Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Ds J+ Overduin 25 jaar in het predikambt I v dc VALLEI-riks Scheepvaart vraagt een grotere belangstelling van onze jongeren Wist I/.. AGENDA Waar is Hy is f IS— waard Rhenen Firma J. F. Tak Renswoude Eist Achterberg Nieuws uit de Omgeving t 29e Jaargang VRIJDAG 14 OCTOBER 1955 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal - Amerongen - Eist - Rhenen - Achterberg - Overberg - De Haar - Ederveen - Renswoude - Scherpenzeel - Meent - Kade - Maanderbuurt II Gezamenlijk concert van Ritmeester Mannenkoor en Scheepjeswol harmonie Filmavond van Christelijke Metaalbedrijfsbond Provinciale Pluimveetentoonstelling VOETBAL PROGRAMMA DO VO - Genemuiden Sportclub in het veld De oud-brandweercommandant van Veenendaal antwoordt: Tafeitennis-comp* begint De ervaring en het vakmanschap van de Nederlandse reders en hun zee lieden en de vermaarde service, die onze maatschappijen verlenen zowel wat be treft het vervoer van passagiers als op het gebied van het vrachtvervoer, zijn evenzovele waarborgen, dat men overal ter wereld gaarne gebruik zal blijven maken van de diensten van Nederlandse scheepvaartmaatschappijen. Tenminste, wanneer de Nederlanders in staat zul len zijn, die diensten te blijven verlenen. Aan de schepen en aan de opdrachten ontbreekt het niet. Men maakt zich in scheepvaartkringen echter ernstige zor gen over een dreigend tekort aan per soneel, dat nodig is om de schepen te bemannen. „Dreigt in ons land het zee- mansberoep in discrediet te raken?" zo vraagt men zich op de rederij kantoren af. En op een samenkomst van de Ne derlandse pers op een van onze vlagge- schepen, de „Willem Ruys", is door een deskundige op dit gebied dit ernstige probleem aan de orde gesteld. A U T O S I L O'S Lezing over Prof. Schweitzer Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, No. 79 Redactie en administratie: Parallelweg 10, Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agent schappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALL ADVE RTE NTIE S Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woor den 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 per kwartaal Losse nummers 10 cent Ds. J. Overduin, predikant der Gere formeerde Kerk van Veenendaal her denkt dezer dagen met zijn gemeente het feit dat hij 25 jaar geleden in het predikambt werd bevestigd. Deze bevestiging vond plaats op 26 October in de Ger. Kerk van Sleen (Dr.) waar de ju bilerende predi kant bleef totdat hij in 1933 een be roep naar Kam pen aannam. Van hier ging de jubi laris in 1939 naar Arnhem, waar hij een groot deel van de moeilijke oor logsjaren door bracht. Daar was het ook dat ds. Overduin in ern stig conflict kwam met de Duitse Ge stapo en werd ge vangen genomen. Een en ander was een gevolg van de strijd tegen in menging van de Nazi's ten aanzien van het christelijk onderwijs. Toen in Februari '42 bleek dat een handlan ger van de Duit sers hoofd van een christelijke school zou worden, riep ds. Overduin tij dens een bidstond de ouders op hun kinderen niet meer naar deze school te laten gaan. In de kerk bevonden zich echter ook leden van de gevreesde Gestapo en enkele uren na de dienst werd ds. Overduin gevangen genomen. Na eerst in het con centratiekamp bij Amersfoort te zijn geweest werd hij later naar het be ruchte kamp van Dachau gedeporteerd. De tijd daar doorgebracht heeft ds. Overduin beschreven in zijn overbe kende boek „Hel en Hemel van Da- De evacuatietijd bracht hij door in Kampen waar hij zich vergeefs inzette dat er nu drie van de vijf speciale waterbronnen welke op verschillende punten in Veenendaal geslagen worden, gereed zijn? dat deze