Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Ritmeester bouwde een nieuwe fabriek in Didam de VALLEI-riks Radio - radar - Soesterber g komt naar Rhenen Werkgelegenheid voor 300 arbeiders Dc WATEROVERLAST op Gelders Wat Lezers Schrijven Fa. J. F. TAK is Wist 17 AGENDA Waar Hij is f 5. - waard Eist Groot aantal inzendingen voor de Streek Postduiven - tentoonstelling Achterberg nieuwe BRIL 29e jaargang VRIJDAG lf> DECEMBER 1955 No. 95 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Interessante lezing Kerstappèl in Chr. Ger. Kerk Kerstwijdingsavond „Con Amore" Twintig jaar Luxor Theater Ledenwerfactie Nederlandse Rode Kruis in Veenendaal Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, HET BERGBAD-DEBAT Kerstwijding in de Cunerakerk Betaal toch niet te veel Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bü de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 11 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Zoals bekend heeft de Ritmeester Si garenfabriek vorig jaar oktober ook een bedrijf gesticht in de gemeente Didam en wel een speciale afdeling omblad- stripperij. Dit bedrijf was tijdelijk on dergebracht in een oud schoolgebouw ter plaatse en in mei van dit jaar werd begonnen met de bouw van een geheeel nieuwe fabriek. Gisteren vond de officiële en feeste lijke ingebruikneming van deze nieuwe fabriek plaats in tegenwoordigheid van o.a. het voltallig college van Burge meester en Wethouders, verschillende raadsleden, alsmede de pastoor en de vicaris der Ned. Herv. gemeente van Didam. Het nieuwe fabrieksgebouw heeft een oppervlakte van 1000 vierkante meter en een inhoud van 5000 kubieke meter. Het geheel is zeer modern opgetrokken en ingericht. Door de shad-daken en de vele ramen in de buitenmuren wordt het daglicht volop tot de lokalen toe gelaten, hetgeen nog weer bevorderd wordt doordat de afdelingen slechts door glazen wanden gescheiden zijn. Men werkt in het Didamse bedrijf van de Ritmeester hoofdzakelijk met meisjes waarvan er thans ongeveer zestig hier werk vinden. Waarschijnlijk zal dit aantal reeds binnenkort zijn ge groeid tot het dubbele, dus 120 en het dat er in het kader van de snert - actie van deze week niet zoveel erwten soep gegeten is als bij die gelegenheid in voorgaande jaren? dat het vorig jaar nog ruim 8000 liter was en ditmaal slechts de helft nl. 4100 liter? dat het woensdag met die vorst toch wel echt snert-weer was? dat die vorst onze gedachten met een deden uitgaan naar de toestand van de ijsbaan aan het Benedeneind? dat bij informatie bleek dat men daar al met alle voorbereidingen voor de komst van Koning Winter gereed is? dat er verbeteringen werden aan gebracht, welke de verwachtingen om trent de conditie van de baan zeer gunstig doen zijn? dat men komende week nog eens zal proefdraaien? dat er zelfs een nieuw pompge- maal gebouwd is en een grote con sumptie-tent, en dat de baanverlichting is uitgebreid en verbeterd? dat er nu ook gewerkt wordt aan de straatverlichting van de reeds be woonde straten in het Franse Gat? dat dit weer een nieuw type ver lichting zal worden nl. met T.L.-buizen? dat de kleur van deze verlichting die van het normale daglicht benadert en de mensen bij avond niet dat be paalde minder prettige aanzien geeft? dat in de gemeente-begroting voor volgend jaar een bedrag van 35.000 gulden voor onze straatverlich ting is uitgetrokken? dat dit weer 6500 gulden meer is dan voor dit jaar? dat het met de rijwielverlichting en andere door de verkeerswetgeving gestelde eisen in Veenendaal nog niet helemaal in orde is? dat gisteren de plaatselijke po litie in de tijd van drie uren weer niet minder dan 94 bekeuringen heeft moeten uitdelen wegens verkeersover tredingen? s 11 III 1111IMIIII i III I llll II IIIIIIIUIIl III I llll II llllll llll llllll II lllll 1= Vrijdag 