Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaal in het jaar 1955 Gemeente ruilt ,Repos Ailleur' voor pastorie aan de Markt voor uitbreiding van marktterrein de VALLEI-riks Bevolkingsregister van Veenendaal wordt gecontroleerd In Eist gevonden geraamte van een geallieerd militair Fa» J, F» TAK Uitgaan van fabrieken op verschillende tijdstippen voor meer verkeersveiligheid MULDER is Wist U. Waar Verkeerslichten in Veenendaal Betaal toch niet te veel nieuwe BRIL TAFELTENNIS 29e jaargang VRIJDAG 30 DECEMBER 1955 No. 98 Uitgave: „De Gelderse Vallei'' Veenendaal - Oliekachels voor Chr. Nat. School I Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Nieuwjaarswensen r\ieuwuv Tflll se mensen Een tweede roltrommel- vuilnisauto Hy is f7.50 waard Nieuwe woningen door krotopruiming Een woord aan de fietsers Koraalmuziek vanaf de Panoramamolen Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Verder menen wij dat het de moeite waard is bij de jaarwisseling nog even het Veenendaals gebeuren in 1955 in grote trekken de revue te laten pas seren en wij geven hieronder dan ook nog de volgende opsomming: 5 januari, 's Morgens om half acht, nog in het ochtendduister, werd nabij de zandafgraving aan de Grindweg een wasbeer door een vrachtauto uit Vee nendaal doodgereden. Van dit dier kon nog steeds de herkomst niet worden vastgesteld. 6 januari. De Vermogensstatistiek wijst uit dat de Veenendalers gezamen lijk 22 miljoen bezitten. 17 januari. Veenendaalse Damclub promoveert naar de hoofdklasse der UPDB. 18 januari. Veenendaalse Schietver eniging „Prins Hendrik" viert 50-jarig bestaan. 24 januari. Voor de tweede maal in korte tijd wordt op de Slaperdijk een meisje aangerand. 6 februari. Ds. W. Goedhart doet in trede als eerste voorganger der Herv. Evang. Ver. „Sola Fide". 15 februari. Burgemeester Bakker heropent officieel de Veenendaalse Eiermarkt na verschillende acties te hebben aangekondigd welke een her- leven van he activiteit op deze markt 22 februari. B. ei^lP^ilPïFSe Raad de gemeentebegroting voor 1955 voor met een tekort van 120.000 gulden. 23 februari. Eerste team Tafeltennis vereniging „Climax" kampioen eerste klasse A Oost. 1 maart. Het blijkt dat de Veenen daalse jeugd in tijd van ruim 4 weken niet minder dan 135 lampen van de straatverlichting heeft stukgegooid. 1 maart. Gemeente koopt boerderij „De Geer" welke binnenkort zal moe ten verdwijnen. 5 maart. Plechtige herdenking van de Watersnood van 1855 en onthulling van het Watersnoodmonument aan de Ker- kewijk. 7 maart. Watersnoodmonument reeds deerlijk geschonden door jeugdige van dalen. 4 maart. Ritac 3 behaalt kampioen schap in 3e klasse G. 14 maart. Veenendaalse Schaakclub kampioen en promoveert naar eerste klasse oost. Damesteam Climax kam- 8 juni. Veenendaal krijgt nieuwe mo derne motorspuit. 15 juni. Avondvierdaagse heeft re cordaantal deelnemers van 670. 30 juni. Nieuwgebouwde Herv. „Re- hoboth"-school op Gelders in gebruik genomen. 1 september. Chr. Technische School begint in gebouw „De Tekenschool".- 17 juli. Start van de zozeer geslaagde competitie van de jeugd van 30 Vee nendaalse straten. 28 juli. Meisje door water in Spinne nleer besmet door ziekte van Weil. 2 augustus. Dol geworden koe moest in de De Sav. Lohmanstraat worden neergeschoten. 5 september. Ds. R. Kok vierde 40- jarig ambtsjubileum. 29 oktober. Ds. J. Overduin gehuldigd bij diens 25-jarig ambtsjubileum. 