Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaalse Raad kreeg harde noten te kraken AR-fractie verdeeld inzake Bergbad op zondag open Aantal Vergunningen blijft beperkt I! II Fa, J, F, TAK HAMEA de VALLEI-riks IS GODSDIENST ANGST? De Raad van Renswoude vergaderde Blijf meester Wist U Waar is Ai'literberg 29e jaargang VRIJDAG 25 NOVEMBER 1955 No. 91 Uitgave: „De Gelderse Vallei'' Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Verenigingsgebouwen bij Vredeskerk en Juiianakerk AGENDA II II II II Bindingsavond Bescherming Bevolking 10°/o extra korting op Bril en Brilreparaties Voortaan eenrichtingsverkeer in de Tuinstraat VOETBAL PROGRAMMA Derby Matjan-Triangelboys Tafeltennis-programma Vorige werd weer gevonden De soep wordt weer goed Het Prot. Chr. Streekziekenhuis in Benntkom De Kerstpotten van het Leger des Heils Ds J. O VERDUIN SPRAK OVER: RECHTS HOUDEN Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven btf de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprys per mm 14 cent Speciale contraetpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Gisteravond was de Veenendaalse gemeenteraad in openbare vergadering bijeen ter behandeling van een bijzonder uitgebreide en niet minder dan 45 punten tellende agenda. Het was dan ook omstreeks half elf dat de vergadering werd gesloten, nadat deze om half acht was begonnen. Zoals ook verwacht werd zijn de meeste woorden in deze vergadering gevallen over de vraag of een meerderheid in de raad moet beslissen of het Bergbad op zondag wel of niet geopend moet zijn, en cok of het bestuur van het Bergbad dat, door tegen de wens van de raad met hun familieleden toch op zondag in het Bergbad te zwemmen, een berisping gegeven moet worden. Het was voor insiders geen verrassing dat de A.R.-fractie in deze zaken ernstig verdeeld bleek te zijn. De A.R.-leden, de heren mr. Van Es en Van Kuijk, bleken met de gehele PvdA-fractie van mening dat gemeenteraadsleden hun persoon lijke principes ten aanzien van zondagsrust en zondagsheiliging niet aan anders denkenden mogen opdringen en die andersdenkenden, die tegenwoordig in Vee nendaal een groot deel van de bevolking uitmaken, te belemmeren hun zondag te besteden zoals zij dat wensen. Hoewel zij ernstig door leden van hun eigen fractie en door die van de C.H. en S.G.P. werden aangevallen en beticht van ontrouw aan het A.R.-standpunt in deze, bleven beide heren bij hun mening en stemden tenslotte met de PvdA-fractie tegen het voorstel van B. en W. om het bestuur van het Bergbad te berispen en het Bergbad op zondag gesloten te doen houden, als voorwaarde voor de gemeentelijke garantie welke het Bergbad geniet van de aflossing en rentebetaling van een geldlening door de Stichting Bergbad aangegaan. Nog een andere moeilijke zaak, in deze vergadering aan de orde gesteld, was de vraag of het aantal vergunningen voor de verkoop van sterke drank in Vee nendaal, waarvan er thans elf zijn, uitgebreid moet worden. Hiervan ontpopte de heer Van Hardeveld (PvdA) zich als voorstander. Hy meende dat hieraan al jarenlang behoefte bestaat en dat een beperking van het aantal vergunningen in verschillende opzichten zelfs de groei der gemeente belemmert. Burgemeester Bakker merkte o.m. op, dat er in Veenendaal thuis zeer veel jenever gedronken wordt, hetgeen hij afkeurde. Spr. gunt ieder zijn borreltje, maar dan met mate. Ook meende spr. dat uitbreiding van het aantal vergunningen het drankgebruik bevordert. De heer Van Hardeveld verwacht dat dit nog wel zal meevallen en als hij zegt dat de gemeente door het aantal vergunningen te beperken wordt ge remd in zijn ontwikkeling, doelt hij op het feit dat mensen die Veenendaal aan doen en zich niet thuis voelen in de be staande zaken, in de gelegenheid moe ten zijn toch ergens even te kunnen zitten. Ook meende spr. dat hierdoor de vestiging van meer hotels wordt te gengehouden. Toen deze laatste veron- De bouw van verenigingslokalen bij de Vredeskerk en de Juiianakerk welke intussen is aanbesteed, wordt uitge voerd door de aannemersfirma Kelder man en Van de Brink. De