Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken BöW van Ede hoorden wensen en klachten in Gelders-Veenendaal De VALLEI-riks Wederom een snert-actie in Veenendaal WALVIS-vangst met perion MULDER Verbetering wegen en verlichting Weer speelterrein voor de jeugd Rhenen Ederveen Achterberg 29e Jaargang WOENSDAG 10 NOVEMBER 1955 No. 88 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpereeel Straatverlichting tot 12 uur AGENDA werd gevonden! „Is godsdienst angst?" Reeds 70.000,voor tweede Gereformeerde Kerk Heropening gerestaureerd gebouw Leger des Heils Door auto aangereden en zwaar gewond Nieuw weggedeelte in wording Geslaagde kleurvogeltentoonstelling ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Firma J. FTah Redactie et» administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" ln de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op sanvr&ag Minimam per advertentie 3,fi0 Rubriek Vraag en Aanbod 1—10 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent In een lokaal van de openbare school aan de Prins Bernhardlaan werd maan dagavond de derde byeenkomst gehouden waarin de bewoners van Gelders Veenendaal met het dagelyks gemeentebestuur van Ede van gedachten konden wisselen over wensen en klachten welke hier leven. Er was een redelyk aantal bewoners aanwezig en er werd over de meest uit eenlopende zaken gesproken, zoals de noodzakelijke verbetering van de verschil lende straten; verbetering en het tot 12 uur laten branden van de straatverlich ting; een wandelpad op de Buurtlaan-Oost; meer soepelheid by woningruil met Stichts Veenendaal; het toewyzen van woningen; wateroverlast bij regenval; het doortrekken van de Koninginnelaan; vernielingen en ergerlijke baldadigheid van de jeugd en overlast veroorzaakt door roet uit fabrieksschoorstenen. De vrij levendige gedachtenwisseling werd ingeleid door de burgemeester van Ede, de heer Oldenhof, die vergezeld werd door vier wethouders, de gemeen tesecretaris en de directeur van Ge meentewerken. Begonnen werd met de beantwoor ding van een vijftal brieven. Naar aan leiding van de klacht van de heer T. dat het trottoir op de Prins Bernhard laan ter hoogte van garage Van W. zo smal is dat er geen twee voetgangers naast elkaar kunnen lopen, alsmede de opmerking van andere briefschrijvers ten aanzien van de slechte verlichting en het slechte wegdek hier, deelde de burgemeester mede dat een algehele reconstructie van de Prins Bernhard laan op stapel staat. Het bedoelde trot toir wordt dan van twee tot vier meter breed. Ter plaatse zal ook een parkeer- strook voor auto's worden aangelegd, zodat waarschijnlijk een parkeerverbod kan worden ingesteld in de gevaarlijke flauwe bocht aan de overzijde. De vraag van mevr. E. of de woning nood in de gemeente Ede niet ongunstig wordt beïnvloed door de aanwezigheid van militairen beantwoordden B W ontkennend aangezien Ede voor de mi litaire gezinnen hier een extra bouw volume krijgt toegewezen. Dat de du- plex-woningen aan de Emmalaan aan militiaren werden toegewezen heeft als oorzaak het feit dat de gemeente op een bepaald moment een belangrijke extra toewijzing kon krijgen mits direct in een aantal noodgevallen door de ge meente voorzien zou worden. Toen wer den ook de woningen aan de Emmalaan hiervoor beschikbaar gesteld. De ge meente kreeg daarvoor dus weer an dere woningen terug. WONINGBOUW EN INDUSTRIE-TERREIN Ook de heren Van W. en B. hadden schriftelijke vragen gesteld. Deze heren waren tot de ontdekking gekomen dat op Gelders geen industrie-terrein ge projecteerd zou zijn. Burgemeester Oldenhof toonde echter aan dat dit wel het geval is namelijk een terrein gele gen tussen de Trapjesweg en de spoor lijn aan De Klomp. Deze grond is ech ter nog particulier bezit omdat er waar schijnlijk op het ogenblik toch geen candidaten voor zijn. Verder stimuleert het gem.