Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Gebouw voor Gezondheidszorg Veenendaler nationaal dam-kampioen EDISON DE WERELD van Week tot Week Bouw begint nog dit jaar Consultatie bureaus voor rheuma- en kanker-bestrijding Fa* J* F* TAK dc VALLEI-riks Tovenaar van Menlo-park Veenendaalse SKF bereikte optimale productie-capaciteit Onze Verkeerslessen DE PLANNEN VAN -HET GROENE KRUIS Wist U.... nieuwe BRIL Waar is is f15." waard Achterberg Rhenen Eist Overberg 30« jaargang VRIJDAG 20 JANUARI 195C No. 6 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel AGENDA i Revue van Frans Dumée Nieuwe voorzitter voor „ORANJEDAG" „Schilderijen zien" Betaal toch niet te veel Lucht wachtdiensten van Rhenen, Renswoude en Leersum bijeen Wijziging melksanering Eist Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Te weinig culturele ontspanning 0 De filmspeelster Martine Carrol heeft geweigerd op vragen te antwoorden die de beroemde dr. Kinsey haar stelde over het sexuele ge drag van de vrouw in Europa. Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 533427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent De plannen van de Vereniging „Het Groene Kruis" voor Stichts en Gelders Veenendaal voor het bouwen van een centrum voor sociale gezondheidszorg, zijn in een vergevorderd stadium gekomen. Het ontwerp voor dit nieuwe gebouw is reeds gemaakt en zal nog op enkele punten moeten worden bijgeschaafd. Het gebouw zal worden opgetrokken aan de noordelijke zijde van de Eikenlaan, dicht bij de hoek met de Kerkewijk. Er is een ruime parkeerplaats voor het gebouw geprojecteerd voor auto's, rijwielen en kinderwagens en wel zo, dat het eigenlijke gebouw ongeveer op het terrein achter het bestaande Groene-Kruisgebouw zal komen. De bouw van dit centrum voor gezondheidszorg is absoluut noodzakelijk ge worden. De duizenden Veenendalers die regelmatig om een of andere reden het Groene Kruisgebouw bezoeken weten, hoezeer daar met de ruimte moet worden gewoekerd en hoe men er zich in alle opzichten moet behelpen. Ter illustratie van de betekenis voor Veenendaal van de bouw van dit centrum voor gezondheidszorg diene dat het Groene-Kruisgebouw aan de Kerkewijk thans reeds jaarlijks door meer dan 60.000 personen wordt bezocht, terwijl binnen afzienbare tijd zal worden overgegaan tot het stichten van nog twee belangrijke afdelingen van gezondheidszorg. Architect is de heer J. Dullaart te Hil versum, een deskundige op het gebied van Groene-Kruisgebouwen. De plaats van het gebouw is wel zeer gunstig, n.l. rustig en op het zui den. Het feit dat men thans de be schikking heeft over een ingang aan de Eikenlaan is een van de bewijzen dat het Groene-Kruisbestuur de noodzaak hiervan reeds lang had voorzien en ook dat het zo snel groeiende Veenendaal op een gegeven moment een speciaal gebouwd centrum voor gezondheidszorg als thans op stapel staat, niet meer zou kunnen ontberen. Hiermede ook heeft het bestuur be wezen zich bewust te zijn van de wel zeer belangrijke plaats welke Het Groe ne Kruis ten aanzien van de bevorde ring van het lichamelijk welzijn van de Veenendaalse bevolking inneemt. Van betekenis hierbij is dat dit bestuur zich gedragen kan weten door vrijwel de gehele bevolking van groot-Veenendaal want op enkele honderden na zijn alle Veenendalers lid van de zo bij uitstek De hierboven bedoelde twee nieuwe takken van gezondheidszorg, welke de Vereniging „Het Groene Kruis" wil ter hand nemen, zijn die voor de bestrij ding van rheuma en kanker. Waar