bronnen moeten dienen om, wanneer in tijd van oorlog de wa terleiding mocht uitvallen, de brand bestrijding geen gevaar te laten lopen? dat velen zich nog de grote na righeid zullen herinneren toen zulks ook in het laatst van de afgelopen oor log het geval was en men in het uur dat men toen buiten mocht vaak alleen al druk was met het inslaan van drink water? dat bedoelde bronnen namelijk niet uitsluitend voor brandbestrijding, maar ook voor drinkwater zullen kun nen zorgen? dat deze bronnen welke worden geslagen in de Dr. De Visserstraat, Groenelaan, dr. Colijnstraat en waar schijnlijk aan de Koninginnelaan op Gelders ongeveer 30 meter diep zijn en een capaciteit zullen hebben van 70 80 m3 water per uur? dat de BB (Bescherming Bevol king) dus in geval van nood met deze bronnen over voldoende water zal be schikken? dat de Veenendaalse BB er wat mankracht betreft niet zo rooskleurig bij staat? dat men in Veenendaal eigenlijk nog niet eens „de tweede BB-man" heeft gevonden, laat staan „de derde man"? dat dit dus betekent dat de Vee nendaalse BB nog maar 170 leden heeft, hetgeen nog niet de helft van het be nodigde aantal is? dat Veenendaal wat dit betreft dan ook een zeer slecht figuur slaat te genover de meeste andere plaatsen in het land? dat zij die menen zich voor de BB beschikbaar te moeten stellen, zich kunnen opgeven bij de heer Wilmink, bureau Gemeentewerken, Kerkewijk 4? dat er nog dagelijks labels en correspondentie uit het buitenland komen van en over de daar gevonden ballonnen welke Zaterdag 3 October in Veenendaal werden opgelaten? dat de vinders in Frankrijk, Zwitserland, Duitsland en Oostenrijk vaak uitgebreide bijzonderheden geven hoe zij de ballons hebben gevonden of hebben zien dalen? dat het aantal gevonden ballons nu al bijna 400 beloopt? dat gebleken is dat verschillende ballons meer dan vier dagen in de lucht zijn geweest? ^«ii iiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiii ii il Heden, Vrydag 14 October (In geb. „Eltheto") 8 uur, le zing en demonstratie „Opmars der techniek". (Terrein „De Salamander") vanaf 2 uur, Lunapark.' Zaterdag 15 October (In geb. „Eltheto") 3 en 7 uur filmvoorstelling van de Chr. Metaalbedrij f sbond. (Terrein „De Salamander") vanaf 2 uur, Lunapark. Woensdag 19 October (Bij Hotel „La Montagne") 's avonds, start van betrouw- baarheidsrit voor auto's, mo toren en bromfietsen onder ausp. Motorclub „Veenendaal". Donderdag 20 October (In cantine Panterfabriek aan de Spoorlaan) Tentoonstelling handenarbeid van welpen der Ned. padvinders. Zaterdag 22 October (In geb. Eikenlaan) 's avonds, eerste winteruitvoering Supp. vereniging „Caecilia". Luxor Theater Van heden Vrijdag t.m. Maan- dag de film „Ontvoerd uit de f| Harem" en van Dinsdag t.m. Donderdag „Saskatchewan". Ds. J. OVERDUIN ter voorkoming van een ophanden zijn de kerkscheuring. In 1946 nam ds. Overduin een beroep aan naar Amsterdam waar hij al spoe dig werd afgezonderd voor het evan gelisatiewerk in een arbeidersbuurt, chau". In October 1943 keerde ds. Over duin weer in Arnhem terug en begon al na enkele maanden weer met zijn werk. Het was ook daar dat ds. Overduin grote bekendheid kreeg en dat bleek dat zijn" grote kracht ligt in de arbeid on der de onkerkelijken. Het werk in de hoofdstad vergde echter zoveel van hem dat hij zich om gezondheidsredenen genoodzaakt zag de evangelisatie-arbeid te verwisselen voor het ambt in een rustiger gemeen te en in Juni 1953 deed ds. Overduin zijn intrede in Veenendaal. Ds. Overduin, die ook in Veenendaal zeer gezien is, zowel in als buiten zijn gemeente, blijkt ook hier de evangeli satie-predikant, o.m. door zijn weke lijkse catechisatie aan huis