Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Pepernoten-actie van de V.W.V. SMIRNOFF'S diamanten-avontuur De intocht van St. Nicolaas H fifir is de VALLEI - riks Voetbal-programma Gemeente Ede schakelt over op Duits gas Warmste novemberdag sinds 100 jaar Fa. J. F. TAK Van 25 november tot 5 december Wist U f" AGENDA By is f5. - waard Achterberg Rhenen Ederveen De Klomp Nieuws uit de Omgeving 29e Jaargang VRIJDAG 18 NOVEMBER 1955 No. 89 Redactie; W. F. ter Hoeven Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Zang- en toneelavond van „Zang en vriendschap" De Jehova-Getuigen Middag voor de kinderen Weer een bloedplasma-avond Lezing over Rembrandt „De Koningin van Scheba Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Het meevoeren van personen op een rijwiel Rhenense brandweerlieden kregen geen kans Pinky, een blank negermeisje OP EEN VERLATEN STUK STRAND AAN DE AUSTRALISCHE KUST SPOELDE IN MAART 1942 EEN MILJOEN GULDEN AAN DIAMANTEN IN ZEE WINTER VAN 1891 BEGON AL OP26 NOVEMBER Grote rubber warm-waterzakken Berger Stoom - Levertraan Redactie en administratie; Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Evenals het vorige jaar organiseert de Veenendaaise Winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid" een Sint- Nicolaasactie, waarbij aan het kopend publiek pepernoten worden verstrekt. Geen gewone pepernoten natuurlijk, maar van papier. Misschien niet zo smakelijk, maar zeker waardevoller. Als u zo'n pepernoot n.l. openmaakt, kan het gebeuren, dat een zwarte Piet u tegenlacht. Elke deelnemende win kelier zal u dan onmiddellijk contant f 1,uitbetalen. Ziet u een afbeelding van Sint-Nicolaas, dan krijgt u f 5, uitbetaald en mocht u het geluk hebben een pepernoot open te maken, waarin èn Sint Nicolaas èn Zwarte Piet staan afgebeeld, dan hebt u f 10,verdiend. Op deze manier zullen er vele dui zenden guldens door de winkeliers worden terugbetaald. Maar u kunt ook nog tot de allerge- lukkigsten behoren. Er zijn ook nog pe pernoten ter waarde van f 50,en pe pernoten van f 25,Als u een derge lijke pepernoot in handen krijgt, kunt u op het bureau van de Veenendaaise Winkeliersvereniging dit geld in ont vangst nemen. Bovendien heeft elke pepernoot zijn waarde. Indien u 200 omslagen inlevert ontvangt u een gratis toegangsbewijs AUTO EN MOTOR BOTSTEN Dinsdagavond had op het Panhuis een aanrijding plaats tussen een mo torrijder, de heer O. aan het Panhuis en ds. W., die daar zijn auto draaide. De motorrijder werd tegen de grond ge slingerd en liep verschillende hoofd wonden op. Dr. Vergouwen verleende de eerste heelkundige hulp, waarna het slachtoffer naar zijn woning kon wor den overgebracht. dat wij bij informatie vernamen dat de ontwerpregeling voor de wijzi ging van de gemeentegrenzen rond Vee nendaal weer een stap verder is ge komen? dat het ontwerp namelijk dezer dagen weer uit Den Haag is terugge komen bij de provinciale besturen van Utrecht en Gelderland? dat de volgende stap in deze aan gelegenheid nu zal zijn een zich op nieuw hierover uitspreken van de be trokken gemeenteraden? dat een en ander een bewijs is dat de voorbereidingen voor de grens wijzigingen nog steeds voortgang heb ben en het van een meer of minder snelle oplossing van de hieraan verbon- d envraagstukken afhangt of de zaak binnenokrt weer in het openbaar zal worden behandeld? dat naar verluidt het oorspron kelijke ontwerp tot nu toe weinig ver anderingen zou hebben ondergaan? dat de klok van de Vredeskerk de laatste tijd weer regelmatig „van slag" is? dat degenen die er enkele maan den geleden met de auto van de heer Van Sch. alhier vandoor gingen deze week werden gepakt? dat het Wageningse jongelui ble ken te zijn die op de bewuste avond een paar meisjes hadden thuisgebracht en toen geen cent meer op zak hadden? dat zij toen, om thuis te kunnen komen, maar op zoek zijn gegaan naar een misschien rij-klaar staande auto? dat zij toen al gauw de wagen van de heer Van Sch. te pakken hadden, maar in plaats van de richting Wage- ningen te nemen na een dolle rit