DE VALLEI V V Albert Heijn lo 4 René Gewijzigd Veenendaal won met 5-1 van Eendracht AH-THEE! 14 Zowel Rhenus als Oranje-Wit moesten met een draw genoegen nemen Jonge DOVO-ploeg nestelt zich steviger in de kopgroep Voor de Jeugd WAVV-Muntendam 3 2 V.R.C- miste schutters en moest met gelijk spel genoegen nemen MATJAN dringt tot in de kopgroep door Triangelboys wint van DE V Pilo's III - S.K.F. I 1-5 Je ruikt het! Zo krachtig - zo geurig Zo voordelig Blauwmerk BiauwmeiR oo Zilvermerk qfi Groenmerk Roodmerk Geelmerk Zuiver Rundvet braadt mooi bruin 500 gram Snijbonen overvloedige maaltijd groot blik vanaf Holl. Bruine Bonen glanzend-gaaf 500 gram Geld. Rookworst de bekende merken p. stuk Ital. Tomatenpuree 6 x geconcentr. 2 blikjes Speciale aanbieding: Vermicelli grof, fijn, middel Amandel Speculaas véél amandelen 250 gram 57 Haverstro-Pastilles delen goed uit ISOgram 29 Borstulevellen verzachten de keel 150 gram 29 Grapefruit Partjes ideaal dessert groot blik 85 Extra voordeel voor U Uitslagen Reserve elftallen Officiële Bekendmakingen FEUILLETON Na de nederlagen tegen Theole en Esca heeft Veenendaal thans weer een vlotte overwinning op het Arnhemse Eendracht behaald. Deze overwinning werd mogelijk doordat Eendracht een vrjj onproductieve wedstrijd speelde en de Veenendaalse voorhoede in haar gewijzigde vorm de Eendrachtdefensie handen vol werk bezorgde. Het opnemen van Henny Muller op de rechtsbuitenplaats was één der oor zaken dat de Veenendaalse voorhoede wat levendiger voor de dag kwam. Als linksbinnen stond Piet Muller opgesteld, terwijl Van de Weerdhof zijn plaats in de halflinie had ingenomen. Of dit nu direct een verbetering betekende menen we te moeten betwijfelen. Van de Weerdhof voelde zich op deze plaats niet zo goed thuis, terwijl Piet Muller daarentegen toch te weinig terugkwam om de bal op te halen. De rechtervleugel Nellestijn Corry Heykamp deed het niet onaardig, maar was aan het einde van de wedstrijd toch totaal „leeg" gespeeld. Achterhoede en middenlinie was deze middag trapvast, al waren er zo nu en dan enkele misverstanden, die overigens niet door de Eendracht-voorhoede wer den uitgebuit. Eendracht beschikte over een behoor lijk doorzettende ploeg. Ondanks de grote achterstand bleven zij het laatste uur dapper doorzetten, hun spel was le vendig, maar, zoals gezegd, te onpro ductief. Doelman Meeberg deed in het begin van de wedstrijd enkele uitste kende dingen, maar heeft toch ook enkele doelpunten op zijn geweten. De Arnhemse doelman moest al direct na het begin alles op alles zetten om een schot, dat door één van zijn achter spelers nog juist van richting werd veranderd, uit zijn doel te houden. Het gelukte hem de bal tot corner te ver werken. Een vrije trap op de rand van het strafschopgebied betekende winst voor de Arnhemmers. Midvoor Gerritsen zag zijn schot via de onderkant van de paal in het doel verdwijnen. Even later bracht een scherpe voor zet Nellestein in beweging. Doelman Meeberg was iets te laat bij de bal, zo dat Nellestein de bal het beslissende tikje kon geven. De volgende minuut kreeg midvoor Heikamp gelegenheid Veenendaal de leiding te bezorgen. Piet Muller verhoogde na 30 minuten deze voorsprong tot 31 toen zijn schot van de vleugel ineens in het Arnhemse doel verdween, waarbij de Eendracht-doel- man niet vrijuit ging. Nadat met deze stand een kwartier was gerust, kwam Veenendaal vlot op een 41 