Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Ook in Veenendaal werd melksanering gewijzigd r« I IL2 Veenendaalse bevolking OMSTREEKS 1590 Rhenen garnizoen-stad? De Wereld de VALLEI-riks Veenendaals Groene Kruis kocht pand op de Kerkewijk Fa* J* F* TAK van Week-tot-Week Wist 17. AGENDA Waar is Ederveen Amerongen Rhenen nieuwe BRIL iXieuics uit de Omgeving 30e jaargang VRIJDAG 0 JANUARI lt5« No. 2 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Ontheffing onverbindend-verklariog voor enkele wijken VARA-avond met „The Ramblers" Hy isf 10. - waard EDINK start voor het Nat dam-kampioenschap Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Uitvoering van het Ritmeestertoneel Kind van 4 jaar liep tegen auto VEENENDAAL SPAARDE Textielfabriek Bervo Verplicht kenteken voor motorrijtuigen Betaal toch Diet te veel KOOPT KINDERZEGELS Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 oent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Burgemeester en wethouders van Veenendaal brengen het navolgende onder de aandacht van belanghebben den: Zoals bekend, is reeds sinds enkele jaren de melkhandel in deze gemeente gesaneerd, waardoor de consumenten in hun vrije keuze van melkhandelaar zijn beperkt Bij besluit van 2 maart 1955 heeft de Minister van Economische Zaken de bedrijfsregelingen inzake de kleinhan del in melk, de z.g. saneringsovereen komsten, echter gedeeltelijk onverbin dend verklaard. Als gevolg hiervan zullen de consumenten thans per wijk de vrije keuze moeten hebben uit ten minste drie melkslijters, tenzij hiervan door genoemde minister ontheffing is verleend. Naar aanleiding van deze onverbin dend verklaring heeft de regelingscom missie der gesaneerde melkhandel al hier, tot de minister het verzoek ge richt om ontheffing voor diverse wijken van bedoelde vrije keuze. Dit verzoek is door de minister van Economische Zaken ingewilligd, met dien verstande, dat tenminste 1 klein handelaar wordt toegelaten voor de be zorging van melk en melkproducten aan consumenten, wonende in het al gemeen aan de Dijkstraat, de Middel- buurt, de Middelbuurtseweg, het Be- nendeneind (vanaf de vroegere zgn. „Punt"), de Stationsstraat, de Buurt- laan Oost, het Panhuis en de Munni- kenweg. Ten minste twee kleinhandelaren worden toegelaten voor de bezorging aan consumenten, wonende in het al gemeen aan de Nieuweweg (ten noor den van de zijweg: de Melmseweg). Vrijdagavond 13 januari a.s. zal in he gebouw aan de Eikenlaan een fees telijke avond worden gegeven door de afdeling Veenendaal van de VARA. Aan deze avond zullen o.m. mede werken het bekende dansorkest „The Ramblers" o.l.v. Theo Uden Masman met zang van Jany Bron; Marcel Thie- lemans, Wim Poppink en The Dutch Rolling Stars met hun grote rolschaat- sen-show. Voor verdere bijzonderheden leze men de betreffende advertentie elders in dit.-Dummer, GEEN MEDEWERKING VAN GEMEENTE VOOR NIEUWE SPEELTUIN OP GELDERS? Burgemeester en Wethouders der ge meente Ede hebben de Raad geadvi seerd afwijzend te beschikken op een verzoek van de bewoners der Buurt- laan-Oost medewerking te verlenen bij het aanleggen van een nieuwe speel tuin op Gelders Veenendaal. VERGADERING EDESE GEMEENTERAAD De Edese Gemeenteraad komt woens dagmiddag om 3 uur in openbare ver gadering bijeen in „De Bergpoort" te Ede. dat onze plaatsgenote, de 20-ja- rige mej. W. H. Schoeman reeds sinds ongeveer een half jaar voor een kuur verblijf in het Nederlands Sanatorium te Davos in Zwitserland? dat zij daar de enige Veenen- daalse is en grote behoefte heeft aan meer persoonlijk contact met Veenen- dalers? dat zij nog minstens een half jaar in Davos zal moeten verblijven? dat het wellicht dienstig is als men weet dat haar