even voorbij Amerongen zijn gestrand door dat de motor vastliep? dat zij vervolgens twee onbeheerd staande fietsen pikten om in Ede te komen waar zij hun eigen fietsen had den staan? dat zij in Ede aangekomen, die fietsen weer aan de kant van de weg hebben gezet en naar Wageningen zijn gereden? dat nu de Officier van Justitie gaat bepalen hoe de afloop van dit avontuur zal worden? tllllltlllllHI MHiuiiuiMli tllHI II U>>U*'III Mill II lllllll llll IUII llllllfl IIIIUII lllllll Itllll IUIIIIH |l li lUIIIIIMttinftNttilHIIIi lllltftlllllNIIV Si Heden vrtfdag 18 november (In geb. Eikenlaan) tentoon- stelling „De Veenendaaise Vo- 1| gelvrienden". 1| Zaterdag 19 november (In geb. Eikenlaan) tentoon- |f stelling „De Veenendaaise Vo- 11 gelvrienden". Dinsdag 22 november (In geb. ,,'t Trefpunt") 's avonds lezing met lichtbeel- 1| den door dhr Van der Meulen over „Ymen, eens het rijk van de koningin van Scheba". onder ausp. Comité Winter avondlezingen. Woensdag 23 november (In geb. Eikenlaan 8 uur, ds. |l J. Overduin alhier spreekt II over „Is Godsdienst angst?" |f Donderdag 24 november (In de Eierhal) Provinciale I Pluimvee-tentoonstelling. (In geb. ,,'t Trefpunt") Lezing mevr. C. Kooiker over „Mees ter Rembrandt". Vrijdag 25 november (In geb. Eikenlaan) 's avonds voorstelling toneelgezelschap Johan Kaart met „Potasch en Perlemoer, in textiel", onder fi ausp. van Arbeiders Kunst- kring. (In de Eierhal) Provinciale f| Pluimvee-tentoonstelling. Zaterdag 26 november (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur, fi zang- en toneelavond van Chr. Gem. koor „Zang en vriend- schap". (In de Eierhal) Provinciale |1 Pluimvee-tentoonstelling. Luxor theater Van heden vrijdag t.m. don- 11 derdag de film „The Robe". voor een kindermiddag, welke in de Kerstvacantie voor de kinderen wordt gegeven. U kunt op deze manier uw kinderen of uw neefjes en nichtjes een heel prettige middag bezorgen. Van vrijdag 25 november af tot 5 de cember 's avonds 6 uur geven de win keliers u een pepernoot voor elke gulden die u aan de winkelier betaalt. Het kopen van uw Sintnicolaasge- schenken in Veenendaal kan dus heel aangename verrassingen met zich mee brengen. Het plaatselijk Chr. Gem. koor „Zang en Vriendschap" heeft voor zaterdag 26 november a.s. haar jaarlijkse uitvoe ring georganiseerd. Na de uitvoering van het zang programma onder leiding van mej. Eli sabeth Hendriks, zal de reciteerclub van het koor een uitvoering geven van het familiedrama „Ik heb gezondigd". Voor deze avond, welke gegeven wordt in het gebouw aan de Eikenlaan, zal stellig veel belangstelling bestaan. De aanvang is gesteld op half acht. Zie voor verdere bijzonderheden de betreffende advertentie in dit nummer van ons blad. Woensdag 7 december a.s. te half acht zal ds. L. Vroegindewey, Ned. Herv. predikant te Gameren in de Juliana- kerk spreken over „Jehova-Getuigen". De Jehova-Getuigen krijgen daarbij ge legenheid hun leer te verdedigen. Sint Nicolaas zal volgende week za terdagmiddag weer zijn jaarlijks be zoek aan Veenendaal brengen, verge zeld van twee zijner knechten. Kwam Sint Nicolaas vorig jaar wat in tijdnood, waardoor hij gebruik maakte van een helicopter, thans komt hij weer met een open landauer. Te kwart voor drie wordt Sint Ni colaas aan de grenspaal op de Kerke- wijk verwacht, waar het bestuur van de Veenendaaise Winkeliersvereniging en de Veenendaaise Harmonie „Caeci- lia" gereed zullen staan om hem te be groeten. Via de Bergweg, Klaas Kater straat, Patrimoniumlaan en Kerkewijk gaat de stoet daarna naar het gemeen tehuis, waar burgemeester Bakker na- Zoals hiervoor reeds werd aangekon digd ontvangen zij die 200 voorzijden van de z.g. pepernoten bij het bureau van de Winkeliersvereniging in de Hoofdstraat inleveren een gratis toe gangsbewijs voor de kindermiddag. Nader vernemen wij dat deze middag is vastgesteld op woensdag 28 decem ber in het gebouw aan de Eikenlaan. Elke pepernoot, ook al staat er geen Zwarte Piet of Sint Nicolaas op afge beeld, heeft dus waarde. Donderdag 24 november a.s. zal