Aram Veenendaal Uit Rhenens Raadzaal Overberg BLOEMINK Rentttroude 4 ifajbs mm ^Qondcm de uneratoren Rapport Begrotings-com. Reeds succes voor EDINK bij nat. kampioenschap TAFELTENNIS Officiële Bekendmaking Kraanwagen botste tegen goederentrein Prinses Margriet wordt morgen 13 jaar ALASKA Noordpool-paradijs VRAAG 6 AANBOD Officiële Bekendmaking De broederschap der bronzen draak (Vervolg van pagina 1.) De commissie is echter geen voorstan der van deze brigades en meent dat deze een te grote verantwoordelijkheid wordt opgelegd. Het bedrag van f 29.300,voor het onderhoud van plantsoenen e.d. acht de commissie wel verantwoord mits ook alles wordt gedaan om deze in be tere staat te houden en dat krachtiger wordt opgetreden tegen het herhaalde lijk gesignaleerde jeugdvandalisme. Een subsidie van f 650,voor de ver eniging van gemeentepersoneel vindt de commissie rijkelijk hoog. De com missie stelt zich op het standpunt dat een dergelijk bedrag wel als de limiet moet worden gezien. Onze plaatsgenoot, de heer J. Edink, heeft het afgelopen weekend al enkele succesjes geboekt in de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland dammen, dat te Utrecht wordt gespeeld. Vrijdag speelde Edink vooruit voor de tweede ronde tegen Ir. van Dijk uit Wageningen. Deze tegenstander was (Vervolg van pagina 1.) in verband met de noord-zuidverbin ding, achtereenvolgens aan de orde werden gesteld, bleven de beraadsla gingen tot enkele hoofdpunten beperkt. De voorzitter gaf te kennen, dat hij het zeer betreurde, dat de rijksgoed keuring tot de bouw van de beoogde nieuwe christelijke school, ondanks de vele persoonlijke stappen van de bur gemeester, niet was afgekomen. In Den Haag is het standpunt ingenomen, dat van overheidswege wèl dwang kan worden uitgeoefend om van een open baar schoolgebouw lokalen af te staan voor het bijzonder onderwijs, doch dat in tegengestelde richting geen dwingen de macht bestaat, weshalve logischer wijze de openbare school voorrang ver diende en verkreeg. Overigens, aldus de voorzitter, de bouw van de nieuwe christelijke school blijft, ook in Den Haag, op de urgentielijst 1955 staan en zal dus binnen afzienbare tijd wel aan de orde komen. Uit de vergadering wordt, met name ook bij monde van de heer Griffioen (AR) onomwonden blijk gegeven, dat het beleid van B en W in deze wordt goedgekeurd. Uiteraard wordt er op ge rekend, dat de belangen van het chris telijk onderwijs ook in het vervolg scherp in het oog zullen worden ge houden en wordt evenzeer de hoop ge koesterd, dat ook de nieuwe christe lijke school er spoedig zal komen, geen onbekende voor de Veenendaler en Na de aldus gegeven toelichtingen dat bleek al uit de opening en hoewel worden beide voorstellen zonder hoof- Van Dijk iets fijner speelde en zün par- delijke stemming aangenomen, met de tij doorspekte met enkele listigheden, uitvoering waarvan ruim twee ton zal wist Edink dit alles te omzeilen en kon zijn gemoeid. men elkaar broederlijk de hand reiken Eveneens zonder tot hoofdelijke voor de remise. Zaterdag speelde Edink stemming over te gaan, hechtte de ver tegen de Zeeuwse kampioen Sinke uit Goes. Deze tegenstander was blijkbaar beducht voor de Utrechtse kampioen, want hij zocht zijn heil voornamelijk in de afruil. Ondanks dit destructieve spel kwam Edink in enige moeilijkheden en toen de Veenendaler ook eens een af ruil probeerde was het gehalte van deze zet dermate dat de kampioen van Zee land de winst had moeten grijpen. Hij overzag dit echter en zo werd het de tweede remise voor Edink. De