BRIL RECEPT BLOEMINK Veenendaal De loop der be volking 1938-1954 Rensteoude Rhenen Bij de gezellig brandende haard. Het is Uw recht Ritmeester Tafeltennis Tournooi Gevaarlijke binnenbrand KOOPT KINDERZEGELS Officiële Bekendmaking De Meester in Optiek is ü|L|$ OPTlCli Waarom verdrinken zoveel mensen De broederschap der bronzen draak Het komende U.S*0-' concert in Rhenen Om uiterste nauwkeurigheid te eisen van Uw opticien bij de uit voering van Uw Kies de opticien, die 't nauw keurig doet, BRILLENSPF.CIALIST Onderaan de markt Veenendaal Telefoon K 8385-2764. A.s. zaterdag 7 januari hoopt Ritac haar zesde tournooi te houden in de cantine van de Ritmeester Sigarenfa brieken, Kerkewijk 115, alhier. In tegenstelling met voorgaande ja ren is de inschrijving geheel openge houden. Van 12 verenigingen uit Vee nendaal en omgeving kwamen de in schrijvingen binnen. In totaal zullen 90 personen deelnemen, waarvan 55 in dubbele klassen hebben ingeschreven. Gespeeld wordt in Overg. kl., eerste kl., tweede kl., derde kl., vierde kl. en da mes kl. Er worden 190 wedstrijden ge speeld. De tournooicommissie bestaat uit Mej. A. Hardeman, de heer W. Kroes- berg enen de heer N. de Waal, tour- nooileider. Als bondsgedelegeerde zal de heer P. J. Scheffer uit Ede optreden. De wedstrijden vangen om half drie aan. De toegang is vrij. Hedenochtend omstreeks 11 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand by de Fa. Schimmel, v.h. Hof land, aan de Kerkewijk. De brand was ontstaan doordat de bewoners door de drukte in de winkel even vergeten waren dat boven op een slaapkamer een grote straalkachel was blyven branden. Door de hitte had een bed vlam ge vat, terwijl ook de omgeving van het ledikant reeds schroeide. Toen men een brandlucht rook ging men direct naar boven. Het brandende bed werd naar buiten gegooid en de rest wist men met water te blussen. De brandweer, welke snel ter plaat se was, behoefde toen geen dienst meer te doen. Er ontstond vooral veel wa terschade. GESLAAGD Voor het diploma engelse conversatie slaagden dezer dagen te Den Haag de heren J. van de Bovenkamp, P. Gaas beek en J. de iRdder. De examens werden ingesteld door de bij K.B. goedgekeurde Vereniging van Leraren. De geslaagden werden opgeleid door het handels instituut Van Rijswijk te Veenendaal. TWEETAL CHR. GER. KERK In de vacature van ds. R. Slofstra werd op het tweetal geplaatst ds. J. P. Geels te Haarlem en ds. C. Noorder- graaf van 's-Gravendeel. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Van 20 dec. 1955 t.m. 2 jan. 1956 werden aan het bureau van politie de volgende voorwerpen aangegeven als gevonden: 1 muntbiljet f 2,50; 1 munt biljet f 1,1 ballpoint; div. handsch. en wanten; 1 motorhandschoen; 1 bood schappentas; 1 houweel; 1 rode heren- portem. m. inh.; 1 br. damesportem. m. inh.; 1 zw. lederen portem. m. inh.; 2 br. lederen scshakelriemen; 1 speel goedauto; 1 grote moersleutel; 1 rood geruit kinderhandtasje; 1 kindermuts je; 1 p. grijze sokken; 1 speld m. dob belsteentjes; 1 juten boodschappentas; 1 geruite paraplu; 1 bl. wind jak. Verloren: 2 beige kinderportem. m. inh.; 3 rode damesportem. m. inh.; 1 br. damesportem. m. inh.; 1 d.bl. portem. m. inh.; 1 br. herenportem. m. inh.; 1 br. lederen portef. m. inh.; div. hand schoenen en wanten; 1 p. br. motor wanten; 1 groene damesmantelceintuur; 1 r.br. kinderschoentje; 1 pakje m. vi trage; 1 schoolrapport t.n.v. J. W. Hen- sen; 1 streng rose imitatieparels; 1 étui m. rijbew. en bel.kaart; 1 rode dames- regenmuts; br. rijwieltassen m. inh.; 1 vulpotlood „Pelikan"; 1 gele gebr. da mesmuts; 1 detectiveroman; 2 auto wieldoppen; 1 zilveren armband; munt biljetten van f 2,50 en f 1,1 rode autostep. ANALFABEET OF HANDIGE JONGEN? De rijkste zakenmensen van Ecuador Syriërs, zijn analfabeten. Voor zo vei ze de tijd