Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Andermaal: GRATIS KOPEN Dwight D. EISENHOWER de VALLEI-riks Felle nachtelijke brand legt volle houtloods in de as Boerenzoon uit Kansas werd president CRESCENDO in Eist in het zilver Actie voor bejaardentocht in Amerongen Wist U Veenendaal Dinsdag in het teken van de Landbouw Waar is Rhenen Achterberg Rhenen zag zich zelf op de film Renswoude 29e jaargang VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1955 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal No. 75 Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal - Amerongen - Eist - Rhenen - Achterberg - Overberg - De Haar - Edervecn - Renswoude - Scherpenzeel - Meent - Kade - Maanderbuurt De Ballon-optocht AGENDA Winkelsluiting tijdens de winkelweek UKI'ZüllllllllllllllÜllilllliiir.!!1.' 4e Jaarfeest van „Zang en Vriendschap" V oetbalprogramma Voor de laatste maal dagmarkt Hy is f 10- waard Voetbal in Rhenen Dc schade wordt geraamd op een halve ton Hoogspanningsleiding was in gevaar Wordt binnenkort 65 jaar Voor een BRIL natuurlijk naar Firma J. F. Tak Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, 4 Redactie en administratie: Parallelweg 10, Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agent schappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALL ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woor den 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 per kwartaal Losse nummers 10 cent Vanaf vandaag tot en met Zaterdag 8 October, dus gedurende acht dagen, zal men weer een goede kans maken bij de leden van de Veenendaalse Winke liersvereniging gratis te kopen. Dat wil zeggen: iedere dag is er een winkelier waar zulks het geval is en deze zal dan steeds de volgende dag om 12 uur be kendgemaakt worden. Het betreft hier een aantrekkelijk onderdeel van de te houden Najaars winkelweek. Het is niet de eerste maal dat de VWV een dergelijke actie heeft georga niseerd en over het algemeen zal men al direct begrijpen waar het om gaat. Voor hen voor wie deze aardig bedachte attractie nieuw mocht zijn geven wij hieronder nadere bijzonderheden. Iedere dag tijdens de najaarsweek wordt ,om 12 uur de naam bekendge maakt van een winkelier. Mocht u in de loop van de voorgaande dag bij deze winkelier hebben gekocht dan behoort u tot de gelukkigen, want voor iedere gulden welke u bij bedoelde winkelier hebt besteed, krijgt u 50 cent terug. Men weet dus niet van tevoren wie deze winkelier op een bepaalde dag zal zijn. Heeft een winkelier eenmaal een beurt gehad dan is het ook de volgende dagen weer mogelijk dat hij wordt aan gewezen. Het gaat er om dat men de gestem pelde bonnen welke men voor iedere gulden die men heeft beesteed van de Kinderen, die in het bezit zijn van een label voor de ballon wedstrijd voor a.s. Zaterdagmiddag dienen om 2 uur 's middags met hun label, waarop hun naam en adres is ingevuld naar de eier- hal komen. Daar wordt een ballon aan hun label bevestigd en gaat het in op tocht naar het terrein aan de Sand- brinkstraat, waar de ballonnen gelijk de lucht ingaan. Bij verschillende win keliers zijn deze labels nog verkrijg baar, al is het aantal beperkt. De termijn waarop uitgemaakt wordt welke ballon het verst gekomen is, is gesteld op 1 November. ONTHEFFING WINKELSLUITINGSWET Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken bekend, dat bij hun besluit d.d. 26 September 1955, nr. 5925, voor Maandag 3 October 1955, Dinsdag 4 October 1955 en Donderdag 6 October 1955 tot uiterlijk 21.00 uur ontheffing is verleend van de verboden, vervat in de artikelen 2 en 8 der Winkelsluitings wet 1951. dat de concierge van gebouw ,,'t Trefpunt" gisternacht om half drie nog op de fiets over de Geerseweg langs de afgebrande houtloods kwam