Aram „Repos Ailleurs" door Gemeente aangekocht Annexatie plannen zo redelijk dat ze wel aangenomen moeten worden Bloemink Brillen Rennwoude Rhenen Achterberg BURGEMEESER BAKKER: NIEUW POLITIEBUREAU TER SPRAKE „De Ramblers" naar Veenendaal Cabaret Pandora voor Alg. Metaalbedrijfsbond Goede vangst van Renswoudse politieman! De Sint bij 900 NVV-kinderen Wat Pluimveehouders moeten weten Etalagewedstrijd Fred. v. d. Paltshof succes dom de Suneratoren De broederschap der bronzen draak Gisteravond was de Veenendaalse Gemeenteraad wederom in openbare vergadering bijeen. Na de gebruikelijke opening en het voor kennisgeving aannemen van de ingekomen stukken volgt de aanbieding aan de Raad van de Gemeentebegro ting 1956. In dit verband wordt over gegaan tot stemming ter benoeming van een raadscommissie welke deze begro ting zal nazien. Gekozen worden de heren Van Galen (CH), Van Hardeveld (PvdA) en Van Kuijk (AR) en als plaats vervanger de heer Van Deelen (SGP). Tot routine-arbeider bij Gemeente werken wordt benoemd de heer G. Klumpenaar, Rozenstraat 6. In de afgelopen jaren heeft de ge meente steeds tekorten gehad op de dienst van de politie tot een bedrag van ongeveer f 60.000,Intussen ech ter heeft het Rijk ongeveer f 50.000, hiervan voor zijn rekening genomen en nu stellen B. en W. voor dit van het Rijk ontvangen bedrag als „Politie- reserve" te administreren. De heer Van Hardeveld vindt het niet goed om, waar de geleden tekorten uit de Ge wone Dienst bestreden moesten wor den, dit bedrag te bestemmen als „Po- litie-reserve", te meer waar wij toch eigenlijk nog niet eens weten wat er nog eens met het politiebureau zal moeten gebeuren. De heren Van Ku\jk en Van Galen echter zijn van mening dat het goed is alvast een reserve voor een nieuw politiebureau te vormen want de huidige huisvesting van de politie is wel zeer bedroevend en binnenkort zal hierin moeten worden voorzien. Wet houder Van Stempvoort (AR) merkt op dat deze reservering niet direct bedoeld is voor een nieuw politiebureau. B.v. het tekort op de politiedienst, dat ook voor het komend jaar weer geraamd is kan hieruit worden bestreden en ook bijzondere voorzieningen voor de poli tie. Als dat zo is dan is het grootste be zwaar van de heer Van Hardeveld weg genomen naar hij zegt, want een re serve vormen voor een politiebureau heeft bij hem nu eenmaal geen goede klank. Spr. heeft het dan over „iets aanvoelen en zo", en al zegt hij niet wat hij bedoeld, de Raad blijkt hem wel te begrijpen en heeft groot plezier om deze vage bewoordingen. Voor behandeling van het voorstel van B en W over te gaan tot aankoop van de villa „Repos Ailleurs",. gelegen aan de Kerkewijk nabij de Burgem. v. Schuppenbrug en eigendom van de fa milie Van Leeuwen schorst de voor zitter de openbare vergadering. Na her- -nppnmg van de openbare besprekingen de hoogte zijn van het weer bewonen van een dit jaar ontruimde onbewoon baar verklaarde woning. B. en W. we ten echter van niets en aangezien een clandestien geval wordt veronderstelt kondigt de voorzitter maatregelen aan. Met afdoening van dit op zichzelf in deze tijd van uitzichtloze woningnood niet vreemde geval komt het einde van deze raadsvergadering. Naar wij vernemen heeft de VARA voor 13 januari a.s. in gebouw Eiken laan een propaganda-feestavond geor ganiseerd. Aan het programma voor deze avond zullen o.m. medewerken het bekende dansorkest „De Ramblers" en „The Dutch Rolling Stars" met een origineel rolschaatsnummer. SINT NICOLAAS TE PAARD Sint Nicolaas heeft zaterdagmiddag te paard een rondgang door Veenen daal gemaakt, waar hij het winkelend publiek hartelijk toewuifde. Uiteraard bracht hij nu wel een bezoek aan de Zandstraat, welke straat vorige week door een vergissing tevergeefs cp de komst van Sint Nicolaas had gewacht. De Veenendaalse winkeliers zijn in tussen zeer tevreden over de inkopen die Sint Nicolaas dit jaar in Veenendaal heeft gedaan. Opvallend was het, dat vooral het duurdere speelgoed in trek was. FILMAVOND ALGEMENE VERVOERDERS-ORGANISATIE A.s. vrijdagavond om half acht wordt in gebouw „de Kegelbaan" alhier een voorlichtingsfilmavond gehouden door de Alg. Verladers en Eigen vervoer ders-organisatie district Utrecht. Deze voor Veenendaal en omliggende gemeenten georganiseerde voorlich tingsavond zal vooral interessant zijn om de talrijke leerzame en ook mooie films welke vertoond zullen worden. ERNSTIG ONGEVAL Maandag gebeurde tijdens werk zaamheden bij het aannemersbedrijf Vermeulen een ernstig ongeval. Toen de heer P. met een zaagmachine bezig was, raakte deze machine een moment ook zijn hand. De gevolgen waren vre selijk. Enkele vingers werden geheel of gedeeltelijk afgezaagd. deelt de voorzitter mede dat de Raad tot aankoop heeft besloten en wel voor een bedrag van f 65.000,In deze aan koop is ook begrepen het omliggende terrein ter oppervlakte van 2045 ca. Ten aanzien van het doel van de aan koop van „Repos Ailleurs" kunnen ech ter nog geen mededelingen worden ge daan, vandaar dat een en ander met gesloten deuren werd behandeld. Bij het voorstel om over te gaan tot aankoop van de gronden en de boer derij van de heer G. Versteeg, gelegen n&bij de Dijkstraat en wel aan de oos telijke zijde van de geprojecteerde westelijke randweg worden verschil lende vragen gesteld. De heer Verkuül (PvdA) vestigt er de aandacht op dat er sprake van is dat de heer V. op de gronden, welke hij aan de overzijde van de randweg over houdt een nieuw be drijf wil gaan vestigen en verwacht dat dit straks, in geval de bebouwde kom zich verder mocht uitbreiden opnieuw moeilijkheden zal geven. Voorzitter is van mening dat hiervan in de verre toekomst nog geen sprake kan zijn. De heer Van de Woerd (PvdA) merkt op dat het moeilijk is in de toekomst te kij ken en wanneer de annexatieplannen eens geen doorgang zouden vinden is uibreiding van de bebouwde kom in deze richting toch niet denkbeeldig. De voorzitter merkt echter op dat de an nexatieplannen zo redelijk en noodza kelijk zijn dat men ze wel moet aanne men CLANDESTIEN BEWOONDE ONBEWOONBARE WONING De heer Van der Woerd (PvdA) vraagt bij de rondvraag of B en W op A.s. zaterdagavond zal het Cabaret Pandora een voorstelling geven in het gebouw aan de Eikenlaan. Deze cabaret-avond is georganiseerd door de Algemene Nederlandse Metaal Bedrijfsbond afdeling Veenendaal. Zaterdagavond deed de agent van rijkspolitie de heer De Fl. een goede vangst. Tijdens zijn normale rondgang ontdekte hij op de Veenweg een auto, die voortdurend heen en weer reed. Ook hoorde hij af en toe schieten. Hij ging hier direct op af en hield de auto aan. Toen hij naar papieren en dergelijke vroeg, ging de persoon, die in het ach terste gedeelte van de wagen zat er met een jachtgeweer vandoor. Nadat de be stuurder in arrest was genomen, zette