V'daal verspeelde over winning in laatste minuten Nederlandse Gas Maatschappij N.V. -de CANADESE ERFENIS- RHENUS versloeg Wijk bij Duurstede met 3-1 Wageningen oog steeds aan de kop Spcl.Rhenen Dc Merino's 1-3 DOVO REDT DE EER IN DE LAATSTE MINUTEN Weer een overwinning voor Musketiers KULAN - D.V.S.A. 4-2 Matjan - D,E.V* 3-3 Renswoude wint met 5~0 van Eist in weinig enerverende strijd R.K. V.U. V.- S. V.M.M. 1-2 VRIJDAG 30 SEPTEMBER a.s. koken - warmwaterbereiding en ruimteverwarming. FEUILLETON Tien minuten voor het einde van de wedstrijd heeft SDOUC kans gezien het bezoekende Veenendaal nog een 42 voorsprong te ontnemen in een adembe nemende eindspurt. Het eindsignaal kwam voor Veenendaal juist op tqd om een nederlaag te ontgaan. Tegen het bruisende enthousiasme van deze elf Ulftse spelers, gesteund door een zeer groot aantal levendige supporters waren de geel- blauwen niet opgewassen. Trouwens, de gehele wedstryd had een uitermate spannend verloop, omdat de thuisclub er reeds eerder in geslaagd was een 02 achterstand in te lopen. De wedstrijd werd gespeeld op een gloednieuw terrein, dat deze middag voor het eerst in gebruik was en door de voorzitter van SDOUC voor de aanvang van de wedstrijd officieel werd geopend. Twee minuten later bracht midvoor Heikamp de stand op 24. Met nog een kwartier te spelen leek een Veenen- Na de aftrap waren de eerste aanval len voor Veenendaal. Een onverwachte voorzet in de tiende minuut van mid voor Heikamp kwam bij zijn broer Joop terecht, die deze gelegenheid aangreep om de stand op 01 te brengen. Het antwoord van SDOUC was niet mals, maar een onverwachte Veenendaal- uitval had tot gevolg, dat de Veenen- dalers een 20 voorsprong namen. Het slingerback-systeem, dat de thuisclub deze middag voor het eerst in practijk bracht was de uiteindelijke oorzaak van dit doelpunt. Bepaald benauwd werd het voor het Veenendaalse doel toen SDOUC een vrije trap mocht nemen enkele meters vanaf de doellijn. Alle elf Veenendaal- spelers gingen daarna op de doellijn staan. De eerste maal mislukte de vrije trap, zodat deze overgenomen moest worden. Inplaats van een listig balletje volgde nu een keihard schot, dat een kreun opleverde van een Veenendaal- speler, maar de bal stuitte terug, waarna doelman Cornelissen deze met succes besprong. Een minuut voor het einde van de eerste helft kreeg midvoor W. van de Schuur de bal in goede positie te pakken en met een prachtig doelpunt bracht hij de ruststand op 12. In de tweede helft was de Veenen- daalploeg bepaald in het nadeel. Men kreeg de wind tegen en bovendien de regen. G. van de Weerdhof begon met een hard schot op het SDOUC-doel, waarbij de bal juist over de lat zoefde. Met een kopbal bracht midvoor v. d. Schuur de beide partijen weer op ge lijke voet. Doelman Cornelissen moest nu voort durend in actie komen, het gelukte de Ulftse voorhoede de Veenendaalse ach terhoede uit positie te spelen, waarbij vooral midvoor v. d. Schuur zeer ge vaarlijk kon zijn. Veenendaal kon het spel daarna verplaatsen. Joop Heikamp schoot op het Ulftse doel, waarbij doel man Jansen de bal in eigen doel sloeg, daalse overwinning zeker. Maar dat laatste kwartier viel in het voordeel Wageningen heeft het in de uitwed strijd tegen de naaste concurrenten, Leeuwarden niet tot winst kunnen brengen. Een over het algemeen beter spelend Wageningen werd door de ach terhoede van Leeuwarden bedwongen. Ook van de voorhoede van Leeuwarden ging weinig uit. Vooral faalde de rech tervleugel, waarin de anders voortref felijk spelende Van de Ley zijn dag niet had. De Wageningse crack Van de Weerd bleef ook beneden