en toen absoluut niets heeft gemerkt? i dat toen hij ongeveer een kwar tier later voor het naar bed gaan nog even uit het raam keek, zag dat de loods één vuurzee was? dat er omtrent de oorzaak van deze brand, welke de grootste was die Veenendaal de laatste jaren heeft ge kend, niets met zekerheid is kunnen worden vastgesteld? dat het moderne en juist vorige week officieel in gebruik genomen mo derne materiaal van de nieuwe motor spuit bij het bestrijden van deze brand uitstekend heeft voldaan? dat het toch maar weinig ge scheeld moet hebben of de kabels van de hoogspanningsleiding, welke juist op hun laagste punt boven het gloeiend hete vuur hingen, zouden zijn geknapt? dat, ook al zouden de kabels zijn geknapt, toch weinig stagnatie in de stroomlevering voor het westelijk deel van het land zou zijn opgetreden? dat men, aangezien het hier een leiding betreft welke door het gehele land loopt, eenvoudig had overgescha keld op de hoogspanningslijn welke door de zuidelijke provincies naar het westen loopt? dat het toch zeer aannemelijk is dat de kabels van de brand geleden zullen hebben en nog door speciale hoogspanningsdeskundigen onderzocht zullen worden? dat juist om het gevaar dat de hoogspanningskabels bij de brand op leverden, het zeer talrijke en haastig in de kleren geschoten publiek op grote afstand moest toekijken? dat ter gelegenheid van de win kelweek de Hoofdstraat weer feestelijk met duizenden lampjes is verlicht? dat onze „oudste", Jan Middel hoven, deze week op zijn 98ste verjaar dag zeer veel bezoek heeft gehad en veel bloemstukken heeft ontvangen? dat ook de burgemeester van Ede, de heer Oldenhof, hem namens het gemeentebestuur kwam feliciteren? i'I'imi'i'I'imi1 lil il m'i'm'i'm'IKlllViViViVl"1 II Heden, Vrijdag 30 September Eerste dag van Najaarswin- kelweek. 1| Zaterdag 1 October 3 uur, vertrek van de Eierhal naar terrein J. G. Sandbrink- |l straat van de ballon-optocht ff en oplaten van de ballons. =f Maandag 3 October Ongeveer half acht, ketel- f| muziekwedstrijd voor jongens en marswedstrijd door het 11 dorp. Dinsdag 4 October (Terrein J. G. Sandbrinkstr.) van 10 tot 8 uur Landbouw- |1 dag. Om 3 uur behendigheids- wedstrijden met tractoren. (Zandstraat) half 8 's avonds, ringsteken met tractoren. Donderdag 6 October «(Op de Markt) 7.30 uur, „Ama- teurs zetten hun beste beentje =1 voor". Luxor Theater Van heden Vrijdag t.m. Maan- dag de film „Demonen der diepte" en van Dinsdag t.m. |1 11 Donderdag „De droomfontein van Rome". winkeliers ontvangt, goed bewaart, want alleen op deze bonnen die men van de betreffende winkelier op de be wuste dag heeft ontvangen, krijgt men geld terugbetaald. Deze terugbetaling wordt verricht door de plaatselijke bankinstellingen Behoort men tot de gelukkigen dan kan men zich al meteen gewapend met de bewuste bonnen naar een van de ban ken begeven. Morgen, Zaterdagmiddag 12 uur, zal dus de naam van de winkelier bekend gemaakt worden waar men vandaag. Vrijdag 30 September, voor de halve prijs gekocht zal hebben. Tijdens de winkelweek is de winkel sluiting als volgt geregeld: Vrijdag 30 Sept. tot 9 uur 's avonds Zaterdag 1 Oct. tot 6 upr 's avonds Maandag 3 Oct. tot 9 uur 's avonds Dinsdag 4 Oct. tot 9 uur 's avonds Woensdag 5 Oct. tot 1 uur 's midd. Donderdag 6 Oct. tot 9 uur*'s avonds Vrijdag 7 Oct. tot 9 uur 's avonds Zaterdag 8 Oct. tot 6 uur 's avonds Ter gelegenheid van de Najaars winkelweek wordt a.s. Dinsdag tijdens de wekelijkse dagmarkt een landbouw- dag georganiseerd. Op het grote terrein achter het post kantoor aan de J. G. Sandbrinkstraat zullen op deze dag een aantal impor teurs en handelaren in landbouwwerk tuigen de allernieuwste machines to nen. Zo komt b.v. de allernieuwste aardappelrooimachine naar Veenendaal, terwijl ook verschillende typen trac toren, ploegen, etc. geëxposeerd en ge demonstreerd worden. Op ditzelfde terrein wordt 's middags om 3 uur een behendigheidswedstrijd voor tractoren gehouden, waarvoor reeds verschillende inschrijvingen zijn binnengekomen. Als eerste prijs kan men een polshorloge winnen, terwijl ook andere waardevolle prijzen be schikbaar zijn gesteld. 