Ritac neemt weer de leiding in de 1ste klasse EDEL c°nf°c*ie Bloemink Brillen Rhenen TAFELTENNIS Kans Bekeerd Lang voetballeven 7/1n; die maatwerk vervangt C.H.U. Rhenen in jaar vergadering bijeen Brand WAT MIST U VEEL, EN... HET IS NIET NODIG. ADI0 BALLEGO li EN Gebreide wollen kleding, een bij uitstek Nederlands kwaliteitsartikel 'Rondom de uneratoren De broederschap der bronzen draak Ritac heeft de kop in de le klasse weer overgenomen. Zelf won het met 7—3 van Treffers 3, terwijl koploper Climax 2 haar eerste nederlaag leed. Het werd in eigen huis met 46 door Tios 1 (ook medegegadigde voor de le plaats) geklopt W. van de Pol (Climax) leverde in deze wedstrijd een goede prestatie door de ongeslagen Tardjjn de eerste nederlaag toe te brengen. Overige nitslagen: le klasse A. Treffers 3 PMS 25—5 Swift 1 Seelbeeck 1 55 Seelbeeck 1 Tios 1 46 3e klasse E. ZTTC 1 Swift 40—10 RTTV 2 Sorry 18—2 Climax 5 RTTP 20—10 Swift 4 Sorry 119 Climax 4 Swift 3 7—3 Kr. en Vr. 2 Climax 582 4e klasse H. Ritac 6 ZTTC 210—0 Swift 5 Fortissimo 1010 RTTV 3 VSW 2 0—10 Fortissimo 1 Kr. en Vr. 3 82 Swift 5 ZTTC 28—2 4e klasse I. VSW 3 Tempo 282 SKF 1 Fortissimo 364 Res. 4e kl. C. Hollandia 3 Ritac 8 010 Ritac 7 Hollandia 3100 Panter 3 Kr. en Vr. 446 Hollandia 3 Swift 737 Het programma. Morgen (donderdag) wordt in Rhenen de belangrijke wedstrijd RTTV 1 VSW 1 gespeeld. RTTV 1 gaat aan de kop in de 2e klasse C. VSW 1 staat nog steeds ongeslagen op de tweede plaats met 1 punt achterstand. Overige wedstrijden. Woensdag. le klasse A: Tios 1 PMS 2; PTT 1 Seelbeeck 1. Voor het eerst sinds tien jaar heeft Henry X, een tot levenslang veroor deelde Franse dief, maandag in vrijheid een cigaret opgestoken. De kans kreeg hij door een revolutionnaire proef neming van de Franse autoriteiten, die 37 veroordeelden in de gelegenheid wil len stellen zich de vrijheid waard te tonen. Het is hun laatste kans. Zij zullen werk krijgen in St. Etienne en niets zal hen op straat van andere werklieden onderscheiden. Niemand ook zal iets van hun verleden weten. De eerste tijd zullen ze na het werk nog In de gevangenis overnachten, maar na twee maanden krijgen ze een kamer in de stad en hun bewaking zal zo miniem zijn, dat zij deze niet meer als een last zullen voelen. Als de 37 hun kans goed gebruiken dan zullèn ze na vijf jaar geheel vrij ►■aijiv. - - i Nu na het mislukken van Genève de Franse minister van buitenlandse za ken in tegenstelling met zijn westerse collega's zo gauw mogelijk de datum voor een nieuw gesprek met de Russen wil vaststellen, nu de Franse couranten vol staan over het eerste bezoek van Franse toeristen aan Rusland, Russisch ballet en andere kunstuitingen in de Franse hoofdstad de aandacht trekken en in Moskou de première van een Franse film (van regisseur René Clair) is vertoond, hebben de Russen ook hun standpunt ten opzichte van de impres sionistische schilderkunst (van Franse origine) gewijzigd. Zij hebben de schil derijen uit de bergplaatsen gehaald, die daar waren opgeborgen omdat deze kunst van het westen (van Matisse, Gauguin, Cézanne, Picasso) een product was van een decadente maatschappij (de kapitalistische), producten van schilders zonder politieke principes, die de werkelijkheid vervalsten. Nu is dat alles voorbij. De schilde rijen zijn afgestoft en in Moskou opge hangen, niet alleen die van de impres sionisten, maar van alle in Russisch bezit zijnde Franse schilderstukken van de vijftiende tot de twintigste eeuw. En dat bezit is zo