Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Spreekwoorden wedstrijd voor de gezinnen Kampioenen Jeugdcompetitie kregen hun prijzen de VALLEI-riks UIT DE EDESE GEMEENTERAAD Nationale VEILIG VERKEERS-ACTIE OCTOBER schakel tussen zomer en winter Tak s Levertraan V Wist U Waar is Overberg Achterberg Rhenen Etst Renswoude Nieuws uit de Omgeving 29e Jaargang VRIJDAG 7 OCTOBER 1955 No. 77 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal - Amerongen - Eist - Rhenen - Achterberg - Overberg - De Haar - Ederveen - Renswoude - Scherpenzeel - Meent - Kade - Maanderbuurt Laatste attractie van Najaars~ winkelweek Nu ook ballonnen in Zwitserland en Frankrijk II AGENDA Gemeenteraadsvergadering Hoe Veenendaal spaarde Hyisfl2.50waard Tijdrede voor de SGP Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Uitnodiging voor damkampioen J. Edink Brand in garage Jongveekeuring V oetbalprogramma VERKEERSONVEILIGHEID: STAATSVIJAND NUMMER 1 HET KAN 's NACHTS AL 5-10 GRADEN VRIEZEN Fa. J. F. TAK Redactie en administratie: Parallelweg 10, Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agent schappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALL ADVE RTE NTIE S Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woor den 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 per kwartaal Losse nummers 10 cent De voor morgen, Zaterdag 8 October, aangekondigde z.g. Spreekwoordenwed strijd, welke dan gehouden wordt in het kader van de Najaarswinkelweek der Veenendaalse Winkeliers Vereniging, is voor velen nog een verrassing, in zo verre tenminste dat men veelal nog niet bekend is met de wijze waarop een en ander in! zijn werk gaat. Aangezien het hier om vaak zeer waardevolle prijzen gaat voor degene die het best uit de bus komt, laten wij hieronder dan de bijzonderheden van deze laatste attractie van de winkel week volgen. Morgenmiddag omstreeks 3 uur start een door een paard getrokken versierde platte wagen voor een tocht door een groot aantal Veenendaalse straten. Op deze platte wagen worden door perso nen of met tekeningen een vijftal spreekwoorden uitgebeeld en het is nu de bedoeling deze vijf spreekwoorden in deze voorstellingen te herkennen. De vijf uitbeeldingen op de wagen zijn verder genummerd van 1 tot 5 zo dat men op formulieren welke gratis door de VWV-winkeliers worden ver strekt, kan invullen: nummer 2 is en nummer 4 isen daarachter dan de betreffende spreekwoorden. De ingevulde formulieren kan men afgeven aan het bureau van de Winke liersvereniging, Hoofdstraat 98 en wel tot en met Donderdag 13 October. Degenen die er het best in geslaagd De stroom labels uit het buitenland van de ballonwedstrijd, gaat nog steeds door. Er zijn nu reeds labels terugge komen uit Zwitserland en Frankrijk, hoewel het merendeel uit Duitsland blijft komen. Zelfs uit de omgeving van Neurenberg en München. Een groot deel van de inzenders stuurt bij de la bel een briefje, met hartelijke groeten of met ansichtkaarten. Er zijn ook reeds verschillende Veenendaalse fa milies die uit Duitsland een ansicht kaart of bericht ontvingen, dat hun ballon gevonden is. De reactie in het buitenland op deze ballon wedstrijd is zeer hartelijk. Zo stuurde Heinz Dieter Nix uit Grefrath (bij Kreveld) voor Jeannetje van Hunnik, Hoofdstraat 35, een prachtig fantasie-zakdoekje „Zum Andenken". JONGEMAN GING ER MET GELD VANDOOR Een Veenendaalse jongeman van on geveer 15 jaar kreeg dezer dagen van zijn werkgever een bedrag van 600 gul den mee met de opdracht daarmee ver schillende rekeningen te betalen. Nadat hij enkele dagen onvindbaar was geweest werd hij tenslotte in Rot terdam door de politie aangehouden met nog 7 cent op zak. De rest had hij in diverse gelegenheden opgemaakt. De knaap is voor de politie geen onbekende. dat