stand na twee ronden werd nu: Ir. van Dijk, Wim Beeke, Wim de Jong, Wim Roosenburg, Jan Sinke en Wim Terlouw ieder twee uit twee. Wim Huisman, Cees Keller en J. H. Kinnegin ieder 1 punt uit 1 partij. Freek Gordijn en Piet van Heerde 1 uit twee en de rij wordt gesloten door de kampioen van Overijsel A. Jurg met 0 punten. Zaterdag speelt Edink tegen Kinne gin uit Den Haag. DE KNALAVOND VAN „V.R.C." In het gebouw ,,'t Trefpunt" werd zaterdag een knalavond georganiseerd door de voetbalvereniging „V.R.C.". Voor deze avond was een grote be langstelling en door een vlot program ma werd het een zeer geslaagde avond. „The Kamiki Hawaiians" brachten met hun Tiroler- en Zuidzeeklanken een gezellige sfeer. Ook Jennie Onink had succes als accordeonniste. Het door de toneelvereniging N.A.O. opgevoerde toneelstuk „Jong leven op Morgen rood" was uitstekend. De spelers ble ken zeer rolvast te zijn, zodat na af loop een dankbaar publiek een harte lijk applaus bracht. De tweede competitiehelft van de ta- feltenniscompetitie is thans begonnen. Voor de overgangsklasse krijgt Climax 1 bezoek van 't Amsterdamse A.V.G.A. Climax heeft geen sterke indruk ge maakt in de eerste helft, zodat in deze tweede helft alles op alles gezet zal moeten worden om zich in de over gangsklasse te handhaven. Ritac 1 gaat vrijdag op bezoek bij P.M.S. 2 te Arnhem. Ritac 1 is nog on geslagen. Het overige programma ziet er als volgt uit: Woensdag: le kl. A: PTT 1 Treffers 3; Tios 1 Swift 1. 2e kl. C: Ritac 3 Ritac 2. 3e kl. E: Ritac 4 ZTTC 1; Swift 4 Swift 3. 4e kl. H: VSW 3 SKF 1. Donderdag: 3e kl. E: RTTV 2 RTC 2. 4e kl. H: ZTTC 2 Panter 2. Vrijdag: 3e kl. E: Kr. en Vr. 2 Climax 4. 4e kl. H: Kr. en Vr. 3 ZTTC 2; Fortis simo 1 VSW 2. 4e kl. I: Fortissimo 3 Fortissimo 2. Res. 4e kl. C: Sorry 3 Ritac 8. gadering na enige discussie, die in ADJ. J. VAN DOESBURG, „VADER" VAN RESERVE RIJKS POLITIE Het gaat in de groep Rhenen prima met de res. rijks politie.- De man, die daarvan de promotor is en die daarvoor alle hulde toekomt is de adjudant groepscommandant van de rijkspolitie, de heer J. van Doesburg. De diverse sprekers, die tijdens de bindingsavond in hotel „Het Rode Hert" te Amerongen het woord voerden, kon men daarvan herhaaldelijk horen ge tuigen. Het waren de heer Blankert, secretaris van de prov. comm. Steun Wettig Gezag en de burgemeesters van Amerongen en Rhenen, alsook de offi cier van de rijkspolitie le klas J. Zijp. Er bestond voor deze contactavond grote belangstelling. Nadat de reserve wachtmeester G. A. Dagnelie, het oud ste lid van de groep Rhenen, het wel komstwoord had uitgesproken, reikte de heer Zijp aan zeven reservisten, die de graad van „buitengewoon geoefend man" hadden behaald, diploma's uit. Onder hen bevonden zich de Rhenense reservisten Jansen en Van Doorn. Aan het slot van de zo geslaagde avond bracht adjudant van Doesburg dank, in het bijzonder aan de reser visten, die door hun trouw de groep Rhenen zoveel levensvatbaarheid had den gegeven. WET AUTOVERVOER PERSONEN Burgemeester en wethouders der ge meente Rhenen brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun besluit van 3 ja nuari 1956 aan de volgende personen voor het jaar 1956 vergunning hebben verleend een huurautobedrijf te ex ploiteren: Willem Veldhuizen, Fred. v. d. Paltshof 2, Rhenen (3 auto's); Hen drik Puijk, Utrechtsestraatweg 58, Rhe nen (1 auto); Hendrik Houth en Zn., Rijksstraatweg 81, Eist (U.) (1 auto); Willem Cornelis Kool, Rijksstraatweg 49, Eist (U.) (1 auto); Marinus Hendri- kus van Veldhuisen, Cuneraweg 