Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Credieten voor de vestiging van middenstands zaken EEN ZACHTE WINTER Duitse professor F. Baur voorspelt Zonnevlekken- minimum de VALLEI-riks Wist (7 Eist Achterberg Rhenen Amerongen DE BILT denkt er het zijne van Waar is Nieuws uit de Omgeving 29e jaargang VRIJDAG 4 NOVEMBER 1955 No. 85 Uitgave: „De Gelderse Vallei0 Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Ritmeester voor de radio met hersengymnastiek Propaganda-avond „Sexuele hervorming" Auto's botsten AGENDA ii II Wegenwacht ook bij avond Weer een serie winteravondlezingen Vijftig jaar bij Gebr. van Leeuwen Huisslachtingen VREEMDE GELUIDEN IN DE SCHOORSTEEN Voetbal-programma Versterking voor VRC Nieuwe telefoonaansluitingen Firma JF. Tak Speling der natuur in Ouwehands Dierenpark NBM-bus legde 1000000 km af Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, fl® isflO. - waard Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: YV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentleprys per mm 14 cent Speciale contractpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprys 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken bekend, dat, met medewerking van de overheid, in het leven is geroepen de Stichting „Alge meen Waarborgfonds voor de Midden stand". Deze Stichting stelt zich ten doel middenstanders financieel in staat te stellen in nieuwe woonwijken be- Tien leden van het personeel der Ritmeester Sigarenfabrieken spelen a.s. zaterdag 5 november een hersengym- nastiekwedstrijd tegen een groep van de British American Tobacco Co. uit Amsterdam. De wedstrijd zal plaats vinden in de AVRO-studio te Hilver sum. Deze wedstrijd wordt uitgezonden via Radio Nederland Wereldomroep. De eerste uitzending vindt plaats zaterdag middag om 14.4015.00 uur via de kor tegolf op 16.88, 19.45, 19.71, 25.10 en 49.79 meter. Een herhaling is te beluis teren 's avonds van 19.3619.56 uur op 16.88, 19.45, 25.58, 30.79, 31.28 en 49.79 meter. De derde uitzending is te be luisteren om 00.4001.00 uur op 25.58 en 31.28 meter. Wij kunnen nog mededelen dat de uitzendingen van Radio Nederland hier het best te ontvangen zijn op 49.79 me ter en 's nachts op 31.28 meter. Wij twijfelen er niet aan of vele Vee- nendalers zullen aanstaande zaterdag bij hun toestellen zitten om te luisteren hoe de Ritmeestergroep het er afbrengt. In gebouw ,,'t Trefpunt" heeft voor a.s. woensdagavond 9 november de Ne derlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming een propaganda-avond ge organiseerd. Tijdens deze avond zal o.m. mevrouw Straalman-Delleman een lezing houden en antwoord geven op vragen welke men haar kan stellen. Verder zal worden vertoond de film strip „Ontwikkeling en geboorte". De toegang tot deze avond is gratis. De aanvang is gesteld op half acht. GROTE MATERIëLE SCHADE Een vrachtauto en een personenauto kwamen op de Kerkewijk, ter hoogte van het Stationsplein met elkaar in botsing, met als gevolg zeer grote ma teriële schade. De oorzaak van dit incident was dat de bestuurder van de vrachtauto niet had gezien dat de personenauto hem juist wilde passeren, toen hij het sta tionsemplacement wilde oprijden. Pro- ces-verbaal werd opgemaakt. dat j.l. vrijdagochtend een 13- jarig meisje op de fiets werd aangere den door een personenauto, en wel op de hoek Kerkewijk-Industrielaan? dat het meisje een zware hersen schudding opliep? dat de bestuurder van de auto in kwestie is doorgereden? dat een dame met een kind ach terop haar fiets van dit ongeluk ge tuige geweest moet zijn? dat deze dame wordt verzocht zich voor het geven van inlichtingen op het bureau van politie te vervoegen? dat er deze week weer twee win kelende dames hun fiets onbeheerd en niet op slot lieten staan? dat, toen