men in het gebouw aan de Ker kewijk al zoveel ruimte tekort komt, zal het instellen van consultatiebureaus voor bestrijding van genoemde ziekten waarschijnlijk moeten wachten tot het gereedkomen van het nieuwe gebouw. In het oude gebouw zijn o.m. onder gebracht de consultatiebureaus voor zuigelingen, kleuters en die voor t.b.c., de röntgenafdeling, het magazijn voor de wijkverpleging, de afdeling douche- baden, terwijl er dagelijks meerdere specialisten zitting houden. Verder telt het Groene Kruis op het ogenblik 23 man personeel en bevindt zich in dit gebouw ook nog woonruimte voor de concierge en verschillende wijkver pleegsters. Hierbij komt nog dat het pand oorspronkelijk niet bestemd was voor het doel waarvoor het nu al zo veel jaren wordt gebruikt. In het nieuwe gebouw zullen de ver schillende afdelingen apart kunnen worden ondergebracht. Ook voor wat betreft de wachtkamers, zodat niet zo als thans, het magazijn als wachtkamer voor de zuigelingen moet dienen. Ook de specialisten zullen straks de be schikking hebben over meer en veel betere werkruimte. Het geheel wordt gelijkvloers gehouden en naar de nieuwste eisen en modern ingericht. dat de politie vorige week dertig en deze week nog maar twintig be keuringen wegens verkeersovertredin gen maakte? dat een verklaring voor deze veel lagere cijfers niet gezocht moet worden in een minder scherpe verkeerscon- tróle maar louter als gevolg van het feit dat de Veenendaalse weggebrui kers zich de laatste maanden dermate hebben gebeterd? dat op het ogenblik dan ook alle achterlichtjes keurig branden? dat de nog gevallen bekeuringen dan ook vrijwel alleen verlichting van automobielen en nog wat gevallen van geen richting aangeven betreffen? dat de verscherpte verkeers- contróle intussen onverminderd zal blijven voortduren!? dat het brandalarm van zater dagmiddag een schoorsteenbrand in de Van de Pollstraat gold? dat dit fikkie echter met buren hulp kon worden geblust? dat het ons opviel hoe keurig gisterochtend de gladheidsbestrijding in Veenendaal had gewerkt? dat dit zeker een compliment waard is? dat nu dezer dagen een bespre king tussen Ede, Rhenen en Veenen daal zal plaats vinden voor het treffen van een definitieve en betere regeling voor het bestrijden van brand in de omgeving van de zo moeilijke gemeen tegrenzen rond Veenendaal? dat het in de bedoeling van het gemeentebestuur ligt ook in Veenen daal het vormen van jeugd-verkeers- brigades te bevorderen ter beveiliging van de schooljeugd bij het oversteken van drukke straten? mmmmiihiii.i ^■llllllllillHIIIIIIIIIII Heden, vrijdag 20 januari (In geb. Eikenlaan) Ritmees- tertoneel speelt „De Sabijnse Maagdenroof". Zaterdag 21 januari (In geb. Eikenlaan) Ritmees- tertoneel speelt „De Sabijnse Maagdenroof". Dinsdag 24 januari (Tn gebouw Eikenlaan) 8 uur, Concert Utrechts Sted. Orkest §J o.l.v. dirigent Paul Hupperts. (In geb. „Eltheto") ds. Fokke- II ma van Ede spreekt over: Kan ik volgens het herder- lijk schrijven van de Herv. Synode nog lid van de A.R. II zijn?" (In geb. ,,'t Trefpunt") lezing van mej. Knottenbelt over „Schilderijen zien" onder ausp. il van het Comité Winteravond- |P lezingen. Donderdag 26 januari (In hotel „de Korenbeurs") de ff heer B. Roolvink spreekt over „De hedendaagse loonpolitiek", f§ onder ausp. Chr. Besturen- ff Dinsdag 31 januari (In geb. Eikenlaan) Toneelge- H zeischap „DESTO" uit Utrecht speelt: „Meeuwen boven So- i? rento", 2e familie-avond Chr. Besturenbond. Luxor theater Van heden vrijdag t.m. maan