architect is de heer G. de Geit. Met de bouw is dezer dagen al een aanvang gemaakt. dat er plannen zijn voor het in richten van een betere trouwzaal voor Gelders Veenendaal in een van de lo kalen van de openbare school aan de Prins Bernhardlaan? dat de Veenendaalse kring van amateur-kunstschilders „Kunstbeoefe ning" weer is herboren nu men de be schikking heeft gekregen over een kleine lokaliteit? dat een inwoonster maandag avond in Oosterbeek met haar 3-jarig zoontje bij een halte stond te wachten om weer naar Veenendaal te gaan? dat zij toen met iemand aan de praat raakte en de stoppende bus niet opmerkte? dat haar zoontje echter, wel in stapte? dat zoontjelief al gauw begon te huilen toen hij ontdekte dat moeder niet in de bus zat? dat de conducteur hem er toen in Renkum maar uitliet? dat een passerende militair zo met het verdrietige kind te doen had dat hij aanbood hem thuis te brengen, toen hij van de jongen begreep dat hij thuis hoorde in Oosterbeek? dat de politie in Oosterbeek, waar de militair ten einde raad ging infor meren, al evenmin bekend was met het adres? dat zijn moeder zich intussen realiseerde dat de bus er met haar jon gen vandoor was? dat zij haastig een taxi nam om de bus achterop te rijden? dat de bus eerst in Wageningen werd ingehaald, waar de moeder hoorde dat haar zoontje in Renkum was uit gestapt? dat zij onmiddellijk weer terug ging naar Renkum? dat het echter nog wel een uur duurde eer zij er achter was dat de knaap bij de politie in Oosterbeek was beland? <I(IIIIIMIIIIII 11nu IIIHI* uil 11111II II Ill 11II till I III •1111111111111. tllllli. i*0(lll||IIIHllillllllllllll|||.||||MIIIIII|||||UIIIIIIIMI||lllHIIIII|||||.||||||||l Vrydag 25 november (In geb. Eikenlaan) 's avonds, voorstelling toneelgezelschap Joh. Kaart met „Potasch en Perlemoer in textielon der auspiciën van Arbeiders Kunstkring. (In de Eierhal) Provinciale Pluimveetentoonstelling. Zaterdag 26 november (Grenspaal Kerke wijk) 2.45 u., aankomst Sint Nicolaas in Veenendaal, ong. 15 min. later ontvangst Sint Nicolaas voor het gemeentehuis. (In geb. Eikenlaan 7.30 uur, zang- en toneelavond van Chr. Gem. Koor „Zang en Vriend schap". (In de Eierhal) Provinciale Pluimveetentoonstelling, p Luxor Theater Van heden vrijdag t.m. maan dag de film „Op de Reeper - baan, 's nachts om half een" en van dinsdag t.m. donder- dag „Der letzte Walzer". itlllllll.IIIIIMI.llll.lll.ili.«Hij.iiiil.fi..mimi..ml. 11111 IIIIIIIIIII III I IIIII1111111111 li 111111111! III11111II11111| 1111 u, II111II111,1 II ii II li II 1= li derstelling door de voorzitter en wet houder Van Stempvoort werd weerlegd met de mededeling dat hotels zich vrij kunnen vestigen en zonder meer een notelvergunning kan worden afgegeven zei ook de heer Van der Woerd (PvdA) tegen uitbreiding van het aantal „kroe gen" te zijn. De heer Scholten (CH) kon evenmin een vooruitgang zien in meer vergunningen. De heer Van Hardeveld blijft echter van het tegendeel overtuigd en hij meent dat er werkelijk een be hoefte is. Spr. meent dat b.v. in de om geving van de Eierhal nog een vergun ning-zaak moet komen voor de bezoe kers van de Eiermarkt. De boeren heb ben al vaker geklaagd dat er daar geen gelegenheid is om een borrel te kopen. De voorzitter merkt op dat het eigen lijk niet gezond is om 's morgens al een borrel te nemen. „Ik heb anders liever een borrel voor het eten dan daarna", interruppeert de heer Van Hardeveld. Medegedeeld werd nog dat de heer L., Nu de oefeningen buiten niet meer zo aantrekkelijk zijn voor de BB-ers wordt er zaterdagavond om 8 uur in ,,'t Tref punt" een bindingsavond gehouden. Wat is de bedoeling van zo'n avond? Het woord zegt het al: de grote BB- familie bij elkaar houden. Dit bij elkaar houden is in elke vereniging al tijd moeilijk en voor de BB wel in het bijzonder, want er zijn nog altijd leden die nog nooit geoefend hebben. Waar ligt dat aan? Over het algemeen door dat verscheidene blokken nog niet com pleet zijn en er ook bij een combinatie van twee blokken nog niet voldoende leden zijn. Om samen te oefenen. Het ploegensysteem in Veenendaal