zij uit de winkel kwa men, hun fietsen waren verdwenen? dat een van dezè dames blijkbaar niet eens meer heeft geweten dat zij haar fiets bij zich had, want dat de fiets van weer een andere dame, die zonder erg héór fiets had meegenomen, op het politiebureau is terechtgekomen? dat laatstgenoemde dame er dus blijkbaar nog geen erg in heeft gehad dat zij thans de verkeerde fiets thuis heeft staan? dat de andere winkelende dame intussen de door haar aangetroffen fiets weer heeft kunnen ruilen voor haar eigen fiets? dat, behalve met deze fietsen- puzzle, de politie ook geen raad weet met een zwart-bonte vaars welke nu al meer dan een week geleden in een wei land aan het Benedeneind werd aan getroffen? dat de baas van deze vaars hem blijkbaar ook nog niet heeft gemist? dat het echter veel erger is ge steld met het feit dat de politie thans moet zoeken naar de dader van een fietsendiefstal? dat namelijk maandagnacht een fiets, een vrij behoorlijk karretje, uit een schuur achter een woning werd weggehaald? ^^llllllllilllllllUlllllinillllllllllllllllMIIIIIIIIINillllllMIIIINIiillliiillllllll^^ Heden, vrydag 4 november (In geb. Eikenlaan) AVRO- programma „De AVRO trekt aan de bel". Zaterdag 5 november (Terrein „De Salamander") 3.30 uur, districts selectiewed strijd voor de KNVB tussen een Utrechts en Arnhems elf tal. Dinsdag 8 november (In geb. Eikenlaan) 8 uur, filmavond van Jan P. Strijbos, onder ausp. van Vogelbescher- mingswacht „Zuidwest Velu- we". Woensdag 9 november (In geb. ,,'t Trefpunt") 7.30 u., propaganda-avond van de Ned. Ver. voor Sexuele Her vorming. Spreekster mevr. Straalman-Delleman. Luxor Theater Van heden vrijdag tm. maan dag de film „Meisjes voor Tan- ger" en van dinsdag tm. don derdag „De catacomben van Berlijn". =1 drijfspanden te vestigen door middel van het verlenen van hypothecaire en inrichtingscredieten. De stichting is gevestigd te Amster dam, Sarphatikade 11, waar men na dere inlichtingen kan inwinnen. Met ingang van 1 november is de drukke route UtrechtArnhem via De Klomp en Ede in de avonddienst van de wegenwacht opgenomen. Dit betekent dat de wegenwacht van de ANWB hier voortaan tot elf uur 's avonds zal patrouilleren. Het Comité Winteravondlezingen al hier is er wederom in geslaagd voor dit seizoen een serie van vier interessante lezingen te organiseren. Dinsdag 22 november a.s. zal als eer ste van deze serie in gebouw ,,'t Tref punt" een lezing worden gehouden door de heer D. van de Meulen met als on derwerp „Yemen, eens het rijk van de Koningin van Scheba". Deze lezing zal met lichtbeelden worden geïllustreerd. Eveneens met lichtbeelden zal op 24 januari een lezing worden gehouden in gebouw ,,'t Trefpunt" door mej. Knot tenbelt, met als onderwerp „Schilde rijen zien". De derde lezing vindt plaats op 28 februari in hotel „De Korenbeurs". De ze wordt dan gehouden door mr. A. W. Kist met als onderwerp „Wat doen wij voor de geestelijke basis van Europa?". De vierde en laatste lezing, welke zal worden gehouden door ds. J. M. van Krimpen uit Rotterdam over „Jeugd- nihilisme" vindt plaats op 20 maart, eveneens in hotel „De Korenbeurs". KUWm lllllllllllllllll llllllll llllllll INIIIIIIIUIRIIIMIIIIIIIIUUa Op 1 november jl. herdacht mej. W. Bolderman de dag waarop zij 50 jaar werkzaam was bij Gebr. van Leeuwens Wolindustrie. De laatste jaren is zij in het magazijn werkzaam. In aanwezigheid van de gehele di rectie werd de jubilaresse gehuldigd bij monde van de heer J. van Leeuwen, die haar een enveloppe met inhoud en bloemen aanbood. De heer Jansen, mede-directeur, stelde mej. Bolderman als voorbeeld voor het gehele personeel wat plichtsbetrachting betreft. Van het gehele fabriekspersoneel ont ving zij talrijke geschenken. In 1945 was aan mej. Bolderman reeds de ere medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, uitgereikt. Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken bekend, dat de zui vere huisslachtingen, d.w.z. de slachtin gen van varkens, schapen en geiten, die niet gestorven of in nood gedood zijn en waarvan het vlees uitsluitend bestemd is voor het huiselijk gebruik van de bewoners van het perceel, waar het dier werd geslacht, aan de gewone keuring zijn onderworpen. Derhalve moeten varkens, schapen en geiten als bovenbedoeld zowel voor als na het slachten worden gekeurd door de daar toe aangewezen deskundigen en mag tot slachten niet worden overgegaan al vorens daartoe schriftelijk ver gunning of voorwaardelijke vergunning is gegeven. Hij, die een varken, schaap of geit wil slachten, moet daarvan tenminste vier dagen tevoren kennis geven met gelijktijdige voldoening van de ver schuldigde leges ad. f 0.50 per vergun ning, alsmede van het vastgestelde keurloon, zijnde f 3,voor een varken, f 1,voor een schaap en f 0,75 voor een geit. Hiertoe bestaat gelegenheid op iedere werkdag des voormiddags tussen 9.00 en 12.30 uur ten kantore van de ge meente-ontvanger, Hoofdstraat no. 34, alhier. Er is gelegenheid tot slachten op maandag t.m. zaterdag 10.00 uur. De keuring heeft plaats van dinsdag t.m. zaterdag 11.00 uur, zodat dus des maan dags niet wordt gekeurd. De geslachte dieren moeten compleet, dus met organen en darmen, beschik baar worden gehouden tot de keur meester er is geweest. De keuring na het slachten heeft steeds de daaropvolgende dag plaats. Het is toegestaan te slachten in de goedgekeurde slachtplaatsen van de plaatselijke slagers of wel in de export slagerij van de fa. G. J. van de Boven- kamp en Zonen. Toen de familie Van Ginkel van Molenstraat 18 in Veenendaal zon dagavond bij de warme kachel zat, werden vreemde geluiden in de schoorsteen gehoord. De vijfde de cember "is al weer dichtbij en on willekeurig dacht men aan een wat vroege Zwarte Piet. De geluiden bleven echter ook de volgende en daaropvolgende dag maar aanhouden en waar men toch eigenlijk niet meer in een zo hard nekkige Zwarte Piet geloofde, werd het toch weieens tijd een onderzoek in te stellen. Dinsdagmorgen werd het lawaai zo erg en kwam er zo veel roet naar beneden dat het hoofd van het gezin zich vermande. Rug gelings ontdekte hij tussen de ka chelpijp en de schoorsteenopening iets van een vogelvleugel welke daar bekneld zat. Hoewel de kachel roodgloeiend stond, werd de pijp er toch maar af gehaald. En wat kwam er voor de dag? Een postduif met ring Holland '55 nr. 782555. Het dier bleek in vrij goede con ditie te zijn en het had de roostering boven de hete kachel uitstekend doorstaan. De eigenaar van deze wonderduif kan zich op bovenge noemd adres vervoegen. GESLAAGDE FILMAVOND CULT. NAT. HIST. VER. „Z.-O. UTRECHT" Het was weer een zeer goede keus welke de vereniging Zuidoost Utrecht gedaan had door de bekende amateur cineast mr. C. C. Nengerman uit Drie bergen uit te nodigen een avond te ver zorgen. De belangstelling voor deze avond die dinsdag werd gehouden in hotel Stuy- venberg, was dan ook groot, wat be wijst dat deze vereniging nog steeds aan populariteit wint. Alvorens zijn kleurenfilms te draaien leidde de heer Nengerman deze in met een gezellig praatje. Hierin kwamen be halve de natuurkennis ook het grote geduld tot uiting, dat betracht moet worden bij het opnemen van films in de vrije natuur. Dat de heer Nengerman daar vol komen in geslaagd was werd wel be wezen door de films die daarna ge draaid werden, welxe de grootste be wondering afdwongen bij de vele be zoekers. „DE DRIEHOEK" BEHAALDE WEDEROM OVERWINNING De biljartvereniging „De Driehoek" heeft ook de tweede wedstrijd om het kampioenschap van Rhenen gewonnen. „BVR" werd met 6—2 