ESC A - VEENEND A AL 2-0 Albert Heijn -de CANADESE ERFENIS- Verrassende 5-1 zege van DOVO in Apeldoorn Merino's koploper in 2e klasse B RHENUS EN RENSWOUDE WONNEN VERDIEND GVVV liep viermaal een achter stand in* MATJAN STIJGT OP DE RANGLIJST Unitas Hamersveld 33 WageningenHelmond 1-0 VRC-DTS werd forse wedstrijd Kulan Hees 44 Oranje Wit niet opgewassen tegen agressief DVSA 't Is al kwaliteit wat de AH winterpot schaft Zuurkoolspek 100 gram Bruine Bonen met doorregen Spek literblik Ital. Tomatenpuree 6 x geconc. 2 blikjes Witte Bonen 500 gram Capucijners 500 gram Capucijners extra gelezen 500 gram Grauwe Erwten 500 gram Grauwe Erwten extra gelezen 500 gram Holl. Bruine Bonen 500 gram Gerookt Vet Spek 500 gram Augurken Zoetzuur literpot Spliterwten 500 gram Spliterwten extra gelezen 500 gram Groene Erwten 500 gram Groene Erwten extra gelezen 500 gram Geld. Rookworst div. bekende merken per stuk SPECIALE AANBIEDING 28 I 10 39 45 39 45 43 49 47 109 72 39 43 32 37 75 Vermicelli Ook U kunt obligatiehoudster worden. in* FEUI LLETON ADI0 BALLEGO IJ EK Esca heeft ook tegen Veenendaal haar overwinningenreeks voortgezet, waar door de Arnhemmers na 6 wedstrijden met 9 punten aan de kop der ranglijst gaan, samen met Germania. Veenendaal heeft zich tegen ESCA gegeven voor wat zij waard was. In de eerste helft was er toch reeds een klein ESCA-overwicht waar te nemen, on danks het feit, dat deze eerste helft met een 00 stand afsloot. Speelde doelman Cornelissen veertien dagen geleden te gen Theole een vrij zwakke wedstrijd, tegen ESCA was hij ongetwijfeld de beste speler van de geel-blauwen en aan hem was het dan ook hoofdzakelijk te danken, dat de eerste helft zonder doelpunten verstreek. Ook Joop Hey- kamp, die deze middag op de spilplaats stond opgesteld, toonde zich deze plaats waardig. De gevaarlijke ESCA-midvoor Steenbakker werd door hem de gehele wedstrijd door goed bewaakt. De Vee- nendaalse voorhoede kon in deze wed strijd maar geen goede opening in de Arnhemse verdediging vinden. De Arn hemmers hadden overigens geen listige voorhoede tegen zich. In de tweede helft werd de strijd in het voordeel van de Enka-mannen be slist. Na ongeveer 10 minuten spelen sloeg Cornelissen de bal na een ESCA- aanval nog juist corner. Linksbuiten Willemsen nam deze corner als inswin ger. Cornelissen raakte de bal nog wel aan, maar juist verkeerd, zodat dit een 10 voorsprong voor de thuisclub be tekende. Vijf minuten later schoot midvoor Steenbakker de bal hard in, waarbij rechtsback Henzen de bal nog weer terugschoot, maar weer voor de voeten van Steenbakkers, die nu het Veenen- daalse doel leeg voor zich had en daar van dankbaar profiteerde. Het spel werd daarna veel forser en herhaaldelijk door scheidsrechter Bos uit Doetinchem onderbroken, zodat van goed voetbal, zoals dit voor de rust door beide elftallen gebracht werd, geen sprake meer was. De 20 voorsprong van ESCA kwam echter niet meer in gevaar. De stand is: ESCA M Germania Be-Quick Veenendaal Silvolde Quick N Ede Eendracht Dier. Boys SCH Theole SDOUC 6 3 3 0 9 6 4 1 1 9 6 3 1 2 7 5 2 1 2 5 5 2 1 2 5 5 2 1 2 5 6 2 1 3 5 6 2 1 3 5 4 1 2 1 4 5 1 2 2 4 5 1 1 3 3 5 2 1 2 5 Na 10 minuten opende Hannissen de score voor RKVUV. Hamersveld bracht na 20 minuten spelen de stand weer gelijk. Bij een der aanvallen verrekte de Hamersveldse doelman een spier, maar hij wilde zich niet laten vervan gen. Dat deed hij eerst nadat Unitas de stand op 21 had gebracht. Intussen