Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken J Fa. J. F. TAK Joy-riding van Veenendaalse jongens eindigde met botsing Betekenis WARMTE- en KOll-fronten Waarom verdrinken er elk weer zoveel mensen? jaar MULDER Rhenen AGENDA Eist Renswoude nieuwe BRIL Ederveen ÏXleuics uit de Omgeving 30e jaargang WOENSDAG 4 JANUARI 1956 No. 1 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Al vaker een aanrijding veroorzaakt Bevestiging ds J. Vermaas Veertigjarig B B-huwelijk Weer 65 bekeuringen TAFELTENNIS Jongen met voet onder vrachtwagen Rustig OUD -en- NIEUW Zij komen in alle jaargetijden voor Betaal toch niet te veel ^ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaa! Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" In de plaatsen van verschyniug DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciaie contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Dezer dagen ontving de Veenendaal se politie uit Ede het verzoek twee knapen op te sporen, die donderdag avond in Lunteren een bestelwagen zonder verlichting hadden achter gela ten zodat een personenauto hier tegen aan gebotst was met als gevolg ernstige schade. De jongens hadden de bestuurder van de botsende auto gevraagd er geen politie-werk van te maken maar ten slotte hadden zij toch de benen geno men. Na onderzoek bleek, dat de bestel wagen eigendom was van een Veenen daalse autohandelaar. De wagen had achter het huis gestaan en de jongens wisten dat de handelaar pas 's avonds laat van de automarkt zou terug ko men. Zij dachten daardoor de gelegen heid schoon eens een autotochtje te gaan maken. Zij hadden dat al eens eerder gedaan, en hoewel de gevolgen toen minder prettig waren, konden zij nu toch de verleiding niet weerstaan. Zij kwamen echter niet ver want in Ds. J. Vermaas, beroepen door de Ned. Herv. gemeente van Veenendaal en thans predikant te Bodegraven, hoopt zondag 22 januari, 's avonds om 7 uur, in de Oude kerk aan de Markt, zijn intrede te doen. Ds. Vermaas wordt in de ochtend dienst bevestigd door ds. Harkema van Zeist. Op zondag 15 januari zal ds. Ver maas afscheid nemen van de gemeente van Bodegraven. 3195 3188 2170 2710 2310 2470 3120 2570 NIEUWE TELEFOON AANSLUITINGEN Boers, H. W., Vert. Weerstra en Co., Kaasexport, Leeuwarden, Hoofdstraat 67a. Braafhart J., Auto-Verhuur en kraamverpl., Benedeneind 63. Kleuver, M. de, grooth. bakkerij grondstoffen, J. P. C. Leinweber- straat 43. Scherrenburg, J. van, Gortstr. 14. Spies, W. F., Nieuweweg 314. Takken, A., Dames- en heren kleermaker, Chemisch reinigen, stoppen, verven, Buurtlaan O 57. Weel, W. M. van der, Bergweg 58 bis. Zetten, G. J. v., Machinale breie- rij, Pr. Bernhardlaan 11. EEN VERRASSING VAN DE BLOKPLOEG Door de blokploegleden van boven genoemd blok werd het plv. blokhoofd, de heer E. van Amerongen, die ziek is, verrast met een fruitmand. Wij wen sen de heer Van Amerongen een spoe dige thuiskomst en herstel toe. Lunteren sloeg de motor af. Deze kon den zij niet meer starten en terwijl ze bezig waren met slingeren werd de wa gen aan de achterzijde door een perso nenauto aangereden. Toen de Veenendaalse politie het verzoek om opsporing ontving herin nerde men zich hier een dergelijk ge val van de 18- en 19-jarige V. en V., die zich eveneens aan joy-riding had den schuldig gemaakt en een aanrij ding hadden veroorzaakt. Toen men deze eens aan de tand ging voelen bleek het meteen raak te zijn. Een dubbel en wellicht duur proces verbaal was het gevolg. Door de blokploegleden van blok 4 en 12 was het plan opgevat de viering van het 40-jarig huwelijk van de heer en mevrouw J. Gijsbertsen niet onge merkt door de B.B. voorbij te laten gaan. Door deze B.B.