voor on kerkelijken. Verder vervult ds. Overduin ook nu nog verschillende functies. Zo is hij do cent aan het Evangelisatie-Centrum te Baarn en maakt hij deel uit van het Synodaal deputaat voor het gevange niswezen. Behalve „Hel en Hemel van Dachau" verschenen van zijn hand ook nog de boeken „Profetische Vergezichten", „Het Onaantastbare" en tal van bro chures en geschriften en heeft hij sa men met ds. Langman van Amsterdam de redactie van de bekende Maranatha- kalender. De jubilerende predikant zal recipi ëren op Zaterdag 29 October, 's middags van 3 tot 5 en 's avonds van 7 tot 8 uur en wel in gebouw ,,'t Trefpunt" aan de Kerkewijk, terwijl hij Zondagavond 30 October hoopt voor te gaan in een ge- dachtenisdienst in het kerkgebouw aan de Burgemeester Van Schuppenbrug, welke om 7 uur aanvangt. BETROUWBAARHEIDSRIT VOOR AUTO'S, MOTOREN EN BROMFIETSEN Voor Woensdagavond 19 October heeft de Veenendaalse Motorclub een betrouwbaarheidsrit georganiseerd voor auto's, motoren en bromfietsen. Voor deze rit heeft men de toestem ming reeds in bezit, zodat deze nu in ieder geval zal kunnen doorgaan. Dit in verband met ervaringen van voorheen. De start vindt weer plaats bij hotel „La Montagne". De Scheepjeswolharmonie en het Rit meester Mannenkoor zullen op Zater dagavond 29 October een gezamenlijk concert geven in het gebouw aan de Eikenlaan. Aan dit concert, waarvan de verwach tingen hoog gespannen zijn, zullen ver der medewerken als solisten Jan Ma- rinus, trompettist, Henk Driessen, bari ton en Ria Borgmeijer, piano. Het programma is populair en omvat meest werken voor koor en orkest, ter wijl Ria Borgmeijer en Jan Marinus o.a. een andante uit het Trompetconcert van Haydn zullen uitvoeren. De dirigent van het koor is Wim Hartsuijker en van het orkest M. de Graaf f. Zonder twijfel zal dit bijzondere concert een van de muzikale hoogte punten worden van het muziekseizoen in Veenendaal terwijl ook de publieke belangstelling zeer groot zal zijn. De afdeling Veenendaal van de Christelijke Metaalbedrijfsbond in Ne derland heeft' voor a.s. Zaterdagavond 15 October in gebouw „Eltheto" aan de Fluitersstraat een filmavond georgani seerd. Het programma van deze filmavond, welke om 7 uur begint, in verband met de lengte van de films, vermeldt de vertoning van een prachtige kleuren film over de nationale parken in de Ver. Staten, een aantal aardige teken films en een instructiefilm over de E.G.K.S. en een prachtige spannende Nederlandse film over de walvisvangst in het Zuidpoolgebied. Voor de pauze zal ook nog het woord worden gevoerd door de districtsbe stuurder van de bond, de heer D. de Jong. Voor de jeugd van 6 tot 14 jaar is er verder Zaterdagmiddag om 3 uur in de zelfde zaal een speciale kindervoor stelling. De VALLEI-riks, welke de vorige week werd uitgegeven bij Maison „Jenny", Fred. v. d. Paltshof te Rhenen, werd niet gevonden. Daar door is de VALLEI-riks van deze week van f 12,50 in waarde opge lopen tot f 15, Het nummer van de nieuwe VAL LEI-riks is 2 AP 873723. Het is weer een rood gedrukt nummer, dus een riks van de oude serie met de beel tenis van Prinses Wilhelmina. Kijkt u dus deze week goed uit naar de ryksdaalder met het rode nummer 2 AP 873723. Indien de vinder deze rijksdaalder vóór a.s. Donderdag middag 12 uur aan het bureau van ons blad toont, ontvangt hij direct de vinderspremie in contanten uitbe taald. Deze premie bedraagt dus thans f 12,50. „De Pluimvee Vereniging „Veenen daal en Omstreken" hoopt op Donder dag 24 t.m. Zaterdag 26 November een provinciale pluimveetentoonstelling te organiseren in de Eierhal. Zij. heeft voor de keuring een drietal zeer bekwame keurmeesters aangesteld, nl. de heer