Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Al ruim 1500 bekeuringen in Veenendaal Levende SINTERKLAAS TRADITIES Over drie weken begint de eigenlijke winter SINT of PIET? Fa. I- F. TAK Io enkele uren tijds 65 bonnetjes de VALLEI-riks St. Nicolaas morgen te paard door Veenendaal De plannen van OUWEHANDS DIERENPARK Voetbal programma Wist U AGENDA Waar is Hy is f7.50 waard Rhenen Eist Renswoude Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Kentering ten goede Een bijzonder geslaagde uitvoering van »ZANG en VRIENDSCHAP« GEVAAR VOOR GLADDE WEGEN Voor St-Nicolaas 29e jaargang VRIJDAG 2 DECEMBER 1955 No. 91 Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Het is de laatste tijd bij herhaling dat het grote aantal bekeuringen in Veenendaal als gevolg van verkeers overtredingen onze aandacht vraagt. Een en ander is het directe gevolg van de nog steeds voortdurende ver scherpte verkeerscontrole. Zo werden er deze week in enkele uren tijds 65 pro- cessen-verbaal opgemaakt. In de afge lopen drie weken waren het er weer 264, en als dat zo doorgaat, zal het aan tal bekeuringen van 1500, sinds januari j.l. uitsluitend voor verkeersovertredin gen uitgedeeld, voor het verstrijken van dit jaar nog beduidend toenemen. Een lichtpunt in deze minder pret tige ontwikkeling is gelukkig, en dat is ook de mening van de betreffende auto riteiten in Veenendaal, dat de Veenen- daalse weggebruikers zich over het al gemeen kennelijk aan het verbeteren zijn. Behalve dat men inziet dat het in acht nemen van de verkeersvoorschrif- ten in het eigen belang en dat van een ander absoluut noodzakelijk is, zullen ook het strenge optreden van de politie en de vele kostbare en zeer onaangena me bonnetjes hieraan niet vreemd zijn. Als wij het aantal van 1500 bekeurin gen nog eens nader beschouwen dan blijkt toch dat er, in minder dan 11 maanden, op iedere tien Veenendalers, baby's en grijsaards meegeteld, min- Nieuwe telefoonaansluitingen 2490 Boers, H, J., Ind.- en Handels- ondern., Nieuweweg 204. 3186 Gem. en Gem. Inst. Brandweer, woonhuis brandwacht G. J. van Holland, Achterkerkstraat 67. 2591 Hin, A. J., Dep. Palthe Kousen reparatie, Gelderland 4. 2260 Maas, S. P. J., J. P. C. Leinweber- straat 44. 2480 Mijnders, C. G., onderwijzer, Buurtlaan 117. 2530 Verdurmen, M. J. H., Bergweg 49. dat deze week een meneer bij de politie aangifte deed van diefstal van twee dozen (goede) sigaren uit zijn niet afgbsroien auto? dat bij onderzoek bleek dat een tweetal dames van respectievelijk 4 en 5 jaar dit op hun geweten hadden? dat deze kinderen op het idee waren gekomen de sigaren onder voor bijgangers uit te delen? dat zij ze toen begrijpelijk in korte tijd kwijt waren? dat de voorbijgangers deze uit- delerij blijkbaar hebben opgevat als een bijzonder Sinterklaasgebaar, want dat niemand hunner moeite heeft gedaan om na te gaan hoe de kinderen in het bezit van de sigaren waren gekomen? dat de ouders intussen de kosten van dit aardigheidje hebben betaald? dat het aantal bonen in de pot op de vogeltentoonstelling van de Veenen- daalse Vogelvrienden 1479 beliep? dat de prijs, een vet konijn, werd gewonnen door een dame die bij het raden dit aantal het dichtst benaderd had? dat de Veenendaalse B.B. woens dagavond een brandweeroefening heeft gehouden? dat deze oefening in de Zand straat en het Kostverloren een valpartij veroorzaakte doordat het water op straat in ijs veranderde? dat de valpartij geen ernstige ge volgen had en Gemeentewerken door de gladheidsbestrijding aan te pakken de weg weer begaanbaar maakte? Richtingverandering Bestuurders van voertuigen, ruiters en geleiders van rij- en trekdieren en vee, die van richting wensen te ver anderen, zijn verplicht tijdig en op dui delijk zichtbare wijze het voornemen daartoe kenbaar te maken. Het teken