Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Intocht van St* NICOLAAS MULDER Er komen verkeerslichten in Veenendaal GOEDHEILIGMAN werd bekogeld HOE, O HOE Burgemeester komt te laat thuis Zwarte knechten beschermden hem Fa. J. F. TAK maak ik een SINTERKLAAS RIJM? AGENDA Renswoude Rhenen 29e Jaargang WOENSDAG 30 NOVEMBER 1955 No. 90 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel UIT VEENENDAALS RAADSZAAL Woningbouw en stratenaanleg Voor de scholen De rondvraag Nog geen licht in serie inbraken op Gelders Edink speelt nu ^Kampioen Nederland' Zandstraat wachtte vergeefs op de Sint Tante Corrie wordt 93 jaar Bisschoppelijk schrijven aan de Veense jeugd Voor St-Nicolaas „Potasch en Perlemoer" TAFELTENNIS Climax verloor ook de laatste wedstrijd Ritac 1 verspeelt een punt aan Swift 1 Verrassingen op Rhenens warenmarkt ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Glrono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Wcth. Ant. de Ruiter Behalve de behandeling van de twee punten inzake het op zondag zwemmen in het Bergbad en het beperkt houden van het aantal vergunningen voor dè verkoop, .van sterke drank in Veenen daal, waarover wij in ons vorig num mer uitvoerig berichtten, had de Vee- nendaalse Raad in zijn vergadering van donderdagavond nog ruim 40 andere punten op de agenda staan. Behalve de vele hamerstukken be treffende de verpachting van gemeen tegronden en gemeentewoningen kwa men er toch nog tal van zeer belang rijke voorstellen ter tafel, welke dan vaak zonder noemenswaardige discus sie werden aanvaard. Bij het aan de orde komen van het verhu ren van enkele woningen in 't Kamp Dijk- straat vroeg de heer Van Eden (PvdA) wan neer de bewo ners van dit kamp nu voor een werkelijke woning in aan merking zullen komen. De ba rakwoningen 10 Jaar in B <S W-college zijn zo slecht dat men er bij regenachtig weer zelfs niet meer droog in bed ligt. De voorzitter deelde mede, dat aan verbetering van de woningen wordt gewerkt. Dat er lekkage zou zijn is bij de gemeente niet bekend. De be woners doen goed dit bij Gemeente werken te melden. Aangezien de heer A. J. Beekman op medisch advies zijn benoeming tot voor zitter van de z.g. Huurcommissie niet kon aanvaarden, benoemde de Raad nu de heer mr. J. F. van Leeuwen, Hoog straat 5, tot voorzitter. Zonder op- of aanmerking besloot de Raad verder tot het verlenen van een subsidie van 9000 gulden aan de Ver eniging „Oranjedag" om te voorzien in het tekort ontstaan door tegenvallers bij het organiseren van de feestelijkheden voor de viering van de 10-jarige bevrij ding. Bij het voorstel van B. en W. het Nederlands Kamerkoor een eenmalige subsidie van 100 gulden te verlenen voor het in Veenendaal te geven concert vroeg de heer Van Deelen (SGP) om aantekening te hebben tegengestemd om de „welbekende redenen". Verder besloot de Raad tot het ga randeren van de rentebetaling en af lossing van een geldlening van 140.000 gulden aan te gaan door de Chr. Tech nische School alhier; Het verlenen van een kasgeldlening van 100.000 gulden aan het Julianaziekenhuis; Het aan gaan van een rekening-courantover eenkomst tot een maximum bedrag van 200.000 gulden; Het verlenen van een tegemoetkoming in de kosten van elec- trificatie van enige percelen gelegen in de Middelbuurt; Het verlenen van een crediet van 887.592 gulden voor de bouw van 57 woningen, en een crediet van 480.000 gulden, nodig voor het leggen van riolering in het nog bouwrijp te ma ken gedeelte van „Het Franse Gat" en een crediet van 116.500 gulden voor het doen verharden van de Adriaan van Ostadelaan, n.l. het gedeelte van de Rembrandtlaan tot aan de Salvator- kerk en het nog door te trekken deel van de Rembrandtlaan en de Jan Steen laan alsmede het