een Zaandamse vrachtauto deze week een van de masten van de feestverlichting in de Hoogstraat omver reed? dat de chauffeur niets van het geval merkte en de stroomdraden van deze masten tot in de Hoofdstraat mee sleurde? dat het aantal lampjes van deze feestverlichting in de Hoofdstraat en Hoogstraat gezamenlijk niet minder dan 1600 beloopt? dat de 18-jarige Manfred Klein- schmidt en zijn 17-jarige vriend in Ra- dervormwald (Duitsland) de ballon hebben gevonden van een 5-jarig Vee- nendaals meisje? dat deze jongens nu hebben ge schreven dat zij graag zouden cor responderen met een zuster van het 5- jarige meisje dat ongeveer even oud is als zij zijn? dat het meisje in kwestie echter geen zuster heeft en dat het adjes van de knapen in kwestie is: Radervorm- wald, Rheinland, Grüne 3? dat er nu ook al twee van de Za terdagmiddag opggelaten ballonnen in Oostenrijk zijn terechtgekomen, waar van een in de Oostenrijkse Alpen? dat de vindplaats van deze bal lonnen ongeveer 1000 km van hier ver wijderd ligt? dat het niet uitgesloten geacht wordt dat verschillende ballonnen een nog grotere afstand hebben afgelegd? dat het leggen van nieuwe gas- en waterleidingbuizen, waarmee men thans op de Kerke wijk doende is, een begin vormt van de algehele reconstructie van deze voor Veenendaal zo belang rijke en nu nog wat hobbelige verkeers ader? ,^^H!iu!ini'iViSiiliMiïVii!!'!'iiiniriiHinin i'!1rli'iii'!i''i>i Min i'i'wMun'iMnTTT'i^^k 1= Heden, Vrydag 7 October ('s Avonds half acht) rondgang van de Scheepjeswolharmonie. Maandag 10 October (In tijd. raadszaal voorm. post kantoor) 7.30 uur, openbare vergadering van de Veenen daalse gemeenteraad. Dinsdag 11 October (In geb. „Eltheto") 7.30 uur, tijdrede van ds. J. C. van Ra- venswaay van 's-Gravenhage voor de SGP. Donderdag 13 October (In geb. „Eltheto") 8 uur, le zing en demonstratie „Op mars der techniek". Vrydag 14 October (In geb. „Eltheto") 8 uur, le zing en demonstratie „Op mars der techniek". Luxor Theater Van heden Vrijdag t.m. Maan dag de film „De eerste kus" en van Dinsdag t.m. Donderdag „Angst". zijn de spreekwoorden te raden komen in aanmerking voor de waardebonnen welke als prijzen voor deze spreek woordenwedstrijd beschikbaar zijn ge steld. Tenslotte vermelden wij nog dat de bedoelde wagen tot omstreeks 6 uur door de straten zal rijden zodat men, indien men hem soms mocht missen, desnoods voor die tijd nog achterna kan gaan om toch nog naar de prijzen mee te dingen. De Raad der gemeente Veenendaal is voor het houden van een openbare ver gadering bijeengeroepen op a.s. Maan dagavond om half acht. Zoals bekend, worden de raadsverga deringen gehouden in de tijdelijke raadszaal in het voormalig postkantoor aan de Kerkewijk. Bij de Nutsspaarbank te Veenendaal werd in de maand September ingelegd f 216.767,71 en terugbetaald f 152.556,40. Voor de Rijkspostspaarbank werd op het postkantoor te Veenendaal ingelegd f 142.435,98 en terugbetaald f 117.216,—. In gebouw „De Kegelbaan" was Don derdagavond door de Politie Sportver eniging een bijeenkomst belegd voor de' leden van de elftallen welke in de Vacantie-jeugdvoetbalcompetitie op de drie bovenste plaatsen van de ranglijst zijn geëindigd, om deze officieel in het bezit te stellen van de diverse prijzen w.o. de beide Vallei-bekers. De bijeenkomst werd ingeleid door de voorzitter van de Politie Sportvereni ging, inspecteur W. C. H. Dekker. Spr. memoreerde hierbij de voorgeschiede nis van de uitste kend verlopen com petitie en ook het feit dat het een idee van de hoofdagent Van Bruggen was om, waar het recre atieterrein voor de jeugd steeds meer in beslag wordt ge nomen door de bouw van nieuwe woonwijken, een voetbalcompetitie te organiseren waarbij de jeugd in de va- cantietijd bezigheid zou kunnen vinden. Vervolgens