van Beek, chef van de af deling expeditie bij Gebr. v. Leeuwen's wolindustrie, herdacht Vrijdag j.l. de dag, dat hij 40 jaar geleden bij dit be drijf in dienst trad. In de loop van de dag werd de jubi laris met zijn echtgenote van huis ge haald en in de directiekamer gehuldigd. Na een kernachtig speechje van de fa brieksdirecteur, de heer P. H. van Leeu wen, volgden vele felicitaties. De ge bruikelijke cadeaux en een bloemetje voor mevrouw Van Beek ontbraken uiteraard niet. 's Avonds volgde nog een gezellig sa menzijn in de woning van de jubilaris, waarmede deze dag tot een voor hem onvergetelijke werd. Veenendaal achter het aantal jaren dat zij bij de Ritmeester in dienst zijn: T. van Voorst (50 jaar); W. v. d. Meij den, (40) P. G. van Ojik (40);K1. v. d. Poel, (40); G. J. v. d. Pol (40) G. Beijer (25); W. Diepeveen Gzn (25); J. Held (25); A. Helderman, (25); P. Hensen (25); C. Hootsen (25); P. Klumpenaar (25); T. de Man (25); E. van Manen (25); Jac. Z. du Pre (25) A. Rebergen (25); J. Schreu- der (25); Nic. van Verseveld (25); W. Vink (25); J. v. Wakeren (25); H. v. d. Weerd (25); A. Wortman (25); Fr. Wijn berger (25); A. v. Manen (25) en Chr. Anbeek (40 jaar). De arbeidersmuziekvereniging „Ooefe- ning Baart Kunst" heeft haar zuster vereniging „H. J. Hegeraat" uit Amers foort uitgenodigd voor de Rhenense burgerij een concert te komen geven. De Amersfoortse vereniging heeft in middels de uitnodiging geaccepteerd en komt Zaterdag 24 September a.s. naar de Grebbestad. Men verwacht de gas ten omstreeks 5 uur in de middag op het Fred. v. d. Paltshof, waarna geza- muziektent, dat aanvangt om ongeveer broodmaaltijd zal worden genuttigd. Om 7 uur volgt dan de muzikale rondgang, waarin beide verenigingen verenigd zullen zijn tot een orkest van circa 70iman! Na deze rondgang verzorgt „Hege raat" een zeer populair concert in de muzeiktent, dat aanvangt om ongeveer half acht. Op het programma staan o.m. de zeer bekende mars-fantasie van K. J. Al- ford, nl. Colonel Bogie on Parade, de ouverture van A. Conradi, getiteld „Berlin wie es weint und lacht" en Tschaikowsky-herinneringen. Na dit concert zal men op de tent weer het massale gecombineerde or kest kunnen beluisteren. „O.B.K." en „Hegeraat" zullen dan gezamenlijk marsenland doorkruisen. Ds AANGEENBRUG UIT TERNEUZEN Zaterdagavond 24 September a.s. hoopt ds. Aangeenbrug van Terneuzen in het kerkgebouw van de Ger. Gem. een spreekbeurt te vervullen. Hr. Ms. onderzeebootjager „Friesland" is wederom uitgevaren voor een proefvaart. De eerste maal moest de proefvaart worden onderbroken wegens een scheur in het achterschip. De „Friesland zal ongeveer 4 weken wegblijven. Foto: De „Friesland vaart de haven van Den Helder uit. wacht U in de vorm van Rijks gediplomeerd Opticien Erkend Ziekenfondsleverancier Kerke wijk 1 - Tel. 2764 - Veenendaal De Renswoudse muziekvereniging „Ons Genoegen" viert op Woensdag 5 October a.s. haar eerste lustrum. Deze nog zo jonge vereniging mag zich in een algemene belangstelling van de in gezetenen van Renswoude verheugen. „Ons Genoegen" heeft in de vijf jaar van haar bestaan voortdurend onder leiding gestaan van de heer Van Hees uit Veenendaal. Wat deze eminente directeur uit dit gezelschap heeft weten te halen trekt ieders bewondering. „Ons Genoegen" mag zich bovendien ver heugen in de volle belangstelling van de jeugd. De viering van het lustrum zal op genoemde datum plaats vinden en wel in hotel „De Hof", eigenaar de heer C. Bos. Deze avond is toegankelijk voor leden en steunende leden. De leden van „Ons Genoegen" hebben voor deze avond iedere week een zeker bedrag