definitief verharden van de toegangsweg naar genoemd kerkgebouw. Vervolgens werden credieten beschik baar gesteld voor het treffen van voor zieningen e.d. voor de verschillende plaatselijke scholen, n.l. voor het aan schaffen van leermiddelen voor de Kon. Julianaschool afd. l.o. voor 90 leerlin gen; Het betegelen van een gedeelte van het schoolplein der Groen van Prin- stererschool; betaling van de kosten verbonden aan het aanstellen van een onderwijzeres voor nuttige handwer ken; Het veranderen van enige ramen en de aanschaffing van vitrage en over gordijnen in de Prinses Beatrixschool en het betegelen van het terrein rond het gebouw „De Tekenschool". De heer Verkuyl (PvdA) maakte als eerste van de rondvraag gebruik door op te merken dat zijns inziens het open stellen van de winkels op woensdag avond tijdens de Sint-Nicolaasweek in strijd is met de verordening winkelslui ting. Wethouder De Ruiter is echter van mening dat een en ander volgens de rijksregeling wel verantwoord is. De heer Kroesbergen (AR) wees er op dat, hoewel foch al tal van nieuwe woningen in het Franse Gat betrokken zijn, de straatverlichting daar nog steeds ontbreekt, 's Avonds is het daar aardedonker. Wethouder De Ruiter zei dat er herhaaldelijk bij de PUEM op aangedrongen is de verlichting aan te brengen. Desnoods echter zal een voor lopige voorziening worden getroffen door bovenleidingen aan te brengen. De heer Van Deeien stak een pluim op de hoed van de wethouder voor de wijze waarop nu de situatie in het Vallei kanaal en de z.g. wolsloot veranderd is. Fluim iiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiimimimiiiiiMiiiiiiiiiiiiiMiiiiii' Zaterdag 3 december (In geb. Eikenlaan) 3.30 uur, Sinterklaas-kinderfeest van de N.V.V.-Besturenbond. BS II B Woensdag 7 december (In de Julianakerk) 7.30 uur, If ds. L. Vroegindeweij van Ga- meren spreekt over „De Je- hova Getuigen", met gelegen- heid tot vragen stellen. li Luxor theater Heden woensdag en morgen donderdag de film „Der Letzte |1 Walzer". Ook hij klaagde over duisternis, n.l. in het Ruisseveen. Er is een gevaarlijk punt bij een sloot waar toch nodig een lichtpunt moet komen. De heer Van Deelen krijgt van de wethouder de toe zegging dat dit lichtpunt er komt. De heer Van Eden zou het een grote verbetering vinden indien op het kruis punt HoofdstraatNieuweweg en nog meer punten, verkeerslichten worden geplaatst. De voorzitter kon hem mede delen dat er juist besprekingen gaande zijn over het aanschaffen van ver plaatsbare verkeerslichten voor ge noemde kruising en ook voor het rege len van het verkeer op de Kerkewijk op de plaatsen waar de weg in verband met de reconstructiewerkzaamheden daar, op een bepaald moment openge broken zal zijn. Deze verkeerslichten kunnen ook met de hand bediend wor den. Verder wees de heer Van Eden op de onhoudbare situatie o.a. in de Keuche- niusstraat waar de trottoirtegels zo los liggen dat ze eenvoudig de rijweg op schuiven. In donker is het daar levens gevaarlijk. Wanneer komt daarin nu verandering, was zijn vraag. Wethouder De Ruiter zei dat, in afwachting van de definitieve verbetering van het wegdek hier toch weer voorzieningen zullen worden getroffen die een en ander voorlopig weer zullen verbeteren. Hierna schorste de voorzitter de openbare vergadering voor behandeling van de aankoop van een perceel grond met opstallen aan de Kerkewijk en voor het behandelen van een aantal verzoek schriften om een tegemoetkoming in gevolge artikel 13 der Lager-onderwijs- wet 1920. Na heropening der openbare verga dering bleek dat de Raad besloten had de aankoop tot een volgende vergade ring aan te houden. Aan het einde van deze raadsverga dering werd wethouder De Ruiter door de burgemeester toegesproken in