Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Fa* J* F* TAK MULDER Zeer geslaagde Personeels-avond PANTER SIGAREN FABRIEKEN »Wat Lezers Schrijven Andree's ballontocht naar de NOORDPOOL r Overberg Eist Renswoude Rhenen Nieuics uit de Omgeving AGENDA nieuwe BRIL 30e jaargang WOENSDAG 11 JANUARI 1»5« Nr. 3 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Afscheid van de heer H. Aalbers als chef Knalavond v.v. V.R.C. Kind liep tegen motor Auto's botsten - Sneeuwballen gooien Betaal toch niet te veel Ds. Fokkema spreekt voor Anti-Revolutionnaire Partij 10 Jaar CJBTB in Veenendaal Bazar Pony veroorzaakte aanrijding Nieuwe Winkeliers veren. De gevaarlijke Kerkewijk 60 Jaar geleden was ieders aandacht gericht op KOOPT KINDERZEGELS ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: YV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen" kunnen ook worden opgegeven b(j de agentschappen van „De Vallei" ln de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 11 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1.55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent •Vrijdagavond was het personeel van de Panter sigarenfabrieken in gebouw Eikenlaan voor een feestelijke perso- neelsavond bijeen. Tijdens deze feest avond werd het personeel in de ge legenheid gesteld afscheid te nemen van de chef, de heer H. Aalbers, die de pensioengerechtigde leeftijd reeds heeft overschreden. De thans 68-jarige Aal bers, die ongeveer 29 jaar het bedrijf als chef heeft gediend, werd voor deze gelegenheid met zijn vrouw voor het voetlicht gehaald. De heer T. Verkuyl sprak namens het gehele personeel waarderende woorden tot de scheidende chef, waarbij hij hem een stoel aanbood. Mevrouw Aalbers mocht bloemen in ontvangst nemen. Daarna werd nog het woord gevoerd door de huidige chef, de heer J. v. d. Weerdhof en de heer Aalbers zelf. Tot slot van dit officiële afscheid vestigde de directeur, de heer J. van Schuppen, er nog even de aandacht op, dat dit afscheid alleen het personeel gold, doch niet de directie. Wij me- Zaterdagavond 14 januari geeft de voetbalvereniging V.R.C. wederom de jaarlijkse knalavond in ,,'t Trefpunt". Door de toneelclub N.A.O. wordt op gevoerd „Jong leven op morgenrood". Verder werken nog mede „The Kamiki Hawaiians" en de jeugdige accordeon- niste Jannie Onink. Zaterdagmiddag stak het 4-jarig zoontje van de fam. B. alhier in de Gortstraat plotseling de rijweg over en liep daarbij tegen een juist passe rende motor. Het knaapje kwam er nog goed af en liep alleen wat schaafwonden op. De motor werd beschadigd. Op de hoek Patrimoniumlaan-Pau- lus Potterstraat kwamen twee auto's met elkaar in botsing. De chauffeur van de uit de Paulus Potterstraat komende wagen verleende geen voorrang en de met grote snel heid op de Patrimoniumlaan rijdende auto kon deze niet meer ontwijken. De wagens werden zwaar beschadigd. Beide autobestuurders kregen een proces-verbaal. De één wegens het niet verlenen van voorrang en de ander voor de ter plaatse onverantwoorde lijke snelheid. Het gooien met sneeuwballen naar voorbijgangers is bij politieverordening verboden, dus laat staan het gooien naar die mensen die in deze dagen van gladde wegen het apparaat voor het strooien van zand moeten bedienen. Gisteren evenwel bleek dat tal van jongelui de verleiding om de mensen van Gemeentewerken, die zich hoog op de rijdende zandwagen niet kunnen verweren, met sneeuwballen te gooien, niet konden weerstaan, 's Middags was het zo erg dat de