weggelegd, zodat een en ander geheel buiten de kas om kan worden georga niseerd. Maandagavond a.s. is het dan weer zover dat ook de Renswoudse jeugd haar lampegietersavond viert. Het zal dan in ons kleine plaatsje wel weer een gezellige drukte geven. Juist daarom wil het organiserend comité een drin gend beroep doen op alle huismoeders met hun kinderen mee te komen, dit vooral ook met het oog op het drukke verkeer in de Dorpsstraat. De route die de stoet zal volgen is: Vertrek om 7.30 uur van het kasteel, Dorpsstraat, Oude Holleweg, Taets van Amerongenweg, naar gebouw „Reho- both", waar door de Oranjevereniging nog een traktatie zal worden aange boden. De muziekvereniging „Ons Ge noegen" zal de stoet ook dit jaar weer begeleiden. EDE. Maandag 19 September. Aan voer 180.000 eieren. Prijzen grote eieren f 17,tot f 17,75, kleine eieren f 11, tot f 15,per1 100 stuks. Handel willig. RADIO EN TELEVISIE Molenstr. 16 Rhenen - Tel. 579 SCHAAKNIEUWS De uitslagen van de eerste ronde der onderlinge competities van de Veenen- ajie daalse Schaakclub, welke op Woens- De vereniging „Een school met de Bijbel" hield Donderdag haar eerste jaarvergadering in gebouw „Pniël". De voorzitter, Ds L. van de Peut, sprak het openingswoord naar aanleiding van Ps. 127: „Aan des Heeren zegen is alles ge legen!" In de vergadering kwam verder tot uiting dat de plannen voor school- bouw reeds enigermate zijn gevorderd en dat bereids contact met een archi tect is opgenomen. Het bestuur der vereniging heeft zich veel moeite getroost voor het verkrij gen van bouwbrond. Thans kan worden beschikt over bouwgrond van de fam. P. Henzen achter de Schoolweg. Naar waarschijnlijkheid zal daar de j Hoofdstraat 71 Telefoon 2896 0- dag j.l. in het gebouw ,,'t Trefpunt" zijn gespeeld, luiden als volgt: J. H. Schell J. de Vries S. P. J. Maas U. R. v. d. Wal P. Willemsen H. J. v. d. Veer P. J. v. d. Wolff C. ter Hogt J. Diepeveen Joh. Schoeman D. J. v. Manen C. Visser W. Esseveld C. J. Grosman T. Schuurmans D. de Man J. de Ruiter D. v. Enk D. de Man D. v. Enk T. Schuurmans J. de Ruiter 1 V*—V* V 2V 2 1—0 0—1 1—0 0—1 1—0 0—1 0—1 FA. H. HIENSCH HEROPENDE NA UITBREIDING Dezer dagen heropende de heer H. Hiensch zijn geheel vernieuwde winkel op de hoek van de Zandstraat en de Julianastraat en de zeer velen die dezer dagen in de winkel geweest zijn zullen van de oude inrichting totaal niets te ruggevonden hebben. Alles was opnieuw ingedeeld en in uitstekend gekozen kleuren nieuwe verf gezet. De winkel is minstens twee maal zo groot geworden en heeft nu twee grote nieuwe etalages gekregen. Vooral de vele ruimten welke hier ver kregen is betekent een grote vooruit gang. Alle artikelen, welke de Fa. Hiensch voert, zoals rijwielen, huishoudgerei en vooral haarden en kachels die in de speciale showroom een plaats hebben gekregen komen veel beter tot hun recht dan voorheen. Ook krijgt men een beter idee van de uitgebreide sortering van de Fa. Hiensch welke voorheen ei genlijk alleen maar in het magazijn te bezichtigen was. Ook het aantal artikelen is uitgebreid. Zo vinden wij er nu ook electrische wasmachines en zelfs is er nu een, spe ciale afdeling Sola-zilver. Wij wensen de heer Hiensch veel suc ces in deze geheel vernieuwde omge ving en twijfelen er niet aan of een en ander zal zeker vruchten afwerpen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Aan het bureau van politie werden de volgende voorwerpen als verloren aangegeven: 1 zilvergrijze ruitenwisser; 1 brood zaag; 1 witte ceintuur; 1 rood man chester jongensjasje met grijze voering; 1 donkerbruine herenportemonnaie m. inhoud; 1 blauw