daarvoor vinden, kunnen ze in het Spaans zeer behoorlijk brieven dicteren, maar zelf kunnen ze noch lezen noch schrijven. Er zijn echter ook mensen in Guaya quil de belangrijkste havenstad van deze republiek, rijk aan koffie, cacao, bananen, citrusvruchten, enz. die over het geval heel anders denken. Volgens hen zijn deze grote heren zó slim dat zij het beter vinden, zich van van de domme te houden. Wanneer men zegt dat men analfabeet is, kan men zich veel onaangename lectuur besparen, zonder dat er nadelen tegen over staan. Want men kan zich over elke afstand met wire- of taperecorder verstaanbaar maken. Ook kan men zijn telefoonaansluiting met dergelijke ap paraten laten samenwerken. Enfin, mocht de gehele wereld uit millipn- nairs-analfabeten bestaan, dan zou het voor bepaalde industrieën, die wij on der het collectief van telecommunicatie- middelen willen samenvatten, zo kwaad nog niet zijn. wei, dat uren kan duren. Ziezo, denkt de redder, gauw m'n jasje en m'n fiets terug en even naar huis, wat schoons aantrekken. Wist u dat heel wat red ders hun fiets tevergeefs zochten en de portefeuille uit hun jasje verdwenen was? Maar gelukkig nemen de redders het risico. De leden sturen een kaart naar de A.R.B., en vermelden zo nauw keurig mogelijk hun taak. Wist U dat er bij zijn, die reeds 11 maal iemand gered hebben? Eens per jaar komen de redders bij elkaar, ook die geen lid zijn, en dan worden ze naar behoren gehuldigd. Wat aanleiding geweest is tot het op richten van de A.R.B.? Wel, in het jaar 1917 zonk in de Amstel een schuit, waarbij gelukkig de bemanning gered werd. Vier van de redders waren lid van de IJ.D.K.A.Z. en de Dolfijn. Ze be sloten met elkaar een brigade in het leven te roepen. Nu is de A.R.B. uit gegroeid tot een bekende organisatie met 2500 leden. VERORDENING OP HET HOUDEN VAN WARENMARKTEN Burgemeester en wethouders van Rhenen brengen ter openbare kennis, dat overeenkomstig artikel 203 der ge meentewet met ingang van heden ge durende drie maanden op de gemeente- meente-secretarie (afdeling algemene zaken) ter lezing ligt de door de ge meenteraad bij besluit van 29 novem ber 1955 nr. 9 vastgestelde verordening tot wijziging van de verordening op het houden van warenmarkten. Rhenen, 31 december 1955 Burgemeester en wethouders voornoemd, L. Bosch v. Rosenthal De secretaris, Th. v. d. Willik De mode is in BrillenlandHebt U ook al eens zo'n moderne Bril gepast? Speciaalzaak - Hoofdstraat 51 Uit een dezer dagen verschenen pu- blikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat de bevolking van Nederland op 1 jan. 1955 10.680.023 zielen bedroeg. Gedurende en na de tweede wereldoorlog is zij in totaal met bijna 2 miljoen zielen toegenomen, d.w.z. met ongeveer één vijfde van de bevolking op 1 januari 1940. Voor deze aanwas van de bevolking is het geboorteoverschot steeds van overwegende betekenis geweest. De veranderingen in dit geboorte overschot zijn vooral bepaald geweest door de geboorte, inzonderheid in de na-oorlogse jaren. Ook thans is het aantal geborenen per jaar nog hoger dan vóór de oorlog, nl. ongeveer 230.000 tegen rond 180.000 en relatief 22 tegen 20 per 1.000 inwoners. Het huidige ho gere cijfer is voornamelijk gevolg van een hogere huwelijkssluiting. De huwelijksvruchtbaarheid, d.w.z. het aantal levendgeborenen per jaar Der 1.000 gehuwde vrouwen van 2049 iaar, is echter zowel in totaal als voor de gehuwde vrouwen in de afzonder lijke leeftijdsgroepen weer nagenoeg tot het vooroorlogse niveau gedaald. Naast de invloed van de geboorte op het geboorteoverschot kan nog die van de sterfte worden genoemd. Reeds in 1946 was het sterftecijfer, na een be langrijke stijging gedurende de oorlogs- iaren, weer tot het vóóroorlogse peil, nl. rond 8,5 °/o, gedaald. Sindsdien heeft de daling zich voortgezet