verslagen. Na te Paramaribo aan land te zyn gegaan spreidden de Kotta Missies kleurige doeken over de weg, waarover het koninklijke paar kon lopen op weg naar de crème calèche. Voor de competitie staat zaterdag middag op het programma de uitwed strijd van DOVO tegen WOG te Har derwijk. Geen gemakkelijke wedstrijd bij WOG thuis, maar de DOVO-ploeg schijnt vooral in uitwedstrijden sterk te zijn, zodat hier wellicht winstkansen liggen voor de rood-witten. Triangelboys zal het in Zeist tegen koploper Jonathan zeer zwaar te ver duren krijgen. Verder vraagt a.s. zaterdagmiddag de selectiewedstrijd KNVB Utrecht tegen Arnhem de belangstelling. Deze wed strijd wordt te half vier op het Veenen- daalterrein gespeeld. Voor de reserve-elftallen is het vol gende programma vastgesteld: Ermelo 2 DOVO 2. Jonathan 3 Tr. Boys 2. Valleivogels 2 Kulan 2. De Merino's 3 DOVO 4. Matjan 3 Tr. Boys 3. De voetbalvereniging VRC heeft door de vervroegde overschrijving van de „Veenendaal"-spelers Schuilburg en Heemsbergen een belangrijke verster king voor het eerste elftal gekregen. Deze beide spelers zullen a.s. zaterdag voor het eerst meespelen in de wed strijd tegen SKVW uit Winterswijk, welke wedstrijd aan de Brinkersteeg gespeeld wordt. Ook E. Davelaar zal weer van de partij kunnen zijn. 2079 Dees, M. P., Nieuweweg 168. 2020 Gent, H. van, Munnikenweg 133. 3137 Kleijer, I., Slagsteeg 5, Bennekom. 2270 Muziekinstituut (Dir. Gijsbert v. Zanten) Kerkewijk 64, b.g.g. 2314. 2686 Turkesteen, J., Textielhandel, Zandstraat 101. 2230 Vunderink, G. J., bestuurder „Unitas", Rembrandtlaan 11. 2210 Weijers, J. C. H., Zandstraat 33. Mijnheer de redacteur, Gedurende enige weken hebben we genoten van Rhenen en zijn prachtige omstreken: de mooie uitzichten vanaf de Grebbeberg op Rhenen en Wagenin- gen, de mooie wandelingen door het Rhenense bos. En dan Rhenen zelf. Schilderachtig zijn de nauwe straatjes, steil afdalend naar de Rijn. Vanaf de noordelijke Rijnoever hebben we Rhe nen met zijn prachtige Cuneratoren kunnen bewonderen. Wat landschaps- schoon betreft ken ik geen plaats in Nederland, die de toerist zoveel afwis selends biedt. Maar ook de service, die de bezoeker hier geboden wordt, is buitengewoon. Als eerste instantie moet dan zeker de onvolprezen VVV genoemd worden wier inlichtingen up-to-date zijn en die meehelpen om de automobilist, wiel rijder en wandelaar in een korte tijd met al het schoons van Rhenen te laten kennismaken. Aan de materiële ver zorging van Rhenens bezoekers wordt een buitengewone aandacht besteed. In één woord: als bezoeker ondervindt men dagelijks dat al het mogelijke gedaan wordt om het hem in alle opzichten naar de zin te maken. Jammer echter, dat er twee factoren zijn, die hier remmend op werken. In de eerste plaats: Als men van ho tel „De Koning van Denemarken" on geveer honderd meter in de richting Utrecht wandelt, worden gezichts- en reukorgaan pijnlijk getroffen door een enorme vuilnisbelt. Verwonderd vraagt de bezoeker zich af, hoe het mogelijk is, dat in een gemeente waar alles wordt gedaan om het de bezoeker naar de zin te maken, juist op een plaats waar men een prachtig gezicht op de Rijn heeft, dit uitzicht op een zo in het oog lopen de manier ontsierd wordt. Bovendien krijgt de vreemdeling, die vanaf Utrecht Rhenen binnenkomt een totaal verkeerd beeld van de hygiënische omstandig heden in Rhenen. In de tweede plaats is het mij opge vallen, dat, terwijl de VVV een prima verzorgd boekje uitgeeft voor tien wan delingen door de omstreken van Rhe nen, het op sommige wegen, b.vde weg Arnhem Utrecht, onmogelijk is, zonder levensgevaar te wandelen. Waarom? Om de eenvoudige reden, dat op deze wegen, waar per dag hon derden auto's langs snorren, geen wan delpaden geprojecteerd zijn. Zou men toch de euvele moed hebben hier te willen wandelen, dan is dat alleen mo gelijk op de manier zoals de ganzen dit doen; bovendien moet men zorgvuldig (Zie verder pagina 2.) IR. GROENDIJK HIELD EEN LEZING OVER GRASLAND EN WINTERVOEDING Over bovenstaand actueel onderwerp hield de Rijkslandbouwconsulent voor Utrecht, Ir. Groendijk, een lezing voor de afdeling Rhenen van het U.L.G. en P.J.G.U. in de openbare lagere school. De P.G.J.U.