DE VALLEI Verdiende overwinning vanVeenendaal op Ede Oranje Wit verloor verrassend VRC wint met 6-2 van SSSE D0V0 kon het niet houden tegen Sparta -de CANADESE ERFENIS- Zwaar bevochten zege van Rhenus op Scherpenzeel Sportclub verloor van Musketiers Reeds na 10 seconden keek Rens„ woude tegen een achterstand Voor de Jeugd Wageningen - O.N. A. 2-1 ZATERDAGMIDDAGVOETBAL IN VEENENDAAL Amerongen-Elst 4-1 Sparta (E) DOVO VRC SSSE 6—2 Triangelboys Matjan 21 GVVV VVJ 2—3 Kulan Vallei vogels 12 Verkeersregel De vacantietrip van Bert en Bram FEUILLETON Het eerste treffen tussen Veenendaal en Ede heeft voor Veenendaal, dat deze middag de gastheer was, een verdiende 41 overwinning opgeleverd. Behalve het eerste kwartier van de wedstrijd, werd er over het algemeen maar een matig spel te zien gegeven, waarbij Veenendaal technisch toch iets beter bleek en althans meer strijdlust vertoonde. Vooral de Ede-voorhoede stelde deze middag teleur. Slechts sporadisoh wist men het Cornelissen c.s. moeilijk te maken. Voor rust was het rechtsbuiten Van Rhenen, die zo nu en dan door zich scherp op te stellen verwarring in de Veenen- daalse defensie trachtte te brengen, maar veel steun had hU niet. Na de rust verwisselden Rooseboom en Van Rhenen van plaats, waardoor de aanvallen Iets gevaarlijker werden. Verder dan één doelpunt bracht men het echter niet. De Veenendaalse verdediging, waarin stopperspil Van de Scheur weer opgesteld stond, bleek moeilijk te passeren. Het Veenendaalse binnentrio heeft het de Edese achterhoede deze middag niet gemakkelijk gemaakt. Twee fouten in de verdediging leverden evenzoveel doel punten op, waarbij de Veenendaalse voorhoede nog twee andere doelpunten voegde. Maar ook bij Veenendaal waren enkele zwakke plekken aan te wijzen. De thuisclub begon direct in een fris tempo. Midvoor Heikamp liet van de rechtervleugel direct al met enkele schoten doelman Van de Anker actief optreden. De druk op het Ede-doel bleef dit eerste kwartier stevig en nadat een keihard schot van G. J. Rebergen rake lings langs het Ede-doel ging, was het in de zestiende minuut dat midvoor Heikamp de Veenendaalsupporters re den tot juichen gaf. Dat was toen rechtsback Plate de bal juist voor de voeten van de Veenendaalse midvoor plaatste, die daarna zeer beheerst doel man Van de Anker omspeelde en scoorde. Ede verplaatste het spel zoveel mo gelijk, maar ook het middenterrein bleef in handen van de geel-blauwen. Met deze 10 voorsprong en met een cornerverhouding van 61 brak de rust aan. Zes minuten na de hervatting bracht G. van de Weerdhof de stand op 20 door een uitstekend schot van verre af stand, waarop doelman Van de Anker een fractie van een seconde te laat rea geerde. Er kwam weer wat meer leven in de strijd toen midvoor Van Rhenen een schot van linksbuiten De Hoop, dat tegen de paal kwam, verder afwerkte, waardoor de stand op 21 kwam. Dat bracht bij de beide ploegen wat meer enthousiasme. Ede voelde dat er wat meer in zat op dat moment, terwijl Veenendaal het gevaar voelde. Vier mi nuten later had Veenendaal haar voor sprong weer tot 31 opgevoerd. Een vrije trap op het Ede-doel, slecht ge nomen door A. Rebergen, werd door Het is Wageningen gelukt in een meer spannende dan fraaie wedstrijd een verdiende 21 overwinning te be halen. Het spel der gasten was meer berekend op snelle uitvallen, met har de trappen naar voren, dan op tech niek. Dat het slechts 21 is geworden heeft ONA te danken aan de goede doelverdediger Evengroen, die steeds bij schoten van Van de Weerd op zijn post was, als laatstgenoemde eens een kans kreeg een schot te lossen. (Steeds zwermden een drietal ONA-spelers om hem heen.) Het begin was voor Wage ningen, dat goed startte, doordat over de rechtervleugel