van richtingverandering is voor ieder het duidelijkst zichtbaar, wanneer u uw arm horizontaal uit steekt. Het uitsteken van een been (dit ziet men inder daad wel eens) is niet geoorloofd, aangezien het ver boden is geduren de het rijden de voeten niet op de trappers te heb ben. Bent u om dg een of andere reden niet in staat met uw arm richting aan te geven, dan stapt u af en loopt met uw rijwiel aan de hand de bocht om. Ook bij rechts afslaan moet u richting aangeven. Als u van richting wenst te veranderen en daartoe een teken geeft, moet u zich van te voren hebben overtuigd of dit richtingveranderen verantwoord is. Het is dus zaak terdege rekening te houden met het tegemoetkomend en achterop komend verkeer. Zaterdag 3 december (In geb. Eikenlaan) 3.30 uur, groot Sinterklaasfeest van de N.V.V.-Besturenbond. Woensdag 7 december (In de Julianakerk) 7.30 uur, ds. L. Vroegindeweij van Ga meren spreekt over „De Je hova Getuigen". Donderdag 8 december (In hotel „De Korenbeurs") 3 uur, vergadering Bond gepens. ambtenaren. Dhr. J. H. Groen spreekt over „De nieuwe wet op de Ouderdomsvoorziening". Luxor Theater Van heden vrijdag t.m. maan dag de film „Het Plateau des Doods" en van dinsdag donderdag „U spreekt met moordenaar". stens één Veenendaler een verbaaltje wegens een verkeersovertreding heeft opgelopen. Hieruit kan men afleiden dat er zo langzamerhand van de Vee nendalers die dagelijks aan het verkeer op de weg deelnemen, maar weinig meer zijn die dit jaar buiten schot bleven. Gedeelde smart is halve smart, maar het is toch wel een zeer onprettige ge dachte dat Veenendaal dit jaar al vele duizenden guldens aan bekeuringen heeft moeten opbrengen. Wij zeiden het reeds, gelukkig is er een kentering ten goede. Bij navraag bleek dat er de laatste weken veel bekeuringen moesten wor den opgemaakt tegen automobilisten wegens het niet aan de eisen voldoen van de autoverlichting. De VALLEI-riks van de vorige week, welke werd uitgegeven bg de Brood- en Banketbakkerij M. Bast- meyer in de Hoofdstraat te Veenen daal, werd niet gevonden. Hierdoor is de waarde van de VALLEI-riks, welke één dezer dagen weer in het verspreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven, weer f 2,50 meer waard geworden en in waarde gestegen tot f 7,50. Het nummer van de nieuwe riks is 1 AV 556084. Het is ook weer een roodgedrukt nummer, dus een riks met de beeltenis van Prinses Wil- helmina. Kijkt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer 1 AV 556084. Indien u deze riks vóór donderdag middag 12 uur aan het bureau v.aij ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie direct in contanten uitbetaald. Deze premie bedraagt thans dus vijf gulden. Sint Nicolaas zal a.s. zaterdagmiddag nogmaals een rondgang door Veenen daal maken. Hij heeft zijn witte schim mel naar Veenendaal laten komen, zo dat hij nu niet met een landauer, maar op zijn paard door Veenendaals straten zal rijden, vergezeld van enkele van zijn zwarte knechten. De winkels zijn zaterdagavond tot 9 uur geopend. Maandagavond gewoon tot 6 uur. Om in het bezit te komen van een gratis toegangsbewijs voor de kinder middag op 28 december a.s. kunnen 200 UITSLAG VERLOTING PLUIMVEE TENTOONSTELLING 614 415 131 546 763 2 305 173 608 405 934 804 960 268 895 840 688 697 442 822 114 97 112 425 362 840 468 944 695 428 657 841 703 706 725 743 381 164 875 913 571 635 115 920 576 161 163 876 34 902 437 877 816 522 979 705 735 BENOEMING MUZIEKSCHOOL In verband met een toenemende vraag naar pianolessen heeft de Mu ziekschool „Ars Musica" alhier be noemd tot pianolerares mej. Elly W. Klören uit Utrecht. Mej. Klören is in het bezit van einddiploma Utrechts Conservatorium en genoot o.m. onder richt van Anton Dresden en Joh. de Molenaar. Zij is verder organiste van een der Utrechtse kerken. NIEUWE