16 december (In de Eierhal) Bazar t.b.v. Bouwfonds v.v. „Veenendaal". f| =r (In geb. Eikenlaan) Tentoon- stelling Kanariefokkersvereni- 1| ging „De Gelderse Vallei". Zaterdag 17 december (In geb. Eikenlaan) Tentoon- stelling Kanariefokkersvereni- 1| ging „De Gelderse Vallei". (Bij hotel „La Montagne") 's avonds start oriënteringsrit Motorclub „Veenendaal" voor auto's, motoren en scooters. (In de Eierhal) Bazar. Maandag 19 december In cantine Ritmeesterfabrie- ken) Kerstwijdingsavond van Ritmeester Mannenkoor. (In de Chr. Ger. Kerk) Kerst appèl, o.a. uitvoering Kerst oratorium van H. F. Müller. Woensdag 21 december (In geb. „Eltheto") Kerstwij- dings-avond van Herv. Evang. Zangkoor „Con Amore" o.l.v. dir., de heer C. Buddingh. (In geb. „De Samenwerking") lezing mevr. Ploeg-Ploeg, lid Tweede Kamer, onder ausp. Vrouwenbond P.v.d.A. (In geb. Ojové, Kostverloren) 7.30 u., Kerstfeest voor ouden |1 van dagen. Vrijdag 23 december (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur, Kerstzangavond Veenendaals f| Meisjes- en Knapenkoor. (In geb. „Eltheto") Streek- H postduivententoonst. postdui- |l venver. „De Luchtreizigers". Zaterdag 24 december (In geb. „Eltheto") Streek- 1| postduivententoonst. postdui- venver. „De Luchtreizigers". H Luxor theater =f Van heden vrijdag t/m zondag §1 de film „Three for the 6how if maandag en dinsdag „Drums T"' l.i" en woensdag en C: „Jungle Jim en het l| eiland". nieuwe fabrieksgebouw is op deze uit breiding geheel berekend. Alvorens de burgemeester van Didam de opening verrichtte werd nog door verschillende sprekers het woord ge voerd o.a. door de heer H. G. van Schuppen namens de directie, de bur gemeester, de pastoor, de vicaris der Ned. Herv. gemeente, een bestuurder der K.A.B. namens de drie vertegen woordigde vakorganisaties in het siga- renbedrijf en door de bedrijfsleider van de fabriek in Didam, de Veenen- daler de heer H. G. Oeben. Een meisje bood namens het personeel de directie een fraai schilderij aan. De eigenlijke opening werd symbo lisch verricht. De burgemeester name lijk overhandigde aan een van de meis jes een zak met nog niet bereide tabak. Deze zak was versierd met de gemeen tewapens van Veenendaal en Didam. De feestelijke opening werd besloten met een lunch en een gezellig samen zijn in het plaatselijke restaurant „Het Wapen van Gelderland". Zoals wij reeds in ons woensdag nummer konden berichten, werd de VALLEI-riks, welke de vorige week werd uitgegeven, opnieuw gevonden. De vinderspremie was ook nu weer niet opgelopen tot een flink bedrag, maar toch altijd de moeite waard om aan het bureau van ons blad te worden afgehaald. Het nummer van de nieuwe riks is weer hetzelfde als dat van vorige week, nl. 1 AB 512505. Het is dus ook weer een roodgedrukt nummer, een riks met de beeltenis van Prinses Wilhelmina. Kijkt u daarom deze week weer goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer 1 AB 512505. Indien u deze riks vóór a.s. donder dagmiddag 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie direct in contanten uitbetaald. De waarde van de riks is dus thans vijf gulden, terwijl de premie f 2,50 bedraagt. Dinsdag 20 december houdt de heer J. G. N. Renaud, conservator van de Rijksdienst voor oudheidkundig onder zoek te Amersfoort, een lezing voor de C.N.H.V. te Eist. Deze lezing, welke zal worden toege licht met lantaarnplaatjes, heeft als titel: „Van ridders en burchten" en handelt over de middeleeuwse woon- cultuur en mensen. Daar de spreker voor deze avond zich speciaal op dit terrein beweegt, belooft het een interessante avond te worden, temeer daar de heer Renaud ook een en ander hoopt te vertellen over het slot „De Horst", de eens zo machtige burcht der Stichtsen, ge bouwd door bisschop David van Bour- gondië, als een versterking tegen de Gelderse plundertochten. Het