ver band met het feit dat deze nu sinds 10 jaar deel uitmaakt van het college van Burgemeester Wethouders der ge meente Veenendaal. Hoewel het onderzoek nog in volle gang is kon tot op heden nog geen licht worden gebracht in de serie inbraken, welke zaterdagavond op verschillende plaatsen in Gelders Veenendaal werd gepleegd. Het betrof hier de inbraak bijde fam. L. aan de Stationsstraat, waar ruiten werden ingedrukt om binnen te komen. Alles werd hier overhoop gehaald. Bij het onderzoek werden bloedsporen aan getroffen. Voorzover men kon nagaan was het de inbreker(s) uitsluitend om geld te doen want andere voorwerpen van "waarde werden onaangeroerd ge laten. Er werd alleen een bedrag van f 7,50 uit een portemonnee gehaald. Dit was ook het geval bij de inbraak in de woning van de fam. W., eveneens aan de Stationsstraat. Ook hier werd alles overhoop gehaald, echter met be ter resultaat, namelijk f 120, Het derde geval betrof de fam. H. aan de Buurtlaan, welke evenals de andere benadeelde families van huis was. Hier is men blijkbaar gestoord geworden, want het bleef hier bij een poging en het vernielen van een ruitje. Zeer waarschijnlijk, houden de drie gevallen van inbraak verband met el kaar en mogelijk ook met dergelijke ge vallen welke de laatste tijd in onze omgeving zijn voorgekomen. SINT NICOLAAS BIJ DE NVV-KINDEREN Evenals andere jaren zal St. Nicolaas a.s. zaterdagmiddag weer aanwezig zijn bij het Sinterklaasfeest van de NVV- kinderen. Het is op dit moment nog niet bekend hoeveel kinderen het feest dit jaar zul len bezoeken maar voorheen waren het ér wel 1200, en waarschijnlijk zal het ook ditmaal niet ver van dit aantal af blijven. Zaterdag speelde onze plaatsgenoot J. Edink tegen H. Cnink te Aalten voor de voorronde van het persoonlijk kam pioenschap voor Nederland. In deze wedstrijden waarbij de provinciale kampioen van Utrecht, Gelderland en Overijsel spelen om twee plaatsen voor het deelnemen aan de wedstrijd om het kampioenschap van Nederland, wist de heer Edink remise te spelen, waardoor hij zich verzekerde van zijn plaats in de wedstrijden onder de titel „Kam pioen van Nederland". De stand is J. Edink 3 gespeeld 4 punten A. Jurg 3 gespeeld 3 punten H. Onink 4 gespeeld 3 punten De laatste wedstrijd tussen de heren Edink en Jurg zal plaats hebben op za terdag 3 december a.s. in de nieuwe bo venzaal van café Vonk, Sint Nicolaas heeft zaterdagmiddag onder enorme belangstelling weer zijn intocht in Veenendaal gehouden. Te precies drie uur arriveerde Sint uit de richting Eist aan de grens van Veenen daal op de Kerkewijk, waar enkele be stuursleden van de Veenendaalse Win keliersvereniging „Handel en Nijver heid" hem een eerste welkom toerie pen. Ook de Veenendaalse Harmonie „Caecilia" speelde een Sint Nicolaas- wijsje als welkom, waarna de tocht door Veenendaal-Zuid werd begonnen. Ongeveer half vier arriveerde de stoet voor het gemeentehuis. Op de stoep van het gemeentehuis stonden burgemees ter Bakker en zijn echtgenote met de beide wethouders en Inspecteur Dekker de aankomst reeds af te wachten. Na dat St. Nicolaas was uitgestapt, sprak burgemeester Bakker hem namens de burgerij een welkom toe. Over de jongens en meisjes had de burgemeester niet te klagen, de opge schoten jeugd vernielde nog wel eens de grote plantsoenen, maar de ouderen in Veenendaal moesten volgens de bur gemeester de verkeersregels nog goed leren. Sint Nicolaas zou in Veenendaal weer goedverzorgde winkels aantref- waar het gezellig winkelen is met een zeer ruime keus. Sint Nicolaas dankte de burgemees ter voor zijn welkomstwoorden. Hij was over de Kerkewijk gekomen en had ge zien, dat eindelijk met de wegverbete- ring was begonnen. Dat de jeugd in Veenendaal er niet tegenop zag