AANWINSTEN CHR. OPENB. LEESZAAL Cotterel, Met de zon- mee. Crottet, Negri, dagboek van een kat. Eerdmans, Telefoon uit Maastricht. Ewerbeck, Voor jou, mijn zoon. Hartley, Postillon d' amour. Havank, Dodemans dollors. Jong, de, Omnibus. Kazantzakis, Kapi tein Michalis. Lennart, De blauwe ho rizon. Lugt, v. d. Kapitein Marie. Ma- dariaga, Vijf vrouwen om Don Juan. Martin, De verre weg. Maurier, du, Mary-Anne. Oosterbroek-Dutschun Het leven begon opnieuw. Roe, Een koning verleid. Spring, Dame, deerne, domi nee. Oegema v. d. Wal, Practische kleu renpsychologie. Touw, Het Evangelie en de moderne mens. Schaper, In het eer ste gelid. Twaalf vooraangaande Ne derlanders. Allen, De weg van een we reldmacht. Amerika van 1900 tot heden. Parrot, Op zoek naar een verzonken wereld. Parrot, De zondvloed en de Ark van Noach. Russel of Liverpool, De gesel van het hakenkruis. Scholte, De marmeren Archipel. Schünhage, Groot- Brittannië, land van stille revoluties. Leeuwen, v., Om de jeugd of om de kerk? Daalder, De jeugd aan het woord. Lindbergh, De brede zee. Gaul, Insec ten, een fantastische wereld. voorzijden van de pepernoten worden ingeleverd op het bureau van de VWV, Hoofdstraat 98. Men ontvangt dan tege lijk een toegangsbewijs. De pepernoten moeten dus worden afgegeven en niet in de bus worden gedeponeerd. De pepernoten kunnen tot en met za terdag 10 december a.s. worden inge leverd. HET SINTERKLAASFEEST NADERT. De kinderen zetten 's avonds hun schoentjes klaar met voedsel voor het paard en vergeten daarbjj niet hun Sinterklaasliedjes te zingen. De Chr. Gemengde Zangvereniging „Zang en Vriendschap" gaf zaterdag avond in gebouw Eikenlaan, onder lei ding van de dirigente mej. Elisabeth Hendriks, een uitvoering, die er zijn mocht. Het eerste gedeelte van het pro gramma vermeldde de uitvoering van „Dankt, dankt nu allen God", „Een vaste Burgt" en enkele liederen uit Va lerius, welke op voortreffelijke wijze werden gezongen. De dirigente bewees hierbij al direct het koor vast in de hand te hebben. Het tweede programmadeel gaf wer ken van een heel ander genre, n.l. Panis Angelluus van Cêsar Frank, het Chor der Studenten van Fr. von Suppé en Zigeunerkoor van Verdi. De Nacht van NIEUWE TELEFOON AANSLUITINGEN In Rhenen kwamen in de afgelopen maand de volgende nieuwe telefoon aansluitingen tot stand: 586 M. v. d. Bijl, Molenstraat 37. G. Haagsman, Herenstraat 5. Mol, Molenstraat 15. N.V. Joh. v. Mourik en Co, direc tiekeet, Achterb.straatweg. J. B. J. Boos, wmr. Ie kl. Rijks politie Rhenen, Prunuslaan 71. 587 445 643 623 EERVOLLE RESULTATEN VOOR RIIENENSE PLUIMVEEVERENIGING De Rhenense Pluimveevereniging be haalde met de inzendingen op de ten toonstelling te Veenendaal eervolle re sultaten. De heer B. Lodder behaalde met Hollandse Zwart-Witkuif 2 GG, 1 ZG zwart hanen jong, 1 ZZG met 3 ere prijzen, 2 GG zwart hennenjong met blauwwit kuiven, hennen jong 1 ZG 2 GG. De heer P. Bosman kreeg met Zil verlaken uilebaarden haan 1 GG, zil verhen 1 ZG en een ereprijs. Met Kraai- koppen hennen zwart 1 ZG, 1 GG en een ereprijs. De heer M. van Baaren met Chamois Padua 1 ZG, 1 G met Goud Padua 1 ZG en 1 GG. Met Hollandse Hoenders zilverzwart geloverd de heer J. G. Kuipers 1 ZZG, 2 ereprijzen, 2 ZG hanen met hennen, 1 ZZG 3 ereprijzen, 2 GG 1 ereprijs en 3 GG. De dieren, die bij de PVO te gast waren hadden tij dens hun verblijf een prima verzorging. Wat deze Rhenense vereniging in de kooien heeft gebracht kan de toets der critiek ten volle doorstaan. Zou iemand in Nederland Rhenen kunnen noemen, zonder hierbij aan „Ouwehands Dierenpark" te denken? Neen, want deze beide zijn onverbre kelijk aan elkaar verbonden. Thans, na een zeer drukke zomer, is eindelijk de herfst gearriveerd en daarmede de rust na het geroezemoes der vele tienduizenden, die het afgelo