voorsprong door een mooie omhaal van midvoor Heykamp. Het Het was wel een bijzonder slechte wedstrijd welke wij te zien kregen op het Gemeentelijk Sportpark van Wa- geningen. De wedstrijd werd in een stromende regen gespeeld, zodat van balcontröle geen sprake was. WAVV verscheen met een invaller voor rechtshalf Meijnen. Van de aftrap af trok de WAW-voorhoede er tussen uit. Van Reemst stelde meteen de kee per der gasten, Roosjes, op de proef. Deze wist het harde schot ten koste van een hoekschop te redden. Direct hierop kopte linksbinnen Jansen een voorzet van Hellegering jr. rakelings over de lat. WAVV bleef aanvallen. Heilegering jr. kreeg de bal goed toegespeeld van Van Reemst. Hij loste een hard schot; de bal stuitte van de lat het veld weer in, Van Reemst liep toe en plaatste de bal onhoudbaar in het net (10). Aan de andere kant was het de mid voor van de gasten, Roosjes sr., die ra kelings langs de paal schoot. Bij een aanval van WAVV kopte Van Reemst een voorzet van Zeiler rakelings over. Toch lukte het Muntendam gelijk te maken. Bij een goede aanval bracht linksbuiten Honing de bal goed voor het WAVV-doel. Midvoor Roosjes sr. ving de bal op en gaf keeper Jansen geen kans. Na de rust een sterk aanvallend WAW en een stug verdedigend Mun tendam. Hoe de WAW-ers ook aanval na aanval opzetten, steeds was er weer een Muntendammer been of hoofd, dat het gevaar wist te keren. Er was 20 minuten gespeeld in de tweede helft, toen Muntendam onver wacht de leiding nam. Bij een schijn baar ongevaarlijke aanval kwam de bal voor de voeten van de bewegelijke midvoor Roosjes, passeerde stopper Heilegering en gaf Jansen het nakijken (1—2). Legio waren de vrije trappen. Het spel werd steeds forser. Bij een goede WAVV-aanval wist linksachter Bijl hout niet anders te doen dan Zeiler binnen de beruchte lijnen ten val te brengen. De hiervoor toegekende straf schop werd door Hellegering sr. hard ingeschoten (22). Heel Muntendam ging hierna in de verdediging. Alleen midvoor Roosjes bleef op de WAVV-helft. In een goede aanval over rechts ingezet, kreeg Zei ler de bal toegespeeld, hij omspeelde eerst rechtsachter Van de Veer en maakte er met een hard schot 32 van. In de laatste fase van de strijd wist keeper Jansen nog een harde schuiver van Roosjes uit zijn doel te houden, waarna meteen het einde kwam. scherp opstellen van Cees Heykamp werd eveneens de oorzaak van het vijf de Veenendaalse doelpunt. Rechtsback Veenbrink speelde op zijn doelman te rug, waarop Heykamp stond te wach ten. Voordat doelman Meeberg de bal trachtte te grijpen gaf Heykamp de bal nog juist een andere richting. Het tempo zakte daarna danig bij Vee nendaal. Daardoor kon Eendracht wat meer aandacht aan de aanvallen beste den, echter veel te doorzichtig voor de trapvaste Veenendaal-backs. Eerst in de allerlaatste minuut kwam van de Een- dracht-midvoor een goed schot, dat Cor- nelissen echter in zijn baan vond, zo dat in deze 51 stand geen wijziging meer kwam. VRC moest het doen met enkele in vallers in de plaats van De Koning en Davelaar. Juist de laatste was deze keer onmisbaar omdat nu de VRC-schutter ontbrak. Dit was al bij de eerste goed opgezette aanvallen te merken. Het was dank zij goed combineren dat Van Enk zijn club toch de leiding kon geven. Een hard schot van Jansen kwam in het zijnet, terwijl een scherp en goedgerichte bal van Van de Loosdrecht door de SKV- doelman achter de