Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken f Alaska, Noordpool-paradijs Fa» J» F» TAK MULDER Dit jaar nog geen nieuw raadhuis Ook riolering Kerkewijk aanbesteed E. P. van Dijk verliet vergadering AGENDA Rhenen Overberg nieuwe BRIL Ederveen Nieuivs uit de Omgeving 30e jaargang WOENSDAG 18 JANUARI 1956 No. 5 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Rapport van de Begrotings-commissie „Ceacilia" vraagt geldlening gemeente Gemeente leent geld WAAR VAKMENSEN 25 gld PER UUR VERDIENEN Kansen voor Nederlanders? Hotel „De Roskam" ondergebracht in hotel „De Korenbeurs" Veenendaler botste in Nijmegen Poging tot doodslag Jongen van 14 jaar uit kamp Overberg maakte autorit naar Breda REVOLTE Betaal toch niet te veel Rhenense Raad in spoedvergadering bijeen Bouw nieuwe openbare school thans goedgekeurd Met bouw tweede Chr.-school mag nog niet worden begonnen Ingebroken ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm It cent Speciale contractprözen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprys 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent De raadscommissie voor het nazien van de gcm.-begroting 1956 heeft zich in een rapport hierover tot het college van Burgemeester en wethouders en de raad ge wend. De commissie maakt daarin verschillende opmerkingen en stelt meerdere vragen. Tot de belangrijkste punten, door deze commissie aangesneden, behoren on getwijfeld de bouw van een nieuw raadhuis en de bouw van een moderne brand weer-kazerne annex werkplaats Gem.-Werken aan de Industrielaan. Het was voor de commissie teleurstellend dat in deze begroting niets blijkt van een begin van de bouw van het raadhuis, temeer waar zij de bouwplannen zo urgent acht. Op de vraag van de commissie aan B en VV hoe de raadhuisplannen er nu eigenlijk voor staan wordt geantwoord dat behalve de moeilijkheden i.v.m. het verkrygen van een bouwvergunning, ook die ten aanzien van de benodigde gronden nog niet zyn overwonnen. B en W achten het uitgesloten dat nog dit jaar met de bouw kan worden begonnen. Wel is te verwachten dat dit jaar een begin kan worden gemaakt met de bouw van de brandweer-kazerne. In verband met het feit dat de Vee- nendaalse Harmonie „Ceacilia" er ook na de gehouden acties nog niet in ge slaagd is voldoende geld bijeen te bren gen voor de noodzakelijke vernieuwing van de muziekinstrumenten, heeft deze vereniging besloten bij het gemeente bestuur een verzoek in te dienen ter verkrijging van een geldlening. Burge meester en wethouders zullen in een volgende vergadering prae-advies uit brengen over dit verzoek bij de ge meenteraad. In het algemeen kan de commissie zich met de opzet van de begroting ver enigen. Opgemerkt wordt dat, hoewel het tekort na de subjectieve verhoging uit het gemeentefonds van f 5,per inwoner het tekort op de begroting 1956 nu nog maar f 43.000,het eigenlijke tekort toch nog hoger ligt omdat de rentebijschrijving op kapitaal en re serves ten bedrage van rond f 33.000,— moest worden bijgeschreven. De com missie betreurt het dat B W de raad niet op de hoogte hebben gesteld van een circulaire van de minister van bin nenlandse zaken welke direct betrek king had op het gemeentelijk finan ciële en begrotingsbeleid. B en W antwoorden op een en ander dat zij verheugd zijn dat de commissie in het algemeen met de begrotings-op- zet accoord kan gaan. De door de com missie genoemde circulaire zal nu bij de stukken voor de raad ter inzage lig gen en met betrekking tot de betekenis van de inhoud hiervan is naar het oor deel van het college nog weinig te zeg gen. De commissie vindt een subsidie van f 275,voor de Politiesportver. wel wat hoog, mede gezien het geringe aantal leden van deze vereniging en vraagt het college welke bijzondere maatsta ven hierbij zijn aangelegd. B en W zijn van mening dat het feit dat deze ver eniging zo vaak buiten de gemeente moet optreden met de daaraan verbon den kosten een argument is deze sub sidie toe te kennen. De