DE VALLEI SIMON DE WIT Jo <4René r Goeden poedJtoon nette jongen „iVoua" LEERLINGEN MACHINIST Voor de Jeugd NOODLANDING Fa. Gebr. Boers „NEDER VELUWE" 2 KWARTJES: VERKEERSREGEL ALGEMEEN ZIEKENFONDS ELK ARTIKEL HAN DIGE MEISJES Aanmelden: „PEHAVE E" VIJGENDAM 13 - VEENENDAAL N.V. De Landbouwbank Utrecht FEUILLETON ZIJN BIJ U DE OLIEBOLLEN- AL OP? Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" Onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos. per adres Parallelweg 10. Veenendaal ONZE JARIGEN 30 Dec. Marietje v. d. Kraats. 3 Jan. Henk v. Ravenswaay. 4 Jan. Ad. Mijnhardt. NIEUWE RAADSELS X plaats in Overijsel. X grondsoort X vloeistof. X peulvrucht. X een v. d. kl. Soenda-eil. X automerk. X meisjesnaam. Op de kruisjeslijn komt de naam van een echte Oudejaarsavondlekkernij. II. Verborgen dieren. 1. Waar aten jullie je brood op? 2. 's Hertogenbosch, Amsterdam en Utrecht zijn grote plaatsen. (3) 3. Toen we zelf keken, zagen we niets. 4. Ik zag hoe de vloot ter haringvaart uitvoer. (3). 5. Hij kreeg elke dag strafwerk op school. III. Wie kan vijf achtereenvolgende dagen noemen zonder de letter „a" te gebruiken? Als er een rijwielpad naast de weg is, dan moet je dat gebruiken. Doe je het niet, dan breng je het verkeer in ge vaar; het is bovendien strafbaar. Alle neven en nichten een gelukkig 1956 toegewenst. Tante Jos. (Vervolg.) Tot overmaat van ramp weigerde plotseling de radio-installatie en Jan Pol wist dat hij nu geheel op zichzelf was aangewezen. De schemer begon snel in te vallen, zodat het zicht hoe langer hoe slechter werd. Bovendien dreigden nieuwe sneeuwstormen. Hij wierp een blik op de benzinemeter en voelde het bloed in zijn aderen stollen. Door het omdwalen had hij te veel tijd verloren en hij had geen half uur meer te vliegen, dan zou de benzine op zijn. Hij moest vliegveld Twente vinden. Een toestel in mist en donkerte aan de grond zetten zou een spel met de dood betekenen. Hij ging nog wat lager vlie gen, maar zag plotseling een kerktoren voor zich opdoemen, die hij net op het nippertje Kon ontwijiten. Vveg van mei, want een kerktoren betekende een dorp en in geen geval moest hij in de be woonde wereld terecht komen. Hij wil de geen mensen in zijn ongeval mee slepen. 't Was donker geworden. Overal in de huizen zouden nu de kerstbomen ontstoken worden en kerstliederen klinken. Hij hoorde alleen maar het brullen van de motor en zag slechts het trillen van de naalden van zijn instru menten, die vertelden dat hij nog een kwartier te leven had. Had hij toch maar een parachute meegenomen, want een sprong in de nacht was altijd nog beter dan een blinde noodlanding. Krampachtig om klemde zijn hand de stuurknuppel. Zijn gedachten vlogen jaren terug en hij zag zichzelf weer als jongen thuis. Een kerstboom en moeder aan de piano en samen zongen ze „Stille nacht, heilige nacht", dat mooie kerstlied. Met de dood voor ogen zou hij willen bidden, maar hij prevelde alleen maar de woor den van dit kerstlied, dat in deze be narde toestand was als een gebed. „Davids Zoon, lang verwacht, Die miljoenen eens zaligen zal, werd gebo ren in Bethlehems stalZoon van God, sta mij bij Toen begon de motor te sputteren, de benzine was op. Jan Pol trok de gashandle terug en de motor stond stil. Nu