men de achtervolging naar de voort vluchtige in. Men was het spoor echter bijster en besloot toen de politiehond Reiling te halen. Dit had tot gevolg, dat men ook de tweede man kon grijpen. Wat het voor lieden waren, was reeds duidelijk, toen men de auto onderzocht, want hierin bevonden zich, behalve enig stropersmateriaal, reeds enkele konijnen en een haas. Teen men de stropers greep was het pas negen uur, zodat men hieruit wel mag afleiden, dat de eigenlijke jacht nog moest beginnen. Toen men de tweede stroper had ge vangen, wilde deze eerst niet zeggen, waar hij het jachtgeweer had gelaten. Volgens zijn eerste verklaring zou hij het ergens in de knollen hebben ge worpen. Niets was echter te vinden. La ter op de dag viel hij door de mand en toen bleek, dat hij het bij een buurman in de hooiberg had verstopt. Beide stro pers waren afkomstig uit Ederveen. ZIEKENFONDSLEVERANCIER Markt - Veenendaal - Telefoon 2764 Evenals andere jaren, was het ook zaterdag weer feest voor de kinderen van de Veenendaalse NVV-leden. Om streeks 3 uur trokken zij in grote drom men naar het gebouw aan de Eikenlaan. Even over half vier maakte de Goed heiligman met zijn zwarte knecht zijn entree, waarbij hij door bijna 900 kin deren werd toegejuicht. Onder het zin gen van Sint-Nicolaasliedjes betrad de Sint het podium, waar hij werd welkom geheten door de voorzitter van de Sint- Nicolaascommissie, de heer J. Looijen. Daarna richtte hij zich tot de kinderen. Van de toespraak van de Sint verstond echter niemand iets, doordat vergeten was de versterker te verzorgen. Dit was jammer, want ook de gesprekken van de Sint met enkele kinderen die op het matje moesten komen, werden daar door gemist. Nadat met begeleiding van de accordeonnist Mannes Visser nog liedjes waren gezongen, vertrok Sint onder oorverdovend lawaai van de NVV-jeugd naar elders. Nog enige tijd werden de kinderen aangenaam bezig gehouden met een film van Jopie Slim. Aan het einde werd aan ieder kind een pakketje met suikergoed en speculaas uitgereikt. MEVROUW PLOEG-PLOEG SPREEKT Woensdag 21 december a.s. spreekt het lid van de Tweede Kamer, me vrouw Ploeg-Ploeg voor de afdeling Veenendaal van de Partij van de Ar beid en de Zangver. „O.B.K.". Deze avond wordt gehouden in ge bouw „De Samenwerking" aan de Nieuwe weg. MARKTBERICHTEN Op de gisteren alhier gehouden eier markt werden aangevoerd 135.000 eie ren.* Prijzen varieerden van f 18,50 tot f 19,60. Kleine eieren van f 17,tot f 18,per 100 stuks. Handel vlug. Op de Biggenmarkt werden aange voerd 80 stuks. Prijzen f 36,tot f 50,— per stuk. Handel kalm. „VERGEEF MIJ!" Van a.s. vrijdag t.m. maandag draait in het Luxor Theater de film Vergeef mij" De inhoud van deze film is in het kort als volgt: Anna Boetto, een mannequin, leidt een betrekkelijk rustig leven. Zij woont thuis bij haar ziekelijke moeder en haar broer Nicola. Op een avond komt Nicola thuis en gaat zijn koffers pakken. Hij wordt verrast door Anna. Hij vertelt alleen, dat hij naar het buitenland ver trekt. De volgende dag wordt bekend, dat de nachtwaker Carlo Gerace tijdens een roofoverval neergeschoten is. Het ver moeden komt bij haar op, dat haar broer de nachtwaker heeft gedood en daardoor voelt zij zich erg onzeker als na enige tijd Marco de broer van het slachtoffer bij haar op bezoek komt. Marco beklaagt zich er over, dat de politie de dader nog niet gevonden