deGruyter jo 04 René KEUKENGEHEIMEN DE VALLEI Van winterse sportkleding EN BETERE WAAREN10% HORTING Voor de Jeugd FEUI LLETON Vooruwtrouwpartij zijn wij thans speciaal ingericht. Wed. A. W. de Haas AUTORIJLES Bakkenes U kunt het toch niet afschreeuwen Nieuwsblad DE VALLEI DE PYTHON Acht negen kilo aardappelen en vijf broden per dag zijn er nodig voor het gezin van Mevrouw van R. uit Rotterdam. Kruidenierswaren natuurlijk naar verhouding. Als Mevrouw met de beide jongsten bij De Gruyter de boodschappen heeft gedaan, gaat er weer een cassa- bon van tenminste 20 gulden in de spaarpot. Voor Sinterklaas werden de bons ingewisseld. Het was weer voor een duizend gulden datlsdus honderd gulden contant! Dat is bijzonder welkom in een groot gezin. VERKEERSREGEL Kwam er maar sneeuw! door H. West en berger Vertaling: Minny Musaph Bljjdenstein (18) Hoofdstuk XIV. Het water glanst donker. Het lijkt stil te staan. Roodachtig hangt de maan over de Nijlbrug. Zij weerspie gelt zich in het water, maar tussen de lichtkettingen van de brug schijnt haar glans zeer mat. Een warme wind komt uit het zuiden; zachtjes doet hij de bla deren van de acaciabomen aan de oevers bewegen. Aan de andere zijde van de rivier liggen talrijke woon schepen. Breed en vlak versierd met bolle lampions en schitterlampjes aan de boeg, liggen ze op de stille opper vlakte van het water; karakteristiek voor de Nijl, eigendom van de elite van Cairo De familie Brackwieser heeft zo'n boot, denkt Helga. Misschien is het wel die daar, met die verlichte raampjes; of die andere, grotere, iets verder naar binnen. Vandaar komt de gramofoon- muziek, binnen wordt zeker gedanst. Maar dan bedenkt zij, dat de boot van de familie Brackwieser meer naar buiten moet liggen; het is immers een motorjacht en ze maken er soms grote tochten mee. En juist daarom, omdat het een motorboot is, vindt Jo het zo geweldig om mee te gaan. Och dat is immers een leugen, dat is niet waar! Voor Jo is alles even ver leidelijk. En hoe lang zal het nog duren voor hij zich door deze rijkdom zal laten vangen? O, zij haat het alle maal. Zij haat die mensen met hun geld en zij heeft slechts minachting voor hen! Maar wat helpt dat! Deze rijkdom zal machtiger zijn dan zij; hij zal het winnen in de strijd om haar jongen! Zij voelt het met een druk kende zekerheid Helga holt langs de promenade alsof iemand haar op de hielen zat. De dro mers op de oeverbanken, de paartjes, die in de beschutting der bomen wan delen, de bedelaars, die na een af mattende dag in de hete zon, hier rust zoeken in het gras, richten zich ver schrikt omhoog. Wat is dat dan. Wie heeft er in dit late uur nog zo'n haast? Maar Helga merkt niets van de stoor nissen, die zij teweeg brengt. Met ge bogen hoofd, de handen gevouwen op haar rug, stormt zij voort, niets an ders verwachtend en niet anders wen send dan voldoende moe en moedeloos te zijn, om het vreselijke besluit, dat zij genomen heeft, te kunnen uitvoeren. Als zij eindelijk opkijkt ziet zij, dat zij al in Kasr-el-Dubara is. Ruime landhuizen met bloeiende tuinen en hoge portalen staan langs de weg; hiel en daar staan auto's yoor de deuren; zware glanzende wagens, die geluid loos wegrijden en met hun geelgroene reuzenogen de sluimer van de rustige straat voor enige seconden verstoren. Helga blijft besluiteloos staan. Hoe lang is zij niet meer in dit gedeelte van de stad geweest! Toen Willem nog leefde heeft zij hier dikwijls gewan deld: de prachtige villa's bewonderd en de broeikassen met hun kostbare, exotische inhoudmaar later, toen was er geen tijd meer geweest; zij moest werken, geld verdienen; er was een wereld tussen haar en de mensen, die hier woonden. En voor het eerst komt de bittere vraag in haar op: Waarom woon ik