plant soenen en tuinen te vernielen had de Sint ondervonden, want hij toonde de burgemeester verschillende liguster- takken, die zijn knechten in beslag hadden moeten nemen en ook wel bij de Goedheiligman in het rijtuig werden gegooid. (Over deze incidenten leze men Mej. G. van Schuppen, voor velen beter be kend als tante Cor rie, hoopt, bij leven en welzijn, op 5 december haar 93ste verjaardag te vieren. Tante Cor rie is een van de oud ste inwoon sters van Veenendaal en geniet een naar omstandigheden goede ge zondheid. Ze is uitstekend op de hoogte van het grijze verleden van Veenendaal en vertelt er graag van aan bezoekers en inwoners van „Huize Zonnegloren" te Rhenen. MARKTBERICHTEN Op de Veenendaalse eiermarkt waren dinsdagmorgen 138.000 eieren aange voerd. Voor grote eieren werd f 20, tot f 21,betaald, voor kleine eieren f 18,tot f 18,per 100 stuks. De han del was vlug. Op de biggenmarkt waren 70 biggen aangevoerd. Prijzen van f 35,- tot f 45,- peer stuk. Handel redelijk. het vermanend schrijven van de grijze bisschop elders op deze pagina). Mevrouw Bakker moest daarna bij Sint Nicolaas komen en vertellen of de burgemeester goed oppaste en nooit te laat thuis kwam. Dat laatste bleek wel het geval te zijn, zodat Sint Nicolaas besloot dan het presentje aan mevrouw te geven, misschien dat de burgemees ter er dan nog wat van mee krijgt. Nadat de kinderen uit volle borst hadden gezongen „o, kom er eens kij ken, wat ik in mijn schoentje vind", werd de tocht voortgezet door de Hoofdstraat en Hoogstraat. Doordat een voorafgaande politie auto verkeerd reed, draaide de stoet Hier en daar tijdens zijn intocht van zaterdagmiddag liet de Sint de paarden even stappen om verschillende kinde ren de hand te kunnen drukken, zoals op deze foto. De brave grijsaard bleek niet van zyn stuk gebracht over de wyze, waarop zyn zwarte knechtén werden lastig ge vallen en- hyzeJj^werd bekogeld. niet de Zandstraat in, maar ging regel recht naar Hotel „De Roskam", waar Sint Nicolaas voorlopig zijn intrek zal nemen. Daardoor bleef men in de Zandstraat tevergeefs wachten op Sint Nicolaas. De pepernootactie van de Veenen daalse winkeliers, welke Vrijdag begon, trekt een enorm aantal kopers. Deze ac tie wordt deze week voortgezet en zal tot en met Maandag duren. De winkels zijn tot 9 uur geopend. Maandag 5 de cember worden nog pepernoten ver strekt, maar dan sluiten de winkels om 5 uur 's avonds. Meisjes en jongens van Veenendaal! In de eerste plaats wil ik jullie dan ken voor de grote ontvangst die mij ten deel mocht vallen bij mijn inkomst in Veenendaal op j.l. zaterdagmiddag. Wat waren jullie in grote getale aanwezig, dit heeft mij werkelijk getroffen. Waarom ik jullie via de krant nog wat schrijf heeft een andere oorzaak en dat is een minder prettige. Deze brief is daarom hoofdzakelijk bestemd voor een aantal jongens, die zich op die middag zeer laf hebben gedragen. Wat viel me dat tegen van jullie jon gens! Bij al die blijde gezichtjes van de vele kinderen, ontdekte ik en niet min der mijn beide knechts een stelletje jongens van 9—13 jaar, die allen gewa pend waren met allerlei stokken. Wa ren jullie zo bang voor mijn knechts, dat jullie ook meenden met een gard in de hand te moeten verschijnen? Mijn knechten hadden opdracht niemand last aan te doen maar het was begrij pelijk, dat ze geen genoegen konden nemen met jongens, die dreigden met stokken. In korte tijd lag mijn rijtuig dan ook vol met deze stokken, die mijn knechten hadden afgepakt. Dit was ze ker nog niet mooi genoeg want na een poosje kwamen verschillende jongens op het idee om zich van een nieuwe gard te voorzien, die zij maakten van gestolen takken uit de diverse tuinen. Jongens, dat is diefstal!! De baldadigheid