in de cantine van de Ritmeestersigarenfabrie ken wederom een plasma-avond wor den gehouden. De bloedplasmaaiènst van het Nederlandsche Roode Kruis zal in samenwerking met de afdeling Veenendaal op die avond tussen half zeven en ongeveer 10 uur bij vele be kende en nieuwe donores een halve liter bloed afnemen. Het nut van dit werk is wel zo bekend, dat hierover niet verder gesproken behoeft te wor den. Wel is het goed er op attent te maken, dat nog steeds nieuwe donores worden gevraagd en dat degenen die reeds eerder bloed gaven en thans eventueel geen oproep mochten ont vangen, zich toch kunnen melden op de bekende plaats. Voor de nieuwe gevers is het gewenst dat zij zich opgeven bij hun huisarts of rechtstreeks. OPBRENGST KLAPROOSCOLLECTE De gehouden Klaprooscollecte heeft in Veenendaal een bedrag van niet min der dan 1335 gulden opgebracht. Een woord van dank voor de collectanten en gulle gevers is hier zeker op zijn plaats. BROMFIETS UIT HET VERKEER GENOMEN Deze week werd een bromfietsrijder aangehouden. Bij onderzoek bleek dat de rem-apparatuur van de bromfiets in het geheel niet meer werkte. Het resultaat was een bon terwijl de politie de bromfiets onder controle hield totdat een en ander was hersteld. LEDENVERGADERING C.H. KIESVERENIGING De Chr. Historische Kiesvereniging afdeling Veenendaal komt maandag avond in een ledenvergadering bijeen in Hotel „De Korenbeurs". Besproken zal worden de groslijst voor de a.s. Tweede-Kamerverkiezingen en het ma ken van plannen voor de te voeren pro paganda. Wethouder De Ruiter zal ver volgens de plaatselijke vraagstukken bespreken en eventuele vragen beant woorden. mens de burgerij van Veenendaal Sint Nicolaas welkom zal heten. Daarna gaat Sint Nicolaas via de Hoogstraat en Zwaaiplein naar de Zand straat, draait om het Davidsplein weer terug naar de Zandstraat en Hoofd straat, om zich te begeven naar Hotel „De Roskam". Donderdagavond 24 november zal mevrouw C. Kooiker-Mohr uit Katwijk een lezing houden in gebouw ,,'t Tref punt" over „Meester Rembrandt" van Jan Mens. Zoals Wy in ons woensdagnummer reeds konden berichten, werd de VALLEI-riks, welke de vorige week bü Magazijn „Het Anker", Hoofd straat te Veenendaal, werd uitgege ven, gevonden. Daardoor is de pre mie weer teruggelopen tot f 2,50. Het nummer van de nieuwe VALLEI- riks is 2 AL 933332. Het is weer een rood gedrukt num mer, dus een riks met de beeltenis van Prinses Wilhelmina. Kijkt u deze week daarom goed uit naar de ryksdaalder met het rode nummer 2 AL 933332. Indien u deze riks vóór a.s. donder dagmiddag 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie direct in contanten uitbetaald. De waarde van de riks is dus thans vyf gulden. Dinsdagavond 22 november a.s. houdt de heer D. van der Meulen in gebouw ,,'t Trefpunt" een lezing met lichtbeel den over het onderwerp „Yemen, eens het rijk van de koningin van Scheba". De heer Van der Meulen heeft jaren lang in Arabië gewoond en is een bui tengewoon onderhoudend verteller. Menigeen heeft zich daarvan reeds op de hoogte kunnen stellen, want de heer Van der Meulen is in Veenendaal geen onbekende. Deze lezing, waarvoor veel belang stelling wordt verwacht, wordt gehou den onder auspiciën van het Comité Winteravondlezingen. Nederlands grootst gegraven dok, in aanbouw by de N.D.S.M., wordt 26 november a.s. officieel in gebruik gesteld. Op de foto een overzicht van het gegraven dok, dat byna gereed is. De werklieden doen by dit grote werk wel erg nietig aan. Lengte 245 m, breedte 40 m. Er gaat 90.000 m3 water in en er komen 4 hys- kranen bjj. De waterdiepte boven de kielblokken bedraagt 8.40 meter. Voor het a.s. weekeind is geen vol ledig programma vastgesteld. Veenen daal heeft zondag vrij. VRC en DOVO hebben zaterdag ook vrijaf. Voor de le klasse van de Utrechtse afdeling staat voor zaterdagmiddag op het programma: EDO (U.) GVVV; Levu Matjan en Triangel Boys Montfoort. In de derde klasse speelt Kulan thuis tegen Terre Neuve. Voor de reserves staan meerdere wedstrijden op het programma, nl.: Spakenburg 2 Dovo 2. Dovo 3 GVVV 2. Matjan 2 Triangelboys 2. GVVV 3 VRC 3. Sova 2 Kulan 2. Sp.cl. Rhenen 2 Triangelboys 3. De Merino's 3 Sp.cl. Rhenen 3. VRC 4 Sp.cl. Rhenen 4. Musketiers 2 Matjan 3. A.s. zondag speelt Veenendaal 2 uit tegen Eendracht 2. Veenendaal 3 speelt thuis om 12 uur tegen DOS 5, Veenen daal 4 gaat naar DEV 3. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2917 Met grote eenstemmigheid heeft de gemeenteraad van Ede woensdagmid dag in principe besloten om de produc tie van de eigen gasfabriek stop te zet ten en vermoedeiyk in het najaar van 1956 over te gaan op Duits co- kesovengas. Wel ging aan dit besluit een vry langdurige discussie vooraf, maar deze beperkte zich nagenoeg uit sluitend tot het vragen van nadere in lichtingen betreffende de prys en de zorg voor het personeel, dat door dit besluit op wachtgeld zal moeten wor den gesteld. Bij de aanvang van de vergadering deelde de voorzitter mede, dat ds. Fok- kema verhinderd was aanwezig te zijn, omdat zijn aanwezigheid in de Tweede Kamer vereist was. De heer Hoolboom liet verstek gaan omdat hij koning Voetbal in Saarland moest volgen en de heer Veldhuizen was wegens familie omstandigheden afwezig. De aanleg van een sportveld aan de Van Borsselelaan ten behoeve van de schoolsport ontmoette bij niemand be zwaar. Wel voerde mej. Baarbé aan, dat het aanleggen van een grasmat bij intensief gebruik bezwaar zou opleve ren, zodat het waarschijnlijk verstan diger zou zijn een andere, meer moder ne deklaag te kiezen. Dit zou echter veel meer kosten en bovendien werd door verschillende andere leden be toogd, dat een grasmat in elk opzicht te prefereren is. Daartoe werd dan ook besloten. Alleen zal men er voorlopig niet mogen voetballen, want de post voor doelpalen werd geschrapt, waar mee de raadsleden, naar de voorzitter opmerkte, hun presentiegeld weer had den verdiend. Toen het voorstel om in principe te besluiten, op Duits gas over te gaan, aan de orde kwam, gaf wethouder Jan sen eerst een uitvoerige toelichting, waarin hij de ontwikkeeling van de gasvoorziening schetste. Het is nu een maal een feit, dat de gasproductie goed koper is, als ze geschied door een groot bedrijf, dan door een aantal kleine be drijven. Voor Ede zal de prijs van Duits gas ongeveer een cent per kubieke me ter lager liggen dan de eigen produc tiekosten. Bovendien is de kwaliteit van het Duitse gas ongeveer 10% beter. Uit de beantwoording van diverse vragen, welke daarna werden gesteld, bleek overigens, dat het werkelijke verschil waarschijnlijk nog wel groter zal zijn. Zo is b.v. gerekend op een verlies van 18%, terwijl uit het antwoord van de wethouder bleek, dat dit verlies in Ren- kum, waar men al jaren Duits gas heeft, ongeveer 10% bedraagt. Ook zal het vermoedelijk wel mogelijk zijn, het productiepersoneel, dat op wachtgeld ,gesteld moet worden, ergens anders werk te verschaffen .waartoe deze tijd wel bijzonder gunstig is. Ook voor Geld. Veenendaal werd weer een stuk bouwterrein aangekocht van de heer J. Schoute. Dit terrein is ruim 1 ha groot en kost f 9000, OUDERAVOND O.L. SCHOOL Dinsdagavond j.l. werd in de o.l. school te Achterberg een ouderavond gehouden. Het hoofd der sschool heette in zijn openingswoord in het bijzonder de wethouder van onderwijs en het per soneel in de oudercommissie van de school te Rhenen welkom. Tijdens deze avond werd een lezing gehouden door de heer P. A. de Rover uit Wageningen over „Het verantwoorde kinderboek". Spreker zette in een boeiend betoog uiteen, welke eisen naar zijn overtui ging aan een goed kinderboek moeten word engesteld. Hierbij werden door hem voorbeelden gesteld, ontleend aan het tot stand komen van eigen werk en las passages daaruit voor. Het verant woorde kinderboek, zo luidde de con clusie, moet naar stijl en inhoud aan hoge eisen voldoen en ook goed zijn uitgevoerd en geïllustreerd. Na de le zing werden de ouders in de gelegen heid gesteld een collectie boeken, daar toe welwillend beschikbaar gesteld door de boekhandel "Waiboer te Rhenen, te bezichtigen. Aan