doellijn werd ge schopt, hotgeen de scheidsrechter jam mer genoeg ontging. Na de rust werd het spel minder fraai. Fouten in de VRC-achterhoede werden gestraft met de gelijkmaker (11). In deze stand kwam geen ver andering meer, mede dank zij de toen beter werkende achterhoede. De stand in deze afdeling is nu: ESA 6 5 0 1 10 SKV 5 4 1 0 9 DTS '35 7 4 1 2 9 VRC 6 3 2 1 8 VIOS 5 2 0 3 4 SSSE 5 1 0 4 2 AZSV 6 1 0 5 2 SKVW 6 0 0 6 0 In een aantrekkelijke wedstrijd heeft DOVO het nog ongeslagen WHC een 62 nederlaag weten toe te brengen. De jonge DOVO-aanvallers maakten gretig gebruik van de vele WHC- fouten. Na een kwartier spelen wist Schoe- Matjan heeft de thuiswedstrijd tegen WJ uit Utrecht verdiend gewonnen. Toch leek het er in het begin niet op dat de Pantermensen het gemakkelijk zouden krijgen, want reeds na enkele minuten werd een aanval van de be zoekers met een doelpunt beloond. Matjan wist nu echter meteen, dat het alles op alles zou moeten zetten en het gelukte de thuisclub dan ook na een kwartier de score weer in evenwicht te brengen. In de tweede helft was het steeds Matjan wat de klok sloeg. De Utrech ters werden met de rug tegen de muur gedrongen. Succes bleef niet uit en na 20 minuten was het Bolderman, die met een hard schot doel trof. Enkele minu ten later was het weer Bolderman die, uit een goed aangegeven bal van C. Ta- nis doelpuntte. Met deze stand kwam ook het einde. Door deze overwinning zijn de Pantermensen weer een plaats op de ranglijst gestegen. Triangel Boys heeft DEV in een uit wedstrijd naar de onderste regionen verwezen en is hierdoor zelf weer heel wat veiliger komen te staan. Wel zou DEV de leiding nemen, doch niet voor lang, want middenvoor Van Tent had de gelijkmaker spoedig in de touwen liggen. In deze stand kwam voor rust geen wijziging meer. Na thee liet Bol derman zich wegens een blessure ver vangen en stopte doelman Slotboom op voortreffelijke wijze een strafschop. Thien wist in enkele minuten twee goede doelpunten te scoren, waardoor de Boys een goede ruggesteun kregen. De Hartog maakte er even voor het ein de nog 41 van. man de WHC-doelman naar voren te lokken en hem meesterlijk te omspelen, met een doelpunt als beloning. Kort hierop scoorde Van Zetten een fraai doelpunt (2Oj^Door de foutieve uittrap van de DOVO-achterhoede, welke werd opgevangen door midvoor Van Tende, werd het even voor rust toch nog 21. Reeds in de eerste minuut van de tweede helft maakte DOVO uit een corner het derde doelpunt, terwijl Van de Pol al gauw voor de vierde zorgde. Na 20 minuten spelen kon Van Zetten uit een goede aanval over links de bal overnemen en wederom inschieten (51). Kort voor het einde verloor de DOVO-doelman even de controle over de bal en Van Tende maakte hiervan dankbaar gebruik (52). WHC, aangemoedigd door dit doel punt, zette nog weer alles op alles en er werd fel en wild gespeeld. Toch viel nog juist voor het eindsignaal een doel punt aan de andere kant (62). Na deze knappe prestatie zit DOVO de leider van de competitie wel heel dicht op de hielen. De eerste wedstrijd van de pas opge richte Veenendaalse Korfbalclub SKF is wel zeer succesvol verlopen met een duidelijke overwinning keerde men uit Zeist terug. Natuurlijk zagen wij nog vele fouten, maar er werd hard en enthousiast gewerkt. Na een nerveus begin was Filo's aan vankelijk wat sterker en het was voor al Koppenberg, die in de verdediging alle zeilen