omvangrijk dat deze ten toonstelling een der grootste van Fran se kunst is die ooit is gehouden. Schrijf me niet te gauw af, zegt Stanley Matthews tegen hen die be weren, dat hij nu eindelijk aan het ein de van zijn voetballoopbaan zou zijn, waarschijnlijk wel de langste loopbaan van een beroemd voetballer. DeHon gaar Puskas, die zo juist een boek over zijn eigen voetballeven heeft geschre ven, noemt Matthews daarin de groot ste rechtsbuiten aller tijden. En Matt hews zegt nu, dat hij nog steeds even fit is als altijd en dat hij nog wel enige jaren in prima vorm denkt mee te gaan „Ze willen me niet meer voor het na tionale elftal?" zegt hij, „dat respec teer ik., Als internationaal (77 keer in de Engjlse kleuren!) kan ik op een weergaloze carrière terugzien, maar schrijf me nog niet af als groot voet baller, want dan hebben jullie het mis". 2e klasse C: Ritac 3 Climax 3; Ri tac 2 Swift 2. 3e klasse E: Swift 3 RTTV 2. 4e klasse I: Ritac 5 SKF 1. Res. 4e klasse C: Swift 6 Panter 3. Hollandia 3 VSW 4; Swift 7—Ritac 8. Donderdag. 2e klasse C: RTTV 1 VSW 1. 4e kl. H: ZTTC 1 —RTTV 3. Vrijdag. 4e klasse H: Fortissimo 1 Ritac 6; Kr. en Vr. 3 Hollandia 2. 4e klasse I: Fortissimo 2 VSW 3; Tempo 2 RTC 3. Res. 4e kl. C: Kr. en Vr. 4 Sorry 3. JOKE VAN OMMEN WON BUITENLANDSE REIS Het Rhenense publiek heeft met veel belangstelling kennis genomen van de wedstrijd „Trek aan de bel", gister avond gehouden voor de AVRO-micro- foon. Die belangstelling ging in de eer ste plaats uit naar de Rhenense jonge dame Joke van Ommen, die tot de deel neemsters behoorde. Zij heeft daar in Hilversum de eer voor de Grebbestad hoog gehouden, want ze won de eerste prijs, namelijk een driedaagse buiten landse reis voorlet wel.... twee personen. Onze Rhenense verslaggever heeft haar onmiddellijk telefonisch geluk ge wenst en hoe kan het anders ge zinspeeld op die tweede persoon, die de reis zal meemaken. Joke vertelde, dat zij reeds ettelijke aanbiedingen had ge kregen, doch dat zij die van onze Rhe- Ox [B¥1 HEREN EN JONGENSKLEDING SINT NICOLAAS BIJ DE SPARTA-KLEUTERS De goede Sint kon blijkbaar ons land niet verlaten zonder ook nog een be zoek te hebben gebracht aan de kleu terafdelingen van de gymnastiekver eniging Sparta. Zaterdagmiddag was de Sint met twee knechten in de gym nastiekzaal. De grijsaard sprak de kin deren toe en had ook voor een heer lijke traktatie gezorgd. De twee knech ten bleken geen onbekenden op de turntoestellen te zijn. Nadat de Sint vertrokken was werd de feestmiddag verder gevuld met de vertoning van enkele aardige kinderfilms. Het werd een buitengewoon geslaagde middag. VEENENDAALSE LASINDUSTRIE IN NIEUW GEBOUW Zaterdagmiddag vond de feestelijke ingebruikneming plaats van de aan de Zuivelstraat nieuw gebouwde hal van de Eerste Veenendaalse Lasindustrie „E.V.L.I.", eigenaar de heer Chr. van de Pol. Het lag in de bedoeling dat bur gemeester Bakker de opening officieel zou verrichten, doch hij moest op het laatste moment bericht van verhinde ring zenden. In zijn toespraak tot de vele aanwezigen zei de heer Van de Pol dat dit hem speet, maar dat nu zijn tweejarige zoon Louis het bedrijf in beweging zou zetten door hetfoverhalen van een handle, hetgeen de johge knaap uitstekend afging. De heer Van de Pol Dracht verder in herinnering, dat zijn bedrijf, eerst op 1 februari 1951 aan de Dijkstraat gesticht, een zich regelmatig voortzettende groei heeft te zien ge geven. Steeds moest uitbreiding wor den gèzocht door het plaatsen van noodgebouwen. Tenslotte zat er niets A.R.