eigenlijk hier niet? Dan zou ik lachend de schouders kunnen ophalen om het voorstel van mevrouw Brackwieser, geen advocaat zou het durven wagen haar een voorstel te doen zoals er nu gebeurd was; in Jo's eigen belang zou zij moeten weigeren, want niemand in de wereld zou hem betere mogelijk heden voor de toekomst kunnen bie- hem op en met een glimlach zegt ze: Zij gaat een zijstraat in en weer een volgende zijstraat. „Ik ga naar huis," zegt zij zachtjes in zichzelf. Maar op hetzelfde ogenblik weet zij, dat zij niet naar huis wil, zij wil de villa van de familie Brackwie ser zien, die hier in de buurt moet zijn; zij weet, dat het een kwelling zal zijn en toch wil zij het, om met eigen ogen te zien, wat er voor Joachim op het spel staat. Zij loopt vlak langs de huizenrij. Ja, in deze straat moet het zijn. Zij weet het zeker; zij weet zelfs het huisnum mer, maar wat komt het er eigenlijk op aan welk van de grote huizen met de prachtige poorten het is? In ieder van hen woont dezelfde zorgeloosheid, dezelfde zekerheid, dezelfde levens vreugde! Veel van de vrouwen uit deze buurt kent zij als klanten van Maison Angèle; ook in het jaar 1935 is hun leven een aaneenschakeling van ge noegens, de zogenaamde zorgen van hun toilet inbegrepen, en voor de toe komst van hun kinderen maken ze zich geen ogenblik bezorgd.... in tegendeel, glimlachend worden nauwe lijks overdachte wensen en verlangens uitgesproken en zij worden door het lot in vervulling gebracht. Zou bijvoor beeld Leontine Brackwieser zo fanatiek haar idee-fixe kunnen volgen als zij niet Leontine Brackwieser was? Zou zij tijd kunnen vinden om zelfs maar aan zulke problemen te denken, als zij een verkoopstertje of een werk ster of in Helga's plaats was? Daar hoort zij plotseling voetstappen. Zij weerklinken duidelijk in de stille lege straatOnwillekeurig keert Helga zich om. Met haastige passen komt Hans Eek- hart haar richting uit. Weglopen voordat hij mij herkent, denkt Helga. Maar het is al te laat. Hij komt naar haar toe en staat stil. „U, mevrouw Frank?" Verder geen vraag, waarom en waar heen? Zij geven elkaar een hand alsof het vanzelf spreekt, dat zij elkander hier, voor het huis van Brackwieser, ontmoeten. Tenminste Hans doet alsof hij het heel gewoon vindt. En nu is Helga hem er dankbaar voor. Maar hoe moet het nu verder? Hans was van plan naar zijn zuster toe te gaan. Voor een kwartiertje maar. Zien hoe zij het maakt. Zij is beangstigend nerveus; zo erg zelfs, dat hij er ernstig over denkt, er een dokter bij te halen of zijn zwager telegrafisch terug te roepen. Maar op het ogenblik vindt hij het noodzakelijker bij Helga te blijven. Wat moet er in haar hebben omgegaan, dat hij haar hier voor het huis van zijn zuster aantreft! „Laten we teruggaan," zegt hij vrien delijk en neemt haar elleboog in zijn hand. „Een eindje verder op staat mijn wagen, laten we naar Cit-Cat toe gaan." Helga kijkt langs zich heen, dan naar „Zo? En in deze stemming?" Maar Hans Eckhardt geeft geen ant woord. Als een kind neemt hij Helga mee, brengt haar naar zijn auto, waar hij haar zorgzaam in helpt en met een lichte plaid toedekt. Het restaurant ligt aan de Nijl, aan de andere zijde van de City, onder hoge boompalmen, die door rijen lampions met elkander verbonden zijn. Er zijn altijd veel vreemdelingen, maar het is ook een geliefd rendez-vous der in woners van Cairo, die er graag de eer ste avondkoelte opzoeken als het in de stad nog broeiend heet is. „Maar op een stil plekje," verzoekt Helga zacht. Hans Eckhart knikt glimlachend. Na tuurlijk zo ver mogelijk'van de drukte vandaan. De kellner helpt hem het ta feltje nog een beetje verder in de scha duw te schuiven. Nu zitten zij onder een grote palm, een klein schemerlampje staat op het