-leden wordt van het oefengeld een weinig afgestaan in een spaarfondsje voor verschillende doeleinden. Is er iemand ziek, opgeno men in een sanatorium of ziekenhuis, dan wordt uit dit fondsje wat gestuurd. Een en ander is zeer bevorderlijk voor de onderlinge binding. Ook met dit 40-jarig jubileum werd het echtpaar een cadeau aangeboden door het blokhoofd, de heer A. van de Bovenkamp. Door bijzondere omstan digheden was het P.H.B.B. verhinderd om bij dit feest aanwezig te zijn. Vanzelfsprekend was de fotograaf aanwezig om het heuglijk feit vast te leggen. DIT JAAR 87 GEZINNEN ONDER DAK Zes gemeentewoningen aan de Es doornlaan zijn opgeleverd en inmid dels betrokken. Er zijn er thans 55 in aanbouw aan Esdoornlaan, Eikenlaan, Julianastraat en Nieuwe Veenendaalse- weg. In Eist werden de funderingen gelegd voor 26 woningen. Van het com plex 55 komen er waarschijnlijk in deze maand nog 12 gereed voor bewoning. De rest in de maanden februari tot en met mei. Wanneer alles klaar is zullen er weer 87 gezinnen zijn geholpen aan woonruimte. SPAARRESULTATEN UIT RHENEN Aan het postkantoor te Rhenen en het daaronder behorende ressort werd gedurende de maand december 1955 ingelegd f 50.922,42 en terugbetaald f 21.089,31. Aan de nutsspaarbank werd over de zelfde maand ingelegd f 46.493,11 en terugbetaald f 22.392,47. Tijdens de in de laatste week van het oude jaar gehouden verscherpte ver keerscontrole werden wederom niet minder dan 65 bekeuringen uitgedeeld wegens overtredingen van de verkeers- wetgeving. Misschien valt uit dit aantal af te leiden dat de weggebruikers in Vee nendaal wat meer op hun teilen gaan passen, want het zijn er geen 90 meer zoals de laatste tijd wel is voorgeko men. Maar 65 is toch nog wel wat te veel. De uitslagen van de laatste wedstrij den in de meeste afdelingen zijn: le kl. A. P.T.T. 1 Swift4—6 2e kl. C. Ritac 3 R.T.C. 1 5—5 3e kl. E. Ritac 4 Swift 3 6-^4 4e kl. H. Kr. en Vr. 3 Hollandia 2 2—8 PPQ 4P Irl P Hollandia 3 V.S.W. 42—8 Ritac 7 Panter 391 R.T.C. 4 Swift 7 2—8 Swift 7 Sorry 3 55 Swift 6 R.T.C. 4 9—1 Het programma voor woensdag: Res. 4e kl. C. Kr. en Vr. 4 Swift 7 Swift 6 Sorry 3 Gistermorgen reed een vrachtwagen welke zand vervoerde van de Kerke- wijk naar de Pelikaanstraat bij laatst genoemde straat achteruit om achter een woning zijn lading te lossen. De wagen reed daarbij over stalen platen om het wegzakken van de wielen te voorkomen. Twee jongens die op het betreffende terrein aan het spelen waren kwamen op het idee op een treeplank van de achteruit rijdende wagen te gaan zit ten. Alles ging goed totdat één van de platen door de zware vracht opwipte en de 11-jarige Hendrik van Sch. er met zijn voet achter bleef haken. Hij werd van de treeplank afgetrokken en gaf meteen een schreeuw. De chauffeur van de wagen hoorde dit en stopte. De wagen was toen echter al met een voorwiel over een voet van de jongen gereden. Dokter Engel verleende de eerste hulp en constateerde dat de voet ern stig gekneusd was. Hier bleek weer, hoe gevaarlijk dergelijke spelletjes zijn. OPRUIMING EN ZOEKGERAAKTE FIETSEN Het was maandag, vooral in de Hoofdstraat, dat regelmatig weer een groot aantal dames naar hun fietsen liep te zoeken. Nu doet dit verschijnsel zich in meer dere en mindere mate voor al naar ge lang het meer en minder druk is in onze winkelstraten. Maandag begon in alle hevigheid de opruiming en het was erg druk. Er werd weer met zoveel ambitie gewin keld dat vele dames er absoluut niets van merkten, dat zij, uit de winkel ge komen, op een andermans fiets naar huis reden. Het gebeurde wel dat een