DE VALLEI „VOETBALLER" maakt brokken Jo <4 René Utrechtse amateurs winnen met 3-2 van Arnhemse Opmars van DOVO in Harderwijk gestuit VéGé-speculaas TAFELTENNIS V*R*C* verslond S«K*VÏW* met huid en haar 9-0 Voor de Jeugd S.K.F. I Austerlitz II 1—1 Uitslagen reserve - elftallen Pech Verkeersregel De vacantietrip van Bert en Bram Slotboom behoedde Trian gelboys voor een debacle Musketiers won met 9-1 Rhenense jongen in Amerika Grote schade door onvoorzichtigheid! De limerick van de week WAS HET MAAR WAAR... Nuttige tips van Marja NIEUW! lVn pak t'2 pond halen 2 ons betalen FEUILLETON Een Utrechts K.N.V.B.-amateurelftal heeft zaterdagmiddag in Veenendaal met 32 gewonnen van een Arnhems amateurelftal, nadat het Arnhems elf tal met de rust een 10 voorsprong had gehad. Na een vrij zwak begin van beide elftallen kwam aanvankelijk de Arn hemse ploeg tot beter spel. Er werd aardig gecombineerd, terwijl de achter hoede een zeer betrouwbare indruk maakte. In de tweede speelhelft kwam de Utrechtse ploeg echter tot betere resul taten en vooral in het laatste kwartier was er van een duidelijk overwicht sprake, hetgeen ook de overwinning op leverde. Van Kooten (Velox) verdedigde zijn doel behoorlijk, al maakte hij zo nu en dan vreemde uitlooppogingen. Van de beide backs J. Heikamp (Veenendaal) en Sambeek (Velox) speelde de Veenen- daler zeer verdienstelijk, al was hij de oorzaak van het tweede Arnhemse doelpunt. In de middenlinie speelde spil Kuus (Hercules) een zeer goede partij, evenals Haars van U.V.V. De Veenen- daler P. Muller was voor rust beslist onvoldoende, na de rust, toen de Utrechtse ploeg meer aanvallend speel de, kwam hij ook beter in vorm. In de Utrechtse voorhoede was rechtsbuiten Bakker van UW de beste man, rechtsbinnen C. Heikamp (Vee nendaal) en midvoor Caverlé (St. Boys) kwamen niet tot grote daden. De lin kervleugel Sutters (H.M.S.) en G. van de Weerdhof (Veenendaal) speelden be slist zwak. Beide spelers waren aan vankelijk als reserves opgesteld. Wanneer we de Arnhemse ploeg na der bekijken, dan was hier de grote man spil Hellegering van WAVV. Doel man Jansen, eveneens WAVV was, on danks het feit, dat hij drie maal ge passeerd werd, toch betrouwbaarder dan zijn Utrechtse collega. Het feit dat hij èn zijn clubgenoot Meynen op de linksbackplaats en Heilegering als spil voor zich had, zal daar misschien niet vreemd aan zijn geweest. Bovendien was rechtsback Rikken (Esca) eveneens bij zonder trapvast. Van de middenlinie noemden wij reeds Hellegering als uit blinker, maar ook Weigraven (Arnh. Boys) en Wessels (WAVV) bleken zo wel aanvallend als verdedigend vol doende te zijn. De Arnhemse voorhoede bestaande uit Derks (Ede), Roseboom (Ede) Steenbakkers (Esca), Willems (VDZ) en van Reemst (WAVV) maakte over het geheel een betere indruk dan de Utrechtse aanvalslinie, waarbij Steenbakkers ook nu steeds een ge vaarlijke speerpunt uitmaakte. Dank zij Ook de tweede wedstrijd is niet on gunstig afgelopen voor de Veenendaalse ploeg. Het gelijke spel was zeker ver diend. In aanmerking genomen dat hier een pas beginnende vereniging aan het werk was, speelde SKF een vrij be hoorlijke partij korfbal. Het zwakke punt is nog het schieten. De ploeg speelde in dezelfde samen stelling als tegen Filo's, echter bleek mevr. Van Jaarsveld vervangen te zijn door de ex-Blauw-witspeelster Sloch- tenberg. Zij bleek het spel nog steeds behoorlijk onder de knie te hebben. De eerste aanvallen waren voor SKF. Ook dit keer zagen wij te weinig