zandstrooiers er van moesten afzien zonder politiebescher ming hun werk te doen. MARKTBERICHTEN Op de wekelijkse eiermarkt waren dinsdagmorgen te Veenendaal aange voerd 135.000 eieren. De prijzen schom melden tussen f 12,75 en f 14,per 100 stuks. De handel was traag. Op de biggenmarkt waren 60 stuks biggen aangevoerd. De handel was ma tig. Prijzen van f 36,tot f 50,per stuk. EDE. Maandag 9 januari. Aanvoer op de eiermarkt 180.000 stuks. Prijzen van f 12,50 tot f 14,25 per 100 stuks. Handel redelijk. III III III i 111 Vrijdag 13 januari (In geb. Eikenlaan) VARA- feestavond o.a. met het orkest van Theo Uden Masman, „The Ramblers". Zaterdag 14 januari (In geb. ,,'t Trefpunt" Knal- 1| avond van v.v. „V.R.C.". Dinsdag 17 januari (In geb. ,,'t Trefpunt") 7 uur, jubileum-jaarvergadering van f? de C.J.B.T.B., afd. Veenendaal. 55 Luxor theater r5 Heden woensdag en morgen |l donderdag de film „Wij zijn niet bang". intuin iiiiiiiitiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiHi'iiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiimn^V lllllllllMlliHIIIUUHillllllHlirinillllllltllllHlliUllllllllllllitUIMIHIIIIIi Het is altijd de moeite waard bi) ons prijsopgaaf te vragen bij het aanschaffen van een REPARATIES - VLUG - BILLIJK Hoofdstraat 106 - Telefoon 2576 VEENENDAAL Ziekenfonds leverancier nen hieruit te moeten opmaken, dat Aalbers zijn kennis van tabak nog wel enige tijd in dienst van het bedrijf zal blijven stellen. Verder werd de avond op zeer aan trekkelijke wijze gevuld met het op treden van een gezelschap onder lei ding van Charles Aerts, waarbij vooral „The Limbers" in een internationale variété-show, Nicky Noble, muzikale dwaas nummer één, het Radiokwartet van Gerard v. Krevelen en Mr. Doodle, buitengewoon goed in de smaak vielen. Het was een prettige avond, zodat de aanwezigen na afloop voldaan, met verschillende autobussen naar hun woonplaatsen in de provincie en zelfs over de Rijn gebracht konden worden. Dinsdagavond 24 januari a.s. zal de. Fokkema van Ede voor de plaatselijke afdeling van de Anti-Revolutionnaire Partij een spreekbeurt vervullen in gebouw „Eltheto" aan de Fluiters- straat. Ds. Fokkema zal deze avond spreken over het onderwerp „Kan ik volgens het herderlijk schrijven van de Her vormde Synode nog lid van de Anti- Revolutionnaire Partij zijn? Zij die voor deze lezing geen uit nodiging hebben ontvangen kunnen dat melden op Hoogstraat 5. GOUDEN HUWELIJK Gisteren herdacht het echtpaar P. C. Ott-Groeneweg, Van de Pollstraat 26 alhier, hun gouden huwelijk. Het gouden echtpaar, dat het deze dag niet aan belangstelling heeft ont broken, heeft zeven nog in leven zijnde kinderen, twee en twintig kleinkinde ren en een achterkleinkind. SCHAAKNIEUWS Voor de onderlinge competitie der Veenendaalse Schaakvereniging wer den woensdagavond j.l. in ,,'t Trefpunt" de volgende partijen gespeeld: P. J. v. d. Wolf J. Konings 1—0 J. Schoeman II. J. v. d. Veer 10 S. P. J. Maas J. Diepeveen 01 N. T. v.d. Veen—U. R. v.d. Wal V«— L. Ebskamp M. de Kleuver 10 W. v. Dam J. PisoV»V* W. G. Jansen D. J. v. Manen VtVt W. Konings W. Esseveld10 GESLAAGD Bij het te Arnhem gehouden examen electro-techniker, slaagde onze plaats genoot, de heer G. L. Hillebrand. „ACCORDEONETTE" NAAR RENSWOUDE Onze plaatselijke accordeonvereni ging „Accordeonette" hoopt een uit voering te geven in Renswoude en wel op zaterdag 14 januari in gebouw „Re- hoboth". Ook nu zal weer een keurig verzorgd programma worden gegeven. Wij wensen Accordeonette