dame met een anders fiets een paar winkels verderop reed en dat daar weer een andere dame zich over het karretje ontfermde en er op naar huis reed. Men begrijpt dat hierdoor een niet meer te ontwarren kluwfn ont staat, en het zal dan ook wel weer even duren eer alle fietsen weer hun ba sis zijn teruggekeerdv MARKTBERICHTEN Op de wekelijkse biggenmarkt waren 70 biggen aangevoerd. Er werden prij zen besteed van 36,tot 50,per stuk. Handel matig. Op de wekelijkse eiermarkt werden dinsdag aangevoerd 140.000 eieren. De prijzen varieerden van f 12,tot f 14, per 100 stuks. Handel traag. ii li I Vrydag 13 januari (In geb. Eikenlaan) VARA- feestavond o.a. met medewer king van „The Ramblers". Luxor theater Heden woensdag en morgen donderdag de film „There's no Business like show Business". ïl Iiiiwt 'iii'ui wil"' hi mini iiiiii him mini in 'illinium mi Milium ui mmiinMiiiiiiiiii'-MiiiiHiHiWimiiiiiiiimiiiiiiMiiiiiiwiMiiiiimiii In tegenstelling tot de Residentie, is de viering van Oud-en-Nieuw in Vee nendaal bijzonder rustig verlopen. Op Stichts-Veenendaal behoefde ner gens te worden ingegrepen en op Gel ders was het slechts in één geval dat politie-assistentie werd ingeroepen, nl. toen G. en W. daar in handgemeen raakten. Omstreeks 2 uur 's nachts raakte W., die bij G. op visite was dermate opge wonden van de „Nieuwjaarsdrank" dat hij G. begon te treiteren. W. werd toen van het erf afgewerkt en kreeg daarbij een tik op zijn neus. Deze tik kwam nogal stevig aan, want dokter Engel liet de man naar het Juliana-zieken- huis overbrengen omdat het neusbeen gebroken was. WIELRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN Op Nieuwjaarsdag had op de Rijks straatweg, ter hoogte van de Steen fabriek Timmermans een aanrijding plaats tussen een personenauto uit Mouri.k en de wielrijder F. van Nieuw- amerongen alhier. Vermoedelijk door een kuil in de weg verloor de bestuurder van de uit de richting Amerongen komende auto de macht over zijn wagen, welke met een zwaai naar het linker weggedeelte reed. De heer Van Nieuwamerongen werd 'op het fietspad gegrepen en tegen het wegdek gesmakt. Nadat dokter Kars uit Amerongen geneeskundige hulp had verleend, werd, het slachtoffer met een hersenschud ding naar zijn woning vervoerd. NIEUWJAARSRECEPTIE TEN GEMEENTEHUIZE Traditiegetrouw werd ten gemeente huize in de ochtenduren van '2 januari een Nieuwjaarsbijeenkomst belegd voor het secretariepersoneel. Het woord werd gevoerd door de burgemeester, de gemeentesecretaris en de gemeente architect. Ook de gemeentewerklieden kwamen bijeen en wel in het gebouw aan de Molenstraat, waar het woord werd ge voerd door de burgemeester, de heer W. Klaassen, wethouder van Publieke Werken en de gemeente-architect. We derkerig werden de beste wensen uit gewisseld. „Bij IJsland is een depressie aange komen, waarvan het warmtefront over De Britse eilanden naar ons land trekt. Daarbij wordt belangrijk zachtere oceaanlucht van omstreeks negen gra den Celsius naar ons land getranspor teerd." Zie hier een passage uit het weeroverzicht zoals dit Tweede Kerst dag 's morgens door het K.N.M.I. werd verstrekt. Nu zal het vele getrouwe lezers en luisteraars van het „weerbericht" wellicht nog niet recht duidelijk zijn, wat men onder warmte- en koufronten verstaat. De naam front wordt ook in oorlogs tijd gebezigd en geeft de scheidingslijn aan tussen twee verschillende leger machten. Eigenlijk moet men het weerge- beuren, zoals zich dat in de onderste lagen van onze dampkring afspeelt ook vergelijken met een eeuwig voort durende strijd tussen luchtmassa's van verschillende origine en met verschil lende