wollen kindervest (grijs, blauw en wit gekleurd); 1 gou den broche; 1 beige lederen damespor- temonnaie met inhoud; 1 blauwe jon- gensjopper; 1 hengselmand; 1 rood kin dertasje met ansichtkaarten enz.; 1 rood étui, inhoudende 1 grijze vulpen en 1 rood vulpotlood. Als gevonden werden aangegeven de volgende voorwerpen: 1 rode kanarie met ringnummer 22; 1 muntbiljet; 1 zwart dameshoedje; 1 zwarte vulpen merk „Optimel"; 1 kin derarmband (doublé); 1 bruine alpino muts; 1 groene regenbroek; 1 dubbele rijwieltas met inhoud, waaronder 4 rollen beschuit en ontbijtkoeken; 1 wit te handrijwielpomp; 1 plastic wind scherm van rijwiel; 1 rode damesporte- monnaie met rode vulpen en vulpotlood; 1 lederen actetas, inhoudende 1 boek. MARKTBERICHTEN Op de wekelijkse eiermarkt werden gisteren 140.000 eieren aangevoerd. De prijzen varieerden van f 17,50 tot f 17,80 per 100 stuks. Kleine eieren van f 11,— tot f 15,—. De handel was vlug. Op de gisteren gehouden biggenmarkt werden aangevoerd 70 biggen. Prijzen f 38,— tot f 55,—. school verrijzen. Het bestuur zal zich richten op een zes-klassige school, waarvan eerst vier lokalen gebouwd zullen worden. Verder werd in de vergadering het huishoudelijk regelement vastgesteld en tot verkiezing van het definitieve be stuur overgegaan. Het voorlopige be stuur werd in zijn geheel herkozen, t.w. Ds. L. van de Peut, L. van Viegen (se cretaris) H. v. d. Weerd, H. van Schaik, H. den Mijl, D. A. J. Kievit en G. van Viegen. Tot slot werd besloten ook in Eist de Unie-Collecte te houden en nog steeds nieuwe leden te werven. Aanmelding daarvan op Houweg 1. BROMFIETSER LAG LANGS DE WEG Zaterdagavond omstreeks 12 uur vonden voorbijgangers nabij de Veer- weg een bromfietser op de straat lig gen. De man bleek een val gemaakt te hebben en ernstig te zijn gewond. E.H.B.O. en dokter S. M. van Omme ren waren spoedig ter plaatse. BLOEMENTENTOONSTELLING In de o.l. school wordt Vrijdagavond weer een tentoonstelling gehouden van bloemen die ook dit jaar met zorg en toewijding werden opgekweekt door de schooljeugd. De deskundige jury die de diverse inzendingen zal beoordelen be staat uit de heren Prijzen, Admiraal en Dagnelie. Voor de mooiste exemplaren zijn prijzen beschikbaar. De expositie is van 7 tot 8 uur uitsluitend voor kinde ren geopend, daarna zal aan de oudere belangstellenden gelegenheid worden gegeven de bloemen te bewonderen. 50 JAAR IN DE ECHT VERBONDEN _Op 23 September a.s. hoopt het echt paar A. Nagel en H. G. Nagel van Vee nendaal, wonende Franseweg 62, het feit te herdenken dat zij 50 jaar ge leden in de echt werden verbonden. Het zal op deze dag het gouden echt paar stellig niet aan belangstelling ont breken. SPANNENDE STRIJD KAN VERWACHT WORDEN Vrijdagavond a.s. speelt de damver eniging „Strijd en Kunst" tegen „Scherpenzeel" haar voorlaatste wed strijd in het kader van het Barneveldse Courant tournooi. Het belooft een spannende match te worden, daar bei de partijen een zeer goede kans op de eerc.ee plaats hebben. Wij geven de Renswoudenaren, die de uitwedstrijd tegen Scherpenzeel met 119 in hun voordeel deden beslissen, ook nu weer een goede kans. Op eigen bodem zijn de Renswoudenaren nl. sterker dan in vreemde omgeving. LEDENVERGADERING V.V. „RENSWOUDE" Woensdagavond j.l. heeft het bestuur van de v.v. „Renswoude" in een ver gadering besloten op Dinsdagavond 27 September a.s. een ledenvergadering te beleggen. Deze vergadering wordt ge houden in café „De Zwaan". O.m. zal op deze vergadering het winterpro- gramma worden besproken. Ook zal een bespreking plaats vinden over de op 7 en 8 October a.s. in gebouw „Rehoboth" te