Van Wijk uit Apeldoorn, de heer De Vries uit Utrecht en de heer Van de Horst uit Jutphaas. De laatste jaren heeft deze vereniging geen tentoonstellingen meer kunnen or ganiseren in verband met de pseudo- vogelpest, waardoor practisch alle ten toonstellingen e.d. waren verboden. Degenen, die zich deze tentoonstel lingen nog wel kunnen herinneren uit vroeger jaren, weten dat dit voor de pluimvee-liefhebbers hoogtijdagen zijn. De gemeente Veenendaal heeft voor het mooiste hoen van deze tentoonstel ling een zilveren medaille beschikbaar gesteld. DOVO ontvangt Zaterdagmiddag op haar terrein aan het Panhuis bezoek van Sportclub Genemuiden, de kampioen van vorig jaar. Dit jaar heeft Sportclub Genemuiden slechts eenmaal volle winst geboekt, tweemaal gelijkgespeeld en een wedstrijd verloren. Voor DOVO zit er dus van alles in. VRC gaat naar Nijmegen op bezoek bij Oranje-Blauw, dat tot nu toe onge slagen is. Voor VRC zal het hard wer ken worden om een goed resultaat te bereiken. In de le klasse van de afdeling Utrecht heeft Matjan vrij en krijgt Triangel Boys bezoek van Levu, dat nog geen enkel winstpunt heeft geboekt GVVV gaat het in Doorn tegen DEV proberen tot een overwinning te bren gen. De Merino's gaan op bezoek bij Scherpenzeel, terwijl Kulan uitspeelt tegen MHV te Utrecht. Voor de reserve-elftallen staat op het programma: VRC 2 IJsselmeervogels 2. DOVO 2 IJsselmeervogels 3. RIVIERPIJLER OUDE SPOORBRUG BIJ RHENEN DE LUCHT IN De rivierpijler van de vroegere spoor brug bij Rhenen trilde Woensdagmiddag omstreeks drie uur in al zijn geledingen. Voor de eerste maal sedert de aanvang van de sloopwerkzaamheden werd de enorme steenbrok, die thans nog gro tendeels onder water zit, met een flinke lading explosieven aangepakt. Met een forse knal is een vierde gedeelte er van uit elkaar geslagen. Een enorme zuil van water en stenen volgde op de hevige klap, die vele woningen en gebouwen in Rhenen deed trillen op hun grondvesten. Er heerste al vroeg in de ochtend veel spanning rond deze pijler, die geheel moet verdwijnen, waardoor ruim baan wordt gemaakt voor de scheepvaart in de Rijn. Omstreeks het middaguur had den al vele nieuwsgierigen op een vei lige afstand een plaatsje opgezocht om het schouwspel gade te slaan. Radio en pers lieten zich evenmin onbetuigd. De NCRV maakte een reportage voor de Radiokrant van 's avonds 8 uur. Foto grafen stelden hun apparaten in om maar vooral niets te missen van dit his torisch gebeuren. Toen duiker Kauffeld voor de laatste maal naar beneden was geweest werd tegen drie uur in de middag het sein onveilig gegeven, waarna door één handomdraai de explosie een feit was. De hoeveelheid springstof, die was aan gebracht, had een vierde gedeelte van de steenmassa versplinterd. Gedurende de rest van deze week worden de grote explosies nog dagelijks voortgezet, zodat redelijkerwijs is te verwachten, dat de oude pijler spoedig een algehele ondergang tegemoet gaat. Qnze taal kent tal van uitdrukkingen, die aan de scheepvaart zijn ontleend. In onze liederenbundels komen vele verzen voor, die de zee of het zeemansleven tot onderwerp hebben. En in de bibliotheken staan meer boeken over dit onder werp, dan wij ooit zullen kunnen lezen. Nederland is door de eeuwen heen een „zeevarende natie" geweest en wü zyn dat nóg, meer zelfs dan menigeen ver moedt. Er zijn naar schatting V/t a 2 millioen Nederlanders, die hun dagelijks brood direct of indirect aan de scheepvaart te danken hebben. Een klein gedeelte van hen vaart, maar honderdduizenden anderen werken in de scheepsbouw en in de talloze andere takken van bedrijf, die de artikelen leveren voor de inrichting en de uitrusting van onze