moest het ge beuren, de duik naar de aarde. Waar zou hij terechtkomen? Hij tuurde naar buiten. Als er maar iets te zien was. Wat was daar beneden? Huizen, water, bomen? O God, geen huizen. En toen zag de vlieger ineens licht. Door de^mist zag hij vele lichten bran den en als hij niet beter wist, zouden het lichtjes van een kerstboom kun nen zijn. Hij tuurdetuurde Ja, het was zo, daar stond een grote kerstboom te branden. Was het een visioen dat hij zag op de grens van leven en dood? Hij trok de stuurknup pel naar achteren. Daar was het licht, het grote licht en hij vloog dat licht tegemoet. Had God het gezonden om hem te redden, of zou het hem voeren naar het Licht, het eeuwige Licht dat schijnt sinds de stal van Bethlehem? Toen raakten de wielen van het toe stel de grond en Jan Pol voelde aat net niet erger hobbelde dan een vliegveld. Een eind voor zich uit zag hij een grote kerstboom staan en toen stond het vliegtuig stil. Als door een wonder was hij gered. Zijn toestel was geland op het sportveld, dat nog maar kort ge leden was aangelegd en de kerstboom van dominee Viersen, door Piet Mars man zo prachtig verlicht, was als een baken in de nacht geweest Toen waren daar ineens mensen, veel mensen, die op het ronken van het vliegtuig uit de kerk waren gekomen en er was een dominee die hem de hand drukte en zei: „De landing is een dankgebed waard, jongeman." Jan Pol leunde tegen zijn vliegtuig, bleek, maar heel blij. En hij tuurde maar naar die wonderlijke kerstboom en hij vroeg: „Wie heeft die gemaakt?" En de dorpelingen wezen op Piet Mars man en de vlieger schudde hem lang de hand. „Je kerstboom heeft me de weg gewezen bij het landen." „Moe?" vroeg de predikant. Jan Pol schudde het hoofd. „Niet moe, alleen maar dankbaar," glimlachte hij, „want God heeft dat licht geplaatst in de nacht, tot mijn redding en dat kan en mag ik nooit vergeten." „Laten we dan onze kerkdienst be ëindigen," zei de dominee, „we waren tot het dankgebed gekomen." In het kerkje achter de grote kerst boom dankte de dominee voor de won dere redding van de jonge vlieger en er was niemand die oprechter het „Dankt, dankt nu allen God" meezong dan -Jan Pol. Die avond en nacht was hij gast in de pastorie en de volgende dag vertrok hij naar Amsterdam om toch nog de Tweede Kerstdag bij zijn ouders te kunnen doorbrengen. Jan Pol bleef voorgoed de vriend van dominee Vier sen en diens vrouw en natuurlijk ook van Piet Marsman, de electricien. En als hij een bezoek bracht in Kramslo- ten keek hij telkens weer met een dankbaar hart naar de groene spar naast de kerkdeur, die voor hem de mooiste kerstboom was geweest, die hij ooit in zijn leven had gezien. Gevraagd voor direct Leeftijd ongeveer 15 a 16 jaar, voor maga zijn- en kantoorwerk. Event, opleiding als vertegenwoordiger. Mulo-opleiding strekt tot aanbeveling, doch is niet vereist. Groothandel Woningtextiel Aanmelden vrijdagavond van 7-9 uur aan ons kantoor. Juliauastraat 3, Veenendaal, Door de Algemene Vergidering is de premie voor de vrijwillige verz kering met ingang van 1 januari 1956 vastgesteld op I 1.80 per week per verzekerde van 16 jaar en ouder. De tot op heden geldende reducties blijven voorlopig gehandhaafd. De prem'e voor het Aanvullingsfonds b'ijft ongewij zigd. De verhoging van de p'emie vindt mede zijn oorzaak in de gemeenschappelijke premieregeling van alle Ziekenfondsen in Midden-Nederland. De vrijwil'ige verzekerden worden hierover nader ingelicht. Het Bestuur. DE N.V. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN vraagt: Vereist: dipl ambachtsschool eleciro- techniek, machine-bankwerker of automonteur of V.E.V.-dipl sterkstroom- monteur alsmede practische ervaring. Leeftijd: 21 t/m 30 jaar niet brildragena. Geboden worden: levenspositie goed loon b islag voor nacht- en Zondagsdienst speciale sociale voorzieningen voordelige reismogelijkheden. Sollicitaties te richten aan de 2e Afdeling van de Dienst van Per- soneelzaken der N.S. te Utrecht Op de enveloppe in de linker bovenhoek vermelden nr.1 3/1 8 100 gram volvette Goudse kaas 1 Zwitsers kaasje 100 gram ontbijtworst 100 gram prima gehakt 7 knappertjes (qrote koeken) 4 cakeschelpen 1 pakje dennekoeken (5 stuks). 1 zakje zoute stokjes (Pretzel-Sticks) 150 gram verse spritskoekjes 250 gram Marie biscuits 1 pak petit beurre (circa 200 gram) 3 melkwafelrepen 1 kandijkoekje. 1 blik koffiemelk 150 gram dropkussentjes. 100 gram drop (katjes ol knoopjes) 200 gram anijshagel 200 gram vruchtenhagel 5 pakjes kauwbonbons. 2 dikke chocoladerepen(melkolpuur) 200 gram zwarte balletjes 2 grote rollen pepermunt 150 gram fondantjes 500 gram vlugkokende havermout 300 gram gesneden macaroni 1 pak macaroni (250 gram) 300 gram vermicelli (lijn ol middel) 1 zak figuur vermicelli (250 gram) 1 pak spaghetti (250 gram) 1 pak tarwegries (500 gram). 3 pakjes pudding (smaak naar keuze). 1 flesje puddingsaus(smaak naar keuze) 200 gram vanillegries 7 pakjes vanillesuiker 1 blik soepgroente 500 gram bruine bonen (orig import). 1 potje piccalilly 1 blikje tomatenpuree 2 rollen toiletpapier 3 zakjes blauw 1 tube kacheline 1 nagelborstel 3 pannesponsen 1 staaf scheerzeep 1 grote bus schuurpoeder 3 pak staal wol 1 flesafwasmiddel (glashelder-aikalivrij) 2 stukken toiletzeep (Hollands Glorie) 1 wafeldoekje 2 rollen boterhampapier 1 blik leverpastei (200 qram) 1 pak huishoudthee (100 gram). 1 pak Mocca frou-frou cracklé 1 bus Zaanse tafelkoeken. 3 grote hazelnootrepen 100 gram chocoladepastilles 300 gram boterhamkorrels 1 beker stroop (500 gram) 1 pak CUStard '500 gram) 1 blik erwten met wortel 1 pot tomatensoep (voor 5 borden). 6 stukken huishoudzeep (3 staven). 2 pakzelfwerkend wasmiddel V 1 fles shampoo (circa 10 wassingen) U kunt elk artikel zoveel keer kopen als U wilt. Vul hier het aantal keren in en neem deze advertentie mee naar de winkel. KNIPWERKZAAMHEDEN VOOR NAAI- EN kunnen wij nog plaatsen: Prettig, leerzaam en schoonwerk (geen bandwerk) Aantrekkelijke lonen en sociale voorzieningen Eventuele buskosten worden door ons vergoed „GEBREIDE BOVENKLEDING" OPGERICHT 1897 CREDIETEN voor Zakenlieden, Industriëlen en Landbouwers, onder hyp. verband en/of borgstelling, dan wel andere zekerheid. DEPOSITO'S voor 1 jaar vast 3%, 6 maanden vast 2 °/o, 3 maanden vast lVi 3 dagen opzeggens 1 OP BOEKJES (voor kl. bedragen 3 Agent voor Veenendaal: de Heer R. R. MULDER, Kerkewijk 167 te V'daaL door H. Westen berger Vertaling: Minny Musaph Blüdenstein (16) „Goed," zegt zij dan eindelijk. „We zullen haar geld aanbieden. Veel