94, Rhenen (1 auto). Ingevolge artikel 55 der wet Auto vervoer Personen staat voor iedere be langhebbende binnen 30 dagen na open baarmaking beroep open bij gedepu teerde staten dezer provincie. Rhenen, 9 januari 1956. Burgemeester en wethouders voornoemd, de burgemeester, L. Bosch van Rosenthal de secretaris, Th. v. d. Willik. Een kraanwagen welke is ingezet bij de werkzaamheden van de aanleg van de weg Scherpenzeel Amerongen, kwam dinsdagmiddag in aanraking met een passerende trein op de lijn Amers foortRhenen. De kraanwagen, bestuurd door een 17-jarige en eigendom van de fa. M. uit Kampen, zou achteruit rijdende de spoorlijn oversteken. De juist naderen de trein greep het bovenwerk van de kraanwagen zodat deze kantelde. De be stuurder kon zich uit de cabine be vrijden door enkele ruitjes te verbre ken. Politie maakte proces-verbaal op en de trein kon na enige vertraging zijn reis vervolgen. Door de fa. Schoon hoven uit Veenendaal werd de gekan- I telde kraanwagen weer op zijn wielen gezet en de werkzaamheden werden weer gewoon hervat. CULTURELE DAAD VAN „DE KLIT" Het is een verheugend verschijnsel dat de vereniging van oud-mulo-ers De Klit, j.l. zaterdagavond iedere belang stellende in de gelegenheid stelde met haar werk kennis te maken. „De Klit" was zo gelukkig om die avond beslag te leggen op de hoorspel- auteur Rink Groenveld uit Wageningen die in de achterzaal van Lahey voor een twintigtal belangstellenden de le zing „Uit de keuken van het hoorspel" hield. Na de opening maakte de spreker allereerst het grote verschil tussen het toneel en het hoorspel duidelijk, wat hij o.a. illustreerde met een passage uit H'sens toneelstuk „Een poppenhuis". Verder werden de aanwezigen inge wijd in de „vakgeheimen", waarmee iedere hoorspelschrijver rekening moet houden. Daarna werd het duidelijk met welke moeilijkheden hoorspelschrijvers en -regisseurs te kampen hebben en hóe ze opgelost worden. Origineel was de manier, waarop het verschil in opvatting tussen hoorspel regisseurs als Kommer Kleyn en S. de Vries Jr. duidelijk werd gemaakt! Het was een prachtige avond en de thuisblijvers hadden, voor de zoveelste maal, weer eens ongelijk! j hoofdzaak bestond uit het vragen en het verschaffen van enkele nadere technische inlichtingen, haar goedkeu ring aan de drie navolgende voorstellen van B en W: het verplicht stellen van het stor ten van een waarborgsom van twintig gulden bij het huren van een gemeen tewoning, dit als zekerstelling voor ver haal van schade door de bewoners aan de woning toegebracht; regeling, waar aan geen terugwerkende kracht wordt toegekend; het verlenen van principiële toe stemming aan B en W om met de di rectie van de steenfabriek „Over- Betuwe" een tijdelijke grondruil In de uiterwaarden aan te gaan, nodig voor de ongestoorde loop van het bedrijfs- spoor en waarbij aan de gemeente een zekere garantie ter opheffing van de bezwaren voor het weideplan zijn ge geven; het aanleggen van een parkeer plaats in het Kon. Elisabethplantsoen nabij de hoge Molenstraat en van een trottoir ter plaatse ter beveiliging van het voetgangersverkeer. Het parkeer terrein komt ongeveer daar, waar voor heen het noodgebouw stond, dat als café in gebruik was. Het drietal bomen zal aan het thans dus door de raad aan-, vaarde voorstel van B en W ten offer moeten vallen. U ziet er beter mee! BRILLENSPFCIALIST Onderaan de markt Veenendaal Telefoon K 8385-2764. KON. ONDERSCHEIDING VOOR A. WILDEMAN VAN VLAGGEJONGEN TOT WAGENRIJDER De heer A. Wildeman, aan de Eiken laan, heeft het in 