dag de film De loerende dood en van dinsdag t.m. donder dag de film „Miss Sadio Tomphson". I»!:!!» ''iiii'iii'i'i'inniSiiSliiSüSüi'iüü'iSSiMiSSii iSiiniiiiMH»' nuttige vereniging „Het Groene Kruis". Het is dan ook stellig met bijzondere belangstelling dat de Veenendalers de verdere verwezenlijking van de plan nen zullen volgen. Onder auspiciën van de voetbalver eniging DOVO zal het gezelschap „Frans Dumée" op vrijdag 27 januari a.s. in het gebouw aan de Eikenlaan een voorstelling geven met de revue „Lach-Korvee". De aanvang van deze revue-avond is gesteld op 8 uur. Voor verdere bijzon derheden verwijzen wij naar de adver tentie elders in dit nummer. De heer J. Stip, die reeds ongeveer dertig jaar deel uitmaakt van het be stuur van de Vereniging „Oranjedag" heeft gemeend wegens zijn leeftijd het voorzitterschap van deze vereniging te moeten neerleggen. In de plaats van de heer Stip, die wel bestuurslid zal blijven, is intussen tot voorzitter gekozen de heer H. M. van Schuppen, ook reeds vele jaren bestuurslid van „Oranjedag". Het plaatselijk Comité Winteravond lezingen heeft voor maandagavond 23 januari a.s. weer een interessante avond georganiseerd waar mej. K. Knotten belt zal spreken over „Schilderijen zien". Deze lezing zal worden gehouden in gebouw ,,'t Trefpunt". Zoals wij in ons woensdagnummer konden berichten heeft onze plaats genoot, de heer J. Edink, zich bij de in Utrecht te houden wedstrijden om het damkampioenschap van Nederland tot nog toe uitstekend gehouden. Menige Veerren dalei voïgt met trots de kortgeleden kampioen van Utrecht geworden Edink. En de nu te houden kampioenschappen zijn ook daarom zo belangrijk aangezien in november a.s. in ons land het toernooi om het wereld kampioenschap zal worden gehouden waaraan o.m. zal worden deelgenomen door Canada, Italië, Rusland, Zwitser land, België en Zuid-Amerika. Al wordt Edink dan geen nationaal kampioen en eindigt hij b.v. op de 2e of 3e plaats, dan nog zou het mogelijk zijn dat hij ook daaraan zal deelnemen. Als men Edink naar zijn kansen vraagt, laat hij ons nog in het onzekere. De omstandigheden waarin deze spe- J. EDINK Ier van het eerste bord van de Veenen daalse Damclub aan het nationaal toer nooi moet deelnemen, zijn niet direct gunstig te noemen, vergeleken bij an dere deelnemers die öf beroepsspelers zijn öf over meer vrije tijd beschikken. Onze Veenendaalse damkampioen is gebonden aan zijn dagelijks werk als sigarenmaker van de Ritmeester. Ver der heeft Edink principiële bezwaren tegen het deelnemen aan wedstrijden op zondag en speelt hij zijn partijen op vrijdagavond, dat is dus meteen na zijn dagtaak. Zijn werkgever is hem daarin tegémoet gekomen door hem op de za terdagen na een toernooi-avond vrijaf te geven. Verder mist Edink, naar hij zelf verklaart, de nodige toernooi- ervaring. Het dammen heeft Edink al zeer jong geleerd. Hij was zes jaar en lag ziek op bed. Zijn vader leerde hem toen het mooie damspel. En na die eerste keer heeft zijn vader nooit meer van hem kunnen winnen. Op achtjarige leeftijd, Edink woonde toen nog in Kampen, nam men hem mee naar een plaatse lijke damwedstrijd. Zijn supporters be loofden hem van alles als hij maar zou winnen. En hij won natuurlijk. Edink is nu 35 jaar oud en het dam men zit hem in het bloed. Zijn echt genote moppert weieens, want ieder vrij moment kan men haar man achter het dambord vinden. Het is steeds maar weer zoeken naar nieuwe mogelijkhe den en een zichzelf corrigeren om het peil op te voeren. En mevrouw