goede combinaties. Farber probeerde het dit maal van afstand. Eenmaal had een schot van hem beter lot verdiend, het ketste n.l. uit de mand terug. Het middenvak deed het eveneens beter dan vorig maal, al was het kleine vak beslist een voordeel voor de „slin gers" van Visser. De verdediging is o.i. wel het beste vak. De wijze waarop b.v. de bal op gebracht werd na iedere afgeslagen aanval was uitstekend te noemen. Eerst na een half uur spelen slaagde Farber er in voor SKF te doelpunten (10), met welke stand ook de rust in ging. Hoezeer de SKF-aanval zich ook na de rust inspande om de voorsprong te vergroten, de Austerlitz-verdediging hield stand, ofschoon zij enkele malen door het oog van de naald kroop. Ten slotte viel aan de andere kant de ver diende gelijkmaker. Koppenberg liet zich even verschalken en onder grote vreugde van Austerlitz was de stand gelijk (1—1). Beide partijen hadden daarna nog vele kansen de overwinning te behalen, maar het schot faalde. In hun pogingen de zege uit het vuur te slepen speelde Austerlitz wat te fors. Aanstaande zaterdag gaat SKF bij de koploper, SVMM, op bezoek. Wij achten de SKF-ers in staat in Maarn voor een verrassing te zorgen, mits zij de op stelling iets wijzigen. het goede spel van spil Kuus kwam hij echter niet tot gevaarlijke schoten. Toch kwam het eerste doelpunt in de 30ste minuut van hem. Rechtsback Rikken had de bal ver over de midden lijn opgebracht en Steenbakkers kon nog juist zijn hoofd onder de bal zetten om doelman van Kooten kansloos te slaan. De Arnhemse achterhoede had voor rust alleen te maken met rechts buiten Bakker, die steeds scherp trachtte door te stoten. Na de rust werd in het Arnhems elf tal een kleine correctie aangebracht, doordat linksbuiten Van Reemst van plaats verwisselde met linksbinnen Willems. Gevaarlijker werd deze lin kervleugel daardoor niet. De Arnhemse verdediging kreeg het daarna veel zwaarder te verantwoorden en na een half uur spelen kwam dan eindelijk een doelpunt. Reechtsbuiten Bakker schoot keihard en raak in. Een kopbal van Cees Heikamp werd nog juist door de paal gekeerd. Na aardig samenspel tussen linksbuiten Sutters en midvoor Caverlé kon eerstgenoemde scoren. Vanaf de aftrap maakte mid voor Steenbakkers er direct weer 22 van. Drie minuten voor tijd kon midvoor Caverlé zich eindelijk eens losmaken van Hellegering, hetgeen het winnende doelpunt opleverde (32. Climax 1 heeft voor de tweede ach tereenvolgende maal een 91 neder laag geleden, nu tegen de koploper UBTV 1. Alleen W. van de Pol, die Van Eist verving, wist een partij op zijn naam te brengen en daarmede de eer te redden. N. van Manen en H. van de Loosdrecht kwamen niet tot winst. De overige uitslagen zijn: le kl. A Kr. en Vr. 1—Treffers 3 6—4 2e kl. C Swift 2 Tempo 173 Tempo 1 RTC 1 7—3 3e kl. E Ritac 4 Sorry 146 Kr. en Vr. 2 RTTV 2 4—6 Kr. en Vr. 3 0—10 Swift 5 5—5 Fortissimo 1 46 3 RTTV 3 2—8 3 RTC 3 6—4 4e kl. H ZTTC 2 Ritac 6 RTTV 3 - Kr. en Vr. 4e kl. I Fortissimo Res. 4e kl. C. Panter 3 Ritac 8 Ritac 7 Swift 6 Sorry 3 Ritac 7 Swift 7 Swift 6 RTC 4 Panter 3 Zaterdag ontvangt Climax van Chef ana uit Naarden. 