veel succes. EMIGRATIE CANADA Reeds nu willen wij er de aandacht op vestigen, dat op 19 januari a.s. een voorlichtingsavond over Emigratie naar Canada zal worden gehouden in gebouw „Rehoboth". Dergelijke ver gaderingen zijn in Renswoude altijd slecht bezocht, laat het nu eens anders zijn! Houdt allen deze avond vrij. De afdeling Veenendaal van de C.J. B.T.B. bestaat dezer dagen 10 jaar. In verband hiermede en ter herdenking van dit feit is door de jubilerende ver eniging met de C.B.T.B. en C.B.P.B. een feestelijke avond georganiseerd op dinsdag 17 januari a.s. Deze feestelijke avond, welke tevens de jaarvergadering zal zijn, zal o.m. worden gevuld met schetsen en ver schillende spelen. Een en ander vindt plaats in gebouw ,,'t Trefpunt". In een j.l. donderdag gehouden ver gadering van de E.H.B.O. afdeling Eist, deelde het steunfonds der vereniging mede besloten te hebben een bazar te organiseren. De baten van deze bazar, welke wordt gehouden op vrijdagavond 20 januari en zaterdagmiddag en -avond 21 januari, zullen worden aangewend voor aanschaffing van de nodige mate rialen. De hoge prijzen van deze arti kelen nopen tot aanschaffing bij stuk jes en beetjes. Steunt een goed doel en bezoekt deze bazar, het wordt er gezellig met vele kansen op mooie prijzen. Mag de E.H.B.O. op u rekenen, zoals u op haar kunt rekenen? Vrijdagavond vond ter hoogte van het Dijkje een aanrijding plaats tussen een vracht- en een bestelwagen. Plotseling dook in het duister een pony op mid den voor de vrachtwagen. Deze remde af doch de bestuurder van de achter hem rijdende bestelwagen had deze plotselinge manoeuvre niet opgemerkt, met het gevolg, dat deze onder de vrachtwagen schoof. Van de drie in zittenden kwamen er twee met de schrik vrij. De derde, een dame, moest met een lichte hersenschudding naar een arts in Scherpenzeel worden ver voerd. HET LEVEN VAN HENRY DUNANT IN DE FILM ,VAN MENS TOT MENS* Het bestuur van de afdeling Rens woude van het Ned. Rode Kruis be legt woensdag 18 januari a.s. een film avond. Het heeft daartoe beslag weten te leggen op de zeer interessante film „Van mens tot mens", die een boeiend relaas geeft over het leven en werk van Henry Dunant, de grondlegger van het Rode Kruis. Speciaal werd ons van de zijde van het bestuur medegedeeld, dat het niet de bedoeling is om op eniger lei wijze geld in te zamelen door ver lotingen en dergelijke, maar dat de avond alleen bedoeld is om het werk van het Rode Kruis een nog bredere bekendheid te geven om te zijner tijd het ledental wat te kunnen opvoeren. Ten behoeve van de schoolkinderen wordt er 's middags een speciaal kin derprogramma afgewerkt. Houdt allen dus deze avond vrij. VERKIEZING NOTABELEN Bij enkele candidaatstelling is tot notabel der Ned. Herv. Gemeente ge kozen de heer A. Blom. Herkozen werd de heer C. Vos. MACRO EN MUSKETONS De Motor- en Autoclub „Rhenen en Omstreken" hield in hotel „Het Wapen van Rhenen" een gezellige avond. Er was gelegenheid tot dansen met mu zikale medewerking van „De Muske tons". Het is er gezellig naar toe ge gaan. Donderdagavond vond in hotel „Het Wapen van Rhenen" een geanimeerde vergadering plaats van winkeliers, waar besloten werd tot oprichting van de „W.V.R.", Winkeliers Vereniging Rhenen. Het bestuur werd, in alfabe tische volgorde, samengesteld uit de volgende heren: B. v. d. Beek, M. v. d. Berg, C. Keyman, C. Koster, T. Lam- mers, E. de Rhoter en F. Rosbag. Tot adviserend bestuurslid werd be noemd de heer D. J. Bovenschen, die op verzoek