's Avonds zal het terrein aan de Sand brinkstraat verlicht zijn, zodat men ook in de avonduren nog de nieuwe appa raten zal kunnen bewonderen. In de Zandstraat wordt te half acht Het Chr. Gem. Koor „Zang en Vriend schap", dat onder leiding staat van mej. Elisabeth Hendriks, vierde Dinsdag avond haar vierde jaarfeest, onder lei ding van de voorzitter, de heer A. Beek. Ook de ere-voorzitter, de heer G. J. Gerritsen, was aanwezig. „Zang en Vriendschap" heeft dit afgelopen jaar een aantal uitvoeringen gegeven en ook nog verschillende uitvoeringen, ook in andere plaatsen, in het vooruitzicht. De secretaris, de heer Chr. Hey, en de penningmeesteresse Mej. v. Dijk brach ten hun jaarverslagen uit, waaruit bleek dat „Zang en Vriendschap" een eigen piano heeft aangeschaft en er nog een goed batig saldo overblijft. Men bleef na de afwikkeling van de agenda nog enige tijd gezellig bijeen. Veenendaal heeft Zondag voor de competitie vrij, maar benut haar vrije dag door een oefenwedstrijd te spelen tegen de eersteklasser „De Spartaan" uit Amsterdam. Deze wedstrijd wordt om half drie op het „Veenendaal"- terrein gespeeld. DOVO speelt a.s. Zaterdagmiddag wederom thuis, nu tegen het pas ge promoveerde SVVN uit Nijverdal. Zo wel DOVO als SVVN hebben de beide reeds gespeelde wedstrijden verloren. Wanneer de DOVO-voorhoede voldoen de stootkracht kan opbrengen is dit een gelegenheid voor DOVO zich iets beter te klasseren' en SVVN onder zich te houden. VRC moet op bezoek bij ESA, dat op het ogenblik met twee gewonnen wed strijden aan de kop gaat. Dat zal wel moeilijk voor VRC worden. Het programma voor de afdeling ver meldt de wedstrijden Levu GVVV, Triangelboys VVJ, Jonathan Matjan en in de tweede klasse De Me rino's Musketiers. Kulan speelt op nieuw thuis, nu tegen Valkenheide. In de res. klasse is het programma: VRC 2 Sparta (N.) 2. GVVV 3 Matjan 2. Jonathan GVVV 2. De Merino's 2 Tr. Boys 2. DOVO 3 VRC 3. Tr. Boys 3 Matjan 3. Sp. Rhenen 2 De Merino's 3. VRC 4 DOVO 4. een ringrijden met tractoren gehouden. Hiervoor worden waardebonnen ver strekt van 20,15,enz. Zo zal a.s. Dinsdag Veenendaal ge heel in het teken van de landbouw staan. In verband met het naderende win terseizoen zal er a.s. Dinsdag voor de laatste maal dagmarkt worden gehou den. Vanaf Dinsdag 11 October a.s. zal de markt weer worden gehouden van 8 tot 1 uur 's ochtends. De markt op Zaterdag duurt als normaal de gehele dag. Voor de laatste dagmarkt wordt veel belangstelling verwacht in verband met de tijdens de winkelweek op Dinsdag te houden landbouwdag. De VALLEI-riks van de vorige week, welke werd uitgegeven bij de Firma. Ant. de Kuiter in de Hoog straat te Veenendaal, werd niet ge vonden. Daardoor is de VALLEI- riks, welke een dezer dagen weer in het verspreidingsgebied van ons blad wordt uitgegeven, weer f 2,50 meer waard geworden en opgelopen tot tien gulden. Het nummer van de nieuwe VAL LEI-riks is 3 AA 543157. Het is weer een rood gedrukt nummer en een rijksdaalder van dc oude serie met de beeltenis van Prinses Wilhelmina. Indien de vinder deze rijksdaalder vóór a.s. Donderdagmiddag 12 uur aan het bureau van ons blad toont, ontvangt hy de vinderspremie, welke dus thans f 7,50 bedraagt, direct in contanten uitbetaald. Kijkt u dus goed uit naar de ryksdaalder met het rode nummer 3 AA 543157. WACIITVERBOD J. G. SANDBRINKSTRAAT Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken bekend, dat bij hun besluit d.d. 26 September 1955, nr. 6294, voor Dinsdag 4 October 1955 is inge steld een verbod wachten voor de ge hele J. G. Sandbrinkstraat in deze ge meente. Afschrift van hun bovengenoemd be sluit is verzonden aan de Hoofd ingenieur-Directeur van de Rijkswater staat te Utrecht, aan de door de Minis ter van Verkeer en Waterstaat aange wezen, als rechtspersoon erkende, be hartiging van verkeersbelangen ten doel hebbende verenigingen, alsmede aan Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht. geen Voor komende Zondag is er competitiewedstrijd voor het eerste elf tal van Rhenus vastgesteld. Er wordt door het bestuur getracht het militaire elftal uit Doorn naar Candia te krijgen voor het spelen van een vriendschap pelijke wedstrijd, dief dan tevens is be doeld als training. De groenwitten heb ben nu beide wedstrijden gewonnen en staan op de tweede plaats. Ze zijn dus op het goede pad. Sportclub Rhenen speelt Zaterdag middag uit tegen Scherpenzeel. Het tweede ontvangt thuis De Merino's 3, terwijl het derde op bezoek gaat bij Musketiers 2 in Eist. Inmiddels is het vierde elftal van SCR ingedeeld in de reserve 3e klas I Zaterdagvoetbal. NED. HERV. GEMEENTE HEEFT WINTERDIENST Wij willen nog eens extra onder de aandacht brengen van de leden van de Ned. Herv. Gemeente van Rhenen, dat met ingang van komende Zondag de avonddiensten weer beginnen om 5 uur. Voor de tweede maal deze week moest de Veenendaalse brandweer uit rukken. Nu voor een nachtelijke brand in een houtloods van de houthandel L. van de Bosch Zonen aan de Geerse weg. Toen de Veenendaalse brandweer te kwart voor drie gisternacht uitrukte, stond de grote houtloods reeds in lichterlaaie. Het was een fascine rend gezicht de hoge vlammen te gen de nachtelijke hemel te zien De nevelspuit werd met drie stralen het eerst in de strijd geworpen. Een auto, die in de loods stond, kon nog worden weggereden. Te gen deze vuurzee hadden deze drie stralen weinig in te brengen en ook toen later de gloednieuwe auto spuit met 6 stralen water werd inge schakeld zag men nog maar weinig van vermindering van het vuur. Aan deze loods grenzend stond een stenen gebouw, waarin de zagerij is ondergebracht. Het vuur begon ook aan dit gebouw te vreten, doch met inspan ning van alle krachten gelukte het, hier de brand een halt toe te roepen. Veler ogen werden ook gericht naar de hoogspanningkabels die juist over de hevig brandende loods hingen. Zij braken echter niet. PUEM-deskundigen hebben een en ander nauwlettend gade geslagen en zelfs werd nog even over wogen de stroom af te sluiten. Na een uur met negen stralen het vuur te hebben bespoten, kon men de gloed zien minderen. De grote stapels planken bleven echter hardnekkig branden, zodat de brandweer ook gis teren nog tot aan de middag bezig was met na-blussen. De oorzaak van d<-'brand is onbekend. De schade wordt :.p ;ngcvcer f 50.000, getaxeerd. Daar de andere gebouwen, LAATSTE HENGELWEDSTRIJD De Hengelsportvereniging „De Riet voorn" hield Zaterdagmiddag in de Rijn bij Ingen haar laatste hengel wedstrijd in dit seizoen. De uitslag was: 1. N. van Schaik, 442 gr., 2. T. v. d. Pol, 330 gram en 3. A. van Wakeren met 220 gram. De wisselbeker werd gewonnen dooi de heer A. Blankespoor, met een sei zoenvangst van totaal 700 gram. De be kerhouder, de heer J. van Manen, kwam juist 7 gram te kort om de beker in zijn bezit te houden. waarin zich de machines bevonden, ge spaard bleven, zal het bedrijf verder geen stagnatie hebben. De verzekering dekt de schade. Uiteraard trok deze enorme nachte lijke vuurgloed grote publieke belang stelling. De brandweer stond onder lei ding van commandant Van der Veen. Ook burgemeester en wethouders heb ben lange tijd de