speelt natuurlijk wel de grootste rol. De bin dingsavond kan een succes worden niet alleen door wat er vertoond zal wor den, maar hoofdzakelijk door allen te Komen. Wat wordt er vertoond? De avond wordt geopend door de bur gemeester als het hoofd van de Be scherming Bevolking. Verder een paar films, o.a. van de E 55, de grote tentoonstelling, en een film van „Hoe redders en EHBO-ers samenwerken". Verder vindt plaats het uitreiken van de getuigschriften van de B.B. Dan wordt de avond nog gevuld door de heer Körner, een bekend voor drachtkunstenaar, die veel succes heeft gehad op de BB-avond in Utrecht. MUZIKANTEN VOOR „CAECILIA" Met genoegen verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende adverten tie van de Veenendaalse Harmonie „Caecilia" waarin wordt bekendge maakt dat er voor de verschillende in strumenten nieuwe leden voor het corps nodig zijn. Alhoewel „Caecilia" nog niet de be schikking heeft over de zo dringend noodzakelijke nieuwe instrumenten wil zij zich kunnen handhaven op hetzelfde hoge peil, n.l. de ere-afdeling, meent zij toch plaats te hebben voor nieuwe leden. Voor wat betreft de nieuwe instru menten kan nog worden medegedeeld dat „Caecilia" nog steeds niet weet waar de laatste 10.000 guldens vandaan moe ten komen welke nog voor een nieuw instrumentarium nodig zijn. ONDERWIJSBENOEMING Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Pa- trimoniumschool (hoofd de heer A. C. Schilperoort) is met ingang van heden benoemd mevrouw B. Spanjes-Lang- broek uit Delft. WAAROM MEER BETALEN tot en met 5 december Meester Opticien 1 ste klas Tel. 2576 - Hoofdstr. 106 - Veenendaal Ziekenfonds Leverancier. nabij de Eierhal, het eerst in aanmer king komt als nog eens tot uitbreiding van het aantal vergunningen wordt be sloten. Bij stemming blijkt dat alleen de heren Van Eden, Jansen, Van Har develd en Verkuijl voor meer vergun ningen zijn. Bij het aan de orde komen van het op zondag gesloten doen houden van het Bergbad, is de heer Van Hardeveld de eerste van een reeks van sprekers die hierover het woord zullen voeren. Het is dan naar aanleiding van dat briefje van de heer Van D. dat B. en W. nu het bestuur van het Bergbad een standje wil geven omdat zij met hun familie toch op zondag hebben gezwommen, zo begon spr. Ik beschouw zo'n berisping als een vrijbrief om op die voet door te gaan. Maar als men consequent wil zijn moet er gezegd worden, of de gemeente trekt de garantie in of het bad moet ook voor het publiek op zondag open. (Zie verder pagina 2.) Burgemeester en wethouders van Veenendaal hebben bekendgemaakt dat zij hebben besloten in te trekken hun besluit van 19 augustus 1947, waarbij de Tuinstraat is gesloten verklaard voor het verkeer met motorrijtuigen en de Tuinstraat en de Helling gesloten te verklaren voor het verkeer met alle motorrijtuigen in één richting, een en ander met dien verstande, dat inrijden zal zijn toegestaan vanaf de J. G. Sand- brinkstraat en verder voor de Tuin straat en de Helling vast te stellen een wachtverbod langer dan een half uur. Genoemd besluit van 14 november 1955 zal in werking treden op 1 decem ber 1955. Het voetbalprogramma voor de Vee nendaalse clubs bevat in de eerste plaats de uitwedstrijd, want de „blau we jungskes" zijn op eigen terrein met eigen publiek niet voor de poes. Wil Veenendaal aansluiting bij de kopgroep houden, dan zal toch gewonnen moeten worden. Veenendaal 2 en 3 hebben vrij, het vierde elftal speelt om 12 uur een thuiswedstrijd tegen Scherpenzeel 2. „Unitas" gaat een bezoek brengen aan UVVO. Het programma voor zaterdag brengt DOVO naar Excelsior '31 in Rijssen. DOVO heeft haar les waarschijnlijk goed geleerd, zodat zij nu tegen Excel sior wel betere maatregelen zal nemen. Ook VRC heeft een uitwedstrijd en wel tegen SSSE, ook voor VRC moet hier de volle winst inzitten. In de le klasse gaat GVVV op bezoek bij VVJ, terwijl de plaatselijke ontmoe ting tussen Matjan en Triangelboys op het terrein van eerstgenoemde wel de nodige spanning zal brengen, met een Matjan dat op revanche belust is. De Merino's krijgen het