Van de Kolk de bal goed voor het ONA-doel bracht. Van de Weerd ving het leer op en loste een hard schot. Keeper Evengroen was ech ter op zijn post en verwerkte de bal tot hoekschop. Bij een volgende Wageningse aanval loste Knevel een harde schui ver, ook was het Evengroen die de bal het veld weer inwerkte. Aan de andere kant bracht rechts buiten Heinke de bal hoog voor het Wageningse doel. Midvoor De Jong kop te goed in, keeper Kramer wist hoog opspringend het leer in zijn armen te vangen. Direct hierop redde keeper Kramer fraai, door een hard schot van de linksbinnen van ONA, Van Lingen, over de lat te werken. Bij een snelle Wageningse aanval gaf Van de Weerd een afgemeten pass aan Kroesbergen. Deze kwam alleen voor keeper Evengroen te staan, maar schoot hard langs het doel. Wageningen bleef aanvallen, Kroesbergen schoot uit een voorzet van linksbuiten Knevel in het zijnet. Wageningen kreeg een hoekschop te nemen die niets oplever de. Direct hierop kwam Van de Weerd in goede schietpositie. Opnieuw was het keeper Evengroen, die de bal ten koste van een hoekschop uit zijn doel wist te houden. De doelpunten waren niet goedkoop. Bij beide elftallen bleef de achterhoede heer en meester. Bij een aanval van ONA loste rechtsbinnen Kasbergen een hard schot, keeper Kramer wist echter goed te stoppen. Opnieuw trok Wageningen ten aan val, steeds weer was het echter keeper Evengroen die doelpunten wist te voor komen. Achtereenvolgens wist hij scho ten van Van de Weerd, Kroesbergen en Jacobs te stoppen. Na de rust was er nauwelijks afge trapt of Van de Kolk kreeg een prach tige kans. Hij aarzelde echter te lang en de kans was verkeken. Tegen aller ver wachting was het ONA, dat de leiding rechtsachter Plate nog even van rich ting veranderd, hetgeen voor doelman Van de Anker fataal was, omdat hij daardoor uit zijn goede positie kwam en Joop Heikamp gelegenheid kreeg de bal over de doellijn te drukken. Daarmede was de strijd reeds voor Veenendaal gewonnen. Joop Heikamp kreeg in de allerlaatste minuut nog gelegenheid van de Edese defensie om door te lopen, hetgeen voor doelman Van de Anker een onhoudbaar schot opleverde waardoor de eindstand nog op 41 kwam. Oranje-Wit dat vorige week zo goed voor de dag kwam, liet Zondag danig een steek vallen door in Voorthuizen van Kieviten met 31 te verliezen. Bij de rust hadden zij een 10 achterstand. Kieviten wist na de rust de stand op te voeren tot 30. In de laatste minuten kwam Oranje-Wit nog danig opzetten maar wist het niet verder te brengen dan één treffer. Ook in de thuiswedstrijd tegen Ame- rongen heeft Eist het niet kunnen bol werken en verloor met een enigszins geflatteerde eindstand (41). Het begin van deze wedstrijd was een gelijkopgaande strijd met Eist iets in de meerderheid, wat tot uiting kwam in een doelpunt van Van Hal (10). Nog voor de rust wist echter Ame- rongen twee keer te doelpunten, waar van één werd afgekeurd. Na de pauze werd aan beide zijden slecht gespeeld, maar Amerongen wist twee aanvallen in doelpunten om te zetten. De Elsterse aanvallen liepen alle vast op de doel man van Amerongen, die zeer goed werk liet zien. Slechts twee Zaterdagclubs uit Vee nendaal hebben het tot een overwin ning kunnen brengen. VRC zag kans om het bezoekende SSSE uit Eibergen met een 62 nederlaag de verre terug reis te laten aanvaarden, terwijl Trian gelboys de plaatselijke ontmoeting te gen Matjan met 21 won. DOVO had in Enschede tegen Sparta een slechte start, door met 1—4 te ver liezen, terwijl GVVV aan de Buurtlaan van VVJ een 2—3 nederlaag te incas seren kreeg. Rhenus ontmoette op „Candia" Scher penzeel. Het was de eerste competitie wedstrijd voor de gastheren in dit sei zoen. De Rhenusploeg had een kleine