pen seizoen het ver buiten onze gren zen bekende park bezocht hebben. Even een korte adempauze voor die ren en personeel om weer op verhaal te komen voor het volgende seizoen en ook om de zo nodige verbeteringen aan te brengen. Wat is het nu, dat Ouwehands Die renpark voor de duizenden zo aantrek kelijk maakt? Dan kunnen wij direct noemen de grote verscheidenheid van dieren uit alle werelddelen, die op een geheel eigen wijze en aangepast aan het land van herkomst gehuisvest zijn. Steeds wordt de collectie opnieuw aangevuld met nieuwe en voor Nederland onbe kende diersoorten. We schreven in het begin, dat de rust in het park was teruggekeerd, doch dit geldt dan niet voor de directie en het personeel, want men is daar boordevol plannen voor het nieuwe seizoen en voor deze winter. In de Jaarbeurshallen te Utrecht wordt deze winter, voor het eerst in Nederland, een grote overdekte winterdierentuin ingericht onder aus piciën van de Stichting Stadsontspan- ning. Zowel in de Beatrix- als in de Irene- hal zullen grote kooien worden ge plaatst met een entourage, waarin de natuur van het land waaruit de dieren afkomstig zijn zoveel mogelijk is na gebootst. Verder wordt een grote vijver aangelegd met kleurige watervogels en komt er een kinderboerderij. Dit voor zover het de winterplannen betreft. Nu de werkzaamheden voor de a.s. zomer. De dierenverblijven worden hersteld, verbeterd en nieuwe verblijven worden bijgebouwd. Ook wordt met man en macht door de tuinlieden aan een ver dere verfraaiing van het park gewerkt. Dit is een werk, waar maar heel wei nig over bekend is. Duizenden plantjes moeten verspeend worden om straks een grote bloemenzee te kunnen heb ben. De gazons worden verzorgd, hees ters gesnoeid en in de kassen worden zorgvuldig nieuwe bloemsoorten ont wikkeld. Als we nu aan de bezoekers vragen, wat wel het meest imponerende in Ouwehands Dierenpark is, dan krijgen wij als antwoord: „De parkaanleg en de ruime terrassen, waar de dieren hun verblijf hebben". Het is allemaal zo echt, dat je gewoon bang zou worden hier of daar een leeuw tegen te komen." Steeds meer wordt er gedaan om de veeleisende vacantieganger tevreden te stellen. Heeft het park dit jaar reeds het grote moderne bad-restaurant ge opend, thans is het bezig met de voor bereidende werkzaamheden voor de aanleg van een zwembad, welks weerga in Nederland niet gevonden wordt. Nog meer plannen staan op stapel en zo wordt ieder jaar een stukje meer aan het dierenpark toegevoegd. Jong leven? Ja, er is al wat gearri veerd. Een dezer dagen zijn twee Guanaco's geboren en nu is het wachten met spanning op de geboorte van een ijsbeer (misschien ijsberen?), panters en nog enkele andere dieren. De mensen bouwen aan het park, maar ook de natuur bouwt op haar ma nier mede aan de verdere uitbreiding. Schubert en Barcarolle van Oftenback, zouden met iets meer gevoel gezongen beter tot hun recht zijn gekomen. Locus Iste van Bruckner was voor het koor beslist te zwaar. Al met al werd het echter een uitstekende uitvoering. Ter afwisseling werd door mej. Meta de Rijk uit Utrecht, begeleid door mej. Hendriks, op verdienstelijke wijze „Chio mai fi posio" van G. F. Handel en „Ri- torne roi" van A. Hasse gezongen, waarvoor haar een daverend applaus ten deel viel. De toneelgroep var „Zang en Vriend schap" heeft de moed gehad het fami liedrama „Ik heb gezondigd" voor het voetlicht to brehgc-^'.' Dit toneelwerk, dat buitengewoon zwaar en realistisch is, werd op voortreffelijke wijze ge speeld. De spelers waren rolvast en de vele dramatische scènes werden op overtuigende wijze vertolkt. Zonder de andere spelers ook maar iets te kort te doen, moeten wij toch noemen de ver tolkster van de moederrol, die wat spel en mimiek betreft, de volmaaktheid zeer dicht benaderde. De talrijke