45 jaar tijds in dienst van de NBM gebracht van vlaggejon- gen tot wagenrijder en bij opheffing van de tram tot ambachtsman 3. Vanwege deze langdurige periode van onafgebroken trouwe dienst was Wil- deman uitgenodigd op het Rhenense stadhuis te komen, waar de burge meester hem de bronzen medaille, be horende bij de Orde van Oranje-Nas- sau, op de revers speldde. In hartelijke bewoordingen schetste de burgemeester de grote trouw van de jubilaris, even als dit werd gedaan door de directeur van de maatschappij, de heer E. D. Klinkert. Uit handen van de directeur ontving Wildeman een envelop met inhoud en een draagmedaille. WEINIG BELANGSTELLING VOOR UITVOERING „ACCORDEONNETTE" Zaterdagavond gaf de Overbergse Accordeonvereniging „Accordeonnette" een uitvoering in gebouw „Rehoboth". Er bestond voor deze avond zeer wei nig belangstelling. De zaal was nog niet tot op de helft gevuld. De voorzitter van genoemde vereniging heette allen hartelijk welkom en zei in een korte toespraak o.m., dat het ledental van „Accordeonnette" in het afgelopen jaar met bijna 100% was gestegen. Na zijn openingswoord gaf de voor zitter direct de gelegenheid aan deze accordeonvereniging zich te laten ho ren. Na de herkenningsmelodie volg den enkele frisse nummers, die bij de aanwezigen goed in de smaak vielen. Verder werd de avond gevuld met korte schetsen, guitaar- en accordeonmuziek. De opmerkzame luisteraar moet onge twijfeld toegeven, dat dit accordeon gezelschap in het korte tijdsbestek van één jaar zeer veel is vooruit gegaan. De muziek was nu goed verzorgd en de foutjes waren zeer zeldzaam. In de pauze werden nog lootjes verkocht voor de verloting, welke aan het einde van de avond werd gehouden. VOORLICHTINGSAVOND EMIGRATIE CANADA Morgen, donderdag 19 januari, zal het gewestelijk arbeidsbureau in gebouw „Rehoboth" een voorlichtingsavond houden over de emigratie-mogelijkhe den naar Canada. Deze avond zal o.m. een lezing worden gehouden over de vestigingsmogelijkheden, de sociale voorwaarden en dergelijke. Vooral voor jonge mensen met plannen voor even tueel vertrek naar het buitenland is deze vergadering van zeer veel belang. In Renswoude zijn dit soort avonden altijd zeer slecht bezocht, laat dit nu eens anders zijn. VERGADERING VROUWENBOND Donderdag a.s. zal de afdeling Rens woude van de Ned. Christen Vrouwen bond in gewone maandelijkse vergade ring bijeen komen in gebouw „Reho both". Als spreker zal optreden de wel eerwaarde heer ds. D. van Enk van Veenendaal met als onderwerp: „Mijn reis naar de West". Alle belangstellen den zijn weer welkom. GELIJK SPEL VOOR TWEEDE TEAM Het tweede team van de Biljartver eniging „Renswoude" speelde voor de competitie een uitwedstrijd tegen Wormshoef 2 uit Lunteren. De Rens- woudenaren, die met drie man uitkwa men, speelden een goede partij en sleepten dan ook nog een gelijk spel uit het vuur. Noemenswaard is het ge middelde van de heer T. den Hartog, die na lange tijd weer meespeelde en meteen weer een gemiddelde had van 2.60. De heer H. van de Kaa bleef met een gemiddelde van 2.40 deze avond een goede tweede. De persoonlijke uitsla- TOEKOMSTIGE VLIEGTUIGEN WELLICHT ZONDER VLEUGELS Toekomstige vliegtuigen zullen mis schien geen vleugels hebben; dit is de conclusie waartoe de heer D. A. Oliver kwam in een lezing die hij het afgelo pen weekeinde heeft gehouden op de vierde conferentie over vliegtuigpro ductie van het Institution of Production Engineers in Southampton. Hij en nog drie van zijn collega's waren van me ning dat de vleugels van vliegmachines