moeilijk in de uitwedstrijd tegen Musketiers, dat op de tweede plaats staat. Kulan heeft eveneens een zeer lastige uitwedstrijd en wel tegen Valleivogels. Het programma voor de reserve-elf tallen omvat: DOVO 2 SDC 2. VRC 2 Ermelo 2. GVVV 3 Matjan 2. Triangelboys 2 GVVV 3. De Merino's 2 DOVO 3. Woudenberg 2 Kulan 2. Voor het komende sportweekend staan er belangrijke wedstrijden op het programma. Zo ontmoeten elkaar de plaatselijke clubs Eist en Oranje-Wit op het terrein aan de Woudweg. Van zo'n plaatselijk treffen is moeilijk een prognose te geven al slaan wij de kan sen van de Oranjemannen iets hoger aan. Renswoude heeft een thuiswedstrijd tegen DVSA uit Amerongen. Een heel moeilijke opgave voor de roodwitten. Het zou weieens kunnen gebeuren, dat de bezoekers met de winst gingen sle pen, vooral als de voorhoede, speciaal de midvoor, zo slecht speelt als j.l. zondag. Climax 1 speelt morgen, zaterdag, zijn laatste wedstrijd voor de eerste competitiehelft en wel tegen Smash 2 uit Amsterdam. De wedstrijd wordt ge speeld in het gymnastieklokaal aan de Hoogstraat en begint om half zeven. In de le klasse kan Climax 2 de twee punten achterstand op Ritac 1 inlopen, Geneest ruwheid en schraalheid aangezien Ritac niet speelt. Climax 2 zal dan maandag in Renkum Kr. en Vr. 1 moeten kloppen. Het programma is: Vrijdag: le klasse A. PMS 2 Kr. en Vr. 1. 4e klasse H. Kr. en Vr. 3 Panter 2. 4e klasse I. Tempo 2 Panter 1. Maandag: le klasse A. Kr. en Vr. 1 Climax 2. 2e klasse C. RTC 1 VSW 1. Tempo 1 Ritac 3. 3e klasse E. RTC 2 Climax 4. 4e klasse I. Sorry 2 RTC 3. Res. 4e kl. C. Sorry 3 Panter 3. VSW 4 Swift 7. Dinsdag: 4e klasse H. Panter 2 Swift 5. 4e klasse I. Panter 1 Fortissimo 2. Woensdag: le klasse A. PTT 1 Swift 1. Seelbeeck 1 Tios 1. 2e klasse C. Ritac 2 Climax 3. Swift 2 RTTV 1. 3e klasse E. Ritac 4 Swift 3. 4e klasse H. Swift 5 Fortissimo 1. 4e klasse I. VSW 3 Tempo 2. Res. 4e kl. C. Ritac 7 Hollandia 3. Swift 6 Sorry 3. De VALLEI-riks van de vorige week) welke vrijdag werd uitgegeven bij de Fa. L. Heij in de Hoofdstraat te Vee nendaal, werd eerst woensdagoch tend gevonden n.l. door mevrouw R. Takken-Takken van Bergweg 14bis te Veenendaal. Zij had de riks in handen gekregen met geldwisselen bij Magazijn „Het Anker". Aangezien de VALLEI-riks van de week daarvoor ook al gevonden werd, was de vinderspremie deze keer niet zo hoog, n.l. f 2,50. De nieuwe VALLEI-riks, welke de zer dagen weer in het verspreidings gebied van ons blad wordt uitgege ven draagt het nummer Q 564173. Het is weer een rood nummer om het zoeken te vergemakkelijken. Kijkt u dus goed uit naar de rijks daalder met het rode nummer Q 564173, het is de VALLEI-riks en in dien u deze vóór a.s. donderdagmid dag 12 uur aan het bureau van DE VALLEI kunt tonen, krijgt u direct de vinderspremie, welke thans dus weer f 2,50 bedraagt, direct in con tanten uitbetaald. Zoals men weet worden deze week door de melkhandelaren bonnen ver kocht, waarop woensdag 14 december a.s. echte militaire snert zal worden geleverd. Om een idee te geven om trent de ingrediënten voor de soep kunnen wij mededelen, dat per 1000 liter snert verwerkt worden 150 kg erw ten, 75 kg vlees zonder been en 60 kg diverse soorten groenten. De baten van deze actie komen geheel ten goede aan de gezamenlijke militaire fondsen. Om dat door het comité a.s. week haar be stellingen moeten worden gedaan, wordt verzocht de bestellingen zo spoe dig mogelijk aan de melkhandelaar op te geven. Men zal begrijpen, dat het veel goedkoper is, dan wanneer men zelf een dergelijke soep vervaardigt. In een vergadering van de Raad van Toezicht van het Prot. Chr. Streek ziekenhuis, welke woensdagmorgen in een van de lokalen van de Gerefor meerde Kerk te Bennekom werd gehou den, heeft de voorzitter, de heer M. H. Tulp uit Ede, mededelingen gedaan over de gehouden donateursactie. Nu de voorlopige cijfers bekend zijn, kon met grote dankbaarheid worden vastge steld, dat op een jaarlijks bedrag van bijna f 19000,gerekend kan worden. Lunteren spande de kroon met f 4000, per jaar. Ook in andere plaatsen wer