correspondentie adres luidt: Nederlands Sanatorium, Kamer 303, Davos-Platz, Zwitserland? dat er in de Hoofdstraat blijk baar nog steeds één winkelier is waar de St-Nicolaas-winkelweekactie voort duurt? dat daar namelijk sinds die tijd nog steeds de bekende vlag van de Winkeliersvereniging uithangt? dat het aantal rolschaatsrijders in Veenendaal de laatste tijd sterk toe neemt? dat men, om ongelukken te voor komen, er de kinderen op dient te wij zen dat het verboden en ook zeer ge vaarlijk is dit op de rijweg fe doen?' dat de meeste jeugdige beoefe naars van deze mooie sport veelal naar het asfalt van Veenendaal-zuid trek ken om daar in groten getale de kerst- vacantie op de rolschaatsen door te brengen? dat zij er beter aan doen daar voor het Dr. Slotemaker de Bruïne- en Boslaanplein voor te gebruiken? dat zich woensdag weer een ge val van joy-riding heeft voorgedaan? dat het nu een in Veenendaal bij zijn oom gelogeerde jongen van 13 jaar was die bij zijn ooms buurman de bromfiets uit de schuur haalde toen hij wist dat de buurman sliep? dat hij ook twee vriendjes uit de buurt een paar rondjes liet rijden? dat het spelletje uit was toen een politie-agent begon te twijfelen of ue knapen wel de voor een bromfiet ser vereiste leeftijd hadden? dat er bij de Nutsspaarbank te Veenendaal in 1955 f 2.704.849,34 werd ingelegd en f 1.887.114,58 terugbetaald? dat er bij deze bankinstelling dus f 817.734,76 werd gespaard? dat dit weer 200.000 gulden meer was dan het jaar daarvoor? Vrydag 13 januari (In geb. Eikenlaan) VARA- feestavond o.a. met medewer king van „The Ramblers". Luxor theater Van heden vrijdag t.m. maan dag de film „Sabrina" en van dinsdag t.m. donderdag „Wij zijn niet bang". II i= UUI In de overige gebiedsdelen wordt dus keuze gelaten uit ten minste drie klein handelaren. Een volledige opgave van de desbe treffende wijken, alsmede een om schrijving van de juiste begrenzing daarvan, zijn opgenomen in een be schikking van voornoemde Minister. Deze beschikking ligt gedurende de maand januari 1956 voor belangstellen den ter inzage op de gemeente-secre tarie, afdeling algemene zaken, Hoofd straat 92, alhier. GESLAAGD VOOR DOCTORAAL EXAMEN Bij het te Groningen gehouden exa men slaagde drs. M. T. Jansen, leraar aan de chr. H.B.S. te Veenendaal, voor het doctoraal examen Franse taal en letterkunde. De VALLEI-riks van de vorige week welke werd uitgegeven by Levens middelen- en Schildersbedrijf J. Brunt te Renswoude, werd niet ge vonden. Hierdoor is de waarde van de VALLEI-riks, welke een dezer dagen weer in het verspreidings gebied van ons blad zal worden uit gegeven, weer opgelopen tot tien gulden. Het nummer van de nieuwe VAL LEI-riks is K 946357. Het is ook nu weer een roodgedrukt nummer, dus een riks met de beeltenis van Prin ses Wilhelmina. Kijkt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaal der met het rode nummer K 946357. Indien u deze riks vóór a.s. donder dagmiddag 12 uur op het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie, welke dus thans f 7,50 bedraagt, direct in contanten uitbetaald. Tijdens de woensdagavond gehouden buitengewone ledenvergadering van de Vereniging „Het Groene Kruis" voor Stichts en Gelders Veenendaal werd besloten tot aankoop door de vereni ging van het pand gelegen naast het Groene-Kruisgebouw, Kerkewijk 30. Deze aankoop houdt verband met het feit dat het Groene-Kruisgebouw te klein geworden is en vooral met de piannen voor het stichten van een aparte afdeling Gezondheidszorg. Het bestuur is met het voorstel tot aankoop gekomen om in de toekomst gedekt te zijn voor wat betreft ruimte en het is dus nog niet direct nodig dat De heer Jan Edink uit Veenendaal, die zich plaatste als