-bestuur de industrie-vestiging niet in verband met het tekort op de arbeidsmarkt terwijl dit ook minder prettig zou zijn voor reeds gevestigde bedrijven. Naar aanleiding van een betreffende vraag van de heren van W. en B. deel de wethouder Rooseboom mede, dat de ruilmogelijkheid tussen Stichts- en Gelders Veenendaal alle ruimte biedt. Het gaat echter niet aan dat iemand van Stichts op Gelders een woning bouwt of koopt om er zelf te gaan wo nen want dat zou in strijd zijn met een eerlijke verdeling van het beschikbare bouwvolume. DE VERBETERING VAN DE NIEUWEWEG In antwoord op een vraag van dezelf- I! II |i Donderdag 17 november (In geb. „Rehoboth", Dijkstr.) |1 7.30 uur. ds. J. Bakker van Giessendam-Nederhardinxveld If spreekt onder ausp. van Kna- penver. „Sursum Corda". II -= 5E |i Vrydag 18 november (In geb. Eikenlaan) tentoon- stelling „De Veenendaalse Vo- ff gelvrienden". Zaterdag 19 november (In geb. Eikenlaan) tentoon- stelling „De Veenendaalse Vo- gel vrienden", il ii =f Dinsdag 22 november (In geb. ,,t' Trefpunt") 's y avonds lezing met lichtbeel- den door dhr Van der Meulen over „Yemen, eens het rijk van de koningin van Scheba", onder ausp. Comité Winter- avondlezingen. I Woensdag 23 november (In geb. Eikenlaan) 8 uur, ds. 1| J. Overduin alhier spreekt ff over „Is godsdienst angst?" ii Donderdag 24 november (In de Eierhal) Provinciale ff Pluimvee-tentoonstelling. 1= If Vrydag 25 november (In de Eierhal) Provinciale Pluimvee-tentoonstelling. Zaterdag 26 november (In de Eierhal) Provinciale Pluimvee-tentoonstelling. Luxor theater Heden woensdag en morgen donderdag de film „Manina, het meisje zonder sluier". Vanaf Vrijdag a.s. de film „De |i Mantel" (The Robe). de heren zei burgemeester Oldenhof dat de broodnodige algehele reconstructie van de Nieuweweg door het Rijk nog niet kon worden uitgevoerd wegens ge brek aan arbeidskrachten. Het gem.- bestuur van Ede heeft nu aangeboden voor rekening van het Rijk dit werk ter hand te nemen. Waarschijnlijk zal het Rijk op dit aanbod ingaan en zal vol gend jaar met de uitvoering van het werk begonnen kunnen worden. Tege lijk zal dan ook het gedeelte Holleweg worden aangepakt. De Buurtlaan komt volgend jaar eveneens aan de beurt. De heer Van D. vroeg nog om verbetering van de Mulderslaan i.v.m. de water overlast bij regenval daar. De heer H. vroeg om het doortrekken van de Jan van Nassaulaan terwijl ook gevraagd werd om het doortrekken van de Ko ninginnelaan. Ook waren er klachten over het feit dat het nieuwe fietspad aan de Buurtlaan-Oost zo slecht gelegd is. De tegels liggen al los en staan vaak omhoog .Dit pad zal men dan ook her straten terwijl een onderzoek werd toe gezegd naar de mogelijkheid van hèt leggen van een wandelpad en het uit breiden van het aantal lichtpunten hier. Toegezegd werd verder dat de Polderweg en het eerste gedeelte van de Kerklaan van een asphaltlaag voor zien zal worden, i.v.m. overlast van stof. ONTEIGENING VAN GROND Veel overlast wordt op Gelders on dervonden van de jeugd. Met name de vernielingen op het sportterrein aan de Buurtlaan zijn ernstig. Als oplossing werd aanvaard het opnieuw inrichten van een speelterrein in deze omgeving waar de jeugd zich dan zal kunnen ver maken. Dit is echter alleen mogelijk in dien de benodigde grond in handen komt van de gemeente. Zijn de betrok ken grondeigenaren niet genegen de grond voor een redelijke prijs te ver kopen zal op korte termijn tot onteige ning worden overgegaan. Dit geldt ook voor de gronden welke nodig zijn voor het doortrekken van o.a. de Ko ninginnelaan en het bouwen van nieu we woningen. Een en ander wordt nl. door onwillige grond-eigenaren tegen gehouden. Ook werd een onderzoek toegezegd inzake de overlast van roet. Vaak moet men het wasgoed dat buiten heeft ge hangen nog eens wassen, terwijl ook voldaan zal worden aan het verzoek de