3 december. De heer W. van Manen, oud-kamerlid, wordt 80 jaar. 6 december. Gemeente koopt de villa „Repos Ailleur" nabij de Burg. van Schuppenbrug om deze met de Herv. gemeente te ruilen voor de pastorie naast de kerk i.v.m. uitbreidingsplan nen voor de markt. Naar aanleiding van een verzoek van het schoolbestuur stelde de Gemeente raad deze week een crediet van f 4500, beschikbaar voor het aanschaffen van een achttal oliekachels voor de Chr. Nat. School I aan het Boslaanplein. Een en ander ter vervanging van de thans grotendeels versleten zijnde kolen- kachels. Eveneens een bedrag van 4500 gulden stelde de Raad beschikbaar voor het betegelen van het schoolplein der Kon. Juliana School aan de Kerkewijk. Het gaat hier om het terrein gelegen ten noordoosten van het nieuwgebouwde gedeelte van de school, waar de aan gebrachte grindlaag steeds weer in de grond verdwijnt en bij regenachtig weer ware modderpoelen ontstaan. Van het jaar 1955, het jaar dat morgen ten einde loopt, kan zonder overdry ving worden gezegd dat het voor Veenendaal weer een zeer goed jaar is geweest. Een van de belangrijkste dingen welke het wel en wee van een plaatselyke gemeenschap bepalen is de werkgelegenheid. De Veenendaalse bedrijven hebben in het achterliggende jaar weer een enorme productie kunnen maken en werden overstelpt met orders. Veenendaal bleef de groeiende en bloeiende gemeente. Als wjj spreken van groeien dan denken wij onwillekeurig eerst aan de woningbouwcomplexen welke dit jaar weer tot stand gekomen zijn. Wederom is er een geheel nieuwe woonwyk uit de grond gestampt en alleen zit er dan de deprimerende gedachte achter dat Veenendaal volgend jaar geen bouwvolume meer over heeft. Denkende aan de groei van Veenendaal gaan onze gedachte ook uit naar de annexatie-plannen welke in de laatste maand van het afgelopen jaar dan weer in een nieuw stadium zyn gekomen, en waarvan verwacht wordt dat ze aan het eind van het nieuwe jaar hun beslag zullen krijgen. Veel is er in het afgelopen jaar tot stand gekomen voor wat betreft de ver betering van straten en wegen en de straatverlichting. Vooral het feit dat een begin kon worden gemaakt met de verbetering van de Kerkewyk is zeer ver heugend. Van de in het afgelopen jaar nog niet vervulde wensen noemen wy enkele belangrijke, zoals die inzake het broodnodige nieuwe raadhuis en het bouwen van een nieuw station voor Veenendaal. In verband met het laatste dienen wy nog wel te herinneren aan het feit dat in oktober van dit jaar het aantal stop treinen aan het station De Klomp verdubbeld is, hetgeen een grote verbetering betekende. 12 maart. pioen. 30 maart. jaar) biedt Willem van Kruistum (8 burgemeester Bakker het eerste kievitsei van dit jaar aan. 2 april. De schaakmeesters dr. Euwe en Van Scheltinga eindigen als eerste van Ritmeester Schaaktournooi. 17 april, Ds. S. C. van Wijngaarden, 30 jaar predikant, neemt afscheid we gens emeritaat. 23 april. Triangelboys en GVVV be halen kampioenschap in hun afdelin gen. 5 mei. Veenendaal viert op grootse wijze het 10-jarig bevrijdingsfeest. 7 mei. Veenendaalse Racing Club (VRC) kampioen oostelijke 4e klasse. 26 mei. Gemeenteraad besluit het do ven van de straatverlichting 's avonds te verzetten van 11 uur naar half één 's nachts. dat er in het afgelopen jaar in Veenendaal niet minder dan 20.000 m2 wegen werden geasfalteerd? dat de in dit jaar uitgedeelde be keuringen wegens verkeers-overtre- dingen ruim 1900 beloopt? dat dit aantal ten nauwste ver band houdt met de vele verkeersonge vallen? dat er namelijk alleen op Stichts- Veenendaal 52 ernstige verkeersonge lukken plaats vonden, d,w.z. met ern stige verwondingen en grote materiële schade? dat de brandweer in dit jaar tweemaal zoveel branden moest blus sen als vorig jaar, namelijk 15? dat dinsdagochtend een met 6 ton cement geladen vrachtwagen op de Kerkewijk door het wegdek zakte? dat een van de achterwielen niet minder dan 80 cm diep in de grond zak te, zodat er een takelwagen aan te pas moest komen om de auto weer naar boven te halen? dat een en ander gevolg was van het graafwerk op de Kerkewijk en dat zich bij het dichtmaken van de gegra ven sleuf waarschijnlijk een luchtzak heeft gevormd? Morgen Komt het Nieuwe Jaar, En ons verlanglijstje ligt klaar. Al zegt men wel dat zij die vragen Toch willen wij het er op wagen, Om in de krant de Nieuwjaarswensen Te plaatsen van ons Veense mensen, 't Is