1—9 4—6 7—3 7—3 10—0 bezoek DOVO heeft het in de uitwedstrijd tegen VVOG in Harderwijk niet kun nen bolwerken en is met een 40 ne derlaag naar Veenendaal teruggekeerd. Door deze overwinning hebben de Har derwijkers revanche genomen voor de nederlaag vorig jaar in Veenendaal ge leden, welke hun toen een kampioen schap kostte. ~De eerste helft gaf een gelijkopgaan- de strijd te zien, met VVOG iets ge vaarlijker. Reeds direct na de aftrap had de thuisclub succes, toen een kop bal van de rechtsbinnen doel trof. Van Zetten had in de eerste helft Vrouwe Fortuna beslist niet aan zijn zijde. In de tweede helft was het spel moei lijk te volgen, doordat er een dichte mist boven het veld hing. VVOG was in deze periode de meerdere van DOVO en het heeft dit in enkele doelpunten we ten uit te drukken, zodat de eindstand uiteindelijk 40 werd. Ermelo 2 DOVO 2 2—4 Jonathan 3 Triangel Boys 2 22 De Merino's 3 DOVO 426 Matjan 3 Triangelboys 370 Het Winterwijkse SKVW heeft wei nig plezier gehad van het bezoek aan VRC. Met een zeer gevoelige 90 ne derlaag moesten zij naar huis terug keren. VRC heeft maar heel weinig tegen stand ondervonden, waarschijnlijk zat de verre reis de bezoekers nog in de benen. Deze grote overwinning mag men echter niet al te hoog aanslaan, want ook bij de thuisclub ontbrak er nog wel het een en ander aan. Er werd bijzonder slecht geplaatst, terwijl het positie kiezen verre van goed was. Eerst in de 25e minuut kon debutant Heemsbergen de score openen. Drie mi nuten later was het dezelfde speler die scoorde. Davelaar, ook weer van de partij, bracht de stand nog voor de tweede helft op 30. De thee had de thuisclub kennelijk goed gedaan, want xn de tweede helft vielen de doelpun ten aan de lopende band. Vier stuks kwamen van de voet van Davelaar. Beb Jansen en Drost troffen ieder een maal de roos. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" Onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal JARIGE NEVEN EN NICHTEN 10 nov. Theo Schoonderbeek. 10 Helmert Henken. 12 Coosje v. d. Kuinder. 12 Gertie Henken. Oplossing raadsels. I. R, lip, appel, harpoen, Nijmegen, Oeral, Ada, A. Ripperda. II. III. Ze waren grootvader, vader en zoon. NIEUWE RAADSELS I. Jantje is twee jaar en Henk vier jaar. Henk is dus tweemaal zo oud als Jantje. Als Jantje nu acht jaar is, hoe oud is Henk dan? II. x x le rij jongensnaam. 2e rij gezond voedsel. 3e rij werpkoord gebr. door cowboy. 4e rij andere naam voor dorp (Java). 5e rij muziekinstrument. 6e rij wordt gebruikt door schilder. 7e rij vogel. Op de kruisjeslijn komt de naam van een mooie paddestoel. III. In welke zee worden bokkingen gevangen? ZILVERPAPIER ONTVANGEN VAN: Marijke Harmsen. Henny Wagensveld. Mej. Paddenburgs. Een reiziger in stofzuigers stapte een boerderij binnen. Hij strooide de hele kamer vol zaagsel en zei tegen de boe rin: „Al het zaagsel dat deze stofzuiger niet opzuigt zal ik zelf opeten". „Dan zal ik even een lepel voor je halen," antwoordde de boerin, „wij hebben hier geen electriciteit." Een goed weggebruiker steekt bij elke bocht z'n hand uit. Als je het één keer vergeet, is het één keer te veel. (Vervolg.) Vader Huisman toonde trots, hoe ze opgeschoten waren. Het jacht was voor zien van de modernste snufjes en alles was zo practisch mogelijk ingericht. De gehele morgen bleven oom Fred en de jongens kijken bij het timmeren en schaven en Bert en Bram wilden overal het fijne van weten. „Zo'n boot is ze ker wel verschrikkelijk duur," zuchtte Bram. „Ja, hij kost meer dan jullie sa men in de spaarpot hebben," lachte Wolter, de zoon van Huisman, terwijl hij de jongens een stuk roestvrij staal liet zien. „Dit hier is de omlijsting van een der patrijspoorten en kost f 75, Bert en Bram keken hem ongelovig aan, maar Wolter knikte nog eens. ,,'t Is echt waar, hoor." Wat moet die oom Fred dan ont zettend rijk zijn," dacht