van de initiatiefnemers deze vergadering leidde. In zijn openingswoord besprak de voorzitter de ontstane verwarring in het organisatieleven van de Rhenense winkeliers, waaraan naar zijn mening zo spoedig mogelijk definitief een einde dient te worden gemaakt. De verga dering was van mening, dat dit alleen UITVOERING EEN WEEK LATER Ons werd verzocht mede te delen, dat de uitvoering van de C.J.B.T.B. en de C.B.P.B., welke aanvankelijk vrijdag a.s. zou worden gehouden, één week is verzet. Deze uitvoering zal nu dus wor den gegeven op zaterdag 21 januari a.s. KERKERAADSLEDEN NAMEN BENOEMING AAN Bij de vorige week gehouden ver kiezingen voor de kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk werd als ouderling benoemd de heer A. P. Wolleswinkel en als diaken de heer A. van de Brand- hof. Beiden namen hun benoeming aan. Gaarne zou ik onderstaande opgeno men zien in uw rubriek „Wat lezers schrijven" en wel naar aanleiding van het schrijven in uw blad van „Een oudere fietser" en het ingezonden stuk van de heer H. van de Craats, over hetzelfde onderwerp. Ik kan niet helemaal meegaan met de schrijver van het eerstgenoemde stuk. Zou de Hoofdstraat breder zijn dan nog hebben wij de rijen gepar keerde auto's welke een groot gevaar voor de fietsers vormen. Er blijft geen ruimte over als de wielrijders die daar een stilstaande auto passeren, ook nog weer door een andere auto voorbij gereden worden. Ook zou een beper king van de snelheid voor auto's in de Hoofdstraat aan te bevelen zijn. Dat er tussen de middag zo hard ge fietst wordt is niet te verwonderen want de arbeiders hebben de korte schafttijd hard nodig om thuis te kun nen eten. Verder wil ik opmerken weieens de 'indruk te hebben dat wij weer in de tijd van de Duitsers leven met razzia's enz. Ik doel op de strenge controle op het verkeer. Straat in, straat uit en zelfs op het fabrieksterrein komen ze je achterna. Ik zou zeggen: contróle is goed, maar het behoeft niet overdreven te worden. Wij laten allemaal weieens een steek vallen. Met dank voor de plaatsruimte te ken ik, Een fabrieksarbeider. Noot van de redactie. Vooral in deze dagen van gladde we gen heeft het gevaar dat de Kerkewijk oplevert zich nog vergroot. Door het opbreken van de rijweg i.v.m. voor bereidende werkzaamheden van de al gehele verbetering en reconstructie van de Kerkewijk, zijn door grondverzak kingen vele en diepe kuilen ontstaan. Ook al is het wegdek niet glad,, dan nog is het voor wielrijders geen doen om hier aan de kant van de weg te rijden. Nu met die gladheid gaat het hele maal niet want de fietser slipt en glijdt van de ene kuil in de andere. Gevolg is dat ieder midden op de rijweg gaat rijden en dan maar moet afwachten of de achterop rijdende autobestuurders voldoende rekening met deze situatie zullen houden. Autobestuurders uit Veenendaal zelf kennen de huidige moeilijkheden voor wielrijders op de Kerkewijk maar chauffeurs van buiten de plaats vragen zich af of die fietsers in Veenendaal niet anders kunnen en zij zullen wel licht niet voldoende vaart minderen. Een gevaar waar wij de wielrijders vooral op willen wijzen is het met de fiets in een kuil onderuit glijden waar bij men tegen de rakelings passerende auto's zou kunnen vallen. Het is daar om ook beter zoveel mogelijk achter elkaar te rijden en zelfs niet met twee naast elkaar. Een maatregel welke deze gevaren belangrgk zullen kunnen verminderen is het plaatsen van grote en duidelijke borden waarby het verkeer wordt ge maand