candidaat voor het kampioenschap van Nederland dammen begint volgende week met zijn wedstrijden. Het tournooi om het landskampioenschap wordt te Utrecht gespeeld. Behalve Edink spelen mee de heren R. C. Keller (Amsterdam); W. Roozen- burg (Rotterdam); H. F. J. Kinnegin (Den Haag); J. H. Bom (Rotterdam); W. de Jong (Haarlem); W. Huisman (Leiden); Ir. G. E. van Dijk (Wagenin- gen); F. Gordijn (Den Haag); W. C. Beeke (Amsterdam; J. Sinke (Goes); A. Jurg (Almelo); J. H. Beeke (Weesp); W. Terlouw (Bodegraven) en P. van Heer- de (Amsterdam). Het tournooi begint officieel op za terdag 14 januari a.s. maar bij enkele spelers bestaan principiële bezwaren voor het spelen op zondag zodat die op vrijdagavond al hun partij welke voor de zondag was vastgesteld, voor uit spelen. Hierdoor begint J. Edink al op vrij dagavond 13 januari en wel tegen zijn streekgenoot ir. Van Dijk uit Wagenin- gen. Zaterdag 14 januari speelt Edink tegen de Zeeuwse kampioen Sinke uit Goes. Dr. J. VISSER BENOEMD TOT RECTOR VAN CHR. LYCEUM TE DEN HAAG Dr. J. de Visser, een oud-ingezetene van Ederveen, is met ingang van 1 sep tember 1956 benoemd tot rector van het chr. lyceum aan de Populierstraat te Den Haag. Hij is thans directeur van de chr. middelbare meisjesschool al daar. De heer Visser werd in 1899 te Wou- brugge in een landbouwersgezin ge boren. In 1909 vestigde het gezin Vis ser zich op de boerderij „De Bruin- horst" aan de Lunterse Kade. „Jaap" Visser bezocht de lagere school te Ederveen en daarna het chr. lyceum te Utrecht. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht studeerde hij vervolgens let teren en wijsbegeerte en in 1926 werd hij benoemd tot leraar aan het chr. lyceum te Harderwijk. Vier jaar later werd hij in gelijke functie verbonden aan het chr. lyceum te Haarlem en in 1953 werd hij directeur van de chr. middelbare meisjesschool te Den Haag. In 1933 promoveerde de heer Visser tot doctor in de letteren en wijsbe geerte op een proefschrift, getiteld „Willem Levinus Penning Jr., de mens en dichter." JAAROVERZICHT EIERMARKT In het afgelopen jaar werden aan de eiermarkt te Ederveen 27.505.000 eieren aangevoerd, tegen 27.890.000 in 1954. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Oppervlakkig bezien lijkt dit een klei ne achteruitgang, doch dit is niet het geval want het vorig jaar waren er 52 marktdagen tegen 53 in 1954. De ge middelde aanvoer per week was in 1955 iets hoger dan in 1954, n.l. 529.000, tegen 526.000 in 1954. De hoogste aanvoer werd op 7 jan. genoteerd (560.000) en de laagste op 1 Juli (470.000). Op 4 november werden de hoogste prijzen genoteerd, n.l. f 21,tot f 22,50 voor grote eieren en f 15,tot f 20, voor kleine eieren. De laagste prijzen werden genoteerd op 11 februari, toen de grote eieren slechts f 10,tot f 11,50 per 100 stuks opbrachten. De gemiddelde prijs van de eieren was in 1955 f 15,10 per 100 stuks tegen f 14.45 in 1954. het aangekochte pand ontruimd wordt. Vóór april a.s. wordt nog een alge mene vergadering uitgeschreven en. waarschijnlijk zullen dan nog nadere bijzonderheden omtrent een en ander bekend gemaakt kunnen worden. De Ritmeester Toneelgroep heeft voor 19, 20 en 21 januari a.s. toneel avonden georganiseerd. Het programma voor deze avonden vermeldt de opvoering van het blijspel in vier bedrijven „De Sabijnse Maag denroof" van F. en P. von Schonthan. SUIKERRIET EN PAPIER In Cleveland (VS) wordt een zeer goede" kwaliteit rotatiedrukpapier van de afvallen van suikerriet vervaardigd. De prijs komt ongeveer overeen met die van zeer wit drukpapier. Aangezien men tot nog toe van de suikerrietafval geen hoogwaardig product kon ver vaardigen, mag worden verondersteld, dat men zich in tal van landen aldus