stond de inspecteur stil bij het feit dat de politie met de organisatie van een en ander zeer veel werk heeft gehad maar dat dit ruimschoots werd goedgemaakt doordat in de vacantietijd vrijwel geen klachten over baldadigheid en vernie lingen zijn gehoord. Dit in tegenstelling met voorgaande jaren, toen dat vaak ernstige vormen aannam. Een verschijn sel overigens dat pleit voor „die lastige Veenendaalse jeugd", en de inspecteur deed een beroep op de aanwezige jon gelui om op deize weg dodr te gStfa'm) Spr. bracht vervolgens dank aan de verenigingen „GVVV", „Veenendaal", de Merino's en DOVO voor het belan geloos beschikbaar stellen van terrei nen en ballen, alsmede aan de veertig leiders die zoveel tijd en moeite aan het welslagen van de competitie hebben ge geven. Ook het Jeugdpijpercorps „Prin ses Marijke" betrok de inspecteur in zijn dank. Na de hoop te hebben uitgesproken dat de competitie volgend jaar even sportief zal verlopen als nu het geval was en ook de fouten welke aan de wat overhaaste organisatie hebben gekleefd dan verholpen zullen zijn, ging de in specteur over tot het uitreiken van de prijzen. Onder een krachtig applaus van de aanwezigen was het dat Hans Slok met trots de Valleibeker in ontvangst nam voor zijn ploeg van het Davidsplein, welke speelde in groep I (leeftijd 812 jaar) en 117 doelpunten uit 13 wedstrij den had weten te halen met slechts 4 punten tegen. Behalve de wisselbeker ontving deze ploeg ook nog een fraaie legpenning evenals de in deze groep op de tweede en derde plaats geëindigde elftallen van resp. Parallelweg (Roda) en de Nieuweweg (Jeugd en Vriend schap). In groep II (leeftijd 13—16 jaar) werd, zoals bekend, de Gortstraat kampioen, en voor dit elftal ontving Breunes van de Pol de Valleibeker alsmede een leg penning met een toepasselijk woord uit handen van inspecteur Dekker. Ook hier gold het een prestatié door met 58 doelpunten voor en 8 tegen uit de bus te komen, temeer waar in deze groep het krachtsverschil niet zo groot was. Omdat zij als tweede en derde geëin digd waren kregen ook het Kostverlo- ren en de Dennenlaan een fraaie leg penning als prijs. Na de prijsuitreiking was men nog enige tijd gezellig en in feestelijke Voor de kampioenen in groep I, het Davidsplein, mocht Hans Slok uit handen van inspecteur W. C. H. Dekker de Vallei-beker ontvangen. stemming bijeen. De jongelui werden getracteerd en men vermaakte zich uitstekend. Hiervan getuigt overigens ook de foto welke hierbij wordt afge drukt. Later was het nog de heer Van de Berg die de Politie Sportver. namens de scheidsrechters dank bracht voor hetgeen met het organiseren van de vacantie-competitie voor de Veenen daalse jeugd werd gedaan. De VALLEI-riks welke de vorige week werd uitgegeven bij de firma L. Hey in de Hoofdstraat te Veenen daal, werd niet gevonden. Daardoor is de VALLEI-riks van deze keer van f 10,in waarde opgelopen tot f 12,50. Het nummer van de nieuwe VAL LEI-riks is Q 564173. Het is weer een roodgedrukt nummer, dus één van de oude serie met de beeltenis van Prinses Wilhelmina. Indien de vinder deze rijksdaal der vóór a.s. Donderdagmiddag 12 uur aan het bureau van ons blad toont, ontvangt hij direct de vinders premie in contanten uitbetaald. Deze premie bedraagt dus thans f 10,—.. Kykt u deze week dus goed uit naar de rijksdaalder met het rode num mer Q 564173. ONTTREKKING OPENBARE WEG Burgemeester en wethouders van Amerongen brengen ter openbare ken nis dat het raadsbesluit van 1 Septem ber 1955, strekkende tot "het onttrekken aan de openbare dienst van een tweetal overwegen over de spoorlijn Amersfoort Kesteren in de buurtschap Overberg per 1 April a.s. door Ged. Staten op 12 September j.l. werd goedgekeurd. Dit goedgekeurde raadsbesluit ligt ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage van 1 tot 15 October 1955. 