houden bazar. „PIT WAS IN LEDENVERGADERING BIJEEN I Vrijdagavond kwam de Renswoudse tafeltennisvereniging „PIT" in leden vergadering bijeen. De voorzitter, de heer G. van Raay, opende de vergade ring met een woord van dank aan de leden voor hun opkomst en gaf vervol gens het woord aan de secretaris, de heer B. Vink, voor een jaarverslag. De heer H. van Beek, penningmeester,, kon -een voordelig saldo melden van ruim f 98,00. Dit bedrag zal echter door nog te innen contributies met ongeveer f 30 verhoogd wordejf. Ten'aanzien van de bondscompetitié- is nog niets besloten. Naar alle waarschijnlijkheid zal „PIT" echter met niet meer dan één team in de bond uitkomen. Voorts werd beslo ten dit jaar een dubbele competitie te houden voor de onderlinge wedstrijden. De eerste prijs voor deze competitie is tt Ons leven is aan alle kanten verze kerd, we betalen premies en belastingen om allerlei rampen en onheilen te voor komen, en toch zouden we daardoor niet graag als pessimisten worden ge doodverfd. Het zijn natuurlijke voor zorgen. Zo'n natuurlijke voorzorg is ook de BB, de organisatie „Bescherming Be volking". Het is altijd moeilijk, de men sen warm te krijgen voor iets, waarvan ze hopen dat het nooit zal gebeuren, voor een organisatie, waarvan men hoopt dat ze nimmer in actie zal be hoeven te komen. MILLIOENEN-ORGANIS ATIE Toch zijn) de kansen-op-actie voor de BB aanzienlijk toegenomen, vooral nu deze van zo prachtig materiaal voor ziene, en over zovele goed getrainde krachten beschikkende, organisatie haar taak heeft, niet alleen in oorlogs-j maar ook in vredestijd. Voortaan zaj ook bq rampen de BB met de prima functionnerende verbindingsdienst, met de model uitgeruste mobiele colonnes, met de goed getrainde reddingsdienst, wor den ingeschakeld. In vier jaar «tijds is deze organisatie letterlijk uit de grond gestampt. Niet minder dan 70 millioen gul den is besteed aan de aan koop van modern materieel. Alleen al de mobiele colon nes hebben 24 millioen gul den gekost. Al dit materiaal is waardeloos, wanneer de mensen er niet zijn om het te gebruiken. Maar ook: 160.000 vrij willigers staan door heel het land klaar om op het eerste sein de handen uit de mouwen te steken. Niet geïmproviseerd, maar georganiseerd. Dat is nog niet ge noeg. Het BB-apparaat is gemiddeld voor 70% bezet. Maar de werving gaat gestadig voort. Wanneer men de kolos een wisselbeker en is momenteel in be zit van de heer' M. van Raay. Ook werden deze avond enkele ver kiezingen gehouden. Voorzitter G. v. Raay stelde zich niet herkiesbaar. De beide andere bestuursleden waren niet aftredend. In een vrije stemming werd de heer J. v. Voorthuizen gekozen tot voorzitter. Tevens werd in deze vergadering een kascommissie gekozen. De eerste stem ming wees uit dat mej. T. Bos was ge kozen. Na drie herstemmingen werd als tweede lid mej. N. Bos gekozen. WINTERPROGRAMMA VASTGESTELD Het bestuur van de Ned. Herv. Jon gelingsvereniging „Immanuël" heeft in een op Woensdag j.l. gehouden verga dering het voorlopige winterprogram- ma vastgesteld. In grote trekken ziet het er weer hetzelfde uit als vorig jaar. Maandagavond 19 September a.s. zal de eerste vergadering gehouden worden. Verder werd besloten op Maandag 10 October een kringvergadering te hou den. Voor deze vergadering gullen ver schillende Veenendaalse verenigingen, alsmede ook uit Ederveen uitgenodigd worden. Op Hervormingsdag, 31 Octo ber, zal een Interkerkelijke vergadering belegd worden met de Gereformeerde Jeugdverenigingen. Tenslotte werd er nog een streef datum vastgesteld, n.l. 10 Januari, voor een jaarfeest. Met de Bijbelse onder