zag zijn club nog voor rust gelegenheid opnieuw gelijk te maken. Na de rust een aanvallend Unitas, dat na ongeveer 15 minuten door een schot van M. Zuppelli met een doelpunt werd beloond. Drie minuten voor het einde schoot de midvoor der gasten in een aanvechtbare buitenspelpositie hard langs de Unitas doelman (33). De grensrechter protesteerde aanvankelijk tegen de toekenning van dit doelpunt, maar de scheidsrechter bleef bij zijn beslissing. Het was wel een van de merkwaar digste wedstrijden, die wij op de Wa- geningse Berg te zien hebben gekregen. Een sterk verdedigend Helmond, waar Wageningen tegenop moest tornen. Wa- geningen verscheen met twee invallers, t.w. Van Amersfoort en Verhaaf. De strijd heeft zich afgespeeld op de Helmondhelft. De Wageningse voor hoede wist zich kansen te over te schep pen, maar de Helmonders verdedigden uitstekend. Vrije scoringskansen kreeg Wageningen maar zelden. Direct na de aftrap zette Wageningen de aanvallen in. Van de Weerd kreeg een fraaie pass van Kroesbergen; hij passeerde enkele Helmondspelers, zijn schot werd echter door keeper Van Beek uitstekend ge stopt. Direct hierop probeerde Kroesbergen het met een hard schot, hij vond echter keeper Van Beek op zijn post. Bij een volgende Wageningse aanval kreeg Van de Weerd een vrije trap te nemen wegens ongeoorloofd aanvallen. Hij plaatste de bal afgemeten op het hoofd van Kroesbergen. Keeper Van Beek wist de bal echter ten koste van een hoekschop uit zijn doel te stompen. Bij een van de sporadische Helmond- aanvallen kreeg men een hoekschop te nemen. De bal werd door rechtsbuiten Nieholsen hoog voor het Wageningse doel geplaatst, keeper Kramer wist het leer echter opspringend te vangen. Helmond trachtte met enkele snelle uitvallen een doelpunt te forceren. Wageningen nam hierna de aanval weer over, maar Helmönd wist door stug verdedigen de score blank te houden. Na de rust hetzelfde spel. Een steeds sterker Wageningen. Bij een goede combinatie van Van de Weerd en Kroesbergen loste laatstgenoemde een hard schot, maar al vallende wist kee per Van Beek de bal tot hoekschop te verwerken. Direct hierop gaf Kroes bergen een fraaie pass naar Van de Weerd; deze schoot echter hoog over. Bij een volgende Wageningse aanval was linksachter Van Harn mee naar voren getrokken. Ook zijn schot werd door keeper Van Reem onschadelijk ge maakt. Het was voor de Wageningse voorhoede om hopeloos onder te worden. Wageningen kreeg achtereenvolgens een viertal hoekschoppen te nemen, die echter niets opleverden. De Helmond achterhoede werd steeds zwaar op de proef gesteld. Eindelijk had Wageningen succes. Bij een goede combinatie van Kroesbergen en Van de Weerd tikte Kroesbergen, op zijn huid gezeten door een drietal Helmondspelers, de bal naar Van de Weerd, die in vrije positie kwam en inschoot (10). Na dit doelpunt trok geheel Helmond naar voren, de Wageningse defensie was echter op haar hoede en gaf de Helmonders geen kans. Wageningen verplaatste het spel weer. Kroesbergen kreeg de bal goed aangegeven van Van Amersfoort, hij passeerde linksachter Duynhoven, keeper Van Reem wist echter de hard ingeschoten bal, al was het ten koste van een hoekschop, uit zijn doel te houden. DOVO zorgde voor een verrassing door een overtuigende en verdiende 51 zege te behalen tegen Apeldoorn. Al kort na het begin van de strijd wist Apeldoorn de leiding te nemen. Ging de strijd dan gelijk op, toch kon Van Zetten nog voor rust de gelijkma ker