wijziging ondergaan sinds de oefenwed strijd van vorige week tegen Velox. Donselaar was namelijk wegens een in die wedstrijd opgelopen blessure ver vangen door Albers. De gasten waren al direct in de meer- nam. Bij een schijnbaar ongevaarlijke aanval, kreeg midvoor De Jong het leer te pakken; meteen volgde een schot dat raak was (01). Spoedig was het echter gelijk. Nadat Wageningen nog een tweetal hoekschoppen genomen had, was het Kroesbergen, die een pass van Van de Weerd opving. Hij passeer de linksachter IJsselsteijn en onhoud baar voor keeper Evengroen verdween de bal in het net (11). Wageningen nam hierna het heft in handen. Aanval op aanval rolde op het ONA-doel af; steeds weer was het een ONA-been en in laatste instantie kee per Evengroen, die onheil wi6ten te voorkomen. Bij een ONA-aanval gaf de scheidsrechter een vrije trap tegen Wa geningen. Hieruit loste Van Lingen een schot op het Wageningse doel en kee per Kramer stompte het leer ten koste van een hoekschop over de deklat. Er was nog een tiental minuten te spelen, toen bij een Wageningse aan val de bal driemaal werd ingeschoten. Steeds weer ketste het leer van een ONA-been of lichaam het veld weer in, Van de Weerd kreeg opnieuw de bal voor zijn voeten maar toen was het raak. Onhoudbaar verdween de bal achter keeper Evengroen (2—1). Geheel ONA trok daarop ten aanval om de ge lijkmaker te forceren. De Wageningse achterhoede was echter op haar post. In de stand kwam geen verandering meer, zodat Wageningen weer een paar kost bare puntjes rijker is geworden. derheid en drongen sterk op. Tegen de verwachting in nam Rhenus na een snelle uitval door Edo Ophof de leiding in de zesde minuut (1—0). Na ongeveer een kwartier moest KI. van Daalen zich laten vervangen door Jan Ophof. Scherpenzeel bleef sterker en ontplooide fraaier spel. Rhenus moest alle zeilen bijzetten om zich de gasten van het lijf te houden. Tegen het einde van de eerste helft nam Rhe nus het initiatief over, doch de stand bleef tot aan de rust ongewijzigd. Na de thee pakten beide ploegen flink aan, doch Scherpenzeel bleef iets ster ker. De aanvallen liepen echter alle maal vast op de pal staande Rhenus- achterhoede, waarin Hovestad wel uit blonk. Ruim een kwartier was er gespeeld, toen midvoor Miltenburg, die nog maar weinig fraais had laten zien, met een kalm schot de Scherpenzeelse doelman verschalkte (20). Hoewel de aanvallen van Scherpen zeel steeds gevaarlijker werden, hiel den de gastheren moedig stand. In de score kwam geen wijziging meer. De eerste speelhelft in de wedstrijd Sparta DOVO is een gelijk opgaande strijd geweest, met DOVO zelfs iets in de meerderheid. DOVO miste Van Zet ten in haar gelederen, terwijl haar rechtsbuiten door een blessure al spoe dig het veld moest verlaten, hetgeen een nieuwe aderlating betekende. Om beur ten trokken beide elftallen ten aanval, zonder echter tot een doelpunt te ko men. Het bleef een aantrekkelijke wed strijd in deze eerste helft, zonder dat er gedoelpunt werd. Na de rust werd dat anders. Sparta nam al direct het heft in handen en het duurde niet lang of de thuisclub nam de leiding. Hierna werd de wed strijd vrijwel beslist. Snel achtereen scoorde Sparta tot driemaal toe. DOVQ bleef, ondanks deze 40 achter stand, aanvallen, hetgeen al spoedig een tegenpunt opleverde. Er bleken nog meer kansen voor DOVO aanwezig, doch door uitstekend werk van de En- schedese doelman kwamen deze doel punten niet. Sparta kreeg nog een strafschop te nemen, maar deze werd naast geschoten, waardoor de eindstand op 41 bleef staan hetgeen voor Sparta een verdiende overwinning betekende. VRC had al spoedig rekening te hou den met een 01 achterstand door een prachtig doelpunt van midvoor H. van de