de verwachtingen. Keeper Kramer heeft maar heel weinig te doen gehad op deze regenachtige na jaarsmiddag. Meestal zorgden de beide Wageningen-backs er wel voor dat de aanvallen van Leeuwarden, waarin al leen de middenvoor zo nu en dan iets lofwaardigs deed, onschadelijk werden gemaakt. In de eerste helft legden beide ploe gen veel strijdlust aan de dag. Wage ningen was voortdurend in de aanval, maar steeds weer was het een Leeu warden-been dat de laatste pas naar het doel afsneed. Kansen kwamen er voor de Wageningers bij de Leeuwar ders vergeleken, legio, doch de voor- waartsen verzuimden hiervan gebruik te maken. li Was de eerste helft met een blanke score afgesloten, in de tweede helft ging het niet anders. Ook nu weer waren de verdedigingen heer en meester. Leeu warden kon nu zelfs niet eens meer tot een goede aanval komen. De onmacht van de Wageningse voorhoede bleek vooral in deze periode. Het tempo was naarmate het einde naderde minder ge worden. Enkele ogenblikken voor het einde scheen de groenwitte middenvoor Kroesbergen de strijd toch nog in het voordeel van de Bergbewoners te be— slisen. Charley gaf een hoge voorzet, Kroesbergen kopte op keurige wijze, doch de bal scheerde rakelings over de lat. Met gelukkige gezichten verlieten de Leeuwarden spelers het veld. De Wageningers waren daarentegen enigs zins teleurgesteld. voor de thuisclub uit. Vijf minuten voor het einde kreeg v. d. Schuur kans een blunder van doelman Cornelissen af te straffen en twee minuten voor tijd was het dezelfde speler, die nu voor de vier de maal doelman Cornelissen kon pas seren. Met dit 44 gelijke spel kon Vee nendaal nog tevreden zijn. Een gelijk opgaande strijd, waarbij de voorhoede van De Merino's deze middag een beter schot toonde dan de Sportclub. Bovendien vonden de Rhe- nense voorwaartsen doelman Diepe- veen in prima vorm. In de 17e minuut van de eerste helft werd linksbuiten Kroes van de bal af gezet. Uit de vrije trap door Kroes ge nomen, kan Van Kruistum via doelman Boekhouwer en de doelpaal scoren. Met deze 10 voorsprong voor de D.S.- mensen ging ook de rust in. Tien minu ten na de hervatting bracht midvoor v. d. Heuvel met een mooie kopbal de stand op 02. De gastheren gaven de moed echter niet op en hadden dan ook tien minuten voor het einde succes (12). Kort daar op bracht Van de Heuvel aan alle on zekerheid een einde. Hiermede kwam dan het einde van deze sportieve wed strijd, welke goed geleid werd door scheidsrechter Van Essen. DOVO heeft het er Zaterdag op eigen terrein weer slecht bij laten zitten, want de Nijverdallers lieten toch ook niet veel fraais zien. Wel was DOVO in de eerste helft beslist niet de mindere ploeg maar zij schoot in technisch op zicht wel tekort vergeleken bij de te genstanders. Wanneer men een tegen stander de bal ontneemt, weet men niet wat er mee te doen. Vaak ook struikelt men over de bal en eigen benen. De eerste aanvallen waren voor de Veenendalers die echter voor het schie ten niet de juiste plaats konden vinden. En de weinige goede schoten die op het DES-doel aanvlogen werden zonder de minste moeite door de nationale doel man Cas Woudsma onschadelijk ge maakt. Na een kwartier leek het er op dat DOVO de leiding zou nemen. De ge hele DES-defensie, keeper Woudsma incluis, werd door hen gepasseerd, maar het schot dat kwam stuitte via de paal weer in het veld. Twee minuten later scoorde DOVO het eerste doelpunt van de wedstrijd, maar dit werd terecht wegens buitenspel afgekeurd. Tegen de verhouding in zou DES nu de leiding nemen om deze ook niet meer af te Zondag a.s. ontmoet Wageningen, op de Wageningse Berg de