Ritac nam de wisselbeker van Climax over 70% KORTING GRATIS SPAARZEGELS msomm Onze laatste restanten: WIJNBERGH CO Nieuwsblad DE VALLEI Rhenen Renswoude BLOEMINK TAFELTENNIS Dringend beroep Oefenwedstrijd Matjan-VRC W.A.V.V^-Sneek 2-1 De Meester in Optiek is Het is IJw recht... VRAAG t AANBOD t VERLICHTINGS^ nze RECLAME VAN DE WEEK geldig t/m Zaterdag 21 januari 32 ct 89 ct 99 ct 45 ct 39 ct 59 ct s Aalten Wie zal lid tvinne n De mode is in Brillenland moderne Bril gepast? Hebt U ook al eens zo'n Rhenen onder de sneeuw Officiële Bekendmaking Cursus huiselijke zieken verzorging BRIL RECEPT Andree naar de Noordpool Zie de belachelijke prijzen in onze etalage R. VAN EDEN 's HOOFDSTRAAT 58 VEENENDAAL BISCUITS HUISHOUDKOFFIE 500GR. 49 ct 250GR. 149 ct BOTERHAM KORRELS^ 250GR SCHOUDERHAM200gr. VET SPEK500GR. WECO LUCIFERS2 PAK MACARONI500GR. RIJST1000gr. OP DE MET GEMERKTE ARTIKELEN OVERIGE ARTIKELEN 2% K O R T I N G BIJ ALLE ARTIKELEN Hoofdstraat 55 VEENENDAAL - Telefoon 2276 Nette werkster Mevrouw van Essen Bieten- [Bulten Land- T uinbouw- zaden M De broederschap der bronzen draak HET R1TAC TOURNOQI Zaterdag werd ln de eantine van de Rltmeesterfabriek het jaarlijkse tafel- tennistournooi, georganiseerd door de vereniging Ritae, gehouden. In tegenstelling tot vorige jaren, toen alle spelers(sters) in één klasse waren ondergebracht, werd nu gespeeld ln de le, 2e, 2e en 4e klasse, de overgangs klasse en de damesklasse, waarbij de Inschrijving ln de overgangsklasse vrij was. De puntentelling over de wissel beker was nu: nummer 1 van een klas se twee punten en nummer 2 één punt. Om 12.30 uur werd begonnen met de eerste weedstrijden en om 9.30 uur kon een aanvang worden gemaakt met het verspelen van de finales. Dank zij een overwinning in de hoogste klasse, wist Ritac, zij het met het kleinst mo gelijke verschil van i punt, de wissel beker van Climax, die hem reeds twee achtereenvolgende malen had gewon nen, over te nemen. Bij de dames klopte N. Tanis (V.S.W.) B. Knevel (Climax) met 13/21, 21/17, 21/15. In de overgangsklasse ging de strijd tussen Van Dam (Ritac) en H. v. d. Loosdrecht (Climax). Na een fraaie en spannende wedstrijd wist Van Dam te zegevieren: 21/15, 17/21, 21/17. De uitslagen van de overige finales waren: le klasse: T. v. d. Weerd (Ritac) C. v. Dam (Ritac) 21/16, 21/16. 2e klasse: Lugthart (R.T.C.) H. v. d. Broek (R.T.T.V.) 21/16, 21/16. 3e klasse J. v. Doorn (Sorry) E. Vos (Climax) 15/21, 20 22. 4e klasse: D. Capelleveen (R.T.T.V.) J. Stuivenberg (Panter) 18/21; 21/17, 11/21. De eindstand voor de wissel beker is: Ritac 5 p.; Climax 4 p.; Panter 2 p.; R.T.C. 2 p.; R.T.T.V. 2 p.; V.S.W. 2 p.; Sorry 1 p. Na afloop van de wedstrijden reikte de personeelchef van de Ritmeester- fabriek de prijzen uit en bracht de heer De Waal en zijn assistenten dank voor de perfecte organisatie van dit tour- nooi. De gemeentewerklieden doen alle moeite om onze straten zo gauw mo gelijk na sneeuwval begaanbaar en be rijdbaar te maken. Dit is noodzakelijk werk in ieders belang. Ze doen het on der alle weersomstandigheden, zowel overdag als 's nachts. Nu zijn er helaas! jongens, die die werkende mannen bekogelen met sneeuwballen, soms hard als een bikkel. Dat doen niet alleen kleine jongens, De eompetitle. Uitslagen: 4e kla9se I: R.T.C. 3 Ritec 5 Res. 4e klasse C: Ritac 8 R.T.C. 4 2—6 7—3 Eindstand van de eerste eompetltie- helft: 4e klasse I: Panter 1 8—16 Sorry 2 8—13 Ritac 5 8—12 V.S.W. 3 8—10 Tempo 2 .r 8—9 S.K.F. 1 8—7 Fortissimo 2 8—6 Fortissimo 3 8—2 R.T.C. 3 8—0 Res. 4e kl. C Sorry 3 8—15 Swift 6 8—13 Swift 7 8—12 Kr. en Vr. 4 8—11 Ritac 7 9—11 Ritac 8 9—9 R.T.C. 4 9—5 V.S.W. 4 9—5 Panter 3 9—3 Hollandia 3 9—2 Zaterdag speelde