slot werd tijdens een dezer in vallen verwoest. De lezing zal worden gehouden in het koetshuis van hotel Stuyvenberg te Eist. Aanvang 8 uur precies. Belangstellend enzijn hartelijk wel kom. Nu de inschrijving voor de grote Streek-postduivententoonstelling, wel ke op 23 en 24 december a.s. te Veenen daal wordt gehouden is gesloten, blijkt dat niet minder dan 775 duiven van de allerbeste soort tentoongesteld zullen worden in het gebouw „Eltheto". Deze duiven zullen op vrijdag 23 de cember worden gekeurd door de heren L. J. J. Donder uit Tilburg, P. Haen uit Lent, A. de Wit uit Utrecht en Cor de Zeeuw uit Eindhoven. Het is nog nim mer in deze streek voorgekomen, dat zoveel inzendingen genoteerd werden. Ook zullen in een speciale erestand de eerste jonge duiven van de derby vlucht Orleans uit deze streek worden ten- In de Chr. Geref. Kerk aan de Bea- trixstraat wordt maandagavond a.s. een Kerstappèl gehouden. Spreker is ds. J. Jongeleen, terwijl het Chr. Ger. Zangkoor zal uitvoeren het „Kerstoratorium van Heinrich Fidelius Müller". Als solisten werken aan deze avond mee: Alle Roodbergen, tenor, Tjac. Troelstra, sopraan, L. Eysink, bas en Bob van Stempvoort, orgel. Het geheel staat onder leiding van de dirigent de heer A. Hornsveld. Door het Herv. Evang. Zangkoor „Con Amore", directeur de heer C. Buddingh, zal woensdagavond 21 de cember in gebouw „Eltheto" een kerst wijdingsavond worden gehouden. Als organist zal medewerken de heer J. Dorresteyn. PASTORIE VOOR DS. W. GOEDHART Door de Evangelisatie-veren. „Sola Fide" is een woonhuis aan de Stations singel aangekocht, dat bestemd zal wor den als pastorie van haar predikant, ds. W. Goedhart. DE KERSTMUZIEKAVOND IN DE GER. GEM. KERK In de Geref. Gemeentekerk in de Hoofdstraat werd woensdagavond een kerstmuziekavond georganiseerd, waar voor veel belangstelling bij de jeugd bestond. De avond werd geopend door de heer B. Versteeg, die de 98ste psalm voorlas en de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. De organist N. L. van de Berg speelde daarna enkele bekende varia ties over Kerstliederen van Jan Zwart. Verder werd medewerking verleend door het kerkelijk gemengde jeugdkoor, dat gedirigeerd werd door de heer R. Valkenburg. De avond werd gesloten door de heer H. van de Brandhof. Vandaag is het precies 20 jaar geleden dat het Luxor Theater aan de Vendelse- weg werd geopend, en hoewel dit feit verder niet wordt herdacht, heeft de exploitant hierin toch aanleiding ge vonden tot een algehele restauratie en verfraaiing van de bioscoopzaal over te gaan. De restauratie is vandaag gereed ge komen. Het resultaat is verrassend. Waren de lijnen van de zaal voorheen hoekig en strak en was de sfeer er wat aan de sombere kant, thans vinden wij er fraaie en sierlijk gebogen lijnen ter wijl de nu verwerkte kleuren en tinten wat lichter gehouden zijn. Er is ook veel meer wandversiering gekomen. Zo heeft ook het toneel nu een fraaie om lijsting gekregen in de vorm van pila ren. Er is veel meer schakering en de zaal is daardoor gaan leven. Alle onder delen zijn echter tot een zeer geslaagd en harmonieus geheel gecomponeerd en kennelijk is de restaurateur een vak man geweest. Zij die de zaal van voor heen hebben gekend zullen stellig ver baasd zijn als zij zien wat hier is be reikt. De directie heeft verder nog gemeend ter gelegenheid van het afsluiten van die 20 jaren een bijzondere en vrijwel nieuwe film te draaien en wel vanaf vandaag. Het betreft hier de Cinema- scopefilm „Three for the Show". Het is, zoals de titel reeds verraadt, een op en top showfilm en dan van groots allure. In de hoofdrollen speelt o.a. Betty Grable. toongesteld, terwijl meerdere erestands aanwezig zijn. Al met al een mooi suc ces voor de organiserende Eerste Vee- nendaalse Postduivenvereniging „De Luchtreiziger". Voor