dunner en kleiner zouden worden en tenslotte geheel zouden verdwijnen. ATOOMKRACHT IS ESSENTIEEL VOOR HET MENSELIJK RAS Atoomkracht zal van essentieel be lang worden voor de instandhouding van het menselijk ras, aldus heeft Dr. E. T. S. Walton, de Nobelprijswinnaar dezer dagen in Dublin verklaard. Hij zei dat men de atoomkracht niet moet beschouwen als een mogelijke Publieke Vijand nr. 1, maar als een weldaad voor de mensheid, die niet alleen van grote hulp voor de mensheid zal zijn, maar zelfs van essentieel belang voor de in standhouding van het menselijk ras. De atoomkracht, zeide hij, was juist op tijd gekomen om de brandstoffensitu- atie in Groot Brittannië, waar de steen kool elk jaar schaarser en duurder wordt, te redden. De constructie van atoomovens beteken dat met het ge bruik van grotere hoeveelheden steen kool kan voorkomen. ts fü (Foto H. C. Meyboom) „Wat lezers schrijven" (vervolg van pag. 1) denken de winkeliers dat ze er met de WVR zijn?" Het antwoord daarop zullen alleen de winkeliers zelf in de toekomst kunnen geven, door de WVR zoveel mogelijk te steunen. Tenslotte stelt de schrijver vast, dat Rhenens Belang er nog niet mee ver dwenen is. Dat is ook niet nodig. Nodig is alleen, dat de winkeliersacties door de WVR worden gevoerd, en niet door Rhenens Belang, die bij de laatste St. Nicolaasactie wel de klap op de vuur pijl gaf door te bewijzen, dat zij het niet kan! Cijfers? Aan prijzen werd f 1200 uitgeloofd. In werkelijkheid uit betaald: nog niet de helft! Nota bene, van het geld dat een aan tal winkeliers in RB-verband offerde, vloeide een belangrijk bedrag als „winst" in de kas van RB, in plaats van dat er prijzen aan het publiek wer den uitgereikt. Aan het slot van uw artikel wordt als oplossing gesteld samensmelting van Rhenens Belang met de WVR. Het zal u inmiddels wel duidelijk zijn, dat daar van niet kan komen. WVR is er en blijft er, in de hoop en met de bedoe ling, dat er in de toekomst beter zal kunnen worden samengewerkt dan voorheen. Dankend voor de afgestane plaats ruimte, teken ik, hoogachtend, M. v. d. Berg voorzitter W.V.R. (Vervolg van pagina 1.) DE LONEN DER ARBEIDERS De autoriteiten pogen thans gehuw den aan te trekken, omdat de ervaring heeft geleerd, dat getrouwden langer blijven. De meeste vrijgezellen geven er na zes maanden de brui aan en gaan weer terug. Zelfs gehuwden met kin deren zijn welkom, want het klimaat, hoe bitter ook, is niet ongezond en wordt in het algemeen door opgroeien de kinderen goed verdragen. Onder wijsproblemen bestaan wel, doch wor den zoveel mogelijk ondervangen door de schoolvliegtuigen. Zoals hier de groenteboer zijn eigen machine heeft en de vrouw van de onderwijzer haar eigen toestel pakt om de kapper te be zoeken, die vijf honderd kilometer ver der woont, heeft ook het onderwijs eigen vliegtuigen, waarmee de kinde ren worden afgehaald en thuis bezorgd. Duizenden eskimo's hebben hier nog nimmer een rijwiel gezien en kunnen zich ook geen voorstelling maken van onze onvolprezen fiets, maar wel heb ben ze al vele uren gevlogen. De arbeiders in de nikkelmijnen, die in drie maanden tijd uit de ijsbodem wer den gestampt, verdienen ongeveer een basisloon van 22 gulden per uur. Daar op komen echter premies en toeslagen. 95 et per advertentie tm. 10 woorden, elk woord meer 7 eent Te koop een toom beste blanke biggen. Beneden eind 53, Geld. Veenendaal. Te koop kinderledikantje, met commode, i.g.st. Br. ond. nr. 2688 a. h. bur. v. d. blad. Te koop een beste melkkoe, uitgeteld 7 febr., wit be drijf. H. v. d. Hoek, Groe- perweg 12, Renswoude. Een meisje voor de mor genuren of een werkster voor enkele morgens per week gevraagd. Mevr. Van Harde veld, Julianastr. 