-KIESVERENIGING Woensdag 21 december zal prof. mr I. H. Diepenhorst voor de leden van de A.R.-kiesvereniging te Veenendaal spreken oveer „Waarom het gaat". Op 24 januari zal het Tweede Kamer lid, ds. Fokkema van Ede, spreken over „Kan ik volgens het Herderlijk Schrij ven van de Hervormde Synode nog lid van de A.R. partij zijn?" KERKEN VAN BETON VOOR NIEUWE WIJKEN De architect Basil Spence, die ook de nieuwe Kathedraal van Coventry zal ontwerpen, heeft aan het Bureau Stads ontwikkeling van Coventry plannen voorgelegd, voor de bouw van betonnen kerken voor de nieuwe wijken van de stad. Men hoopt deze nieuwe kerken te bouwen voor ongeveer 16.000, hetgeen iets minder dan de helft is van wat een dergelijke kerk in baksteen zou kosten. HEFSCHROEFVLIEGTUIG BIJ BB-OEFENING In een zondag in de Londense voort stad Wandsworth (Surrey) gehouden oefening van de burgerlijke verdedi gingsorganisatie heeft een hefschroef- vliegtuig assistentie verleend aan 200 leden van de beschermingsorganisatie die deel namen aan een H-bom oefe ning over een oppervlakte van 30 mijl. Reddingskolonnes werden vanuit de lucht „geleid" en de bemanning van de helicopter stond voortdurend in con tact met het hoofdkwartier. Het Tsjechoslov. sportpaar Emil en Dana Zatopek is door de regering van India uitge* nodigd, en zal vanaf 13 decem ber talrijke India se clubs en trai ningskampen be zoeken. Op door reis naar India maakte het be roemde echtpaar een tussenlanding en ontving pers vertegenwoor digers. Foto: Het echt paar Zatopek op het vliegveld Genève-Cointrin. nense verslaggever in ernstige over weging zou nemen! De afdeling Rhenen van de Christe lijk Historische Unie kwam in gebouw „Irene" in jaarvergadering bijeen. Wethouder W. Klaassen, voorzitter, opende de vergadering met een wel komstwoord. De opkomst was redelijk te noemen. Nadat de voorzitter een duidelijke uiteenzetting had gegeven over het doel en de manier van werken bij de ko mende kamerverkiezingen, werd over gegaan tot het programma, vastgesteld voor deze avond. De secretaris, de heer D. J. Berendsen, kreeg fiat op zijn notulen, waarna de penningmeester een uitvoerig verslag uitbracht over zijn financieel beleid in het afgelopen jaar. Er werd een kas- commissie benoemd, welke de beschei den controleerde, waarna de voorzitter de penningmeester decharge verleende. Vervolgens kwamen de ingekomen stukken aan de orde. Hieronder be vond zich een schrijven, dat het thans mogelijk is om ook dames lid te maken van de C.H.U. voor de helft van de contributie. De voorzitter vond dit nog zo gek niet, daar het nu mogelijk zal zijn in de toekomst als man en vrouw samen naar een vergadering te gaan. Onder het genot van een kop koffie werd een korte pauze gehouden. Direct daarna had een verkiezing plaats van twee periodiek aftredende bestuurs leden, die beide werden herkozen. i ZIEKENFONDSLEVERANCIER vj Markt - Veenendaal - Telefoon 2764 In verband met de komende kamer verkiezing in 1956 werd besloten een propagandacommissie te benoemen, die tot taak heeft nieuwe leden te werven. Eerst bleek hiervoor weinig animo te bestaan, doch toen er één schaap over de dam was, volgden er meer. Dit had tot gevolg, dat er een commissie van drie leden werd benoemd. Deze commissie komt ongetwijfeld in de loop van de winter bij de inwoners van Rhenen op bezoek met het doel: ledenwerving. De voorzitter deed een beroep op de aanwezigen en op alle overige leden vooral de ontvangen