moest bijzetten. Hij werd echter goed gesteund door Brouwers, mevrouw Van Jaarsveld en mejuffrouw Fasse. Het middenvak met de dames G. van Dijk en W. de Craats en de he ren Swart en Visser maakte in het begin nogal wat foutjes en door zwak uitver dedigen lukte het Filo's gemakkelijk de bal steeds weer naar hun aanval te zet ten. In de aanval van SKF, die bestond uit de dames S. van Dijk en Gijsbertsen en de heren Farber en Schoeman werd moeilijk gecombineerd en steeds te dicht bij de paal geopereerd, waardoor het geheel rommelig werd. Filo's zag echter geen kans om te doelpunten; steeds weer wist mevr. Van Jaarsveld tijdig te onderbreken. Aan de andere kant ging het in de SKF-aanval iets beter, doordat Farber onder de paal kroop en de anderen enige schietkansen gaf. Zelf benutte hij een plotselinge kans vlak onder de paal en even later was het Schoeman die recht voor de paal een vrije kans keurig afwerkte. Was deze voorsprong misschien eerst wat in strijd met de verhouding, na de vakverwisseling werd SKF duidelijk sterker. Het dameszestal bleek sterker dan die van Filo's en dat gaf de door slag. De tweede aanval bracht er vaart in waarbij het opviel, dat Brouwers wei eens gedekt en Koppenberg te weinig schoot. In het middenvak onderscheidde zich mej. v. d. Craats door enkele malen te onderscheppen. Ofschoon de aanvallen van Filo's schaarser waren, waren ze wel gevaarlijker en het werd dan ook 12 door een fraaie doorbal tegen Visser. Gelukkig doelpuntte toen mej. Fasse, waardoor SKF weer verlicht kon ade men (13). De derde aanval kenmerkte zich door uitstekend middenvakspel, waarbij het vooral Brouwers was, die er goed „tussen zat". De dames Van Dijk en v. d. Craats begrepen elkaar goed en een van de kansen werd keu rig benut door mej. v. d. Craats (14). Tenslotte had Swart met een fraai af standschot het laatste woord (15). Het was een aardige wedstrijd, waar bij SKF uiteraard duidelijk voordeel had van het feit, dat in de ploeg enkele geroutineerde korfballers(sters) zijn op genomen. A.s. Zaterdag speelt SKF thuis tegen Austerlitz II. Aanvang 3.30 uur. Terrein achter de fabriek. ïMML Rhenus is ondanks het gelijke spel tegen De Kieviten uit Voorthuizen al leen aan de kop van de ranglijst geko men. De twee grootste concurrenten, Renswoude en DVSA speelden n.l. zon dag niet. Het was een goede wedstrijd in Voorthuizen en de bezoekers zijn over het algemeen wel het meest in de aanval geweest, maar van de geboden kansen werd geen gebruik gemaakt. De eindstand 11 was reeds bij de rust be reikt. De Kieviten namen aanvankelijk de leiding, maar onmiddellijk daarna scoorde Veldhuizen uit een voorzet van links de gelijkmaker. Middenvoor Van Miltenburg viel na de rust uit. Kansen kwamen er na de thee wel, doch door slecht schieten en tevens goed wegwer ken van beide verdedigingen bleef het bij een draw en moesten de Rhenena- ren hun tweede verliespunt incasseren. Oranje-Wit is er zondag niet in ge slaagd de beide punten mee naar huis te nemen. Wel hadden de Elstenaren een voortdurend overwicht, doch in doelpunten hebben zij dat niet kunnen uitdrukken. Vooral de O.W.-voorhoede liet deze middag maar heel weinig van zich zien. De meeste aanvallen waren te doorzichtig opgebouwd, om werke lijk gevaarlijk te worden. Een schot van de O.W.