BB-commandopost in de kelder onder de openbare school aan de J. G. Sandbrinkstraat is nog pas kort in be drijf en nu werd in de begroting een bedrag van 1000 gulden opgenomen voor het leggen van een afwerklaag op de betonnen vloer van deze kelder. Waarom is die laag niet meteen aange bracht geworden? B en W delen daarop mede dat de noodzakelijkheid hiervan eerst in de practijk is gebleken. Verder werd een bedrag geraamd voor het verbeteren van de verkeers veiligheid in de omgeving van de dr. Slotemaker de Bruïnestraat. Op de vraag van de commissie wat hier zou moeten gebeuren delen B en W mede, dat borden moeten worden geplaatst voor het instellen van éénrichtingsver keer in de dr Slotemaker de Bruïne straat en andere wegen in deze om geving. Een bedrag van 100 gulden is uitgetrokken voor het vormen van jeugd-verkeersbrigades in Veenendaal. (Zie verder pagina 2.) B en W hebben de gemeenteraad voorgesteld over te gaan tot het aan gaan van een tweetal geldleningen van in totaal 1 miljoen gulden met een looptijd van resp. 30 en 40 jaar. Heden, woensdag 18 januari (In geb. ,,'t Trefpunt") verga- dering van „Werkende jeugd" van 1424 jaar. Donderdag 19 januari (In tijd. raadszaal voorm. post- kantoor) 7.30 uur, openbare =1 vergadering Veenendaalse Ge- f| meenteraad. (In geb. ,,'t Trefpunt") lezing van mr. P. J. van de Hout over: „Als christen kopen en verkopen", onder ausp. van Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Veenendaal. (In geb. Eikenlaan) Ritmeester |l Toneel speelt: „De Sabijnse Maagdenroof". Vrydag 20 januari (In geb. Eikenlaan) Ritmeester Toneel speelt: „De Sabijnse Maagdenroof'. Zaterdag 21 januari (In geb. Eikenlaan) Ritmeester i! Toneel speelt: „De Sabijnse Maagdenroof". Maandag 23 januari (In geb. ,,'t Trefpunt") Lezing van mej. Knottenbelt over „Schilderijen zien" onder ausp. van Comité Winteravond lezingen. Dinsdag 24 januari (In geb. „Eltheto") ds. Fokke- ma van Ede spreekt over: „Kan ik volgens het herderlijk schrijven van de Herv. Synode nog lid van de A.R. zijn?" en wel onder ausp. van pl. afd. der A.R. Donderdag 26 januari (In hotel „De Korenbeurs") de heer B. Roolvink, secr. Chr. Nat. Vakverbond, spreekt over „De hedendaagse loonpoli tiek". Luxor Theater. Heden woensdag en morgen donderdag de film „IJsco- toeristen". T li WAARSCHUWING Men verzocht ons er op te wijzen dat het ten strengste verboden is zich op het nieuw aangelegde gedeelte van de Rijksweg 12 tussen Veenendaal en Ede te bevinden. Zij die daar toch worden aangetroffen worden zonder waarschu wing verbaliseerd. De voorbereidende werkzaamheden kosten tijdelijke voorzie- i.v.m. de reconstructie van de Kerke- ningen aan leidingen en wijk zijn thans zover gevorderd, dat kabels van diensten en be- kar. wt reien overgegaan tot de uitvoe- 1 drijven ring van enige rioleringswerken tussen kosten van toezicht 750,— 1.000,— de Eikenlaan en de J. G. Sandbrink straat. De uit te voeren werken bestaan hoofdzakelijk uit: a. het slopen van een gedeelte van de bestaande riolering; b. het vernieuwen van het riool in dit gedeelte en het leggen van een an der gedeelte; c. het opnemen en leggen van huis- en kolklozingen; d. het herleggen van klinker- en tegel bestratingen. De aanbesteding van bovengenoemde werken heeft gisteren plaats gehad. Deelgenomen werd door drie inschrij vers. De hoogste inschrijver was de fa. J. Fens Zonen te Amsterdam voor de prijs van f 127,600,terwijl de laagste was de fa. A. Kosters te Eist (U) voor een prijs van f 114.990,De raming van gemeentewerken bedroeg f 118.6u0. B en W zijn voornemens het werk aan de fa. Kosters op te dragen. De bijkomende kosten worden ge raamd als volgt: gegoten ijzeren putafdek- kingen 850,— onvoorzien 7.410,- FILMAVOND CHRISTELIJKE BESTURENBOND De afdeling Rhenen van de C.M.B. geeft in samenwerking met de Chris telijke Besturen Bond op zaterdagavond 21 januari in gebouw Irene een film avond. Er zullen o.m. worden vertoond: een prachtige kleurenfilm over de na tionale