heus geen waslijst en bescheiden, Zullen wij wat komt verbeiden. Ja „Nieuwjaar", baby, nuchter kind, Wat ge boven aan ons lijstje vindt, Zijn huizen, huizen, huizen. Het oude jaar gaf er niet veel, Daarom nog eens met luider keel: Een heel groot extra contingent. We zijn in 't Veen niet gauw verwend. Zelfs duizend is nog niet genoeg, Groter is 't aantal dat reeds vroeg, Om een huis hier in het Veen. Weet gij het, waar moet dat toch heen? Kom nieuwjaar, doe eens goed je best Wat meer lawaai, dan volgt de rest. Voor 't oude jaar onze dankbaarheid, Het Veen blakerde van nijverheid. In Veenendaal werd hard gewerkt. Men kan het hier zoals ge merkt. Het Veen heeft werkensgrage handen. Haar producten gaan naar verre landen Zeg Nieuwjaar, moge het zo blijven, Dan kunnen wij straks ook van u [schrijven, Hoe goed ook Gij het hebt gemaakt. En niet uw plichten hebt verzaakt. Ja, Nieuwjaar, jong en sterk en fris, Misschien dat het U mooglijk is, Een einde eens te maken, Aan de annexatiezaken. Na zoveel jaren krukken, Kan het misschien u lukken. Een nieuw raadhuis duldt geen uitstel [meer, Wij lopen steeds maar heen en weer Van 't kastje en weer naar de muur, Drie gemeentehuizen is te duur. O ja, we zouden 't haast vergeten, Dit moet Nieuwjaar ook nog weten En dan gaan we besluiten hoor, Een nieuw station en een eigen spoor. Maak spoedig ook de aula klaar, Men bouwt er nu al ruim een jaar. Wij voelen ons nu heus al rijk, Straks met zo'n mooie Kerkewijk. Wij houden echter niet van hobbelsport En vragen dan ook: maak het kort, Met de aanleg van het nieuw plaveizel Dat wordt straks wat met sneeuw en [ij zei- Maak het ook wat breder aan 't spoor, 't Verkeer kan er met moeite door. Ge zult toch niet vergeten zeg, De verbeet'ring van de Nieuweweg? Zo sluiten wij deez' Nieuwjaarswensen, En tekenen met VEENSE MENSEN. De Gemeenteraad stelde woensdag avond een crediet van f 39.250,be schikbaar voor het aanschaffen van een tweede roltrommel-vuilnisauto. Het aanschaffen van deze tweede vuilnis auto is nodig geworden in verband met het feit dat de vuilnisophaaldienst met één auto teveel overbelast is. Met deze outo worden thans 3825 vuilnisemmers tweemaal per week geledigd, hetgeen te stellen is op 1600 emmers per dag. In verband met de regelmatige uitbreiding van de bebouwde kom kan de dienst met één auto al binnenkort niet meer toe. De nieuwe vuilnis-auto zal voor lopig één dag per week in dienst zijn. OPBRENGST COLLECTE VOOR E.H.B.O. Naar wij vernemen heeft de collecte, gehouden door de plaatselijke afdeling van de ver. voor E.H.B.O. een bedrag van 1455 gulden opgebracht. De VALLEI-riks van de vorige week, welke werd uitgegeven by manufacturenhandel Ant. de Rui ter in de Hoogstraat te Veenendaal, werd niet gevonden, Hierdoor is de waarde van de VALLEI-riks, welke één dezer dagen weer in het ver spreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven, weer f 2,50 meer waard geworden en in waarde ge stegen tot f 7,50. Het nummer van de nieuwe riks is 2 AR 205083. Het is tevens weer een rood gedrukt nummer, dus een riks met de beeltenis van Prinses Wii- helmina. Kijkt u ueze week daarom goed uit naar ce rijksdaalder met het rode nummer 2 AR 205083. Indien u deze riLs vóór a.s. donder dagmiddag 12 uur op het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie direct in contanten uitbetaald. Deze premie bedraagt thans dus vyf gulden. Woensdagavond besloot de Gemeen teraad de woningen Gortstraat 4, 8 en 10 onbewoonbaar te verklaren. Deze woningen, welke in zeer slechte staat verkeren, zullen zo spoedig mogelijk worden gesloopt gezien de mogelijkheid voor deze afbraak bouwvolume voor nieuwe woningen toegewezen te krijgen. Verder besloot de Raad de ontrui mingstermijn voor de onbewoonbaar verklaarde woningen Valleistraat 54 tot 74 (even nummers), Van de Pollstraat 18, 20 en 22 en de woningen Gortstraat 77 tot 83 (oneven) opnieuw met zes maanden te