blussingswerkzaam- heden gadegeslagen. SIMAVI WERKT OOK IN RHENEN Ook in de gemeente Rhenen is een plaatselijk comité opgericht ter organi sering van de collecte voor Simavi, de vereniging tot medische hulp aan tro- penland. In de week van 3 tot 9 October wordt hier ter plaatse wederom de jaarlijkse inzameling voor Simavi gehouden. Dringende steunaanvragen van de tro- pendokters in Suriname, Indonesië en Nieuw-Guinea kwamen de laatste tijd binnen en wachten nog steeds op af doening, de collecte in Rhenen en ove rige plaatsen van Nederland zal in deze uitkomst moeten brengen. Geeft daarom bij de komende col lecte met milde hand. Er zal zowel met lijsten als met bussen worden gecollec teerd. OPBRENGST T.B.C'.-COLLECTE De collecte voor het fonds „Draagt Elkanders Lasten" en de sanatoria „Sonnevanck" en „Zonnegloren" heeft 355,35 opgebracht. Over een jaar zullen in de Verenigde Staten de voorbereidingen voor de presidentsverkiezing weer in volle gang zijn. In alle stilte zijn die voorbereidingen binnenskamers nu al begonnen. De vraag, die iedereen zich af en toe reeds stelt, is, of de huidige president ook de komende verkiezing weer naar het Witte Huis gestemd zal worden. Dwight D. Eisenhower heeft in de achter hem liggende ambtsperiode veel goeds gedaan, veel belangrijks ook, maar de wil van het volk kan men nu eenmaal moeilijk peilen en zeker niet op dit tijdstip. Maar de persoon Eisenhower kunnen we wel degelijk' eens nader bekijken. Een man met een prachtige carrière, een man ook die van zichzelf eens heeft gezegd, dat hij het niet verder dan kolonel zou brengen. Het is anders, heel anders uitgekomen. De veelbelovende jongeman die Westpoint verliet, maakte historie in de tweede wereldoorlog. Werd „The Liberator" voor West-Europa en beklom na deze oorlogsjaren zelfs nog de hoogste zetel in de Verenigde Staten: de zetel van de president. Toen iemand de moeder van David Dwight Eisenhower eens feliciteerde met het succes van haar zoon het was tijdens de tweede wereldoorlog zei de oude mevrouw Eisenhower ge prikkeld: „Welke zoon?" Het moge min of meer ongeloofwaardig klinken, maar het is historisch. Moeder Eisenhower op de eenzame boerderij te Dennison in Texas had zes zoons en een dochter. De ouders van de president waren eenvoudige, hard werkende mensen en ook de kinderen leerden al spoedig wat aanpakken was. De jonge David Dwight had eveneens zijn taken, waarmee hij niet bijster was ingenomen. Houtjes hakken en de kachel aanmaken waren twee karweitjes, die hem niet erg lagen en aan bordenwassen had hij helemaal het land. Maar plicht is plicht en dus werden de houtjes gehakt, brandde de kachel en kwamen de borden schoon. In zijn jeugd trok hij van Dennison naar Kansas, dat hij altijd als zijn ge boorteland is blijven beschouwen. Ook de Eisenhower van nu denkt er nog zo over. STERKE WIL De jongeman bewees over een maxi mum aan sterke wil te beschikken. Op een kwade dag liep hij een ernstige beenwond op. De dokter achtte ampu tatie noodzakelijk, maar David Dwight weigerde kortweg. „Dood of levend,,' zei de jongen, „maar met beide benen". En tezamen met zijn broer Edgar streed hij zijn strijd tegen de gevaarlijke in fectie, die tenslotte overwonnen werd. In het verenigingsgebouw „Irene" vertoonde de arbeidersmuziekvereni ging „Oefening Baart Kunst" Woens dagavond in twee voorstellingen de in haar opdracht vervaardigde film over Rhenen en zijn gemeenschapsleven. Er is met veel belangstelling naar de ze rolprent uitgezien. Zij, die er de moeite en de kosten voor over hebben gehad om de film te gaan zien, oor deelden er niet onverdeeld gunstig over. Men is het er wel over eens, dat het idee, om deze film te maken, origi neel is geweest. De wijze waarop de film is gemaakt en de keuze van de beelden