parken in de U.S.A.; een paar leuke tekenfilms en een instructief filmpje over de E.G.K.S., alsmede de hoofdfilm, getiteld „Walvis in zicht". De districtsbestuurder D. de Jong zal een toespraak houden. In de middag uren wordt een kinderprogramma aan geboden. SCHOORSTEENBRAND LEVERDE GEVAAR OP Zondagochtend werd schoorsteen brand gemeld in het perceel Zandheu velstraat 25. De uitvliegende vonken bedreigden een in de onmiddellijke na bijheid staande hooiberg van de land bouwer t. H. De vrijwillige brandweer rukte uit per motorspuit en slaagde er in de schoorsteen spoedig te doven. Totaal 10.010,— De totale kosten van het werk be dragen derhalve f 125.000, „O.B.K." GEEFT MUZIEKUITVOERING ZONDER TONEEL De Rhenense muziekver. „Oefening Baart Kunst" geeft vrijdag 20 januari in het „Eigen Gebouw" de jaarlijkse muziekuitvoering met een gevarieerd programma. Het belooft een avond te Het is moeilijk arbeidskrachten te houden als het veertig graden vriest en de mens ys schijnt uit tc ademen. Ondanks hun hoge ionen blijven de Amerikaanse arbeiders, die in het hoge noorden werken dan ook maar korte tijd, Maar zelfs als ze het een half jaar uithouden komen ze terug met een dikke portefeuille, zoals John Duncan uit Chicago. En er zijn al honderden Duncans. Hij zei: „Het is er nauwelyks uit te houden en al het geld verdienen is wel aardig als je ook maar kans zag iets uit te geven. Maar dat is juist de moeilijkheid. Je wordt er gedwongen te sparen, omdat de maatschappij overal voor zorgt. Als electricien verdiende ik iets meer dan duizend gulden per week. Het feit, dat ik na een half jaar weer thuis zit met twintigduizend gulden op mijn bankrekening zegt wel alles. Voor ik vertrok had ik geen dollar meer. Nu kan ik tenslotte mijn droom gaan verwezenlijken: een vossenfarm." Amerika is groot en de terugkomers uit de barre ijswoestijn verdwijnen weer in de massa. Toch begint het tot de massa door te dringen, dat er in Alaska handen vol geld te verdienen zijn. ifaaar desondanks bestaat er wei nig belangstelling voor het avontuur. Zou de Amerikaan van Californië, die Door een interne reorganisatie wor den de kantoren van de N.V. v.h. Fa. Wed. A. W. de Haas met ingang van 30 januari overgeplaatst naar Kerke wijk 91 (Hotel „De Roskam"). Met ingang van 23 januari wordt het hotel „De Roskam" ondergebracht in hotel „De Korenbeurs" aan de Markt. De telefoonnummers blijven ongewij zigd. De Veenendaalse autohandelaar v. E. kwam in Nijmegen met zijn personen wagen in botsing met een andere wa gen, waardoor de Veenendaler een lich te hersenschudding en enkele gekneus de ribben opliep. Hij kon naar zijn wo ning worden overgebracht. De naast hem zittende Veenendaler v. W. kwam er zonder letsel af. De loswerkman R. afkomstig uit Ot- terlo, bracht zaterdagavond een bezoek aan Veenendaal en bezocht daarbij verschillende café's, zodat hij later op de avond door de Veenendaalse politie moest worden gearresteerd. Hij trok daarop een mes, waarmede hij de poli tie bedreigde. Wegens poging tot dood slag zal R. nu ter beschikking van de Officier van Justitie te Arnhem worden voorgeleid. De verdachte is overigens geen onbekende van politie en justitie. Dnze nationale marathon kampioen Janus van de Zande gaat zich ernstig voorbereiden op de Olym pische Spelen te Melbour ne. Door zijn aanstelling tot incasseerder van huren van gemeentewoningen in Halsteren krijgt Van de Zande nu vrije tijd voor zijn training. Janus van de Zande haalt de huur op en geeft even een tussensprintje voor onze fotograaf. Een 14-jarige jongen, ontvlucht uit het kamp te Overberg heeft zaterdag een autotocht gemaakt van Bussum naar Breda. Toen hij in Overberg kans zag te ontsnappen eigende hij zich een rijwiel toe, waarmee hij naar zijn vroe gere woonplaats Bussum x-eed. Daar aangekomen liet hij de fiets achter om er vandoor te gaan met een auto, die langs de weg geparkeerd stond. Hij reed in de richting Arnhem, doch moest in de buurt van Ede stoppen omdat de