eigenschappen. Wanneer een oceaandepressie van de Oceaan naar West-Europa beweegt, VIJF EN VIJFTIG JAAR BIJ DEZELFDE FIRMA Na 55 jaren van onafgebroken dienst bij de firma Timmermans, steenfabriek alhier, legde de heer J. van Dalen Sr. thans het werk neer. Bij het afscheid werd de heer Van Dalen door de directie toegesproken en een enveloppe met inhoud overhandigd. GEMEENTELIJKE WALSMACHINIST NAM AFSCHEID De functie van „walsmachinist" heeft- niets met dansen te maken. Walsma chinist was de heer J. H. van Daalen, die wegens het bereiken van de 65- jarige leeftijd, de dienst van gemeen tewerken op 31 december 1955 ging verlaten. Dit afscheid kreeg een offi cieel tintje door de aanwezigheid van de wethouder van publieke werken, de gemeente-architect en de gemeente secretaris. Het voltallige personeel van de dienst van publieke werken was in de bovenzaal van het gebouw aan de Molenstraat aanwezig. Wethouder W. Klaassen bracht, de scheidende functionaris dank voor de vervulling van 38 jaren trouwe dienst en memoreerde, dat de heer Van Daa len de opgang van de gemeente van wel zeer nabij had meegemaakt. De gemeente-architect, de heer N. Souwerbren, bood als geschenk een ta felkleed aan, dat door hem onder dank zegging voor de prettige samenwer king namens de gehele dienst werd overhandigd. Als derde spreker trad naar voren de heer G. Anema, hoofd van de Mulo- school, dië de heer Van Daalen dank bracht voor de werkzaamheden ver richt in diens kwaliteit van stoker van de centrale verwarming zijner school en hem sigaren aanbood. Ook de heer B. Klaver voerde nog als direct-op- zichter het woord. Onder het genot van koffie met koek, een sigaar en een apperatief, aange boden door de heer Van Daalen, bleef men nog enige tijd gezellig bijeen om dit afscheid van de walsmachinist te vieren. De heer Van Daalen sprak ten slotte een dankwoord. GELUK BIJ EEN ONGELUK „U zult maar een van de weinige mensen zijn, die met plezier naar een zitting van de politierechter komen. U moogt van geluk spreken, als ik zie wat er van uw vrachtauto is overge bleven na die bewuste aanrijding een hoopje onherkenbare diggels dan moet ik zeggen, dat u als door een wonder aan de dood zijt ontsnapt." Aldus begroette de Utrechtse politie rechter de 26-jarige pluimveehouder J. C. v. V. uit Renswoude, die zich maandag voor hem moest verantwoor den wegens het met een vrachtauto in gevaar brengen van het spoorwegver keer. Strompelend op een stok en een zijner voeten moeizaam meetrekkend, had de betrokkene niet zonder moeite zich voortgesleept voor de balie van de rechtstaal. Een en ander gevolg van een botsing welke de jongeman op 24 augustus j.l. op een onbewaakte over weg nabij de Zwarte Brug had gehad met een electrische trein op het baan vak Utrecht-Arnhem. In de ochtend, omstreeks negen uur, was hij met zijn vrachtauto over de Parallelweg gereden en had een zijweg ingeslagen met de bedoeling een be zoek te brengen aan een over de lijn gelegen boerderij. Hoewel het zicht ter plaatse niet ongunstig was, had hij een uit de richting Utrecht komende trein niet bemerkt, ofschoon deze nabij de overweg signalen gaf. De auto werd door de trein in volle vaart gegrepen; de bestuurder, door het dak van de cabine geslingerd, kwam dertig meter voorbij de plaats van aanrijding in een perceel klaverland terecht, maar bleek op enkele lichte schaafwonden en een ontwrichte voet na ongedeerd. De auto, niet verzekerd, werd finaal in puin ge reden. Achteraf bleek, dat de bestuur der nog niet in het bezit van een rij bewijs was. Gelet op de schade, door de gedu peerde aan lijf en wagen geleden, wilde de Officier mild zijn in