25 JAAR ORGANIST Zondag 2 October was het 25 jaar ge leden dat de heer L. P. van Voorthuizen werd benoemd als organist van de Ned. Herv. Gemeente te Achterberg. Gedu rende deze 25 jaar heeft hij Zondag op Zondag de zang der gemeente begeleid. In de morgendienst van a.s. Zondag zal aan dit voor hem heugelijke feit bijzon dere aandacht worden geschonken. De kampioenen van de Gortstraat in feestelijke stemming rond de wissel beker nadat zij d^ze even tevoren officieel in ontvangst konden nemen. i In gebouw „Eltheto" aan de Fluiters straat zal ds. J. C. van Ravenswaaij uit 's-Gravenhage a.s. Dinsdagavond 11 Oc tober een tijdrede houden voor de af deling Veenendaal van de Staatkundig Gereformeerde Partij. De aanvang van deze vergadering is gesteld op half acht. Woensdagavond kwam de gemeente raad weer in de Bergpoort bijeen ter behandeling van een agenda, welke aanvankelijk slechts uit 22 punten be stond, maar waaraan op het laatste mo ment nog een twaalftal andere punten werden toegevoegd. Met uitzondering van de heren Hoolboom en W. Harde man waren alle leden aanwezig. Nadat de raad zonder discussie be sloten had tot de aankoop van enkele percelen grond ten behoeve van de verbetering van de Apeldoornseweg en de Maanderbuurtweg werden door mid del van het lót de afdelingen getrok ken voor het onderzoek van de gemeen tebegroting. Dè verklaring, dat verlenging van de cursusduur van de Chr. Nijverheids school te Ede van 2 tot 3 jaar nodig wordt geoordeeld, werd ook stilzwijgend afgegeven. Aan enkele bewoners van woningen aan de Vellerweg te Lunteren werden voorschotten verstrekt voor de aanslui ting op het electriciteitsnet. Diverse voorstellen tot aankoop van grond gingen zonder bespreking onder de hamer door, maar daarna werd vrij uitvoerig gediscuseerd over de samen stelling van de huurcommissies, welke commissies nodig zijn geworden door de jongste wijziging van de huurwet. De heer Hali maakte er bezwaar tegen, dat bij de samenstelling van de aan beveling door B. en W. geen overleg is gepleegd met de Bond van Huiseigena ren. Wethouder Roseboom gaf dit aan vankelijk toe, doch later bleek, dat er van deze bond een brief met aanbeve lingen was binnengekomen. Deze brief heeft in het college van B. en W. een punt van bespreking uitgemaakt en een van de candidaten van deze bond is door B. en W. overgenomen. Met de aantekening van de heer Hali, dat hij zich met deze aanbeveling niet kon ver enigen werden tenslotte elle candida ten zonder hoofdelijke stemming be noemd. Er komt in de gemepnte Ede nu een huurcommissie, die is onderver deeld in vier kamers, één voor Ede, één voor Bennekom, één voor Gelders Vee nendaal en Ederveen en ééryvoor Lun teren en het noordelijk gedeelte van de gemeente. Het voorstel tot intrekking van het eerder genomen raadsbesluit tot de bouw van 28 woningen in diverse dor pen en. tot het voorshands bouwen van 14 woningen te Lunteren en 4 te Gelders Veenendaal, werd door mevr. Van de Linden met gejuich begroet. Dat Hars kamp, Ederveen, Wekerom en Otterlo nu voorlopig niet aan bod komen is een gevolg van de omstandigheid, dat het nog niet gelukt is een aannemer te vin den, die hier wil bouwen voor een prijs, die door het rijk wordt goedgekeurd. Voor wat Harskamp betreft zal hier voor waarschijnlijk nog een oplossing gevonden kunnen worden door hier ook een groter aantal woningen te bouwen dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. Op deze wijze is men ook in Lunteren tot een resultaat, gekomen, dat echter nog de goedkeuring van het rijk be hoeft. Tot onderwijzer aan de openbare ulo school te Ede werd benoemd de heer D. de Nijs en tot hoofd van de o.l.-school in Ede-Zuid de heer G. T. Vos, thans hoofd van de o.l.