langzaam te rijden. En dan niet alleen veel grotere (de bordjes die er thans staan moet men werkelijk zoe ken wil men ze zien) maar ook herha lingsborden met LANGZAAM RIJDEN dienen geplaatst te worden. CYPERUS PARTISAN OPGEBRACHT Op noordwest-Cuprus bij het Karpass- schiereiland hebben soldaten van het Britse leger de dorpen doorzocht met behulp van honden en mjjndetectors. Een bewoner van het dorp Dhavlos, verdacht van terroristische activiteit, wordt door een Engelse soldaat opgebracht OUD-MULO-ERS BELEGGEN LEZING De vereniging van oud-muloleerlin gen „De Klit" heeft de hoorspelauteur Rink Groenveld uit Wageningen be reid gevonden zaterdagavond 14 januari in hotfl Het Wapen van Hardenbroek een lezing te komen houden onder de titel „Uit de keuken van het hoorspel". De schrijver van o.a. „De onbekende gast" en „Tribunaal der gemeenschap" zal één van zijn hoorspelen zelf voor lezen en toelichten. Het belooft een interessante avond te worden, waar iedereen welkom is. OOGST VAN DE STRAAT Aan het politiebureau werden ge durende de afgelopen week de volgen de voorwerpen aangegeven als gevon den: zw. dameshandschoen; zw. wollen das; vulpen „Ria" zw. m. stalen pen; zilverbon f 1,groene bal; oorbel imiatiegoud. Verloren: zilverbon f 1, br. lederen diplomatentas, 2-dl. inh. 6 veldkaarten m. beschr. en 1 p. pantof fels; kinderwant geel-bruin-groen en kinderwant rood-blauw; linker hand schoen; rode kinderwanten. Weggelo pen: Duitse boxer, lange staart, reu, oud pl.m. 9 m., bruin, luisterend naar de naam „Luc". „De poging tot de Noordpool door te dringen door middel van schepen of sleden heeft tot dusver weinig resultaat gehad. Iedere breedte-minuut, die wjj overwinnen met dezelfde middelen als tot dusver gebruikt, zal waarschijnlijk tienduizenden kronen kosten en grote offers aan mensenlevens vragen", sprak de Zweedse ontdekkingsreiziger Andrée op 15 februari 1895 in een voordracht voor het Zweeds anthropologisch- en aardrijkskundig genootschap te Stock holm en hjj vervolgde: „Is het niet waarschijnlijker, dat wij erin zullen slagen met een goede ballon naar de Pool te zeilen? Het valt m.i. niet te ontkennen, dat wij door een enkele bal- lonreis meer kennis van de geografie der Poolstreken zullen kunnen verwer ven dan in eeuwen langs andere weg te verkrijgen is." Andree had reeds verscheidene bal- lontochten ondernomen en daarmede uitstekende resultaten behaald. Het ge lukte hem vele vooraanstaande land genoten voor zijn plannen te interes seren. Alfred Nobel begunstigde de te ondernemen expeditie met een gift van 65.000 kronen, Koning Oscar schonk er 30.000, terwijl baron Dickson eenzelfde som in de onderneming stak. Dag en nacht werkt Andrée met zijn vrienden Strindberg en Fraenkel aan de voorbereidingen. 11 juli kiezen zij met hun ballon „De Adelaar" vanuit hun basis Virgo op Spitsbergen het luchtruim, uitgeleide gedaan door een enthousiaste menigte, die de mannen luide toejuicht. „Hoera voor het oude Zweden", roe pen deze terug. Ze zijn vol goede moed en twijfelen geen ogenblik aan het sla gen van de tocht. Zij hadden dus meer vertrouwen dan de vele ongeluksprofeten, die voorspel den, dat vogels gaten in de ballonnen zouden pikken, dat de reizigers door wilden zouden worden doodgeschoten, zouden doodvriezen of zouden omko men door gebrek aan lucht in de ver dunde atmosfeer. mogelijk was door te komen tot op richting van een winkeliersvereniging, waarvan alle winkeliers zonder be zwaren lid kunnen worden. De vooruit zichten in