benzine op was. Geld om benzine te ko pen had hij niet bij zich, zodat hij de wagen aan de kant van de weg moest achterlaten. Aanstonds ging hij op zoek naar een andere auto en deze vond hij in het Edese bos, vlak bij de Rijksweg, waar de houthandelaar H. zijn wagen had geparkeerd. In deze auto lag bo vendien een jas, waarin zich een porte- Geachte Redactie, In uw blad van 11 januari j.l. las ik met verwondering een artikel over „de revolte van Rhenense winkeliers", een verwondering, die tenslotte alleen ver klaarbaar is door aan te nemen, dat uw correspondent öf eenzijdig is voor gelicht, óf zelf de zaak verkeerd be kijkt. De schrijver stelt diverse vragen, o.a. „waren de Rhenense winkeliers dan al niet in een bond, afdeling of vereniging ondergebracht?" Als voorzitter van de winkeliersver eniging zou ik gaarne hierop een toe lichting geven. Alle winkeliers zijn aangesloten bij hun eigen bonden: kruideniersbond, slagershond, aanne- mersbond, enz. Deze bonden behartigen ook de landelijke belangen van de aan gesloten leden. Daarnaast bestaan er vier middenstandsbonden: de KNMB, de chr., de kath. en de moderne mid denstandsbond. In Rhenen bestaat al leen een afdeling van de KNMB, een vertegenwoordiging dus van 1/4 der organisaties, zonder middenstandscen trale! Een vereniging van winkeliers bestond er dus niet. De afdeling van de KNMB, Rhenens Belang, moest tevens dienst doen als winkeliersvereniging. Deze toestand voldeed niet door een reeks van oorzaken, waarop ik hier niet zal ingaan, en al jaren waren vele win keliers doende daarin verandering te brengen, evenwel zonder resultaat. Het ..wegstemmen" van het bestuur van Rhenens Belang kon de gewenste ver andering niet brengen, afgezien nog van het feit, dat men de oppositie een voudig links liet liggen. Overleg met genoemd bestuur heeft wél plaats ge had, "doch daarbij bleek dat er niet te praten viel. Nu is dan de winkeliersvereniging Rhenen opgericht. Eindelijk, gelukkig Nu kunnen alle winkeliers toetreden, hetgeen al direct bleek bij de samen stelling van het bestuur. Uw corres pondent stelt de zaken zo, alsof een aantal winkeliers op zichzelf een „win keltje" wilden beginnen. Dat blijkt wel een volkomen misrekening te zijn, en een verkeerde voorstelling van zaken, misschien berustend op éénzijdige voor lichting? Een andere vraag die gesteld wordt (Zie verder pagina 2.) Het is altijd de moeite waard bij ons prijsopgaaf te vragen bij het aanschaffen van een REPARATIES - VLUG - BILLIJK Hoofdstraat 106 - Telefoon 2576 VEENENDAAL Ziekenfonds leverancier feuille met ruim f 400,bevond. De jongen reed met deze auto weg en ge bruikte een gedeelte van de vierhon derd gulden om bij het eerste het beste benzinestation de tank geheel te laten vullen. Daarna koerste hij naar Breda, waar hij een familielid ging bezoeken. Inmiddels was het signalement van de verdwenen auto aan alle politiepos ten doorgegeven en zodoende gelukte het nog diezelfde dag, deze wagen in Breda te vinden. Van het aanwezige geld was inmiddels ongeveer f 50, verdwenen. De jongen werd in het po litiebureau te Ede ingesloten. worden van zuiver muzikaal genot en dus geen toneelvoorstelling, waarbij het muzikale gedeelte van de avond in het gedrang komt. Het mag een loffelijk streven van deze arbeidersmuziekver eniging worden genoemd, dat zij het aandurft het Rhenense publiek een pro gramma als het onderhavige voor te schotelen. Het wordt de laatste jaren wel een beetje te erg met de toneelver toningen. Wanneer zal de tijd daar zijn, dat in de Grebbestad iedere vereniging op eigen terrein blijft? Het zal de thans nog noodlijdende typische toneelgezel schappen slechts ten goede kunnen ko men. Als dirigent voor de uitvoering treedt op de heer A. J. van Kolfschooten uit Amersfoort. Het programma toont ons o.m. de volgende nummers: „De Tippe laars", mars van Cori; „Caprice sur un thême allemand", arr. van Bekker; „Lotusbloemen", wals van Ohlsen- Delhaye; „Mosaïque sur Martha" van Pontet