heeft en gaat zelf op zoek. Inmiddels zijn Marco en Anna echter sympathie voor elkaar gaan voelen en zij trouwen. Anna, die Marco niets over Nicola heeft verteld, heeft de laatste gevraagd, of hij bezwaar had tegen haar huwelijk met de broer van het slachtoffer. Zij zijn erg gelukkig tot Vera, een vroegere collega van Anna, uit het bui tenland terugkeert. Vera had in de tijd, toen Marco Anna nog maar pas kende, een heel korte verbintenis met Marco, die deze al direct als een fout had aan gevoeld. Vera probeert Marco echter weer voor zich te winnen. Zij ziet haar kans schoon om zich van Anna te ont doen, als Anna's broer Nicola plotse ling uit het buitenland terugkeert. Nicola houdt zich schuil in een obscuur hotelletje en zoekt via een kennis con tact met Anna. Als Vera merkt, dat Anna op bezoek gaat bij een man, die zij, Vera, niet kent, vertelt zij Marco, dat Anna een vriend heeft. Marco treft Anna inder daad aan in het hotelletje in gezelschap van de man, die voor het contact met Nicola zorg droeg. Marco is nu over tuigd, dat Anna hem bedriegt en Anna ziet geen andere oplossing dan hem alles over Nicola te vertellen. Marco raakt nu echter nog meer buiten zichzelf en jaagt haar het huis uit. Anna is in een toestand van over spanning geraakt. Het gelukt haar het huis binnen te dringen en zij neemt haar kinderen mee met het voornemen, in hun gezelschap de dood te zoeken. Inmiddels heeft Marco contact gezocht met Nicola en is tot de ontdekking ge komen, dat deze zijn broer niet gedood heeft. Hij doet deze ontdekking nog juist tijdig genoeg om Anna en bun kinderen van de dood te redden. Voor de pluimveehouder brengt ieder jaargetijde zijn speciale zorgen met zich mee. De winter betekent extra zorg be steden o.a. aan huisvesting en voeding Het was de laatste weken aan de bij zondere drukte op het Fred. v. d. Palts hof te merken, dat er veel belangstel ling bestond voor de door negentien winkeliers daar georganiseerde etalage wedstrijd ter gelegenheid van het Sin terklaasfeest. Over het algemeen slaag de men er wel in de juiste oplossing te vinden, al was er dan ook voor diverse haken en ogen bij deze wedstrijd ge zorgd. Het was voor de jury een moeilijke en omvangrijke taak, de winnaars aan te wijzen. Dinsdagavond om 7 uur vond bij garage De Rhoter de bekendmaking plaats: alle van te voren uitgeloofde prijzen vonden een winnaar. Alle na men en adressen zijn bekend zodat, wie verzuimde bij de prijsuitreiking aan wezig te zijn, zijn prijs krijgt thuisbe zorgd! De hoofdprijs, een splinternieuwe bromfiets van het merk Kaptein Mobylette, ging naar de heer Peek, Wilhelminastraat 12, Rhenen. En hier volgen de andere prijzen: Kinderpantoffels: Mieke Weltman, Buitenomme 1; onderzetters: H. Spies Jr., Cuneralaan 65; toiletzeep: Rieni Snijders, Herenstraat 111; damestasje: Ria Bouwmeester, Wilh.straat 16; 12 blik groenten: Ina Linde, Herenstraat 33; idem: J. H. v. Gelderen, Po.laan 2a; zaklantaarn: H. W. van Laarn, Bantuin- weg 19; nylonkouséh: T. v. d. Heuvel, Prunuslaan 41; mand boodschappen: Mevr. Demmink, B.E.weg 96; specu laaspoppen: G. de Jong, Bantuinweg 15; herenoverhemd: A- Banga, Acherb.weg 28; fruitmand: Heppie Keijman, Jul.str. 5; theeservies: Z. Tollenaar, O.V. weg 8; cig.aansteker: Jan Wiesenekker, N. V. weg 47; idem: W. Kouseband, Roe lofzijde 6; gebak t.w.v. f 10,T. J. v. Seijda, Pop.laan 21 I; gebak t.w.v. f 5, A. J. de Kroon, Prunuslaan 62 I; glacé handschoenen: Jan Roelofsen, Vallei- weg 5; een sjaal: D. v. d. Berg, Paltshof 22; een zaklantaarn: A. v. d. Heuvel, Meidoornlaan 9; mutsje: G. E. Buiten huis, Den Helder; een kleed: J. v. Set ten, Julianastr. 