Berg. Linksbuiten Jansen schoot daarna keihard in het Eibergse doel, echter zo hard, dat de bal van de ijzeren stang even hard het veld weer inkwam, waardoor de scheidsrechter meende, dat de bal door de staander was ge keerd en geen doelpunt gaf. Niet ont moedigd schoot Bep Jansen even later weer in en nu duidelijker voor het oog. Een kopbal van Drost bracht de stand op 21 en nog voor rust zag Jansen ge legenheid uit een corner de stand op 3—1 te brengen. Na de rust was er niet veel fraais meer te zien. VRC's midvoor bracht uit een corner de stand op 41 en Jansen, na een soloren op 51. Door een straf schop zag SSSE door W. van de Berg de score toch nog op 52 gebracht, maar een strafschop aan de andere zijde, tot driemaal toe genomen door E. Dave- laar, bracht de eindstand ^p 62. Musketiers behaalde Zaterdagmid dag in_een fraaie wedstrijd zeer ver diend de overwinning op Sportclub Rhenen. In deze wedstrijd kwam het goede samenspel van Musketiers sterk tot uiting. De eerste helft gaf het beeld van een wisselende strijd waarin Rhe nen eerst de leiding nam. Voor de rust wist midvoor Blitterswijk door fraai voorhoedewerk de stand gelijk te bren gen (11). Na de rust werd de wed strijd gekenmerkt door een sterk over wicht van de Elstenaren en kwam Wil deman tot scoren (21). Vervolgens bracht midvoor Blitterswijk de stand op 3—1 en 4—1. Dit werd ook de eind stand. Vooral in de eerste helft werden door de nieuwe doelman van Musketiers, Van der Haar, wonderen verricht en hij bleek een stevige versterking te zijn. De junioren van Musketiers speelden gelijk (11) tegen GVVV uit Veenen daal. Voor Musketiers II begint a.s. Za terdag het competitierad te draaien in de reserveklasse tegen Matjan III op eigen terrein. Het plaatselijk treffen tussen Trian gelboys en Matjan werd door de thuis club met 21 gewonnen, dank zij iets beter spel van de Boys. Het was een practisch gelijk opgaande strijd in het begin. Een fout in de Matjan-achter hoede gaf Jonkman gelegenheid de Boys de leiding te geven. Aan de andere zijde was de Boys-achterhoede de meerdere van de Matjan-aanval, waar Chr. Tanis enkele kansen ongebruikt liet liggen. Nadat de rust met deze 10 voor sprong was ingegaan, kwamen beide partijen 20 minuten in de tweede helft weer naast elkaar te staan, toen uit een doelworsteling voor het Boys-doel een strafschop ontstond, die door Van de Scheur goed genomen werd. De strijd was toen weer geheel open. Uit een ver schot van De Hartog liet de Matjan doelman zich voor de tweede keer pas seren. Matjan kwam daarna nog wat feller opzetten, maar de Triangelboys- verdediging gaf ook nu geen kansen weg, zodat het voor de gastheren een benauwde, maar verdiende 21 over winning werd. Ook in deze wedstrijd was weinig krachtsverschil te merken. De gasten namen na 9 minuten de leiding en E eerst na 20 minuten zag GVW haar moedig volhouden door een doelpunt van W. Viegen beloond, zodat men met een 11 stand de thee kon gaan ge bruiken. In de tweede helft kreeg het spel een hard karakter, soms iets al te fors. Opnieuw nam VVJ de leiding, maar voor de tweede maal kwam GVVV, nu door J. Hardeveld gelijk met de gasten. In de eindstrijd was nog alles mogelijk. De pogingen van VVJ hadden ten slotte meer succes dan van GVW, zodat het een nederlaag voor GVVV werd, na een ietwat rommelige tweede helft. Ook de tweede competitiewedstrijd, welke tevens de eerste thuiswedstrijd was in het bestaan van Kulan, kon Ku lan niet tot winst brengen. Direct na de aftrap had de thuisclub een veldmeer- derheid, dat ongeveer 20 minuten duur de. Voor het doel werden echter steeds de mooiste kansen onbenut gelaten. Het doel van de Valleivogels stond voortdu rend onder druk, doch haar achterhoede had steeds gelegenheid