tafeltje. Verderop wordt onder het licht van veranderende schijnwerpers ge danst. De muziek is prettig; goede, ver zorgde muziek voor de veeleisende vreemdelingen die het seizoen mee brengen. Nadat de kellner, hen bediend heeft, vertrokken is, legt Hans Eckhart met een bijna liefkozend gebaar zijn hand op Helga's arm: „Vertelt u eens; ik zie dat er iets gebeurd is." En Helga, verwonderd over zichzelf, vertelt; van het aanbod van de advo caat, van de opzegging van haar be trekking, van haar angst, van de plot selinge drukkende zorgen om Jo's toe komst, van haar twijfel of zij goed doet; vanalles. (Wordt vervolgd.) VUIL TIN kunt u schuren met zand en zeep. Eerst uw handen met huis houdzeep inwrijven, ze daarna in scherp zand dopen en hiermede de voorwerpen in één richting flink schu ren. Naspoelen in warm sodawater en met een schone doek glanzend wrijven. VELE HUISVROUWEN zullen on danks hun ijverig boenen doffe of vette plekken op meubelen of linoleum ont dekken. Laten zij de moed niet op geven! Probeer van een pot boenwas er twee te maken door de was met ter pentijn te verdunnen. Hierbij moet men zolang roeren tot de massa gelijkmatig is geworden. Zo verkrijgt men een vloeibare was, die zeer gemakkelijk en gelijkmatig in de meubelen gewreven kan worden. Bij ongebeitste eiken meu belen verdient het aanbeveling, alvo rens tot de behandeling met was over te gaan, het eikenhout met een doek met terpentijn flink af te nemen. Ook voor vloerzeilen en linoleum is deze „tip te verkiezen boven opnemen met zeepsop. De vloeibare was moet flink in het hout gewreven worden. Als men na een paar uren gaat uitwrijven, is het resultaat meubelen die blinken als nooit te vgren. WIST U dat u uw hospitaaldoek het best kunt bewaren door het om een stok, iets langer dan het zeil breed is, te rollen? Vooral droog wegzetten! VLEKKEN veroorzaakt door de po ten van ledikanten in matten kunt u als volgt verwijderen. Een citroen uit persen, wat keukenzout op een scho teltje doen. Nu doopt u een stevig lapje beurtelings in het citroensap en zout en wrijft daarmee lang en stevig over de vlekken. Deze bewerking de volgende dag herhalen en dan zullen de vlekken wél verdwenen zijn. Alleen als de mat ten op die plekken door en door ver sleten zijn, zal ook dit middel niet ba ten. De enigszins wit uitgebeten plek ken, die de behandeling achterlaat, kleuren vanzelf weer bij. VERSTOPTE AFVOERBUIS. Wan neer u last hebt, dat de afvoer van fonteintje of vaste wastafel verstopt is, neem dan een stuk gas- of tuinslang, schuif dit aan de kraan en plaats het eind van de slang in het gat van de af voerbuis. Laat dan de kraan zo hard mogelijk lopen. Mocht u geen stux slang hebben, dan is het volgend mid del ook afdoende. Werp een lepel soda in het afvoerkanaal, laat het een paa. uur zo staan en gooi dan een ketel ko kend water door de afvoerbuis. Ook zijn in de handel spiraalvormige stan gen met een klein borsteltje er aan waardoor het doorsteken vergemakke lijkt wordt. HANDDOEKEN MISèRE. De hand doek bij het fonteintje en vooral bij de gootsteen wordt eigenlijk alleen maai vuil aan één punt, hoogstens aan twee kanten. Daar zal extra hard gewassen moeten worden, dus extra slijtage. Wanneer u een eenvoudige handdoek klem gebruikt, kunt u de doek beurte lings aan beide kanten ophangen en hebt u ook geen lussen meer nodig. EEN GOEDE RAAD. Tenslotte een goede raad hoe men nu eigenlijk moet omgaan met nieuwe aluminium pan nen. Natuurlijk nieuwe pannen eerst wassen en spoelen met heet water. De eerste maal er meel of vleesnat in ko ken. Na gebruik afwassen met zeep water, goed afdrogen en altijd open wegzetten. Aangebrande pannen weken in heet water, nooit soda of de pannen- spons gebruiken. Liever een fiber of