Aram Burgerlijke Staod Nieuwsblad DE VALLEI i ti KERKDIENSTEN Fa* J* F* TAK D E V ALLE? Bloemink Brillen Veenendaal J Rhenen Ederveen Renswoude Achterberg Etst Wrijf Kou en Pijn <*&ondom de ^litteratoren Ede-Veenendaal en de feestdagen Rhenus speelt vriend schappelijke wedstrijd Rhenus niet benadeeld Zondagsdienst Doktoren weg met DAMPO Wtc zal lid «vinnen? Eerste Kerstdag Tweede Kerstdag Grote rubber warm -waterzakken Berger Stoom - Levertraan De broederschap der bronzen draak 'k Was gistere op de Jaardag van de buurman en daar kwam et zoo an de praat, dat het jonge volk tegeswoordig zoo vrij met mekaar omgaat. Ik bedoel, dat de eene sekte de andere sekte zoo heel anders behandelt dan in de tijd toen wij jong waare. Tegeswoordig gaan ze saame zwem- me en kampeere en verschil in kleeding zie je dan niet eens, soms kun je het zien an het haar op de beene. En als ze eenmaal vaste verkeering gekreege hebbe, dan lijkt het naar buite af ze al jaare met mekaar getrouwd benne. Vroeger ginge wij altijd met et Zon dagse pak an om de hand van een "meissie vraage, zooals dat toentertijd heette. Maar dat is d'r tegeswoordig ook al niet meer bij. Een eindje verderop bij ons in de straat daar kwam d'r ver- leeje week nog eentje tuis die voordien nog heel geen verkeering gehad had met de boodschap, dat ze de volgende avond met d'r aanstaande tuis zou komme, want dat ze volgende maand ginge trouwe. Zoo iets moet je als ouwers maar meemaake. Voor ik met Driek ging was ik een tijdje boereknecht in de klei bij een rijke boer. En laat die boer nou nog een beste boeredochter hebbe ook, die lang niet afkeerig leek, als ik een bietje notitie van haar nam. 't Was geen verbeelding van mijn, maar zelfs zoo, dat ik op een goeje dag de stoute schoene antrok en bij de baas om de hand van Trijntje, de dochter, ging vraage. Hoe 't mijn daar,vergaan is, dat kenne jelui hieronder leeze, want de meester van dat dorp, die kwam der achter en hij kon voor die tijd aardig dichte en die heb toen rap de geleege^ heid angegreepe om van mijn weeder- vaare een versie te maake. 't Was zoo ongeveer als volgt: Een boereknecht was zwaar verliefd, Op een rijk en aardig meissie. Bij voorbaat zong hij al een lied Op een leuk en lollig wijssie. Zij was een dochter van zijn baas en die zat dik in zijn duite. Heel veelp hadde heur al gevraagd, Maar Ronde d'r naar fluite. Maar nou ging Wout de boereknecht, hij was een fikse jonge, (Da's waar!) Een jong, doorkneed in 't boerevak, Zijn vlijt was onbedwonge. Hij ging op 'n avond naar de baas. Vroeg hem en vrouw te spreeke. „Heb je iets bezonders," was de vraag. „En of" zei Wout, de oge neergestreke ,,'k Kom om je dochter," zei de knecht ,,'k Wou haar ten huuw'lijk vraage. 'k Ben goed i-^.p-erk, zo zei-ic vaak. 'k Behoor niet tót de traage." „Zeg, Wout," begon toen de patroon: „Ben je zot of ga je 't worde? Al vijf lui zijn om Trijn geweest, die, toen zij ginge, morde. „Staa dus maar op en gaa naar huis. En zeg daar maar, dat het mis is, doe morge 't werk en zanik niet Want alsie weer naar Trijntje vraagt krijg-ie gedaan, dat 't wis is. En Wout stapte op, de baas liep mee om em effies uit te laate. Wout begon nog es, de baas wier woest Dat kreeg Wout in de gaate. Bij de deur gaf de baas een schop, 'n schop waar Wout 't mee doen moest Maar buite sting een vrind van Wout Op de uitslag van 't bezoek te wachte. Wout zei eerst niks, toen zei-ie zacht: „Ik heb gevraagd om dochters hand, Maar kreeg de voet van Vaader." Laater heb ik Driek ontmoet en toen ging et beeter en achteraf bekeeke ben ik maar blij ook, want die had ook niks net als ik. Maar nou schei ik der mee uit, want ik moet 't knijn nog slachte, anders hebbe we de Kerstdaage niks op taafel. Ik wens jelui 'n goeie Kersemis. w. blauwkous. HET TEKEN VAN DE HEIDEN Vanaf vandaag draait in het Luxor theater de film „Het teken van de hei den". De korte inhoud van deze film is als volgt: In het jaar 450, als het Romeinse Keizerrijk in tweeën gesplitst is, met Rome en Constantinopel