op de papier-fabricage zal toeleggen. BLIKSEMAFLEIDERS OP HET WATER Op tal van schepen zijn de masten van vangstangen voorzien, die voor de afleiding van bliksemstralen naar het water zorgen. H«t 4-jarige dochtertje van da fam. W. stak woensdagmiddag bij het spelen tegenover het gemeentehuis plotseling de rijweg over. De bestuurder van een passerende auto kon ondanks sterk remmen het kind niet meer ontwijken, zodat het tegen de nog rijdende auto liep. Met een hersenschudding kon het naar huis worden overgebracht. DRIEKONINGEN PAROCHIE-AVOND Op zaterdag 14 januari a.s. wordt in gebouw „De Kegelbaan" een Drieko ningen Parochie-avond georganiseerd, waaraan o.a. ook de „Valley-Mixers" zullen medewerken. Verder staat er op het programma „trek aan de bel", „hersengymnastiek" en tot slot een groot familiebal. Bij de Nutsspaarb?nk alhier werd in de maand december ingelegd voor een bedrag van f 221.949,"5 en terugbetaald f 90.721,92. In dezelfde maand werd op het post kantoor voor de Rijkspostspaarbank in gelegd f 182.895,90 en terugbetaald f 90.721,92. LOOP DER BEVOLKING EN 1955 Het aantal Inwoners dezer gemeente heeft in 1955 een sterk stijgende lijn vertoond. Was op 31 december 1954 het totaal aantal 3834, op 31 december 1955 bedroeg dit 3989 een stijging derhalve van 155 personen. Het aantal vrouwen blijft nog steeds overheersen (dec. 1954 resp. 1887 man nen en 1947 vrouwen dec. '55 1972 mannen en 2017 vrouwen). In totaal werden 100 kinderen gebo ren, waarvan 50 jongens en 50 meisjes. Er vestigden zich 464 inwoners, waar van 234 mannen en 230 vrouwen. Een totale toename derhalve van 564 per sonen. Hier moeten nog worden afgetrokken wegens overlijden 16 personen (8 man nen en 8 vrouwen) en vertrek van 293 personen (191 mannen en 202 vrouwen) een totale vermindering dus van 409 personen. Het uiteindelijk resultaat van deze rekenpartij is dat het totaal inwoners steeg met 155 personen en thans dus 3989 bedraagt. Vermeldenswaard is nog dat van degene die zich te Amerongen vestigden er 240 afkomstig zijn uit het buitenland, 86 uit deze provincie en 138 uit andere provincies. Naar het bui tenland vertrokken 10 personen. Het aantal voltrokken huwelijken in 1955 bedraagt 41. Er werd 1 echtschei ding ingeschreven ZE WORDEN TE DIK Op een congres van biologen te Man hattan (N.Y., U.S.A.) verklaarden de voedingsexpert dr. Josef Brozek, dat de vetlijvigheid de meest voorkomende en meest fatale voedingsstoornis in de V.S. is. GESTROOMLIJNDE DUIKBOOT Om een hogere snelheid en betere prestaties onder water te verkrijgen is de „Artful', een van de grote 1620 ton metende duikboten die sedert de oor log zijn gebouwd in Portsmouth ge stroomlijnd. De .Artful' is de eerste van verscheidene duikboten van de A- klasse die een dergelijke verbouwing zal ondergaan. GEPEPERDE DALING Dat peper, een speculatief artikel is, werd in 1932 duidelijk bewezen. Toen daalde de wereldmarktprijs van dit product binnen een enkel etmaal op een vijfde gedeelte. In het begin van november heeft een zeldzame ge beurtenis plaats gevonden in de dierentuin te Vincennes. Er werd namelijk een Ijsbeert je ge boren, dat hier, in de armen van een oppasser, voor de eerste maal wordt gefotografeerd. Rhenen is weer een textielfabriek rijker geworden. Hoewel de opzet van het Bervobedrijf nog betrekkelijk klein van omvang is, hopen de firmanten, de heren H. Bronsvoort en J. W. van Berkum, dat dit bedrijf gestadig zal uitgroeien. Naast de eigen productie, die zal be staan uit het vervaardigen van che- nille-producten, waarvan wij noemen bedspreien, is dit bedrijf tevens groot handel in textielproducten. Het merendeel van het afzetgebied is afgestemd op de postorderverkoop en de