cocosborsteltje. Nooit metalen lepels gebruiken, alleen houten. Zwarte aan slag verwijderen door uitkoken met water en wat aluin, bruine aanslag door uitkoken met vruchten. Ook is voor de levensduur van een aluminium pan de dikte van de bodem een belangrijke factor. Is de bodem 1 mm dik, dan be draagt de levensduur van een pan ten hoogste 10 jaar, bij 2 mm. bodemdikte is de pan praktisch onverwoestbaar. een genoegen en niet schadelijk voor de gezondheid. Een bekende Nederlandse fabriek uit Zutphen maakt behalve deze win terse sportkleding ook de tegenwoordig zo geliefde duffels of autojassen of hoe u ze maar wilt noemen met een wollen ruit- of een teddyvoering voor ieder een van 2 tot 80 jaar. De „houtjes- touwtjes"-modellen zijn door te grote populariteit van de markt verdwenen; thans wordt volstaan met een eenvou dige knoopsluiting. De heren kunnen daaronder een sportpantalon en een Nieuwe 68 per», auto's disponibel. Zeer voordelige tarieven. N.V. v/h Fa. Warkt 16 - Veenendaal VOOR NAAR Erkend en gedipl. instructeur. Rijksweg 47 EDE De leerlingen worden gratis thuis afgehaald. Wanneer U de goede hoedanigheden van Uw artikelen onder de aan dacht van het kopend publiek wilt brengen. Daarvoor staat De Vallei te uwer beschikking. Dit nieuwsblad wordt, doordat het plaatselijk en regionaal nieuws brengt, niet gelezen, maar „gespeld"van A tot Z. In die sfeer ge nieten ook Uw adverten ties méér dan gewone belangstelling ende resultaten bewijzen dat. Adverteert dus in De Vallei. Het blad met ver reweg de grootste oplaag voor deze omgeving. Het blad dat vrijwel huis- aan-huis haar abonné's heeft. Wist U, dat de adverten ties zonder kostenver hoging in de beide edi ties komen, dus zowel in het Veenendaals als in het Rhenens Parallelweg 10 Telefoon K 8385-2023 Veenendaal 560112 Jullie weten misschien wel, dat dit een reuzenslang is die in de bossen van Afrika, Azië en Australië voorkomt. Ze is niet giftig maar knelt haar prooi, door haar grote kracht, in een om strengeling dood. Ik las eens ergens hoe men zo'n python vangt. Of het werkelijk zo gebeurt weet ik niet, maar het lijkt me niet onwaarschijnlijk. Er wordt een soort schuurtje gebouwd, dat door een muurtje in twee afdelingen is verdeeld. Zowel in de buitenmuur als in het tussenmuurtje maakt men een gat waar het slangenlichaam juist door kan. Nu wordt in beide afdelingen een flink stuk vlees gelegd. De python komt op de lucht van dat vlees af, kruipt door het gat in de buitenmuur en begint de eerste bout op te eten. Heeft ze deze binnen, dan is dat dui delijk aan het slangenlichaam te zien. Er zit een flinke verdikking. De python ruikt nog meer lekkers en kruipt door het gat in de tussenmuur. Halverwege blijft ze steken door de verdikking in haar lichaam, maar geen nood, ze kan juist het tweede stuk vlees bereiken, dat ook spoedig naar binnen is gewerkt. De rest is gemakkelijk te raden. Ook aan de andere kant van de tussenmuur is haar lichaam nu flink gezwollen, met het gevolg dat ze niet meer voor- of achteruit kan. Zo is ze dan overgele verd aan haar belager die even later de deur van de val opent. NIEUWE RAADSELS I. Wat heeft het gemakkelijker op de wereld, de koffie of de thee? II. In deze 25 vierkantjes moe ten de volgende 25 letters komen: 5 x een a; 2 x een d; 4 x een e; 1 x een g; 1 x een h; 1 x een j; 1 x een k; 2 x een 1; 3 x een n; 1 x een o; 2 x een p; 1 x een r; 1 x een u. Dit moet zo gebeuren dat: op de le rij komt de naam v. e. land. op de 2e rij een natuurverschijnsel, op de 3e rij water w.i. zout is opgelost, op de 4e rij een rivier i. h. buitenland, op de 5e rij een grote vogel. III. Vandaag ben ik jarig. Over drie jaar ben ik driemaal zo oud als drie jaar geleden. Hoeveel jaar ben ik nu? OPLOSSING