als hoofdste den, heeft Atilla, de koning der Hun nen, de zwervende Barbaarse stammen van het noorden tot één krijgsmacht verenigd. Heimelijk is hij van plan een aanval op Rome te doen. Marcianus, een centurio van keizer Va- lentinianus, wordt door deze uit Rome naar Constantinopel gezonden om er zich van te overtuigen, dat Keizer Theodosius van het Oostromeinse Rijk volledig aan de kant van Rome staat. Onderweg wordt hij door Barbaren ge vangen genomen en naar Atilla's kamp gevoerd. Atilla heeft bewondering voor de dappere centurio, die ook de waar heid durft zeggen en spreekt over zijn plan om eerst Rome en dan Constanti nopel aan te vallen. In een onbewaakt ogenblik steelt Marcianus Atilla's hengst en zo bereikt hij Constantinopel Hij meldt zich eerst bij Generaal Pau- linus, die hij nog uit Rome kent. Deze vertelt hem, dat Keizer Theodosius en zijn raadgever Chrysaphius van plan zijn om met Rome te breken en het oostelijke rijk onafhankelijk te regeren. De keizer stelt echter alleen belang in het grote feest, dat hij zal geven voor de Barbarenkoningen. De enige in het paleis, die belangstelling heeft is Prin ses Pulcheria, de zuster van de keizer, die het met haar broers politiek niet eens is. Op het feest voor de Barbarenkonin gen verschijnt, onuitgenodigd, Atilla met ziin dochter Kubra. Er zijn dansen, krachtdemonstraties en tenslotte biedt Theodosius zijn gasten geschenken aan. Atilla weigert deze. Hij wil als ge schenk alleen iemand, die hem en de zijnen de krijgskunst en wapenbehan deling der Romeinen kan leren. Ma enige tijd verlaat Atilla Constan tinopel. Hij kent de zwakheden van de Romeinen nu goed, weet van hun ver deeldheid en is gereed voor de grote strijd. Tezamen met Prinses Pulcheria en generaal Paulinus beraamt Marcianus een paleisrevolutie. Theodosius wordt tot aftreden gedwongen en Pulcheria wordt keizerin-regentes. Marcianus, benoemd tot generaal van de legioenen in en om Constantinopel, zal met troe pen naar Rome oprukken om daar hulp te bieden. Als hij daar aankomt is de stad bijna verlaten. De keizer staat op het punt om te vluchten. Marcianus NIEUWE DIRIGENT VOOR „O.B.K." Wegens drukke werkzaamheden heeft de heer Joh. Niterink moeten be danken als directeur van de Arbeiders Zangver. „O.B.K." Per 1 januari a.s. is nu als dirigent van dit koor benoemd mevrouw A. Ka poen-Molenaar te Wageningen. Tweede Kerstdag speelt Veenendaal een uitwedstrijd tegen het naburige Ede. De thuisclub is ongetwijfeld op revanche belust voor de onlangs in Veenendaal geleden nederlaag. Er zijn vele vraagtekens en ook is niet te zeg gen wie hier de punten in de wacht zal slepen. Een interessante wedstrijd kan het overigens wel worden, want beide ploegen zullen nog meer dan anders op een overwinning gebrand zijn. Gezien het spel van beide elftallen mag men Ede op het ogenblik wel zo hoog aan slaan als de Veenendalers. Het terrein voordeel zou dan ook weieens doorslag gevend kunnen zijn. SCHAAKCLUB „VEENENDAAL" VERGADERDE Woensdagavond werd in ,,'t Trefpunt" onder leiding van de secretaris, de heer J. N. Elenbaas, de ledenvergadering ge houden van Schaakclub „Veenendaal". Bij deze gelegenheid kwam het kie zen van een nieuwe voorzitter aan de orde, daar de heer E. G. Grosman de wens te kennen heeft gegeven wegens gezondheidsredenen als voorzitter te bedanken. De heer C. van Genderen werd met een ruime meerderheid der stemmen tot voorzitter gekozen. In een korte toespraak deelde de heer Van Genderen mede zijn benoeming als voorzitter der vereniging te aanvaarden en bracht zijn dank voor het in hem gestelde vertrouwen. Op voorstel van de nieuwe voorzitter bleef de leiding der vergadering voor deze avond in handen van de heer Elenbaas. Daar het bestuur moest worden uitgebreid vond er een tweede stemming plaats. Na de stemming bleek dat de heer Ter Hogt met een flinke meerderheid der stem men was gekozen. Ook hij aanvaardde zijn benoeming. Het derde punt der agenda was het verdere der onderlinge competitie. De heer Elenbaas zette de