folder in te vullen en in te zenden aan het secretariaat, Julianastraat 46, Rhenen. Met gebed door de heer Klaassen werd deze jaarbij eenkomst gesloten. SINT-NICOLAASFEEST VAN R.A.V. In het gerestaureerde hotel paviljoen „De Grebbeberg" hield de Rhenense Athletiekvereniging haar jaarlijkse Sint-Nicolaasfeest. De opkomst der le den was behoorlijk, terwijl bovendien nog een groot aantal genodigden aan wezig was. De pas opgerichte Hawaiianband The Maluku Islanders uit Amerongen opende de avond. De aanwezigen wa ren zeer tevreden over het spel van dit nieuwe ensemble, hetgeen de intensi teit van het applaus duidelijk bewees. Nadat Sint Nicolaas de cadeautjes had verdeeld, trad de telepaath Torelli ten tonele, die zijn niet geringe kwali teiten mocht demonstreren. De avond werd verder gevuld met dansen, spelletjes en een verloting. De heer J. J. Th. Visscher, R.A.V.'s voorzitter, sprak tot slot van deze ge zellige avond een afscheidswoord. RHENENSE DAMMERS SPEELDEN COMPETITIE De onderlinge competitie bij RDV draaide deze week op volle toeren. De uitslagen waren als volgt: le klas: C. v. Walsem H. de Jong02 J. Geerlof G. Huiberts 20 J. Keijman K. v. d. Pol02 L. A. Lieuwen G. D. W. v. Dijk 20 J. Tollenaar P. Werkman 20 2e klas: G. v. Tintelen J. v. Walsem 20 H. Kootstra J. Lamme 20 G. Spies M. de Jong 02 A. v. Noort J. H. v. Dijk02 C. M. Moedt H. Reede 2—0 J. C. v. Doorn J. Duis20 W. v. Kampen J. Haalboom 20 J. Duis G. v. Tintelen02 J. Haalboom G. v. Tintelen 11 „Voor dat je dochter trouwt, gebeurt er nog iets", schreef iemand aan een boer aan de Moezel in Frankrijk. Die woorden zetten de hele boerderij op stelten, want drie jaar geleden was na een dergelijke mededeling de boerderij door een onbekende in brand gestoken en tot de grond toe afgebrand. Deze keer ging het niet anders. Veer tien dagen voordat de dochter zou trou wen zagen dorpelingen, die aan het feestvieren waren, 's nachts de vlam men uit de boerderij slaan. De brand weer snelde toe, maar kon de bewoners niet bewegen naar buiten te komen, ze wilden met de boerderij te gronde gaan, want ze konden, zo zeiden ze, niet de moed opbrengen alles nog eens weer op te bouwen. De brandweer slaagde er echter in een deel van het woonhuis en daarmee de bewoners van de onder gang te redden. De dader? Een jaloers jongmens van ongekend vasthoudende haatdragend heid of een maniak, aldus de politie. anders op, dan het opzoeken van het Veenendaalse industrieterrein om daar een definitief gebouw op te trekken. In de periode aan de Dijkstraat werd op het laatst ook de beschikbare grond te klein en het was de heer D. Sandbrink, die toen geheel belangeloos grond in gebruik aan mij afstond. Ik ben de heer Sandbrink daar wel heel dankbaar voor, zo zei de heer Van de Pol. Ook in vele andere opzichten had spreker hulp en medewerking van de heer Sandbrink ondervonden. Dank bracht de heer Van de Pol ook voor de extra inspanning van zijn personeel en allen, die aan het tot stand komen van het bedrijfspand hadden meegewerkt. Spreker noemde met name de aanne mer de firma Van de Kroon te Rhenen en de architect de heer Van de Hoef. De heer Huibers zei als administrateur van dit nog jonge Veenendaalse bedrijf onder meer nog, dat hier o.a. zand- trechters, betonbrillers en zelfs drag lines vervaardigd worden. Een belang rijk onderdeel in het bedrijf vormt ook het depót van verenstaal, d.w.z. dat hier in de tijd van enkele uren voor elk merk auto, tot de zwaarste vracht wagen toe, een gebroken