de aanvallen af te slaan, omdat het goede schot ont brak. Trouwens, aan de overzijde wer den door de Vallei vogels eveneens vele kansen om zeep gebracht. Spil Klijn redde eenmaal op schitterende wijze. Met de rust was de stand nog dubbel blank. Ondanks enkele omzettingen bij Kulan kwam er ook na de rust weinig veranderingen in het spelbeeld. Een goede scoringskans voor Schelvis le verde niets op, omdat zijn kopbal te zacht was. Na 13 minuten scoorde de Valleivogels uit een doelworsteling. Het antwoord van Kulan kwam nog in de zelfde minuut, maar het doelpunt van Elsacker werd afgekeurd om onbegrij pelijke redenen. Een terugspeelbal van Klijn werd niet begrepen door de Ku- landoelman Schoeman, hetgeen prompt 02 betekende. Twee minuten voor het einde zag De Weyer, die ditmaal in de voorhoede opgesteld was, het beter en redde daarmede de eer voor de thuis club (1—2). Renswoude is er weer niet in geslaagd de volle winst te behalen. Een wijziging in de opstelling bleek geen succes. De wedstrijd was nog geen 10 seconden oud toen Renswoude al tegen een ach terstand aankeek. De Wijkers trapten af en meteen zorgde een ernstige fout in de verdediging voor het eerste doel punt. Deze voorsprong was voor de tegenstanders een behoorlijke stimu lans. Ook nu bleek weer hoe weinig schot er in de rood-witte voorhoede zit. Hoewel Renswoude sterker was en voortdurend tot in het strafschopge bied van Wijk bij Duurstede doordrong faalde de aanvalslinie steeds weer in de afwerking. Wel hadden de Rens- woudenaren een kans op de gelijkmaker gekregen, als de scheidsrechter maar gezien had dat één van de tegenstan ders hands maakte binnen de beruchte lijnen. De scheidsrechter gaf echter een vrije trap juist op de witte lijn. Even later kwam dan toch de' gelijkmaker, toen T. Hardeman, nadat hij éénmaal alleen voor de keeper hopeloos had naast geschoten, de bal in de touwen deed verdwijnen. Er deed zich nu ech ter een rare situatie voor, want hoewel de scheidsrechter naar de witte stip had gewezen, trok hij deze beslissing weer in op advies van de Wijkse keeper, om dat de bal voordien de outlijn reeds zou hebben gepasseerd. Na de thee was Renswoude over het algemeen de sterkste ploeg. Voortdu rend drongen de Renswoudenaren ge vaarlijk door en zo nu en dan leek het er wel op of alle spelers op de Wijkse helft stonden. Nadat na een overweldi gend offensief van de roodwitten aan de andere kant een mooie kans om de voorsprong te vergroten verloren ging, wisselden de Renswoudse spil en de midvoor van plaats. Dit bleek een ver betering. Er kwam meer vaart in de aanvallen en over het algemeen waren de Renswoudse voorwaartsen nu ook gevaarlijker. Het was dan ook niet te verwonderen dat 10 minuten voor het verstrijken van de tweede helft de ba lans weer in evenwicht werd gebracht. Dit doelpunt kwam van de voet van de nu midvoor spelende Stutvoet. Een overwinning lag nu voor het grijpen. Zover zou het echter niet komen, want met de hulp van Vrouwe Fortuna zou het de tegenstanders gelukken hun doel schoon te houden. Eerst schoot Stut voet hard in, maar hij zag zijn harde schot via de vuisten van de keeper en de paal weer in het veld verdwijnen. Vier minuten voor het einde viel G. van Raaij wegens kramp uit. Hij werd vervangen door M. van de Horst. Ook hij had geen succes. Er zal nog heel wat moeten gebeuren wil de Renswoude-ploeg, zoals vorig jaar, weer een woordje meespreken om de bezetting van de eerste plaats. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" Onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal VERJAARDAGEN 23 Sept. Roosje Voorsluys.. 24 Gerrie v. Dijk. 25 Ineke de Man. 25 Wybe v. d. Kuinder. 25 Dick v. Kesteren. 26 Wim v. Engelenhoven. 27 Betsy v. d. Heuvel. 