45; een pijp: H. v. Wal- sem, Markt 12; een kleed: G. v. Laar, Molenstraat 35; een pijp: Nico Lokhorst, Torenstraat 7; H. Aartsen, Herenstraat 31 en G. N. v. Noort, Weversstraat 37; figuurzaagdoos: Mevr. v. Manen, Es doornlaan 1; wandkleed: S. de Beer, Molenstraat 17; pantoffels: G. J. van Beek, Weversstraat 29; mondorgel: J. Hovestad, Kerkstraat 3 I. Ter aankondiging van bovenstaande wedstrijd lieten de winkeliers op het Fred. v. d. Paltshof huis-aan-huis strooibiljetten bezorgen, die van een nummer waren voorzien. De houders van de nummers 2198, 846, 1333 en 3479 kunnen, tegen inlevering van het biljet mits onbeschadigd een heerlijke banketletter in ontvangst nemen. AANRIJDING GKEBBEWEG De bakker v. d. M. werd op de Greb- beweg ter hoogte van de Vogelenzang- weg aangereden met zijn bestelwagen door een uit de richting Wageningen komende automobilist. Beide voertui gen liepen materiele schade op. OVERPLAATSING BIJ POLITIE De wachtmeester E. de Kruijf, in dienst van de groep Rhenen van de rijkspolitie, is overgeplaatst naar de politie-opleidingsschool te Arnhem, waar hij een functie heeft gekregen als instructeur. Voorlopig moet dit als een detachement worden beschouwd. Ver wacht mag worden, dat de heer De Kruijf binnenkort een definitieve be noeming als instructeur te wachten staat. Met de heer De Kruijf gaat een kundig politieman onze gemeente ver laten. EDE. De Edese politie is er in samen werking met die te Wageningen in ge slaagd de hand te leggen op een tweetal inbrekers, die zich vorige week toegang wisten te verschaffen in een tweetal fabrieken te Ede. Bij de E.B.M. bestond de buit uit enig gereedschap, terwijl bij de E.L.I. niets werd vermist. JEUGDIGE GYMNASTEN ONTVINGEN SINT NICOLAAS Traditiegetrouw bracht Sint-Nico- laas, vergezeld van zijn trouwe knecht, ook dit jaar weer een bezoek aan de gymnastiekvereniging „Wilskracht", waarvan ongeveer 150 jeugdleden wa ren bijeengekomen in de achterzaal van hotel „Het Wapen van Rhenen". Joop Bovenschen, voorzitter van de vereni ging, sprak de Sint in hartelijke be woordingen toe. De Goedheiligman hield de jeugd het grote belang van de lichamelijke oefening voor en wekte alle kinderen op vriendjes of vriendin netjes lid te maken van de vereniging. Onder daverend enthousiasme van de kleintjes werd de leider, de heer D. W. ae Jong, bij de Sint geroepen. Na hem te hebben geprezen om zijn turnbe- kwaamheden en hem een compliment te hebben gemaakt vanwege de schit terende resultaten, behaald bij de se lectiewedstrijden om het kringkam pioenschap van de Neder Veluwse Turnkring, mocht de heer De Jong een geschenk in ontvangst nemen. De be schermvrouwe van de vereniging, me vrouw I. Leccius de Ridder-Strelin, was verhinderd, doch haar echtgenoot, de heer J. A. Leccius de Ridder, nam in haar plaats de honneurs waar. Sint Ni colaas had zeer veel waardering voor de wijze waarop mevrouw en meneer Leccius met de vereniging meeleven en overhandigde voor beiden een geschenk. De heer Leccius de Ridder dankte met een toepasselijk woord, waarbij hij ver klaarde, dat het Rhenense gemeen schapsleven altijd zijn daadwerkelijke belangstelling