den mooie resultaten bereikt en de plaatselijke comité's blijven actief om het donatiebedrag tot minstens f 25000,- per jaar op te voeren. Bovendien wordt in alle samenwerkende kerken min stens eenmaal per jaar een collecte voor het streekziekenhuis gehouden. Op deze wijze kan men ruimschoots vol doen aan de verplichting, van een eventueel exploitatietekort de eerste f 20.000,per jaar op te vangen. De voorzitter van het stichtingsbe stuur, ds. B. N. B. Bouthoorn, gaf een overzicht van de stand van zaken met betrekking tot de bouw van het zieken huis. De aannemer, de firma Boele en Van Eesteren, hoopt voor het invallen van de vorst het zusterhuis en het bed denhuis onder de kap te krijgen. Daar na kan de centrale verwarming ge deeltelijk ingeschakeld worden, zodat de werkzaamheden ook bij ongunstig weer kunnen doorgaan. Als streefdatum voor de officiële opening is gesteld 1 februari 1957. Zaterdag 10 en zaterdag 17 december zullen ook in Veenendaal weer de be kende Kerstpotten van het Leger des Heils in onze straten te vinden zijn, welke gelegenheid bieden een bijdrage te geven voor de kerstacties van het Leger des Heils in behoeftige gezinnen, voor zieken, ouden van dagen enz. Verder werd ons verzocht te wijzen op de mogelijkheid een bijdrage te ge ven via de lijst welke dezer dagen wordt aangeboden of door het storten van een bijdrage op postgiro 438734. WEkivBLZUEK VAN H.M. DE KONINGIN AAN DRENTE. In Assen legde H.M., bijgestaan door twee schoolkinderen, een krans bij het Provinciaal Monument voor de gevallenen. Tijdens een samenkomst ter behan deling van levensproblemen sprak woensdagavond in het gebouw aan de Eikenlaan te Veenendaal ds. J. Over- duin, predikant der Ger. Kerk alhier, met als onderwerp „Is godsdienst angst?". Voor de Schriftlezing had ds. Over- duin gekozen Genesis 3 814; Rom. 8 1517 en 1 Joh. 4 1619. Over de vraag „is godsdienst angst?" zijn vele boeken geschreven. Vele theologen, psy chologen en psychiaters zijn er nog da gelijks mee bezig en het is dan ook geen eenvoudig onderwerp, zo begon is. Overduin. Freud b.v. heeft ook in dit opzicht de godsdienst zwart gemaakt. Hij zei dat godsdienst de mens belem mert zich uit te leven en oorzaak is van ïerveuze verschijnselen, met name het conflict tussen lusten en plichten dat godsdienst in de mens te weeg brengt. Wijsgeren hebben gezegd dat angst de goden maakt, de angst n.l. dat men niet voldoen zou aan bepaalde normen. Vaak horen wij beweren dat mensen die niet geloven, minder angstig zijn om te ster ven dan gelovigen, en dat godsdienst vele mensen waanzinnig maakt. Gods dienstwaanzin komt voor bij mensen die er aanleg voor hebben en die aan het piekeren zijn geslagen doordat hun medemensen God als een boeman voor stellen en nalaten de blijde boodschap van het Evangelie te vertellen. Als wij ons afvragen of lachen, hui len, blijdschap en droefheid normaal menselijk is, dan moeten wij die vraag bevestigend beantwoorden, als die uitingen tenminste corresponderen met de situatie van het moment. Als iemand b.v. een sigaret krijgt en hij is dan zo dankbaar dat hij aan ieder een vertelt dat hij een sigaret gekregen heeft, en hij danst van blijdschap, en na een maand praat hij er nog over, dan is dat niet normaal. Zo is het ook met angst. Angst is een onbestemd gevoel van bedreigd te wor den. Angst was normaal toen b.v. in de oorlog de bommen om ons heen vielen. Als wij ergens pijn voelen dan is dat een signaal van dat er in ons lichaam iets niet in orde is. Ook angst is het signaal dat iets met ons niet goed is. Daarom kan het ook abnormaal zijn als wij in het geheel geen angst kennen. De chirurg heeft angst dat hij verkeerd zal snijden. Ouders hebben angst hun kin deren niet goed op te voeden. De pre dikant heeft zijn angst of hij het wel goed doet, want er hangt zoveel van af. Bij onze geboorte hebben we een zeker normbesef meegekregen. Iets dat we niet kunnen aanleren of beredeneren. Normbesef wil zeggen dat we voelen hoe het hoort te zijn en daarbij ligt ook de kloof tussen wat we zijn en die we behoren te zijn: het geweten. Daar