en gedurende de laatste jaren beweegt het sterfte cijfer zich rond de 7,5 Van deze gunstige ontwikkeling van de sterfte hebben in alle leeftijdsgroepen, met uitzondering voor die van 70 jaar en ouder, de vrouwen meer geprofiteerd dan de mannen. Ook de huwelijkssluiting is tijdens en direct na de oorlog beinvloed geweest door de bijzondere omstandigheden. De oorlogstoestand heeft eerst stimulerend en later belemmerend gewerkt op de huwelijkssluiting. Na de huwelijkshausse in 1946 en 1947 zijn de huwelijkscijfers boven die van de vóórorlogse periode gebleven. Het is gebleken, dat tegenwoordig meer huwbare personen tot een huwelijk komen, en eveneens dat onder de jon geren meer wordt gehuwd dan vóór de oorlog. Het aantal echtscheidingen is gedu rende de oorlogsjaren in vergelijking met vóór de oorlog geleidelijk toegeno men en ondanks een daling na een maximum in 1946 van 51 echtscheidin gen per 10.000 echtparen, is de echt scheidingsfrequentie tot dusverre nog steeds hoger dan in de vóóroorlogse jaren: in 1954 24 echtscheidingen per 10.000 echtparen tegen 18 in de jaren 1938 en 1939. Iri de beschouwde periode 19381954 heeft de buitenlandse migratie vrijwel steeds een bevolkingsverlies opgele verd, behoudens in 1946 en 1950, toen sprake was van een vestigingsoverschot voornamelijk door repatriëring uit In donesië. Het vrij hoge emigratieover schot in de jaren 19511954 bedroeg ongeveer 20% van het geboorteover schot in deze periode. De binnenlandse migratie is nog steeds van geringere omvang dan vóór de oorlog. Voor de noordelijke provin cies en Zeeland levert deze binnen landse trek een bevolkingsverlies op, terwijl de westelijke en centraal ge legen provincies en gedurende de laat ste jaren eveneens Noordbrabant en Limburg hun bevolking mede door ves tigingsoverschotten uit andere provin cies zagen toenemen. BEROEP AANGENOMEN Zaterdagmorgen heeft ds. W. Hop, Ned. Herv. predikant alhier, besloten het door hem ontvangen beroep naar de Ned. Herv. Gem. van Nieuwe Tonge aan te nemen. LEDENVERGADERING „ONS GENOEGEN" Donderdagavond om 8 uur wordt in het repetitielokaal van de muziekver eniging „Ons Genoegen" een algemene ledenvergadering gehouden. O.m. vindt een bestuursverkiezing plaats en zal een bespreking worden gehouden over de te houden uitvoeringen en de ver toning van „De film van Renswoude". J.V. KOOS NIEUW BESTUURSLID In haar gewone ledenvergadering van maandagavond j.l. koos de Ned. Herv. Jongelingsvereniging „Immanuel" een nieuwe bibliothecaris. Na drie stem mingen werd tenslotte de heer W. van Ginkel benoemd. Tevens werd besloten in het laatst van deze maand een uit voering te geven in samenwerking met de Ned. Herv. Meisjesvereniging „Dor cas". STEVIGE NEDERLAAG De Biljartvereniging „Renswoude" speelde dinsdagavond een uitwedstrijd tegen „B.V.R." uit Rhenen. Ook in deze wedstrijd was het gemiddelde over het algemeen niet hoog en de alleszeggende 08 nederlaag was verdiend. Als het eerste team zo doorgaat zal het spoedig van één van de bovenste plaatsen naar het hoekje waar de klappen vallen ge drukt worden. De persoonlijke uitslagen luiden: H. P. van Noort J. Vink 20 H. Albers C. Vink 2—0 C. Albers C. de Fluiter20 B. v. Ommeren G. v. d. Kaa 20 ZENUWEN EN ZIEL De theorie van Plato omtrent de ziel van de mens is niet in vergetelheid ge raakt. Zijn leer had echter slechts nog betekenis van uit cultuur—historisch oogpunt. Plato, die zijn tijd in dit op zicht ver vooruit is geweest, heeft ge durende vele eeuwen de psychologie en zoals nu eerst blijkt ook de phy- siologie bevrucht. De Zwitserse professor Hees, die in verband met zijn onderzoekingen over de physiologie van het menselijke ze nuw-stelsel de Nobelprijs verwierf, heeft verklaard, dat er een duidelijke verbindingslijn loopt tussen het resul taat van zijn onderozekingen