enz. Na de pauze zullen „De Knollentrek- kers" uit Amersfoort op het podium verschijnen, een boerenkapel, die ter afwisseling enige gezellige nummers ten gehore hoopt te brengen. De uitvoering wordt speciaal gegeven voor donateurs en kunstlievende leden. De resterende plaatsen zullen aan de zaal worden verkocht. Een aantal plaatsen zal tegen halve pr'js worden beschikbaar sesteld aan ouden van dagen. RHENENAAR BENOEMD TOT GEMEENTE-ONTVANGER Onze vroegere stadgenoot, de heer P. J. Heijsman, in eerste instantie werk zaam aan de afdeling sociale zaken ter gemeente-secretarie van Rhenen en tot voor kort als adjunctcommies-A aan de secretarie te Niëuwer-Amstel, is be noemd tot gemeente-ontvanger van Mijdrecht. DR. W. WALLER BIEDT RECEPTIE AAN N verband met het heugelijke feit, dat Dr. W. Waller op 20 januari gedu rende vijftig jaar onafgebroken als arts in de gemeente Rhenen is gevestigd, biedt de jubilaris de Rhenense bevol king een receptie aan op zijn villa „De Tang" en wel op zaterdag 21 januari des namiddags van 35 uur. Zeer vele Rhenenaren en vooral ook oud-patiënten zullen ongetwijfeld van de gelegenheid gebruik maken om de jubilerende arts met dit zeldzame jubi leum te gaan feliciteren. Onder voorzitterschap van Jhr. Mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosen thal vergaderde zaterdagmiddag Rhe nens gemeenteraad, ter behandeling van een tweetal belangrijke spoedeisende zaken en van en passant enkele minder urgente aangelegenheden. By de aanvang van de vergadering richtte de voorzitter een hartelyke nieuwjaarswens tot de raadsleden en gaf hy kennis van zyn voornemen, het gebruikelijke jaaroverzicht op de eerst volgende gewone vergadering uit te brengen. Spreker bracht de aanwezigen dank voor de voltallige opkomst, dit ondanks het ongebruikelijke tydstip van samenkomst en de plotselinge op roeping. Vooi-dat de burgemeester de agenda punten aan de orde kon stellen, vroeg het raadslid E. P. van Dijk (Vrije Partij) het woord voor een voorstel tot de orde van de vergadering. Spr. toont zich ontstemd over het uit de vergadering stukken blijkende voornemen van B. en W. om de aan de orde gestelde schoolbouw en rioleringaanleg onder hands aan te besteden. Ook zegt spre ker de gegeven voorlichting onvoldoen de te achten en meent hij een weinig vlotte gang van zaken bij de school bouw te moeten vrezen. Derhalve stelt spreker voor de beraadslagingen te schorsen in afwachting van een nader voorstel tot openbare aanbesteding van schoolbouw en rioolaanleg. De voorzitter antwoordt en de beide wethouders de heren W. Klaassen (openbare werken) en J. Boelhouder (onderwijs) onderschrijven het stand punt dat B. en W. principieel voor standers van openbare aanbesteding zijn. De verhoudingen op de bouw markt zijn evenwel dermate overspan nen, dat aangenomen moet worden, dat een openbare aanbesteding niet tot resultaat zou leiden en zeker een tijd rovende aangelegenheid zou worden. Derhalve moest wel de weg worden gevolgd, die ook menige architect thans noodgedwongen inslaat, namelijk de aannemer en onderaannemers te zoe ken, die in staat zijn, het werk met spoed ter hand te nemen en uit te voeren. Garanties inzake deugdelijk heid en prijswaardigheid kunnen in verband met de door B. en W. gedane voorstellen alleszins aanwezig worden geacht. Aanneming van het voorstel van de heer E. P. van Dijk wordt dan ook niet in het belang van de ge meente geacht en afgeraden. Na vaststelling door de voorzitter van het feit, dat het voorstel-Van Dijk van de zijde van geen van de andere raadsleden steun ontmoet en het der halve als verwoi-pen moet worden be schouwd, deelt dé heer E. P. van Dyk mede, niet de verantwoordelijkheid voor een onderhandse aanbesteding te willen dragen. Spreker wenst daarom niet verder aan de discussies over de onderhavige voorstellen deel te ne men, weshalve hij stante pede de ver gadering verlaat. De raadsleden G. v. d. Steeg (G.B.), ir. J. J. Plaat (GB), M. C. v. d. Berg (SGP) en