vin den wij ook de angst, de angst van de grenssituaties. Is angst in de godsdienst nu normaal? We kunnen angst hebben omdat we niet zijn zoals God het wil. Vrees voor God is normaal en getuigt van besef voor Gods hoge adellijke heiligheid. Wij hebben in de Bijbel gelezen dat wij slechts dan gelukkig kunnen zijn als wij volmaakt liefhebben. Het is struisvogel politiek als wij om de angst te verdrij ven vervallen in een borrelroes of een werkroes. Op de ene plaats lezen wij van: wel gelukzalig de mens die geduriglijk vreest, en op weer een andere plaats in de Bijbel van: Vreest niet! Het woord vrees heeft dan ook niet altijd dezelfde betekenissen. Met de vreze des Heren is niet bedoeld een banaal bang zijn voor God. Vrees des Heren is het begin van de wijsheid. Vele mensen hebben een kring rond zich opgebouwd waarbinnen ze alles zo ongeveer kunnen berekenen. Hetzij in onze wetenschap, hetzij in onze cultuur. We kunnen ook angst hebben voor de angst. We spreken meestal niet over een kwaal als we weten dat geen ge nezing mogelijk is, maar wordt er een middel gevonden dan beginnen wij er over te praten. Vaak wil men niet spre ken over godsdienst omdat men er bang voor is. Op die manier komt men er natuurlijk nooit mee klaar. Wij hebben ook angst om op te vallen tussen an dere mensen. We vinden het erg als on ze kous afzakt, maar roddelen is niet zo erg. Tijdens een receptie zijn we ner veus, bang als we zijn voor het oog van de mens. Het is een bewijs voor de to taal verkeerde instelling van de mens als wij in aanmerking nemen dat het oog van God ons overal ziet. Als God zegt: vreest niet, dan be doelt Hij: houdt op met te vrezen. Wij mogen niet doorslaan met onze vrees. Als wij met zuinigheid doorslaan dan worden wij gierig. Slaan wij door met het zoeken naar recht dan worden wij onmogelijke men sen. God zegt: vreest niet, want Ik ben de eerste en de laatste. Wij hebben angst om op een receptie de eerste of de laatste te zijn. Wij laten dan liever een ander voorgaan en komen niet graag te laat in een samenkomst. Wij blijven liever zo in het midden. En vallen liefst zo min mogelijk op. Wij ontwijken de gi'enssituaties waarin wij juist God kunnen ontmoeten. In ons kringetje blijvende vinden wij Hem nooit. Het is niet normaal iemand geestesziek te maken door God als een Zwarte Piet voor te stellen. Daar is toch God die zegt ons te willen beschermen en behoeden van de eerste tot de laat ste, want Hij is in de dood geweest en leeft tot in eeuwigheid. Houdt op met te vrezen en gelooft alleen. Laat de band tussen u en Mij hersteld worden. Hoe mooi en ontzaglijk is dat. Wat is het vreselijk als wij geen vertrouwen hebben in Jezus. Hij heeft de sleutels van dood en hel. Als wij ons vertrou wen stellen in Hem dan is er geen angst meer. Hij werkt door de liefde en de liefde drijft de vrees uit, zo sprak ds. Overduin. Aan de samenkomst werd medewer king verleend door het Geref. Kerk koor o.l.v. Kor Dijkstra en het orgel werd bespeeld door Bob van Stemp- voort. DR. J. GRASHUIS SPREEKT OVER „VARKENSVOEDING" Voor de afdelingen van het U.L.G., P.J.G.U. en de Coöperatie hield Dr. J. Grashuis, directeur van het Instituut voor moderne veevoeding „De Schot horst" te Hoogland, een lezing over var kensvoeding in de o.l. school te Ach terberg. De P.J.G.U.-voorzitter de heer Pol stra, opende deze vergadering en heette de talrijke aanwezigen welkom en in het bijzonder dr. Grashuis, die als des kundige bij uitstek op het gebied der veevoeding, bereid was gevonden de lange reis naar Achterberg te maken om hier de varkensvoeding in het al gemeen te bespreken. Nadat dr. Gras huis het woord had gekregen, behan delde deze eerst de verschillen in le venswijze der belangrijkste huisdieren. Een varken is een alleseter, dus heeft dierlijk en plantaardig voedsel nodig. Het rund en het paard maken zelf het benodigde dierlijk eiwit via omzettin gen door bacteriën en andere eencellige wezens. Om het benodigde dierlijk ei wit te verkrijgen wroet het varken in de grond, hetgeen door de mensen zo veel mogelijk wordt tegengegaan en dus onjuist is. Duidelijk bracht spreker naar voren dat uitloop vooral voor fok- Alle weggebruikers (uitgezonderd trams en voetgangers) zijn verplicht op de door hen gevolgde rijbanen en pa den uiterst rechts te houden. Een bocht naar links moet zo groot mogelijk worden gemaakt (nooit „links door de bocht"). De bestuurders van twee tweewielige rijwielen mogen naast elkander rijden, zolang daardoor het verkeer niet in gevaar gebracht of belemmerd wordt. Op smalle wegen of wegge deelten (bv. naast opgravingen) dus ,£TT -nir,iu-n achter elkaar! 