moeilijkheden uiteen, welke waren gerezen daar een aantal leden de vereiste aantal partijen nog niet hebben gespeeld, met gevolg dat er een stagnatie in het verloop der competitie is gekomen. Om de compe titie normaal te doen doorgaan zijn de talrijke afgebroken partijen gearbi- treerd en zijn de leden, die het vereiste aantal partijen nog niet hebben ge speeld van de eerste ranglijst geschrapt. Door het groot aantal protesten, door deze maatregel, stelde de secretaris na mens het bestuur voor een kopgroep van 4 personen te vormen en de beide eerste en de beide tweede groepen sa men te voegen. Na een uitgebreide dis cussie hierover werd dit voorstel door de vergadering aangenomen. De secre taris sloot daarop de vergadering. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN In het tijdvak van 14 tot en met 20 december werden aan het bureau van politie als gevonden aangegeven: 1 rood-bruine kindermuts; 4 brei naalden en breiwerkje; 1 rode want; 1 paar bruine damesglacé's; 1 bruine he renglacé (linker); 1 gehaakt kleedje, bijna klaar; 1 groen-geel kinderhand schoentje; 1 blauw kinderwantje; 1 1 complete passer; 1 bril met donker montuur; 1 licht bruine herenglacé; 1 paar zwarte damesglacé's; 1 paar grijze gebreide kinderhandschoenen; 1 bruine want met groene en witte strepen; 1 nieuwe rood-zwarte damestas met in houd; 1 gebreide wollen want in diver se kleuren; 1 rode damesportemonnee met inhoud; 1 zilveren halskettinkje met vis en diverse voorwerpen; 1 ny lonkous in zakje; 1 zwarte ballpoint; 1 huissleutel; 1 rozenkrans; 1 combinatie tang; 1 bruine knipportemonnee met inhoud; 1 bruine kinderportemonnee met inhoud; 1 muntbiljet. In hetzelfde tijdvak werden als ver loren aangegeven: 1 rood gebrvide kinderwant van di verse kleuren; 1 ijzeren ring met 5 sleutels; 1 bruine rijwieltas met 3 boe ken; 1 linker kinderwant (grijs); 1 zwart-grijs gebreide dameshandschoen; - rood-bruine damesparapluie met nik kelen knop; 1 bruine herenportemon nee met ritssluiting en inhoud; 1 wit kinderlaarsje; 1 lichtblauwe kinder handschoen; 1 ongeborduurd kussen overtrek met borduurwol en patroon; 1 beige damesglacé; 1 witte wollen shawl; 1 veelkl. wollen want; 1 grijsgr. wollen want; 1 roodbr. damesglacé; 1 br. he renglacé; 1 br. jongensportem. m. inh.; 1 overtrek v. sierkussen, ged. geb. m. gr.bl. en rood; 1 bruine lederen heren- portem. m. inh.; 1 grote grijze hoofd doek met rood en groene bloemen; 1 groene vulpen in groen étui; 1 d.bl. he rentrui m. ritssl.; 1 rood kinderwantje; 1 rode portem. m. inh.; 1 kwartje; 1 veelkl. meisjeswant m. sterpatroon. De burgemeester van Veenendaal deelt aan belanghebbenden mede, dat van dinsdag 27 december 1955 af, elke werkdag, behauve des zaterdags, uit sluitend van 9.00 tot 12.00 uur, bij de politie-administratie, Hoofdstraat 34, gelegenheid bestaat tot het aanvragen van werkboekjes ingevolge de Rijtij- denwet voor het jaar 1956. stelt zich aan het hoofd van het kleine leger, dat de stad moet verdedigen, ter wijl de horden van Atilla, buiten de stad, steeds in aantal groeien. De nacht voor Atilla's aanval gebeu ren er twee dingen, die van groot be lang blijken. Kubra, bekeerd tot het Christendom, verlaat haar vader en brengt Marcianus op de hoogte van de aanvalsplannen. Paus Leo I komt als afgezant in Atilla's kamp. Hij waar schuwt de Hunnenkoning, dat de God der Christenen tenslotte toch zal zege vieren. Alle leiders willen aanvallen, maar Atilla aarzelt. Het verraad van Kubra brengt hem er, in deze toestand, toe, haar te doden. Steeds vraagt hij om profetieën, maar zijn raadgevers op dit gebied zien alleen ongunstige teke nen. Tenslotte beveelt hij de terugtocht van zijn legers naar het noorden. Zijn aanvoerder Gundahar verzet zich. Ook hij wordt door Atilla gedood. De verwarring en de terugtocht der Barbaren zijn in Rome opgemerkt Marcianus zamelt zijn troepen bijeen en trekt naar een stadje ten noorden van Rome. Hier stelt de jonge generaal zijn mannen verdekt op en als de Bar baren, niets vermoedend, de