28 Annie v. d. Haar. 28 Rietje en Marie v. Nil. ZILVERPAPIERACTIE Materiaal ontvangen van: Evert Da- velaar en Truusje van Haeften. Hartelijk dank! Oplossing raadsels I. Leed. 2. Goed. 3. Dun. 4. Kras. 5. Wee. 6. Wegen. 7. Blozen. 8. Zak. 9. Te gras. 10. Scheef. 11. Blauw. 12. Weer. Wetens. 14. Kalfjes. 15. Wind. 16. Steg. 17. Zwaard. 18. Dauw. 19. Bloed. 20. Daad. II. Hamer - trein - Polen - kroeg - Breda - lente. MELOEN. III. Wout - touw. 't Was weer Lampegietersavond, 'k heb weer pret gehad voor tien. 't Was de moeite waard de optocht van dit jaar weer te bezien. 'k Had mezelf dit keer veranderd in een echte indiaan. En m'n broertje liep als cowboy. Nou, dat had-ie leuk gedaan. Piet, m'n vrind, was omgetoverd in een keurig lichtmatroos. Jet» m'n zusje, droeg een soepjurk als tante uit de ouwe doos. M'n lampion was toch zo prachtig: een woeste kop met snor en sik; maar, o wee, na vijf minuten vloog het ding al in de fik. Ik at wel tien kaneelbeschuitjes, ik dronk vier koppen saliemelk. M'n vader kocht nog oliebollen en ook een zak „patat" voor elk. En al die dwaas verklede kind'ren ze maakten samen toch zo'n lol. Dan waren daar de muzikanten, ze bliezen zich de wangen bol. Jammer dat het weer voorbij is, maar het is tóch fijn geweest! Ja, die Lampegietersavond is en blijft een reuzefeest! Een goed fietser heeft beide handen aan zijn stuur! (Vervolg.) „Ik denk dat we vanavond ons eind doel kunnen bereiken," zegt oom Fred, als ze samen een kopje chocola zitten te drinken. Hij kijkt dromerig naar een libel, die zich juist op de rand van de boot heeft gezet, de doorschijnende vleugeltjes trillend boven het prachtige lichtblauwe lichaam. „Hoe heet het daar oom en hoe lang blijven we er?" vraagt Bert. „We gaan naar de „Ronduite" Bert, daar heb je zeker nog nooit van gehoord? Er staan ook maar een paar huizen, maar toch is het er 's zomers druk door de vele liefhebbers van wa tersport, die op Beulakker en Belter- wijde zeilen, zwemmen en vissen. En er wonen twee kunstenaars jongens." „Kunstschilders, oom?" „Weineen, Bram, ze werken met ha mer en beitel en schaaf, maar daarmee toveren ze geheel complete, zeewaardige jachten, die elke liefhebber van water sport doen watertanden. Je kunt gerust je alpientje afnemen voor die twee, het zijn vader en zoon, echte vaklui. Enfin, jullie zult je met eigen ogen kunnen overtuigen van hun kunnen. Zo'n groot jacht is altijd een ideaal van me ge weest jongens, en als we gezond blij ven zullen we dat scheepje ook nog eens samen proberen he? Hoe lang we daar blijven, vroeg je? Nou, misschien tot Donderdag, we kunnen er dan de hele Woensdag zijn, er is genoeg vertier om deze tijd van het jaar." Doch door een vreemde gebeurtenis zou „De Meerkoet" niet dezelfde avond, doch pas de volgende morgen op de plaats van bestemming aankomen. Een gebeurtenis waarbij onze twee vrien den nauw betrokken waren. Toen de chocola op was, zette oom Fred zich weer op zijn stuurbank, maar nauwe lijks had hij „De Meerkoet" naar het midden van de rivier gestuurd of de motor begon vreemd te sputteren, sloeg af en weigerde dienst. „Wat zullen we nu beleven," mompelde oom Fred, „de motor schijnt in staking te gaan, jonge lui, we zullen eens even kijken wat hem deert." Oom Fred boomde het jacht naar de kant en daar, tussen het riet, begon hij de motor aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. „Mogen wij een beetje gaan wande len, oom?" vroeg Bram. „Zeker wel, jongens, als jullie maar niet al te ver weg gaan, ga gerust de buurt eens verkennen." „Als we „De Meerkoet" maar terug kunnen vinden," weifelde Bert. „O, daar weet ik wel iets op," lachte oom Fred. In een ommezien had hij de vlag van de voorsteven gehaald en be vestigde