en de stellingen van Plato. (Vervolg van pagina 1.) die altijd grote belangstelling onder vindt. EENS PER JAAR WORDEN DE REDDERS GEHULDIGD Of er nog veel mensen uit het gracht en kanaalwater gered worden? Jazeker. Zodra het maar even mooi warm weer is, betekent dit voor de mensen van de Redding Maatschappij: opletten. O, die gevaarlijke kanalen, en de zee, die nooit te vertrouwen is! Ieder jaar worden er weer honderden slachtoffers gemeld. En hoeveel waren daarbij, die niet eens zwemmen konden? Ook in de stad gebeurt het nog altijd dat er mensen in de gracht terecht ko men. En wie nu maar vlug z'n jasje uittrekt en z'n fiets neergooit en ze achterna springt, heeft wel kans om de drenkeling veilig aan wal te brengen. Soms moet kunstmatige ademhaling toegepast worden, een inspannend kar- (58) Er hangt een diepe stilte in het grote ver trek van het koninklijke slot. In het midden van de zaal, in het matte licht van de zwakke herfstzon, dat door de hoge boogramen naar binnen valt, zitten twee mannen in diep gepeins over een schaakbord gebogen. Een van hen, een monnik in een ruime, kemelharen pij gehuld, verzet een der stukken. Zijn tegenspeler, een oude man, wiens zware, golvende haardos en sneeuwwitte baard hem een koninklijk voorkomen geven, bestudeert enige ogenblikken de nieuwe situatie op het schaakbord en richt dan langzaam het hoofd op tot de monnik. „Ik vree», dat ge gewonnen zult moeten geven, sire," zegt deze op meewarige toon; „de koning kan geen kant meer heen„Inder daadinderdaad," mompelt de grijsaard, „ge spreekt daar een wijs woord, broeder Stefanus, de koning kan geen kant meer heenmijn reis is bijna ten einde, mijn geest verzwakt, gelijk mijn lichaam.... de kaars is opgebrand en moet dus doven„Maar mijn vorst, vanwaar deze som bere denkbeelden," werpt de monnik tegen, „omdat ge na een schaakpartij verloren hebt? Dat be tekent toch niet dat uw geestvermogens achteruit gaan!" „Laat ons er liever over zwijgen," zegt de oude koning met een afwerend handgebaar. „Ik heb nog één belangrijke taak, alvorens ik het moede hoofd mag neerleggen. Morgen, tijdens het tournooi der edelen, moet ik een van mijn zoons, Balthazar of Angelo, tot mijn opvolger op Napels' troon kie zen. En het zal de moeilijkste taak zijn, die ik ooit te vervullen kreeg„Moge uw wijsheid u leiden bij die belangrijke keuze," klinkt eensklaps een heldere stem van het einde der zaal.... Ver rast rijst Koning Lorenzo uit zijn zetel op. „Mijn zoon Prins Angelo en heer Aram van Barranca," roept hij verheugd. (Wordt vervolgd.) o FRANSE VERKIEZINGEN voor de Nationale Vergadering op 2 januari 1956 o Te Louviers, Departement de l'Eure, heeft Pierre Mcndès-France, voorzitter van het Front Républicain en eerste Vice- Voorzitter van de Radicaal-Socialis tische Party, zyn stem uitgebracht. o RHENENSE SCHAKERS ZETTEN HET NIEUWEJAAR GOED IN Het tweede tiental van de Rhenense Schaakclub heeft het nieuwejaar goed ingezet. De competitiewedstrijd tegen Het Paard 2 uit Nijmegen, maandag avond gespeeld in hotel Laheij, werd door onze stadgenoten gewonnen met 5Vï41/2. De volledige uitslagen waren als volgt: Rhenen 2 Het Paard 2: Mr. J. Deen BragonjeVaVa M. ter Haar Polak V»Va G. A. v. d. Laan Zwiers10 B. van Doorn Droog 10 H. Spaan Hilferink V»Va C. J. Coops v. d. Kraats01 H. Rijkse Van Ginkel01 P. G. v. Dam Vos10 J. C. P. Hessing Van Manen 10 H. W. van Dam Bollee 01 KORAALMUZIEK „ONS GENOEGEN" OP DE BAND De muziekvereniging „Ons Genoe gen" bracht traditiegetrouw koraal- muziek ten gehore op Oudejaarsavond vanaf de trans van de Panoramamolen. In de molen is het volledige programma op de band opgenomen en de gehele week nog te beluisteren. Het zal vooral voor de muzikanten aardig zijn zichzelf te kunnen horen spelen. Er werden vijf nummers ten beste gegeven, w.o. „Dankt, dankt