straatverlichting minstens tot 12 uur te laten branden en het aantal nachtbran ders uit te breiden. Tot slot van de vruchtbare contact avond werd besloten deze samenkomst andermaal te houden op woensdag 4 april a.s. De VALLEI-riks van vorige week werd zaterdagmiddag uitgegeven by Magazyn „Het Anker" in de Hoofd straat te Veenendaal. Maandag ochtend om ongeveer 9 uur was mevrouw H. van Santen daar in de winkel en na een en ander te heb ben gekocht kreeg zy by het wisse len niet minder dan acht rijksdaal ders terug. Er bleken twee ryks- daalders met een rood nummer by te zyn en mevrouw Van Santen was voornemens direct by haar thuiskomst even te controleren of de VALLEI-riks er misschien ook by was. Hoewel haar man nog zei: „Kijk maar niet eens, want hy is er toch niet by", deed zij het toch en hij was er wel by. Haar man die juist de deur was uitgegaan wilde zy nog naroepen dat zy hem had gevonden, maar hy was al te ver weg. Toen hy om etenstyd weer thuis kwam kon zy hem het grote nieuws vertellen. Gistermorgen kwam de heer Van Santen de riks aan het bureau van ons blad tonen en de vinderspremie, welke 10 gulden bedroeg, in ont vangst nemen. Het nummer van de VALLEI-riks welke deze week weer in omloop wordt gebracht wordt weer, als ge woonlijk, bekendgemaakt in ons eerstvolgend vry dagnummer. In de serie „Samenkomsten over le vensproblemen" zal ds. J. Overduin woensdagavond 23 november a.s. spre ken over: „Is godsdienst angst?" Deze samenkomst wordt gehouden in gebouw Eikenlaan. Evenals bij vorige samenkomsten van deze aard is er ook nu weer samenzang vooraf, van kwart voor 8 tot 8 uur. Ten einde in de toekomst te geraken tot de bouw van een tweede kerkge bouw voor de plaatselijke Gereformeer de Kerk wordt gedurende de maand november onder de leden van die kerk een grote financiële actie gevoerd. Een 80-tal medewerkers gaat de ge meente rond voor het in ontvangst ne men van uitgereikte intekenformu lieren. Als eerste resultaat kon zondag j.l. reeds van de kansel bekend worden ge maakt, dat aan toezeggingen van giften voor het bouwfonds een bedrag van rond f 70.000,binnen was, terwijl een gelijktijdig ingezette actie tot verhoging van de vaste vrijwillige bijdragen een zeer bevredigend verloop vertoont. De Geref. Kerk is reeds eigenaresse van het perceel grond, gelegen hoek Kerkewijk Dennenlaan, waarop t.z.t. het nieuwe kerkgebouw zal verrijzen. Zaterdag 19 november a.s., des na middags half drie, zal onder presidium van commissioner John J. Allan in het gebouw „Eltheto" de officiële herope ning plaats vinden van het gerestau reerde gebouw van het Leger des Heils, Fluitersstraat 26. Evenals vorige jaren wordt ook nu weer een snertactie gehouden ten bate van de Gezamenlijke Militaire Fondsen. Vorig jaar werd in Veenendaal onge veer 8000 liter echte militaire erwten soep verkocht. Sommige nieuwe inwoners van Vee nendaal weten misschien niet wat een „snert-actie" is. Daarom de volgende korte toelichting. Voorheen werd jaar lijks een normale huis-aan-huiscollecte ten bate van de Gezamenlijke Militaire Fondsen gehouden. De collectanten kre gen dan bijna te horen: „Alweer een collecte". Daarom heeft het comité ge zocht naar een andere mogelijkheid, om toch de zo dringend nodige contanten bijeen te brengen. De laatste twee ja- Maandagochtend werd de heer B., wonende aan de Valleistraat, op de Kerkewijk door een volkswagen gegre pen en ernstig gewond in het zieken huis opgenomen. Het slachtoffer wilde bij de (nieuwe) Ritmeester het hek in fietsen, komende van de spoorwegovergang. Hij moest dus de rijweg oversteken en dit deed hij zonder op het verkeer te letten of rich ting aan te geven. De bestuurder van de volkswagen, die niet op deze manoeuvre bedacht was, trachtte nog alles te doen om B. te ontwijken. B. werd echter toch door het spatbord van de auto geraakt en tegen de grond