schepen. Het is voor ons kleine land van het grootste belang, dat de goede reputatie, die het als zeevarende natie geniet, behouden blijft, niet alleen in verband met de werkgelegenheid, maar vooral ook met het oog op de hoognodige deviezen, die de scheepvaart ons oplevert. Voor Zaterdagmiddag is een competi tiewedstrijd vastgesteld voor de Sport club Rhenen. Deze Rhenense ploeg komt op Candia uit tegen Wit-Rood met als scheidsrechter Th. J. Freericks. Sport club staat thans met 2 punten uit 5 bijna onderaan de ranglijst. TH. SCHEFFERS KREEG KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING De heer Th. Scheffers, Achterbergse- straatweg 44 te Rhenen, herdacht Dins dag 11 October het heuglijke feit, dat OPBRENGST IN VEENENDAAL VAN NATIONALE RECLASSERINGSDAG Het uitvoeren comité deelt ons mede dat de opbrengst van de gehouden col lecte f 1103,87 bedroeg. Het comité is alle gevers en geefsters dankbaar voor hun hulp, waardoor de opbrengst ongeveer f 220,hoger was dan vorig jaar. Dit is mede te danken aan de ijverige collectanten en -trices, alsmede aan het comité van aanbeve ling, waaruit helaas de naam van Dr. C. P. Engel was weggelaten. AFD. CHR. KAPPERSPATROONS BOND GESTICHT Tijdens een j.l. Dinsdag alhier gehou den vergadering, waarin o.m. het woord werd gevoerd door de heer Oudakker uit Den Haag en de heer Nieuwenhuis uit Scheveningen, met als onderwerp „De Christenkapperspatroon ook in de organisatie" werd besloten tot het stich ten van een afdeling Veenendaal en om streken van de Christelijke Kappers patroonsbond. Er werd gestart met ongeveer 40 le den, terwijl in het voorlopig bestuur hebben zitting genomen de heren Val kenburg, Visser en Van Geenhuizen. Hoewel ik sinds kort mijn brand weerpet aan de kapstok heb gehangen, kan ik toch niet nalaten te reageren op de door de Burgemeester van Ede aan mij geadresseerde in de pers gepu bliceerde uitlatingen na de brand weeroefening te Geldersch Veenendaal op Zaterdag 1 October j.l. In een aantal misschien min of meer scherpgestelde regelen wil ik trachten de Burgemeester de juiste toedracht van deze onverkwikkelijke aangelegenheid voor te schotelen. Het zal hem wellicht verwonderen, dat het artikel in „Het Vrije Volk" van 16 September j.l. ook bij mij niet bij zonder in de smaak gevallen is. Door mij is nimmer tegenover een medewerker van opgemeld dagblad de klacht geuit, dat door de Veenendaalse Brandweer op het Edese in 't geheel geen bluspraktij- ken mogen worden verricht. De ge wraakte zinsnede komt dan ook geheel voor rekening van „Het Vrije Volk". Het blijft echter een feit, dat de thans bestaande afspraak op het gebied van brandblussing tussen de gemeenten Ede en Veenendaal door niemand als de oplossing kan worden gezien. Deze overeenkomst luidt: „Bij brand op de grens der gemeente, bij fabrieks brand en brand in scholen en kerken zal zowel de brandweer van Veenen daal als van Ede uitrukken zonder een daartoe strekkend verzoek af te wach ten. Voorts zal bij hevige branden op verzoek wederkerig bijstand worden verleend. Dus, indien in Veenendaal melding wordt gemaakt van een brand op Gel ders, dan rukt dd Veenendaalse brand weer uit naar de plaats van de brand. Daar aangekomen overtuigt de com mandant zich eerst of het een fabriek, kerk, school of „grensgeval" betreft. Is dit niet zo, dan wordt in het meest gunstige geval een eventueel verzoek om assistentie afgewacht en worden de brandweermannen noodgedwongen ge degradeerd tot toeschouwers. (Zie verder pagina 2.) Voor hun bezoek aan de West zullen H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard Zaterdag 15 October met het KLM-toestel „Jan van Riebeeck" van Schiphol vertrekken. Gezagvoerder op deze vlucht is de heer Nico Bes (links) en stewardes Mej. Rypstra (rechts). Zaterdag begint de tafeltenniscompe- titie in alle afdelingen. Voor Climax I, dat nu in de overgangsklasse uitkomt, betekent dit een uitwedstrijd tegen AVGA 1 in Amsterdam. Zaterdag 15 October: le kl. A. Treffers 3 Swift 1. 