-school te Westzaan. Onder de nagekomen punten bevond zich ook een voorstel tot de aankoop van een vrij groot stuk bouwterrein te Harskamp voor een prijs van ongeveer f 36.000,De heer Hey vond, opper vlakkig bezien, deze prijs nogal aan de hoge kant. Bovendien achtte hij het principieel onjuist, dat de raad moet be slissen over een voorstel, waaromtrent men zich niet op de hoogte heeft kun nen stellen. Op zijn verzoek werd be sloten, dit voorstel tot de volgende ver gadering uit te stellen. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2917 Onze plaatsgenoot de heer J. Edink die kampioen dammen van de provincie Utrecht is, ontving van de Studenten Damclub „Stukken en Schijven" te Utrecht de uitnodiging in het Dam- tournooi van deze vereniging uit te ko men in een ere-groep, waarin reeds werden geplaatst R. C. Keiler, kam pioen van Nederland, Herm. de Jongh, ex-kampioen van Frankrijk, P. K. Th. Leyte, kampioen van de vereniging Ons Genoegen. De heer Edink heeft de uitnodiging aanvaard en zal in deze zeer sterke ere- groep een goede oefening vinden voor de wedstrijden die hem wachten tegen de kampioenen van Overijsel en Gel derland met als inzet de mededinging naar het kampioenschap van Neder land. Donderdagmiddag ontstond een klein binnenbrandje in de reparatie-afdeling van Garage Van Wijk in het Gelderland, doordat een blik met benzine omviel en in brand geraakte. Het begin van brand kon door om standers nog worden geblust, zodat de nevelspuit van de Veenendaalse brand weer, die zeer snel ter plaatse was, geen dienst behoefde te doen. De schade is zeer gering. Door de Fok- en Melkcontröle Ver eniging „Cunera", wordt in samenwer king met de „Stichting Marktcommis- sie" te Rhenen, op Donderdag a.s. de tweede jongveekeuring gehouden. Deze keuring is uitgebreider dan de vorige en men hoopt deze nog verder te kun nen uitbreiden. Het aantal inschrijvin gen, n.l. 77, heeft deze keer alle ver wachtingen overtroffen. Verschillende fraaie prijzen zijn beschikbaar gesteld, w.o. medailles, lauwertakken en geld prijzen. De prijsuitreiking geschiedt door de burgemeester van Rhenen in Hotel „De Koning van Denemarken". Als juryleden zullen optreden de heren: C. G. de Kruif en J. v. d. Vliert te Wou denberg. Als arbiter treedt op Ir. Van Ooyen, Rijksveeteeltconsulent te Utrecht. De organisatoren van deze keuring hebben bij de voorbereidingen de volle medewerking ontvangen van het gemeentebestuur van Rhenen en de omliggende melkfabrieken. Het bestuur is alle schenkers van prijzen zeer erkentelijk voor hun spon tane gift. Zie voor verdere bijzonderheden de advertentie in dit blad „WILSKRACHT" NAAR KRINGKAMPIOENSCHAPPEN Diverse leden van de Rhenense gym nastiekvereniging „Wilskracht" zullen op 26 November deelnemen aan de voor wedstrijden om het kringkam pioenschap van de Neder Veluwse Turnkring, die dan in Wageningen worden gehouden. Aan deze selectie wordt tevens deelgenomen door Wage ningen, Renkum, Driel, Ede en Ooster beek. OPBRENGST RECLASSERINGS- COLLECTE FLINK GESTEGEN De opbrengst van de collecte voor de Nationale Reclassering heeft ditmaal netto f 813,86 opgebracht. In Rhenen werd ingezameld f 618,11, in Achter berg f 75,75 en in Eist f 120,—. Het to taal bedraagt f 207,91 meer dan in 1954. De gevers en de collectanten komt een woord van hartelijke dank toe. NUTSSPAARBANK RHENEN In de maand September 1955 werd bij het kantoor Rhenen van de Nutsspaar bank Wageningen ingebracht aan spaargelden een bedrag van f 58.497,56 en uitbetaald een bedrag van f 5.157,27. NIEUWE RHENENSE TELEFOON AANSLUITINGEN In de afgelopen maand September werden in de gemeente Rhenen twee nieuwe telefoonaansluitingen door de PTT tot stand gebracht, namelijk bij G. v. u. Brink, Emmaiaan 3, nr. 545 en bij J. de