-voorzitter, de heer Polstra, opende de bijeenkomst met een har telijk welkom. Nadat de heer Groen dijk het woord had genomen, begon deze zijn inleiding met de resultaten van de L.E.I.-boekhouding van een honderdtal bedrijven uit de provincie Utrecht. Dit betrof het laatste boekjaar Mei 19541955. Spreker had geconsta teerd dat ruim vijftig procent dezer be drijven verlies had geleden. Het meest gunstig kwam de Kromme-Rijnstreek uit de bus, het slechtst de zuivere wei- debedrijven. Tussen deze twee liggen de gemengde zandbedrijven. Spreker noemde de uitslagen bedroevend slecht; in vele gevallen had de boer nog aan- Voor een BRIL natuurlijk naar Ziekenfondsleverancier HOOFDSTRAAT 106 - VEENENDAAL zienlijk minder verdiend dan zijn ar beiders, doch deze cijfers liggen er en wij hebben ons nu af te vragen wat wij doen kunnen om verbetering in deze situatie te brengen, aldus spreker. Door de aankoop van grote hoeveelheden krachtvoer in verband met de lange winter en de slechte kwaliteit van het ruwvoer, is dit verlies zo groot gewor den. Spreker is er evenwel van over tuigd dat de meeste bedrijven te veel vee op stal hebben gehad. Als maat regelen ter verbetering van de uitkom sten wil spreker noemen: meer en be ter ruwvoer uit eigen bedrijf winnen, besparing op arbeidskrachten (door me chanisatie) en een meer productieve veestapel. Het opstellen van een weide- plan is een eerste eis. Dit plan moet nu reeds worden klaargemaakt en a.s. zo mer uitgevoerd, zodat het de volgende winter kan worden toegepast. Aan het punt bemesting gekomen zijnde waar schuwde spreker voor het klakkeloos rondstrooien van grote hoeveelheden kunstmest. Dit veroorzaakt onnodige uitgaven, wanneer niet door grond onderzoek is uitgewezen dat dit nood zakelijk is. Spreker waarschuwde even eens voor de particuliere knoeilabora- toria waarvoor de voorlichtingsdienst geen adviezen omtrent bemesting ver strekt. Na nog gesproken te hebben over de stikstofbemesting en het inkui len van groenvoer, werd deze lezing besloten. Hièrna dankte de voorzitter Ir. Groendijk voor de interessante le zing en de aanwezigen voor hun be langstelling. AANVANG KERKDIENSTEN GEWIJZIGD Gedurende de wintermaanden, in gaande zondag 6 november, zullen de diensten in de Ned. Herv. Kerk te Ach terberg tot nader aankondiging des n.m. 6 uur in plaats van 6.30 uur aanvangen. Temidden van vallende bladeren en gierende herfststormen is er toch in Ouwehands Dierenpark een klein vleugje lente doorgedrongen. In de ruime warme verblijven van het die renpark hebben namelijk twee Guana- co's het leven geschonken aan twee lief tallige babies. Parmantig staan de beide babies op hun nog wat wankele en houterige benen. Ze zijn moeilijk t.e benaderen en wensen door niemand aangehaald te worden. De beide mama's waken zorgvuldig over hun kinderen en de oppasser waarschuwt steeds: blijft uit de buurt, mensen! Wanneer ze naar buiten mogen? Zo dra ze een beetje stevig op hun benen staan en de winden minder guur waaien rond de toppen van de Grebbeberg. Liefhebbers zullen de dieren toch wel kunnen zien, daar de bezoekers vrij in de winterverblijven worden toegelaten. Zo bouwt de natuur steeds voort aan de uitbreiding van dit ook in de winter uitermate fraaie park. SAMEN 1000 JAAR OUD De pastoor van het liefelijk Brabants „Vincent van Gogh-dorp" Nuenen, de