de belangstellenden werd een exemplaar van de boekengids „De kleine vuurtoren" uitgereikt, voor dit doel door het gemeentebestuur van Rhenen verkrijgbaar gesteld. Een en ander was georganiseerd ter gelegen heid van de boekenweek. Vervolgens was voor de ouders nog gelegenheid om met het onderwijzend personeel over de vorderingen van hun kinderen te spre ken, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. BIJEENKOMST CHRISTEN VROUWENBOND Volgende week woensdagavond komt de Ned. Christen Vrouwenbond afdeling Achterberg, in gebouw Bethel in ver gadering bijeen. Als spreker zal deze avond optreden de heer Hasselaar van Kamp O verberg, met als onderwerp: „Kinderen van 12 tot 16 jaar". Gedurende de afgelopen maanden zijn verschillende processen-verbaal uitgereikt voor het op onwettige wijze vervoeren van personen op tweewielige rijwielen. Hier volgen de juiste voor schriften: Men mag slechts een kind beneden de leeftijd van 10 jaren op een rij wiel meevoeren, wanneer het ge zeten is op een doelmatige en veilige zitplaats, met voldoende steun voor rug, handen en voeten. i Als men nog geen 18 jaren oud is, mag men slechts één persoon op het rij wiel meevoeren, terwijl de meegevoerde niet ouder mag zijn dan de bestuurder. Is men wel 18 jaren oud, dan mogen twee personen worden medegevoerd, die echter geen van beiden de leeftijd van 10 jaren mogen hebben bereikt. De brandweerstaf, die destijds door de Baarnse brandweer aan haar com mandant is overhandigd ter gelegen heid van een dienstjubileum, waarbij de restrictie werd gemaakt, dat iedere brandweer er over zou mogen beschik ken, wanneer men er de kans toe kreeg, is in handen gekomen van de brandweer Soest. In de nacht van woensdag op donder dag heeft zich een vijftal brandweer lieden uit Rhenen naar Soest begeven om daar op listige wijze de staf te be machtigen en in triomf mee naar huis te voeren. De „overval" zou tussen 1 en 3 uur plaats vinden. De staf, in de vorm van een grootmodel straalpijp, bleek echter zo fantastisch goed bewaakt te zijn, dat de Rhenenaren er niet in slaagden hem te bemachtigen. Onverrichterzake moesten de Rhe nense heren naar de Grebbestad terug keren waarbij zelfs een van hen licht was gewond. ONDERWIJSBENOEMING SCHOOL MET DE BIJBEL In de vacature N. de Rooder aan de School met de Bijbel is voorzien door de benoeming van mej. J. A. Wouda, wonende te Bennekom. De Rhenense Toneelvereniging RTV zal op woensdag 23 november a.s. het winterseizoen openen met een prachtig toneelstuk getiteld „Pinkie, een blank negermeisje", in drie bedrijven. Het stuk is geschreven naar de ge lijknamige roman van Cid Rickett- Sumner. Het speelt in Zuid-Amerika. Pinky is door haar grootmoeder al heel jong naar het noorden gestuurd om daar een opleiding als verpleegster te volgen en de manieren van de blanken te leren. Als het stuk begint is zij juist uit het noorden teruggekomen en dan begint de strijd tussen de blanken en de negers. Pinky is in het noorden gaan houden van een dokter die blank is en voordat hij te weten komt, dat Pinky ook een negerin is vlucht zij van hem weg naar huis. Daar ondervindt zij dat het leven van de negers nog niets is veranderd sinds zij is weggegaan. De jonge dokter volgt Pinky en wil haar weer meenemen naar het noorden maar Pinky laat hem alleen weer weg gaan. Dan gaat zij op aandringen van haar grootmoeder en dokter Joe een blanke verplegen. Als Miss Em, de blanke da me, sterft, laat zij Pinky het grote huis na om er een ziekenhuis van te maken voor de negerkinderen. In het derde bedrijf ontbrandt de strijd tussen de blanken en Pinky om het grote huis. Als Pinky het huis toe gewezen krijgt en het proces afgelopen is, wordt het huis in brand gestoken. Als Pinky dan denkt dat alles nu toch voor niets is geweest volgt er toch nog iets goeds want dan krijgt zij een ge heel nieuw ziekenhuis aangeboden. Door wie en hoe willen wij hier nog niet ver tellen, daar het ons het beste lijkt om het stuk te gaan zien! Wij zijn een kijk je wezen nemen bij een van de repeti ties en