RAADSELS I. Olst, leem, inkt, erwt, Bali, Opel, Lena. Oliebol. II. 1. rat; 2. hert, os, hamster; 3. ezel, wezel; 4. vlo, otter, haring, 5. egel. III. Eergisteren, gisteren, heden, morgen, overmorgen. Vergeleken bij het begin van deze eeuw, toen sportkleding en wat voor sportkleding alleen werd gedragen wanneer sport metterdaad werd be dreven, zijn wij wel erg gelukkig. Frank en vrij lopen of rijden wij rond in gemakkelijk zittende, sportieve kle ding en wij beseffen niet dat deze haar oorsprong vond in die sportkleding van weleer. Zo is uit de echte wintersportkleding onze winterse sportkleding in de vorm "an lange broek en jacket ontstaan. De moderne lange pantalon met de smal toelopende pijpen, die op de fiets geen gevaar opleveren, beschut goed, geeft bewegingsvrijheid, is sterk, staat vlot en is in alle prijsklassen te koop, vanaf de goedkopere meltonpantalon in effen donkerblauw of bruin tot aan de ge streepte of geruite wollen- en de kam- garen pantalon. Maar laten we het dra gen van deze winterse beschutting vooral overlaten aan de figuren die daarvoor geschikt zijn. En welke scholier zal nog met een winterjas de tocht naar school onder nemen? Daarvoor kiezen de jongeren de jacks of jackets van enkel of dub bel poplin met of zonder teddyvoering en capuchon, veelal aan twee kanten draagbaar, waterafstotend en wind- dicht en in alle kleuren en dessins ver krijgbaar. Aldus toegerust is de vaak lange tocht per fiets naar school of werk voor scholieren en volwassenen De duffel voor van 2 tot 80. (Sturka.) Teddy met poplin, poplin met teddy. Tweezijdig draagbaar op wollen streep jespantalon. (Sturka.) sportcolbert dragen. Iets anders dus dan de stijve pandjesjas van onze voor vaderen. Behalve dit alles wordt daar ook de echte wintersportkleding gemaakt. Is u zo gelukkig naar de wintersport te gaan dan zult u een ruime keuze hebben in goede Nederlandse materialen. - Let u bij het kopen van de ski pantalon vooral op de juiste maat, op de juiste verhoudingen. U moet u goed kunnen bewegen en de pijpen mogen niet te lang zijn. Met uw anorak met voering van be drukte poplin en vaste capuchon zult u op de Zwitserse sneeuwvelden be slist een goed figuur slaan. En uw streepjes- of ruitjespantalon neemt u met een gezellige slip-over mee voor na het skiën. Wist u dat deze Nederlandse ski kleding zelfs wordt geëxporteerd naar wintersportlanden, zoals Zwitserland, Oostenrijk en de Scandinavische lan den? De zomersportkleding van deze fabriek, waaronder shorts, gaat zelfs naar meer dan 15 landen. Nederlandse shortjes kunt u tegenkomen in Zuid- Afrika en Zuid-Amerika, in Aden en in Koeweit, in West-Indië en op Malta en Cyprus. Nederland kleedt u en kleedt u goed in alle jaargetijden. In bewondering voor vader's fototoestel. Dat vader fotograferen kan ziet U aan die leuke familiefoto hierboven. Eigen opnamel Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" Onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal ONZE JARIGEN 6 jan. Marjo Walgering. 7 II Arie Diepeveen. 11 99 Annie Schuit. 12 99 Evert Schreuder. 13 99 Sander v. d. Pol. 14 99 Errie v. d. Weerdhof. 14 99 Henk v. Ravenswaay. 14 99 Eefje de Gooier. 15 99 Ria v. Uytert Nooit fietsen met een andere fiets aan de hand. Want dan heb je geen enkele hand vrij, dus je bent gehinderd in je bewegingen. Ik kreeg van Sinterklaas Een mooie nieuwe slee. Maar 'k heb niet veel geluk Het weer zat me niet mee. 't Is regen maar en wind En soms een vliesje ijs, De winter is dit jaar, Wel lelijk van de wijs. Zat ik nu met mijn slee Ook maar in Sankt Anton, Geloof maar dat ik dóér Het ding gebruiken kon. Dan had ik nu niet zo Gemopperd en geklaagd. Maar ach, 't Oranjehuis Heef mij niet meegevraagd!

De Vallei | 1956 | | pagina 4