dit opzicht zijn, gezien de voorhanden zijnde gegevens, zeer gun stig, zodat mag worden aangenomen dat vrijwel alle winkeliers als lid tot de W.V.R. zullen toetreden, waardoor een sterk geheel zal kunnen worden gebouwd. De aanwezigen waren van mening, dat niet meer achterom gekeken dient te worden, maar dat de toekomst voor ogen moet worden gehouden. Zij spra ken zich er voor uit dat de traditie van een Rhenense vacantieweek in ere moet worden gehouden. Het nieuw gekozen bestuur werd verzocht zich zo spoedig mogelijk te beraden over te organiseren acties. Het versieringsfonds Herenstraat en de buurtvereniging Westpoort welke zich o.a. bezighouden met de versie ring en verlichting van Herenstraat en Fred. v. d. Paltshof, zullen hun werk voortzetten, zo werd op de vergadering meegedeeld. De voorzitter hoopte dat in deze richting ook door andere stads wijken initiatief zal worden genomen en wees o.a. op de Molenstraat, die heel goed bij de bestaande verlichtings plannen kan aansluiten. In de afgelopen week is er een be langrijk besluit gevallen waarbij alle Rhenense winkeliers indirect of direct betrokken zijn. In hotel „Het Wapen van Rhenen" werd onder de naam van „Winkeliers Vereniging Rhenen" een organisatie opgericht, die tot doel zal hebben het zakenleven in de Grebbe- stad te animeren. Men zal onmiddellijk vragen: Waren de Rhenense winkeliers dan al niet in een bond, afdeling of vereniging on dergebracht? Zeker, de enige en officiële „bewe ging" was en is de afdeling Rhenen van de Kon. Nederl. Middenstands Bond, ook wel genaamd de vereniging voor Handel en Industrie „Rhenens Belang". Geheel buiten deze afdeling om is nu door een aantal winkeliers de „W.V.R." opgericht. Of er een direct aanwijs bare oorzaak voor is, is niet bekend, wel wordt er gefluisterd, dat men het niet eens is met het bestuursbeleid van de K.N.M.B. Het is volkomen begrijpelijk, wan neer bepaalde groepen in een organi satie of vereniging zich niet kunnen verenigen met het bestuursbeleid. De mocratisch gezien wordt dat op een vergadering naar voren gebracht. Komt men er niet uit, dan kan men een stemming uitlokken. Dat kan tot ge volg hebben, dat het zittende bestuur de dan genomen besluiten van de ver gadering zal hebben uit te voeren of in het uiterste geval het zittende bestuur aftreedt en heen gaat. Dat dit nu niet is geschied vindt haar oorzaak in zwakheid. De oppositie veelal aan het woord, wanneer de bij eenkomsten afgelopen zijn heeft geen kans gezien het op een vergade ring van de officiële organisatie in goede banen te leiden hetgeen öf bete kent dat het grootste deel van de win keliers nog steeds achter het bestuur van de K.N.M.B. staat öf dat het zit tende bestuur een dictatoriale rol speelt, hetwelk zij zonder meer niet kunnen aannemen. De uitgetreden groep stelt er klaarblijkelijk prijs op dan maar op zichzelf een „winkeltje" te beginnen. Dat betekent dus nog gro tere afbrokkeling. (Zie verder pagina 2.) Noodlanding Drie dagen na het vertrek op de 14e juli, heeft de ballon reeds zo weinig stijgkracht meer, dat hij telkens op nieuw met de aarde in aanraking komt. Andrée besluit te landen en de terug tocht per slede te aanvaarden. Zij zijn thans meer dan 300 km verwijderd van het naaste land, dat bovendien even eens bevroren en ongastvrij is. Strindberg schrijft aan zijn verloofde: „Het is vreemd te denken, dat wij zelfs tegen jè volgende verjaardag onmoge lijk thuis kunnen zijn. En misschien zullen wij nog een jaar moeten over