Graaf, Acacialaan 8, nr. 275. Het eerste elftal van Rhenus staat er goed voor, vooral nu de leiders Kievi ten door Wijk bij Duurstede zijn ver slagen. De stand in de 2e klas A luidt als volgt: Kieviten 4 2 1 1 5 Scherpenzeel 4 2 1 1 5 Wijk bij Duurstede 4 2 115 Rhenus 2 2 0 0 4 DVSA 3 2 0 1 4 Renswoude 3 1 1 1 3 HDS 3 1 0 2 2 Oranje-Wit3 1 0 2 2 Eist 4 0 0 4 0 Hieruit blijkt, dat de groen-witten nog geen enkel verliespunt hebben op gelopen. Voor de komende Zondag staat voor onze stadgenoten de uitwed strijd tegen DVSA in Amerongen op het programma. Dit wordt altijd weer een zware opgave, vooral als men be denkt, dat het voetbalveld van deze vereniging in zeer slechte conditie is, met grote stukken zand er in. Hoewel we goede hoop hebben dat Rhenus het er wel zal bolwerken, durven we ons aan een voorspelling niet te wagen. Sportclub Rhenen speelt weer een uitwedstrijd, ditmaal tegen SOVA. SCR staat met 2 punten uit 4 wedstrijden op de ranglijst van het Zaterdagmiddag voetbal. Rhenus 3 ontmoet thuis SVMM 2. SCR 2 krijgt Matjan 3 op bezoek, terwijl SCR 3 vertrekt naar VRC 4. SCR 4 krijgt thuis De Merino's 3. De energie als bron van voorspoed en welvaart heeft een ontzaglyke intensi vering van het wegverkeer gebracht. De huidige verkeersontwikkeling baart grote zorgen en op de schouders van het Verbond en de Verenigingen voor Veilig Verkeer rust een zware en verantwoordelijke taak, daar zij behoren tot de organen, waarop meer en meer het oog wordt gericht om de veiligheid op onze wegen te bevorderen. Dat de situatie alom aanleiding geeft tot de grootste ongerustheid en zorg, blijkt wel hieruit, dat de regering zich genoodzaakt zag de volgende passage in de Troonrede op te nemen. „De zeer snelle ontwikkeling van het wegverkeer en het nog steeds onrustbarend grote aantal verkeersongevallen vergen de byzondere aandacht der regering voor al hetgeen tot verhoging van de verkeersveiligheid kan bijdragen. Zonder enig voorbehoud kan als wij geplaatst worden voor de verschrik kelijke werkelijkheid van het verkeers gevaar met gemiddeld 4 doden per dag en 80 zwaar en licht gewonden ge zegd worden, dat de verkeersonveilig heid in onze dagen als vijand nummer 1 voor de gemeenschap mag worden aan gemerkt. Eerste halfjaar 1955: 51.922 verkeersongevallen, waarvan 630 met dodelijke afloop. Eerste halfjaar 1954: 44.860, met 570 doden. Stijging van resp. 7062 en 60. In samenwerking met het Ministerié van Verkeer en Waterstaat is daarom besloten van 4 tot 30 October a.s. een „Nationale Veilig-Verkeersactie voor de gezinnen" te organiseren, waarvoor H.K.H. Prinses Wilhelmina zich bereid heeft verklaard als Beschermvrouwe op te treden. Voorts zal zij zich tot ons volk richten met een boodschap, welke als motto zal dragen: „Eerbied voor het leven". H.K.H. heeft er bovendien in toegestemd blijvend haar naam, te ver binden aan een „Prinses Wilhelmina- fonds voor Veilig Verkeer", waarvan de middelen zullen worden bestemd ter ondersteuning van bijzondere acties op dit gebied en ter bekostiging van het wetenschappelijk onderzoek, de psy chologie van het verkeer betreffend. De Prinses heeft zich tenslotte be schikbaar gesteld voor het doen ver vaardigen van een filmopname, waarop zij haar boodschap uitspreekt. Deze op name zal deel uitmaken van het film en televisiejournaal. In de week van 10 tot 15 October zal door de PTT huis-aan-huis een aan- VOETBALPROGRAMMA Zaterdag: Wit-Rood Musketiers; Musketiers 2 Triangel Boys 3. Jeugdvoetbal: Valkenheide A Oranje-Wit A. Zondag: Scherpenzeel Eist; Wijk bij Duurstede Oranje-Wit, 2.30 uur; Oranje-Wit 2 Veenendaal 4, 2.30 uur. De drie standaardelftallen spelen dus een uitwedstrijd. Musketiers geven wij kans op winst maar of Eist en Oranje- Wit zullen weten te winnen valt nog te