verlengen aangezien hier voor nog geen vervangende nieuwe woningen konden worden gebouwd of andere woningen aan de bewoners kon den worden toegewezen. Ter controle vai het bevolkingsregis ter van de gemeente Veenendaal zal één dezer dagen wederom in iedere woning in Veenendaal een kaart wor den bezorgd. Op deze kaart staan straat en huisnummer en de namen en geboorte-data van de personen, die in het betreffende perceel wonen. Iedereen wordt verzocht deze gege- NIEUWJAARSRECEPTIE COMMISSARIS DER KONINGIN UITGESTELD Ten gevolge van een licht ongeval, aan gravin van Lynden van Sanden- burg overkomen, kan de ontvangst van de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en gravin Van Lyn den van Sandenburg ter gelegenheid van de jaarwisseling op 2 januari 1956 geen doorgang vinden. GESLAAGD Voor het onlangs gehouden examen electrisch lassen, afgenomen aan de Technische School te Wageningen slaagden onze plaatsgenoten N. M. Da- velaar, H. Leppers, T. Prins en C, R. Taling. Zoals wij reeds eerder konden be richten was het gemeentebestuur voor nemens over te gaan tot aankoop van verkeerslichten. Volgens de plannen zal de installatie eerst tijdelijk worden gebruikt bij de reconstructie van de Kerkewijk en daarna behoudens bijzondere om standigheden definitief op de hoek Hoofdstraat-Hoogstraat-Zandstraat. Het gaat hier om een door de Ma chinefabriek E. van der Lande te Veghel in overleg met de verkeers- technici van de Eindhovense politie en een deskundige van de N.V. Philips fabrieken te Eindhoven ontworpen ver plaatsbaar apparaat, dat bestaat uit een aluminium paal met boven aan de vier iidC' - di va<?-p- Halverwege de paal zijn vier handles bevestigd, die het bedienen bijzonder gemakkelijk maken. Wanneer alle knop pen naar boven zijn gericht springen de vier lichten op rood, waardoor de voet gangers in de gelegenheid worden ge steld veilig over te steken. Wanneer de knoppen, die alle afzonderlijk kunnen worden bediend, naar beneden staan, geven de groene lichten de weggebrui kers de gelegenheid om door te rijden. Bovendien kan men door een eenvou dige handbeweging het licht op oranje laten springen. De verkeerszuil bevat twaalf lampen van honderd Watt, die een schel licht verspreiden, dat door alle weggebruikers op grote afstand te zien is. Daarnaast is het mogelijk des avonds een minder grote lichtsterkte in te stellen, opdat het verkeer er geen hinder van zal ondervinden. Wanneer deze zwakkere lampen ingeschakeld worden, gaan automatisch vier projec tielampjes branden, die de schakelkast verlichten en de dienstdoende politie man beveiligen doordat deze in een lichtkring komt te staan en dus voor het verkeer goed zichtbaar is. Door middel van een speciaal mecha niek zijn van de vier licht-elementen er twee uitneembaar, welke kunnen wor den overgebracht in een afzonderlijke hulppaal. Door beide palen over kor tere of langere afstand via een kabel te verbinden is het apparaat niet alleen bruikbaar op kruispunten, doch ook op weggedeelten, waar men om bepaalde redenen tijdelijk éénrichtingsverkeer wil toelaten. Het apparaat kan ook dan door één persoon worden bediend. ,In enkelp grote steden, zoals Eindho ven, Haarlem, Arnhem, Nijmegen en Apeldoorn, zijn deze verkeerslicht- installaties tot zeer grote tevredenheid, zowel van de politie als van de weg gebruikers, in gebruik. De kosten be dragen f 2.725,namelijk f 1.950, voor het verplaatsbare verkeerslicht en f 775,voor de houten hulppaal en bij- behoren. In zijn vergadering woensdagavond besloot de Raad tot aankoop installatie over te gaan. van de $*- «#- K vens nauwkeurig te controleren. Wan neer er geen aanmerkingen op adres, naam en geboortedatum zijn, kan in de laatste kolom achter iedere naam een kruisje worden gezet. Zijn de gegevens foutief dan wordt verzocht op duidelijke wijze de nodige verbeteringen aan te brengen. Tevens moet het beroep van iedere bewoner op de