zijn eis, daar de betrokkene z.i. door het gebeurde al zwaar was gestraft. Derhalve eiste hij f 60,boete, subs, vijftien dagen hechtenis. De politierechter maakte er veertig gulden of tien dagen van. In oktober maakten 30 man van de Amsterdamse Reddingsbrigade een reisje naar het Duitse Solingen. Daar, in een groot zwembad, gaven zij een demonstratie van het reddend zwem men. De clou was, dat eerst getoond werd hoe het niet- en daarna hoe het wel moet. „Kijk", zegt instructeur De Haan, „als er een drenkeling te water ligt, is het verkeerd wanneer de redder zo plompverloren een duik neemt. Vaak komt hij dan zo terecht, dat hij moet zoeken waar het slachtoffer gebleven is, trekt hem aan een arm of been mee en dan zie je als resultaat een hijgende en puffende redder, die de drenkeling aan zijn benen uit het water sjort. Dat is absoluut fout." „Hoe moet het dan wel?" is onze vraag. „Zo", onderwijst de instructeur. De candidaat-redder neemt een hurkduik en springt recht op z'n doel af. Is het slachtoffer in dit geval een instruc teur, om te voorkomen dat er meege- zwommen wordt, onrustig, dan past de redder een der bevrijdingsgrepen toe; daarna pas gaat hij over tot de zgn. vervoersgreep. Ik wil u er wel een paar noemen: kopgreep, bovenarm- greep, de polsgreep, de Nelson en de zeemansgreep. De candidaat-redder is echter nog niet klaar. Hij moet nog popduiken en o.m. een flinke afstand zwemmen, ook gekleed. Wil hij eventueel zelf instructeur worden dan moet hij nog drie examens afleggen en het eenheidsdiploma Oranje Kruis bezitten. Wist u dat het A.R.B. diploma voor mannen van de politie en de brand weer verplicht is? Tegenwoordig wordt ook de jeugd van 1216 jaar ge oefend in het reddend zwemmen. Per jaar zijn het er 55 60, die het zgn. jeugdbrevet halen. En met de ouderen, die inzien hoe belangrijk het is om een ander van de dood te kunnen redden, groeit het aantal tot 257 per jaar. Acht tien weken krijgen de mensen les en dan beoordeelt de instructeur of ze al „examenproef" zijn. „Er is grote liefde voor 't vak", zegt instructeur De Haan. Tot het werk van de leden der A.R.B. behoort ook het begeleiden van boot tochten, vooral wanneer daar kinderen bij zijn. Op zulke tochten komen o.m. pop- duiken, en estafettes ter sprake, terwijl er ook 150 m gekleed zwemmen op 't program staat, de laatste 25 meter met drenkeling. Er worden medailles uitge reikt en wisselbekers De bondsstranddag is altijd een eve nement. Amsterdam sluit zich aan bij Bloemendaal en het is de kustwacht, die demonstraties geeft van redden met de ton, lijnen, haspels enmet heli copter es. En verder is er de sportweek (Zie verder pagina 2.) Het is altijd de moeite waard bij ons prijsopgaaf te vragen bij het aanschaffen van een REPARATIES - VLUG - BILLIJK Hoofdstraat 106 - Telefoon 2576 VEENENDAAL Ziekenfonds leverancier dan voert zij aan haar zuidflank een hoeveelheid zachte lucht mee en zuigt aan de achterzijde koude lucht aan. Wanneer er, in welk jaargetijde ook, van een „warmtefront" wordt gespro ken dan wil dit zeggen dat er een luchtstroom ons land nadert waarin de temperatuur enkele graden hoger ligt dan die waarin wij ons op dat moment nog bevinden. Zodra het warmtefront met enige regen is gepasseerd gaat de temperatuur stijgen. In de winter soms van beneden het vriespunt tot 5 a 8 graden boven het vriespunt. Een warmtefront is iets anders dan een warmtegolf. Daarvan spreekt men wanneer zich een periode met voor de tijd van het jaar zeer hoge tempera turen voordoet. In de zomermaanden spreekt men dan liever van een hitte golf, een benaming, die in de lente, herfst en winter minder goed