V.R.C. aan de Brin- kersteeg een oefenwedstrijd tegen Mat jan. Er werd in een vlot en hoog tempo begonnen en al spoedig kon V.R.C. de leiding nemen toen de Matjanverdedi ging geheel overspeeld werd en aan voerder G. v. d. Scheur de bal voor doel met de hand bewerkte. B. Jansen voltrok het vonnis en de stand was 10. Door beter spel van V.R.C. was de ruststand 30 wel verdiend te noe men. Na de rust werd wat kalmer ge speeld, zodat beide partijen beurtelings ten aanval trokken. Het was Corrie Heikamp die er 40 van maakte. Jan Heikamp van Matjan zorgde voor 41. Het einde kwam met een 62 zege voor V.R.C., welke deze middag drie spelers in haar midden had die overschrijving hebben aangevraagd, n.l. Corrie Heikamp en P. en J. Blijenberg. De W.A.V.V.-ers hebben het nieuwe jaar goed ingezet, n.l. met een 21 overwinning op Sneek. Zij hebben de 15 nederlaag die ze in Wageningen leden, weer weggewerkt. Het terrein was zo glad als 'n spiegel, de W.A.V.V.- ers hadden al direct de grootste moeite het technisch goed spelende Sneek te beletten te doelpunten. Direct na de Speciaalzaak - Hoofdstraat 51 maar o, schande! ook grote. Onder die omstandigheden is het werk van de gemeentewerklieden haast onmogelijk en bovenmatig zwaar. Zelfs niet zonder gevaar! Ik doe een dringend beroep op alle jongens dit laffe werk na te laten. En een niet minder klemmend be roep op ouderen, die getuige mochten zijn van dit hinderen van de werk lieden, daaraan een eind te maken en bij de politie aangifte doen, indien de namen der daders bekend zijn. De burgemeester, A. BAKKER. BILJARTKAMPIOENSCHAPPEN VAN RHENEN Het wedstrijdprogramma voor de bil jartkampioenschappen van Rhenen, zoals dit voor de maand januari is vast gesteld, ziet er als volgt uit: 12 jan.: De Rijnbende De Poedels. 17 jan.: De Poedels Grauwe Hengst. 23 jan.: De Driehoek De Poedels. 23 jan.: B.V.R. De Grauwe Hengst. 26 jan.: De Rijnbende De Driehoek. 3 febr.: B.V.R. De Driehoek. De sneeuwval en de vorst brengen ook voor Rhenen de moeilijkheden. Vooral in het bergachtig terrein is het een gebiedende eis voor de dienst van gemeentewerken er onmiddellijk met de sneeuwploeg, zand en zout op uit te trekken. De steile hellingen leveren over het algemeen meer gevaar op voor het verkeer bij gladheid dan de vlakke weg. Tot nu toe zijn er geluk kig geen verkeersongevallen te melden. Hier en daar gleed een auto tegen een paal of een boom, doch tot ernstige schade kwam het niet. De brandweersirene op het dak van het gemeentehuis was vastgevroren, hetgeen tot uiting kwam, toen het ap paraat 's middags om twaalf uur werd geprobeerd, zoals dat overigens dage lijks het geval is. Onmiddellijk werden maatregelen genomen om het mecha niek te ontdooien en bedrijfsklaar te houden, voor het geval er brand mocht uitbreken. De N.B.M. kon de dienstregelingen onbeperkt uitvoeren. In een uitzonde ringsgeval kwam er een bus 5 6 mi nuten te laat binnen, doch daar bleef het bij. Ook de bussen liepen tot nu toe geen averij op. De sneeuwval heeft voor onze ge meente ook een mooie kant. Dan be hoeft u slechts een wandeling te gaan maken in de bossen en u zult genieten van prachtige sneeuweffecten. TIJDELIJKE AFSLUITING VAN WEGEN In verband met werkzaamheden aan de noord-zuidverbinding zal het ge deelte van de Lijnweg, dat is gelegen tussen de eerste en de tweede poort van de spoordijk RhenenVeenendaal, tijdelijk voor alle verkeer worden af gesloten. Rhenen, 5 januari 1956. Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. Th. v. d. WILLIK, secretaris. aftrap trok W.A.V.V. op het Sneeker doel af. Uit een voorzet van Heilege ring Jr. schoot midvoor De Wit rake lings langs. Aan de andere kant zat de Sneeker voorhoede ook niet stil. Met snelle aanvallen, meestal ingezet over beide vleugels, belaagde men het doel van Jansen. Succes kwam aan de an dere kant Op de rechtervleugel kreeg Hellegering jr. het leer te pakken, pas seerde enkele tegenstanders en loste een hard schot. De bal belandde buiten bereik van de Sneek-keeper tegen de deklat. Snel was De Wit doorgelopen en plaatste de terugstuitende bal on houdbaar in het doel (01). Dit doelpunt schudde Sneek wakker. De druk werd steeds groter en enkele minuten voor rust was het linksbuiten Bouman, die de verdiende gelijkmaker inschoot. Na de hervatting waren pas enkele minuten gespeeld toen linksachter Twint van W.A.V.V. wegens blessure moest uitvallen. Van dat ogenblik af was het Sneek dat de toon aangaf. De W A.V.V.-achterhoede was echter niet te passeren. De tijd verstreek en wat Sneek ook probeerde, met kunst- en vliegwerk hield de W.A.V.V.-achter- hoede stand. Er waren nog vier minuten te spelen, de achterhoede van Sneek stond ver opgedrongen, toen Van Reemst het leer te pakken kreeg. Hij liet de achter hoede zijn hielen zien en gaf de keeper met een onhoudbaar schot het na kijken (12). Zo verloor een technisch beter spelend Sneek van het hard werkende W.A.V.V. met 12. Door het bestuur van de afdeling Renswoude van „Het Groene Kruis" wordt bij voldoende deelname een cursus gegeven in de huiselijke zieken verzorging. De bedoeling van deze cursus is voorlichting te geven aan hen die be hulpzaam zijn bij het verzorgen van zieken en ouden van dagen. Teveel en te vaak wordt nog door onwetendheid en ondoelmatige verzorging meer ge leden dan nodig is. Zieken hebben toch vaak doorlopend hulp nodig bui ten de hulp van de wijkverpleegster die niet steeds aanwezig kan zijn. Het zijn vaak kleine dingen zoals het opmaken van het bed, het verzorgen der huid ter voorkoming van het pijn lijke doorliggen, doelmatige en ge makkelijk verteerbare maaltijden enz., die het leven der zieke veraangenamen. Vooral voor jonge vrouwen die op dit gebied nog weinig ervaring bezitten is deze cursus belangrijk. Hoe gauw zit men soms in de narigheid van ziekte of ongeval. Zij die hiervoor interesse hebben kunnen zich opgeven bij het bestuur van Het Groene Kruis of bij zuster Dingemanse, vóór 21 januari a.s. VERGADERING LIDMATENKRING Donderdag a.s. hoopt de lidmaten- kring van de Ned. Herv. Kerk weer in vergadering bijeen te komen. Deze ver gadering wordt gehouden in de kleine zaal van gebouw „Rehoboth". De heer Joh. Diepeveen zal het onderwerp „Doop en Besnijdenis" inleiden. Alle lidmaten en belangstellenden zijn van harte welkom. Om nUerste nauwkeurigheid te eisen van Uw opticien bij de uit- voering van Uw Kies de opticien, die 't nauw keurig doet, BRILLENSPFCIALIST Onderaan de markt Veenendaal Telefoon K 8385-2764. (Vervolg van pagina 1.) boak van Andrée hebban ze op 19 sep tember door het schieten van beren en zeehonden zoveel voedsel vergaard, dat ze tot april elke dag voor ieder een flinke portie vlees op tafel kunnen brengen. Ook hebben zij nimmer gebrek ge had aan brandstof: hun primus is nog gedeeltelijk met paraffine gevuld, een pak met honderd doosje lucifers en een grote stapel hout liggen op het maken van vuur te wachten. Overal ontmoe ten zij beren, de meeste nemen de vlucht wanneer zij de expeditie in het oog krijgen, maar sommige nemen een dreigende houding aan. Een beer die Fraenkel wil aanvallen, wordt met een welgericht schot neergelegd. Er gaat haast geen nacht voorbij of er komen zoolgangers om de tent snuffelen. „Deze nachtberen schijnen een dief achtig soort. Die, welke ons gisternacht bezocht, sleepte onze grote zeehond tweemaal weg en wij zouden hem heb ben verloren, als Strindberg de beer niet zo dicht had