winteren. We weten het nog niet. Wij gaan nu zo langzaam voort, dat we Kaap Florida misschien deze winter niet kunnen bereiken, doch mogelijk, evenals Nansen, de winter in een hol in de grond zullen moeten doorbrengen. Je kunt geloven, Anna, dat ik eveneens gekweld word door de gedachte daar aan, maar niet terwille van mijzelf, want het doet er niet toe, indien ik nu ontberingen moet lijden, als ik ten slotte maar thuis kom." Ze zullen nimmer wederkeren, deze onverschrokken helden, die zich op offerden in dienst der wetenschap. -8- Jaren gaan voorbij, nieuwe expedi ties worden uitgerust, de overwinning zal en moet worden bevochten. Op 6 augustus 1930 ontdekten zeehonden jagers van een Noorse expeditie de overblijfselen van Andrée's groepje. Men vindt de stoffelijke resten van Andrée en Fraenkel dicht naast elkaar in hun tent en op korte afstand ontdekt men het graf van Strindberg. Voorts worden twee sleden en een boot opgegraven. Naast tal van voor werpen vindt men Andrée's groot dag boek en het fragment van een dagboek, aantekeningen van Strindberg en een journaal van Fraenkel met meteorolo gische observaties. De laatste aan tekeningen, door Strindberg gemaakt, dateren van 17 oktober 1897. Zeer ver moedelijk zijn alle drie doodgevroren. De zeehonden jager van de expeditie, die bij toeval de stoffelijke resten van Andrée en z'n vrienden vindt, ver klaart: „Ik geloof, dat zij in de slaap zijn gestorven, dat de koude een einde aan hun leven gemaakt heeft. In ieder geval zijn zij rfiet van hoger omgeko men." Volop berenvlees Neen, aan proviand heeft het hun zeker niet ontbroken. Volgens het dag- (Zie verder pagina 2.) EDE. Twee kerkbesturen in Ede kre gen dezer dagen een telefoontje, waar bij een bekend ingezetene de mede deling deed, dat hij een gift van dui zend gulden beschikbaar wilde stellen. Toen de predikanten zich aan het op gegeven adres vervoegden om de gift in ontvangst te nemen en de milde ge ver hartelijk te bedanken, bleek, dat de betrokkene nergens van wist Blijk baar heeft een of andere „grappen maker" deze telefonische mededeling gedaan om de betrokkenen eens een flinke poets te bakken. MAARSBERGEN. Naar wij verne men is de Ned. Buurtvervoer Mij voor nemens per 12 februari a.s. een nieuwe buslijn te openen, en wel een die zijn beginpunt heeft in Amerongen en de plaatsen Leersum, Valkenheide, Maars- bergen en Maarn zal aandoen en Amersfoort-station als eindpunt zal hebben. Het is de bedoeling deze dienst tot enkele ritten per dag te beperken. EDE. Maandagmiddag omstreeks vier uur is op de Rijksweg bij Ede een on geluk gebeurd, dat de 36-jarige chauf feur J. J. Theelen uit Velden (L.) het leven heeft gekost. Een personenauto, die uit de richting Arnhem kwam, stopte midden op de Rijksweg omdat hij naar links de Kraatsweg wilde oprijden. Daarachter reed een Duitse vrachtauto, bestuurd door H. L. uit Schwalenberg. Deze be gaf zich naar het linker weggedeelte om de stilstaande auto te passeren en kwam daardoor in botsing met de Ford bestelwagen, die door de heer J. J. Theelen werd bestuurd en uit de rich ting Utrecht naderde. De bestelauto, die nog slechts 95 km had gelopen, werd aan de voorzijde geheel vernield. Met veel moeite gelukte het de deerlijk ver minkte bestuurder uit zijn benarde positie te bevrijden. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. WIJZE WOORDEN ZELF DOEN! God geeft ons noten, maar HH kraakt ze niet voor ons. (Andersen.) KERKEWIJK -TEL.3000 - VEENENDAAL

De Vallei | 1956 | | pagina 1