Bert. Moeder Huisman kwam koffie bren gen. „Now meneer," zei ze in het grap pige dialect van de streek, „ik rekene der mar op da'j blieven éten mit de beide mannechies, de aol stut al op 't vuur." Oom Fred protesteerde: „Drie gasten er bij en u hebt het altijd al zo druk." „Buurman Klaos 'ad de foeken zo vol zitten vanmörn, hij was bliede dat ik um van zien palink of 'ielpe." „Palink mit gesmolten botter," zei mijnheer Corthoeff, terwijl hij zijn lip pen aflikte, „de verleiding is me te groot, moeder, maar dan wassen wij de vaat, dat spreken we af." Moeder Huisman stond het lachend toe. Wat smulde het drietal die middag! „Nergens eet je zulke heerlijke paling," zei oom Fred en de jongens waren het daar roerend mee eens. 's Middags mochten Bert en Bram met Wolter mee naar Giethoorn, waar hij een gerepa reerde B.M. moest afleveren. Ze vonden het wat leuk om dat Hollands Venetië nu ook èens te kunnen bekijken. Wolter huurde een roeiboot en om beurten mochten ze roeien. In de smalle grach ten, waar het krioelde van bootjes met vacantiegangers, kwamen ze nogal eens in botsing, maar niemand werd (jaar boos om. Hoe zou dat ook kunnen op deze kostelijke zomerdag op zo'n schil derachtig plekje. Natuurlijk werden van hier ansichten gestuurd naar huis en enkele schoolvrienden. Ook de meester van hun klas vergaten ze niet. Na een gezellige avond in de familie kring, waarbij oom Fred op ijs en ge bakjes trakteerde, kropen de jongens hoogst voldaan in hun bed. „Jammer dat we morgen al weer weg gaan," zei Bram soezerig, ,,'k wou hier nog wel een week blijven. „Nou, en ik," beaamde Bert, ,,'k wou dat we hier woonden." De volgende morgen tufte echter de „Meerkoet" het Belterwijde op, nage wuifd door de familie Huisman. „Nu eerst maar weer naar onze bri gadier," zei oom Fred, „om te horen of ze jullie dieven ingerekend hebben." Ja, daar waren Bert en Bram ook ver bazend nieuwsgierig naar. De dikke brigadier ontving hen met zo'n brede lach, dat ze meteen al wisten dat de zaak in orde was. „Harm en Jo- chem zitten veilig én wel in het Zwolse huis van bewaring, kereltjes," begon hij, „en dat hebben ze aan jullie te dan ken." Verder verhaalde hij hoe het tweetal brutaalweg de boerderij was binnengedrongen door het kapotte kel dervenster. Gewapend met een dieven lantaarn slopen ze door de keuken en wilden de opkamer, waar de boer sliep, binnengaan. Maar zo ver was het niet gekomen, want op dat ogenblik was De Roo, een der agenten die ter assistentie uit Zwolle waren overgekomen, Harm op de nek gesprongen. Hij had verscho len gezeten achter een kast. „Later zei hij," vertelde de brigadier, „dat hij nog nooit een kerel zó had zien schrikken. Maar Harm was toch nog wel zo bij z'n positieven dat hij behoorlijk weerstand bood. De kerel is sterk als een paard. Op dat ogenblik kwam de boer, die na tuurlijk te voren van alles op de hoogte was gebracht, en ik uit de opkamer schieten. De boer zorgde voor wat meer licht en met enige moeite kon ik hem toen „de polsmofjes" aandoen. Van Gorkumj de andere agent uit Zwolle en Pasman, m'n collega hier, hadden in tussen Jochem voor hun rekening ge nomen, maar daar hadden ze niet de minste moeite mee. De kerel stond te trillen op z'n benen en jammerde maar: „Nu zie je hoe gevaarlijk het is, ik zei het wel, ik zei het wel." Harm ant woordde met een soort gegrom, dat veel had van 't gebrul van een tijger. De boer keek niet erg vriendelijk naar z'n voormalige knecht, maar die had het er ook naar