buitenlandse verkoop aan de groot handel. „PAUL KRUGER" BLIJFT IN DK MINDERHEID De kegelclub „Paul Krüger" heeft het tegen „Kom over de brug" uit Arnhem, in een wedstrijd, die werd ge speeld in het kegelhuis achter hotel Het Wapen van Rhenen niet kunnen klaren. De gasten wonnen overtuigend. Als scheidsrechter trad op de heer S. A. M. Stevens. De mannen van „Paul Krüger" hebben tot op heden maar weinig succes in de competitie van de Arnhemse Kegelbond. De oorzaak hier van moet wellicht worden gezocht in een onvoldoende voorbereiding, terwijl van een hecht vijftal niet kan worden gesproken, gezien de vele uitvallers. Op 17 januari hoopt men in jaar vergadering bijeen te komen. De da mesclub „DKC" herdenkt maandag 23 januari het eerste lustrum met wed strijden onder de plaatselijke clubs, Alt wij een bezoek brengen aan de nieuwe wijken van Veenendaal, waar het landschap van weiden en akkers plaats maken moest voor „het stenen landschap" van flats en rijen wonin gen, onderbroken door wijde pleinen, en dan verwonderd staan over de groei van deze banliene, vragen wij ons onwillekeurig af: Hoeveel inwo ners zal Veenendaal geteld hebben, toen het zich voor het eerst als woon plaats geconsolideerd had? Te meer dringt deze vraag zich bij de jaar wisseling op als het getal inwoners per 31 december bekend gemaakt wordt. Voorzichtigheidshalve stellen wij het tijdstip dier consolidering op 1590. In 1566 werd de oude kerk aan de Markt voltooid. Werd tevoren een vestiging beperkt door de moeilijkheden om aan de kerkelijke praktijk deel te kunnen nemen men moest n.l. daartoe naar Rhenen of Ede in 1566 vielen deze bezwaren geheel weg. Van genoemd jaar af zullen ongetwijfeld turfgravers en schippers zich hier gedomicilieerd hebben, zodat omstreeks 1590 het be volkingsaccres niet meer al te grote schommelingen gemaakt zal hebben. Zoeken we nu naar cijfers hierom trent, dan worden we deerlijk teleur gesteld. Van statistische, laat staan van demografische gegevens was immers nog geen sprake. Een burgerlijke stand bestond nog niet, hoogstens een ker kelijke. Van de laatste echter is weinig bewaard. De z.g. retro-acta van de burgerlijke stand van Veenendaal van gen eerst aan in 1674, de notariële archieven in 1681 en de rechterlijke nóg veel later, n.l. in 1795. De doop-, trouw en begraafregisters van de katholieke gemeente beginnen eerst in 1723, twaalf jaren na de stichting van de statie Renswoude. Het is ontzettend jammer dat de kerkelijke gegevens uit de tijd na 1566 verloren zijn geraakt. Zo groot echter als de teleurtelling hierover is, groter is de voldoening te kunnen be schikken over de rekeningen der kerk meesters, die in het Veenradenarchief bewaard zijn! Uiteraard beperkt zo'n rekening zich tot het financiële en be- b. c. d. Gerekend van 1 januari 1956 af zal voor de groepen: a. motorrijtuigen op drie wielen; motorrijtuigen, ingericht voor het vervoer van niet meer dan 8 perso nen (de bestuurder daaronder niet begrepen); motorrijtuigen, ingericht voor het vervoer van goederen, en motorrijtuigen van het type trekker en op legger, het voeren van een kenteken ver plicht zijn, wan neer de maand, waarin het oude provinciale nummerbewijs werd afge geven, verstreken is. Is dus uw provinciale nummer af gegeven in de maand januari on geacht welk jaar dan moet u reeds op 1 februari 1956 een kentekenbewijs hebben. Voor alle categorieën van motorrij tuigen is thans de termijn vastgesteld, waarop geen gebruik meer mag wor den gemaakt van een provinciaal num merbewijs. Formulieren tot aanvrage van een kentekenbewijs zijn verkrijgbaar op de politie-administratie van de plaats van inwoning. De dag, waarop N.V. T. Hartog's Rij- wielfabriek wordt verlaten, komt