laat nog wel wat ruimte voor critiek. De organisatoren zijn het daar zelf over eens, want voordat de film werd vertoond verscheen er op het witte doek, dat wat afmetingen betreft voor een grote zaal wat aan de kleine kant bleek, de mededeling, dat het een rol prent was geworden zonder enige pre- tentia. Afgezien van dit alles, blijft het een aardig idee. Er is een stuk Rhenen vast gelegd, waarnaar men later nog met veel plezier zal blijven kijken. Ziekenfondsleverancier HOOFDSTRAAT 106 VEENENDAAL H. M. DE KONINGIN BEZOEKT DELFT. TUdens het bezoek aan Delft werd door H.M. de Koningin ook de Optische Industrie „Oude Delft" bezocht. H.M. maakte een Röntgenopname, waarby Zij tot de persfotografen zei: „Stopt u maar met fotograferen, nu ga ik een opname maken". tt Op 7 en 8 October viert de plaatselij ke muziekvereniging van Eist haar zil veren jubileum. Als wij de geschiedenis van deze in Eist zo populaire vereni ging nagaan blijkt uit een en ander de belangrijke plaats die dit corps in het dorpsleven inneemt. Als het ging om de uit Indonesië terugkerende militairen te verwelkomen of een concert op ou dejaarsavond en bij de Oranjefeesten, altijd waren de mannen van „Crescen do" present voor het verzorgen van de muzikale omlijsting. Wij kwamen tot de ontdekking, dat dit muziekcorps eigen lijk is ontstaan uit de mannenzangver- eniging, welke Eist ruim 25 jaar gele den rijk was. Deze zangvereniging flo reerde niet zo best en de repetities wer den vaak maar door één of twee man bezocht. De heer P. Hoolhoest uit Rhe nen, die ook toen reeds dirigent was, gaf de nog overgebleven leden de raad een muziekvereniging op te richten. De raad van de heer Hoolhorst werd ter harte genomen. De kern van het corps werd gevormd door enkele Els- tenaren, die lid waren van de Rhenense muziekvereniging, welke vereniging be reid bleek in Eist een concert te geven om wat geld bijeen te brengen, want de attributen voor de mannenzang zijn uiteraard niet zo duur als die voor een muziekcorps. Ja, er werd ook toen veel medewerking ondervonden en zo pres teerde de heer Hoolhorst het o.a. om een oude grote trom op te scharrelen in detramremise te Rhenen. Het eer ste bestuur werd gevormd uit de pre sident, de heer Klaas de Kroon, die nog deze functie vervult en de heren W. Riemsdijk en J. de Kroon. De repetities werden ernstig opgevat door de leden. De ijver van de „Crescendo"-mannen Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2917 werd dan ook na enkele repetities be loond. Ze zaten elkaar verbaasd aan te kijken, dat zoiets mogelijk was toen ze het eerste muzieknummer, „La Pri maire", tot een goed einde brachten. Al ontbrak er dan nog een bas, voldoening gaf het. De grafelijke familie in Ame rongen en de familie Van Asch van Wijck van Prattenburg schonken de muzikanten de nodige contanten om ook dit onontbeerlijke instrument aan te kopen. En als dank daarvoor gaf „Cres cendo" haar eerste officiële concert voor het bordes van het statige kasteel Ame rongen. Het repertoire bestond uit zeg ge en schrijven twee nummers, en bij één daarvan moest nog eens opnieuw begonnen worden, waarschijnlijk om- (Zie verder pagina 2.) De operateurs hebben als opening gekozen het stadscentrum met als eer ste mikpunt het gemeentehuis. De eer ste figuur, die op het doek verschijnt, is die van de burgemeester van Rhenen. Na een snapshot van de gemeente secretaris, die (met een klein tikje plankenkoorts) druk aan het werk is, verschijnen de verschillende vertrek ken op het doek, zoals de burgemees terskamer en de raadzaal. Wanneer het personeel van de secretarie op het bor des van het stadhuis heeft geposeerd, waarbij de heer Zanen, gemeente-ont vanger, zich ontpopt als een film komiek, dwaalt de camera af naar de School met de