deze aan een vaarboom. De jongens begrepen het al. Samen staken ze de stok in de drassige oever. Zo zou den ze „De Meerkoet" gemakkelijk te rug kunnen vinden. Zoekend naar bra men dwaalden de jongens het weiland in. Een eind verder liep een dijk, daar wilden ze eens een kijkje nemen. Twee zwartwitte vogels met rode poten vlo gen op uit het land. „Te-piet, te-piet," klonk hun roep. „Scholeksters," zeiden de jongens tegelijk. Door het onder richt van oom Fred kenden ze al heel wat vogels en ze begonnen te letten op alles wat uit water of rietveld op vloog. „We hebben toch maar een reuze vacantie," vond Bram, „en wat worden we verwend he, 'k heb in die paar da gen zoveel lekkere dingen naar binnen gewerkt als ik thuis in een heel jaar krijg." „Nou," lachte Bert, ,,'t is maar goed dat die hond jouw kuit voor een kluif aanzag, anders hadden we hier niet ge lopen." Bram gaf zijn vriend een vriendschappelijke por in de ribben, die Bert echter pardoes voorover deed slaan. Hij kwam met zijn neus precies in een molshoop terecht Proestend en blazend krabbelde hij overeind en wreef zich het zand uit neus en ogen. Bram gierde het uit. „Het kwaad straft altijd zichzelf," zei hij plechtig. Bert lachte maar mee. te zijn. (Wordt vervolgd.) (55) geen besloten familie, waar ieder zijn deel droeg van de verantwoordelijkheid en zijn deel kreeg van de successen. Zo'n groot bedrijf als dit, had alweer alle eigenschappen van een fabriek of van iedere andere industriële onderne ming. Het lokte hem niets aan op dit reclame-achtige modelbedrijf te blijven. Alles was er gericht op het overbluffen van het publiek. De koeien moesten er de hoogstmogelijke melkopbrengst ge ven, omdat er met die cijfers geadver teerd moest worden. De kalveren kre gen de zonderlingste en ingewikkeldste namen, omdat daarmee indruk op de kopers gemaakt werd. De boeren moes ten het als een hele eer beschouwen, als ergens in hun veestapel bloed van de Glenora-lane Farm stroomde. Al de ze fraaiigheden van luxueuze stallen en blinkende machinerieën waren slechts onderdelen van de kunstmatige opbouw van een grote naam, die men verkoopt; een naam, die duizenden dollars waard is. Achteraf merkt Eric eerst, dat zijn Glenora-lane Farm was mooi. Al te mooi, vond Eric. Een oprijlaan met jonge maples ter weerszijden, een machtig complex van gebouwen, een woonhuis als een villa, schuren en stal len alsof ze zo van een tentoonstelling of uit een prijscourant waren gekomen; een indrukwekkende serie stenen silo's voor de opberging van de wintervoor raden, een melkkamer met geglazuurde tegels, een machinekamer, pijnlijk zin delijke melkmachines. Alles was „mo del". Hij voelde zichzelf als een land loper in een paleis. De melkknechts in hun witte overalls leken niet „echt". Het was een permanente tentoonstel ling, maar geen boerderij, zoals hij die het liefst zag. Er was niets huiselijks, niets zorgelijks. Alleen de boekhouder zou hier kunnen zeggen, of de zaken al of niet goed gingen; dat ging hier bui ten de mensen om. Precies nu wist hij, wat er aan mankeerde de boerderij was hier hele reis een onderdeel van een recla me-campagne was geweest. „Wel, Mr. Lindquist," zei de voorman van het fokbedrijf op een middag, „we hadden aardig gezorgd voor publiek onderweg, is 't niet?" „Meer dan me lief was. Maar ik moet toegeven, dat ze de naam van deze stal dwars over heel Canada kennen." „Ja, dat was keurig voor elkaar. We hebben ons eerst suf zitten denken, hoe we de mensen naar de lijn zouden trek ken. Adverteren is te duur en dan ko men de mensen toch niet. En veel aan knopingspunten hadden we daar in de graanprovincies ook niet." „Was dat dan nodig?" „Nodig?" Daarom was 't juist begon nen! De moeder van Archibald heeft