-linksbinnen, dat via de paal weer in het veld stuitte, had stellig be ter lot verdiend. De rust kwam met een dubbelblanke stand. Na de gebruike lijke verkwikking in de pauze hoopte ieder, dat er beter gevoetbald zou wor den, doch het werd eerder slechter. Ge heel tegen de verhouding in nam HDS al spoedig na de hervatting de leiding. O.W. kwam nu nog heviger opzetten, maar niets scheen te helpen. Eerst zes minuten voor het einde slaagde men er toch nog in de gelijkmaker te scoren. Met deze 11 stand kwam ook het einde. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" Onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal BESTE NEVEN EN NICHTEN, Zo af en toe moet ik eens een praatje met jullie maken, dat verstevigt de on derlinge band. Geregeld treden nieuwe neven en nichten toe tot onze kring en dat vind ik echt fijn. Hoe groter de familie, hoe gezelliger. De lange avon den zijn er weer. Wie probeert z'n krachten eens op een aardig verhaal tje of een versje? Als het goed gelukt is, komt het in ons hoekje. Ook raad sels mogen jullie wel insturen. Repel steeltje, jouw verhaaltje zal ik nu gauw eens plaatsen hoor! Nu nog even iets over de verjaardagen die elke week worden vermeld. Van de meesten van jullie weet ik de leeftijd niet. Wie vindt dat hij (of zij) te oud wordt om in de jeugdrubriek te staan, laat die even schrijven aan tante Jos, Parallelweg 10, Veenendaal. Ik kan daar dan rekening mee houden. Allemaal hartelijke groeten van Tante Jos. NIEUWE RAADSELS x x X X X X X X I. Ie rij medeklinker; 2e rij deel van je gezicht; 3e rij vrucht; 4e rij werp spies voor de walvisvangst; 5e rij plaats in Gelderland; 6e rij gebergte op de grens van Rusland en Siberië. 7e rij meisjesnaam; 8e rij klinker. Op de kruisjeslijn komt de naam van een der verdedigers van Haarlem in 1572. II. Van tien lucifers kunnen twee wijnglazen worden gemaakt. Wie kan, door het verleggen van zes lucifers van Aan AH-Thee blijft U de voorkeur geven. Omdat er geen geuriger, geen krachtiger, geen voordeliger thee bestaat. Proef en profiteer! Of liever, profiteer dubbel! Koop al Uw boodschappen bij Albert Heijn. Dan ontvangt U niet alleen de beste kwaliteit tegen de laagste prijzen, maar U kunt bovendien ten volle profijt trekken van het verrassende en winstgevende AH-obligatie-spaarsysteem! AH-THEE - 10% goedkoper den elk end.r pak 100 gram Ceylon mélange, rijke afschenk Tarry mélange, aparte smaak pak 100 gram fijnste |ava-Sumatra mélange oc. volle en krachtige thee 78 Goudmerk gg ja®?m?ange, goede afschenk 72 Engelse mélange, fijn geurig 'a op kooklengte gesneden 250 gram van 19 voor Cacaopoeder tijdelijke aanbieding bus 250 gram 125 DrOptOffeeS verdrijven de hoest 100 gram 19 Voor elke bestede gulden kunt U 1 spaarzegel i 10 ct. kopen. Als U 49 gulden hebt gespaard, ontvangt U een winstdelende 4 AH-klantenobligatie, groot f. SO.- (of rente op rente kwekende AH-spaarobligatie, groot f. 50.-). De effectenhandel geeft voor een AH-klantenobligatie een aanzienlijk hoger bedrag dan de nominale waarde van f. 50.-. O Nu hebt U 3 redenen om bij AH te kopen: 1. de beste kwaliteit 2. de laagste prijzen 3. rente winstaandeel die twee glazen een huisje maken? III. Twee vaders en twee zoons moeten f 7,50 verdelen. Ieder krijgt een rijksdaalder. Hoe kan dat? ONZE JARIGEN Nov. Annie Ruissenburg. Henny v. d. Grift. Betsy v. d. Heuvel. Dick Schoonderbeek. Wimmie Limbeek. Oplossing raadsels I. Zuur; pruim. Zuurpruim. II. 1 2 3 4 10. 