scoren. ker. Wij zagen uitstekende combinaties en goed aanvalspel. Het Apeldoorndoel was steeds in gevaar. Het onvermijde lijke doelpunt bleef niet uit en Schoe- man gaf zijn club de leiding terwijl een tweede doelpunt van Van Zetten de stand op 31 bracht. Apeldoorn gaf de moed op, zodat Van De tee had DOVO kennelijk goed ge- Qjik en Van Hal de score zelfs nog tot daan want daarna was men veel ster- - m De Merino's hebben zaterdag Ve- luwse Boys een gevoelige 62 neder laag toegebracht en er zodoende voor gezorgd de leiding te behouden. In de eerste helft gaf Veluwse Boys goed partij, maar door een blunder van de keeper werd het toch 10. Van Krui- stum scoorde kort na elkaar twee doel punten (30). Deze stand gaf de ver houding niet juist weer. Voor de rust werd het nog 31. In de tweede helft werd het doel van de Boys nog drie maal doorboord. De Boys stelden hier maar één treffer tegenover, zodat de eindstand 62 werd. Musketiers dat tot nog toe steeds een goede tweede op de ranglijst was, is er niet in geslaagd de moeilijke uitwed strijd tegen Scherpenzeel tot een goed einde te brengen. Hoewel een 42 stand de verhouding beter had weer gegeven, was de Scherpenzeelse zege volkomen verdiend. Door een verdedi- gingsfout hadden de Musketiers bij de rust een 10 achterstand. Na de tee begon Scherpenzeel direct met een he vig offensief, waardoor de stand reeds spoedig 30 werd. Nu nam Musketiers het heft in handen, doch tot doelpunten kwam men niet. Zelfs werd enkele mi nuten voor tijd de stand nog 40. Sportclub Rhenen heeft het in Wou denberg erg moeilijk gehad, getuige de 71 nederlaag. Het gaat er voor de Rhenenaren niet best uitzien, want na 6 gespeelde wedstrijden delen zij de laatste plaats met Veluwse Boys. De stand is hier: 51 konden opvoeren. De stand is: WHC 5 5 0 0 10 DES 6 4 1 1 9 Sparta (E) 6 4 0 2 8 DOVO 6 3 1 2 7 VVOG 5 2 2 1 6 Sp.cl. .Genemuiden 5 1 3 1 5 SVVN 6 2 1 3 5 Apeldoorn 6 2 0 4 4 Excelsior '31 6 1 0 5 2 Ermelo 5 0 0 5 0 TRACTOREN DOOR RADIO BESTUURD De Tractor-afdeling van de Ford Mo tor Company demonstreert thans in Engeland tractoren die op afstand door radio worden bestuurd. Op een kleine kast bevinden zich knoppen en hefbo men door middel waarvan signalen worden uitgezonden waarmee de trac tor wordt bestuurd. Al meteen na de aftrap bleek dat een in hoog tempo spelend VRC met ge vaarlijke aanvallen de handen vol zou krijgen aan het vastberaden spel van het bezoekende DTS. Toch wist VRC al spoedig de leiding te nemen doordat Davelaar een goede voorzet van De Koning in een doelpunt wist om te zetten. Hierna zette DTS alles op alles om de gelijkmaker af te dwingen. Uit een aanval over rechts kreeg de DTS- rechtsbuiten de bal in buitenspelpositie en de linksbinnen zorgde voor de af werking door te scoren (11). Na de rust bleek de verdediging van beide elftallen in uitstekende vorm en het gevolg daarvan was fors en hard spel. Davelaar moest zich 10 minuten laten vervangen wegens een blessure terwijl de scheidsrechter herhaaldelijk moest ingrijpen. In de ruststand kwam echter geen verandering meer. Lange tijd zag het er naar uit dat Kulan de koploper Hees de eerste ne derlaag zou toebrengen. Door beter plaatsen van Hees werd het echter toch eerst 01. Na de rust kwam Kulan onder zware druk, maar eenmaal hieronder uit volg de na 10 minuten de gelijkmaker. Het zou hierbij niet blijven want drie minu ten later was het Henzen en daarna nog De Weijer die een doelpunt voor hun rekening