ging zover, dat ik op een gegeven moment een kluit mod der in het rijtuig geworpen kreeg en één van mijn Pieten een hand vol zand met stenen in zijn gezicht op een af stand van enkele meters. Begrijpelijk, dat Piet er de spurt in zette om deze jongen een geduchte afranseling te ge ven. Zie jongens, dat was niet sportief. Ik hou heel veel van kinderen en niet minder van de Veenendalertjes en ze ker niet minder mijn knechts en zij de len niet graag straf uit. Maar hier moest toch wel ingegrepen worden. Wanneer jullie menen met de intocht een grapje te moeten maken, best, ik hou wel van een grapje, maar vergeet dan nictt, dat er duizenden kleintjes bij zijn, die op deze manier doodsbenauwd gaan worden voor mij en voor mijn knechts en dat ligt aan jullie! Dit is de eerste keer, dat me zo iets is overkomen en laten we nu meteen afspreken, dat het ook de laatste keer is, want anders kon het wel eens ge beuren, dat de politie er zich mee ging bemoeien en die is strenger dan mijn knechts. Dat zullen jullie wel weten. Voor deze keer zal ik het vergeten, maar een volgende keer; ik weet niet of het dan wel zo goed af zal lopen. Overigens allen de hartelijke groeten van SINT NICOLAAS VAN DE TRAP GEVALLEN Maandagmiddag viel mevrouw D. aan het Davidsplein van de trap in haar woning. Zij brak daarbij een been, zo dat zij naar het Juliana-ziekenhuis moest worden overgebracht. hebben wij een ruime keuze in Eau de Cologne, Parfum, Dozen zeep, Lavendelwater enz. enz. o.a. van Boldoot, 4711, Yardley, Soir de Paris, Vinolia, Piver, Ma- ja, Sanders enz. enz. Lipsticks, Poeder, Creme, Haarbor stels, Kammen, Tandenborstels, Tand pasta, Scheerkwasten, Scheermes jes, Scheerstiften voor na 't scheren enz. enz. DROGISTERIJ Hoofdstraat 106 Telefoon 2576 VEENENDA AL LAGE WATERSTAND DER RIVIEREN Dank zij de Arbeiderskunstkring van de N.V.V.-bestuurdersbond hebben on geveer 800 mensen kunnen genieten van het bekende stuk „Potasch en Perle moer in textiel", gebracht door het ge zelschap Johan Kaart. „Wij zijn de 700 leden dicht gena derd", zei de heer J. Kempen, voorzit ter van de Kunstkring, in zijn openings woord. Deze bijna 700 leden heeft de Kunst kring zonder moeite bijeen vergaard; de programma's, welke de Kunstkring in haar ruim éénjarig bestaan heeft ge boden waarborgen een aantal vaste be zoekers. Onder de toeschouwers bevonden zich 107 leden uit Rhenen. De heer Kempen dankte uit naam van de Kunstkring Mevr. van Veenendaal, de echtgenote van de penningmeester, die gedurende een langdurige ziekte van haar man, het penningmeester schap heeft waargenomen en alle daar aan verbonden werkzaamheden heeft verricht. De tot de laatste plaats bezette „zaal" van het gebouw aan de Eikenlaan heeft een goede en vrolijke avond gehad. Men heeft gebulderd van het lachen. Grote beewondering wekten de spe lers door het feit dat zij dit veel ge speelde stuk altijd weer even fris en levendig kunnen brengen als het is. De beloning bleef niet uit; een spon taan en langdurig applaus viel hen aan het einde ten deel. De Arbeiderskunstkring heeft ook door het mogelijk maken van deze to neelavond weer eens te meer bewezen haar culturele taak goed te verstaan. Ook in de laatste wedstrijd van de eerste competitiehelft heeft Climax geen succes gehad. Het verloor thuis van Smash 2 uit Amsterdam met 28 en staat nu vaster op de laatste plaats. Het zal in de tweede competitiehelft zijn uiterste best moeten doen om zich in de overgangsklasse te handhaven en hiervoor is het nodig, dat het in ieder geval van de laatste plaats afkomt, aan gezien de laatste automatisch degra deert naar de le klasse. In de le klasse verspeelde Ritac 1 een kostbaar punt door tegen Swift gelijk te spelen (55). Climax 2 klopte Treffers 3 met 