kaart worden geplaatst. Dit moet zijn het juiste beroep, dus niet bijv. fa brieksarbeider, maar sigarenmaker, wever, spinner, enz. Percelen, waarin meerdere gezinnen zijn gehuisvest ontvangen slechts één kaart, waarop alle bewoners staan aan gegeven. De achterzijde van de kaart doet dienst als aangifte-biljet voor de hon denbelasting. Iedereen, al dan niet houder van een hond, moet dit aangifte biljet invullen en ondertekenen. De bewoners van de woningen, waar de boven bedoelde kaart niet wordt bezorgd, worden verztocht dit op te geven ter gemeente-secretarie, Hoofd straat 92, afdeling bevolking. Eveneens kan men zich hier vervoegen als het controleren, dan wel invullen, moeilijk heden oplevert. De kaart moet binnen een week wor den teruggezonden. Een postzegel be- TfrerrtrraT'Tg-wtiragrT gêpia'Ki 'Sn eveiT= min een meld. nader adres te worden ver- Het is altijd de moeite waard bij ons prijsopgaaf te vragen bij het aanschaffen van een REPARATIES - VLUG - BILLIJK Hoofdstraat 106 - Telefoon 2576 VEENENDAAL Ziekenfonds leverancier H.M. Koningin Juliana bracht een be zoek aan het Korps Commandotroepen en aan de gemeente Roosendaal. By het Korps Commandotroepen over handigde H.M. het nieuwe vaandel aan de commandant van het korps, Luitenant-Kolonel P. de Bruin. In verband met het aflopen der eerste competitiehelft zijn er nog slechts en kele wedstrijden gespeeld. De uitslagen waren: le Klasse A. Tios 1 P.M,S. 2 8—2 P.T.T. 1 Seelbeeck46 2e Klasse C. R.T.T.V. 1 V.S.W. 1 6—4 Climax 3 Swift 64 3e Klasse E. Ritac 4 R.T.C. 29—1 Climax 4 Ritac 464 4e Klasse H. ZTTC 2 RTTV 31—9 Fortissimo 1 Ritac 673 4e klasse I. Ritac 5 SKF 1 6—4 Fortissimo 2 VSW 328 .Tempo 2 RTC 3 7—3 Res. 4e klasse C. Swift 6 Panter 355 Swift 7 Ritac 83—7 Sorry 3 Hollandia 3 100 Kr. en Vr. 4 Sorry 337 Het programma. Woensdag: 2e kl. C: Ritac 3 RTC 1. Res. 4e kl. C: Swift 7 Sorry 3; Ri tac 8 RTC 4. Op woensdag j.l., even na 12 uur, werd een jong meisje dodelijk getrof fen via een verkeersongeval. Laten wij, fietsers, de herinnering daaraan behouden en proberen beheerst te zijn in het verkeer. Dat er in de Hoofdstraat en op de Kerkewijk gedu rende de spitsuren nog niet meer slachtoffers zijn gevallen, is een publiek wonder! Vele fietsers, huiswaarts ke rend van haar en hun werk, maken vele fouten! Naar mijn mening zijn de Hoofdstraat en de Kerkewijk breed genoeg om mo gelijk te maken, dat een verkeer van fietsers en auto's gewoon kan blijven doorgaan, mits de fietsers, zoals in de grote steden gebruikelijk, gediscipli neerd gaan en blijven rijden in een be paald tempo en dan hoogstens twee fietsers naast elkaar aan de rechter- Kanc van de rijweg, volgens het ofn- ciële politievoorschrift. Hier, in Veenendaal, fietsen heel veel jonge mensen onverantwoordelijk! Vier fietsers naast elkaar is geen uitzonde ring! In de bezettingstijd was er hon ger, doch thans niet meer. Maar vele fietsers zetten een soort van snelheids race in om zo gauw mogelijk thuis te komen, hoewel zij weten, dat de moe der-huisvrouw pas van het eten op schept, zodra alle huisgenoten thuis zijn! Fietsers, beheersf; u en vormt een stroom van fietsenjden, twee aan twee aan de rechterkant' van de weg. Waar om haasten? Moedèr heeft immers tóch alles klaar staan! Iwee minuten te laat in eigen huis is nog) steeds beter dan op name in ons ziekenhuis Een oudere fietser. (Naam en adres inaender bekend. Red.) i DE HEER C. M. B08 OVERLEDEN Ten huize van zijn schoonouders te Amerongen overleed op 1ste Kerstdag plotseling de heer C. M. Bos, vroeger inwoner van Veenendaal en gemeente ontvanger te Zeist. De heer Bos was verder o.m. gedu rende 25 jaar organist der Ned. Herv. gemeente alhier. De overledene werd 51 jaar. Gisteren vond op de Algemene Be graafplaats alhier onder grote belang stelling de teraardebestelling van het stoffelijk overschot plaats. MARKTBERICHTEN Dinsdag waren op de eiermarkt te Veenendaal 130.000 