oud eerste klas- ser Heracles. In het begin van de wedstrijd tegen de Veluwe-boys liet het zich niet aan zien dat Musketiers een duidelijke over winning zou behalen. Er werd van beide zijden stevig gevoetbald. Toch scoorde Musketiers het eerste doelpunt. Dat was na 15 minuten spelen door een prachtig schot van Klomp. Men had echter niet lang plezier van deze voorsprong, want 5 minuten later was de stand weer 11. Na een goede combinatie in de voor hoede van Musketiers werd het 21 en vanaf dat moment werd de doelpunten- stand met de regelmaat van een klok opgevoerd tot 51. Hiermede ging de rust in. Hierna kreeg de wedstrijd een geheel ander beeld. Het werd een slappe ver toning van de zijde der Musketiers. Ieder wilde het bij een zo veilige voor sprong te mooi doen. Desondanks maak te de actieve Blitterswijk er 61 van. Een penalty van de Veluwe-boys werd in een doelpunt omgezet. Hierdoor kwamen de Musketiers weer op stoom en een mooi schot van T. van Kranen burg bracht de stand op 72, waarmee tevens het einde kwam. Het werd de derde overwinning voor Musketiers. Het tweede elftal moest in Veenen daal aantreden tegen Matjan III. In deze wedstrijd was Musketiers verre weg de sterkste door goed samenspel, hetgeen ook de eindstand duidelijk weergeeft. Met ruststand was het 51 door goe de doelpunten van midvoor Henzen en rechtsbuiten Nellestijn. Na de rust voerde Henzen de stand op tot 71 waarna de eerste wedstrijd verdiend gewonnen was. staan. De middenvoor kreeg een vrije kans en het was meteen raak. DOVO liet even de moed zakken en hier pro fiteerden de tegenstanders van. Op nieuw doelpuntte de middenvoor (02). Dit werd ook de ruststand. Na de thee waren de DES-mensen heer en meester van het terrein, voor al toonden zij dit in technisch opzicht. De middenvoor van DES verrichtte na ongeveer een kwartier de hat-trick, door ook het derde doelpunt voor zijn rekening te nemen. DOVO was geslagen. Wel kreeg zij even later nog een kans om de achter stand te verkleinen, toen een van de Nijverdallers hands maakte binnen de beruchte lijnen. De toegewezen straf- schot werd door Nieboer echter naast geschoten. Het was aan de goed kee pende Hardeveld te danken dat de score niet hoger werd. Drie minuten voor het einde redde DOVO eindelijk de eer. Met een 31-stand mochten de roodwitten hun handen dichtknijpen. DOVO staat nu onderaan de ranglijst met nog geen winstpunten. De tweede thuiswedstrijd is voor Ku- lan gunstig verlopen, hetgeen een ver diende 42 overwinning opleverde. He laas eindigde deze wedstrijd in een minder prettige sfeer. De thuisclub begon de wedstrijd met enkele snelle aanvallen, waartegenover DVSA met succes de buitenspelval open stelde. De uitvallen van DVSA waren gevaarlijk. In de 7e minuut had Kulan reeds haar eerste doelpunt, doordat v. d. Weyer beheerst in de rechter beneden hoek inschoot. Een snelle uitval van DVSA bracht 3 minuten later de partijen weer op gelijke voet. Kulan bleef ech ter in de meerderheid, hetgeen door een doelpunt van T. Budding werd uitge drukt, een fout van doelman Schoeman leverde echter voor DVSA nog voor rust voor de tweede maal de gelijkmaker op. Er was nauwelijks 5 minuten in de tweede helft gespeeld toen Budding op nieuw kans zag Kulan een voorsprong te geven, terwijl rechtsbuiten Ruykers er al kort daarop 42 van maakte. Hier na ging Kulan het wat kalmer aan doen, maar stond deze voorsprong niet meer af dank zij het goede werk van doelman Schoeman. In de 39ste minuut ontstond een incident, dat de gemoederen warm deed lopen en waarbij twee spelers van DVSA naar de kleedkamer werden ver wezen. Uit sportiviteit