82 en blijft op de tweede plaats. Seelbeeck klopte Treffers 3 met 46. In de 2e klasse C heeft R.T.T.V. 1 voorlopig de kop genomen door Ritac 2 met 64 te kloppen. Ritac 2 deelt nu de tweede plaats met Climax 2 dat van Hollandia won (6—4). V.S.W. 1 bleef ongeslagen door met 91 van Ritac 3 te winnen. Climax 4 gaat in de 3e klasse E aan de kop. Het klopte concurrent Sorry 1 met 28. Overige uitslagen: 3e kl. E. Ritac 4 Swift 491 Z.T.T.C. 1 Climax 59—1 Kr. en Vr. 2 Swift 33—7 Climax 4 Z.T.T.C. 1 6—4 Swift 4 Kr. en Vr6—4 Swift 3 R.T.C. 29—1 4e klasse H. Swift 5 Kr. en Vr. 31—9 Panter 2 R.T.T.V. 3 O-10 Fortissimo 1 Hollandia 2 82 4e klasse I. Tempo 2 Fortissimo 373 Fortissimo 2 R.T.C. 3 91 Sorry 2 V.S.W. 3 5—5 Res. 4e klasse C. Swift 6 Kr. en Vr. 48—2 Ritac 7 R.T.C. 47—3 R.T.C. 4 Hollandia 30—10 Kr. en Vr. 4 V.S.W. 4 82 Standen: 3e klasse E. Climax 4 6—11; Sorry 1 6—10; R.T.T.V. 2 5—9; Swift 3 6—9; Z.T.T.C. 1 5—7; Ritac 4 6—6; Climax 5 6—2; R.T.C. 2 6—1; Swift 4 6—3; Kr. en Vr. 2 6—0. 4e klasse H» Fortissimo 1 58; R.T.T.V. 3 58; Hol landia 2 4—6; V.S.W. 2 4—6; Kr. en Vr. 3 4_4; Ritac 6 4—3; Swift 5 4—1; Z.T. T.C. 2 3—0. Het programma: Woensdag: le klasse A. P.T.T. 1 Swift 1; Seel beeck 1 Tios 1. 2e klasse C. Ritac 2 Climax 3; Swift 2 R.T.T.V. 1. 3e klasse E. Ritac 4 Swift 3. 4e klasse H: Swift 5 Fortissimo 1. 4e klasse I. V.S.W. 3 Tempo 2. Res. 4e klasse C. Ritac 7 Hollan dia 3; Swift 6 Sorry 3. Donderdag: 3e klasse E. Z.T.T.C. 1 Swift 4; R. T.T.V. 2 Sorry 1. 4e klasse H: ZT.T.C. 2 Hollandia 2; R.T.T.V. 3 V.S.W. 2. Res. 4e klasse C. Panter 3 Kr. en Vr. 4. Vrijdag: 3e klasse E. Kr. en Vr. 2 Climax 5. 4e klasse H. Fortissimo 1 Kr. en Vr. 3. 4e klasse I. Fortissimo 3 Sorry 2. De peilers van de Waalbrug by Nijme gen zijn reeds droog komen te liggen en de vaargeul wordt steeds smaller. De waterhoogte kan op de peilschaal niet meer worden afgelezen, want de 17 is het onderste getal op de hoogtemeter. Voor sommige mensen is het maken van een rijm een peuleschil: ze schud den het zó uit hun mouw. Voor anderen is het een heksetoer. En het wordt nog moeilijker, omdat ze niet weten hoe ze het moeten aanpakken. Een beroeps rijmelaar geeft u hier enkele nuttige tips. Allereerst moet u er aan denken, dat wanneer u een versje maakt ter bege leiding van een cadeau het bij voor keur kort moet zijn. Acht of twaalf regels, dat is genoeg. Anders verslapt de aandacht en de anderen zitten te wachten, of er nooit een eind aan komt. Dat is jammer van uw moeite. En ten tweede: het eind is belang rijker dan het begin. De pointe, de aardigheid, moet als klap-op-de-vuur- pijl aan het slot komen. Wilt u een ken nis een pijp geven en tegelijk zijn vrouw, die anti-tabaksrook is, een beet je plagen, dan zijn de laatste regels: Rook jij je pijpje met pleizier maardenk om de gordijnen! Verschiet al uw kruit dus niet al meteen in de eerste regels, bewaar het geen er op aankomt voor het laatst. Verder moet u zich geen onnodig werk op de hals halen. Er zijn zovele rijmmethoden. U kunt iedere regel la ten rijmen, bijv. zo: (bij een slijpappa- raat bijv.). Als Jan aan tafel is gezeten om weer eens lekker te gaan eten dan zucht hij om zijn droevig lot want altijd is zijn mes te bot. Maar u kunt het ook veel makkelij ker doen, door alleen de tweede en vierde.op elkaar te laten rijmen: Als onze Jan aan tafel zit met appetijt voor zes dan is er één ding dat hem kwelt: de botheid van zijn mes! En aangezien het „zoeken naar rijm woorden" de voornaamste handicap vormt voor de adspirant-Vondel, moet men het aantal rijmwoorden zo klein mogelijk houden. Men kan zich natuurlijk streng hou den aan het ritme, zoals in de boven aangehaalde regels, en dat is inder daad het best. Het maakt een verzorg de indruk. Wie