J. Menting (Arb.) hadden in tussen nog hun instemming met de han delwijze van B. en W. betuigd. Toen dan ook de beide spoedeisende voorstellen: onderhandse aanbesteding van de bouw van een nieuwe openbare school aan de Acacialaan en van de aanleg van een riolering in de nieuwe provinciale weg door het z.g. spoorgat, (Zie verder pagina 2.) nu al een dikke boterham verdient in een gunstig klimaat genegen zijn de kou te trotseren? De autoriteiten weten het antwoord al. Het luidt ontkennend Het klimaat is voor velf-n onhoudbaar en de mogelijkheid geld uit te geven animeert evenmin. Het uiterste noorden van Alaska, eens een onbegaanbare ijswoestijn, het derado van enkele, verongelukte trap pers en een handjevol eskimo's is nu de nieuwe werkplaats van de States. De zware vliegtuigen ronken in de lucht en voeren dag en nacht materi alen en manschappen aan. Men werkt aan vliegvelden, radarinstallaties, ka zernes, fabrieken, wooncomplexen, tun nels, bruggen en wegen want hier moet de westelijke beschaving een onneem bare muur bouwen om een invasie te voorkomen. Er wordt gewerkt in koortsachtig tempo en steeds komt men handen te kort. Er is nu ook een begin gemaakt met de mijnbouw. Op tal van plaatsen ontstaan moderne nederzet tingen met scholen en klinieken, maar in het algemeen moeten de arbeiders in barakken leven, geïsoleerd op duizen den kilometers van een vermaakcen- trum. Dit bevalt de Amerikanen niet. Vandaar dat ze weer zo gauw mogelijk naar huis gaan. In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben inbrekers zich door het inslaan van enkele ruiten toegang verschaft tot het consumptielokaal van de heer K. bij het station De Klomp. Een hoeveel heid sigaretten en levensmiddelen wordt vermist. MARKTBERICHTEN Op de wekelijkse eiermarkt waren dinsdagmorgen te Veenendaal 136.000 eieren aangevoerd. Prijzen varieerden van f 11,50 tot f 12,50 per 100 stuks. Er was een trage handel. Op de biggenmarkt waren 60 biggen aangevoerd. De prijzen schommelden tussen f 38,en f 50,bij een matige handel. EDE. In de maand september 1955 telde de afdeling Ede van de Chr. Kweekschool „Rehoboth" te Utrecht, reeds 113 leerlingen, die verdeeld wer den over vijf klassen. Dit betekende een toename van ruim 70 leerlingen. Ook werd een derde klas gevormd. In de nieuwe kweekschoolwet is dit de eerste klas van de tweede leerkring. In deze leerkring draagt het onderwijs een geheel ander karakter dan in de eerste leerkring. De leerlingen van de tweede leerkring moeten praktisch goed werken in de lagere school, bezoeken musea en fabrieken, verwerken hun leerstof in scripties enz. Tot deze leer kring worden toegelaten leerlingen met einddiploma H.B.S., Gymnasium en M.M.S. Tot de eerste leerkring worden toe gelaten leerlingen met Mulo-diploma A of B, met overgang van klas III naar klas IV van H.B.S., Gymnasium of met toelatingsexamen. LUNTEREN. Donderdagavond trof een surveillerend agent van politie in een sloot langs de Fliertseweg een luxe auto aan. Toen hij een nader onder zoek instelde bleek deze wagen af komstig te zijn uit een garage te Ede. Drie Lunterse jongens, de 18-jarige K., de 17-jarige V. en de 16-jarige V., waarvan er een bij de betrokken garagë werkzaam is, hadden deze wagen stie- kum weggenomen om er een tochtje mee te maken. De veelbelovende leer ling-monteur had daartoe, toen zijn baas hem opdroeg alle wagens in de garage te zetten, één wagen buiten laten staan. Omdat zij toch ergens heen moesten rijden, besloten zij maar eens te gaan zien of de ijsbaan aan de Fliertseweg al onder water stond! Hun stuurkunst bleek op deze smalle weg niet toereikend te zijn, zodat de wagen in de sloot terecht kwam. Toen het drietal door de politie werd gevonden, waren zij juist bij een garage^ in Eder veen aangeland, waar zij wilden pro beren assistentie te krijgen. WIJZE WOORDEN KENNIS NIET NODIG Rechtschapenheid vereist slechts weinig kennis. (Pascal.) KERKEWIJK 167 -TEL. 3O00-VEENEN DA A L

De Vallei | 1956 | | pagina 1