aanwezigen (de zaal was goed bezet) genoten merkbaar van het toneelspel. Meer dan storend was ech ter dat juist bij de meest dramatische momenten een stuk of wat opgeschoten lummels en zelfs ook nog ouderen zich niet konden beheersen en in een scha terlach meenden te moeten uitbarsten. De avond werd gesloten door de be schermheer der vereniging, wethouder Ant. de Ruiter. Veenendaal krijgt zondag bezoek van Quick uit Nijmegen. De Nijmeegse ploeg heeft een vrij zwak begin gehad, maar komt er de laatste wedstrijden beter in. De laatste zondag wonnen de Nijmegenaren met 41 van Ede en zullen alle mogelijke moeite doen om aansluiting bij de kopgroep te krijgen Veenendaal staat er met twee punten meer en één wedstrijd minder gespeeld beter voor. Het wordt dus oppassen voor de geelblauwen, want Quick heeft er groot belang bij via Veenendaal dich ter bij de kopgroep te komen. Veenen daal kan op haar beurt door een over winning Quick voorlopig van de kop groep terugdringen. Een spannende strijd is zeker te verwachten. Veenendaal 2 gaat op bezoek bij de Quick reserves in Nijmegen. Veenen daal 3 gaat naar Amsvorde 2, terwijl Veenendaal 4 uitspeelt tegen DVSA 2. R.K. „Unitas" speelt thuis tegen DWSM, dat hoger geklasseerd staat dan de Veenendalers, die nog maar 6 pun ten uit 8 wedstrijden hebben. Voor zaterdag is er slechts een be perkt programma. DOVO krijgt bezoek van VVOG uit Harderwijk. DOVO zal op revanche belust zijn voor de neder laag welke voor enkele weken terug in Harderwijk werd geleden. De Harder wijkers hebben 1 punt meer dan DOVO, zodat DOVO bij een overwinning van plaats kan verwisselen. VRC heeft vrijaf; terwijl in de Utrechtse afdeling alleen Kulan een wedstrijd te spelen heeft en wel uit te gen Valleivogels. De reserve-elftallen hebben het vol gende programma: DOVO 2 IJsselmeervogels 2. Jonathan 3 Matjan 2. Woudenberg 2 Kulan 2. Sp.cl. Rhenen 3 DOVO 4. V.R.C. 4 Musketiers 2. Triangelboys 3 Sp.cl. Rhenen 3. Matjan 3 De Merino's 3. Rhenus 3 Patria 4. RHENUS KRIJGT HET ZWAAR Koploper Rhenus heeft zondag de zware uitwedstrijd tegen Scherpenzeel voor de boeg. Er kan van alles gebeu ren. Rhenus gaat met 13 punten uit 8 wedstrijden aan de kop. Scherpenzeel staat op de derde plaats. Renswoude daarentegen zal deze keer wel weer met de volle winst gaan strij ken. De thuiswedstrijd tegen Oranje- Wit mag voor de rood-witten geen struikelblok zijn en we rekenen dan ook op de volle winst. Eist krijgt het heel moeilijk in de thuiswedstrijd tegen Wijk bij Duur stede. Ook voor deze Elsterse club zal er wel geen winst in zitten. KOSTELOOS INENTEN Vanaf heden is er elke tweede Don derdag van de maand voor de kinderen die ingeschreven staan op het Consul tatiebureau voor zuigelingen te Eist ge legenheid tot kosteloos inenten voor diphterie, kinkhoest, tetanus, 's middags 4 uur in het Wijkgebouw van het Groe ne Kruis. OPBRENGST COLLECTE BLINDENHULP De collecte die alhier is gehouden van 14 tot 19 november ten bate van de Chr. Blindenhulp, heeft f 63,opgebracht. VAN HET GROENE LAKEN Het eerste team van de biljartvereni ging „Renswoude" speelde dinsdag avond een uitwedstrijd tegen „Ons Ge noegen" uit Ingen. De Renswoudenaren waren deze avond weer goed op stoot en wonnen dan ook verdiend met 62. Vooral de heer C. Vink trok met zijn prachtige spel ieders bewondering. Het uiteindelijke gemiddelde van bijna zes, was doordat hij enkele gemakkelijke stoten miste, nog maar een flauwe af spiegeling van het geheel. Ook de heer J. Vink, die een algemeen gemiddelde had van bijna vijf, won zijn partij op fraaie wijze. De persoonlijke uitslagen luiden: J. Vink A. van Bleiderveen 20 C. Vink T. den Otter 2—0 C. de Fluiter M. C. Angelino 20 G. van de Kaa B. den Otter 02 Eerstgenoemde spelers waren van Renswoude. 