Edink meent het zo erg niet, zij weet dat dit nu eenmaal onontbeerlijk is. Wij houden het er op dat Edink zijn topvorm nog niet bereikt heeft en ho pen van harte dat hij bij deze eerste keer zo niet als nationaal kampioen, dan toch een eervolle plaats zal weten te bereiken. Hij kan er van overtuigd zijn dat héél Veenendaal in deze dagen met hem meeleeft en zijn verrichtingen met spanning volgt. ZUID-AMERIKA EN DE HYGIENE Volgens berichten uit Columbia zijn er in de provincie Bolivar nog geen electrische installaties. Met drinkwater en andere hygiënische voorzieningen is het daar al even bedroevend gesteld. Ze ontbreken er volledig. Het is altijd de moeite waard bij ons prijsopgaaf te vragen bij het aanschaffen van een REPARATIES - VLUG - BILLIJK Hoofdstraat 106 - Telefoon 2576 VEENENDAAL Ziekenfonds leverancier De VALLEI-riks van de vorige week welke werd uitgegeven bü het Le- vensmiddelenbedrijf H. Rijksc, He renstraat, Rhenen, werd niet gevon den. Hierdoor is de VALLEI-riks, welke één dezer dagen weer in het verspreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven weer f 2,50 meer waard geworden en in waarde ge stegen tot vjjftien gulden. Het num mer van deze nieuwe VALLEI-riks is 2 A.J. 967947. Het is weer een roodgedrukt num mer, dus een riks van de oude serie met de beeltenis van Prinses Wilhelmina. Kijkt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaal der met het nummer 2 A.J. 967947. dagmiddag 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie direct in contan ten uitbetaald. Deze premie be- draa.gt thans dus f 12,50. EEN WEEK VOL SPANNING Door de toneelgroep van de muziek vereniging „Kunst en Vriendschap" te Achterberg, is in studie genomen een vrolijke klucht in drie bedrijven, ge titeld „Een week vol spanning" van J. Klein. Hieraan werken mede vijf da mes en zes heren. Het ligt in de be doeling dit spel op te voeren in het be gin van maart. In hotel De Koning van Denemarken werd woensdagavond een bindings avond gehouden voor de korpsen der Luchtwachtdienst uit de gemeenten Rhenen, Leersum en Renswoude. Het openingswoord werd gesproken door de postcommandant van Rhenen, de heer A. Hasselaar. Deze zette in enkele woorden het doel van het insti tuut S.W.G. in het algemeen en het Korps Luchtwachtdienst in het bijzon der uiteen. Hij doelde op de morele verplichting van een ieder ons wettig gezag te steunen tot behoud van de vrede. De avond werd versierd met muziek, testen voor dames en luchtwachters met mooie cadeaux en als klap op de vuurpijl werd de avond gevuld door Boeda de goochelaar. De heer Blankert, provinciaal secre taris van Steun Wettig Gezag sprak een stimulerend woord en wekte een ieder op tot deelname aan de reserve diensten. De majoor De Knecht, commandant 2e Luchtwachtgroep, reikte de prijzen uit met een toepasselijk woord. Hij sprak ook het sluitingswoord. Bestuur en leden van de plaatselijke commissie SWG gaven ook blijk van belangstelling. De burgemeester van Rhenen was wegens verblijf in het buitenland verhinderd de avond bij te wonen. Hij werd vervangen door wet houder W. Klaassen. Mej. N. van Velzen te Dor drecht wordt a.s. zaterdag 105 jaar. Mej. Van Velzen breit nog zonder bril. Het bestuur van de melkslijtersver- eniging te Eist brengt onder de aan dacht van belanghebbenden: dat in de onderstaande gebiedsdelen een vrije keuze zal worden gelaten van ten minste- twee kleinhandelaren: De Rijksstraatweg te rekenen vanaf per ceel plaatselijk gemerkt nummer 9 in de gemeente Amerongen, tot