heeft gehad en zal blij ven houden. Deze woorden werden met een driewerf hoera ondersteund. Nadat de volle zaal op verzoek van de Sint enkele Sint-Nicolaasliedjes ten gehore had gebracht, kondigde hij aan, dat hij voor een filmprogramma had gezorgd, dat weldra aanving. Onder luide toejuichingen verlieten Sint en Piet toen de vereniging en genoot de jeugd nog enige tijd van Stan Laural en Oliver Hardy, die op het witte doek de gekste capriolen ten beste gaven. Na afloop wachtte alle kinderen nog een verrassing, waarna allen voldaan huis waarts keerden, een prettige herinne ring meenemend. Vrijdag vond de eerste repetitie plaats van het ballet der Ned. Opera, met als gast de Franse danseres Yvette Chauviré. Yvette Chauviré en de danser Jouly Algarof tijdens de repetitie van het ballet Giselle. van de dieren. Hel gaat er immers om den af hoeveel voer per dag aan de straks van de jonge opfok een zo groot j dieren moet worden gegeven. Als regel mogelijke winst te behalen. In de radio*- wordt aan de jonge hennen, die pas rubriek van het Ministerie van Land- j aan de leg gaan, bij voorkeur wat meer bouw, Visserij en Voedselvoorziening gemengd graan dan ochtendvoer ver werden onlangs aanwijzingen gegeven met betrekking tot de verzorging van het pluimvee in de winter. Bij de huisvesting van de dieren moe ten bodemoppervlakte, kubieke meter inhoud, ventilatie en lichtverdeling een harmonisch geheel vormen. Wanneer 3 a 31/» dier per vierkante meter bodem oppervlak wordt aangehouden, moet per dier plm. a L kubieke meter in houd van het hok beschikbaar zijn. De ventilatie kan worden geregeld door openslaande ramen en door een juiste dakbedekking, b.v. pannen met een laagje riet of dakstro er onder. Uiter aard moet men hierbij voortdurend een open oog hebben voor de weersomstan digheden en daarnaar handelen. Aan de voeding van het dier kan nooit genoeg aandacht worden geschon ken, temeer omdat ca. 75 van alle be drijfskosten op rekening van het voer komt. Het voeder wordt verstrekt in de vorm van ochtendvoer en gemengd graan. Het hangt van de omstandighe- strekt. De overjarige dieren moeten echter wat meer ochtendvoer hebben dan gemengd voer. Het is slechts een algemene regel, waarop talrijke uitzon deringen mogelijk zijn. Het drinkwater is even belangrijk als het voer. Een leggende hen heeft veel water nodig. Daarom moeten de dieren voldoende water tot zich kunnen ne men. Vooral bij vriezend weer moet men zorgen voor lauw-koud water. Een andere belangrijke factor is de verlichting van het hok. De bedoeling hierbij is de dag voor de dieren kunst matig te verlengen, zodat zij de ge legenheid krijgen voldoende voer op te nemen. Wanneer men de dag op 14 uur stelt is dit lang genoeg. In de regel is het dan niet nodig de dieren bij het droge ochtendvoer ook nog aangemengd ochtendvoer te verstrekken. Voldoende lichtsterkte is noodzakelijk, hetgeen betekent per 100 dieren een lamp van 100 Watt. Bij grotere hokken verdienen twee of meer lichtpunten aanbeveling SINT NICOLAAS OP BEZOEK BIJ DE KINDEREN VAN DE O.L. SCHOOL Maandagmiddag bracht de Sint met zijn knecht een bezoek aan de o.l. school. Voor de aankomst van de Sint werden aan de kinderen enige leuke filmpjes vertoond, welke zeer in de smaak vielen. Omstreeks 2 uur arri veerde de Goedheiligman met zijn knecht. Het hoofd der school sprak een welkomstwoord waarna de kinderen onder