4 (1 3) 0. Het hinkende paard komt achteraan. Wie de schoen past, trekke hem aan. Al te goed is buurmans gek. Wie met pek omgaat, wordt er mee besmet. Wat in 't vat zit, verzuurt niet. Verandering van spijs doet eten. Wie eens steelt, is altijd een dief. Alle hout is geen timmerhout VRC 2 CJVV 22—8 VRC 3 Matjan 2 1—0 De Merino's 3 Matjan 3 30 Triangelboys 3 VRC 4 11 Renswoude 2 Hamersveld 2 11 Gemeente Rhenen Burgemeester en wethouders van voormelde gemeente maken bekend, dat het verzoek van D. A. J. Kievit, Houweg 1, Eist (U.), om op het perceel kadastraal bekend gemeente Rhenen, sectie H. nr. 2361 een tricotagebedrijf te mogen oprichten, door hen is ingewil ligd. Rhenen, 11 oktober 1955. door H. Westenberger Vertaling: Minny Musaph Blijdenstein (2) Thomas Brackwieser rimpelt zijn voorhoofd op de karakteristieke manier wanneer iets hem ergert. „Maar- hij is niet ziek! Hij is alleen een verwende brutale vlegel, die stel selmatig vertikt op tijd thuis te komen. En als hij thuis is, doet hij of hij niet tot tien kan tellen. Maar dit zeg ik je, als ik hem toevallig vanavond nog te pakken krijg, geef ik hem een pak slaag, dat hem heugen zal! Al zou ik er voor uit de wagen moeten komen. Bont en blauw zal ik hem ranselen!" „Schreeuw toch niet zo, Thomas, en overdrijf de dingen niet! Andere jon gens van dertien jaar zullen ook wel niet zo gemakkelijk zijn. En jij was op zijn leeftijd zeker ook geen engel!" Maar met deze veronderstelling is Leontine bij haar man aan het verkeer de adres. „Ik? Mijn vader zou me kort en klein geslagen hebben, als Ik zo eigengereid mijn weg was gegaan als René dat doet. Maar ik was ook niet zo. Urenlang heb ik aan de piano gezeten en voor mijn moeder gespeeld toen zij ziek was; omdat zij er zo trots op was, dat ik al zo aardig spelen kon. En daarbij moest ik mijn vader nog helpen in de meubelmakerij als het druk was. Ja. En daarom is er ook iets van mij terecht gekomen. Maar van die jongen van jou komt niets terecht dat kan ik je nu al voorspellen." Leontine maakt spottend een buiging. „Waarom krijg ik plotseling het mono polie van onze zoon?" „Nu, dat lastige karakter heeft hij toch zeker niet van mij?" „Maar van mij toch ook niet? De Eckharts zijn allemaal rustige, onge compliceerde mensen; dat zie je wel aan Hans." Thomas Brackwieser loopt met klei ne, haastige stappen in de hall heen en weer, de avondmantel van zijn vrouw tegen zijn glanzende smokinghemd ge drukt. Dan mag de hemel weten, waar hij die streken vandaan heeft! Maar in elk geval heb ik de last er van! En wat wil je nu eigenlijk? Ga je mee of ga je niet mee?" „Ik blijf hierantwoordt Leon tine kalm. „Wat een dwaasheid! Jij maakt altijd veel te veel drukte van die jongen. En ik heb de last er van. Niemand neemt notitie van mij en ik ben alleen maar goed om mijn portemonnee te voor schijn te halen en jullie te Met twee passen is Leontine bij hem en houdt lachend haar hand voor zijn mond. „Ja, ja, dat weet ik al! Wees maar stil! Je bent de meest beklagens waardige man in heel Caironee, langs de hele Nijl! Ik heb verschrikkelijk veel mede lijden met je. En nog het meest omdat je nu weg moet gaan! Kom, Tom, ga nu! Groet de familie Jameson van mij en zeg, dat ik wat later kom; en neem niet weer zoveel mayonnaise, daar heb je later altijd last van en drink ook niet zoveel door elkaar laat Jameson dat maar doen! Met een glimlach, die haar gezicht ongelooflijk verjongt en ver- mooit duwt Leontine haar man zachtjes naar