13, Veenendaal. Jonge bennen te koop, 10 weken oud. T. Breeschoten, Rode Haan 68, Veenendaal. i Onderwijzer zoekt kosthuis in Rhenen. Br. letter X, Boekh. C. Waiboer, Rhenen. Te koop wegens overcom pleet een haard en een jon gensfiets. Te bevragen bij K. van de Brink, Cunera weg 328, Rhenen. Jongen van 18 jaar zoekt bijverdienste in de avond uren. Br. onder nr. 2693 a. h. bur. v. d. blad. Te koop gevraagd een kookkachel of klein for nuisje. Dr. Colijnstraat 48, Veenendaal. Woningruil. Aangeboden: bovenwoning bev. 2 ka mers, 3 slaapkamers en keuken, huur f 6,60. Ge vraagd: benedenwoning in Franse Gat. Br. onder nr. 2689 a. h. bur. v. d. blad. Heer met vaste betrekking zoekt kennismaking met net meisje, 25 tot 30 jaar. Br. onder nr. 2690 a. Boek handel P. Noordzy te Och- ten. Bloeminks brillen: beter zicht. Bloeminks glazen: punctueel afbeeldend. Ker- kewijk 1, VeenendaaL Jongeman, 26 jaar, in het bezit van de dipl. Mulo A, HBS A 5 jr., typen en boek houden zoekt hem passende werkkring in Veenendaal of naaste omgeving. Br. ond. nr. 2691 a. h. bur. v. d. blad. Verhuur zonder chauffeur. Prima Volkswagens, Ford, Chevrolet, Morris, Oxford. Benzine- en Servicestation „Renswoude", v.h. J. van Wikselaar Zn., Dorps straat 112, Renswoude. Tel. K 8387-254. SPECIAAL BRILLEN Hoofdstraat SI Veenendaal. In Achterbarreg zeggen m'n klégaas tegen een ooievaar: „ojevajer" en toen Hannes lést de kleine jong thuis kreeg, die vroeg of 'r ök „ojemoejers" zijn, mos ie ut antwoord schuldig blijven. Ge hét van die problemen in de wereld, waorop de soms helemaol geen of soms een hallef antwoord krègt. Dat kan zellefs een lid van de ge- meenteraod overkommen. Hadde afge lopen zaoterdaggenmiddag nog mee kunnen maoken, toen één van de raods- léje (z'n naom hoef ik nie nóg is be kend te maoken, want dat is verkie- zingsreklaome) verward rokte in ut spoorgatrioöl. Nou zit ie nie gauw veur één gat gevangen en d'r waoren d'r dan ök twee, namelijk de nij te bouwen openbaore school aon de Akazialaon, was 'r ök één van. yeur dat de ver- gaodering van de raod goed eh wel was begonnen, was ie al weer ver trokken. Da was vanweges ut feit, as- dat de veurzitter krék as Hannes, naor de gedachte van ut bewuste raodslid, geen bevredigend antwoord kon geven. Ik vraog m'n eige af, of ut presensie- geld veur die vergaodering nou ök ver trokken is. Of zou da gestort worden in de kas om d'r ut rioöl of de school mee te bouwen? Affijn, in ellek geval hét ut bewuste raodslid getoond een mening d'r op nao te houwe, krék as al de andere. De Klokkenverkoper. Vaklieden worden beter betaald. Uur lonen van 25 gulden voor schilders, timmerlui, metselaars, bankwerkers smeden, stucadoors, monteurs, electri- ciens enz. zijn geen zeldzaamheid. Met hun premie komen ze vaak tot dertig gulden per uur, hetgeen bij een ar beidsweek van veertig uren ongeveer 1200 gulden per week is. Overwerk wordt dubbel betaald en daar de vraag naar overwerkmensen erg groot is, zijn er timmerlui, die met een kleine twee duizend gulden per week beloond wor den. Iedereen spaart uit bittere nood zaak, want het is erg moeilijk om geld uit te geven. De maatschappijen zorgen voor gratis vervoer, drank, etc. Radio's, poolkleding en tientallen andere dingen worden gratis ter beschikking gesteld. En toch lopen de vrijgezellen weg. Men poogt nu gezinnen aan te trekken. De huisvader, die een contract wil