steeds naderbij. Op 1 februari vestigt deze firma zich op een industrieterrein na- METEOOR. Een pas toor in een Frans dorpje van de Jura is ternauwer nood aan de dood ontsnapt toen een meteoor langs zijn hoofd suisde. De pastoor was 's avonds met een elec- trische lantaarn in zijn tuin naar iets op zoek toen hij 'n vreemde zucht hoor de en meteen een gloeiend voorwerp met een gewel dige vaart over zijn hoofd zag voorbijgaan. Het voor werp, dat volgens deskun digen een meteoor moet zijn geweest, ontplofte te gen een muur op enkele meters afstand van de pas toor, waarbij zich een he vige hitte verspreidde. Op de muur vond men later een verschroeide plek van 50 vierkante centimeter. Meteoren worden meest omstreeks half november gesignaleerd. De meeste zijn zo groot als een dui venei. Het veelvuldigst ko men ze voor om de 33 jaar als de komeet van Tempell de baan van de aarde kruist Hoewel dat pas in 1965 weer het geval zal zijn brengt men de ook enige dagen geleden gesignaleer de meteoren met deze ko meet in verband. In 1833 was op een novembernacht de kometenzwerm zo he vig, dat een boer in Ame rika de volgende nacht op stond om buiten te gaan zien of er nog sterren aan de hemel over waren ge bleven. Het had hem ge leken dat ze allemaal naar beneden waren gekomen. SATELLIET. De Ame rikanen zijn van plan in 1957 en 1958 een tiental satellieten het wereldruim in te schieten, die een aan tal meetinstrumenten zul len meevoeren die samen ongeveer twintig kilogram zullen wegen. Men rekent er op dat ongeveer vijf van deze satellieten gedu rende twee weken op een hoogte van 300 tot 1200 kilometer rond de aarde zullen vliegen. De andere zullen verloren gaan: ze verdwijnen in het heelal. 0 MAN? Als je mee wilt naar de bioscoop, steek dan je huis in brand, zei te Athene Antoine (9 jaar), ste dochter van de sultan revolutionnaire ideeën uit strooien: ze wil dat de Ma rokkaanse vrouwen net als de mannen de wereld hun ware gezicht laten zien door de sluier af te schaffen. O TIP. Op de volgende manier kan men zonder kaartje per trein reizen: U wacht tot er zich iemand naar het toilet begeeft U volgt deze persoon, wacht tot hij de deur gesloten leider van een groepje jongens, tegen Georges (7). Daar Georges zich het lid maatschap van de kleine bende waard wilde tonen door zich als een man te gedragen liep hij naar huis, keerde een bus benzine op zijn bed om en stak er de brand in. Spoedig sloegen de vlammen uit dak en ramen terwijl de vriendjes van een afstand verheugd toekeken. Toen Georges weer bij hen terugkeerde, zei Antoine: „Nu hoor je bij ons we hebben het volste vertrouwen in je." OOK DAT NOG. Nu sultan Ben Joussef op de Marokkaanse troon is te ruggekeerd is het hek van de dam. Niet alleen gaat hij zich een zekere onaf hankelijkheid aanmeten en maken zijn volgelingen wel wat al te korte metten met vroegere tegenstanders vol gens onze begrippen, maar nu gaat bovendien de oud- heeft, geeft dan twee har de bonzen op de deur en zegt: „Controle, steek uw kaartje maar onder de deur door." Met dat kaart je in uw bezit maakt u zich daarna snel uit de voeten. O LINKS. Een bank te New-York heeft chèque- boekjes voor linkshandigen in omloop gebracht. De ta lons bevinden zich rechts. REGEREN IS SLAPEN. Regeren is slapen, of ten minste tijd hebben om te slapen, zeggen in Frankrijk mensen die het kunnen weten. De kabinetten val len? Dat komt omdat de ministers geen tijd hebben om te slapen. Opgejaagd dag en nacht kunnen ze zich tenslotte niet meer staande houden van de slaap envallen! Men zegt zelfs dat ze aan do ping doen, die ministers, geen enkele uitgezonderd en speciaal de minister president die het 't hardst te verduren heeft. Om wakker