namen (31). Een fout van Kulan werd door Hees met een doelpunt afgestraft, maar meteen wist Harteman er weer 42 van te maken. Al spoedig zou blijken dat de kracht van Kulan in de aanval lag want toen men de voorsprong ging verdedigen kwam Hees los en kort voor het einde viel het derde doelpunt van Hees ter wijl uit een corner nog de gelijkmaker gescoord kon worden. Opnieuw ging Kulan in de aanval maar toen klonk het eindsignaal. De stand is: Hees MHU Valleivogels 6 AWEP I BVC Kulan Terre Neuve Valkenheide DVSA 6 4 2 0 10 7 5 0 2 10 6 4 0 2 8 6 3 2 1 8 4 3 1 0 7 7 2 1 4 5 6 1 1 4 3 7 1 1 5 3 5 0 0 5 0 De Merino's 7 5 2 0 12 Scherpenzeel 6 4 1 1 9 Musketiers 7 4 1 2 9 SOVA 6 3 0 3 6 Woudenberg 5 2 1 2 5 Wit-Rood 5 1 1 3 3 Veluwse Boys 6 1 0 5 2 Sp.cl. Rhenen 6 1 0 5 2 Rhenus heeft zondagmiddag op „Can- dia" een verdiende overwinning be haald op de dragers van de rode lan taarn: Eist. Rhenus kwam in een ge wijzigde opstelling uit. Na ongeveer 10 minuten nam de thuisclub de leiding. Eist zou echter terugkomen en na 20 minuten was de balans weer in even wicht (11). Voor de rust werd het door midden voor Van Miltenburg nog 31, zodat de groenwitten met een gerust hart de tee konden gaan gebruiken. Toen men voor de tweede maal het veld opkwam was Eist in feite reeds een geslagen ploeg. Van Miltenburg verrichtte deze middag de hat-trick door voor 41 te zorgen. Spies liet het vijfde doelpunt aantekenen. Wel maak te Eist er hierna nog 52 van. Het elftal van Renswoude heeft nog maar weinig wedstrijden gespeeld als HOE ZIJN DE UITSLAGEN BIJ DE RESERVES Rhenus 2 Veenendaal 450 Rhenus 3 CDN 4 50 Renswoude 2 De Kieviten 2 12 (o.p.v. Renswoude) Scherpenzeel 2 Oranje-Wit 2 32 In de eerste klasse B van de UPVB (zaterdagmiddagvoetbal) is GVW er niet in geslaagd Jonathan zonder pun ten naar huis te sturen. GVVV kwam in deze harde strijd zelfs tot viermaal toe achter te staan, doch de Buurtlaanbe- woners wisten telkens weer gelijk te komen. Reeds na acht minuten namen de Zeistenaren de leiding, doch links buiten Viegen bracht enkele minuten later de partijen weer op gelijke voet. Een kleine fout in de verdediging van GVVV werd gevoelig afgestraft (12). Wederom was het na 2 minuten gelijk, nu door een goede kopbal van H. van Essen. Juist voor de rust namen de gas ten nogmaals de leiding. Wel kreeg GVVV de kans nog voor de tee gelijk te maken door het toekennen van een strafschop, doch deze werd gemist. Na de rust lag de bal echter al spoedig in het doel van de bezoekers (33). Een fout van de GVVV-keeper scheen de thuisclub noodlottig te worden. J. Dite- weg bracht echter voor de vierde maal de balans in evenwicht. Na het laatste fluitsignaal tekenden beide ploegen pro test aan wegens hands in het straf schopgebied. GVVV schoot raak, Jona than miste. Al met al een moeilijk ge val voor de protestcommissie. Matjan bracht het er beter af, door de moeilijke uitwedstrijd tegen Mont- foort met 34 te winnen. Aanvanke lijk nam Montfoort de leiding, doch al spoedig lag de gelijkmaker in de tou wen. Matjan was vooral in de eerste helft sterker. De rust ging dan ook met een 41 voorsprong in. In de tweede helft legde Matjan het accent op de verdediging. Dit werd de Pantermensen nog bijna noodlottig, want de thuisclub wist de score op te voeren tot 3—4. Juist op tijd werd Matjan wakker geschud en zo kon tenslotte nog maar een krappe overwinning uit het vuur worden gesleept. De stand is: GVVV 6 4 1 1 9 6 4 1 1 9 VVJ 5 