ruïnes passeren, volgt een felle aanval. In het heetst van de strijd staan Marcianus en Atilla tegenover elkaar. Het gevecht eindigt met Atilla's dood, echter niet door Marcianus' zwaard, maar door de dolk van Ildico, een slavin. Marcianus de zoon van een eenvoudig sandalen- maker, begint een nieuwe periode van zijn leven als echtgenoot van Pulcheria en hij wordt later een der grote keizers uit de geschiedenis der Romeinen. In verband met de feestdagen komt het a.s. woensdagnummer van ons blad te vervallen. VRIJDAG verschijnt De Vallei met een speciaal Nieuwjaars-nummer. Adverteerders cn correspondenten ver zoeken wij hiermede rekening te willen houden, aangezien de copie voor dit nummer één dag eerder in ons bezit moet zijn. De Uitgevers MOTORRIJDER BOTST OP AUTO Op de Utrechtsestraatweg vond zon dagmiddag een verkeersongeval plaats, waarbij een automobiliste en een mo torrijder waren betrokken. Mevrouw H., afkomstig uit Huis ter Heide, wilde linksaf slaan om de Stokweg op te rij den, toen tegelijkertijd de motorrijder F. B., afkomstig uit Veenendaal, wilde passeren. Een botsing was het gevolg. De duo-berijdster van B. moest zich ten gevolge van opgelopen verwondin gen onder medische behandeling stel len, terwijl auto en vooral motorrijwiel zware materiële schade opliepen. Het bestuur van de voetbalvereni ging „Rhenus" is er in geslaagd een elftal te vinden voor een vriendschap pelijke ontmoeting op „Candia" op Tweede Kerstdag om 2.30 uur. Het is de vereniging „St. Maarten", een twee de klasser afdeling Utrecht, die in de kopgroep van de afdeling staat. Het be looft een aardige wedstrijd te worden. RHENENS ADELBORST ONDERSCHEIDEN De commandant van het Koninklijk Instituut voor de Marine heeft aan sergeant-adelborst R. W. Souwerbren de vergunning toegekend tot het dra gen van de kroon van goud met de lauwertakken, als erkenning voor „zeer goede verdiensten voor het korps adel borsten en zijn algemene gedragingen als adelborst". Deze onderscheiding ging vergezeld van een diploma. SLACHTOFFERS VAN DE GLADHEID In het heuvelachtig terrein rond Rhenen zijn donderdagochtend enkele automobilisten het slachtoffer gewor den van de verraderlijke gladheid. On deraan de Tijmse Hught maakten twee auto's vrijwel tegelijkertijd een salto. Beide wagens kwamen in het naast de weg liggende bouwland terecht. Het bleef gelukkig bij schade aan de voer tuigen. Geen van de inzittenden werd gewond. In Eist was dat niet het geval. Langs de Rijksstraatweg reed een auto door een tuinhek, na gekanteld te zijn. De bestuurder werd hier licht gewond. WEDEROM RHENENS ONDER WIJZER NAAR ELDERS De heer A. Will, onderwijzer aan de School met de Bijbel te Rhenen is met ingang van 1 April 1956 benoemd tot onderwijzer aan de Chr. U.L.O. te Zeist. Oranje-Wit heeft destijds geprote steerd na afloop van de wedstrijd tegen Rhenus, die op Candia werd gespeeld. De protestcommissie heeft deze zaak inmiddels behandeld en het protest af gewezen, daar niet is komen vast te staan, dat de spelregels onjuist zijn toegepast. IMKERS BIJEEN Dinsdagavond had in het „Dorps huis" de jaarvergadering plaats van de Alg. Nederl. Imkersvereniging afdeling Ederveen. De voorzitter, de heer Van Kessel, heette de 75 opgekomen leden welkom en memoreerde de gebeurtenissen van het afgelopen verenigingsjaar. Negen jaar geleden werd de afdeling opge richt met 28 leden, thans zijn er 90 le den. Inmiddels had een der leden een grote taart binnen laten brengen met het opschrift „Wordt lid en blijft lid". Voor deze aardige attentie kon de ge ver een hartelijk applaus in ontvangst nemen, deze taart werd als eerste prijs voor de verloting bestemd. De notulen en het jaarverslag, waar op de voorzitter een toelichting gaf, werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. De bijen zijn dit seizoen op de Zuid-Ginkel geweest, de op brengst van de kasten was gemiddeld 120 pond, van de korven was de op brengst gemiddeld 40 pond. Het verslag van de penningmeester vermeldde een batig saldo van f 