431 NIEUWE TELEFOON AANSLUITING Vendel, G. J. v. d., Electro-techn. bureau Renswoude, Dorpsstr. 104, Renswoude. Is er wel één feest, dat altijd zo popu lair is gebleven als het Sinterklaasfeest? Tal van folkloristische festiviteiten en figuren worden kunstmatig in het leven gehouden, maar dat is niet het geval met Sinterklaas, die blijkbaar een eeuwig jonge ziel heeft. Vrijwel overal in ons land viert men het Sinterklaasfeest op dezelfde wijze. Een uitzondering vormen de vijf Wad deneilanden, waarover wij in dit artikel een en ander zullen verldaren. Op Ameland mag in de namiddag van de vijfde december na 5 uur geen vrouw meer op straat zijn. De jonge mannen hebben zich dan in witte ge waden gestoken en blazen op hun rond gang door de dorpen op een buffel hoorn. In het donker van de vroege winteravond ziet men dan hier, dan daar, een witte gedaante door het dorp sluipen, die telkens het eentonige ge luid van zijn hoorn voortbrengt. De vrouw, die het durft wagen de Amelan der heren der schepping te trotseren en toch naar buiten te komen, wordt op minder zachtzinnige wijze aan het ver stand gebracht, dat zij onderworpen is aan de mannenmaatschappij. Tegen etenstijd verdwijnen alle witte gedaan ten want zelfs een „Sunderklaas" versmaadt een goede maaltijd niet. Omstreeks zeven uur wordt het feest hervat. De jonge kerels hebben zich dan fantastisch uitgedost en beelden alleen öf gezamenlijk allerlei recente gebeurtenissen uit. Heeft een bekend inwoner van Ameland bijvoorbeeld een functie op de wal gekregen, waarbij zich een komisch misverstand heeft voorgedaan, dan kan hij er zeker van zijn, dat hij zichzelf op 5 december op Ameland ziet lopen. De mannelijke jeugd van het eiland is bijzonder vin dingrijk in het nabootsen van tal van figuren, die op het eiland of ver daar buiten een rol hebben gespeeld. Uiter aard zijn alle mannen gemaskerd en hebben zij allen hun onafscheidelijke hoorn bij zich. Onderwijl heeft de vrouwelijke jeugd zich verzameld in de café's en bakke rijen. In een wijde kring zitten de meisjes langs de muur, in afwachting van de dingen, die komen zullen. Dat duurt meestal niet lang, want reeds van verre is het getoeter op de hoorns te horen. Een troep mannen is in aan tocht. Al blazend op hun hoorns komen zij het café binnen en de harten der meisjes kloppen wat sneller. Want wat de toeschouwer slechts kan vermoeden, is voor hen zekerheid. Wie van hen zullen de mannen er uit pikken om het traditionele sprongetje over een hori zontaal gehouden stok te maken? De mannen houden de stok ongeveer 50 cm boven de grond en de uitverkorene moet er overheen springen. Soms hebben de mannen geen voorkeur en moeten alle meisjes een voor een aan het springen over de stok geloven. Overigens in het geheel niet tegen haar zin. De gehele avond gaat het vrolijk toe in de café's en telkens komen weer groepjes andere verklede mannen binnen, die hen het zelfde laten doen. Hebben de meisjes over de stok gesprongen, dan gaan de mannen weer verder, echter niet zon der een glaasje gedronken te hebben. Zo gaat het de hele avond door. De mannen bezoeken alle café's en bakke rijen en misschien wel meer dan eens. Tegen twaalf uur heeft het demaské plaats en dan wordt het feest besloten Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 (Van onze weerkundige medewerker.) Strikt genomen mag het volgens de kalenderindeling nog drie weken duren voordat de winter zijn intrede doet. Toch is de wintermaand op de kalen der verschenen en niet zelden komt er rond Sint Nicolaas al strenge vorst en sneeuw voor. Zo vroor het in de nacht van 5 op 6 december 1921 te De Bilt 15.8 gr. C., nog kouder was het vier jaar later, toen Sint Nicolaas 's nachts, vooral iin Lim burg, een Siberische kou trotseerde met te Sittard een vorst van 18.2 gr. Met deze winterse grillen breekt ook de tijd voor „Verkeersvijand nummer 1" weer aan: de gladde wegen. Het mag wat vreemd klinken, maar iedere weggebruiker zal het er over eens zijn dat er tussen gladde wegen en gladde wegen een groot verschil be staat. Een ieder weet dat, wanneer er sneeuw ligt, de wegen glad kunnen zijn, maar dit is geen verrassende gladheid. Heel het wegverkeer stelt zich er op In, rijdt langzamer en weet dat er heel voorzichtig met rem en gaspedaal moet worden omgegaan. Bij gladheid door sneeuw glijden wei eens enkele wagens tegen elkaar, maar de ervaring heeft geleerd dat het hierbij met persoonlijke ongelukken erg mee valt. Neen, er zijn andere neerslagvormen die het wegdek glad kunnen maken en veel verraderlijker en daardoor ook veel gevaarlijker zijn. IJSREGEN HET ERGST? Wanneer er al enige dagen koud vriezend weer is voorgekomen en er gaat zachtere lucht binnenstromen, die in de hogere lagen al aanwezig is, maar nog geen kans heeft gezien de koude luchtlaag die op de grond rust te ver drijven, valt er soms regen terwijl de temperatuur aan de grond nog even beneden het vriespunt ligt. Dit ver schijnsel wordt ijzel genoemd. Hierbij kunnen binnen enkele minuten de droge wegen in een spiegelgladde ijslaag ver anderen en het wegverkeer geheel lam- leggen. Wanneer het zo erg is dat er niet meer kan worden gereden zouden wij willen zeggen dat ook ijzel nog niet het gevaarlijkste gladheidsver schijnsel is. BEVROREN MISTAANSLAG Wanneer de temperatuur tot beneden het vriespunt daalt en er komt mist voor, dan gebeurt het wel dat deze kleine mistdruppeltjes (onderkoeld wa ter) gaan bevriezen zodra zij in botsing komen met harde voorwerpen, zo ook met het wegdek. Hierbij kan de weg glad worden. Dit is een gevaarlijke gladheid, daar in de regel door deze mist ook het zicht nog slecht is en in ongunstige gevallen ook de voorruit aan de buitenkant gaat bevriezen. OPVRIEZEN Het komt na een vorstperiode wel voor dat het al enkele dagen dooi is, maar dat er op een heldere avond of nacht toch weer vorst gaat optreden. De grond is dan nog zo door en door koud dat zelfs bij de luchttemperatuur die nog even boven het vriespunt ligt er al weer ijs op de plassen komt. Dit verschijnsel, dat opvriezen wordt ge noemd, kan ook gevaarlijk zijn. Het vriest als het ware van onderen op van wege de voret die nog in de grond zit. DE MEESTE ONGELUKKEN De meeste ongelukken bij gladde we gen komen voor, wanneer er verrader lijk gladde weggedeelten zijn. Zo kan er in de middag of avond hier en daar nog een buitje zijn gevallen, grote weg gedeelten zijn droog en de bestuurder denkt niet aan een gladde weg. Plotse ling (met name onder bomen) is de weg nat geweest en bevroren, waarop niet zelden een gevaarlijke slippartij volgt. Wanneer de bestuurder weet dat de weg overal glad is, zal hy in de regel zelf voorzichtig genoeg te werk gaan, maar het zyn meestal de plaatseiyk (zo verraderlik) glad de weggedeelten die dodelyke on gevallen veroorzaken. Het is goed er altyd op te letten of de lucht helder is. Want dan is de uitstraling het grootst en ook de kans op temperaturen onder met een vrolijk bal tot laat in de nacht. Op soortgelijke wijze wordt het feest van de „Sunderums" gevierd in Hoorn en Midsland (Terschelling), dat van de „Klozems" op Schiermonnikoog en van de „Sunderklaas" op Vlieland, terwijl op Texel Oude en Nieuwe Sunderklaas wordt gehouden. Op 5 december valt daar het feest van de „Nieuwe Sunder klaas", dat echter meer en meer in on bruik raakt. Dat van „De Oude Sun derklaas" heeft plaats op 12 december en is te vergelijken met het „Sunder klaas", dat op 5 december op Ameland wordt gevierd. Wat het feest op Ameland betreft en dit geldt waarschijnlijk ook voor de andere eilanden volgens de folklorist D. J. van der Ven heeft het alleen maar de naam met het Sinterklaasfeest