leiding van Mevr. Veenstra-v. d. Tempel, goed ingestudeerde liedjes ten gehore brachten. Met een goedkeurend, soms vermanend woord, werden aan de kinderen door de Sint leuke cadeautjes overhandigd. Ook de kleuters die met hun ouders waren meegekomen werden door de Sint bedacht. Van de zijde der ouders bestond grote belangstelling voor deze geslaagde middag, waarop de organisatoren met genoegen kunnen te rugzien. SINT-NICOLAASCONTACTAVOND GYMNASTIEKVERENIGING „EXCELSIOR" Zaterdag j.l. werd in het Buurtschaps huis het traditionele Sint-Nicolaasfeest voor de kinderen van de gymnastiek vereniging „Excelsior" gehouden. De voorzitter, de heer Rijkse, heette de tal rijke aanwezigen welkom, in het bij zonder de ere-voorzitter, de heer Van Bennekom, die voor deze avond spe ciaal was overgekomen. Omstreeks 7 uur arriveerde Sint Nicolaas en Piet die door de leden, ouders en donateurs ge zamenlijk, onder begeleiding van het muziekgezelschap Van Ingen, werden toegezongen. De voorzitter verwelkom de hierna Sint Nicolaas en Piet. De Sint sprak veel waarderende woorden tot de kinderen en de overige leden van de vereniging, alsmede tot de ouders en donateurs. Hij deed een beroep op al de aanwezigen propaganda te maken voor deze mooie sport en de vereniging „Excelsior" in het bijzonder. Volgens de Sint is gymnastiek voor ieder kind ver eist en zeer goed voor lichaam en geest. Als voorbeeld vertelde de Sint dat hij zelf 89 jaar deel van een gymnastiek vereniging had uitgemaakt en mede hierdoor de hoge leeftijd van 476 jaar Mit veul aondacht hèk van deuze reis ut verslag gelézen in de krant over de gemeenteraodsvergaodering. Anders leês ik alléén mor „Wist u", omdaggee daor nog wel is iets ut kun haolen wat aordig is. Kee denkt daor anders over en zij was ut dan ók, die me aanroei om nou ök is een keer naor die raodsléje te kijken. Da doek anders mör één keer in de zes jaor, zogezeid in ut stemhokkie. Mór om kort te gaon, toenk mit dat verslag begon, wier ut me al gauw nat om ut hart. Nou houw ik wel van een slokkie, mör daor gongk ut nie over. Ut was gemeentepils wat ze bij de kop hadde. Ennehoe Agge dat nou allemaol kun verwar- reke, dan gaon oew de haore recht overijnd op oew kop staon, agge ze te- minste nog hét. Daor zijn me een stuk of zes raodsléje toch aon een stuk pol- letiek bezig gewist, waor zellefs de honde nog geen brood van zou we lus te. Die mannen wille de minse van deze tijd uit de baojus houwe, deur ze geen waoterleiding te geven. Snappie wak bedoel? Ikke niet, mör ik zal proberen om ut oew ut te dui-je. De burregemeester en wethouwers kwamme mit een veurstel om de hui zen, die binne 40 meter van de waoter leiding liggen, aon te sluiten op ut net net van Mr. Deen. Das de advokaot, die direkteur is van gemeentepils. Nee jong, d'r kom geen advokaot ut die buizen! Waoter! Doodgewoon waoter! Zo, enne nou zéje die zes raodsmannen, asdat ze daor op teuge waoren, omdat ze die minsen niet in de kast terecht wouwe laote komme. Ik mot oew zegge, ik heb ök waoter van de waoterleiding, mór ik bin altijd nog ut de baojus gebleven. Mör waorum zouwe we treuren, want de baojus is zo groöt. Van veure mit twee deuren en van achteren mit een sloot. Toen ze ut over de baojus hadde, hét één van de wethouwers beslist aon dit moppie gedocht, want hij zee, as de minsen een kraon in huis hebben en ze drinken dan nóg waoter ut de sloot, dan motte