2e kl. C, Climax 3 RTC 1. 3e kl. E. Climax 4 Kr. en Vr. 2. Maandag 17 October: 3e kl. E. RTC 2 RTTV 2. Sorry 1 Climax 5. 4e kl. H. VSW 2 Fortissimo 1. Res. 4e kl. C. RTC 4 Kr. en Vr. 4. Dinsdag 18 October: 4e kl. I. SKF 1 VSW 3. Panter 1 RTC 3. Woensdag 19 October: le kl. A. Tios 1 Kr. en Vr. 1. Seelbeeck 1 Ritac 1. 2e kl. C. Swift 2 Hollandia 1. Ritac 2 Ritac 3. 3e kl. E. Swift 3 Swift 4. 4e kl. H. Hollandia 2 Panter 2. 4e kl. I. Ritac 5 Sorry 2. Res. 4e kl. C. Hollandia 3 Panter 3. RAAKT ZEEMANSBEROEP IN DISCREDIET? TEKORT AAN ZEELIEDEN J£en ernstig probleem inderdaad. Want het zou op de duur een nationale hij voor veertig jaar geleden in dienst trad van de N.V. Nederlandse Buurt- vervoer Maatschappij. In een bijzondere bijeenkomst ten ge meentehuize sprak de burgemeester van Rhenen de jubilaris op de meest har telijke wijze toe. Hij prees diens bij zondere kwaliteiten en deed de ver heugende mededeling, dat het Hare Majesteit de Koningin had behaagd hem te onderscheiden met de Bronzen Medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Nadat de burgemeester de jubilerende NBM-employé het ere metaal op de revers had gespeld, sprak de directeur van de maatschappij, de heer E. D. Klinkert, een gelukwens uit. Spreker overhandigde de heer Schef fers de traditionele draagmedaille, een couvert met inhoud en een diploma. „EVA" BEZORGDE „PAUL KRUGER" FLINKE NEDERLAAG Dinsdagavond ontmoetten „Paul Krii- ger" en „EVA" elkaar op de kegelbanen achter hotel „Het Wapen van Rhenen" in een competitiewedstrijd voor de Arn hemse Kegelbond. Beide plaatselijke verenigingen gaven elkaar in de eerste ronde geen duimbreed toe. Na de eerste vijftien ballen leidde „EVA" met slechts 35 hout, doch daarna zakte „Paul Krü- ger" hard af. „EVA" won tenslotte met 905 hout, tegen „Paul Krüger" met 729 hout. ramp betekenen als schepen opgelegd zouden moeten worden, als dus het fiere rood-wit-blauw van de wereldzeeën zou gaan verdwijnen, alleen maar omdat er onder de Nederlandse jongeren niet vol doende belangstelling bestaat voor het zeemansberoep. Er zijn natuurlijk aller lei oorzaken aan te wijzen voor dit drei gende tekort, dat zich op het ogenblik ook in allerlei andere takken van be drijf openbaart. De industrialisatie van ons land speelt een rol. Heel veel jongens, die op 14-jarige leeftijd aan de leerplicht heb ben voldaan, gaan direct van school naar een „baas" waar zij onder de hui dige omstandigheden een behoorlijk loon kunnen verdienen. De moeilijkheid voor de reders is, dat een jongeman pas mag „monsteren" op een schip, wanneer hij 16 jaar is geworden. Het avontuur lijke, dat vroeger het zeemansleven ken merkte, de romantiek, heeft door de in trede van de moderne techniek veel van haar aantrekkelijkheid verloren. Huis vestingsmoeilijkheden brengen gehuw de zeelieden er toe, een betrekking aan de wal te aanvaarden, omdat zij hun gezinnen niet alleen met allerlei samen- woningsproblemen willen achterlaten. En zo zouden er nog veel meer andere factoren te noemen zijn, die de belang stelling voor het beroep van zeeman hebben verminderd. DE VLOOT MOET BLIJVEN VAREN! £)e rederijen doen wat zij kunnen, om daarin verandering te brengen. Er wordt onder de leerlingen van middel bare, ulo- en ambachtscholen propa ganda gemaakt voor het zeemansberoep. En op velerlei manieren wordt getracht, het leven van de