bezien. Toch wordt het tijd dat men eens punten gaat verzamelen. V.V. „RENSWOUDE" ORGANISEERT GROTE BAZAR Hedenavond, morgenmiddag en -avond, organiseert de v.v. „Renswou de" een bazar. Deze bazar wordt gehou den in gebouw „Rehoboth". Er is alles gedaan om het voor het publiek zo aan trekkelijk mogelijk te maken. Verschil lende aardige attracties kunt U door Uw komst doen slagen. O.a. zijn er: rad van avontuur, speerwerpen, schieten, enz. enz. VOETBALPROGRAMMA Nadat „Renswoude" Zondag j.l. een rustdag heeft gehad, staat nu de thuis wedstrijd tegen H.D.S. uit Leersum op het programma. Voor dë Renswoudenaren is, zo me nen wij, dit een kans om zich weer naar de top te werken. De roodwitten zijn in eigen hol altijd sterker dan in vreemde omgeving. H.D.S. staat momenteel op de tweede plaats van onderen. (Van onze weerkundige medewerker.) yelen mogen de Octobermaand niet anders dan als de Wynmaand of als een maand met dikwijls stormachtig en regenachtig weer kennen, in werkelijk heid is October een verdienstelijke maand, verdienstelijk doordat zij ons geleidelijk van de mooie nazomerdagen laat afwennen en ons op de winter gaat voorbereiden. Vooral voor de landbouwers onder onze lezers alsook voor hen die in het bezit van een volkstuintje zijn, is het misschien goed er aan te herinneren dat het op heldere avonden niet meer vertrouwd is aardappelen of andere 3 OCTOBER: HERDENKING LEIDENS ONTZET. Maandag heeft weer de traditionele uitreiking van haring en wittebrood ter gelegenheid van de her denking van het ontzet van Leiden plaats gehad. Foto: Jhr. Mr. van Komschot, burgemeester van Leiden, nam ook actief deel aan de uitreiking. op de akker veldgewassen onbedekt achter te laten. j£unnen er in September aJb lichte nachtvorstjes voorkomen, die nog geen schade aanrichten, in deze maand kan het 's nachts al enkele graden vriezen. Nu is ook dit geen schering en inslag. In de jaren 1953 en 1954 bijv. kwam de temperatuur in October ner gens in ons land beneden het vriespunt. In October 1912 deed zich in de eerste week al een kou-inval voor waarbij in de nacht van 7 October al 3 tot 5 graden vorst in ons land werd gemeten. Het is te verstaan dat in de tweede helft van de maand de kans op lichte tot matige vorst belangrijk groter is dan in de eerste helft. i Niet zelden komen er in het begin van October nog prachtige (vrij warme) najaarsdagen voor, zoals het afgelopen weekeinde. Hiermee tracht October ons de achter ons liggende zomer langzaam te doen vergeten. Dit jaar is die her innering erg prettig, maar verleden jaar vonden wij het helemaal niet erg dat October ons maar weinig van die „kille herinneringen" deed opleven. Het was in het jaar 1908 dat er tussen 17 en 20 October al een felle en yzig koude Noordooster over ons land blies, 's Nachts ging de wind afnemen en daalde de tempe ratuur vooral in het Noorden van Nederland tot 4 a 6 graden onder het vriespunt. Op 19 October liepen in Friesland de schoolkinderen 's morgens al op het ijs. In October 1922 kwam er op de 26ste van die maand al zo'n koude nacht voor, dat de temperatuur te De Bilt dicht bij de grond al tot -10,3° C. daalde. SOMS OOK ZOMERS JJet is nog niet zo lang geleden, name lijk in 1949, toen er zelfs in October geen einde aan het nazomerweer scheen trekkelijke wedstrijdfolder worden ver spreid in een oplaag van pl.m. 2.666.000 exemplaren. Er worden twee wedstrij den uitgeschreven. Allereerst een „Kijk en leeswedstrijd", welke de gezinnen noodzaakt de verkeersregels van az te lezen. De tweede wedstrijd, de „Kijk en luisterwedstrijd", is een extra attrac tie voor de radioluisteraars, waaraan de KRO, NCRV, AVRO en VARA op resp. 18, 19, 20 en 21 October hun medewer king verlenen. Nadere bijzonderheden over deze wedstrijden staan in de fol der