ze dat zellevers mör weten. Nou kank nie anneme, asdat die zes raodsmannen waor ik ut over had, op d'r lui geweten zulle wille hebben, as- dot de minse slootwaoter drinken. Ik mot ut dus een andere kant uit zuuke. Ik denk, asdat de burregemeester en die wethouwer u$ bij ut goeie eind had- 'de. Die'zéeje, wij wille de minse ln be- scharreming nemen. Wij wille zurrege, asdat die minse waoter gaon drinken, waor ze geen ziekte van op ut lijf lopen. Nee, zeeje de zes, dan komme ze in de kast. Tjao, wat is nou béter, in de kast zitte of dood ziek zijn? Ik veur mijn zeg mör zo, ge kun be ter mit geen van baie te doen hebben. Daorom mör aansluiten op de water leiding en niet in de kast en niet ziek. Mochte de mannen van zes soms denken asdat ut wassen mit leidingwaoter kou- wer is dan mit putwaoter, dan kan ik ze uit ervaoring meedelen, asdat dit geen verschil mokt. Ut is allebai nat. Ge begrèpt, asdat alles de grötste flauwekul is, die d'h bestaot. Ut gaot 'r mör om, asdat een gemeenteraod een verordening kan maoken, waorin straf bepalingen zijn opgenomen. Ut zou toch te zot worden, as we in ons land uit alle wetten en besluiten de straf- maot gonge schrappen. Wat zou ut dan een jofele boel worden. Dan mocht 'r niks, mör agge toch iets dee, wat nie mocht, dan wierde nie gestraft. Dèt zou krèk iets zijn veur Hannes en De Klokkenverkoper. had bereikt. De Sint was vooral belang stellend naar de wensen welke bij de vereniging nog leven voor het komende jaar, waarbij tot uiting kwam dat de vereniging nog niet beschikte over een vaandel en vlaggen, welke vooral voor het uiterlijk van een vereniging onmis baar zijn. De Sint deed een beroep op de aanwezigen om hiervoor een actie op touw te zetten, zodat bij zijn volgen de verjaardag deze wensen in vervul ling zouden zijn gegaan. Alle kinderen mochten uit handen van de Sint een cadeautje en versnaperingen (n ont vangst nemen, terwijl de aspirant da mes en heren een speculaaspop ont vingen. Ook aan leidster en leider bood men een enveloppe met inhoud en ge schenken aan. Het verdere deel van deze avond werd opgeluisterd door het mu ziekgezelschap Van Ingen en declama tie door de heer R. Scholten uit Utrecht. Veel succes oogstten de heren die als dames vermomd een vrije oefening uit voerden. Aan het slot van deze avond werd dank gebracht aan alle mede werkers. (51) Korte tijd later zitten Aram en Angelo en hun gevolg reeds in het zadel. Aiglon, de roofridder, de handen op de rug gesnoerd, kijkt somber voor zich uit. De oude burchtgraaf doet nog een laatste poging Aram tot andere gedachten te brengen. „Ik zeg u nogmaals, dat ge de verkeerde partij steunt," zegt hij met klem: „Als Angelo eenmaal de kroon om de slapen heeft zal hij u als een tiran aan zich onderwerpen. De ridders van de bronzen draak zullen een waar schrikbewind invoeren." Angelo drijft zijn paard naar voren. „Luister niet naar de giftige woorden van deze oude, heer Aram," zegt hij geërgerd. „Laten wij hier geen moment langer toeven." Als de groep ridders met hun gevolg door ae smaiie nooiapoori zijn siot vericuen, kijki graaf Bizzi hen peinzend na. „De schurken," mompelt hij verbeten. „Mogen zij allen met hun verderfelijke plannen ten ondergaan. Alleen voor Aram zou het mij spijten, want hij is een oprecht edelman die door de gladde tong van Angelo misleid is." (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 2