eieren aangevoerd. De prijzen varieerden voor grote van f 16,— tot f 16,50 per 100 stuks en voor kleine van f 14,50 totf 15,50. Handel matig, Op de biggenmarkt waren 70 biggen aangevoerd. Er werden prijzen besteed van f 36,— tot f 50,— per stuk bij een kalme handel. Woensdagavond was de Veenendaalse Gemeenteraad voor de laatste maal in 1955 in openbare vergadering bijeeen. Een van de belangrijkste besluiten in deze vergadering genomen, was wel die waarby de gemeente de kortgeleden van de fam. Van Leeuwen aangekochte villa „Repos Ailleur" met de Ned. Herv. gemeente ruilt voor de pastorie (bewoond door ds. S. C. van Wijngaarden) en een groot deel van de grond rond de Oude kerk. Het gemeentebestuur is voornemens de pastorie aan de Markt binnenkort te slopen en de vrijkomende grond te gebruiken voor uitbreiding van de te klein geworden Markt en voor het verbeteren van de toegangsweg naar de Achterkerk straat. Wanneer men weet dat nu ook de open ruimte achter de kerk in gebruik genomen zal worden, is het wel duidelijk dat de uitbreiding van het markt terrein niet onbelangrijk zal zijn. Gevolg van een en ander is ook dat de Oude kerk straks met de noordelijke gevel aan de openbare weg zal staan. Binnenkort zullen B. en W. met uitgewerkte plannen ten aanzien van een algehele reconstructie van de Markt en de Achterkerkstraat op tafel komen. Het onbewoonbaar verklaren van de woningen Gortstraat 4, 8 en 10 heeft de instemming van de PvdA-fractie, aldus deelt de heer Van der Woerd (PvdA) mede, en wel omdat bij voorbaat reeds tot sloping wordt overgegaan. Als een ling meent hij zich echter te moeten verzetten tegen het voorstel van B. en W. inzake het verlengen van de ont ruimingstermijn van verschillende on bewoonbaar verklaarde woningen, aan gezien hij van mening is dat dergelijke woningen niet langer dan een jaar na het onbewoonbaar verklaren bewoond mogen blijven. De heer Van Hardeveld (PvdA) zegt zijn fractiegenoot Van der Woerd ten aanzien hiervan in de steek te moeten laten en zijn stem wel aan het voorstel zal geven omdat hij gezien heeft dat B. en W. de laatste tijd alles doen om deze woningen te doen ont ruimen. Er zijn intussen al heel wat gezinnen geholpen en hij verwacht dat op deze weg zal worden voortgegaan. Wel stelt spr. zich op het standpunt dat, zij het op aandrang van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de Raad de ver antwoordelijkheid genomen heeft toen hij de laatste jaren zoveel woningen onbewoonbaar heeft verklaard, en nu ook moet zorgen dat er andere wonin gen voor in de plaats komen. Wethou der Van Stempvoort (AR) bevestigt een en ander en zegt dat hij als wethouder van Volkshuisvesting de laatste tijd zeer veel op dit gebied heeft kunnen i HN 1 5èëlkéh. Li' k.ijli u*^a'aiViff ojti^-veer mensen achter de bekende onaange name borden weggehaald kunnen wor den. Ook zijn er nog gevallen van men sen die per se willen wachten tot ze een nieuwbouwwoning kunnen krijgen en dus liever nog wat blijven zitten. De heer Van der Woerd zegt bang te zijn dat, door de ontruimingstermijn maar steeds te verlengen, de bewoners op het laatst in krotten moeten huizen waarvan de eigenaren niet meer de plicht hebben nog de nodige reparaties te verrichten. DREIGEMENTEN VAN BE WONERS VAN ONBEWOON BAAR VERKLAARDE WONINGEN De heer Van Kuyk (AR) is het met de heer Van der Woerd eens en vraagt hiermede rekening te houden. De heer Van der Woerd vraagt verder of het College van B. en W. op de hoogte is van het feit dat Gemeentewerken be zweken zou zijn voor de bedreiging van de bewoners van onbewoonbaar verklaarde woningen die aankondigden de bekende lelijke borden zelf van de deuren te zullen afbreken als Gemeen tewerken het niet doen zou. Wet is wet zegt de heer Van der Woerd en dan Drie inwoners van Rhenen zijn af gekomen op het bericht, dat nabij het Ingense veer door twee jongens uit Eist een geraamte was gevonden. Zij