weten te naderen, dat hij, bevreesd geworden, zijn buit liet vallen. Strindberg schoot hem door de keel en hij viel dadelijk neer, doch stond na enige ogenblikken weer op en begon hard te lopen, waarbij hij zijn voorpoten over de sneeuw voor zich uitschoof. Daarop raakte ik hem met mijn schot, dat hem op zijn achterpoten deed neervallen, doch dit spoorde hem aan tot nieuwe inspanning en hij begon hard te rennen. Toen Fraenkel hem goed raakte, bleef hij liggen, waarna we hem onder hoera-geroep wegsleep ten. Het was een groot, oud mannetje." Alles went, ook de ontmoeting met gevaarlijke monsters als beren. Andree schrijft: „Toen ik in de tent mijn broek repareerde en buiten de tent een verdacht geluid hoorde, open de ik een spleet om te zien wat dat wel mocht zijn. Vlak voor m'n neus zag ik een beer staan. Ik hield niet op met naaien, doch zeide slechts: „Kijk, daar is nog een beer voor ons," waar op Fraenkel zijn geweer greep Ontberingen Andrée verhaalt van de grote ont beringen, het lijden tijdens de lange tocht naar de bewoonde wereld, d.w.z. het depot op de Zeven Eilanden, dat zij nimmer zouden bereiken. „Fraenkel viel vandaag in het water en heeft buikloop. Strindberg's voet is opge zwollen. Hij kan zijn slede niet meer trekken. Om beurten halen Fraenkel en ik zijn slede op. Ik zelf heb oolojjast van buikloop." Door het drijfijs werden zij in drie dagen dertig km meegesleept in noord oostelijke richting, de tegenovergestelde koers, die zij volgen. Na hun besluit te overwinteren, maken zij terstond een begin met het bouwen van een hut, die uit blokken ijs wordt opgetrokken. Op de tweede oktober horen zij een don derend gekraak, water stroomt de hut binnen. De mannen snellen naar buiten en zien tot hun ontsteltenis, dat de schots, waarop zij hun hut hebben gebouwd, in enige schotsen is versplinterd. Na deze ramp schrijft Andrée, die vol goede moed blijft „Met zulke kamera den Strindberg en Fraenkel moet men zich, ik mag wel zeggen onder alle omstandigheden, er door kunnen slaan." Echter, de hevige koude is machtiger geweest dan hun broze lichamen, die volgens verklaringen van deskundigen niet voldoende tegen de grillen van het poolklimaat waren beschermd. „Zij hadden niet veel kleren en waren slecht uitgerust. Hun kleren en sokken waren rommel." Fraenkel bijvoorbeeld droeg een korte broek. Toen Fraenkel ont sliep scheurden roofdieren het onderste deel van zijn lichaam in stukken, door dat de benen niet de bescherming van een lange broek en beenwindsels ge noten. In Andrée's zakken vindt men een beurs met een klein zilveren zwijntje, dat Strindberg altijd om zijn hals droeg, benevens een gouden, hartvor mig medaillon, met het monogram N. S., waarin een portret van Strindbergs verloofde en een haarlok Blijkbaar heeft Andrée, nadat zij Strindberg hadden begraven, het plan opgevat, deze medaillon mee terug te nem&n naar het vaderland om het aan Strindbergs Verloofde te overhandigen, -ö- De stoffelijke resten van de drie ont dekkingsreizigers zijn naar het vader land teruggebracht. Tijdens de begra- fenisdienst zei een spreker: „De hoop „van de natie, hen gedurende hun let-en te kunnen eren na een welgeslaagde Breis werd teleurgesteld. Wij moeten ons aan deze tragische afloop onderwer pen. Alles wat ons overblijft is ohze I warme dank te uiten jegens hen, die zich opofferden in dienst der weten schap. 