gemaakt. En", vervolgde de brigadier, „uit naam van de boer moet ik jullie nu al vast bedanken en meteen jullie adres vragen. Je zult nog wel iets van hem horen, denk ik. Hij was wat blij, dat hij z'n duitjes nog had. (Wordt vervolgd.) Triangelboys is er niet in geslaagd het leidende Jonathan een puntje af te snoepen. Over alle linies moesten de VSW-mensen voor hun tegenstanders onderdoen. Wel zou Triangel-Boys de leiding nemen en zelfs tot aan de rust behouden, maar na de thee ging het met de Boys snel bergafwaarts. Het was Hartog, die voor het eerste doelpunt zorgde. Na deze goal zagen we een fel aanvallend Jonathan. Steeds weer vond de thuisclub keeper Slot boom op zijn post. Het was dan ook alleen aan hem te danken, dat doel punten voorlopig uitbleven. Na de rust werd Slotboom kort achtereen driemaal kansloos gepasseerd. Ook hierna bleef Jonathan sterker, doch telkenmale was het Slotboom, die de handen van het publiek op elkaar bracht, met zijn schitterende reddingen. Eindstand 31. De Musketiers hebben de uitwedstrijd tegen de Veluwse Boys met grote cij fers gewonnen, n.l. 91. Al direct na de aftrap ging Musketiers tot de aanval over en rechtsbuiten T. v. Kranenburg schoot een paar maal naast, maar di rect daarna schoot de uitstekend spe lende linkshalf W. Kroesbergen tegen de lat en de terugspringende bal werd nu goed door T. v. Kranenburg inge kopt Nog geen minuut later schoot de eveneens goed spelende rechtsbinnen J. Kroesbergen raak (20). Het spelbeeld werd nu enigszins ver plaatst en de Veluwse Boys gingen ook tot de aanval over maar er werd weer aan de andere zijde gedoelpunt door midvoor J. v. Kranenburg die uit een fraaie aanval goed inkopte. Musketiers kwam nu weer sterk opzetten en het was linksbinnen Van Mourik die hard inschoot (40) en het werd zelfs vlak voor de rust nog 50 door midvoor J. van Kranenburg. Direct na de thee had midvoor Van Kranenburg weer succes (60) en even later bracht linksbuiten Blitterswijk met een prachtig schot de stand op 70. Ondanks deze grote achterstand bleef Veluwse Boys taai volhouden maar het was weer middenvoor Van Kranenburg die uit enkele fraai opgezette aanvallen nog tweemaal wist te doelpunten. Toch kon Veluwse Boys de eer nog redden doordat Van de$ Heuvel hands maakte. Ook de junior» n wisten met 91 te winnen in de vfiendschappelijke wed strijd tegen RKVUV, hetwelk eveneens als een uitstekende prestatie kan wor den gezien. KULAN 2 VERLOOR Kulan 2 heeft de uitwedstrijd tegen Valleivogels met 63 verloren. Reeds bij de rust hadden zij een 30 achter stand. In de tweede helft verrichtte Willemsen voor Kulan de hat-trick, doch ook Valleivogels scoorde driemaal. Eindstand 63. (Vervolg van pagina 2) gemaaid met een tractor, daarna ge keerd met een andere machine en ten slotte, twee dagen nadat het gemaaid was, was het kurkdroog, weer bij een andere machine, allemaal eigendom van de farm, tot balen bij elkaar gestampt. Direct daarna werd het op een truck geladen en via een „elevator" in de schuur gepakt. Ongeveer tien dagen nadat ik aankwam was ik aan het ont laden bovenop de truck en moest ik de balen op de elevator gooien. Ongeluk kigerwijze kwam ik klem te zitten tus sen het touw en het hooi en ik viel van ongeveer acht meter hoog met m'n ene arm op de elevator. Hoe het precies ge beurde weet ik nu nog niet, maar het resultaat was, dat ik een arm had, die recht afgebroken was. Dit geintje heeft me ongeveer de hele vacantie down ge had. Eerst vier weken in het zieken huis in New-York