te blijven. Net als de wielrenners in de Tour de France Maar wat dan te zeggen van Mendès-France? Die zit helemaal niet in de re gering. Hij doet alleen maar al het mogelijke om er weer in te komen (zegt men). En nu al klaagt zijn vrouw dat zij hem in drie dagen slechts precies drie seconden heeft gezien VLUG EI. In New- York zijn de eerste elec- tronische fornuizen in de winkels verkrijgbaar. Men kan er in 22 seconden een ei op bakken, asperges ko ken kost 4.5 minuut en een stuk vlees van drie kilo braadt men in 30 minuten. ONDERBROEK. De Amerikaanse marine heeft twintig experts opgedragen een onderzoek in te stellen naar de meest praktische onderbroek voor de mari niers. Hun rapport moet vóór 30 januari gereed zijn. NIETSNUT. De Franse schrijver Mauriac heeft ge zegd: behalve dat ik schrijf ben ik een nietsnut. Lo gisch doorredenerend kan men dus zeggen dat een nietsnut makkelijk schrij ver zou kunnen worden. O DE LAATSTE. Een Schotse donor stond drie maal achter elkaar bloed aan eenzelfde patiënt af. Na de eerste keer gaf de zieke hem honderd gulden, na de tweede keer met enige aarzeling dertig en na de derde keer had ze zoveel Schots bloed in de aderen dat ze er zich met 'n bedankje van af maakte. bij de Gerofabriek in Zeist, waar een nieuw pand in aanbouw is. Dertig van de zeventig personeelsleden van de fa briek kunnen mee. In de fabriekscomplexen op Rem merden komen straks niet minder dan 210 mensen te werken, waarvan een vierde deel militairen zullen zijn. Zo blijft het niet. Het ligt in de bedoeling het aantal werknemers binnen afzien bare tijd op te voeren tot 300 en het aantal militairen terug te brengen tot een vijfde deel. Het einddoel is 400 man burgerpersoneel, waarbij alleen de lei dende functies door militairen worden bezet. Ook is op de duur een belang rijke uitbreiding van het complex te verwachten. In deze werkplaats zullen radarappa raten en elektronische instrumenten, speciaal voor de Nederlandse lucht macht, worden vervaardigd. In hoofd zaak wil men goed geschoolde vakmen sen aantrekken; het gaat vooral om instrumentmakers, bankwerkers, men sen, die het fijne weten van elektronika en magazijnpersneel. Een groot deel van het personeel, dat in de nieuwe fabriek komt te werken, is thans werkzaam in de centrale werk plaats te Soesterberg. Door middel van woningruil zal dus wel een gedeelte van de mensen uit Soesterberg in Rhe nen onder dak komen. Dat er een groot aantal woningzoe kenden zal overblijven, is echter wel Het is altijd de moeite waard bij ons prijsopgaaf te vragen bij het aanschaffen van een REPARATIES - VLUG - BlLLljK Hoofdstraat 106 - Telefoon 2576 VEENENDAAL Ziekenfonds leverancier duidelijk en daarom heeft het gemeen tebestuur bij de bevoegde instanties een belangrijk extra contingent wonin gen aangevraagd. Het gerucht gaat nog steeds, dat Rhenen bovendien garnizoensstad zal worden. Officiële instanties hebben dit pertinent tegengesproken. Er zullen dus naar alle waarschijnlijkheid in de Grebbestad nog geen kazernes worden gebouwd. vat zij de namen der overledenen, in de kerk begraven. De oudste is die over het boek jaar 157980. Achtereenvolgens werden toen begraven: Jan Ghisbertss; Claes Slott en de moeder van Jacob de Mol- ler. Het jaar 158384 telt maar één dode, n.l. de vrouw van de manden maker Govert Henrickss. Twee per sonen overleden in 158485: Eewert, een schippersvrouw en Aert Jansz. op de Fendelo. In het jaar 158889 over leed het kind van een schipper Calis. Een tiental doden vermeldt de reke ning 158990, t.w. Henrick Peterss; Marie van Zuylen, een schippersvrouw; de huisvrouw van Wolter Goosens; de dochter van Willem Lubberts; schut- meester Hubert; het kind van Reyer Bundts; Jonker