nu allen God" en ten besluite „Uren, dagen, maanden, jaren.." Om precies twaalf uur namen de klokken in de Cunera- toren de taak van „Ons Genoegen" over. Zij luidden gedurende tien minu ten het nieuwejaar in. Het concert, dat op donderdag 19 januari in gebouw „Irene" te Rhenen wordt gegeven onder leiding van Ignace Neumark, met als solisten Frits Knol en Ernö Steier, wordt met belangstel ling tegemoet gezien. Wij geven hier onder een nadere toelichting op de verschillende uit te voeren nummers. Mendelssohn: Fragmenten „Mid- zomernachtsdroom". Felix Mendelssohn-Bartholdy is de meest „harmonische" componist ge weest van het westelijk halfrond. Zijn muziek is altijd vloeiend, welluidend, in hoge mate aangenaam voor het oor en de vorm, waarin hij zijn muzikale gedachten giet, is al even zorgvuldig afgewogen en evenwichtig. Mendels sohn was een zondagskind. Grote levensstormen heeft hij niet gekend en aangrijpende ontroeringen dringen in zijn muziek niet naar de op pervlakte. Zijn lyrische bewogenheid en zijn beminnelijkheid zijn echter eigenschappen, die ons voor zijn kunst innemen en bovendien is zijn muziek gericht op een hoge schoonheidsgraad. Mendelssohn groeide op in een geluk kig en harmonisch milieu. Zijn ouders waren zeer welgestelde lieden, die hem een opvoeding gaven, welke zijn grote begaafdheid tot de meest gunstige ont wikkeling kon brengen. Reeds op zeer jeugdige leeftijd openbaarde zich zijn uitzonderlijk muzikaal talent, maar zijn ouders dachten er niet aan, hem als wonderkind de wereld in te sturen. Hij kreeg piano-, viool- en compositie- onderricht van de beste pedagogen, die in hun woonstad Berlijn te vinden wa ren (o.a. van Zeiter, de vriend van Goethe) en toen hij ambitie toonde om te gaan dirigeren, stelde zijn vader hem een eigen orkest ter beschikking, waar mee hij naar hartelust kon werken. Later koos hij als tijdelijke verblijf plaats de stad Parijs. Zijn eerste com positie» werden ln de huiselijke kring uitgevoerd. Spelenderwijs bereikte hij een volledige meesterschap in de mu ziek, en op 17-jarige leeftijd compo neerde hij de prachtige ouverture voor het blijspel Een Midzomernachtsdroom, van Shakespeare, waarvan hij de licht romantieke, dichterlijke toon op onna volgbare wijze in klank te vangen wist. Later, in 1841, vulde hij deze ouverture aan met andere stukken, o.a. de dich terlijke „Nocturne" en het pétillante „Scherzo". Zonder de muziek van Men delssohn is een opvoering van de Mid zomernachtsdroom ondenkbaar gewor den. Mozart: Symphonle concertante. „Symphonie Concertante" noemde Mozart het werk, dat hij, waarschijnlijk omstreeks 1780, componeerde voor viool altviool en orkest. Het is wel de moeite waard, om even bij deze benaming stil te staan, want zij komt, niet alleen in het oeuvre van Mozart, maar ook in 't algemeen, slechts weinig voor. Wan neer het werk getiteld was: „Concert voor viool, altviool en orkest", zou de nadruk op de solopartijen gelegd zijn, doch nu de titel „Symphonie Concer tante" luidt, wordt het symphonische, dus het orkestrale geheel, op de voor grond gesteld. Men zou de opzet van deze compositie misschien het beste kunnen vergelijken met het „Concerto grosso", zoals wij dat van Corelli en Handel kennen. Daarbij is het ensem ble in twee groepen verdeeld: het z.g. concertino, het groepje solo-instrumen ten dat gewoonlijk uit drie instrumen ten (twee violen en violoncel) bestaat en het eigenlijke concerto grosso, het grotere orkest, dat de solo-groep af wisselt en er soms mee samen gaat. In het dubbel-concert voor viool, alt viool en orkest wordt, hoewel op niet zulk een strenge wijze, hetzelfde prin cipe tot toepassing gebracht. Het be geleidende orkest bestaat uit eerste en tweede violen, eerste en tweede alt violen (deze altengroep is zelden op deze wijze gesplitst, doch