aan de Autoweg in de gemeente te Rhenen, de Bosweg, Vissersteeg, Houweg, Paarde- kop, Schoolweg, Verlengde Schoolweg, Woudweg, Driftweg, Franseweg, Ver bindingsweg, Engweg, Zwijnsbergen, Veenendaalsestraatweg tot aan het jeugdkamp en de Prinseweg. De beschikking ligt gedurende de maand januari voor belangstellenden ter inzage op de gemeente-secretarie, afdeling algemene zaken, te Rhenen. TONEEL- EN MUZIEKAVOND „DE OSSENBERG" Zaterdag 28 januari hoopt de Jonge Boerenbond PGJU te Langbroek een toneeluitvoering te geven in de can- tine van de Ossenberg te Overberg. Medewerking wordt verleend door de plaatselijke Accordeonvereniging „Accordeonnette". Er zal ook een ver- loting worden gehouden. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Edison behoorde tot de beroemdhe den van welke de legende zich reeds bij hun leven had meester gemaakt. Wie heeft feitelijk recht geloofd dat Bismarck, Gladstone, President Kru- ger, Edison, zouden sterven als dood gewone schepselen? Toch zijn zij van de rol der levenden geschrapt. Meer dan van één dier anderen had de faam zich meester gemaakt van Edison, en bij de „man in the street" was allengs de overtuiging geworteld dat deze geniale experimentator nu ook letterlijk alles had uitgevonden, waar maar electriciteit bij te pas kwam: de telefoon, de gramofoon, de bioscoop, de gloeilamp, enz. De waarheid is, dat dergelijke ont dekkingen niet door één mens worden gedaan. Een scherpzinnige adoptie van de vondsten van anderen, een kleine kunstgreep om een euvel weg te ne men, door andere zoekers niet zo dui delijk of niet zo snel doorzien, een dikwijls voor de hand liggende geluk kige vondst, „et le tour est joué!" Dan is het nog van belang, wie het eerste zijn octrooi geregistreerd krijgt en wie er het snelst in slaagt voldoende kapi taal te vinden. Men mag hier uit afleiden dat Edi son tenslotte geen man van groot for maat is geweest, maar hij heeft niet alléén alles gedaan, zo min op het ge bied van de telefonie als van de gloei lamp of de gramofoon. VAN KRANTENJONGEN TOT UITVINDER Edison werd geboren 11 februari 1847 te Milan, Ohio, waar hij tot zijn zevende jaar woonde, waarna zijn ouders verhuisden naar Port Huron in Michigan. Van zijn jeugd af was hij leergierig en hij bezat reeds vroeg de ambitie om uitvinder te worden. Toen hij twaalf jaar oud was, werd hij kran tenjongen bij de Grand Trunk Railways in Detroit, waarbij hij het alleenrecht verkreeg op zijn lijn nieuwsbladen te verkopen. In de trein richtte hij een kleine drukkerij in, waar hij de „Grand-Trunk-Herald" drukte, die hij in de trein aan de passagiers verkocht. Tevens bouwde hij een klein laborato rium en trachtte op de lange reizen de tijd te verdrijven met het uitvoeren van chemische proeven. Dit gedeelte van zijn carrière kwam evenwel tot een ontijdig en onverwacht einde door de val van een fles met fosfor, waardoor de wagen in brand raakte. De woedende conducteur liet de trein op het eerstvolgende station stop per! en zond hem weg met zijn druk kerij en zijn chemische instrumenten. Een bevriende stationschef, wiens zoon door Edison het leven was gered, leerde hem de beginselen van de tele grafie en Edison kreeg een betrekking als nacht-telegrafist. Op 27-jarige leeftijd vond Edison zijn druktelegraaf uit, welke hem voldoen de opbracht om het hem mogelijk te maken, de spoorwegdienst te verlaten en zich aan onderzoeken te wijden. Hij deed een aantal uitvindingen op elec- trisch gebied, waaronder de duplex- telegraaf en een automatisch systeem waardoor het mogelijk werd 3500 woor den per minuut te zenden en op te nemen. Dit werd gevolgd door zijn qua- duplexsysteem tengevolge waarvan men schat, dat bij de bouw van leidin gen, alleen in Amerika, een besparing van ruim 48.000.000 dollar is verkregen. Wat zijn naam als uitvinder, als „to venaar" zeer veel goed heeft gedaan, was, dat hij er in geslaagd was de beurs aan telegraaftoestellen te helpen, die snel genoeg werkten, om de koers fluctuaties bij te houden. 