deze show hebben verschillende bekende grootmeesters in Nederland in de duivensport een duif of bon voor een jonge duif 1956 uit hun beste rassen beschikbaar gesteld. Deze zullen door het tentoonstellingsbestuur op 24 de cember 's avonds bij opbod worden ver kocht. In de laatst gehouden algemene ver gadering werd besloten een ledenwerf actie te ondernemen, aangezien het huidige ledental niet in overeenstem ming is met de gestadige uitbreiding van het aantal inwoners. Daarnaast ligt het percentage van het ledental in Veenendaal lager dan het landelijk gemiddelde. Het bestuur hoopt en vertrouwt, ge zien de uitgebreide werkzaamheden en de zeer ruime doelstelling van het Ne derlandse Rode Kruis, dat de actie bij de burgerij een goed onthaal zal mogen ondervinden. U kent de slagzin: „HELPT UW RODE KRUIS HELPEN" Een lid van de begrotingscommissie te Ede heeft bezwaar tegen de techni sche uitvoering van het plan dat straks de wateroverlast op Gelders moet op heffen. Een ander lid vroeg wat deze plannen behelzen. Burgemeester en wethouders van Ede hebben naar aanleiding hiervan het volgende aan de raad medegedeeld: Het gedeelte van Gelders Veenendaal, omsloten door Prins Bernhardlaan, Rijksweg no. 12 en Nieuweweg, onder vindt wateroverlast, doordat tengevolge van het valleiplan een verhoogd stuw- peil is aangehouden bij de Rode Haan. In samenwerking met het waterschap Wageningen-Ede, de stedebouwkundige Ir. Van Embden, de Ned. Heide Mij., is een ontwateringsplan ontworpen. Hier over is overleg gepleegd met de dienst van gemeentewerken. Het zal nodig zijn in de toekomst het rioolwater van Gelders Veenendaal te zuiveren. Het Rijksinstituut voor Zui vering van Afvalwater te Den Haag adviseerde voor Stichts en Gelders Veenendaal een gezamenlijk rioolwa terzuiveringsinstallatie te bouwen, waarvoor de plannen door dit instituut zijn ontworpen. Het zal nodig zijn dat het rioolstelsel van Gelders Veenendaal t.z.t loost via het stelsel van Stichts Veenendaal. Een dezer dagen is opdracht verstrekt aan het Ingenieursbureau Dwars, Hederik en Verhey te Amersfoort het riolerings plan voor Gelders Veenendaal aan te passen aan het rioleringsplan voor Stichts Veenendaal. Om de rioolwaterzuiveringsinstallatie niet nodeloos groter te maken dan no dig is, zal het oppervlaktewater en het „ZINGT ALLEN TEZAMEN" Vrijdag 23 december a.s. wordt door het Veenendaals Meisjes- en Knapen koor weer de jaarlijkse Kerstzangavond gehouden in het gebouw aan de Eiken laan. Alle klassen werken hieraan mede, ook de kleuterklas en het Blokfluit ensemble. Het programma vermeldt af wisselend koor-, solo- en samenzang. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Veenendaal maken bekend: dat de door de Raad dezer gemeente ingestelde Huurcommissie haar werk zaamheden heeft aangevangen. Belanghebbenden wordt medegedeeld dat ter secretarie, afdeling algemene zaken, Hoofdstraat 92, verkrijgbaar zijn formulieren tot vervallenverklaring van de 5°/« huurverhoging in verband met de onderhoudstoestand. De om standigheden, welke tot de vervallen verklaring kunnen leiden, zijn opge somd in het boekje „Huurprijs en On derhoud", dat op het postkantoor voor een gering bedrag verkrijgbaar is. Het verzoek tot vervallenverklaring wordt niet in behandeling genomen, voordat vijf gulden ter gemeente-se cretarie is gestort. Dit bedrag wordt te ruggegeven indien het verzoek wordt gegrondverklaard. Nadere inlichtingen zijn ter secretarie verkrijgbaar. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 huishoudwater gescheiden moeten worden afgevoerd. In verband hiermede is opnieuw con tact opgenomen met de Ned. Heide Mij, die reeds een ontwateringsplan voor het waterschap heeft gemaakt voor het ge bied ten noorden van de Buurtlaan. e Voor de uitvoering van deze plannen is subsidie toegezegd door de Cultuur- Technische Dienst aan het waterschap. Wageningen-Ede. Deze werken zullen in 1956 worden uitgevoerd. Getracht wordt dus door samenwerking met de gemeente Veenendaal en bovengenoem de instanties een afdoende oplossing voor het zeer moeilijke probleem van de waterhuishouding te Gelders Vee nendaal te vinden. Welke bezwaren tegen de technische uitvoering van deze in voorbereiding zijnde plannen bestaan, is ons niet dui delijk. MEER BOEKEN IN ENGELSE TAAL De vraag naar boeken in de Engelse taal neemt zo zeer toe, dat de Chr. Openbare Leeszaal, die nog met be perkte middelen moet werken, slechts ten dele hieraan kan voldoen. Het Britse Consulaat heeft zich bereid ver klaard hierbij de behulpzame hand te bieden, door periodiek een aantal ro mans en ontwikkelingslectuur beschik baar te stellen. Ongetwijfeld zal daar een dankbaar gebruik van gemaakt worden, terwijl het tevens een bewijs is, dat de Chr. Openbare Leeszaal alles in het werk stelt, om aan de verlangens van haar lezers, indien enigszins moge lijk, tegemoet te komen, bewust van haar taak om bij de lectuurvoorziening van Veenendaal en omgeving een cen trale plaats in te nemen. Een van de directeuren van T. Har- togh's Rüwielfabriek te Rhenen deelde in een onderhoud met onze verslag gever mede, dat de fabriekscomplexen, welke onlangs aan het ministerie van oorlog werden verkocht, per 1 februari a.s. moeten zijn ontruimd. Na die datum wordt er een onderdeel van de luchtmacht in gevestigd, het welk thans zetelt in Soesterberg. Het is de radio-radar-afdeling, die in de grote fabrieksruimten te Rhenen tele-com- municatiemiddelen gaat vervaardigen, waaronder radarwagens en -installaties. Er wordt in Rhenen driehonderd man tewerk gesteld. De woningen van de directie, gelegen voor de fabriek, zullen worden betrokken door de leidende of ficieren. Er komen ongeveer honderd militairen mee. Het huisvestingsprobleem schijnt niet zo moeilijk te zijn als het er voors hands uitziet. Vele personeelsleden van de radar-afdeling wonen te Zeist en VOOR BUIKIGE HEREN Wij vernemen, dat het bestuur van de Rhenense gymnastiekvereniging „Wils kracht" heeft besloten op veelvuldig verzoek een afdeling op te richten voor gehuwde heren. Er bestaat sedert enkele jaren al een afdeling getrouwde dames. Er gaat van de zijde van de Rhenense heren, die veel te weinig lichaamsbeweging hebben, grote be langstelling uit naar dit initiatief. Het ligt in dé bedoeling éénmaal per week gedurende een uur aan lichamelijke oefening te gaan doen. De lessen, die op een nader te bepalen datum begin nen, zijn nog niet volgeboekt. Belang stellenden kunnen dus nog terecht. Aanmelden bij: Joop Bovenschen en A. J. Livingston. WIE ZIJN NEUS SCHENDT De bestuurder van een vrachtwagen, betrokken bij het zandvervoer van het spoorgat, zag zich woensdagmiddag plotseling geplaatst tegenover een uit de andere richting komende transport auto. Van beide wagens werden prompt de remmen in werking gesteld en deze deden hun dienst. Edoch, te dicht achter de ene zandwagen reed een tweede, die toen niet meer voldoende rembaan had, met als gevolgen een harde klap en een ingedeukte neus. Het tempo van weg en brugbouw komt door het ongeval niet in het gedrang en dit is een troost! „WAT LEREN ONS DE BEDRIJFSUITKOMSTEN?" Voor de afd. van het U.L.G. en de P.J.G.U. hield de heer G. C. Verkerk, hoofdassistent-specialist voor de be- drijfs-economische aangelegenheden bij de Rijkslandbouw Voorlichtingsdienst, een lezing over bovengenoemd actueel onderwerp, in de o.l. school. De PJGU- voorzitter, de heer Polstra, heette de heer Verkerk welkom, die als deskun dige bij uitstek op economisch terrein, bereid was gevonden deze lezing te houden. De heer Verkerk begon zijn lezing met een passage uit de inaugu rale rede van een Wagenings hoog leraar, die