hebben kunnen constateren dat er hard aan wordt gewerkt om het stuk tot een succes te maken. OOGST VAN DE STRAAT Aan het politiebureau te Rhenen werden tijdens de afgelopen week de hierna volgende voorwerpen aangege ven als gevonden: zwart lederen heren portemonnee inh. 2 zilverb. v. f 2,50, een dubbeltje en 6 cent; 1 grijs gebl. wollen ceintuur; een witte strik met speld; een br. rechter glacé herenhand schoen; 1 padvindersriem; 1 rode wol len rechter handschoen. Verloren: - bril met veren oorhouders 1 geruite tas, inh. 2 boeken, 2 luiers en 1 rode dames- portem. inh. pl.m. f 3,een groen lederen damesportem. inh. plm. f 2,—; medaillon m. foto's. B« zijn overhaaste aftocht voor de oprukkende japanners in de laatste wereld oorlog vervoerde de populaire gezagvoerder van de K.L.M., I. VV. Smirnoff, een miljoen gulden aan diamanten in een onooglijk klein pakje. In gevecht met enkele japanse toestellen, waarbij Smirnoffs machine in brand geraakte, werd onder hachelijke omstandigheden een noodlanding uitgevoerd op een verlaten strand. Het waardevolle collo met diamanten spoelde in zee. Het was meer geluk dan wysheid, dat de partij in letteriyke zowel als in figuurlijke zin weer boven water kwam. Het is Maart 1942. Over de vredige Indische archipel vallen donkere scha duwen. Onweerstaanbaar dringen de japanse legers op. Het Britse bolwerk Singapore is reeds gevallen. Nog enkele uren en ook Java zal overmeesterd zijn. In het holst van de nacht staan op het vliegveld van Bandoeng de bekende K.L.M.-piloot Smirnoff en zijn beman ning met nog enkele leden van de ne- derlandse luchtmacht gereed de nade rende legers van Hirohito te ontvluch ten. Ook een dame met haar zoontje komen aan boord. Juist wanneer Smir noff zijn kist wil inklimmen, komt er een beambte van het vliegveld het ter rein oprennen en frommelt de gezag voerder een klein pakje in handen. De beambte is zenuwachtig en zegt, dat het kostbaar is. Een kort afscheid volgt. Dan gooit Smirnoff zijn kist los in het trieste besef, dat binnen afzienbare tijd de gehate Nipponsoldaten heer en mees ter in dit eertijds zo vredige land zul len zijn. Het wordt één van de meest opwin dende en avontuurlijke tochten, die de geharde K.L.M.-matador ooit zal ma ken. De weersgesteldheid en de natte moesson met haar hevige onweersbuien maken het vliegen over de vulkanen van Java gevaarlijk. Niet deze natuur lijke hindernissen maar de overmach tige japanse luchtmacht zal de vliege- niet parten gaan spelen. Dicht bij de Australische kust duiken plotseling enkele japanse gevechtstoestellen op, die Smirnoffs kist de volle laag geven. Door mitrailleurskogels gewond en met een brandende linkermotor ziet Smir noff kans zijn kist op een verlaten stuk strand aan de noordwestaustralische kust aan de grond te zetten. De moeder en het kind hebben hun bewustzijn verloren. De mecanicien wordt door het moordend lood in de knieën getroffen en stort in zee. Na enige minuten blazen de aanvallers de aftocht en treedt er een rustpauze in Verstoken van hulp en blootgesteld aan vijandelijke aanvallen worden de voorbereidingen getroffen om een ver blijf in de woestijn mogelijk te maken. Smirnoff, oude rot als hij is, komt op het idee van zijn valschermen een tent te maken. De gewonden worden ver zorgd; om de ergste pijnen te stillen, wordt van morfine gebruik gemaakt. In allerijl worden noodverbanden aangee- legd. Smirnoff, die in de verwarring van de eerste uren het pakje totaal heeft vergeten, stuurt een van zijn hel pers naar het toestel terug, dat door de opkomende vloed reeds half in het wa ter staat. De helper wil het pakje grij pen, maar een golf slaat het weg en spoelt het de zee in. Verder zoeken heeft in de gegeven omstandigheden geen zin. Inmiddels wordt getracht een S.O.S. uit te zenden, maar het binnenstromen de zeewater heeft de batterijen in het vliegtuig zo verzwakt, dat ook dit hulp middel geen kans op redding schijnt te bieden. Dan verschijnt er een japans 40-JARIG HUWELIJK Op a.s. dinsdag 22 november hoopt het echtpaar G. Marcus