in het afgelopen jaar een melkrecord ge vestigd. Beste geefster van Canada." „Dat weet ik en dat is bekend genoeg. Waren jullie nog niet tevreden?" „Wel nee! Dat was niet voldoende. Wat geven die westerlingen aan de an dere kant van Winnipeg om een record in Ontario?" „Ze wisten er anders overal van." „Omdat wij de mensen voorgelicht hadden. En hoe! Jongens, wat een mop is dat geweest!" Verbaasd keek Eric de voorman aan. „Voel je 't nu nog niet! Man, wat ben je groen! Je hebt toch wel gehoord van die verzekering?" „Dat Archibald verzekerd was? Ja, dat wist ik. Overal vroegen ze je, of het heus waar was, dat de verzekerings premie voor het transport bijna even hoog was als de transportkosten." „Nou, was ie goed! Voor tienduizend dollar was het beestje verzekerd. En dan te bedenken, dat hij eerst als klein kalf zonder veel omslag naar Alberta is gestuurd!" „Maar waarom maken jullie dan ook al die omslag?" „Alleen om hem weer terug te kun nen sturen! Dat was de beste manier om hem aan het publiek te presenteren. Op een tentoonstelling kun je hem hoogstens driemaal de ring rond laten lopen. Maar deze keer hadden we een tentoonstelling van een paar duizend mijl lang. Van Alberta tot Ontario. Wie doet je dat na?" „En de verzekering als lokaas?" „O, begin je er achter te komen? Zo veel zul je toch wel van dit land weten, dat alleen een stunt de mensen in be weging brengt. Een kalf zien de men sen vaak genoeg en een duur kalf ook nog wel, en voor een zoon van een beste melkkoe maken ze geen drukte. Maar verzeker een kalf duurder dan de te nen van een filmster en ze laten hun ploegen in de steek om dat wonder te bekijken." „Knap gedaan," lachte Eric, ,,'t Is maar goed, dat ik die hele geschiedenis nu eerst hoor. Anders had ik me on derweg vast niet goed kunnen houden. Die krantenkerels vroegen je het hemd van je lijf." „Nee 't was net goed zo. Als je er meer van geweten had, had je je rol nooit zo goed kunnen spelen. Moet je in al die kranten lezen, hoe de waakzame begeleider trachtte de mensen uit de nabijheid van de wagon te houden!" „Dat heb ik gedaan, maar alleen, om dat ze me de keel uithingen." „Nogal glad. Maar de mensen wilden dan natuurlijk nog eens zo graag dat kalf, dat zo goed bewaakt werd, van dichtbij zien. Als we ze uitgenodigd hadden om te komen kijken, waren ze niet verschenen, maar nu we deden, alsof ze met geweld geweerd moesten worden, wilden ze tot iedere prijs hun neus in het stro steken. Ja, ja, zo gaat het, als je een kalf, dat misschien dui zend dollar waard is want een goed beestje is 't toch! voor het tienvou dige verzekert." Eric had zich best geamuseerd met deze ontsluiering van de achtergrond van Archibalds triomfale reis. En toch zat 't hem dwars. Was hij alleen maar goed genoeg om als lakei van een re- clamekalf te dienen? Dat was niet erg verheffend. Trouwens, die geest hing hier over het gehele bedrijf. Slechts de eigenaar, Edward G. Shapewell, stond hoger dan de beesten. Want tenslotte waren al de beroemde koeien en stieren met hun ellenlange stambomen niet meer dan posten op zijn bankrekening. Maar alle verzorgers, de bedrijfsleider, die de fokkerij leidde, de propaganda- chef, die zulke dingen bedacht als de reis van Archibald, de eerste verkoper, die ongekende prijzen wist te maken zij waren allen niet meer dan de hof houding van de stal. En in dié hofhou ding van de aristocratie der melkbees ten zou Eric nu een vaste plaats krijgen. Er gromde iets in hem. Iets van ver zet tegen „de vaste positie", tegen de „nette betrekking". Hij verafschuwde de verstarde zoveelsterangse zekerheid van vast werk tegen een vernederende uitschakeling van je persoonlijke emo ties. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 4