veerblad ver vangen kan worden. Dit is belangrijk, gezien het feit, dat men hiervoor vrij wel uitsluitend in de grote steden te recht kon. De heer Huibers wees er ook nog op, dat de heer Van de Pol in een schuur begonnen is, bijna typisch Vee- nendaals, want hoeveel van onze plaat selijke bedrijven zijn niet in een schuur geboren. Na deze toespraak maakten de vele belangstellenden gebruik van de gelegenheid de prachtige machines te bezichtigen en complimenteerden de heer Van de Pol over hetgeen hier tot stand is gebracht. Ook de leek op dit gebied kreeg in dit nieuwe en voor deze dag feestelijk met ontvangen bloemstukken versierde bedrijfspand een goede indruk van de talrijke moge lijkheden die deze zaak biedt. Want ook U kunt eigenaar zijn van zo'n modern nieuw radio toestel. Morgen kunt U reeds een prachtig toestel in Uw huis hebben, ook al omdat wij de betaling desgewenst zeer gemakkelijk met U kunnen regelen. HAK nu de KNOOP door en stap naar Radio Ballegoyen en de lange wintera onden zullen extra gezellig voor U worden. Schrijf of bel ons. Demonstratie en levering door de gehele provincie. Prijzen vanaf f. 98,- RADIO EN TELEVISIE Molenstr. 16 Rhenan Tel. 579 OUDE PAUW OPNIEUW ONTDEKT In het Belgische Kongo-Museum te Tervueren bij Brussel was o.a. een op gezette pauw, die nauwelijks de aan dacht der bezoekers trok. Eerst in 1936 stelde een Amerikaanse specialist, dr. Chapin, vast, dat deze pauw geen bastaard, doch een tot dus ver onbekend soort pauw was. Gedu rende vele jaren was hij al op zoek naar deze vogel geweest. Hij had veren van een hem onbekende vogel ontvangen, die door de inboorlingen van het Ituri- district als hoofdversiering werden ge bruikt. Men heeft nu de theorie opge steld, dat de Kongo-pauw de meest pri mitieve van alle pauwensoorten is, die men thans kent. Dit zou te danken zijn aan zijn „terugtocht" naar de oerwou den van de Kongo, waar hij een leven kan voeren zoals dit duizenden jaren geleden het geval was. De vogel vliegt buitengewoon vlug en maakt daarbij zoveel lawaai, dat men hem in het oerwoud reeds op grote af stand hoort. Het gehele jaar breien en naaien vele Nederlandse bedrijven op volle toeren om bij het invallen van de herfst klaar te staan met een enorme collectie wol len breigoederen. De hoogconjunctuur gaat ook aan de huisvrouw niet voorbij. Die heeft dan ook vele wensen; de fa brikanten voldoen daar gaarne aan. Dat betekent bijvoorbeeld dat in een fa briek in Noord-Brabant circa 250 mo dellen in tien maten en in acht kleuren worden gemaakt, dus 20000 combinaties. Jaarlijks wordt daar 10 miljoen km breigaren verwerkt, dat wil zeggen een draad die 250 maal de omtrek van de aarde meet. De totale garenverwerking in Neder land bedraagt voor de tricotkleding 11.300.000 kg, een haast astronomisch getal. De totale omzet van deze tricot kleding (exclusief kousen en sokken) bedraagt f 173.000.000,terwijl in deze branche 17.700 personen werk vinden. In 1954 werden 8,5 miljoen stuks bo venkleding en 44,5 miljoen stuks onder- kleding geproduceerd. Van de totale productie werd in 1954 voor 39.9 mil joen gulden geëxporteerd, dat wil zeg gen 18.2 °/o van de productiewaarde, een bewijs dat de wollen breigoederen ook in het buitenland zeer gewild zijn. De wollen complets uit Noord-Brabant bij voorbeeld worden onder andere zeer veel in Zuid-Afrika gedragen. De modellen houden gelijke tred met de mode. Voor kinderen dit jaar veel hoge halsjes, die hen zo flatteren. Voor meisjes raglanmouwen