1H.H Wanneer twee gelijkwaardige rijba nen (dus van gelijke orde), gescheiden door bomenrijen, bermen of verhoogde afscheidingen, naast elkander liggen, mogen bestuurders van voertuigen, rui ters of geleiders van rij-, trekdieren en vee niet de voor hen links gelegen rij baan volgen. Iedere weggebruiker is tenslotte ver plicht vrye doorgang te verlenen aan naderende voertuigen, waarop een sirene of bel (politie en brandweer) in werking is gesteld. Dus: stoppen en uiterst rechts van de weg wachten! Na de gebruikelijke opening heet de voorzitter, burgemeester Hosang, aller eerst het raadslid Wolleswinkel wel kom, die sinds de vergadering van de cember 1953 niet meer aanwezig was geweest. De heer Wolleswinkel dankt de voorzitter voor de vriendelijke woor den tot hem gesproken en hoopt dat hij zich weer met volle energie aan het ge meentewerk zal kunnen geven. Van Ge- noodzakelijk is. Men weet ook uit er varing, dat biggen fokken in zeer hy giënische hokken met cementen vloe ren niet goed gaat. Daarom past men hier tegenwoordig de z.g. potstalmetho den ook toe. Het is ook te verklaren dat de fokkerij in oude primitieve hokken beter gaat dan in de nieuwe zonder pot stal of vrije uitloop. Dit betekent dat bij vrije uitloop in grasland men wel zindelijke hokken met cementen vloe ren kan gebruiken. Opfokzeugen dient men in de winter groenvoer bij te voe ren. Het beste noemde spreker voeder bieten, ook harde landkuil en rode wortelen, in verband met de voorzie ning van carotine. Spreker waarschuw de tegen overmatig gebruik van aard appelen, daar deze namelijk zwakkere biggen geven. Hetzelfde werd gezegd van fabriekswei; het kaliumextract is hier de schuldige. Als oorzaken van biggensterfte noemde spreker onjuiste voeding en een te lage temperatuur. De biggensterfte bedraagt in de winter ongeveer 30 procent, dit kan alleen al door verwarming tot de helft worden teruggebracht. Wat de biggenvoeding betreft, bepleitte spreker met kracht een harmonische en eiwitrijke voeding. Hiermede kwam hij weer op het terrein van de z.g. eiwitvergiftiging, hetgeen een sprookje werd genoemd. Zeugen- melk bevat namelijk 30 °/o eiwit, tegen biggenmeel 15 hetgeen eerder een tekort aan eiwit betekent. Komende aan de voeding voor mestvarkens, be toogde spreker, dat voeding tot 100% verzadiging mindere baconkwaliteit en lagere baconprijs ten gevolge heeft. De laatste jaren is deze niet hoog genoeg voor een lonende mesterij. Aan het einde van de uitvoerige lezing werd nog gelegenheid geboden tot het stellen van vragen, waarvan ongeveer drie kwartier gebruik werd gemaakt. De eindconclusie van dr. Grashuis was, dat practisch alles is terug te brengen tot een ondoelmatige voeding. De voorzitter dankte vervolgens dr. Grashuis voor zijn duidelijke lezing, welke met aandacht werd gevolgd. deputeerde Staten was bezwaar bin nengekomen tegen het raadsbesluit in zake verlenging van de rekening- courantovereenkomst met de Amster damse Bank N.V., kantoor Veenendaal, met dien verstande, dat het maximum- crediet in verband met de mindere be hoefte kon worden verlaagd van f 100.000,— tot f 50.000,—. Volgens Ged. Staten zou dit maximum-crediet nu nog met de helft verlaagd kunnen worden, n.l. tot f 25.000,—. Aldus werd besloten. Voorts werden de voorlopige rekening van het gemeentelijk woningbedrijf over het dienstjaar 1954 en de voor lopige gemeenterekening over het dienstjaar 1954 vastgesteld. De begro ting van het gemeentelijk woningbedrijf Allereerst voor het dienstjaar 1956 was vervolgens aan de