maakte Kulan geen gebruik van het overwicht aan spelers in de resterende tijd, zodat het bij 42 bleef. Hoewel de Pantermensen in de voor hoede weer over Jan Heikamp konden beschikken, hetgeen een aanwinst voor Matjan betekent, ontbrak toch de stootkracht om tot doelpunten te ko men. Vooral voor rust werden ver schillende kansen onbenut gelaten. Door een doelpunt van Chr. Tanis ging de rust met een 1—0 voorsprong voor de thuisclub in. Direct na rust werd het na een dribble van Jan Heikamp 20. Nadat DEV had tegengescoord, bracht Bolderman de stand op 31. DEV kwam daarna meer opzetten, waarbij de Matjan-achterhoede zwak reageer de, zodat DEV door twee doelpunten nog een gelijk spel uit het vuur kon slepen. Renswoude heeft j.l. Zondag de eerste volle winst binnengehaald. Het was geen spannende wedstrijd en beide ploe gen lieten weinig fraais zien. De eerste aanvallen waren reeds dadelijk voor de roodwitten, die aftrapten. Midden voor Stutvoet loste een hard verrader lijk schot, dat echter door de Elsterse doelverdediger keurig werd gestopt. Ook Eist probeerde het zo nu en dan, maar de meeste aanvallen liepen dood op het Renswoudse defensieblok. Na ongeveer 12 minuten kreeg middenvoor Stutvoet een vrije schietkans, die hij meteen in een doelpunt omzette (10). Enkele minuten later moest de Rens woudse keeper handelend optreden om een schot van de Elsterse rechtsbinnen Houtriet onschadelijk te maken. Er zat voor beide partijen tot nog toe iets in. Eist probeerde met hard spel de gelijkmaker te forceren, wat echter niet gelukte. Wel kwamen de Renswoude- verdedigers zo nu en dan in actie, maar zij werkten steeds goed weg en in laat ste instantie was het keeper Reebergen die de ballen onderschepte. Had het in de eerste helft voortdurend wat geregend, in de tweede helft viel de regen soms met stromen neer. Scheids rechter Van Zutphen liet echter door spelen. Voor de rust was het door spil T. Hardeman al 2—0 geworden en na de rust kwamen er nog eens drie bij. Eerst scoorde L. Stutvoet met een on houdbaar schot, waarna wederom T. Hardeman de score deed oplopen. Met een 40 voorsprong en een gestaag val lende regen was de wedstrijd het aan kijken eigenlijk niet meer waard. In de allerlaatste minuut maakte G. van Raaij er met een soloren en een goed schot 50 van. Dat de score niet hoger werd was voornamelijk te dan ken aan het goede werk van de Elsterse keeper en ook in niet geringe mate aan de onmacht van de roodwitte voor hoede die er tot nog toe maar heel wei nig van terecht brengt. Deze 50l overwinning mag men niet hoog aanslaan, laat men bedenken dat de spil twee doelpunten voor zijn reke ning moest nemen. De voorhoede blijft onmachtig. In de eerste helft toonden de Veenen dalers zich sterker en wisten zich enkele kansen te scheppen. Doelpunten bleven echter uit door het goede keeperswerk van de SVMM-doelman zodat de rust nog met een blanke score inging. Direct na de rust werd het anders. Een hard schot van midvoor Klinge was onhoudbaar voor de RKVUV-doelman. Twee minuten later was het echter al weer gelijk door een 20-meter-schot van linksbuiten G. Peters. Op onfortuinlijke wijze voor RKVUV kwam daarna het winnende doelpunt voor SVMM. Een als voorzet bedoelde bal kwam lang zaam naar de doellijn rollen, waarna een RKVUV-achterspeler niets anders deed dan de bal in eigen doel schieten. De resterende tijd heeft RKVUV ver woed aangevallen, maar doelpunten bleven uit, zodat er in deze 12-stand geen verandering meer kwam. VEENENDAAL Kerkewijk 126-128 Gaarne zullen wij U aldaar een keur van de modernste GASAPPARATEN demonstreren op het gebied van