geld. Het kan me niet schelen hoeveel. En dan zullen we die bloedtest laten ne men. En ziet u als 't u blieft alle pa pieren te krijgen, die tot verduidelij king van de zaak kunnen bijdragen." De advocaat maakt een buiging: „Om u te dienen, en hoeveel mag ik haar aanbieden?" Leontine denkt een ogenblik na: per slot van rekening schijnt die vrouw werkelijk van die jongen te houden; dertien jaren heeft zij hem verzorgd. En de andere, René, wilde zij eigen lijk ook niet afstaan. Zo zou die vrouw dan alleen moeten blijven.... „Ik wil haar wel alles geven, wat ik bezit!" zegt Leontine. De advocaat buigt zich voorover. Is die vrouw krankzinnig of heeft zij toch niet zoveel geld als hij gedacht heeft? „Morgen, of misschien vanavond, zal ik u zeggen, hoe groot het bedrag is." „De tegenpartij kan lachen!" zegt de advocaat met zijn onprettige glimlach. Leontine staat op. Haar ogen glijden koel over hem heen. „Ik hoop," zegt zij uit de hoogte, „dat u mij zover be grepen hebt, dat u geen enkele on correcte afpersing bij mevrouw Frank zult toepassen?" De advocaat maakt weer een bui ging. In eerbiedige houding vergezelt hij Leontine tot aan de deur. Daar legt hij een nicotinebruine vinger op haar arm en zegt zacht: „Dit alles blijft toch onder ons, nietwaar?" Leontine kijkt verbaasd op. „Hoe be doelt u dat?" De advocaat maakt een voorzichtig gebaar: „Uw broer misschien be- hoort hij meer tot de tegenpartij dan wij vermoeden? Het is beter te zwijgen tot ik mevrouw Frank het geld heb aangeboden." Leontine is bleek geworden. Haar ogen schieten vonken. Wat bezielt die man, om overal iets achter te zoeken? Zij zelf heeft immers haar broer naar mevrouw Frank gestuurd en zover zij weet, heeft hij haar later nooit meer teruggezien. Of of misschien toch? Haar buurvrouw, madame Colbert, had hem gisteren gezien aan de Nijlbrug, in zijn wagen, met een opvallend mooie vrouw bij zich. Wie kan haar de zeker heid geven, dat dit niet Helga Frank was? Bijna met tegenzin, met afgewend hoofd, geeft zij de advocaat een hand. „Nu goed dan, totdat u mevrouw Frank het geld hebt aangeboden zullen wij erover zwijgen!" Hoofdstuk XIII. Helga Frank knielt neer in de etalage van de salon Angele en legt een zacht- rose glanzende moiré japon over het rode fluweel van de uitstalkast. Buiten gaat het mondaine leven der Sharia Imad-el-Din voorbij. Geschil derde vrouwengezichten onder kleine, scheve hoedjes kijken belangstellend naar Helga's handige vingers: Engelse uniformen, breedgeschouderde Ameri kanen schuiven, met een onwillekeu rige blik naar de etalage, voorbij; kin deren, aan de hand van bonnes en nur ses, drukken hun neusjes of hun keu rig verzorgde handjes een ogenblik tegen de ruit; limonadeverkopers en krantenventsters leunen even hun moe de ruggen tegen het raam om haastig verder te trekken, als een elegant ge klede dame het uitgestalde wenst te bezichtigen. Helga Frank is er aan gewend, daar in het raam sprookjesachtig dure en fantastisch chique japonnen verlok kend neer te leggen, zij heeft de naam hiervoor een bijzonder talent te bezit ten maar vandaag wil het niet luk ken. De mensen daarbuiten, het op en neer deinen van de gezichten, maakt haar nerveus; ieder ogenblik verbeeldt zij zich, het grijnslachende gezicht