geslingerd. Met een zware hersenschudding en een scheurtje in zijn schedel werd B. naar het Juliana ziekenhuis overge bracht. MARKTBERICHTEN Dinsdag waren op de wekelijkse eier markt 144.000 eieren aangevoerd. De prijzen varieerden voor grote eieren van f 19,80 tot f 20,10 en voor kleine eieren van f 17,— tot f 18,— per 100 stuks, bij een vlugge handel. Op de biggenmarkt waren 80 biggen aangevoerd. Er werden prijzen besteed van f 35,tot f 40,per stuk. ren wordt nu huis-aan-huis erwten soep verkocht. Deze soep wordt door militairen gekookt en de kwaliteit er van is beroemd. De netto opbrengst van deze actie komt geheel ten bate van de G.M.F. Dit jaar zal de soep worden afgele verd op woensdag 14 december. De melkhandelaren hebben weer hun spontane medewerking toegezegd. Bij hen kan men volgende week, dus van 21 tot en met 26 november, weer bon nen kopen, waarop de soep zal worden afgeleverd. De snert kost f 0,75 per liter. U kunt ze er zelf niet voor maken! Er wordt in Rhenen hard gewerkt aan het nieuwe weggedeelte, dat straks zal aansluiten op de in aanbouw zijnde ver- keersbrug over de Rijn. In het spoorgat worden duizenden kubieke meters zand met grote graafmachines opgeruimd uit de steile berm, terwijl nabij de Auto weg de doortrekking van de Achter- bergsestraatweg reeds vorm krijgt. Hier zijn de in de weg staande bomen alle gerooid. Onderlangs de Cuneralaan is ook al te zien hoe de weg hier verbreed wordt, namelijk door een omlegging over een gedeelte van het zgn. kleigat. Met de afbraak van een gedeelte van het stationsgebouw van de Nederlandse Spoorwegen is een aanvang gemaakt. TIELSE DAMMERS VERSLOEGEN (VOORLOPIG) RHENEN Het eerste tiental van de Rhenense Dam Vereniging „RDV" heeft een zgn. hangpartij tegen VTD I uit Tiel. Deeze competitiewedstrijd namelijk eindigde in een 86 stand ten voordele van de Op enige scheepswerven in Hamburg is men druk bezig met het verbouwen, repareren en gebruiksklaar maken van twee komplete vloten voor de walvis vangst. Per 1 januari moet een en an der aan de opdrachtgevers in Noorwe gen en Griekenland afgeleverd zijn, want dan is het seizoen voor de grote jacht op de levende grondstof voor zeep en margarine weer open. Duitsland neemt hieraan zelf geen deel. Een interessante bijzonderheid is, dat al deze schepen, die dienen om de wal vissen op te jagen, zijn uitgerust met een harpoeneertoestel dat uitsluitend gebruik maakt van Perlon-touwen. De reden hiervan is, dat in het vorige sei zoen enige hiermee uitgeruste boten veel betere resultaten boekten dan de" anderen. Enige speciale snelle schepen, die op verkenning uitgaan, hebben een soort gelijke installatie voor het lanceren van harpoeneergranaten van ongeveer 80 kilo, met een touw van slechts tachtig meter lengte, aan het eind waarvan enige dikkere touwen vastzitten, die al le kapriolen moeten weerstaan (en dat zijn er vele), die de walvis voor zijn Tielenaren. Er zijn echter drie afgebro ken partijen met een vrijwel gelijke stand, zodat er nog niets valt te voor spellen omtrent de einduitslag. In de onderlinge competitie werd als Igt gedamd: le klas: J. Geerlog G. D. W. van Dijk 02; H. de Jong J. Tollenaar afgebr.; 2e klasse: J. H. van Dijk J. Duis 20; S. v. Veenendaal W. H. van Kampen 02; J. van Wal- sem J. Lamme 20; M. de Jong H. Reede 20 en J. Haalboom G. van SUCCESVOLLE KONIJNENKEURING IN RHENEN De Pluimveevereniging „Rhenen" hield haar jaarlijkse „jonge-dierendag" ter gelegenheid waarvan afgelopen za terdag ongeveer vijf en dertig konijnen waren samengebracht, die de keur meester Van Veelen uit Oosterbeek kreeg te beoordelen. De dieren waren ingedeeld in grote, middel- en kleine rassen. Voor iedere groep was een eer ste en een tweede prijs beschikbaar, namelijk een zilveren en een bronzen medaille. In de categorie Vlaamse Reuzen won de heer J. H. van Zanten zowel de eer