Bijbel. De tocht, kris kras door Rhenen, is dan begonnen. In alle hoeken van het stadje, zo blijkt dan, is gefilmd. Zelfs hebben de ope rateurs de moeite genomen om de Cuneratoren te beklimmen en van daar af een panorama te nemen over het stadsdeel en de Rijn. De clou van de hele film is wel, dat de grootste aan dacht is besteed aan de inwoners. Als het ware aan de lopende band verschij nen de Rhenenaren voor de lenzen. De aardigste momenten zijn die, welke men heeft kunnen opnemen, zonder dat door de „slachtoffers" werd geposeerd. Men sen, in de uitoefening van hun beroep of voorbijgangers, die zich ogenschijn lijk van de operateurs niets hebben aangetrokken, geven een beeld, zoals zij in werkelijkheid zijn. Er werden naar onze smaak teveel moeders met baby's vertoond. Telkens wanneer de toeschouwers in de zaal zichzelf zagen verschijnen en dan in de regel moesten vaststellen, hoe „gek" ze hadden gedaan, braken er daverende lachsalvo's los. Men heeft zich kostelijk geamuseerd om zichzelf of om vrienden, buren of bekenden. Aardig waren de opnamen, die werden gedraaid van de verschillende vereni gingen, die hun zang of muziek op de band hadden laten vastleggen. Op school toonde hij wat hij waard was. Zijn klasgenoten konden op hem rekenen en op sportgebied was de jonge Eisenhower nummer één. Zijn scherp zinnigheid en herinneringsvermogen traden steeds duidelijker aan het licht en toen hem dan ook de raad werd ge geven een militaire opleiding te kiezen, stemde David Dwight daarin toe. Op 21- jarige leeftijd ging hij naar Westpoint, BESLISSING GEVALLEN Nadat reeds enkele maanden geleden 12 gemeentewoningen, te bouwen in de Taets van Amerongenweg waren aan besteed, was de gunning nog steeds niet verleend. Nu is dan eindelijk de beslissing gevallen. De woningen zijn gegund aan de fa. S. Otte uit Veenen daal. Het schilderswerk is gegund aan de fa. G. van de Kaa uit Renswoude. Het comité „Ouden van Dagen" heeft jaarlijks veel geld nodig om de auto tocht voor onze bejaarden goed te doen slagen. In de afgelopen jaren is steeds weer gebleken, dat deze tochten veel succes hebben. Getuige ook het feit dat ieder jaar meer bejaarden hieraan deel nemen en de medewerking van de autobezitters steeds groter wordt. Het is echter de laatste jaren nodig ge bleken naast de gebruikelijke collecte enkele acties te voeren teneinde de no dige gelden bijeen te krijgen. Een dergelijke actie is thans vast gesteld op 7 en 8 October a.s. De heer P. Rangé heeft met genoegen zijn draai molen voor dit doel beschikbaar ge steld, die dan door het comité bemand zal worden. Ook enkele andere tentjes zal het comité plaatsen. Een en ander vindt plaats op de Hof. Bovendien wordt op Zaterdag 8 Oc tober een grote ballonwedstrijd gehou den voor kinderen tot 14 jaar. Om 2 uur begint bij het Clubhuis de uitgifte van de ballonnen, die van de naam van het kind zullen worden voorzien. Om half drie wordt in optocht met muziek van het clubhuis" vertrokken en na een mars door het dorp worden op een nog te bepalen plaats alle ballonnetjes te gelijk opgelaten. Het kind wiens bal lonnetje het verst komt, wint een prijs. De ballonnen zijn beschikbaar tegen de prijs van 0,25. 's Middags om 4 uur wordt er een autopedrace gehouden voor ouderen boven 20 jaar. Inschrijfgeld 0,50. Op gaven voor deelneming worden reeds thans gaarne ingewacht bij de commis sieleden. Start op de Hof. Het comité hoopt van harte dat de inwoners en bij deze gelegenheid vooral ook de kinderen hun mede werking zullen geven, opdat de be jaarden ook volgend jaar weer een prettige dag zullen hebben. David Dwight Eisenhower, later Dwight D. Eisenhower, wordt op 14 October 65 jaar. Dwight D. Eisenhower, de president van de Verenigde Staten, de bevrijder van Europa. Eisenhower, de