op zijn plaats is. Een warmtefront behoeft niet te be tekenen dat het zeer zacht of zeer warm gaat worden. Het betekent alleen dat wij in een luchtstroming komen, welke enkele graden warmer is. Zodra het warmtefront is gepasseerd liggen wij in een zgn. „warme sector", waarin veel bewolking en ook nu en dan regen of motregen voorkomt. Tweede Kerst dag was hiervan een voorbeeld. Ook waait er een vrij krachtige Zuidwes tenwind. Deze toestand duurt totdat het „koufront" nadert. Wanneer er ge sproken wordt over een koufront dan wil dit zeggen, dat er een koudere luchtstroom op komst is. Zodra het koufront passeert, ruimt de wind; de lucht klaart op en er vallen enkele buien en de temperatuur daalt. Een koudegolf is evenals een warmtegolf iets anders. Van een koudegolf spreekt men wanneer er voor de tijd van het jaar zeer koude lucht wordt aange voerd. Maar een koufront kan ook in de zomer voorkomen al daalt de tem peratuur maar van 25 tot 20 graden C. (dan is het nog lekker weer) maar de aangevoerde lucht is kouder dan die waarin wij ons voordien bevonden. Warmte- en koufronten zijn dus schei dingslijnen tussen koude en zachte luchtmassa's, ook al verschillen de tem peraturen soms niet meer dan 2 tot 4 graden, in enkele gevallen echter ook 8 a 10 graden. (Nadruk' verboden.) UITGEBREID Met ingang van 1 januari 1956 zal de adspirant H. Heij te 's-Gravenhage worden toegevoegd aan de groep Rhe nen van de Rijkspolitie. 420 415 419 NIEUWE TELEFOON AANSLUITINGEN Bos, E., landbouwer, Arnh.weg 6. Brandhof, H. van de, Schalm 11, Renswoude. Steenbeek, G., Schansweg 4. EDE. Dat de politie te Ede haar taak zonder aanzien des persoons vervult bleek op de laatste zitting van het kantongerecht te Wageningen, waar vier bestuursleden van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer uit Ede achter het beklaagdenhekje moesten plaats nemen omdat zij vorig jaar tij dens de toeristenweek 's avonds na sluitingstijd in een café waren aan getroffen. Het delict werd gepleegd op een za terdagavond na afloop van een uitvoe ring in het openluchttheater. De heren voerden tot hun verdediging aan, dat deze uitvoering was onderbroken door een regenpauze, zodat het wat later werd, dan men had verwacht. Na afloop hadden de bestuursleden de medewerkers aan het programma een consumptie aangeboden en terwijl zij bezig waren met de ober af te rekenen, werden zij verbaliseerd. Dit excuus werd door de kantonrech ter in zoverre aanvaard, dat hij elk der „verdachten" slechts de minimumboete van 0,50 oplegde. Hetgeen vlot aan de griffie werd betaald LUNTEREN. Naar thans is gebleken zijn de acht eenden uit de vijver in het Buurtbos niet gestolen, zoals aanvan kelijk werd vermoed. Deze eenden wa ren n.l. het eigendom van een parti culier, die ze in overleg met het VVV- bestuur tijdelijk had afgestaan om de vijver een aardige stoffering te geven. Zo tegen de feestdagen achtte hij het tijdstip gunstig om de dieren van de hand te doen en daarom gaf hij op dracht, ze te vangen. Deze opdracht werd uitgevoerd zonder dat het be stuur van de VVV hiervan op de hoog te werd gebracht. Vandaar, dat men aanvankelijk aan diefstal dacht. WIJZE WOORDEN KERSTGEDACHTE Was Christus duizendmaal in Beth lehem geboren, en niet in u, gy zijt toch voor eeuwig verloren. (Angelus Silesius.) Kunstmatige ademhaling, een werk, dat vaak uren inspanning kost. Maar wat een voldoening, als de drenkeling eindelijk de ogen opslaat Hier ziet U hoe de kopgreep toegepast wordt. Op deze manier kan de redder zonder al te veel moeite het slachtoffer aan wal brengen. KERKEWIJK 167 -TE1.2860 -VEENENDAAL

De Vallei | 1956 | | pagina 1