weleerwaarde heer H. Aldenhuijsen, had uitgerekend, dat hij met zijn zes broers en zijn zeven zusters gisteren tezamen precies duizend jaar oud was. De zeven broers en de zeven zusters uit het Rhenense gezin Wolff, gisteren samen driehonderdelf jaren, twee maanden en drie en twintig dagen oud, hebben zich gaarne gehaast om de beide Nuense zeventallen hun geluk wensen te doen toekomen. In de NBM-garage te Rhenen werd in intieme kring het heuglijke feit her dacht, dat autobus 1518 gisteren 1.000.000 km had gedraaid of te wel 25 maal de omtrek van de aarde had af gelegd. Behalve het garage-personeel van Rhenen, was ook aanwezig de heer Van Randewijk, chef van de exploitatie. Om 11 uur 's ochtends hield de di recteur van de Mij., de heer E. D. Klin- kert, een kleine rede, waarin hij het gehele personeel van Rhenen dank bracht voor de werkwijze en de zorg over het wagenpark. Aan deze zorg en aan de behandeling door de chauffeurs is het te danken, dat deze prestatie, die niet zoveel voorkomt, is geleverd. De heer Klinkert sprak vervolgens de wens uit, dat in de toekomst dezelfde ijver en zorg gewijd zal worden aan het gehele wagenpark van de NBM. Na deze rede werd een plaatje ge maakt, zodat dit historische feit werd vereeuwigd. Nadat directeur en per soneel een uurtje onder het genot van een kop koffie, met een sigaartje en gebak, hadden doorgebracht, hoorde dit feit weer tot het verleden. VOOR AANKLEDING „ONS GENOEGEN" Te Amerongen heeft zich onlangs een comité gevormd om er voor te streven dat de leden van de muziekvereniging „Ons Genoegen" uniformen zouden krijgen. Teneinde een begin te maken met het bijeenbrengen van de gelden werd zaterdagavond in het verenigings gebouw een film- en muziekavond ge geven. De voorzitter van het voorlopige comité, de heer Effius, deed een beroep op de inwoners om er voor te zorgen dat de muziek de plaats die haar in de dorpsgemeenschap toekomt, waardig kan vervullen. Uniforme kleding is een eerste vereiste. Door de „Boerenkapel", gevormd uit leden van Ons Genoegen, werd een aan tal vrolijke nummertjes „weggeblazen" onder de leiding van de heer D. van Remmerden, die ook de conferènce ver zorgde. Boze tongen beweren, dat de muziek even goed zou spelen als deze „gast"-dirigent niet met zijn stokje ge zwaaid zou hebben. Overigens, de men sen hebben gelachen en daar ging het tenslotte om. Nogmaals werd vertoond de vorig jaar door Ons Genoegen ge maakte dorpsfilm. Hoewel pas een jaar geleden, was het toch weer plezierig deze film nogeens te kunnen zien. De zaal was stampvol. Deze grote be langstelling bewijst echter eens te meer hoe de Amerongse gemeenschap met „haar genoegen" meeleeft. De korte tour nee van Maxi en Ernst Baier's IJs- ballet door Ne derland belooft te overtreffen wat tot nu toe op dit gebied in ons land is vertoond. Zo juist vernamen wij uit het winter kwartier van deze beroemde ijskam- pioenen, dat zij in Utrecht (10 t.m. 12 november in de Beatrix-Irenehal- len) en in Am sterdam (v.a. 22 nov. in de Apollo- Hal) twee pro gramma's in één voorstelling bren gen. Niet alleen wordt dus het een hele voorstelling vullende „Olym pische Reis" ver toond, maar bo vendien wordt de fantasie „Circus liefde" in dezelfde voorstelling ge bracht, een reeks taferelen, waar van honderddui zenden reeds heb ben genoten. De vermaarde lij der Sönke Jensen als toreador op het bovenste plaatje. De dames daar onder zUn de Ziegveld-girls. (Van onze weerkundige medewerker.) Eind vorige week kwam er een berichtje op de telex van de dag- en nieuws bladen, waarin met enkele regels stond vermeld dat professor F. Baur te Bad Homburg (een bekend meteoroloog) voor Duitsland een zachte winter had voor speld. Hij grondt zijn voorspellingen op het toenemen van de