heb ben tegenover de politie verklaard, dat zij in de hongerwinter van 1944 om streeks december of januari in opdracht van een officier van de Duitse Kriegs- marine het stoffelijk overschot van een omgekomen Brits militair hebben moe ten begraven. Het lijk was aangespoeld en ter plaatse verward geraakt in een STREEKPOSTDUIVEN- TENTOONSTELLING EEN GROOT SUCCES De door de Postduivenvereniging „De Luchtreizigers" in gebouw „Eltheto" georganiseerde Streekpostduiventen- toonstelling is een bijzonder groot suc ces geworden. Het aantal ingezonden duiven beliep niet minder dan 818. Niet minder dan vier keurmeesters hebben druk werk gehad met het be oordelen van het ingezonden materiaal. Naar hun mening waren er zeer veel goede exemplaren bij. Er konden 168 prijswinnaars worden aangewezen. Burgemeester Bakker verrichtte de officiële opening. De voorzitter der ver eniging heette in het bijzonder welkom de leden van het ere-comité, burge meester Bakker, wethouder Van Stempvoort en de heer L. J. J. Donders. De heer Donders hield nog een interes sante lezing over postduiven en in het bijzonder over het duiven-oog. Ook complimenteerde spreker als deskun dige de organiserende vereniging voor de uitstekende inrichting van deze ten toonstelling. Ook burgemeester Bakker hield een toespraak en uitte daarbij de wens dat Veenendaal ook in de toe komst nog eens de eer van een dergelijk grote tentoonstelling te beurt zou val len. Het bezoek aan de tentoonstelling was eveneens zeer bevredigend. Velen hebben van deze unieke gelegenheid in eigen plaats geprofiteerd. „De Lucht reizigers" kan dan ook op wel zeer ge slaagde dagen terugzien. Zaterdagavond vond de trekking van de gehouden verloting plaats. De hoofd prijs, een fiets, viel op nummer 0007 en de andere prijzen op 4e nummers 0791, 1520, 0790 eo 0452. heining in de uiterwaard langs het wa ter. De drie Rhenenaren vertoefden te zijner tijd als evacué's in Eist. Na de slag om Arnhem zijn verschil lende gesneuvelde Paratroopers de Rijn komen afdrijven. Op verschillende plaatsen werden zij opgevangen door vrijwilligers van het rode kruis. Het is natuurlijk heel wel mogelijk, dat er één of misschien wel meer ge allieerde soldaten van de luchtlandings troepen eerst later zijn gevonden en ter plaatse zijn begraven. We hebben de heren P. W. Verwoert M. en P. de Kruijf, die destijds waren ingedeeld bij de vrijwillige brandweer, om nadere inlichtingen omtrent het bovenstaande gevraagd. De heer Ver woert bevestigde, dat zij destijds de gesneuvelde militair hadden begraven. Op het graf hadden zij een heuveltje gemaakt en verkeerden in de vaste ver onderstelling, dat na de bevrijding de stoffelijke resten zouden zijn opge graven en geïdentificeerd. Vermoedelijk is het heuveltje op het graf wegge spoeld waardoor de plaats van begra ving is uitgewist. Wellicht zal de geallieerde identifi- catiedienst nog aan de hand van de ge vonden voorwerpen kunnen uitmaken, welke vermiste militair hier werd be graven. De muziekvereniging „Ons Genoe gen" zal traditiegetrouw op Oudejaars avond om kwart voor twaalf koraal muziek ten gehore brengen vanaf de trans van de Panoramamolen. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaal weg 2 - Tel. 2918 moeten die borden er op blijven. De voorzitter weet er niets van en zal bij Gemeentewerken informeren. In geen geval zou men voor dergelijke bedrei gingen op zij moeten gaan. Ten aan zien van het slopen van onbewoonbaar verklaarde woningen merkt de heer Bastmeyer (CH) op dat er bij Weder opbouw en Volkshuisvesting dan maar op het geven van meer bouwvolume voor nieuwe woningen moet worden aangedrongen als men er daar zo op gesteld is zoveel mogelijk woningen on bewoonbaar te verklaren. Dan moest u dat zelf maar eens pro beren, moedigt de voorzitter hem aan. (Gelach.) Wethouder Van Stempvoort wijst er nog op dat er alleen bouw volume voor gesloopte krotten wordt gegeven als zij