de deur. Thomas Brackwieser laat haar be gaan; brommend stemt hij toe maar hij heeft innig medelijden met zichzelf. Die kwajongen, de duivel zal hem halen! Leontine staat nog in de voordeur als Thomas door het tuinpoortje verdwe nen, in de auto gestapt en weggere den is. Langzaam keert zij in huis terug. „Goddank, dat had zij klaargespeeld! En het was gemakkelijker gegaan, dan zij verwacht had." Wie weet, misschien kon ze hem er toch langzamerhand toe brengen, dat hij alleen met zijn zaken vrienden wilde uitgaan. En dan zou zij bij de jongen kunnen blijven; een beetje met hem praten en postzegels helpen uitzoeken, zijn yertrouwen trachten te winnen en hem toestoppen als hij naar bed ging zoals vroeger, toen hij nog klein wasLeontine glim lacht terwijl zij door de donkere huis kamer naar de eetkamer loopt waar zij in de erker haar hoofd tegen de koele ramen laat rusten. Buiten branden de booglantaarns al, hun licht dringt met moeite door de dichte bladeren van de acacia's, die aan beide zijden der straat staan. Van tijd tot tijd rammelt een zware autocar voorbij, zij komen van Gizeh of van Abuzir en zijn volgeladen met touristen. Zij maken in de deftige villastraat een vulgair spektakel; maar René is dol op deze autobussen met vreemdelingen; hij kent iedere chauffeur en als heel kleine jongen ging hij al dikwijls met hen mee naar buiten Plotseling schrikt LeontineWie sluipt daar in de huiskamer rond? Het dienstmeisje?Of René? Op haar tenen loopt zij naar de ka mer en ziet nog juist hoe René zachtjes de andere deur wil uitsluipen. „Hallo, René! Hier blijven! Waarom loop je zo geheimzinnig door deze don kere kamers? Wanneer ben je eigenlijk thuisgekomen?" Zij grijpt de jongen energiek bij zijn mouw en trekt hem in het licht waar zij hem onderzoekend aankijkt. René Brackwieser is een tengere, lange jongen. Zijn zwarte haren hangen verward om zijn hoofd en zijn donkere ogen zouden ongetwijfeld mooi zijn als hij niet de gewoonte had voortdurend te knipperen en met een onzekere blik, die dikwijls voor vals versleten werd, langs de mensen heen te zien. Ook nu kijkt hij zijn moeder niet aan. „Vooruit, jongen! Ben je al lang thuis?" Hij draait zijn voeten naar binnen en blijft op de punten van zijn schoenen staren. „Tamelijk," zegt hij eindelijk. „Zo? En hoe ben je binnengekomen?" „Achterom." „En waarom heb Je niet gezegd, dat je thuis was? Je kunt toch wel begrij pen, dat we je nog even wilden zien, voor we uitgingen!" Schouderophalen. „Wilde je ons misschien liever niet zien?" Weer schouderophalen. Leontine kijkt de jongen radeloos aan. Wat moet ze nu met hem be ginnen? Honderdmaal met vriendelijkheid en met strengheid had zij hem gezegd, dat hij op tijd thuis moest zijn en dat hij zeggen moest wanneer hij wegging en weer thuiskwam. Waarom sloop hij daar nu in die donkere kamer rond? Waarom had hij zijn ouders willen ont lopen? Of had hij ze misschien willen beluisteren? Dat zou dan weer een nieuwe ondeugd van hem zijn. Of zou hij iets hebben willen weg nemen, een boek of zo ietsze werd radeloos bij de gedachte, dat ze niet het minste begrip had van wat er om ging in haar eigen kind. Het leek wel of hij een totale vreemde waseen aangenomen kind, waarvan men de af komst niet vermoeden kon, kon niet verder van haar afstaan„Ik hoop niet dat je ons hebt willen beluiste renzei Leontine na enig zwijgen. (Wordt vervolgd.}

De Vallei | 1955 | | pagina 4