4 0 1 8 Matjan 6 3 1 2 7 Montfoort 5 3 0 3 6 EDO (U.) 5 2 0 3 4 Triangel Boys 5 2 0 3 4 DEV 7 1 1 5 3 Levu 6 1 0 5 2 SNIJBRANDER VOOR BETON In de U.S.A. is een snijbrander ge maakt, die werkt met een vuurstraal van vierduizend graden celsius. Spe ciaal bedoeld voor het doorsnijden van blokken beton. Met het voorbehoud: niet aan ongure lieden ter hand te stel lenZijn er overigens hier of daar nog oude bunkers op te ruimen? die van zondag. Men was volkomen op elkaar ingespeeld. De verdediging bouwde de eigen aanvallen op en wist tevens de aanvallen van de tegenpartij in de kiem te smoren. Ook in de voor hoede, waar middenvoor Stutvoet weer de grote man was (letterlijk en figuur lijk) durfde te schieten. Na 17 minu ten nam Renswoude de leiding. G. v. d. Horst gaf een corner prachtig voor en Stutvoet kopte op schitterende wijze in (0—1). Na de tee werd Renswoude aanvan kelijk in de verdediging gedrongen. Toen de roodwitten het tempo gingen opvoeren was het echter met de tegen stand gedaan. Wederom scoorde L. Stutvoet uit een corner. Dat de score voorlopig niet hoger werd, was te dan ken aan het voortreffelijke keeperswerk van de doelverdediger van De Kieviten. Toch zou Renswoude nog eenmaal een gat in de verdediging slaan. Een fraaie combinatie op links werd door midden voor G. van Raay met een hard strak schot afgewerkt. Met deze 03 stand kwam het einde van een wedstrijd, die op hoog peil stond. Oranje-Wit heeft de wedstrijd tegen DVSA niet tot een goed einde kunnen brengen. De achterhoede van de Oranjehemden was totaal uit vorm. Aanvankelijk was het een gelijk op gaande strijd, met DVSA iets gevaar lijker. Tegen de verhouding in nam O.W. toch de leiding door een praentig schot van haar middenvoor. DVSA diende echter onmiddellijk van repliek en de eerste de beste aanval was raak (11). Enkele seconden later was het zelfs 21 in het voordeel van de be zoekers. Beide goals waren verdedi- gingsfouten. Tot ver in de tweede helft bleef deze stand gehandhaafd. Toen werd de O.W.-achterhoede enkele mi nuten zo lek als een zeef met het ge volg, dat de stand spoedig veranderde in 14. Wel kwam O.W. nog eens fel opzetten, maar dit had slechts één doelpunt tot gevolg. DVSA maakte zelfs een einde aan alle illusies door de score tot 25 op te voeren. Even voor het einde werd de achterstand verkleind tot 3—5. De stand in deze afdeling is thans: Rhenus 4 3 1 0 Renswoude 5 3 1 1 DVSA 5 3 1 1 Wijk bij Duurstede 6 2 2 2 Scherpenzeel 6 2 2 2 De Kieviten 5 2 1 2 Oranje-Wit 5 2 0 3 HDS 4 1 0 3 Eist 6 1 0 5 De tijd van de stevige kost breekt weer aan. Maar waarom er ook stevige prijzen voor betaald? Bij Albert Heijn vindt U het puikje van de nieuwe oogst voor de laagst denkbare prijzen. Om nog te zwijgen van de unieke voordelen, die het verrassend obligatie-spaar systeem iedere (ook nieuwe) klant? biedt. iï: op kooklengte fijn/middel/grof 250 gram van 19 voor Voor elke bestede gulden kunt U 1 spaarzegel h 10 ct kopen. Als U f 49.- hebt gespaard, kunt U Uw spaarboekje inwisselen voor een winstdelende 4 O/o AH-klantenobligatie, groot f 50.- (of rente op rente kwekende AH-spaarobligatie, groot f 50.-). Spaartegoed en obligaties steeds inwisselbaar. Extra voordeel voor U De effectenhandel geeft voor een AH-kJantenobligatie een aanzienlijk hoger bedrag dan de nominale waarde van f 50.