Mozart had daarmee, wanneer men goed luistert, een bepaalde bedoeling), twee hobo's, twee hoorns, violoncellen en contra bassen. Uit de hierboven geschetste op vatting van de solo-instrumenten ten opzichte van het orkest vloeit voort, dat het dialoogkarakter, het wedstrijd karakter, dat het soloconcert van oor sprong eigen is, hier niet zo in het oog vallend wordt nagestreefd. De beide solo-instrumenten hebben vaak de mu zikale leiding, zij vullen elkander aan en gaan nu en dan melodisch samen. Weber: Ouverture „Euryanthe". De ouvertures, die Carl Maria von Weber bij zijn romantische opera's schreef (een genre, waarvan hij de schepper was) lenen zich zeer goed voor zelfstandige uitvoering in de con certzaal, want men zou deze stukken bijna „symphonische gedichten" kun nen noemen. Zijn effectrijke instru mentatie, welke omstreeks 1820 nog ongehoord van nieuwigheid was, heeft I de suggestiviteit van deze muziek aan zienlijk versterkt en tevens relief ge geven aan de bloeiende, nobele melo dieën, waarin Weber zich een meester van de eerste orde heeft betoond en die ook zijn „Euryanthe" (1823) sieren. In de „Euryanthe" hebben de drama tische elementen, welke in het tradi tionele zangspelschema van „Der Frei- schütz" nog geremd waren, zich vrij kunnen ontplooien. Gricg: Twee Elegische melodieën Opus 34. Oorspronkelijk zijn deze melodieën geschreven op teksten van de beroem de Vinjeliederen. Grieg bemerkte al spoedig, dat de te enge begrenzing van de eigenlijke betekenis der tekst een remmende invloed had op de ontplooi ing en ontwikkeling van zijn schep pende muzikale krachten. Hij maakte zijn melodieën los van de tekst en gaf twee van deze in bewerking voor strijkorkest uit. Door het wegvallen van de tekst kon hij zijn melodische fantasie de vrije teugel laten, wat on getwijfeld de muzikale waarde van de „Elegische melodieën" verhoogde. In deze bewerking zijn zij alom bekend en geliefd geworden. Sibelius: Finlandia. Jean Sibelius werd 8 december 1865 te Tavastehus in het zuidwesten van Finland geboren. Hoewel hij reeds op zeer jeugdige leeftijd blijk gaf van een buitengewone muzikale begaafdheid, studeerde hij aanvankelijk rechten aan de Universiteit te Helsingfors. Weldra echter behaalden zijn muzikale adspi- raties de overwinning en besloot hij zich geheel aan de muziek te wijden. In 1897 stelde een staatsstipendium hem in staat zich geheel aan de com positie te wijden. Hij maakte verschil lende reizen, o.a. enkele naar Enge land en Amerika. De laatste jaren leeft hij teruggetrokken in Finland. Op 8 december j.l. mocht hij zijn 90e ver jaardag vieren. Finlandia is het meest populaire werk van Sibelius en behoort nog tot zijn vroege tijd. Het is een in alle op zichten uiterst eenvoudig, door zijn schone melodiek en frisse dynamische stuwing onmiddellijk boeiend stuk mu ziek. Na een brede, door de blazers op pompeuze wijze ingezette inleiding, be gint met een schetterend trompetmo tief het Allegro moderato waarin het motief uit de inleiding verder wordt ontwikkeld; met een unisono van fa gotten, tuba's, contrabassen en celli, begeleid door de pauken, zet het Alle gro in, dat in een steeds heftiger drift opgevoerde climax uitmondt in het thema; het wordt tweemaal gebracht, eerst door de houtblazers (met de sid derende tremolo-begeleiding der strij kers) en vervolgens door het strijk orkest. Hierop wordt het voorafgaande Allegro herhaald, waarmede het werk op brillante wijze wordt besloten. Bij de gezellig brandende haard vliegen de uren om en de lectuur wordt alleen onderbroken voor een pittige kop Douwe Egberts koffie. Die echt lekkere koffie, samengesteld uit de allerbeste soorten, wordt op speciale wijze voor U gebrand... en is, door de grote omzet, altijd vers bij Uw winkelier verkrijgbaar.

De Vallei | 1956 | | pagina 2