onder meer zeide: „Boeren eist kennis en goed boeren is een kunst". Het is de laatste jaren wel ge bleken, dat deze uitspraak juist was. (Vervolg pag. 2) Geachte Redactie, N.a.v. de reactie van de heer Verhoef uit Gelders Veenendaal in uw blad van 14 dezer, omtrent mijn beschouwingen inzake het Bergbad-debat, verzoek ik u het ondervolgende te willen plaatsen. De heer V. maakt gevolgtrekkingen, waarvoor ik niet aansprakelijk ben, doch die hij voor eigen rekening moet nemen. Het ligt uiteraard niet in de bedoeling in dit wederwoord het gehele epistel van de heer V. te behandelen. Zulks kan gevoegelijk worden overge laten aan de lezers en lezeressen, die doel en strekking van mijn beschouwin gen beter zullen begrijpen dan Z.Ed. Doch op enkele absolute onjuistheden en pure verzinsels, ontsproten aan 's heren V's fantasierijk brein moest ik wel ingaan. Ik heb b.v. nergens betoogd dat „het gehele christendom als feme- larij en schijnheilig gedoe werd gekwa lificeerd", zoals de heer V. beweert en probeert mij in de schoenen te schui ven. Verder heb ik slechts betoogd dat ons volk in levensbeschouwelijk opzicht zeer verdeeld is en er diverse geloofs richtingen bestaan. De heer V. heeft het over „andersdenkenden", welke minder vriendelijke kwalificatie door mij niet is gebezigd, doch waarmee hij blijkbaar hetzelfde bedoelde uit te drukken. Ieder vogeltje zingt nu een maal zoals het gebekt is. „Met welk recht eist men voor deze mensen meer dan het volle pond op?" schrijft de heer V. pathetisch. Ik weet niet wie de heer V. met die „men" be doelt, die meer dan het volle pond I voor deze mensen zouden willen op- eisen. Ik heb dat zeker niet gedaan! Aangezien de heer V. zelf spreekt i over „andersdenkenden" (gelovigen), moet het hem wel bekend zijn dat er ook in Veenendaal velerlei geloofs richtingen bestaan, als Ned. Hervorm den, Gereformeerden, onderhoudende art. 31 K.O., Vrijzinnig Protestanten, Rooms-Katholieken, Jehovah's Getui gen en andere. Inderdaad te veel om op te noemen en waarop door mr. Van Es in het debat zeer terecht de aandacht werd gevestigd. De heer V. is dan ook wel zeer ego centrisch en hovaardig, als hij zich op het standpunt stelt dat de geloofsrich ting waartoe hij behoort de enig juiste is en de anderen maar „andersdenkend" zijn. Hieruit spreekt alleen maar de on verdraagzame geesteshouding, welke hem niet past aan te nemen ten opzichte van zijn naasten, die een andere geloofs richting de hunne achten! Deze toch beschouwt hij kleinerend als „niet ge lovig denkende". De heer V. schrijft verder: laat „ons" geen leedvermaak hebben over de slechte beurt, die door de A.R. ter raadsvergadering is gemaakt. Die „ons" moet ik alweer voor rekening van de heer V. laten, want ik behoor bepaal delijk niet tot die „ons", die er leedver maak over zouden hebben. Ik heb de gebeurtenis slechts als onverstandig gekenschetst. Bepaald aanmatigend en opgepast is het oordeel, dat de heer V. zo maar durft weg te geven over het door de gemeenteraadsleden Mr. Van Es en de heer Van Kuyk verdedigde standpunt in het Bergbad-debat. Hij late zulks veeleer over aan de stemgerechtigden, die zeker niet zonder redenen aan deze twee heren hun vertrouwen hebben geschonken als hun vertegenwoordi gers in de gemeenteraad. Deze A.R.