ste als de tweede prijs. In de categorie middelrassen won de heer G. Stel met „Wener Wit" de eerste prijs, terwijl hier de tweede prijs ging naar de rode „Nieuw Zeelander" van de heer J. van Willigen. Bij de kleine rassen won de heer P. Bosman met „Roodoog Polen" de eerste en de tweede prijs. De keurmeester bracht de fokkers dank voor hetgeen in Rhenen ter tafel was gebracht. Hij bracht de inzenders dank voor het feit, dat zij hun beesten zo uitermate goed hadden verzorgd. Volgens de heer Van Veelen kunnen de konijnen uit Rhenen zich met hun concurrenten op alle andere tentoon stellingen glansrijk meten. De Rhenense vereniging kan met trots op deze geslaagde keuringsdag terugzien. De restauratie van de Grote Kerk of St.-Laurenskerk te Rotterdam is zover gevorderd, dat met de voltooiing van de kruisings- of daktoren het hoog ste punt zal zyn bereikt. De traditionele ce remonie, bestaande uit het plaatsen van de vaderlandse drie kleur op genoemde toren heeft intussen plaats gehad. In het koetshuis van hotel Stuiven- berg werd vrijdag en zaterdag een vo geltentoonstelling gehouden door de Eisterse Kleur vogelvereniging. Deze expositie viel op door zijn smaakvolle inrichting. Een keur van schitterende vogels was hier te bewon deren en de jurie van de landelijke ver eniging had dan ook een moeilijke taak. Als kampioen in de eigen kweek kwam een foodagaat kleurkanarie van de heer J. Struycken uit de bus. In de vrije klasse werd de zalmkleurkanarie van de heer D. Kosters uit Rhenen, kampi oen. De hoofdprijs parkieten in hooi werd toegewezen aan de heer H. Bouter uit Eist. KIND SPEELDE MET VUUR Donderdagmiddag, omstreeks kwart voor vijf werd de brandweer gealar meerd voor een begin van brand in het kantoor van de firma J. van Egdom aan de Hoofdweg. De brand is ontstaan doordat het 4- jarig zoontje van de fam. Van Egdom de prullemand in brand stak. De brand werd tijdig ontdekt, zodat de brandweer niet handelend behoefde op te treden. De schade, welke onge veer f 1200,bedroeg, wordt door ver zekering gedekt. KERKEWIJK 167 -TEL.2860 - VEENENDAAL EEN REUZEN ASTROLABIUM TE OSLO In de gevel van het stadhuis te Oslo is een astrolabium, een instrument om de sterrenhoogte te meten, aangebracht. Dat het een waar kunstwerk is, be wijzen wel de volgende gegevens: het geeft niet alleen de officiële tijd aan, maar ook de sterretijd, zonsop- en on dergang, de schemering op de astrono mische en de „burgerlijke" tijd, de stand van zon en maan in verhouding tot de dierenriem, de schijngestalten van de maan en de verduisteringen van zon of maan. De wijzerplaat waarop de 12 tekens van de dierenriem zijn afgebeeld, vol brengt zijn volledige omwenteling per sterrendag, d.w.z. in 11 uur, 56 minuten, en 4,9 seconden. „DE PLAAG" Na de eerste generale repetitie voor de opvoering van Don Juan, van Ri chard Strauss, onder leiding van de componist, veegde een hoornist zich het zweet van het voorhoofd en zuchtte, geheel buiten adem: „Lieve deugd, wat hebben wij misdreven, dat ons deze plaag werd gezonden?" Met die plaag werd Richard Strauss bedoeld. „En wij zijn hem voorlopig nog niet kwijt ook", vervolgde de ver moeide musicus moedeloos De Don Juan, die op 24-jarige leef tijd door Strauss werd gecomponeerd, is nadien wereldberoemd geworden. dood nog maakt, om hem daarna naar zijn bestemming te trekkenHierbij te bedenken, dat bij voorbeeld een blauwe walvis ongeveer dertig meter lang kan worden en 150 ton weegt. De touwen van Perion trekken er zich niets van aan, in of buiten het water, bedekt met ijs of niet; ze blijven soepel en breken nooit! Dit volgens hen, die er vorig jaar zelf meee hebben gewerkt. Daar touw van Perion lang niet zo zwaar is als het traditionele materiaal, kan over grote afstanden van het har poeneertoestel gebruik gemaakt wor den, zodat men meer beestjes een schot meegeven kan voordat