Deze apparaten zijn ook verkrijgbaar via de plaatselijke installateurs Indien gewenst levering op zeer aantrekkelijke betalingsvoorwaarden (57) „Ik heb aldoor jou en het huisje voor mijn ogen gehad. En als dat 't niet ge weest was, zou ik zeker daar in het westen gebleven zijn." „O, Eric!" „Maar nu blijf ik bij jou, hier in Mac Intosh Valley." Even snerpt een pijn door Evelyn. Ze heeft immers de boerderij verkocht? Maar ze wil genieten van dit ogenblik. Nee, nu zal ze nog niet aan Eric ver tellen, dat Edmond Beautier hun boer derij krijgt. Stil nestelt ze zich in zijn arm. Ze zullen wel een huis vinden. Dan horen ze een stem roepen: „Hallo, is daar iemand?" „Ze roepen ons!" Eric werkt met moeite zijn hoofd door het wrakke zij- „Ik heb aldoor jou en het huisje voor scherm. „Ja, we leven nog," roept hij naar bo ven. Daar staat een man, blijkbaar een chauffeur van een vrachtauto. „Ik zag zo'n raar spoor op de weg en het gat in de sneeuw," zegt de man, „ik dacht, dat er een over de kop geslagen was." „Dat scheelde niet veel, maar we zijn er goed afgekomen." ,Heb je hulp nodig?" „Graag!" Eric trekt zijn hoofd weer naar bin nen. „Kom, Evelyn, we moeten zien, dat we uit dit sneeuwgat komen. Kun jij de deur openkrijgen aan jouw kant?" „Dat zal wel gaan." „Vooruit dan maar. Ik had helemaal vergeten, dat we hier naar beneden getuimeld waren. Maar ik durf er zo maar niet uit. Geef me eerst nog een zoen." Lachend steekt Evelyn hem haar lip pen toe. „En nu proberen we ieder aan een kant uit de sneeuw te komen." Rood en vrolijk worstelen ze zich door de droge, lichte sneeuw heen, die een opwekkende tinteling in gezicht en handen geeft. Even later staan ze weer op de berm, een vijftien meter lager dan de plek, waar ze van de weg afge gleden zijn. Als de chauffeur het paartje tegen de sneeuwbank op ziet klauteren, trekt een brede lach over zijn gezicht. Heb je geen sneeuwkettingen?" „Nee," zegt Evelyn. „Nou, zelfs mét sneeuwkettingen is chaufferen levensgevaarlijk, als je ver liefd bent." Eric doet, of hij niets hoort. „We heb ben, geloof ik, wel een deken in de wa gen, is 't niet, Evelyn?" „Ja, die kunnen we onder de wielen leggen." „Laat maar. Ik heb wel een lange sleep ketting bij me. Ik trek je er wel uit." Met handen en voeten maken ze met hun drieën ruim baan en enkele minu ten later komt het Fordje weer bibbe rend op de weg. Op zijn gemak haakt de chauffeur zijn ketting los en bergt hem op. Dan stapt hij in zijn wagen, zwaait nog eens en gooit de zware motor in zijn eerste versnelling. „Bedankt hoor!" „Niet te danken, maar leg een beetje sneeuw op je hoofd. Dat helpt wel eens, als je 't erg te pakken hebt." Grinnekend start de chauffeur, de twee gestranden kijken hem lachend na. „Daar gaan wö weer," roept Eric en ze springen ieder aan een kant in het oude wagentje, dat verder naar omlaag zeilt alsof er geen onderbreking is geweest. Maar er schijnen nieuwe passagiers in te zitten. In plaats van de twee gewild vrolijke gezichten van vóór de tuime ling, toen geen van beiden precies wist welke houding aan te nemen. Nu stra lende ogen, hoge kleuren en een lichte, welhaast roekeloze aanslag van het stuurwiel, die het Fordje bijna elegant over de winterse weg drijft. Zo komen ze op de boerderij aan, waar Jack spottende glimlach op het ge zicht met de armen over elkaar op zijn spijker staat te kluiven. „Ik ben nieuwsgierig," denkt hij, „hoe 't deze keer zal aflopen." Maar hij is dankbaar dat Eric komt. Nu kunnen ze de hele zaak meteen regelen; Evelyn heeft im Rhenus heeft ook de tweede ontmoe ting in de competitie, de wedstrijd op eigen terrein tegen Wijk