- vertegenwoordigers hebben door hun houding bewezen rekening te willen houden met de behoeften en verlangens, die onder de Veenendaalse bevolking omgeving. Er zullen dus woningen kun nen worden geruild met employé's van Hartogh, die met deze fabriek mee naar Zeist gaan. De Christelijke Oratoriumvereniging „Euphonia" verzorgt dinsdag 20 decem ber een Kerstwijding in de Cunerakerk. Liturg is ds. N. Kooreman. Dat het „Euphonia" ernst is met haar streven om goede muziek te brengen, blijkt uit het bijzondere programma voor deze avond. Werken van Buxtehude, Tele- mann, Bach, Handel, Mozart e.a. wor den ten gehore gebracht. Wij twijfelen er niet aan of de composities van deze oude meesters zullen in de Cunerakerk met zijn mooie accoustiek goed tot hun recht komen. In het bijzonder vestigen wij de aan dacht op de „Weihnachtskantate" voor dubbel koor van Telemann. Een groot en een klein koor zingen hierin beur telings en tezamen hun kerstvreugde uit met de woorden „Looft God, gij Christenen, allen tezamen.". Verder vermeldt het programma het vijfstemmig „Magnificat" (Lofzang van Maria) van Buxtehude. Ook het Kerst- koraal uit de cantate 147 van J. S. Bach (dat wereldbekend werd door de piano bewerking van Myra Hess „Jesus, joy of men's desiring") wordt gezongen. Handel kan men beluisteren in zijn „Hallelujah"-koor uit „The Massiah". Sedert de engelenzang in Efratha's velden weerklonk, hebben vele grote componisten het „Gloria in Excelsis Deo" en andere woorden uit het Evan gelie op muziek gezet en overal ter we reld gaan tegen Kerstmis velen op om deze muziek te ondergaan. Het is een mooie daad van „Eupho nia" in de week voor Kerstmis een der gelijk programma te brengen, waarvan ook de minder muzikaal geschoolde luisteraar zal genieten. Dit verdient ieders belangstelling en zal voor alle bezoekers een mooie voorbereiding voor het Kerstfeest zijn. RHENENS REIZENDE BIBLIOTHEEK GAAT REIZEN Ook in Rhenen is al sedert maanden een z.g. reizende bibliotheek gevestigd. Tot voor kort kon men de boeken af halen in de openbare school aan de Nieuwe Veenendaalseweg. Thans ver nemen wij, dat deze bibliotheek een reisje gaat maken, van genoemde school naar de Mulo aan de Wilhelmina- straat. De dames, die zich met het in nemen en uitgeven van de boeken heb ben belast zijn mevrouw Lückerath en mevrouw De Jager. Zij zullen iedere dinsdagavond in de Mulo-school aan wezig zijn. Het is altijd de moeite waard bij ons prijsopgaaf te vragen bij het aanschaffen van een REPARATIES - VLUG - BILLIJK Hoofdstraat IC6 - Telefoon 2576 VEENENDAAL Ziekenfonds leverancier leven, al zullen deze wellicht niet be horen tot de door de heer V. gewenste geestverwanten. Waarom meent de heer V. deze twee heren te moeten stempelen tot de zondebokken? Hoewel ik deze twee gemeenteraadsleden niet per soonlijk ken, houd ik mij er van over tuigd, dat zij zelf zeker geen gebruik zullen maken van het zwembad op zon dag. Hetgeen niet wegneemt dat zij het anderen niet zouden misgunnen. Het is ook mij bekend, dat er zeer vele Veenendalers zijn, die het wel op prijs zouden stellen op een zondag ge bruik te kunnen maken van het zwem bad. En het is de verdienste van deze raadsleden daarop te hebben gewezen. De heer V. vergete niet, dat de vijf raadsleden van de P.v.d.A., die dus een aanmerkelijk groot aantal Veenenda lers vertegenwoordigen, eveneens vóór openstelling van het zwembad op zon dag hebben gestemd. Dat de „sfeer van de zondagsrust zou worden geschaad" als er mensen zou den zwemmen in een badgelegenheid, die zich op een twee kilometer afstand van Veenendaal bevindt in een vrijwel onbewoonde omgeving, is op zijn zachtst uitgedrukt zeer sterk overdre ven. Terwijl daartegenover aan vele andere gemeentenaren door een verbod een ontoelaatbare dwang wordt opge legd, in strijd met de meest elemen taire begrippen van de democratie! Uit de pennevrucht van de heer V. is overduidelijk gebleken, dat hij de be tekenis van het Bergbad-debat in de gemeenteraad en van mijn daaraan ge wijd artikel hoegenaamd niet heeft be grepen. Daarom zal ik dit wederwoord besluiten met het spreekwoord: Schoen maker houd je bij de leest! U, geachte redactie, dankend voor de verleende plaatsruimte, hoogachtend, SERVUS. WIJZE WOORDEN TEVREDEN ZIJN Gelukkig hij, die het verstaat, met weinig tevreden te leven. (Palingenius.)

De Vallei | 1955 | | pagina 1