op het vasteland gemeen. Naar zijn mening is het eigenlijk een uiting van de man baarheid en behoren de verschillende handelingen tot het manbaarheids ritueel. De geïsoleerdheid van de eilan den zou dan vermoedelijk de oorzaak zijn dat dit bijzondere folkloristische gebruik daar nog zo sterk leeft. Isolement is voor folkloristische ge bruiken natuurlijk de beste voorwaarde om ze lang te doen leven. Vandaar dat in Grouw, dat heel lang uitsluitend over het water te bereiken was, nog een ander feest in ere wordt gehouden. De echte Grouwsters vieren op 5 december geen Sinterklaas, maar op 22 februari Sint Pieter. Het feest begint 's morgens met het inhalen van Sint Pieter, die te paard het dorp binnenrijdt. Omstuwd door een juichende en zingende kinder schaar rijdt hij met zijn twee knechten naar een der cafézalen, waar zich het zelfde tafereel afspeelt als elders op 5 december. Alleen worden er natuurlijk in het Fries Sint Pietersliedjes gezon gen. 's Avonds doen de volwassenen allerlei gezelschapsspelen in de café's en bakkerijen en is er een Sint Pieters- bal. Grouw is evenwel een industriedorp. Vele werkkrachten van buiten vestigen er zich. En het isolement is reeds lang door trein- en wegverbinding opgehe ven. Hoe lang zal het oude Sint Pieters feest er nog gevierd worden? Daarop is moeilijk een antwoord te geven. Zeker is echter, dat wie zich op 22 februari in Grouw bevindt, Sint Pieter nu nog zal tegenkomen. B. De commissaris van politie te Amsterdam gaf 150 zaken toe stemming, Sinterklaas te la ten optreden, onder voorwaar de, dat de goedheilig man van de straat af niet zichtbaar zou zijn. (Krantenbericht.) Kijk, Amsterdam doet alles groot, Dat blijkt omdat wij lazen, Dat men hier de beschikking heeft Over vele Sinterklazen. De warenhuizen, de café's, Zijn vol met zwarte Pieten Je kunt, waar je ook binnenstapt, Van Sinterklaas genieten. 't Zijn Sinten groot en Sinten klein Men heeft z'in alle maten En bovendien ziet men dan nog Er vele in de straten. Als alles hier zo groots gebeurt, Dan duurt het nog maar even En roept men wel een vakverbond Of zo iets in het leven. Dat kan niet anders, dat staat vast, Dat is een axioma Je krijgt er ook examens bij, Voor een Sinterklaasdiploma. Maar wat te doen als d' E.V.C. Zijn plannen waar gaat maken? En als men straks met Sinterklaas Als Sinterklaas gaat staken? Dan loop je kans dat men niet meer Van Sint nog kan genieten En zitten wij op Sinterklaas Alleen maar met de Pieten. het vriespunt. Er zijn automobilisten die 's morgens en 's avonds bij het weg rijden even een paar keer voorzichtig op de rem trappen om te voelen of de weg ook glad is. Een goede gewoonte, mits dit voorzichtig en niet op een drukke weg gebeurt. BRUGGETJES GEVAARLIJK Doordat bruggen van alle zijden de warmte kunnen uitstralen daalt daar de temperatuur het eerst beneden het vriespunt. Tal van noodlottige slip partijen hebben plaats op (vooral hou ten) bruggetjes. Men zij bij een kans op gladde wegen juist daar dubbel voor zichtig. Zodra er ergens in ons land kans is op gladde wegen waarschuwt het K.N.M.I. hier via de radio herhaal delijk voor, zodat iedere weggebruiker vroegtijdig op slipgevaar is geatten deerd. (Nadruk verboden.) hebben wij een ruime keuze in Eau de Cologne, Parfum, Dozen zeep, Lavendelwater enz. enz. o.a. van Boldoot, 4711. Yardley. Soir de Pad", Vinolia, Piver, Ma- ja, Sanders enz. enz. Lipsticks, Poeder, Creme, Haarbor stels, Kammen, Tandenborstels, Tand pasta, Scheerkwasten, Scheermes jes, Scheerstiften voor na 't scheren enz. enz. DROGISTERIJ Hoofdstraat 106 Telefoon 2576 VEENENDA AL WIJZE WOORDEN IN SINTERKLAASTIJD Hoe de klanten te helpen „ja" te zeggen, en zo, dat zy er geen spyt van hebbendat is een goede definitie van koopmanschap. (Zakenwereld.)

De Vallei | 1955 | | pagina 1