vermeld. De actie is op 4 October j.l. door de minister-president voor de radio inge leid. Op 9 October schenken de kerken aandacht aan de boodschap van Prinses Wilhelmina, onder het thema: „Eerbied voor het leven". Op 28 October richt de Minister van Verkeer en Waterstaat zich via de VPRO tot de Nederlandse bevolking. Wil deze actie, welke zal aandringen op het betonen van eerbied voor het leven, ook jegens de naaste in het ver keer, het gewenste resultaat opleveren, dan dient een ieder daadwerkelijk zijn steun te verlenen. De plaatselijke Ver eniging voor Veilig Verkeer doet dan ook een krachtig beroep op ieders me dewerking, onder het uitspreken van de wens, dat deze grote actie moge bijdra gen tot het verkrijgen van meer veilig heid op de weg. te komen. In Zuid-Limburg werd op 15 October nog een zomerse dag van 25.3 graden C. gemeten en op 25 October in de drie zuidelijke provincies nog ruim 20 gr. C. Op 10 October 1921 werd in een groot deel van Nederland nog een zeer warme dag van 27 gr. C. waarge nomen, waarmee wij even willen aan tonen dat October het zowel winters als zomers kan doen en op deze wijze een „intermezzo" is tussen twee totaal ver schillende seizoenen. SEPTEMBER WAS TE NAT J)e Septembermaand, die gemiddeld over het gehele land 7080 mm. re gen brengt, was in de meeste provin cies te nat met uitzondering van een gebied in de kop van Noord-Holland en enkele Waddeneilanden alsmede in een gebied in het Midden en Oosten van Nederland. Te De Bilt viel 67 mm. evenals in Maastricht, Vlissingen 83, Den Helder 55, Groningen en Leeuwar den 84, IJmuiden 112, Den Haag 132, Hoek van Holland 136 mm. De gemid delde maximum temperatuur bedroeg te De Bilt 19,3 gr. C., normaal 19,4 gr. C. Veertien van de dertig dagen waren warmer dan normaal. De zon scheen te De Bilt op 141 uren tegen normaal op 148 uren. Onweer werd op dertien tegen normaal op tien dagen in ons land gehoord. De derde week bracht warm nazo merweer, de periode van 12 tot 17 Sep tember veel regen, in Zuid-Holland en Zuid-Drente plaatselijk meer dan 100 mm. WAGENINGEN. Alhier werden Za terdag twee jongens, respectievelijk 16 en 18 jaar oud, en afkomstig uit Ren kum, door de politie aangehouden en in arrest gesteld wegens openbare dron kenschap. LUNTEREN. Ds. G. Boer van Gouda heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente van Lunteren aangenomen. LEERSUM. Ds Van der Ros, predi kant van de Ned. Herv. Gemeente van Leersum is voornemens in de ochtend dienst van Zondag 9 October voor het laatst voor te gaan in verband met) het feit dat hij het predikambt gaat neer leggen. Ds Van der Ros die ook geschie denis studeerde gaat nu in dit vak do ceren aan het Chr. Lyceum te Doorn. LUNTEREN. Het is nu precies een jaar geleden, dat door de Stichting van de Landbouw bij wijze van proef een aantal Noorse Fjordenpaarden uit De nemarken werden geïmporteerd, spe ciaal voor de kleine zandbedrijven. Vijftien van deze kleine, sterke paard- jes zijn in Lunteren en omgeving bij diverse landbouwers ondergebracht en blijken daar over het algemeen zeer goed te hebben voldaan. Inmiddels zijn ook reeds een vijftal veulens geboren en het ligt' in de bedoeling met de fok kerij van deze paardjes door te gaan. Om daaraan de nodige leiding te geven werd enige tijd geleden het Nederland se Fjordenpaardenstamboek opgericht en vanwege deze organisatie werd Maandagmiddag te Lunteren de eerste keuring gehouden. De jury bestond uit de heren dr. C. Brands (Zwolle), dr. Th. de Gx-oot (Wageningen) en C. Hey (Ede). Geef nu Uw kinderen weer verpakt in de bekende ronde flessen. Hoofdstraat 106 - Veenendaal WIJZE WOORDEN GEDEELDE SMART.. Het is voor ongclukkigen hele troost, deelgenoten in ongeluk te hebben. (Marini) een hun

De Vallei | 1955 | | pagina 1