zeeman op het schip en in de aanloophavens zo aangenaam mogelijk te maken. En zo hoopt men onder de jongeren nieuwe krachten aan te trekken en de reeds varende zeelieden zoveel mogelijk er van te weerhouden hun schip vaarwel te zeggen en aan de wal te gaan werken. Er zijn vanzelfsprekend in ons land nog tal van jongemannen, wie het „zee- mansbioeu door de aderen stroomt". Laten zij zich niet door allerlei bijkom stige omstandigheden van hun verlan gen naar een zeemansleven laten af houden! Onze schepen moeten blijven varen! (Nadruk verboden.) Voor een BRIL natuurlijk naar Ziekenfondsleverancier HOOFDSTRAAT 106 - VEENENDAAL In Karlsruhe is dezer dagen een heel merk waardig betonnen ge bouw in gebruik ge nomen, dat van heinde en ver belangstellen den trekt. Het heeft een aardige duit ge kost, maar dat komt er op de duur zeker wel weer uit. Op de begane grond zijn een benzine tankstation en een ge wone garage-ingang te zien, maar wie z'n ogen niet in de zak heeft zal weldra ontdekken, dat de gebruikelijke pila ren extra dik zijn en meer torsen dan een normale dakbedekking. Het telt in totaal vijf verdiepingen, dit bouwwerk, waarin 120 motorvoertuigen geparkeerd kunnen worden, reparaties met moderne instrumenten in-de-loop-weg aangebracht, de inwendige mens versterkt aan een snelbuffet, eerste hulp bij ongelukken wordt verleend, enzovoort. De bestuurder behoeft zijn wagen slechts de garage in te rijden tot hij een automatisch oplichtend stopbordje ziet, een bonnetje in ontvangst te nemen en te vertrekken. De auto verdwijnt via een transportbond en lift in enkele seconden naar zijn plaats. Hiervoor wordt een soort rolstoel gebruikt, die electrisch vanaf de ingang wordt bediend zowel heen als terug. NAJAARSBEURS Op 27, 28 en 29 October zal er in Renswoude een grote Winkelbeurs ge houden worden. Het ligt in de bedoeling, dat de winkeliers en handelaren van Renswoude zoveel mogelijk aan deze winkelbeurs zullen deelnemen. Reeds vele inschrijvingen kwamen binnen. De beurs zal gehouden worden in de zaal van de heer T. Lagerwey. Deze is ge legen nabij het gemeentehuis. De beurs is alleen der avonds geopend. „HET OUDE IJZER" Het toneelgezelschap „TIP" uit Rens woude heeft voor de eerste winteruit voering het toneelstuk „Het oude ijzer" in studie genomen. Wij twijfelen er niet aan of men heeft met dit stuk een goede keus gedaan. Het is een stuk met een lach en een traan en het is uit het dage lijkse leven gegrepen. „VECHTEN EN DIENEN" Op Dinsdag 18 October a.s. zal des avonds in gebouw „Rehoboth" de ge luidsfilm „Vechten en Dienen" worden vertoond. De opbrengst van deze boeien de film komt geheel ten goede aan de Protestantse gezondheidszorg. De film stelt als ideaal: Een taak voor allen, een levensideaal voor jongeren! OPBRENGST BAZAR Vorige week organiseerde de v.v. „Renswoude" een bazar. De belangstel ling hiervoor was beneden de verwach tingen. Dit komt o.i. door het feit dat er in vele plaatsen in de omgeving an dere attracties waren. De opbrengst mag echter gezien de geringe publieke belangstelling goed genoemd worden, nl. ongeveer f 1000, De Cult. Nat. His. Ver. „Zuid Oost Utrecht" opent het seizoen met een le zing over een groot man, n.l. prof. dr. Albert Schweitzer, de grote weldoener onder de negers van Frans Equatoriaal Afrika, Bachvertolker bij uitnemend heid en Nobelprijswinnaar voor de vrede in 1954. Het bestuur van de CNHV wist be slag te leggen op een interessante film strip, die op deskundige wijze zal wor den toegelicht en omlijst met opnamen van enige der beste door Alb. Schweit zer op het orgel uitgevoerde werken van Bach. Deze avond wordt gehouden op Dins dag 18 October in het gerestaureerde