9fi ct. per advertentie Lm. 10 woorden, elk woord meer 7 cent Orgol te koop gevraagd. Aanb. m. opgaaf van prijs, registers enz. Mulderslaan 55, Veenendaal. Tel. 2384 Weggelopen Duitse Boxer. Tegen beloning terug te be zorgen. Jansen, Vogelen zang 11, Rhenen. Te koop een best zwaar varken, pl.m. 400 pond. Wed. M. van Egdom, Rode Haan 14, Veenendaal. Hennen te koop wit hamps. Valleistraat 125, Veenen daal. Te kUop wasmachine (snel- wasser) met wringer. J. Neerbos, Munnikenweg 19. Veenendaal. Biedt zich aan net meisje, 15 jaar, voor 4 middagen in de week. (Liefst winkel of atelierwerk.) Br. onder nr. 2679 a. h. bur. v. d. bl. Woningruil: Aangeboden: ruime woning te Rhenen, bev. kamer en suite, hal, keuken, schuur, flinke tuin (voor en achter) boven 4 slaapkamers en douche. Huur f 8.05 per week (wa ter inbegrepen) in ruil voor woning te Veenendaal. Br. ond. nr. 2680 a. h. bur. v. d. blad. Weggevlogen: 2 blauwkras- doffers. H 52-796965, H 53- 635209. J. M. Wels, J. P. C. Leinweberstraat 76, Vee nendaal. Huisslachtingen: H. v. Hol land en A. van de Dikken- berg. Opgeven Middelbuurt 35, Veenendaal of W. Veld huizen, Eindseweg 22 Over- berg. Gevraagd nette werkster voor 2 morgens in de week. Aanm. 's avonds na 6 uur. Mevr. Van Os, Stations singel 42, Veenendaal. Te koop D.N.S. bromfiets met J.L.O. motor, bouwjaar 1955. Vijf maanden bere den. Elk aannemelijk bod. R. van Burken, Barneveld- sestraat 22, Renswoude. Ontvangen prima (Milt) rubber werklaarzen, maat 40 tot 48. 6,75 p. p. Schoen makerij R. Valkenburg Zn.. Gortstraat 38. V'daal. Brillen en Hoortoestellen. MELIS OPTIEK, Hoofd straat 51, Telefoon 3184, Veenendaal. Bloeminks brillen: beter zicht. Bloeminks glazen: punctueel afbeeldend. Ker- kewijk 1. Veenendaal. Verhuur zonder chauffeur. Prima Volkswagens, Ford, Chevrolet, Morris, Oxford. Benzine- en Servicestation „Renswoude", v.h. J. van Wikselaar Zn., Dorps straat 112, Renswoude. Tel. K 8387-254. f j Schemerlampen Wandver lichting J Stolzu ig ers J Overjarige Radio's Electr. Kookfornuis enz. 1 GEVRAAGD: Voor la2 dagen per week. van half januari tot eind maart, hulp aanwezig. Hoofdstraat 42 Veenendaal 1 In groten getale is het publiek opgekomen om getuige te zijn van de ontmoeting tussen de twee rivalen Is het niet verwonderlijk, dat een simpele aankon diging in het plaatselijk nieuwsblad voldoende was om zo'n belangstelling te wekken? Wel een bewijs hoe intensief deze krant wordt gelezen. Zowel het nieuws als de advertenties worden van A-Z gespeld, want de inhoud van het plaatselijk nieuwsblad is voor de lezers de spiegel van alle gebeurtenissen uit de wijde orptrek. (60) „Inderdaad, zo is het gegaan," beaamt Aram, als Angelo in geuren en kleuren hun belevenissen van de laatste dagen aan de oude koning heeft ver teld. „En de man die in opdracht van Prins Bal thazar mij van het rotspad wilde werpen, staat hier als gevangene voor uwe majesteit." „Leugens, niets dan doortrapte fantasie en gemene laster," klinkt plotseling een scherpe stem. Het is Balthazar, die driftig komt binnenstuiven. „Mijn zoon," roept de oude koning ontroert. „Ik hoop, dat je woorden waarheid bevatten, het is mij liever dat Angelo lastert en liegt, dan dat Balthazar de misdaden be ging, die mij zojuist ter ore kwamen." Aram kijkt getroffen naar de grijze monarch en beseft opeens ten volle hoe deze vete tussen zijn zonen de oud© man moet aangrijpen. Daardoor ziet hij niet, hoe Prins Angelo een stille wenk geeft aan de ge ketende Aiglon. En plotseling stort de gevangen roofridder zich naar voren en wild aan zijn ketenen rukkend schreeuwt hij woedend tot de verbaasde Balthazar: „Schurk, doortrapte verrader die gij zijt. Ge had beloofd mij te zullen beschermen als onze plannen mochten mislukken. En wat doet ge? Terwijl ik hier geketend sta, tracht ge met uw to neelkunsten uw eigen huid te redden en ge laat u. Een geweldige kaakslag van Balthazar onder breekt de woordenstroom van de roofridder en als een blik stort hij ter aarde! (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 2