en daarna vier we ken in het gips. Precies op de dag, dat ik weer naar school moest gaan, kwam de arm uit het gips. De dokter zegt, dat alles weer O.K. komt! TRIPS JN de tijd dat ik hier ben heb ik ook al enkele trips gemaakt. Helemaal door New York State tot op 50 miles van de Canadese grens door de Catshill moun tains. Dit was in de vroege herfst en de bomen begonnen in het noorden al te kleuren. Het landschap was prach tig. Er zijn vele meren waar het heer lijk is met een raceboot rond te toeren. Omdat ik bij een dokter in New-York in behandeling ben voor m'n arm kwam ik tot voor kort iedere twee weken in de grootste stad ter wereld. Nu heb ik ook pas ontdekt hoe hoog de wolken krabbers werkelijk zijn. Ik ben nog niet op de top geweest, maar als je aan de voet staat, breek je je nek bijna om de top te zien en als je er lang naar kijkt word je duizelig. Tot zover de eerste berichten van Geerling Klaassen. Wellicht zijn we nog eens in de gelegenheid wat van zijn verdere ervaringen weer te geven. Interessant nieuws van 1Ó00 VéGé-kruideniers die zoveel geldzegels geven) le Jaargang No. 5. Oplage2.155.000. Verschijnt om de 11, dagen. Red. :Nes 84-86-88, A'dam-C. Het 7-jarig zoontje van Mevr. Z., te U„ schopte bij de slager W. een voetbal naar binnen, d.w.z. door de ruitDit ongeluk kwam Mevr. Z. wel zeer ongelegen. Gelukkig bleek zij over voldoende VéGé- geldzegels te beschikken om de zaak toch nog in orde te brengen. „Ja, in een gezin met kleine kin deren sta je telkens voor onverwachte kosten en zo'n spaarpot van VéGé-geldzegels komt dan goed van pas!", vertelde Mevr. Z., „ik zou de VéGé- kruidenier dan ook niet graag meer missen!" Mevr. Eijkman, Fr. Hals- kade 4. Rijswijk (Z.H.) toon deze week de f. 5.. aan VéOé-artikelen. Dat hoedje? Te duur meent papaatje. Dat hoedje 't kan nest, zegt mamaatje. Deez' Ma had rerittand, lt(i VéGé wait ze klant,' Dat brengt altijd een extraatj' in 't laatje. Welnu, het is waar. U künt nu flink sparen, zonder zelf geld opzij te leggen Het is geen sprookje. De VéGé geeft U gratis geldzegels bij de boodschappenen niet zo weinig ook! Die geldzegels kunt U altijd en overal in Nederland, tegen contant geld inwisselen bU VéGé- kruideniers. Waar wacht U nog op Hebt U Uw VéGé- kruidenier in Uw buurt al ontdekt? Van 1 Sept. '64-1 Sept. '55 keer de VéGé aan klanten 4.329.587 gulden uit, voor 865 millioen ingeleverde geldzegels! Wa ren hierbij ook Uw geldze gels Zo niet, profiteer dan van nu af aan mee! Mar ja IJsco-vlekken Betten met spiritus. Vernis- en hars- vlekken Behandelen met spirittts, al cohol, eau de cologne of wit te terpetijn. Hierbij keus ge noeg dus. DEZE WEEK ct (250 gram) van "52. voor f* bij aankoop van elk pakje 411 VéGé-thee van 100 gram Dropcaramels 250 gr.: 64 ct Zwartwit-toffees 250 gr.: 60 ct Bovendien op al deze artikelen 10% korting in geldzegel*. door H. Westen berger Vertaling: Minny Musaph Blijdenstein (4) En Tom zou zich doodlachen als hij het wist; hij plaagt haar toch al met haar overdreven zuinigheid, die zij nog van vroeger heeft overgehouden en waarvan zij zich nu nog steeds niet los maken kan, al weet zij heel goed, dat zij niet meer op een piaster hoeft te zien. Maar, denkt Leontine, het was toch nog beter, toen we elke piaster moesten omdraaien en tevreden waren met wat wij hadden, dan nu, nu Thomas nooit genoeg schijnt te kunnen krijgen! Tel kens begint hij weer nieuwe zaken en steekt zijn geld in grote ondernemingen, waar hij honderden, ja zelfs duizenden