- 1. de beste kwaliteit 2. de laagste prijzen 3. rente winstaandeel Nu hebt U 3 redenen om bij AH te kopen: KANS OP GENEZING? (Vervolg van pag. 2) prompt na enkele dagen de gelukkige man weer van de ellendige pijnen, ver oorzaakt door die rheumatische aan vallen verlost was! Het bakent je anti-ketelsteen heeft in Frankrijk een belangrijke afzet bezorgd bij duizenden grote en kleine hydrauli sche installaties, fabrieken en duizenden autobezitters. Op een vergadering van waterkundigen werd door een vriend van de industrieel, die genezing vond, aan de uitvinder, ir. Remagny, de vraag gesteld of het juist was, dat dit baken- tje rheumatieklijders van hun kwaal geneest. Mr. Remagny protesteerde te gen die uitlating, maar werd hierop hartstochtelijk onderbroken door een ander lid, die totaal onbekend was met het feit, dat de protesterende persoon de uitvinder zelf was! Ook hij was sinds jaren lijdende aan steeds fellere rheumatische aanvallen die steeds va ker optraden, ook hij vond genezing door het simpele bakentje, door dit eenvoudig bij zich te dragen. De uit vinder was zeer verwonderd over dit onverwachte resultaat. De heilzame reputatie breidde zich uit 2met het gevolg dat niet alleen garages, fabrieken van centrale verwarmingen e.d. bestelden, maar ook aanvragen binnenstroomden van zieken, doktoren en pharmaceutici uit heel Frankrijk. Ir. Remagny stelde een dossier samen en zond dit aan het Ministerie van Volks gezondheid te Parijs. Rheumatische aandoeningen vertonen veel overeenkomst met de aanzetting van zuren, welke het kalksteen veroor zaken in hydraulische kanalen, aange zien hier sprake is van zuren en kris tallen in de gewrichten. De electroni- sche uitstraling van het bakentje kan dus een gunstige uitwerking hebben op het menselijk organisme. Indien hier werkelijk sprake is van resultaten, mag van een wonder gesproken worden. Hoop op genezing van tienduizenden rheumatieklijders kan dan werkelijk heid worden. De Handelsonderneming Braco, Stadhouderskade 29 te Amster dam, zorgde er voor dit ampulletje on der de naam „Baken Anti-Rheumatiek" ook bij diverse Nederlandse medici en rheumalijders te introduceren en, hoe kan het anders, er volgde een even enthousiaste conclusie: opheffing der rheumatische pijnen. Er volgt spoedig een uiteéhzetting in een mediscsh tijd schrift. (65) Nu ligt hij naar het langzame uitdo ven van het vuur te kijken. Hij is wak ker geworden van het in elkaar zakken van de brandende blokken. Het is warm en stil in huis. Maar zacht zoemt de wind door de schoor steen, dat is winterzang. Hoog staan nu buiten de sterren in de duizelende nacht en de kou grijpt met harde vin gers door alles heen. Maar binnen is 't warm. Warm in de stal, waar de beesten slapen in hun dik ke bed van stro. En hier in huis Als het vuur niet zo hoorbaar stierf, zou hij misschien Evelyns ademhaling kunnen horen. Ze slaapt nu ook, vlak bij! Evelyn geen vrouw is er als Eve lyn. Hij weet niet meer, wanneer hij voor het eerst merkte, dat hij in Eve lyns huis was. Het moet zo geleidelijk zijn gegaan. Terwijl hij nog bewusteloos was, moet hij al gevoeld hebben, dat ze voor hem zorgde. Want toen hij eenmaal de dingen rondom hem weer ging waar nemen, vond hij er niets vreemds in, dat hij weer terug was in Mac Intosh Valley. Pas veel later, toen hij op een middag bijna gedachteloos lag te soezen, schoot het hem plotseling te binnen, dat hij toch eigenlijk in het kamp be hoorde te zijn. Hij was toch weggegaan, hij had toch zijn span meegenomen naar het kamp aan de andere kant van de heuvel? Maar „ziekte"? Hoe kwam hij eigenlijk ziek? Hij was toch niet ziek geweest hier op de boerderij? Toen herinnerde hij zich plotseling die donkere dag in het bos, die dag, waarop hij alleen was uitgegaan om te hakkende sneeuwstorm, die op kwam de koolmeesjeseen de ken, die vasthaakteeen slag er was iets misgegaan met die deken maar wat? Hoe kwam hij hier? „Evelyn," riep hij plotseling, „waar zijn de paarden?" „In de stal natuurlijk. Waarom vraag je dat?" „Maar hoe komen ze hier? Hoe kom ik hier?" RADIO EN TELEVISIE Molenstr. 