zonnevlekken- activiteit in de afgelopen zomermaanden, terwijl de komende winter tevens een winter is na een elfjarig zonnevlekkenminimum en dergelijke winters, aldus Baur, zijn in de regel zachter dan normaal. Nu kunnen wij in ons weerpraatje hierop niet al te uitgebreid ingaan, maar het is interessant te lezen hoe o.a. dr. W. van der Bijl (van het KNMI te De Bilt) evenals professor dr. S. W. Visser in het tijdschrift Hemel en Dampkring, deze professor Franz Baur op onjuistheden hebben betrapt, dit resp. in het september nummer van 1952 en in het meinummer van 1950 van genoemd tijdschrift. Weersverwachtingen op lange ter mijn, aldus dr. Van der Bijl, zijn zowel belangrijk als moeilijk. Van het eerste is een ieder overtuigd; van het tweede maar weinigen. Niet alleen de leek, maar ook sommige kundige onderzoe kers onderschatten deze moeilijkheden. Tot deze laatsten behoort ook pro fessor dr. Franz Baur, destijds direc teur van een Duits Meteorologisch In stituut, hetwelk zich bezig hield met deze voorspellingen op lange termijn. In Mei 1945 verdween dit instituut, maar professor Baur voelde er niet voor een ondergeschikte baan te krijgen bij het Duitse Meteorologische Instituut te Bad Kissingen, met als gevolg dat hij de laatste jaren „Privatgelehrter" is ge bleven. VOORSPELLING NIET OFFICIEEL In dit verband zouden wij er al da delijk op willen wijzen dat de voorspel ling van een zachte winter geheel op naam en verantwoording van profes sor Baur komt en niet is uitgegeven door een Duits weerkundig instituut zoals in ons land het KNMI te De Bilt. Het zou niet juist zijn alles af te kra ken wat professor Baur op het gebied van voorspellingen op langere termijn heeft gedaan. Met succes heeft hij in de oorlogsjaren enkele strenge winters reeds in de herfst weten aan te kon digen, maar in november 1951 begon Baur al met twee voorspellingen uit te geven. Zijn laatste voorspelling was dat de winter van 19511952 een koude winter moest worden, de herfst vol deed aan alle voorwaarden waarbij in de periode van 1865 tot 1950 een strenge winter was gevolgd. Maar de winter werd zacht!- v De laatste jaren hebben wij maar weinig daverende dingen meer van pro fessor Baur gehoord, althans geen voorspellingen. Plotseling verscheen er nu vorige week dat berichtje over een zachte winter, hetwelk Baur waar schijnlijk aan journalisten zal hebben verstrekt, daar anders „Reuter" dit be richt niet zo maar op hpt Europese telexnet zou hebben gezet. VERLEDEN JAAR ZONNEVLEKKENMINIMUM Zoals wij al schreven, baseert Baur zijn voorspelling op het feit dat de zon- nevlekkenactiviteit sterk toeneemt en de winter één jaar na een zonnevlek kenminimum in de regel zacht is. Wanneer wij niet verder van huis gaan, ruim 50 jaar, dan zien wij dat de jaren 1901, 1913, 1923, 1933 en 1944 evenals 1954, een zonnevlekkenmini mum te zien gaven. De winters welke één jaar na deze zonnevlekkenminima voorkwamen, wa ren te De Bilt vrijwel alle zachter dan normaal. In afwijking met de normale was de winter van 19021903 0.8 gr. C. te zacht; de winter 19141915 1.4 gr. C.; de winter 1924—1925 1.7 gr. C.; de winter 19341935 2.4 gr. C.; de winter 19451946 0.1 gr. C. te koud. Dit zijn de afwijkingen van de gemid delde etmaaltemperaturen te De Bilt gemeten. Hieruit blijkt dat in de meeste gevallen deze winters zacht tot zeer Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2917 zacht waren, alleen de laatste winter, die van 1945—1946 vrijwel normaal. SOMS OOK STRENG? Nu hebben wij voor de aardigheid eens de moeite genomen om nog even verder terug te bladeren en zo blijkt dat ook in de jaren 1843 en 1889 een zonnevlekkenminimum voorkwam, de winters welke hier een jaar later op volgden, waren uitzonderlijk streng. Zowel de winter van 18441845 als die van 