en J. Marcus- Pop, de dag te herdenken waarop zij vóór veertig jaar in het huwelijk traden. (Van onze weerkundige medewerker.) De recordwarmte van maandag 7 no vember in Maastricht was het met een maximum van 21 gr. C. warmer dan in 100 jaar was voorgekomen deed ons teruggrijpen naar jaren, die even eens zo laat in het jaar hoge tempera turen hebben te zien gegeven. Over één zo'n warm jaar, t.w. 1899, willen wij u hier eerst iets vertellen. Op 5 november 1899 steeg het kwik in De Bilt tot 19.3 gr. C., in Winterswijk tot 20.2 gr. C. Uit oude schrifturen blijkt, dat er aan deze november-tem- peratuurpiek al een zeer warm tijdvak was voorafgegaan. De winter van 1898 —1899 was een van de zachtste geweest sedert vele jaren. In ons land moest men toentertijd 65 jaar teruggaan om een zachter winterseizoen te constate ren. Op 10 januari 1899 tekende een waarnemer, ergens op de Veluwe woonachtig, in zijn journaal aan: „Tot hiertoe is deze winter nog zach ter dan zijn voorganger. Reeds bloeien hier en daar de madeliefjes. De spreeu wen zijn al uit warmer streken terug en zingen hun opwekkend lied. Ook zagen wij al een eksterpaar druk bezig met het bouwen van een nest. Begin decem ber zaten wij met open deuren aan de koffietafel." Hoe grillig november kan zijn blijkt uit optekeningen uit de winter van 1890'91. Deze winter was zeer streng. BETAAL NIET TEVEEL met garantie I 2.75 per fles f 0.90 - per liter f 2.25 Hoofdstraat 106 Telefoon 2576 Ze begon al op de 25e november om door te zetten tot1 april. In Neder land was de binnenscheepvaart ge stremd gedurende 53 dagen. Al in be gin december kwamen zeer lage tempe raturen voor; op de 19e daalde het kwik tot 20 gr. C. Eind december ging men te voet en per as over de brede Mer- wede tussen Gorcum en Woudrichëm. Begin januari had zich op het strand bij Scheveningen een ijswal vastgezet. In het jaar 1880 was Thialf er ook erg vroeg bij. Op 25 november lagen de vij vers in het Vondelpark reeds geheel dicht en 8 december was de Zuiderzee bij Enkhuizen één ijsvlakte. Op 10 de cember werd in Parijs in de open lucht boven sneeuw een temperatuur van —28 gr. C. geregistreerd. Opval lend was de zware sneeuwval, die al in november voorkwam. Toch was de koude in onze contreien niet zo door dringend als in Frankrijk, Zwitserland en Italië. De luchtdrukverdeling was zodanig, dat er in Engeland warm weer voorkwam en in Duitsland en Oosten rijk kou. TERUG NAAR HET HEDEN De eerste veertien dagen van novem ber hebben temperaturen opgeleverd, die een flink eind boven normaal wa ren. Steeds bevond zich voor de kust van West-Europa een uitgebreid, wei nig van plaats veranderend lagedruk gebied, waarin verschillende kernen te onderscheiden waren. Bij dit druk- systeem pasten (in Europa) zuidelijke winden, die zachte en dikwijls vochtige lucht aanvoerden. Het was deze druk- situatie die november in staat stelde, in het midden en zuiden van ons land warmterecords te breken. Sinds het afgelopen weekeinde zijn er wijzigingen gekomen. In plaats van een lagedrukgebied heerst thans een hoge- drukgebied over het weer in West- Europa. Het centrum ligt in de buurt van Schotland. Met noordelijke tot noordoostelijke winden wordt sinds zondag koudere lucht uit Scandinavië aangevoerd, waarin het kwik overdag niet hoger komt dan 5 tot 8 gr. C. en 's nachts op verscheidene plaatsen lich te nachtvorst optreedt. (Nadr. verb.) vliegtuig, dat meedogenloos enkele bommen laat vallen, waarvan er één op bijna 30 meter afstand van het toestel valt. Het gedwongen verblijf in de woe stijn zal nog enige dagen duren. Na vijf dagen verschijnt er 's nachts een reddingsbrigade, bestaande uit broeders van de Beagle-Baaizending, die het gehavende gezelschap uit de be dreigde zone transporteren. Na een voetreis van 30 km arriveren de woes- tijnratten in de bewoonde wereld van Australië, vanwaar de reis naar Mel bourne wordt voortgezet. Kort daarop verschijnt er een bank bediende bij Smirnoff, die naar het pakje informeert. Dan verneemt de vliegenier, dat het pakje dat