bij Duurstede, in een overwinning weten om te zetten. Na enig heen en weer getrap bezorg de midvoor Van Miltenburg de gast heren de leiding (10), na zich te heb ben vrijgespeeld. Toen dezelfde speler twee minuten later weer een scorings kans kreeg, werd hij zo zwaar gehin derd, dat er van schieten geen sprake meer kon zijn. De scheidsrechter liet echter doorspelen. Na een half uur over kwam Edo Ophof ongeveer hetzelfde. De Rhenus-linksbuiten werd tussen twee Wijkspelers gevloerd. Hiervoor gaf de scheidsrechter een indirecte vrije trap, die door Miltenburg over de lat werd geschoten. Rhenus bleef in de meerderheid en lanceerde verschillende gevaarlijke aanvallen op het doel van Wijk bij Duurstede. In de een en veertigste mi nuut zorgde Edo Ophof voor het tweede doelpunt toen hij uit de handen van de Wijkse doelverdediger de bal te pakken kreeg (20). Met deze voorsprong gingen de groen- witten de rust in. Na de thee maakte Wijk gebruik van een verwarring ont staan in de Rhenus-achterhoede, door dat een Wijkse speler was blijven lig gen. (2—1). Toen de wedstrijd twintig minuten oud was, combineerden Van Miltenburg en Van der Horst prachtig, waaruit voor Rhenus het derde doelpunt werd geleverd van de voet van Van Milten burg (3—1). De Rhenenaren werden steeds ster ker, doch de buitenspelval, die door Wijk bij Duurstede werd opgezet, was voor de Rhenus-voorhoede steeds weer het struikelblok. Ondanks de ettelijke Rhenus-aanvallen bleef de stand 31. mers eindelijk de boerderij verkocht aan Edmond. En opgewekt begroet hij de veel benijde, veel vervloekte. 's Middags lopen ze met hun drieën over het land. Ze bekijken de stal met de beesten, de voorraden wintervoer, de besneeuwde velden. Maar over de boer derij wordt niet gesproken. Het is Eric, die aan het woord is. Hij vertelt hon derd uit van zijn ervaringen en avon turen, hij haalt geschiedenissen op, die anderen hem weer verteld hebben. Evelyn en Jack luisteren. Gezamenlijk lopen ze over erf en land zonder er bijzondere aandacht aan te schenken. Vooral Evelyn schijnt een onverzadig bare nieuwsgierigheid te hebben naar verhalen uit het ruwe trekkersleven, zo zelfs dat Jack er zich over verwon dert. Hij vraagt zich af of dat nu be langstelling voor Erics omzwervingen is of dat ze werkelijk plotseling een he vige sympathie voor de beweging van de rollende stenen blijkt te bezitten. Jack verbaast zich, maar zegt niets. Hij hoort liever Eric vertellen, van wat buiten in de wereld gebeurt, dan het overbekende relaas van het gezwoeg op de boerderij. Hij vermoedt niet, dat Evelyn om zichtig iedere keer, dat het gesprek op haar eigen leven en op de boerderij dreigt te komen, Eric terug doet keren naar dat grote, voor hen onbekende land tussen twee oceanen, waarin een man eindeloos kan rondtrekken en waarvan hij eindeloos kan vertellen. Ze wil niet over de boerderij praten. Ze schaamt zich er voor, dat ze nu toch haar land heeft verkocht. Verkocht? Heeft ze het wel verkocht? Er is toch nog geen prijs genoemd! Ze is nergens aan gebonden. Maar nee die redenering gaat niet op; ze heeft aan Edmond be loofd, dat hij de boerderij zal krijgen. „Je kunt er op rekenen," heeft ze ge zegd. Nu kan ze niet met goed fatsoen terug. Zo nu en dan maakt Eric door zijn verhalen heen een opmerking over het huis hier in Mac Intosh Valley. Dat hij blij is terug te zijn en dat het hier ook niet zoveel slechter is dan ergens anders. En iedere keer krimpt haar hart ineen. Was Jack er nu maar niet bij ge weest, dan had ze het hem verteld. Maar nu kan, ze er niet toe komen. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 4