daarvoor echter niet zo veel gevoel heeft, of moeite om de woorden in dat ritme-corset te wrin gen, mag zich gerust vrijheden veroor loven, bijvoorbeeld: Als zwager Jan aan tafel zit heeft hij altijd trek voor zes maar dagelijks moei hij klagen over de botheid van zijn mes. U ziet, het loopt niet zo gesmeerd, maar het is toch een heel behoorlijk rijm, waarover u zich niet behoeft te schamen. Denk er wel om, dat er woorden zijn, waarop men maar heel moeilijk kan rijmen. Wanneer u vol goede moed be gint: Mijn lieve Rie, de Sint schenkt jou 'n paar mooie nylonkousen, ga u dan maar verder suf zitten prak- kizeren wat er rijmt op kousen, behalve als u misschien kans ziet de regen neer te laten „sausen", wat-wel een beetje gezocht is. U laat dus die kousen stil letjes terugkruipen naar het midden van de zin en dicht: Mijn lieve Rie, de Sint wil jou 'n paar nylonkousen geven en dan is het toch een kleine moeite daar meteen achter te plakken: ze zijn zo mooi, ze zijn zo sterk ze zijn voor heel je leven! Bepaalde woorden zijn klokspijs voor de rijmelaar, bijv. de woorden die ein- KOM NAAR LIMBURG Blijkens een advertentie in ons num mer van j.l. vrijdag, zal er hedenavond 30 november in het verenigingsgebouw een voorlichtingsavond met film wor den gegeven over de Staatsmijnen. Op deze vergadering krijgt u een volledig beeld van de mijnen en de omstandig heden waaronder de mijnwerkers de kolen delven. Alle manlijke personen in de leeftijd van 18 tot 36 jaar en alle overige belangstellenden zijn op deze ongetwijfeld interessante avond van harte welkom. Uw aanwezigheid wordt zeer op prijs gesteld, een nieuwe toe komst ligt voor u open. VAN DE VENDEL OPENDE Vrijdagmiddag vond de opening plaats van de geheel nieuwe winkel van de heer G. J. van de Vendel aan de Dorpsstraat, tegenover het monument. Hoewel zich in de nieuwe winkel een enorme sortering electriciteitsartikelen bevindt, zoals lampen, radiotoestellen, wasmachines, strijkbouten, stofzuigers, veereinigers, enz. had het al meteen bij na meer weg van een bloemenzaak. Velen wisten wel, dat men ook voor heen voor al deze artikelen uitstekend bij de heer Van de Vendel terecht kon. Maar waarschijnlijk waren er meer, voor wie de naam Van de Vendel hoofdzakelijk een begrip was voor re paraties. Dit laatste is nu geenszins verwaarloosd, maar zoals nu bleek wel in de juiste verhouding geplaatst tot wat er eigenlijk in deze zaak omgaat En dan hebben wij nog niet gespro ken over de inrichting van de nieuwe winkel. Hier is men met praktisch in zicht en gevoel voor goede verhoudin gen aan het inrichten en indelen ge weest. Het geheel is volkomen aange past aan het karakter van de artikelen. Een en ander is geheel door de heer Van de Vendel zelf gedaan. Ondanks de veelheid van artikelen is het toch in alle opzichten gelukt de winkel cachet en stijl te geven. Het geheel doet zeer fris en prettig aan en door twee etalage- ramen wordt het daglicht vrij tot de gehele winkel toegelaten. Ongetwijfeld betekent dit winkelpand een waarde volle aanwinst voor de zich uitbreiden de winkelstand in Renswoude. In dit verband is ook een compliment op zijn plaats voor de aannemer, de Fa. C. Blij- leven uit Veenendaal. Voegen wij tenslotte onze gelukwen sen bij de vele welke de heer Van de Vendel in deze dagen hebben bereikt. digen op „eren". Ga maar na: studeren, verteren, marcheren, feliciteren, bege ren, scheren, kleren, herenhet eind is er van weg. Als u begint: Mijn beste Jaap, de Sint wil jou met een geschenk vereren dan kunt u desnoods het hele rijm met uitgangen op „eren" afwerken en zal iedereen u een geweldig poëet vinden. Je moet het kunstje maar weten. Rijmen is iets anders dan dichten. Het is meer transpiratie dan inspiratie. En u