de troep op de vlucht is geslagen. Dat betekent, na enige uren vechten en worstelen, altijd een paar duizend liter traan méér aan boord. Een goede harpoenist krijgt toeslag op zijn inkomen voor het aantal vissen, dat hij te pakken krijgt. Er zijn er, die op deze manier per seizoen meer dan honderdduizend gulden weten te ver dienen!!! Gaat een walvis verloren, doordat het touw breekt, dan wordt een aanzienlijk bedrag afgetrokken, 't Hoeft geen betoog, dat voor zulke specialisten de kwaliteit van hun materiaal van t grootste belang is. Per dag rekent men (gemiddeld) op een vangst van zes klei ne of drie grote (blauwe) walvissen. Het moederschip kan 90 kleine per dag ver werken, of vijfentwintig grote. JAARVERGADERING CUVA De Coöperatieve Utrechtse vee en af- zetvereniging Afd. Achterberg, kwam in jaarvergadering bijeen in de O.L. school alhier. De voorzitter de heer J. v. d. Brink, heette de talrijke aanwezi gen welkom en stelde vervolgens de nieuwe agent voor dit district de heer G. van Gesink, aan de aanwezigen voor. Hierna gaf de algemeen secretaris de heer Sandbrink, een overzicht over het afgelopen boekjaar waaruit bleek, dat de omzetten zich nog steeds in stijgen de lijn bevinden. Ook de exportmoge lijkheden werden besproken, hieruit bleek, dat deze vooral voor de bacon- varkens en blikvlees gunstig zijn. Me degedeeld werd dat voor de huisslach ters thans de mogelijkheid geopend is, dit te laten doen door de coöperatieve vleeswaren fabriek. Aan het slot van deze vergadering werd nog een gratis verloting gehouden van verschillende vleesproducten. GESLAAGDE EMIGRATIEVOORLICHTINGSAVOND In het Buurtschapshuis alhier, werd Maandagavond een voorlichtingsavond gehouden over emigratie naar Canada. De vele belangstellenden volgden aandachtig de uitvoerige uiteenzettin gen van de heer H. W. G. van der Lin den. Land en volk, alsmede de economi sche en de sociale aspecten van dit gro te land werden op duidelijke wijze be licht. Ook van zijn reis naar Canada kon de heer v. d. Linden interessante mededelingen doen. Er werd verder nog het woord gevoerd door Mr. Forbes van de Canadese ambassade, die de aanwe zigen toesprak in de Nederlandse taal. Na de pauze werden verschillene vra gen beantwoord en gaven de lantaarn plaatjes prachtige kleurenfoto's te zien die de heer v. d. Linden op zijn reis had genomen. DE EUROPESE KOLEN- EN STAALGEMEENSCHAP Wil het oude Europa opnieuw een rol in de wereld gaan spelen, dan is de schepping van een grote eenheidsmarkt der zes landen (Frankrijk, West-Duits- land, België, Nederland, Luxemburg, Italië) hiertoe een absoluut onmisbare voorwaarde. Genoemde zes landen besloten hun staalproductie en kolenmijnen, schroot- en ertsmijnen onder het gezag te plaat sen van een gemeenschappelijke supra nationale autoriteit, waaraan zij hun nationale bevoegdheden over die sec toren hebben afgestaan. Deze Gemeenschap is aldus het eerste type van een federaal georganiseerd Europa. Zij moet een eenheidsmarkt worden, waarin door vrije concurren tie, verlaging van de industriële kost prijzen en opvoering van de techniek en de productiviteit, een hogere levens standaard wordt bereikt. De bevolking van genoemde zes lan den telt 160 millioen zielen, verspreid over een oppervlakte van 1.300.000 vier kante kilometer. De actieve bevolking, bestaande uit 74 millioen personen, is talrijker dan die van de Verenigde Sta ten (66 millioen). In 1954 produceerden 914 bedrijven, waaronder 447 kolenmij nen en 107 ijzerertsmijnen 43,8 millioen ton staal (een record) en 241,6 millioen ton kolen. Hierdoor is de Gemeenschap de twee de belangrijkste producent van de we reld. WIJZE WOORDEN EENZAAM.... Wie de eenzaamheid ontvlucht, ontvlucht zichzelve. (J. J. C. Hoffmeister) Voor een BRIL natuurlijk naar Ziekenfondsleverancier HOOFDSTRAAT 106 VEENENDAAL

De Vallei | 1955 | | pagina 1