werpen zal begonnen worden bij 1 Ko ningen 17, handelende over de profeet Elia, terwijl daarna Eliza behandeld zal worden. AANRIJDING MET GOEDE AFLOOP Gistermiddag reed de Rijwielherstel ler Van 't F. met een bromfiets op de Kerkdijk. Toen hij een bromfietsberij der, ter hoogte van „De Voskuilen" wil de passeren, had hij een achter hem rij dende auto, die wel geclaxoneerd schijnt te hebben, niet bemerkt. Het ge volg was, dat Van 't F. tegen de grond geslingerd werd, daar de auto hem van achteren greep. Nadat de omwonenden hem geholpen hadden werd Van 't F. met danige ontvellingen naar zijn wo ning vervoerd. Naar wij vanmorgen vernemen is zijn toestand redelijk goed te noemen. De auto en de bromfiets lie pen vrijwel geen schade op. KRAAMCENTRUM ZUID-OOSTHOEK PROVINCIE UTRECHT „Nog te weinig is bekend, dat het ge bied van dit kraamcentrum omvat de Gemeenten Rhenen (en Eist), Ameron- gen (en Overberg), Leersum, Renswou de en Veenendaal. De organisatie en administratie be rust bij het Groene Kruis te Veenen daal Ten onrechte is in het vorig be richt de indruk gewekt, dat de cursus voor opleiding tot kraamverzorgster voornamelijk bestemd zou zijn voor de behoefte aan uitbreiding van het aantal kraamverzorgsters te Veenendaal. De zaak ligt echter anders. Ook in de be hoefte aan kraamverzorgsters in Rhe nen, Eist, Amerongen, Overberg, Leer sum en Rhenen wil dit kraamcentrum voorzien. Wij wekken jonge vrouwen uit deze gemeenten, die roeping gevoelen om kraamverzorgster te worden, op, zich voor deze cursus aan te melden, waar van de leiding is opgedragen aan Zst. C. Mulder. Inlichtingen verstrekt Zst Valk, te Veenendaal en na 1 October Zstr. Mul der, die daartoe zitting houden in het wijkgebouw Kerke wijk 28 elke Donder dag van 34 uur, waar ook a.s. kraam vrouwen uit het gebied van dit kraam centrum hulp kunnen bespreken. Ter informatie van gegadigden voor de cursus diene nog de opmerking, dat het beroep van gediplomeerd kraam verzorgster thans wettelijk is be schermd met een Rijksregeling voor de salariëring." HET BESTUUR sale groei in zo korte tijd van dit appa raat ziet, lijdt het geen twijfel of nu men over de hond is, komt men ook over de staart. Dat al die millioenen werden be steed, dat al die mensen werden ge traind, dat zo ontzaglijk veel geld en moeite werden gespendeerd om te ko men tot dit prachtig apparaat, is op zichzelf reeds een bewijs van de nood zaak. Misschien komt er nooit meer oorlogmisschien. Maar zo min als men in die verwachting de defensie ver waarloost, zo min verwaarloost men de bescherming van de burgerij, die in een moderne oorlog midden in de strijd is geplaatst, en die een nog zwaarder tol zou moeten betalen dan het leger, wan neer er geen maatregelen tot haar be scherming waren genomen. En welke rampen kunnen er niet plaats hebben in vredestijd? „DE DERDE MAN" Zoals alles b(j de BB in grote stijl wordt aangepakt, zulks met vol ledige instemming en medewerking van de regering, zo zal thans in één week heel de propaganda voor „De Derde Man" (de ontbrekende 30%) worden saamgebald. Z.K.H. Prins Bernhard zal, voor radio en televisie gelijktijdig, op Zaterdag 17 September een rede uitspreken, waarin hij de noodzaak van dit werk de Ne derlandse burgerij op het hart bindt. En verder is deze week vol BB-eve- nementen: de opvoering van het BB- openluchtspel in Den Haag en het lan delijk congres voor de wijkhoofden al daar, het landelijk congres voor de Be drijfszelfbescherming te Utrecht, dat van de Dienst Sociale Verzorging in Arnhem, de bijeenkomst waarin de bouwkundige aspecten worden bespro ken in het Bouwcentrum te