ponden mee verdient. Op 't ogenblik is het de combinatie van De Zuid-Afri kaanse Unie met de Heliopolis-Compa- ny, die hij ten koste van alles wil door drijven. Hij denkt eenvoudig aan niets anders meer! De laatste dagen is er eigenlijk niets meer met hem te begin nen. Als hij nu binnenkort maar werke lijk eens die reis naar Zuid-Afrika ging maken. Dan zou hij misschien weer wat rustiger worden en zou je eens een paar minuten over iets anders met hem kun nen spreken dan over deze ellendige Zuidafrikaanse Unie, die niet uit zijn hoofd te krijgen is en waarvoor hij nu naar Kaapstad wil gaan. En het was juist nu zo noodzakelijk, dat zij eens een ernstig woordje met hem sprak over René. Als hij werkelijk met Pasen naar een internaat gestuurd zou worden, werd het toch langzamer hand tijd, dat er eens naar uitgekeken werd. Maar Tom maakt zich al nerveus als er over de jongen gesproken wordt en van hetgeen onlangs gebeurd is, heeft zij hem nog niets verteld. En nu heeft het geen doel meer, alles nog eens op te gaan halen; wat voorbij is, is voorbij en het is veel verstandiger te proberen het beste van de jongen te maken. Midden in haar gepeins staat Leon tine stil en grijpt naar haar hals. Wat is dat? Waarom voelt zij zich opeens zo ellendig en wat is er met de weg? Is die werkelijk zo week, dat hij bij iedere stap onder haar voeten schijnt te zinken of zijn het haar knieën, die haar niet meer kunnen dragen? Of?Leon tine kan nog juist een bank bereiken, ais plotseling alles om haar heen zwart wordt; de bomen draaien in 't rond, de bank zwaait heen en weer, een afschu welijke smaak in haar mond maakt haar misselijkdan weet zij niets meer Als zij later, uren later schijnt het haar toe, de ogen weer opent, staat een oude vrouw naast haar, die haar hoofd vasthoudt en een jongen wenkt, haar het glas water te geven, dat hij in zijn hand houdt. „Drinkt u eens, dan zult ge u dadelijk beter voelen," zegt het oudje in slecht Frans. En terwijl Leontine bevend drinkt, vertelt de vrouw, dat de jongen bij haar in het drinkstalletje was komen lopen en gezegd had, dat er hier een dame flauwgevallen was en dat er niemand in de buurt was om haar te helpen. Zo had zij haar stalletje dan maar in de steek gelaten en was hierheen gehold en zij had meteen maar een glas water meegebracht. „Ik dank u hartelijk," brengt Leon tine er met moeite uit en probeert te glimlachen niettegenstaande haar lip pen nog stijf schijnen te zijn. De oude vrouw legt zorgzaam haar hand op Leontine's schouder; „U moet nog niet spreken, madame, blijft u rustig zitten en drinkt u het glas leeg en sluit u uw ogen nog een beetje. Deze jongen hier zal bij u blijven en u straks, als u weer helemaal beter bent, naar de uitgang brengen en een auto voor u halen. Niet waar? Want hoezeer het mij ook spijt, dat ik het niet zelf kan doen, ik moet weer terug naar mijn zaakje, dat ik niet zo lang in de steek kan laten. Dat begrijpt madame zeker wel? Maar als madame nog iets nodig mocht hebben, nog een glas water of misschien iets te eten?" „Neen, dank u." Leontine heeft wer kelijk niets meer nodig, ze wil alleen nog even rustig blijven zitten; „en nog eens hartelijk bedankt voor de vrien delijke hulp." De oude vrouw strompelt weg en Leontine blijft met gesloten ogen nog een poosje op de bank zitten; dan be denkt ze plotseling, dat ze die jongen, die haar toch zo vriendelijk geholpen heeft, nog geen woord gezegd heeft; zij kijkt op en ziet, dat hij aan de andere kant van de bank