in vele model len, soms met een grappige, ronde schouderpas en pakjes die op alle moge lijke manieren kunnen worden gecom bineerd. Jongensbroeken die tegen heel wat stootjes kunnen, lange broeken met smal toelopende pijpjes en een omslag en zowel voor jongens, meisjes, bak vissen en volwassenen veel vesten en truien in de zo gewilde patentsteek. De heren vesten zijn dit jaar in hoofd zaak effen. Behalve met ritssluiting worden ze meer en meer met knoop- sluiting geleverd. Een succesartikel zijn de wollen da mesjaponnen. Wie Parijs bezocht en zag hoe de prijzen daar liggen, staat versteld bij de ontdekking dat in ons land een wollen jerseyjapon van een mooie, zware kwaliteit nog geen f 60, kost. Veel opgang maakt dit jaar bij voorbeeld bijgaand model, waarvan de eenvoud en coupe voor zichzelf spreken. Ook een modieus wollen complet van Nederlands fabrikaat koopt men al tus sen de f 50,en f 60,terwijl een jersey avondblouse eveneens zeer be reikbaar is. De moraol van dit lied is, asdat Kee in één nacht grijs is geworden De Klokkenverkoper. Kee ligt in de-bad mit Hannes. Niet in „hèt"-bad. Dat zou een fraoie boel worden. Nééin dé-bad. Ut gaot zo- gezeid over een taolkwetsie. Nou zijn ze geen van baie zo bij de pinke op dat gebied as ik heur! Mijn geschrijf mag gerust gezien worden. Daor zulde geen fouten in vijnde. Mor Kee en Hannes hebbe nog al is onenigheid over de spel ling. Enne, de oorzaok ligt eigelik kort bij. Die zit 'm in een slagzin. Een slag zin, die deur een kattegoorie Rhenense winkeliers is geprijsd mit twaollufhon- derd pop. Hoe die nou persies was, weet ik niet. Ik bin nie zo goed mit de ziezuwatie (situatie) op de högte as Kee en Hannes. Mor wat ik wèl weet is, as- dat ut gongk om de „sé" van Cornelis. Die „sé" schrijf ie netuurlijk anders, asdat ie utgesproken wordt. D'r staot, zo as de ziet „C", mör ik schrijf „sé". Agge nou bij die' Rhenense kattegoorie winkeliers ha gekocht, dan kréde van die blauwe bónen. Ik bedoel netuurlijk bonnen, want anders ha geen mins ut meer overleêfd. Om kort te gaon, op die blauwe bonnen stind een letter. Enne, agge nou mör genög van die let ters had opgespaord, dan konde daor- mee die dure slagzin maoken. Ge begrèpt, asdat Kee en Hannes d'r eige ut de naod hebbe gesjouwd van den éne winkel naor den andere. Toen ze saovus thuis kwamme, hing ze de tong op ut boezem. Nou was da veur Kee nie zo arreg, mor die arreme Han nes die wis mit z'n tong geen raod Affijn, ze zijn as wilde tekeer gegaon. Al die blauwe bonnen wiere in een em mer mit waoter gedéperonneerd om ze te laote wéken. Dat hèt geen wéken geduurd, da was in een ommezientjie veur de bakker. In gedachten ziede die twee al bezig. De toffel wier schoön- gemókt mit de vaodoek en al gauw zag ie zo blauw as een lei. En zuukke da ze déje. Héél bar. Ut duurde nie lang of d'r kwam al een kleine strubbeling. Hannes wou Kee aon ut verstand bren gen, asdat ze goed mos begrijpe, dat in de dure slagzin, waor ze naor aon ut zuukke waore, géén „sé" veur kwam. Mör Kee wier eigeswijs en hiel mór vol, asdat eh die „sé" d'r wél in thuis heur- de, want ut barstte van die letter. Nou jao, eigelijk kon ik Kee geen ongelijk géve. Asde nou van een officiële win kelier een officiële blauwe bon mit een officiële „sé" d'r op krèg, jao, dan eh prakkezeerde narreges meer over, Dan gaode daor op ut lést aon gleuve. Ik zeg gleuve! Dan kan wie-weet-ik komme, mör dan zeg-ie, asdat 'r in die slagzin, waor geen „sé" in thuis heurt, wél een „sé" veurkomt. Ut gongk op stuk van zaoke van: wel-us, niet-us, wel-us, niet-us.... totdat ik m'n eige d'r mee mos gaon bemoeie, want anders hadde ze mekaore nog te lijf gegaon. Toen ut zaokie was gesust begon ut feest opnij. Hannes had zo mör een éne keer ont dekt, asdat 'r ök blauwe bonnen bij waoren, die helemaol geen letter ver toonden. Daor stind hélegaor niks op. Da was zoveul as dubbelblank. Ut was krèk een dominéspel. Jao, nou wier goeie raod duur. Nou wiste Kee en Hannes nie meer hoe ze ut hadde, mör ik zeilevers snapte d'r ök geen barst meer van. Op ut lést is Kee naor iemand gegaon die ut kon wéten. Dat was zogezeid een zéér officieel winkelier van de ge- nuumde kattegoorie. Lót Kee nou d'r achter zijn gekomme, asdat die „sé" een „gé" mos zijn! Een „gé" van Garrit. D'r staot „G", mör ik schrijf „gé". Ze is drék op pad gegaon om al die ,,'sé's" in te wisselen veur „gé's". Mör wat doch ie? Lauw kans! Ze kreeg wel an dere blauwe bonnen. Zéker, die kreeg ze. Daor waore ze bar rojaal mee, mör de „sé" inwisselen veur een „gé"? Nee jong, dat was d'r nie bij! Hannes gonk op pad om de dubbele blanke in te wisselen. De winkelier zee: hèdde gij een blanko? Nou jong, dan krèdde een andere, want ik heb aon die rommel ak niks!! Da zee een officiële winkelier tegen de officiële Hannes. Löt Hannes nou veur die dubbele blanke weer een paor „sé's" hebben gekregen. Kon Kee wéér op pad. Ze hebbe veur ik weet nie hoeveul geld utgegeven om mör aon die dure slagzin te komme. Ik heb me toch ge lachen, 't is héél bar. Enne, ut mooiste van de grap is, asdat ze ut nóg nie veur mekaor hebben gekregen. Die drukfout van „sé" in „gé" zijn ze wel te bove ge komme. Ze zijn knap muzikaol, al zeg ik ut zellevers. Mör de dure slagzin, needie mot nog geboren worden. Inmiddels hebbe ze wéér pech, want aon nije bonnen is nie meer te kommen. Dat rijmelt ök nog! Rijmelde die slag zin ök mör zo, dan gonk ut nog wel. Mör nou alle gekheid op een stokkie. (53) „Gegroet, Bliondello, gij prins der trouba dours", roept Aram de dikke speelplan lachend toe. Haastig komt Bliondello op hem toé. „Heer Aram, het Fortuin zelve moet u op mijn Weg hebben ge bracht," zegt hij verheugd. „Hier loop ik, een arme minstreel, in grote nood langs de weg te sjokken en wie kom ik tegen? Heer Aram, de enige persoon die mij in mijn rampspoed kan helpen." „En wat is dan wel die rampspoed, vriend?" mengt Prins Angelo zich in het gesprek, „honger zal het wel niet zijn, want ge ziet eruit als een vetgemeste paasos." „Het betreft niet mijzelve, edele heer," antwoordt de speelman, „ik heb een helper, die mijn ballades en liederen inleidt en aanprijst bij mijn publiek en die tijdens mijn spel met de hoed rondgaat. En wat wil het geval? Deze zoon van Apollo, deze steunpilaar der kunst is door de schout van die stad daar, van Caserta, in het voetblok gezet." „Breng ons maar bij hem, dan zullen we de zaak eens onderzoeken," stelt Aram voor. Opgewonden snelt Bliondello de ruiters vooruit en spoedig passeren zij de stadspoort van Caserta. Tegen een muur, bij de eerste huizen, zit een wonderlijk personage, een lange, magere man, gekleed in oude, opgelapte kleren en met een enorme snor onder zijn lange puntneus. Zijn voeten, ge stoken in lange muilen, zitten vastgeklemd tussen de twee balken van een voetblok. „Jonker Tobias, jonker Tobias," roept Bliondello opgewonden tot de rare gevangene, „hier komt ridder Aram, een machtige vriend van mij, om u te bevrijden.

De Vallei | 1955 | | pagina 2