orde. De heer Zweers (PvdA) in formeert of B. en W. niet kunnen pro beren voor 1956 een extra toewijzing woningen te verkrijgen. Het bouw volume is reeds uitgeput. De voorzitter antwoordt dat B. en W. dit zullen doen, Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten maar dat de kans van slagen wel heel heel miniem zal zijn. Bij de vaststelling van de gemeentebegroting 1956 kwa men de tongen los. De heer Zweers vroeg waarom de verbetering van de Biesbos- serweg, de Barneveldseweg en de Schalmlaan niet in de begroting waren opgenomen. De raad stelt B. en W. voor eerstgenoemde weg zo spoedig moge lijk te verbeteren en op een breedte van 4 meter te brengen. Zo ook de Barne veldseweg, waar het verkeer steeds meer toeneemt. Wat betreft de Schalm laan zegt de begrotingscommissie, dat deze weg geen eigendom is maar de gemeente wel het onderhoud heeft. Deze weg is erbarmelijk slecht. Hetzelfde is het geval met de Ubbeschoterweg, Verder vestigt de commissie de aan dacht van B. en W. op het feit, dat voor de vuilnisbelt in de Oude Holleweg nog steeds geen regeling is getroffen. Hier voor moet een andere plaats worden gevonden. De commissie stelt voor het perceel achter het kerkhof hiervoor te gaan gebruiken. De voorzitter ant woordt hierop, dat het de commissie is opgevallen, dat de sluitpost Onvoor ziene Uitgaven nogal laag is en een en ander daaruit niet bestreden kan wor den. De gemeente zal echter van de provincie een aanzienlijk subsidie ont vangen voor de verbetering van. de Biesbosserweg. Ook B. en W. staan op een breedte voor deze weg van min stens 4 meter. Wat betreft de Barneveldseweg ligt het geheel anders. Hier spreekt ook de ruilverkaveling een woordje mee. Hoe dit alles zal uitvallen weet ook de voor zitter nog niet. Over de Schalmlaan hebben B. en W. in het geheel nog niet gesproken. Zij zullen zich echter nog beraden en bezien of ook hier nog mo gelijkheden zijn. Wat betreft de vuil nisbelt wijst de voorzitter nog eens op de bespreking in de vergadering van 4 november j.l. Een begraafplaats, waar men zijn geliefden de laatste eer be wijst, met daarachter een vuilnisbelt die allerlei onwelriekende luchtjes ver spreidt. Voorzitter zegt nogmaals toe dat B. en W. het nog eens zullen be raden. Wethouder Vermeulen (A.R.) is het volkomen met burgemeester eens en wil hier nog aan toevoegen, dat bedoeld stuk grond bestemd is voor eventuele uitbreiding van de begraafplaats. Ten slotte zegt de voorzitter nog dat de Ub beschoterweg niet in onderhoud is bij de gemeente. NOGMAALS WEGENPROBLEMEN De heer Wolleswinkel (C.H.) stelt weer het wegenprobleem aan de orde. informeert spreker of de Biesbosserweg werkelijk een breedte van 4 meter zal krijgen en vervolgens of er geen uitwijkplaatsen gemaakt kunnen worden voor het zwaardere verkeer. De voorzitter antwoordt, dat de breedte in ieder geval vier meter zal worden en dat de kosten door de ge meente zullen worden gedragen. Wat betreft uitwijkplaatsen zegt de voor zitter toe, een en ander met de Grond- mij te bespreken. De heer Wolleswinkel vraagt verder, of aan de Oude Holleweg van de Rijks straatweg tot aan de algemene begraaf plaats geen lantaarns kunnen worden geplaatst. De voorzitter zegt dat dit mede verband houdt met de omlegging van de Oude Holleweg. De uitgang op de Rijksstraatweg zal geheel verande ren. Nabij de nieuwe winkel van de heer Van de Vendel zal dan een gazon komen, terwijl ook de situatie bij de maalderij van Van Harten geheel zal veranderen. Omtrent de Barneveldseweg vraagt de heer Wolleswinkel hoelang het wel niet kan duren als de omwonenden met de ruilverkaveling onwillig zijn. De voorzitter veronderstelt twee jaar. Ver der bepleit de heer Wolleswinkel een breedte van zes meter voor deze weg en de aanleg van een fietspad. Ook hier over zullen B. en W. nader spreken. Ook vraagt de heer Wolleswinkel of B. en W. aandacht willen schenken aan de slechte toestand van de Wittenoord- (Zie verder pagina 2.) WIJZE WOORDEN VERKEERDE OOTMOED Nederigheid is een lafhartige manier om wat te schynen. (Multatuli.)

De Vallei | 1955 | | pagina 1