van die advocaat weer voor zich te zien en zijn uitgestrekte nicotine vingers voor haar gezicht uitgespreid, terwijl in haar oren zijn stem weerklinkt die zegt „Bedenkt u toch, madame; driehon derd Egyptische Ponden!" O, ze zou hem in zijn gezicht hebben kunnen slaan, zoals hij gisteren voor haar had gestaan en haar uit naam van mevrouw Brackwieser dat geld had aangeboden! Veel te beleefd nog had zij die afschuwelijke man de deur gewezen. Zij had in 't geheel niet naar hem moeten luisteren, onmiddellijk, toen hij haar begon voor te rekenen wat zij, als alleenstaande vrouw wel allemaal met dat geld zou kunnen doen, had ze hem de deur moeten wij zen. Maar achteraf kon zij goed pra tenzij was immers zo perplex ge weest, geen woorden had zij kunnen vinden en de weerzinwekkende manier waarmee de advocaat met zijn voorstel voor de dag kwam, had haar rood doen worden van schaamte. Hoe durfde iemand haar zo te behandelen! En wat voor een mens is die Leontine Brack wieser, dat zij het waagt haar zo'n vun zige advocaat in huis te sturen. Zij dwingt haar gedachten terug, naar het kledingstuk in haar handen. Lieve hemel, hoe onhandig heeft zij die mouwen vastgespeld! En met hoe weinig charme vallen de talloze plooien van die wijde rok. Nee, dat moet zij over doen zij zou zich anders voor haar leermeisjes moeten schamen! En met rappe handen begint zij opnieuw, terwijl zij bij voorbaat al weet, dat het haar ook nu niet lukken zal. Zij kan eenvoudig niet vandaag, zij kan haar hoofd niet bij het werk houden Plotseling steekt madame Angele haar lichtblond gekruld kopje tussen de gor dijnen door: „Bent u gauw klaar ma dame Frank? Ik zou u graag een ogen blikje willen spreken." Helga is blij met het gedwongen op onthoud. „O ja, ik kom dadelijk. Ma demoiselle Charlotte kan wel verder etaleren Vijf minuten later staat zij al in het kleine privésalon van madame, dat met zijn zoete, zware parfum meer van een boudoir dan van een bureau heeft. Madame Angele zit aan haar sier lijke Empireschrijftafel; haar felrood- gelakte nagels schemeren lila-achtig in het gedempte licht van een schemer lamp; haar vele armbanden rinkelen zachtjes. „Gaat u zitten, madame Frank," zegt zij vriendelijk. „Ik moet helaas iets met u bespreken, dat zeer pijnlijk is zij schraapt haar keel. Helga laat zich op de brede couch neervallen, naast het witte Maltheesertje van madame. „U weet," vervolgt madame en rookt uit een onzinnig lange pijp een gepar fumeerde cigarette, „dat ik binnenkort ga trouwen. Ik was eigenlijk van plan mijn salon hier in Cairo aan te houden onder uw beproefde leiding.... Maar mijn verloofde wil dat niet en zonder dat ik het wist heeft hij een koper ge zocht en hem ik moet zeggen, zeer tot mijn spijt ook gevonden. Het is een Griek, zijn vrouw zal de zaak over nemen.... Nu is het de kwestie, hoe het met u zal moeten.... Ik zal na tuurlijk alles doen om te proberen, dat u uw plaats hier ook bij de nieuwe be zitter houden kunt. Maar beloven kan ik dat natuurlijk niet, en onder voor behoud moet ik u de eerste januari ontslaanO, als het u blieft mada me, begint u niet te huilen! Ik zeg im mers, onder voorbehoud! Ik hoop van harte, dat madame Eyropulus u zal houden. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 4