Derick van Rhenen Hubrechtss; Griet, de huisvrouw van Theunis Thol; het kind van Johan Al- bertas en tenslotte Aert Meierss. Ook het jaar 159091 telde vele doden, twaalf in getal: de lovenste schutmees- ter Anthoni Janss. Trompet; de oud kerkmeester Evert Gerritss; de huis vrouw van de oude Cornelis Dericxss; het kind van Derick van Rhenen Franssen; Catharijn Hollers; Thoemas Jan Goyertss., gehuwd met Anna Ro- brecgts; de huisvrouw van Cornelis Janss. Calis; Serphaes Wolterss., ge huwd met Saertke; schipper Frans Cruyff; Henrik Peterss.; Jacob Ghijs- bertss. Muller; Harmen, zoon van Ja cob Janss. Hespel. Ook in het jaar 159192 stierven twaalf personen: schipper Eduart Struyff; schipper De rick Willemss; de dochter van Lijsken Hollers; Ruloff Jacobss. Hespel; Anna, huisvrouw van Jan Janssen; Janneke, de dochter van Cornelis Ariss, huis vrouw van Crijn Jeiissen; Christiaen Marcelissen; schipper Willem Oudt- gat; schipper Thomas Thomass. de Jonge; het kind van Cornelis Clerq; het kind van Cornelis Janss. Calis; Jof fer Rynssen „in de kerk opt choor be graven". Het volgend jaar stierf maar één mens: de huisvrouw van Willem Stamp. Vijf personen overleden in 159394: Ghisbert Gerrit Jacobss.; Jan Jordenss.; Reyn Bunten; Gerrit Ste- venss. en Jan Janss. Vaertgen. Ten slotte stierven in 159495: Willem An- thoniuss Buddinck's vrouw; Harmen, broer van Jan Hoochbeens; de dochter van Derick van Rheenens huisvrouw; de vader van de predikant (nl. Th. Sili- ginius); Derick van Rhenen Huybertss. en het kind van Peter Henricxss. Totaal stierven in deze tien jaren van de niet genoemde jaren ontbreken de rekeningen 53 personen, gemid deld dus 5.3 per jaar. Wellicht moet dit getal iets hoger zijn, want enige re keningen lijken mij onvolledig. De kerkmeesters uit die eeuwen staan in een kwade reuk. Die van Veenendaal moesten echter hun rekeningen door het Hof te Utrecht laten goedkeuren. Ze zijn dan ook vrij goed geschreven en behoorlijk gedetailleerd. Thans rest ons nog te zoeken naar de verhouding van het aantal levenden en dat der doden, zonder welke factor geen enkele conclusie kan getrokken worden. We zagen reeds dat eigenlijke statistische gegevens ontbreken. In 1740 verscheen echter een werk van Nico- laas Struyck, getiteld: „Inleiding tot de Algemeene Geographie, benevens enige sterrekundige en andere verhandelin gen". De schrijver was niet alleen sterrenkundige, die toen reeds de om looptijden der kometen berekende maar ook statisticus. In de tweede afdeling van zijn werk doet hij gissingen over de staat van 't menselijk geslacht en berekent op voet daarvan lijfrenten, wat Johan de Witt vóór hem reeds theoretisch gedaan had. In 1753 ver scheen een aanvulling op de beschrij ving der staartsterren en deed hij „na der ontdekkingen omtrent den Staat van 't Menschelijk Geslagt" enz. Hierin komen tellingen voor van 't getal der mensen in enige dorpen en gehuchten, meest in Noord-Holland, waaruit hij algemene besluiten trekt, n.l. dat het aantal gestorvenen met de levenden evenredig was: op de dorpen 1 plm. 40 en in de steden 1 plm. 25. (Zie verder pagina 2.) WAGENINGEN. Morgen, zaterdag 7 januari, zal de bekende radiozanger Johnny Jordaan optreden in een re vue-programma in de schouwburg Ju- nushof alhier. BARNEVELD. Maandag a.s. zal de nieuwe Hervormde Prinses Irene- school alhier officiëel worden geopend. WAGENINGEN. Ds. M. Heerschap, voorheen predikant van de Ger. Gem. te Wageningen en thans te Lethbridge in Canada, heeft een beroep aangeno men naar de Ger. Gemeente van Bors- sele in Zeeland. WIJZE WOORDEN VEEL GELUK.... De gelukkigste is hij, bij wie plicht en genoegen samenvallen. (Wijnaendts Francken.)

De Vallei | 1956 | | pagina 1