29,11. De wasactie had een bedrag van f 107,75 opgebracht, een honingslinger is ge kocht, waarvan de leden tegen een kleine vergoeding gebruik kunnen maken. De aftredende bestuursleden, de he ren Van Eek, E. J. Vlastuin en A. van Voorthuizen werden herkozen. Een voorstel om het bestuur uit te breiden met twee leden werd aangenomen. Ge kozen werden Vlastuin en Van Barne- veld. In de controlecommissie werden benoemd de heren Boonzaayer en De Fluiter. In de rondvraag werd voorge steld een film aangaande de bijenteelt te Ederveen te laten draaien, het be stuur zal trachten de film nog deze win ter te laten vertonen. De voorzitter gaf vervolgens een toe lichting aangaande de suikerbestelling en wekte de leden op om bij de ver zending van de korven naamplaatjes te gebruiken. De vergadering bracht een bedrag van f 16,75. bijeen om een der bestuurs leden die in het ziekenhuis ligt, een verrassing te bezorgen in de vorm van een fruitmand. GESLAAGDE UITVOERING VAN V.V. „RENSWOUDE" Zaterdagavond gaf de v.v. „Rens- woude" een uitvoering in gebouw „Re- hoboth". Voorzitter Overeem kon het openingswoord richten tot een geheel gevulde zaal. Spr. heette in het bijzon der welkom de ere-voorzitter, Baron Taets van Amerongen. Na het openingswoord traden de „Kihilo Hawaiians" op, die de aanwe zigen enkele ogenblikken naar Hawaii brachten met hun zuidzee liedjes. Na dit eerste optreden werd het eerste be drijf van het blijspel „Jong leven op Morgenrood" opgevoerd. Een grappige klucht, waarbij de aanwezigen hun lachspieren nog eens konden laten werken. De korte inhoud van dit stuk was als volgt: Hendrik Jan is een stug ge verlegen boer. Hij is een jaar geleden VERSNELLING VAN DE WONINGBOUW IN DE WINTER. Op een bouw- object in Rijswijk zijn van overheidswege aan de bouwarbeiders regenjassen en broeken verstrekt, opdat ook bij regen doorgewerkt zal kunnen worden. Enige bouwarbeiders in hun nieuwe pakken op het werk. met Tine, die dienstbode bij hem was, getrouwd, zeer tegen de wil van Willem Veldhuis zijn oom, die er op stond dat hij met Lies Dykpma, een rijke boeren dochter, zou trouwen. Geert Wevers is het evenbeeld van zijn baas. Hij trouw de eveneens een jaar geleden met Jaan- tje, toen huishoudster bij Veldhuis. Hij werd min of meer tot dit huwelijk ge dwongen door Piet Lokhuis, bijge naamd „De Klomp", een dorpskoopman en grappenmaker. Hendrik Jan noch Geert hebben het buskruit uitgevonden. Piet Lokhuis is een opgewekt vrolijk type. Hij trouwde tot zijn eigen ver bazing met Lies Dykema, „De goudvis", de rijke boerendochter, die oom Willem voor zijn neef Hendrik Jan had ge dacht. Tenslotte oom Willem. Na het trouwen van Hendrik Jan is hij niet weer op Morgenrood geweest en nu kan hij het toch niet nalaten er weer eens te gaan kijken. Er spelen zich dan de gekste dingen af. Oom Willem denkt dat er een jonge zoon op Morgenrood is aan wie hij alles kan nalaten, 's Mid dags zal hij terugkomen om „het jon kie" te zien, dat er niet is. Met behulp van zijn vrienden wordt dan echter af gesproken dat men voor deze stunt de zoon van Geert Wevers zal gebruiken. Als oom Willem 's middags terugkomt, komt echter alles uit. Tochvermaakt oom Willem een groot gedeelte van zijn bezit aan de jonge zoon van Geert. Na het tweede bedrijf werden de aanwezigen even bezig gehouden door de „Happy Singers". Na de pauze tra den allereerst de&Kiholo Cowboys" op. Zij bleken ook nu weer in staat de han den van het publiek op elkaar te krij gen en tevens bleek, dat dit gezelschap na verleden jaar in niet geringe mate is vooruitgegaan. Het laatste nummer van de avond was weer voor de „Ki- holo Hawaiians". VAN HET GROENE LAKEN Het eerste team van de Biljartvereni ging „Renswoude" speelde dinsdag avond in eigen home de derby tegen La Campagne. De Renswoudenaren aan de Nieuwe weg bleken over een betere ploeg te beschikken en wonnen dan ook met 71. Alleen de heer J. Vink kon een puntenverdeling tot stand brengen na een zeer fraaie partij. De heer Vink bracht met een slotserie van 7 