op zo'n noodlottige wijze in zee verloren ging, een waarde van ongeveer een miljoen gulden aan diamanten vertegenwoor digde. Onmiddellijk wordt alarm geslagen. Een speciale detective wordt naar Broome gezonden om van daaruit het onderzoek te leiden. Bij een eenvoudig strandjutter, die naar zijn zeggen een paar diamanten bij het vliegtuig gevon den heeft, wordt een aanzienlijk ge deelte van de buit teruggevonden. De bank wil echter het volle pond. Een paar australische soldaten, aan het wandelen in Broome, ontdekken een gat in de muur van een inlandse hut, waarin een metalen filmrolletje verbor gen zit. Een van de soldaten, die het blijkbaar niet vertrouwt, opent de rol, waaruit tot zijn stomme verbazing enige diamanten rollen. Ook deze stenen gaan terug naar de rechtmatige eigenaar. Het juiste aantal verloren gegane ste nen is blijkbaar bekend, want de bank informeert naar de overige. Zo wordt verder gespeurd. In een vrachtauto wordt door een werkman een vies luci fersdoosje gevonden, waar geen lucifers maar wel diamanten inzitten. De laatste schakel in deze diamanten- rush vormt een glimlachende Chinese winkelier, die, als hij probeert diaman ten te verkopen, wordt gegrepen. Hij doet een meewarig verhaag van een Jo- lander, die in zijn winkel enige stuks ondergoed kocht. Bij wijze van betaling had de inlander toen de zwarte prijs van 40.000 gulden betaald, die hij wel willend geïncasseerd had. Zo eindigde Smirnoffs diamantenavontuur, dat de vlieger wereldkundig heeft gemaakt. OUDERAVOND O.L. SCHOOL DE KLOMP On dinsdagavond j.l. hield de o.l. school aan De Klomp, onder leiding van het hoofd der school, de heer Scholte, de jaarlijkse ouderavond. De heer Scholte heette de ouders wel kom en deelde mede, dat op deze avond afscheid zou worden genomen van mej. Van de Velde, in verband met haar ver trek naar Arnhem. Mej. Van de Velde is 10 jaar aan de school te De Klomp verbonden geweest. De aftredende oudercommissieleden, de heren G. G. Schol, W. v. Kessel en T. Dorland werden herkozen. Vervolgens sprak het hoofd der school waarderende woorden tot mej. Van de Velde wegens haar vertrek en memo reerde de gebeurtenissen op de school van de afgelopen 10 jaren. Namens de oudercommissie en leerkrachten bood de heer Van Kessel als blijk van waar dering haar een boekwerk aan. Na gebruik van een consumptie werd het werk der leerlingen bezichtigd. Ver volgens werden nog enige filmpjes, o.a. het leven der wilde dieren, vertoond, waarna de heer Scholte. deze behoorlijk bezochte bijeenkomst sloot. RENKUM. De politie alhier verzoekt een ieder die inlichtingen kan geven over de tas welke in de Rijn werd ge vonden en waarin zich een kinderlijkje en een hoeveelheid damesondergoed bevond, met hen in verbinding te stel len. Bovendien bevond zich in de tas een capuchon van een regenmantel met beige en blauwe strepen. De tas was van lichtbruin pitriet vervaardigd, een van de hengsels met een touwtje gerepareerd en gevoerd met geblokt Brabants bont. WAGENINGEN. Dezer dagen is in lokaal van de Neutrale School alhier bij een groot aantal leerlingen kolendamp vergiftiging geconstateerd. De ver schijnselen bij de kinderen waren reeds zo ernstig, dat zij onder geleide naar huis gebracht moesten worden. BARNEVELD. Ongeveer vijf weken geleden vond een los werkman tijdens het schoonmaken van een greppel een portefeuille waarin zich behalve wat postzegels een bedrag van welgeteld 12.787 gulden aan bankpapier bevond. Het geld was vrij droog terwijl er ook nieuw papieren geld bij was. Uit een en ander kon worden afgeleid dat de portefeuille niet lang in die greppel heeft gelegen. Aangezien er in de afge lopen weken zich niemand heeft gemeld die een portefeuille met zoveel geld verloren zou hebben wordt veronder steld dat aan dit geld een luchtje zit. BARNEVELD. Ds. H. M. Derksen te Oost Capelle heeft het beroep naar de Geref. Kerk van Barneveld aangeno men. WIJZE WOORDEN DE BELONING Van goede daden is de beloning, dat men een beter mens wordt. (Mr. C. Bake.)

De Vallei | 1955 | | pagina 1