16 Rhenen - Tel. 579 En Evelyn had hem verteld, hoe hij door een sneeuwstorm heen, bijna dood gevroren, op de boerderij was gebracht door zijn eigen span, dat slechts één huis kende, het huis in Mac Intosh Valley. Beiden waren ze stil geweest. Hoe meer er te denken is, des te minder is er te praten. Eindelijk legde Evelyn haar hand op de zijne. „De paarden zijn trouwer ge weest dan ik." ,,'t Is een best span," antwoordde Eric en in die paar woorden, die helemaal geen antwoord waren op Evelyns op merking, lag alles opgesloten, wat ze samen dachten. Nu is het nacht en het is zo stil in huis, dat Erics gedachten scherp en hel der zijn als zonlicht. Nu valt het hem in, dat er nog iemand moet bestaan, die Edmond heet en die de boerderij wou kopen. Juist daarover heeft Evelyn niet gesproken en hij heeft er zelf niet over gedacht. Toch meent hij zich nu vaag iets te herinneren van een woorden wisseling, die hem toeschijnt rondom Edmond te hangen. Er moet over ge sproken zijn, maar hij herinnert zich niet wat en wanneer. Hij weet alleen, dat Edmonds stem in zijn herinnering heel kwaad klinkt. Dat kan niet anders betekenen, dan dat zij de koop niet heeft laten doorgaan. Als hij dat nu maar zeker wist! Het greintje twijfel, dat in zijn gedachten woelt, houdt hem wakker. Hij zou nu precies willen we ten, wat Evelyn besloten heeft. Wat haar besluit ook is geweest, hij zal het zonder wikken en wegen aanvaarden. Zijn paarden hebben hem bij Evelyn gebracht en zij heeft hem in het leven teruggevoerd. Zij horen bij elkaar en op dit land. Het vuur is uit en de haard knappert niet meer. De as is zeker al koud.Ge spannen luistert hij en zacht, heel zacht, hoort hij Evelyn ademhalen een zacht fluisteren als een heel licht omkrullen van een nauwelijks golvende branding, wanneer in een zomernacht de zee bijna vlak is. Hij zou haar willen zien, zo stil en slapend. Voorzichtig glijdt hij uit zijn bed. Zijn verbonden been is nog stijf en moeilijk komt hij overeind. Zo schui felt hij naar Evelyns kamer. Maanlicht valt door het venster op haar gezicht, blank en puur, lichtend binnen de krans van het nu donker schijnende haar. Zo kijkt hij naar haar, naar de ge sloten ogen, naar het rustige getij van haar ademhaling; en een warm ver langen om haar te kussen maakt zich van hem meester. Hij buigt zich over haar heen. Ze slaapt zo stil heel licht zal hij haar maar aanraken. Nu beroeren zijn lippen bijna haar voorhoofd. Maar dan slaat Evelyn plotseling haar ogen op en lacht. Ze schrikt niet, want het is slechts haar droom, die werke lijkheid wordt. Hun handen vinden elkaar hoofden neigen en het maan licht vindt bijna geen ruimte meer om tussen twee monden door te vallen. Twee schaduwen tekenen zich af op de muur met slechts een smalle lichtstreep er tussen. Dan trekt die lichtstreep weg en terwijl de schaduwen vervloeien, versmalt het laatste greintje twijfel, dat nog tussen hen lag tot één grote zeker heid. EINDE

De Vallei | 1955 | | pagina 4