caram- ZIEKENFONDSLEVERANCIER Markt - Veenendaal - Telefoon 2764 boles de balans in evenwicht. De persoonlijke uitslagen luiden: J. Vink A. Oelderink 11 C. Vink W. C. Koomen02 C. de Fluiter H. Aalbers02 G. v. d. Kaa P. Rijken02 Het tweede team speelde een uitwed strijd tegen „De Kroon" 3 uit Wage ningen. Over het algemeen werd er be hoorlijk gespeeld en de 62 overwin ning was, gezien het betere spel, wel verdiend. Zowel voor het eerste als het tweede team was dit de laatste wed strijd in dit seizoen. De heren K. de Boer, J. van Voorthuizen en L. Stut voet zorgden voor de winst bij de reserves. KERSTFEESTVIERING VAN DE C.J.B.T.B. EN DE C.B.P.B. Woensdagavond vierden de afdelin gen Renswoude van de CJBTB en de CBPB hun kerstfeest in één der boven zalen van de Coöperatie aan de Barne- veldseweg. De avond stond onder lei ding van mevrouw Gründlehner. Na dat het kerstverhaal was gelezen wer den enkele voordrachten op zeer goede wijze voorgedragen. Speciaal mej. M. Gerritsen eiste voor haar voordrachts talent ieders aandacht op. Een voor dracht van mej. A. van de Brandhof viel ook zeer in de smaak. Onder het genot van koffie met de nodige ver snaperingen was men nog geruime tijd gezellig bijeen. VOETBALLERS ALS SLAVEN Een beroepsvoetballer in Engeland, die geen goede maatjes meer is met het bestuur van „zijn" voetbalorganisatie, heeft de normale kenmerken van een slaaf. Hij mag zijn arbeidsverdrag niet opzeggen en geen nieuwe verbintenis sen aangaan. Hij heeft geen mogelijk heid, zijn zaak voor een rechtbank te bepleiten of doen bepleiten. De beroepsvoetballers beweren dat ze als een stuk vee voor voetbalsportdoel einden worden aangekocht of verkocht. Wanneer de beroepsvoetballer de ver lenging van een contract wordt aange boden en hij om welke redenen ook daarop niet wenst in te gaan, hebben de verenigingen de mogelijkheid, hem brodeloos te maken, daar hij zonder hun medewerking nooit weer een be taald baantje als beroepsvoetballer kan krijgen. Wordt een voetballer op eigen ver zoek op de „verkooplijst" van zijn eigen vereniging geplaatst, dan mag hij zelf eerst lid van een andere vereniging worden, nadat zijn „oude" vereniging de overeengekomen verkoopsom heeft ontvangen. Zo is het in Engeland. Is het bij ons anders? VEENENDAAL Geboren: Gerda Alexandrina, d. v. G. Ariesen en K. v. d. Weerthof; Albert, z. v. A. Willemsen en J. Th. J. de Ruiter; Rijk, z. v. J. H. Roer en G. v. d. Peppel; Gijsbert, z. v. A. v. d. Klift en C. Schoe- man; Cornelia Hendrikje, d. v. D. J. Jacobsen en J. Anbeek; Anthonia, d. v. A. Meijer en F. v. d. Poel; Lucia Mar- garetha, d. v. G. Helms en E. M. A. Spies. Ondertrouwd: Marinus Joh. Vink, 33 j. en Gijsbertha v. d. Poel, 23 j. Getrouwd: Gijsbert v. Rotterdam, 25 j. en Maria Everdina v. d. Dikkenberg, 23 j. Overleden: Hendricus Schoeman, 52 j. en 7 m., echtg. v. A. Keijman; Her- mina Hendrika Kwekkeboom, 67 j., echtg. v. J. v. Nellestijn; Hermann Kohlbrugge, 83 j. en 8 m., echtg. v. J. E. Barner. RHENEN Geboren: Gerardus, z. v. A. v. Ca- pelleveen en W. Stuivenberg, Linden- laan 81; Maria Johanna, d. v. L. Boon en T. C. de Jong, Veenendaal; Cornelia Theodora, d. v. W. v. Dam en M. v. Beem, Paardenkop 12; Elisabeth, d. v. J. A. Knaap en J. H. Riethoven, Rad- boudweg 9. Ondertrouwd: Geert Oolderk Rei- ninga, Veenendaal en Marretje v. Soest; Gijsbert Diederik Jan v. Voorthuizen, Lienden en Teuntje v. Gameren; Ar- noldus v. Laar en Dirkje Jacoba v. Beek Overleden: Jacob Budding, 76 j., wedn. v. J. v. Hunnik, Ede; Coenraad v. Viegen, 85 j., wedn. v. O. A. Brugmans, Rijksstr.w. 212. GELDERS VEENENDAAL Geboren: Maria C., d. v. W. L. Spies en M. de Kievid; Geurt J., z. v. G. Die- peveen en J. v. d. Bovenkamp; Geurtje, d. v. A. Kroesbergen en E. v. d. Berg; Cornelia J., d. v. C. Diepeveen en G. M. Demoed. Getrouwd: Cornelis v. d. Dikkenberg en W. v. Amerongen. Overleden: Jacob Budding, 76 j. AMERONGEN Geboren: Jan Dirk Rijk, z. v. J. D. v. Bennekom en J. Naves; Hendrik Jan, z. v. H. Paas en W. Hadders. Ondertrouwd: J. W. Ulrich, 38 j. en A. v. Ginkel, 36 j. Ingekomen: L. Mos en M. P. Faasse van Zeist. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer T. v. d. Hoef, slaagde aan de praktijkschool voor landbouwmechanisatie te Sloot- dorp, voor het diploma kennis van trac toren en tractorwerktuigen. Deze cur sus ging uit van de stichting vakgroep „Smecoma". FABRIEKSONGEVAL In de nacht van dinsdag op woensdag had J. van Viegen alhier het ongeluk on de fabriek in Veenendaal tussen machine-onderdelen bekneld te raken. Met ernstige verwondingen aan een van zijn handen werd de heer Viegen naar zijn woning vervoerd. VEENENDAAL. Van zaterdagmiddag 12 tot zondagavond 12 u., alleen voor zeer dringende gevallen dr. Annot, Kerkewijk, tel. 3198. Van zondagavond 12 tot dinsdag morgen 8 u., alleen voor zeer drin gende gevallen, dr. Engel, J. G. Sand- brinkstraat, tel. 2529. RHENEN. Beide Kerstdagen dr. Stege- man, Herenstraat 93, tel. 315. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Bei de Kerstdagen dr. v. Ommeren van Eist. Tel. K 8377-217. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Beide Kerstdagen dr. v. d. Scheur van Lunteren. Tel. K 8388-460. KUNST KAN BESMETTELIJK ZIJN Vele jaren geleden werkte aan een school te Hamburg een leraar, die zijn best deed om zijn leerlingen aan een goede stijl te helpen. Ontdekte hij iemand, die naar zijn mening uitmuntte als schrijver, dan vond deze bij bedoel de leraar veel steun. Een van zijn leer lingen Otto Erich Kiesel die vol gens zijn eigen vader kleermaker moest worden, hield dit werk niet lang vol. Zijn ambitie was, redacteur, auteur en dichter te worden. Daarin slaagde hij ook best, zoals hem nu door zijn lezers kring (hij werd kort geleden vijf en ze ventig jaar oud) werd bevestigd. Aardig is, dat deze leraar de roman schrijver werd, die onder de naam „Otto Ernst" de auteur is geworden van tal van best-sellers van Duitsland. In groten getale is het publiek opgekomen om getuige te zijn van de ontmoeting tussen de twee rivalen. Is het niet verwonderlijk, dat een simpele aankon diging in het plaatselijk nieuwsblad voldoende was om zo'n belangstelling te wekken? Wel een bewijs hoe intensief deze krant wordt gelezen. Zowel het nieuws als de advertenties worden van A-Z gespeld, want de inhoud van het plaatselijk nieuwsblad is voor de lezers de spiegel van alle gebeurtenissen uit de wijde omtrek. 1 Parallelweg 10 Telefoon 2023 Veenendaal VEENENDAAL. N. H. Kerk Markt 9.30 u. ds. Vroegindeweij, 5 u. ds. Lau- rense van Hoevelaken. Julianakerk 9.30 u. ds. v. d. Pol, 5 u. ds. Wisgerhof. Vre- deskerk 9 en 10.30 ds. Wisgerhof, 5 u. ds Jonkers v. Schalkwijk. Veeneind 3 u. ds v. Wijngaarden, woensdag 7.30 u. ds. Kok. Dijkstr. 2.45 u. ds. C. v. Viegen van Achterberg. Sola Fide 10 en 5.30 u. ds. Goedhart. Ger. Kerk 9 en 10.30 u. ds. Overduin, 5 u. ds. v. Enk. Chr. Ger. Kerk 9.30 u. ds. Jongeleen van Wage ningen, 4 u. ds. De Joode van Ede. Ger. Gem. (Hoofdstr.) 9.30 en 5 u. ds. Kok Ger. Gem. (Fluitersstr.) 9.30 en 5 u. leesdienst. Ned. Prot. Bond 10.30 u. ds. Riemens van Zeist. R.K. Kerk (Nw.weg) 7.30 u. H. Mis, 10 u. Hoogmis, 5 u. Lof, 12 u. H. Mis. Salvatorkerk 7.30 u. H. Mis, 10 u. Hoogmis, 7 u. Lof. Leger des Heils 10 u. Heiligingsdienst, 12 u. Zon dagsschool, 7 u. Openluchtsamenkomst, 8 u. Verlossingssamenkomst. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. geb. Sola Fide. kl. zaal 8.15 en 3 u. leesdienst. RHENEN. N. H. (Ger.) Evang. 10 u. dhr. Selm van Vinkeveen, 5 u. geen dienst. N. H. Kerk 10 u. ds. Kooreman, 5 u. ds. v. d. Pol van Veenendaal. Ned. Prot. Bond Hotel Lahey 10.30 u. dhr. Ninaber van Veenendaal. Ger. Kerk 10 en 5 u. ds. Volten. Ger. Gem. (Bantuin- weg) 10 en 5.30 u. leesdienst, dinsdag 7.15 u. ds. Lichtenberg van Rotterdam. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 u. leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 u. leesdienst. RENSWOUDE. N. H. Kerk 10 u. ds. Hop, 6.30 u. ds. C. v. Viegen van Ach terberg. Ger. Kerk 10 en 3 u. ds. Moo- lenaar. EDERVEEN. N. H. Kerk 10 u. ds. Treure. 