eigendom van de ge meente zijn. De gemeente koopt die on bewoonbare woningen dan ook zoveel mogelijk. Wij kunnen er echter als ge meente bij de huiseigenaren niet op aandringen ze te verkopen. De Raad besluit tenslotte tot het verlengen van de ontruimingstermijn, met de aante kening dat de heer Van der Woerd te gen is. £9 Bij het punt aankoop van grond be staande uit een deel van het DOVO- terrein en een perceel bouwgrond aan het Panhuis ten behoeve van de wo ningbouw, vraagt de heer Slok (AR) wanneer nu eens een begin zal worden gem£ sl_.rr.et cf-we.anle-oocixe) den daar. De voórzitter wijst er spr. op dat nog niet alle gronden in het bezit der gemeente zijn. Er lopen nog ont eigeningsprocedures. Deze zaak heeft veel weg van annexatie(Gelach.) De heer Bastmeyer heeft in het ver leden vaak aangedrongen op het aan schaffen van een straatveegmachine en hij is dan ook het eerste raadslid dat blijk geeft van zijn dankbaarheid hier over. Wel vraagt hij zich af waarom hiertoe niet eerder werd overgegaan. B. en W. zeggen nu dat met deze machine per jaar een bedrag van 16.000 gulden kan worden bespaard op arbeidsuren. Dat is toch niet gering. De voorzitter antwoordt hierop dat dit voordeel in het verleden kleiner was naarmate de be bouwde kom kleiner was. De heer Van Ojik (CH) vindt het wel wat te gunstig voorgesteld als nu met deze machine 16.000 gulden per jaar zou kunnen wor den bespaard. Hij kan het haast niet geloven. Voorzitter „Ik kan het wer kelijk niet op een gulden na zeggen." (Gelach.) De wethouder van Openbar© Werken, de heer Ant. de Ruiter (CH) weet een nog beter antwoord op de op merking van de heer Van Ojik als hij zegt dat er voorheen nog geen straat veegmachine te krijgen was die zo goed is als Veenendaal nu in dienst gaat stellen Aan de roltrommel-vuilnisauto welke thans bij de gemeente in bedrijf is kle ven verschillende nadelen, en nu B. en W. voorstellen de tweede vuilnisauto, welke intussen nodig is geworden, weer bij dezelfde leverancier te betrekken, laat de heer Van Deelen zich wat be zorgd uit. Hij informeert of het juist is dat die leverancier nu gratis de minder j,oed functionerende onderdelen aan dt reeds in gebruik zijnde vuilnisauto zal vervangen. De heer Van Galen (CH) kan niet nalaten het bevestigende ant woord van de voorzitter nog weer te bevestigen door ondeugend op te mer ken dat onze vuilnisauto gratis een nieuw.... achtereind zal krijgen Meer serieus is de heer Van Galen als hij het voorstel van B. en W. toe juicht ten aanzien van het aanschaffen van verplaatsbare verkeerslichten. Het is zeer noodzakelijk. Toch vraagt zijn fractie zich af of het niet beter zou zijn een vaste installatie te nemen voor de kruising Hoofdstraat-Nieuweweg. De rommel op de Kerkewijk kan nog wel zolang duren. De narigheid daar begint pas. En al die tijd zou genoemde krui sing het nog zonder verkeerslichten moeten stellen. Het is daar tegenwoor dig zo gevaarlijk met die voorrangsweg. Men rijdt er maar door. Zou het niet beter zijn nu ook nog een vaste instal latie aan te schaffen? Voorzitter heeft de verplaatsbare installatie in Eind hoven in bedrijf gezien en ze voldoen buitengewoon. Men heeft daar zelfs de vaste verkeerslichten vervangen door verplaatsbare. Spr, zou er dan ook meer voor voelen twee verplaatsbare instal laties aan te schaffen. De heer Scholten is er een warm voor stander van. Het is een wonder dat er nog geen ernstige ongelukken op die gevaarlijke kruising gebeurd zijn. Be ter een stel verkeerslichten extra dan een mensenleven op het spel zetten. Wij mogen hiermede niet wachten. De heer Van Kuyk heeft bezwaar tegen twee verplaatsbare apparaten omdat daarbij steeds een agent zal moeten zijn voor de bediening. (Zie verder pagina 2.) WIJZE WOORDEN OOK DAAR De zon wil ook wel door kleine raampjes schynen. (Fr. van Eeden) ASSURANTIEKANTOOR KERKEWUK 167 -TE1.2860 -VEENENDAAL

De Vallei | 1955 | | pagina 1