koetshuis van hotel Stuyvenberg te Eist (U.). Deze avond is voor iedereen toegan kelijk. MEER ELECTRICITEIT Na vijf jaar ingespannen werken en met behulp van achtendertigduizend ton cement, heeft men in Roszhaupten (in de Westduitse staat Beieren) een waterkrachtcentrale in dienst gesteld, die 1.3 milliard kWh per jaar zal leve ren. Er hoort een reservebassin bij, dat een te grote toevloed van water op- VOGEL-TENTOONSTELLING Dat een kleine vereniging ook groot kan zijn gaat de Elsterse kleurvogelver eniging bewijzen. Ook dit jaar zal er weer een tentoonstelling worden ge houden namelijk op 11 en 12 November in hotel Stuyvenberg. Er zal een keur van vogels op deze tentoonstelling te bewonderen zijn. De leden van de EKV zullen tevens een onderlinge wedstrijd organiseren. De erkende keurmeester en specialist op vogelgebied, de heer Dommerholt zal uitmaken wie de beste, maar boven al mooiste vogel uit de omgeving heeft. vangt voor drogere perioden; daartoe is een stuwdam gebouwd van 323 meter lengte en twee tunnels van resp. 360 en 258 meter, met een doorsnee van 8.35 meter (voorgespannen beton). Het bassin heeft plaats voor 16.2 millioen kubieke meter water. De dam, met een kruin breedte van 10 meter, zal later worden opgenomen in de nieuwe verkeersweg van München naar Lindau. KRINGVERGADERING Maandagavond werd door de Nederl. Herv. Jongelingsver. een kringvergade ring gehouden in gebouw „Rehoboth". De avond stond onder leiding van ds. W. Hop. O.m. waren op deze avond aanwezig de vereniging Ederveen en verschillende verenigingen uit Veenen daal. Er werd besloten op 12 December weer te vergaderen en wel aan de Dijk- straat te Veenendaal. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2917 BINNENBRAND Woensdagmiddag werden de ingeze tenen opgeschrikt door het loeien van de brandsirene. Het bleek dat een van de kinderen van de fam. v. d. L. aan de Cuneraweg met vuur had gespeeld, waardoor de gordijnen van een op de bovenverdieping gelegen slaapkamer vlam hadden gevat. De leden van de vrijwillige brandweer te Achterberg, die spoedig ter plaatse waren, behoef den echter niet meer in te grijpen, daar de bewoners het vuur reeds met een emmer water hadden geblust. Ook de inmiddels gearriveerde vrijwillige brandweer van Rhenen kon onverrich ter zake terugkeren. De schade bleef beperkt tot lichtelijk geblakerde verf en de verbrande gordijnen. LEZING VOOR DE N.C.V.B. Woensdag a.s. komt de afdeling Ach terberg van de Ned. Chr. Vrouwenbond in vergadering bijeen in gebouw „Bethel". Mej. T. de Jager uit Veenendaal zal daarbij een lezing houden over haar reis naar Amerika. Deze lezing wordt geïllustreerd met lichtbeelden. EDE. Alhier is men er wederom toe overgegaan een cursus droogtraining voor schaatsenrijders te organiseren in samenwerking met de Kon. Nederland se Schaatsenrijdersbond. De cursus zal onder leiding staan van een bondsoefen- meester. De oefeningen bepalen zich voornamelijk tot verbetering van de lichaamsconditie en een juiste houding bij het schaatsenrijden. EDE. Kortgeleden werden verschillen de Edese winkeliers opgelicht door een dame die dan naam en adres achterliet met de mededeling dat zij het door haar bestede bedrag per giro zou voldoen. Toen de giro-betalingen wat lang uit bleven en men een onderzoek instelde, bleek dat de dame in kwestie een valse naam had opgegeven. De politie is er echter dezer dagen in geslaagd een mevr. K. te Amersfoort aan te houden, die bekende op deze wijze meerdere winkeliers in verschillende plaatsen te hebben opgelicht. WIJZE WOORDEN VERGEET HET MAAR! Men bewaart een geheim het best door het te vergeten. (Comtesse Diane)

De Vallei | 1955 | | pagina 1