Rotterdam, de tiende jaarvergadering van de Ned. Ver. van Brandweercommandanten in Den Bossch, die grotendeels zal staan in het teken van de BB. Een ganse week zal Nederland gonzen van BB-gerucht. En hiermee hoopt men te berei ken dat de ontbrekende 30 van de BB-bezetting wordt aangevuld, zodat Nederland beschikt over een uniek, weltoegerust en volledig be mand apparaat, om bü rampen in oorlogs- en vredestijd te kunnen op treden! L. K. sedert 1 Jan. 1955 wéér recht op Ziekenfondskorting Hoofds r. 51 - Tel: 3184 - Veenendaal (vervolg van pagina 1) sommige uitgaven ten behoeve van het onderwijs de stijging belangrijk groter dan die, corresponderende met het op lange termijn waarneembare c.q. te ver wachten natuurlijke accres. Stijging van de waterstaatsuitgaven vloeit zowel voort uit de sterk toenemende ver keersomvang als uit de noodzaak, ons land te beveiligen tegen de gevaren van de zee. Verder komt in de verschillen de uitgavenstijgingen in het algemeen het streven tot uiting, de geleidelijke toeneming van de welvaart haar weer slag te doen vinden in een verdere uit groei van diverse voorzieningen. Ofschoon een verdere ontwikkeling van verschillende overheidsactiviteiten in samenhang met de stijgende wel vaart van ons land op zichzelf alleszins verklaarbaar en verheugend is, dient men naar het oordeel van de minister anderzijds toch oog te hebben voor de daaraan uit financieel oogpunt te stel len grenzen. Niet alleen kan reeds onder gunstige economische omstandigheden een op te grote schaal ter hand nemen van nieu we overheidsactiviteiten, die een min of meer blijvende vergroting van uit gaven betekenen, de handhaving van evenwichtige staatsfinanciën in gevaar brengen, doch bovendien zouden moei lijkheden kunnen optreden, indien de mogelijkheid van een teruggang van de conjunctuur werkelijkheid zou worden. Een te hoog peil van de niet op korte termijn reduceerbare overheidsuitga ven zou alsdan, tezamen met de nood zakelijke toeneming van uitgaven ter vergroting van de werkgelegenheid en ter leniging van sociale nood, een zeer zware belasting van de begroting be tekenen. Voorts zouden verschillende dezer uitgaven dan uit een oogpunt van verruiming der werkgelegenheid wel licht niet het meest doeltreffend blij ken te zijn. Dit alles tenslotte overziende, acht de Minister van Financiën ten aanzien van de toestand van 's rijks financiën in zo verre een gunstig oordeel op zijn plaats, dat deze toestand in de afgelopen jaren belangrijk is verbeterd en dat de ont- werp-begroting 1956, ondanks de per 1 September 1955 van kracht geworden aanzienlijke verdere belastingverlaging wat de lopende dienst betreft ongeveer een evenwicht vertoont. Desondanks blijft naar zijn mening een behoedzaam financieel beleid noodzakelijk. b™ (29) Als de ruiters de hoek van het rotspad om komen, uit Aram een kreet van verrassing. De voorste der ruiters is niemand anders dan Prins AngeloAchter hem volgen drie ruiters in volle wapenrusting, het maanlicht weerkaatst glanzend in hun strijdhelmen, waarop bronzen draken prij ken,Aiglon, gij schurkdondert Angelo de roofridder toe. „Deze misdaad zult ge nooit be gaanGe hebt het gewaagd U aan een ridder van de bronzen draak te vergrijpenGeef U over, het spel is uit." Met een flitsende beweging strekt Aiglon zij zwaard; in zijn adelaarsogen glanst een dreigend vuur. „In het zadel, mannen." bijt hij zijn krijgers toe, die Aram en Presto nog steeds vasthouden. „Kom mij maar halen," schreeuwt hij dan uitdagend, „mijn zwaard is ongeduldig om U die draken van het hoofd te scheren (wordt vervolgd)

De Vallei | 1955 | | pagina 2