18901891 (de bekende schrij ver Herman de Man schreef over deze laatstgenoemde winter de streekroman „De strenge winter van 't negentig"), behoorde tot de strengste winters van de laatste 250 jaar. Dit is er oorzaak van dat wij ons even hebben afge vraagd of er zich de laatste 50 jaar in die verhouding (na zonnevlekkenmini mum strenge winter) iets heeft veran derd. Wij twijfelen er niet aan of het grootste percentage van onze lezers wil hopen dat professor Baur gelijk zal krijgen, maar laten wij met zijn voor spelling voorzichtig zijn. Naar onze me ning is er voor de kolenhandelaren nog geen reden om met een „dooigezicht" bij de „zakken" neer te gaan zitten en voor ons geen reden de in behandeling zijnde „brandstoforder" te annuleren. De VALLEI-riks, welke de vorige week werd uitgegeven bü de firma T. HA20»ch, Hoofdstraat 27 te Vee nendaal, werd niet gevonden. Hier door is de VALLEI-riks, welke deze v/eek weer in het verspreidingsge bied van ons blad wordt uitgegeven, tien gulden waard geworden. Het nummer van deze nieuwe riks is D 876580. Het is weer een rood gedrukt nummer, dus een riks met de beel tenis van Prinses Wilhelmina. Kijkt u deze week goed uit naar de ryks- daalder met het rode nummer D 876580. Indien u deze riks voor a.s. don derdagmiddag 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie direct in contanten uitbetaald. De premie van de VAL LEI-riks bedraagt dus thans f 7,50. EDE. De Edese bakker G. de V. ver loor deze week zijn tas, waarin zich behalve enkele bescheiden, ook een geldsbedrag van f 58,bevond. De tas werd gevonden door twee jongens van 8 en 9 jaar. Toen deze jongens naar huis wilden gaan om hun ouders deze vondst te laten zien, werden zij aan geklampt door een man, die verklaarde, dat die tas van hem was. Natuurlijk ga ven de jongens toen de tas over, doch achteraf bleek, dat deze onbekende man de wettige eigenaar niet was. De man is spoorloos verdwenen en de bakker is zijn tas kwijt. WAGENINGEN. Door het Nationaal Volkstoneel zal morgen, zaterdagavond, in de schouwburg Junushof te Wage- ningen een voorstelling gegeven wor den met het toneelstuk „De witte non", een spel in vijf bedrijven naar de be kende roman van deze titel. LUNTEREN. De Lunterse kerktoren wordt van een nieuwe leibedekking voorzien, terwijl tegelijk ook het houten beschot, voor zover nodig, wordt ver nieuwd. Enkele arbeiders zijn al enige tijd met dit karwei bezig en zij trekken bij hun gevaarlijke bezigheid langs de torenspits veel belangstelling. Voor volgend jaar staat nog een belangrijke verbetering van de toren op het pro gramma. Op de gemeentebegroting voor 1956 is namelijk een post uitgetrokken van f 50.000,voor de inwendige res tauratie van de toren, welke gebleken is dringend nodig te zijn. Onder meer zullen er betonvloeren moeten worden gemaakt met het oog op brandgevaar. EDE. De 15-jarige G. F. uit Ede, die met nog enkele andere kornuiten zon dagmiddag in de omgeving van het kamp De Driesprong liep te wandelen, vond in een vuilnisstortplaats een ba kelieten doosje. Toen hij het tegen een muur kapot gooide, viel er een wit poeder uit. De jongelui wilden weieens weten wat dat voor poeder was en hielden er daarom een vlammetje bij. Er ontstond een steekvlam, waarbij de jongen ernstige brandwonden aan het gelaat en de handen opliep. Het witte poeder bleek achteraf magnesiumpoe der te zijn, dat bij militaire oefeningen wel wordt gebruikt om het effect van bepaalde vuurwapens na te bootsen. EDE. Dinsdag 15 november a.s. zal op het marktterrein alhier de najaarskeu ring van stieren plaats vinden volgens het Gelders Stierenreglement 1952. -WIJZE WOORDEN- DUIDELIJKHEID.... Men moet diepzinnig zy'n in heldere bewoordingen, niet in duistere. (Joubert.)

De Vallei | 1955 | | pagina 1