te kenen voor drie jaar, krijgt een nog iets hoger loon plus een aardig huisje. De maatschappij zorgt voor gratis transport van het hele huishouden, voor gratis transport van de kinderen naar de dichtsbijzijnde school enz. Boven dien kan het hele gezin jaarlijks zes weken met vakantie en krijgt dan ook weer gratis transport naar onverschil lig welke plaats in de States. Is het wonder, dat ook Nederlanders belangstelling hebben voor dit pool- paradijs? Duizenden landgenoten wil len de kou trotseren om over drie jaar rijk terug te komen. Alaska is echter een deel van de V.S. en Washington laat slechts een klein aantal Nederlan ders toe. Wij kunnen echter mededelen, dat de Amerikaanse ambassade in Den Haag en de Nederlandse Emigratie- dienst momenteel samen de mogelijk heid onderzoeken Nederlanders toe te laten tot Alaska. Maar zover is het nog niet. En wij zijn de laatsten om het aan te raden, want bij veertig graden vorst kan zelfs de bankrekening bevriezen. Gemeente Rhenen HINDERWET Burgemeester en wethouders van Rhenen brengen ter openbare kennis, dat door burgemeester en wethouders der gemeente Amerongen bij hun be sluit van 6 januari 1956 aan N.V. Ne derlandse Kunstharsperserij „Soester- berg" te Soesterberg vergunning is ver leend tot het oprichten van een in richting tot het bewerken van kunst harsproducten op het perceel kadastraal bekend gemeente Amerongen, sectie D nr. 642. Rhenen, 16 januari 1956. Burgemeester en wethouders van Rhenen, J. BOELHOUDER, w.b. Th. v. d. WILLIK, secretaris. De burgemeester van Rhenen maakt bekend, dat hij verhinderd is op vrij dag 20 januari 1956 spreekuur te hou den. Rhenen, 16 januari 1956. De burgemeester voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. (62) Het meisje dat zo plotseling ?is binnenge komen loopt haastig op Prins Balthaiar toe. „Bal thazar, beheers u toch!" roept ze met heldere stem. „Morgen kunt ge op het toernooiveld uw geschil len op ridderlijke wijze uitvechten!" De vermanen de woorden van de jonkvrouwe schijnen de woe dende prins opeens tot bezinning te brengen. Hij treedt terug en de geboeide roofridder Aiglon krabbelt haastig overeind. Nu zij zien, dat Baltha zars uitbarsting van toorn voorbij is, laten Aram en Angelo de prins los. „Ge hebt gelijk, Sylvia," zegt Balthazar gesmoord, „ik had mij niet zo moe ten laten gaan, maar de huichelachtige lasterpraat van mijn broeder, de leugens van deze roofmoor denaar Aiglon maakten mij wild van woede." „Ge weet nu wat u te doen staat," zegt het meisje, en haar heldere stem krijgt plotseling een koude, harde klank, terwijl zij haar toornige blik plotseling op Angelo en Aram vestigt. „Dat weet ik, ja," zegt Balthazar vastberaden en met een driftig hand gebaar werpt hij zijn rechter handschoen voor de voeten van zijn broeder. „Daar ligt mijn erepand!" Balthazars stem klinkt krachtig door de grote zaal. „Indien uw moed even groot is als uw valsheid, broeder Angelo, zo buk u en aanvaardt mijn uit daging!" Onder doodse stilte raapt Angelo de hand schoen op. „Ik neem de handschoen op," zegt hij kalm, maar zijn woorden hebben een dreigende klank. „Morgen kampen wij, met speer en zwaard, met bijl en lans, tot een onzer in het stof ligt. Om onze eer en om de kroon van Napels!" „Halt!" don dert opeens een zware stem. Het is de oude koning, die het hele toneel vol ontzetting heeft gadegesla gen en nu bevend van emotie naar voren treedt. „Mijn zoons, nog ben ik koning van Napels, het is dus aan mij, te bepalen wie de kroon zal dragen!" 0

De Vallei | 1956 | | pagina 2