3 u. ds. L. v. d. Linden v. Scher- penzeel. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 u. lees dienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 u. leesdienst. ELST. N.H. Kerk geen opg. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 u. leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 3 u. leesdienst. ACHTERBERG. N. H. Kerk 10 u. ds. v. Viegen, 6 u. ds. W. Hop van Rens woude. OVERBERG. N. H. Kerk 10 en 6.30 u. dhr. J. v. Noort. Oud Ger. Gem. vrij dag 7 u. ds. E. du Marchie van Voort huizen van Leersum. VEENENDAAL. Julianakerk 9.30 u. ds. Treure van Ederveen. Vredeskerk 9.30 u. ds. v. d. Pol. Ger. Kerk 9.30 u. ds. v. Enk. Chr. Ger. Kerk 9.30 u. leesdienst Ger. Gem. (Fluitersstr. 7 u. ds. v. d. Woestijne van Barneveld. R.K. Kerk 7.30 u. H. Mis, 10 u. Hoogmis, 5 u. Lof. Salvatorkerk 7.30 u. H. Mis, 10 u. Hoog mis, 7 u. Lof. RHENEN. N. H. (Ger.) Evang. 10 u. dhr. Selm van Vinkeveen. N. H. Kerk 10 u. ds. Kooreman. Ger. Kerk Kerst feestviering m. d. kinderen. Ger. Gem. (Bantuinweg) 10 u. leesdienst. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 u. leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 u. leesdienst. RENSWOUDE. N. H. Kerk 10 u. ds. Hop. EDERVEEN. N. H. Kerk 10 u. ds. Vroegindeweij van Veenendaal. Ger. Gem. 9.30 u. leesdienst. Oud Ger. Gem. 7 u. dhr. Gebraad v. Capelle a/d IJssel. ACHTERBERG. N. H. Kerk 10 u. ds. De Bie van Ommen, 6 u. kerstfeestvie ring zondagsschool. Kee löpt al een paor daoge mit ut woordeboek onder den arrem. Dat is gekomme deur ut bericht over de ver huizing van Soesterbarreg naor Rhenen van de radio-radar. Zo zaggiesan is ze d'r wél achter, wat een radio veur een ding is. Mör nou mot ze nog uitkiene, wat veur een toestel zo'n radio-radar eigelik is. In de gemeenteraodsvergaodering had één van de léje d'r niks mee aon de pet (of mok soms hoed schrijve?). Die zag liever fietsen te veurschijn komme. Nou wordt 'r in zo'n raodsver- gaodering wel is meer gezeid, wat niet uitkomt. Hoevie allenig mör da ouwe stadhuis bij de kop te vatte. Erst zou d'r een museum van worde gemókt. Nou gaot ut nie deur, want afgezien van de centen is 'r allenig mör tweede keus om d'r in ten toon te stellen. Ik zou wille zegge, lót ze mör is een aovund bij mijn komme praoten, ik weet nog wel èrste keus om dat mu seum mee op te vullen! De Klokkenverkoper. BETAAL NIET TEVEEL met g-arantie I 2.75 per fles f 0.90 - per liter f 2.25 Hoofdstraat 106 Telefoon 2576 VEENENDAAL (56) „Help, au! Ridders, te wapen, Hier wordt een edelman doodgeranseld, schreeuwt Jonker To bias in het voetblok, als de schout zijn knuppel heft voor de tweede slag. Maar voordat deze kan toe slaan springt plotseling prins Angelo naar voren en grijpt de knuppel stevig beet. „Een ogenblik vriend" zegt hij tot de verbaasde schout, om zich dan met een spottend lachje tot de burgemeester te wenden. „Ik ben bereid de vereiste geldboete te betalen, in dien ge deze jonker onmiddellijk uit het voetblok bevrijdt en verder ongemoeid laat", stelt hij voor. „Gijgij betaalt mij een boete in zilverducatons om deze landloper, die ge nooit eerder gezien hebt vrij te kopen?" stottert de burgemeester, verbaasd, terwijl er een begerig licht in zijn ogen komt. „Ik betaal dat bedrag aan degene, die dat volgens de wetten des Konings toekomt" belooft Angelo op plechtige toon. „Schout, stel de gevangenen onmid dellijk in vrijheid", beveelt de burgemeester haas tig. De schout trekt met uiterste krachtsinspanning met een tang de pinnen los, die de bovenste balk vastnagelen, en ontsluit het voetblok. Jonker Tobias barst los in luid vreugdegejuich. Aram slaat het toneeltje glimlachend gade en wendt zich dan tot de burgemeester, die met uitgestoken hand op prins Angelo toetreedt. „Welnu, Messire, wees zo goed de ducatons aan mij te overhandigen", zegt de man begerig. Maar tot Arams verbazing maakt de prins een afwerend gebaar, terwijl hij grinnikend het hoofd schudt. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 2