moogt er heel prozaïsche huismiddel tjes bij gebruiken om het Sinterklaas rijm tot een draaglijk eind te brengen. Hebt u een rijmwoord gevonden, ga dan eerst na of het werkelijk een rijmwoord is. We noemden zoëven het woord kousen. Wat rijmt daarop? Dat kunt u heel gemakkelijk nagaan, wanneer u bij de eerste medeklinker (de b) van het alfabet begint. En dan prevelt u voor u heen: bousen, cousen, dousen, fousen, gousentja, pausen, sausen,daar zit geen muziek in. Dus, zoals we zoëven zagen, transpor teert u dat woord veilig van het eind van de regel naar het midden of het begin terug. Hebt u daarentegen het woord schoen (krijg je wat in je schoen) dan volgt u dezelfde methode en dan komt u aan: boen, doen, koen, poen, zoen. Zit daar wat in? Proberen maar: De Sint dacht: bij de schoorsteen staat kleine Jan z'n schoen zou ik maar eens besluiten om daar iets in te doen? Het is helemaal geen verheven me thode, maar ze is heel effectief. V weet na een kort „aftelletje" van de mede klinkers, hoeveel rijmmogelijkheden er in elk willekeurig woord schuilen. Zijn het er te weinig, dan zoekt u een ander woord. Tenslotte nog dit: het is makkelijker te rijmen op „werken" dan op „werk" en op „koeken" dan op „koek". De „en" uitgang biedt, dat leert de praktijk, meer mogelijkheden. Baart u het rjjmen soms verdriet, staak dan nochtans uw pogen niet; 't voornaamste is een goed idee, dan valt de rest verbifeend mee. Vangt gy uw taak als rym'laar an reeds denkend: 'k kan er toch niks dan zy het u vooruit gezegd: (van, dan kómt er ook niets van terecht, een beetje doorzettingsvermogen en uw publiek is opgetogen en zingt: wie hacï dat ooit gedacht, dat hy 't er zó had afgebracht! (Nadruk verboden.) JEAN BARD. RHENENSE BRANDWEERLIEDEN VISTEN ACHTER HET NET De Rhenense brandweerlieden heb ben wederom getracht beslag te leggen op de brandweerstaf van de Soesterse brandweer, die inmiddels in Soester- berg terecht is gekomen. In de nacht werd ingebroken in Soest, doch daar bleek de staf te zijn verdwenen naar Soesterberg. Toen men in laatstge noemde plaats arriveerde, bleek ook daar de vogel te zijn gevlogen. De brandweerlieden hebben echter de moed nog niet opgegeven en zullen op nieuw pogingen in het werk stellen. SIERTUINDERS KOMEN BIJEEN MET V.V.V. Ook dit jaar heeft WV wederom een siertuinwedstrijd gehouden. De com missie van deskundigen heeft in de loop van de zomer de in aanmerking komende tuinen enige malen gekeurd op aanleg, sortiment en onderhoud, waarvoor cijfers zijn toegekend. De tuinen zijn daarbij in vier groepen ver deeld. De prijsuitreiking heeft plaats op vrijdag 2 december a.s. des nam. 8 uur in hotel Het Wapen van Rhenen, waar verslag wordt uitgebracht, nuttige wenken worden gegeven en vragen kunnen worden gesteld. Ook zullen en kele toepasselijke films worden ver toond. Zij, die belang stellen in onder houd van tuinen zijn welkom. De warenmarkt van komende don derdag 1 december zal tot des avonds 9 uur duren. Zo vernemen wij van de stichting „De Marktcommissie". Het terrein en de kramen zijn dan prettig verlicht. Op zekere tijden des ochtends en des middags en ook 's avonds zal een onbekend persoon willekeurig gra tis waardebonnen uitreiken, welke di rect tegen goederen ingewisseld kunnen worden bij de deelnemende kooplieden. PAUL KRUGER WON VAN OOSTERBEEK De woensdagavondclub van de „Paul Krügers" heeft kans gezien de compe titiewedstrijd tegen „Ons Genoegen" uit Oosterbeek tot een goed einde te brengen. De Rhenenaren slaagden er in, de gasten met 85 punten verschil een nederlaag toe te brengen. WIJZE WOORDEN NAAR DE VOLMAAKTHEID Zonder eenvoud kan niets menselyks de volmaaktheid bereiken. (Swift.) KERKEWIJK 167 -TEL.2860 -VEENENDAAL

De Vallei | 1955 | | pagina 1