een voudige jongeman uit Kansas, die in Westpoint zyn militaire loop baan begon en die een zeldzame carrière opbouwde. Op 6 October zal het tien jaar geleden zijn, dat Nederland de opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrach ten in Europa in werkelijkheid mocht aanschouwen. Zijn tocht door een deel van ons land werd een zegetocht. En nu, in 1955, zieer- wij Nederlanders president Eisen hower nog alt yd in de eerste plaats als „Liberator" Eisenho wer. Het is ook daarom dat zo- velen thans de ontwikkeling en het herstel van zyn ziekte met belangstelling volgen. Het neven staande artikel over Dwight D. is een korte schets over het leven van deze merkwaardige figuur die dank zij zyn eerlykheid, ster ke wil en doorzettingsvermogen opklom tot de hoogste functie in de Verenigde Staten. MARKTBERICHTEN Op de wekelijkse eiermarkt waren Dinsdagmorgen 145000 eieren aange voerd. De prijzen voor grote eieren be droegen 17,50 tot 18,— per 100 stuks. Voor kleine eieren van 12,tot 15,—. De handel was traag. Op de biggenmarkt waren 70 biggen aangevoerd. Prijzen van 40,tot 52,per stuk. Handel redelijk. een beetje down omdat hij zich te oud voelde. Bij deze gelegenheid vertelde hij aan een van zijn vrienden er van overtuigd te zijn dat hij het nooit ver der dan kolonel zou brengen. In September 1915 behaalde Dwight Eisenhower het einddiploma van de U.S. Militaire Academie en als tweede luitenant deed hij zijn intrede in het leger. Zijn bijzondere kwaliteiten als instructeur had hij graag overzee de oorlog was immers uitgebroken wil len tonen, maar zijn superieuren had den andere plannen. Een Amerikaans opleidingskamp werd zijn basis. In die tijd trad de jonge Eisenhower in het huwelijk met Mamie Doud, die hij op Valentinedag in 1916 had leren kennen. Kort voor het einde van de oorlog kreeg het echtpaar een zoon, die Doud Dwight werd genoemd, maar het kind stierf in Januari 1921 na een ernstige ziekte. Enige jaren later werd John Sheldon Doud geboren, die Westpoint verliet op dezelfde dag dat zijn vader de gealli eerde krijgsmacht liet doorstoten op Normandië. FABELACHTIGE CARRIERE Na de eerste wereldoorlog zette Dwight Eisenhower zijn militaire stu dies voort. In 1922 gradueerde hij aan de Infanterie Tanksschool; in 1926 aan de Command and General Staff School; in 1928 aan het Army War College en in 1932 aan het Army Industrial Col lege. Eisenhower was, toen de Verenigde Staten in de oorlog traden, luitenant kolonel, maar binnen drie jaar schoot hij vijf plaatsen naar boven tot de rang van generaal. In die tijd verbaasde men zich over zijn fabelachtige carrière, maar bij deze gelegenheid toonde Dwight D. Eisenhower zich weer de nuchtere Kansasser, de man met de iro nische zelfonderschatting, die zei: „Ik denk dat iemand heeft verteld, dat ik zo'n flinke vent ben" Eisenhowers werkzaamheden op de Philippijnen namen in 1940 een einde, zijn wereldfaam stond voor de deur, ondanks het feit, dat Hitier hem later een „militaire idioot" zou noemen. Bij de manoeuvres in Louisiana viel het werk van Eisenhower bijzonder op. Hij werd benoemd tot brigadier-generaal, tot hoofd van de War Plans Division van de Amerikaanse generale staf en in 1942 volgde zijn benoeming tot chef van de afdeling krijgsverrichtingen in het bureau van de chef van de staf. De ze kerheid van een invasie kwam in Juni 1942 toen Eisenhower werd belast met het opperbevel van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa. Hij was een van de eersten, die het openen van een tweede front bepleitten, hij was het ook die de voorbereidingen trof. Hij, „the brains of the War". (Zie verder pagina 2) WIJZE WOORDEN EIGENWAARDE De mens is zoveel waard als hij zich waard acht. (Rabelais.)

De Vallei | 1955 | | pagina 1