zit. Het is een grote, forse, blonde jongen met een zeer in telligent gezicht. Het is moeilijk, zijn leeftijd te schatten. Zijn gezicht heeft een gezonde rode kleur, maar zijn huid is opvallend teer. Zijn neus is overdekt met zomersproeten. Onder Leontine's onderzoekende blik wordt hij zichtbaar verlegen en schuift onrustig heen en weer. Maar dan begint hij plotseling vrolijk te lachen, waarbij een rij gezonde witte tanden te voorschijn komen: „Wat ben ik geschrokken, toen u daar zo opeens naar beneden tuimelde!" - „Dat geloof ik best," antwoordt Leon tine, nu ook lachend, „maar in elk ge val heb je je kranig tegenover mij ge dragen en je hebt het beste gedaan wat je doen kon, toen je me dat water bracht!maar vertel eens, waar kom je eigenlijk vandaan? Een Fransman ben je toch zeker niet, tenminste naar je uitspraak te oordelen. Of wel?" De jongen trekt zijn neus een beetje op, zodat de zomersproeten nu een gro te bruine vlek vormen; waarschijnlijk is het niet de eerste keer, dat iemand door zijn slechte uitspraak van het Frans betwijfelt of hij een Fransman is„Ik ben Duitser," zegt hij dan en onwillekeurig in het Duits voortgaand. „Maar hier kun je immers alleen maar Frans parlevinken." Leontine lacht geamuseerd. „Dan zijn we in dezelfde beklagens waardige omstandigheden, jij en ik," zegt ze. „Ik ben namelijk ook een Duitse en moet ook Frans parlevinken of ik wil of niet. Alleen verbeeld ik me, dat ik het iets beter kan dan jij!" De jongen kijkt haar critisch aan met „Waar komt u dan vandaan? Komt u half dichtgeknepen ogen. misschien uit Berlijn?" „Ja, ik kom uit Berlijn. Waarom denk je, dat ik uit Berlijn kom?" De jongen haalt diep adem. „Omdat omdat ik daar zo graag eens heen zou willen! Mijn ouders zijn ook wei eens in Berlijn geweest maar lang voor ik geboren ben." Leontine haalt haar poederdoosje uit haar tas en kijkt in het spiegeltje. „Waar ben jij dan geboren?" vraagt ze, terwijl ze haar haar wat in orde brengt. De jongen wijst op de bank. „Hier, in Cairo. En nog wel op een zondag." „Dus je bent een zondagskind? Kijk eens aan! En weet je wat grappig is? Ik heb ook een jongen, die hier in Cairo geboren is, en ook op een zondag." „Hoe oud is uw jongen?" „Dertien. In juni is hij dertien ge worden." De jongen springt op en gaat vlak voor Leontine staan, de benen uit elkaar en zegt lachend: „Nee zeg, maar die is goed! Ik ben ook in juni dertien jaar geworden. De tiende juni!" Leontine's hand met het poederdoosje zakt plotseling omlaag en bijna ver schrikt staart zij de jongen aan. Maar de knaap ziet ontsteld, hoe de dame, die juist weer een beetje kleur op haar wangen begon te krijgen, op nieuw doodsbleek wordt en met tril lende handen naar het tasje, dat naast haar op de bank ligt, grijpt. Het is wel grappig, dat twee jongens in de zelfde stad op precies dezelfde dag geboren zijn, grappig, om je dood te lachen, ja, maar meer ook niet Maar Leontine lacht niet. Zij staart de vreemde jongen voortdurend aan en de krankzinnigste gedachten spoken door haar hoofd. Die jongen daar voor haar lijkt sprekend op haar man! Die blauwe ogen, dat heel lichtblonde haar, de brede bouwzij denkt aan een portretje, dat zij in haar bureau be waart, van Thomas, als knaap, daar staat hij ook zo wijdbeens, met de han den in de zakken, en heeft precies de zelfde open, energieke blik in de ogen als dat kind, dat nu voor haar staat En hoe was dat toch indertijd indat ziekenhuis St. Madeleine? (wordt vervolgd)

De Vallei | 1955 | | pagina 4