240.000,— VOOR PROEF NEMINGEN Ook met het vraagstuk van de elec trische huisverlichting heeft hij zich intensief beziggehouden. In 1878 be gon hij zijn pogingen om een electrische gloeilamp te maken, die in staat zou zijn het gas voor huisverlichting te vervangen. Dit type lamp zou berusten op het feit, dat een stroom bij het door dringen van een stof weerstand ont moet. Edison's eerste moeilijkheid was In het overzicht van de gang van zaken in het bedrijfsleven, gevestigd in het ressort der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Utrecht en Omstre ken in 1955, wordt van de Nederlandse SKF-fabriek te Veenendaal het volgen de medegedeeld: De algemene gang van zaken was niet onbevredigend en de aan het einde van 1954 ingezette verhoging van de pro ductie tot ongeveer de normale capa citeit bij werken in één ploeg, bereikte het gewenste niveau. Ook de commer ciële ontwikkeling was gunstig. De ver kopen, zowel van geïmporteerde rollen de lagers als van de eigen productie 0 HALLO! HIER AMERIKA. Ely Culbertson, de onlangs overleden Einstein van het bridgespel, verdiende jaarlijks met zijn bridgeschool, zijn bridgeclub en zijn bridgetoer- noois twee miljoen gulden. 0 En hier: Engeland! Engel se arbeiders die aan transfer machines werken, dat zijn machines die verscheidene honderden handelingen auto matisch uitvoeren, vullen hun tijd met breien. Want lezen is hun verboden omdat dit te veel hun aandacht van de ma chines afleidt, en niets doen wordt afgeraden omdat dit tot nerveuze depressies leidt. 0 ICI: LA FRANCE. Bij Dijon viel een jongetje van vier jaar bij een snelheid van honderd kilometer uit de trein. De moeder trok aan de nood rem. Toen de trein stil stond en men uitstapte zag men het jongetje op zich toe komen hollen. Het had alleen maar een lichte hoofdwond. 0 Prins Ali Khan en Rita Hayworth gaan nu echt schei den Daarbij is bepaald dat telkens als hun dochter Yas- mina Amerika zal verlaten om een bezoek aan haar vader in Frankrijk te brengen, de prins 350.000 gulden aan Rita zal betalen. 0 In de week voor Kerstmis werden in de Ver. Staten 70 miljoen dassen verkocht. Het land telt ongeveer 150 miljoen inwoners Een ander kinderverhaal uit Frankrijk vertelt van een vijf tienjarige jongen die voor zijn vriendjes een feestmaaltijd aanrichtte. Ondervraagd, ver telde hij zonder blikken of blozen dat hij 1500 gulden uit een winkella had gepakt toen de winkelier afwezig was. De moeder ging naar de politie en gaf het geld terug. 0 MIDDEN-OOSTEN. De heersende kaste in het land Yemen in Zuid-Arabië omvat 2000 lieden, die pretenderen af te stammen van Zeïd. Zeïd werd vermoord in Irak met Ali, de schoonzoon van Mo hammed, in de machtstrijd die na de dood van de profeet om de opvolging ontstond. In Ye men wordt uit deze heersende kaste de Imam gekozen, de religieuze leider. De Imam moet aan dertien voorwaar den voldoen: hij moet een man zijn, vrij zijn, zijn belastin gen op tijd betalen, in het be zit zijn van al zijn zintuigen, waar professor Wright Bak ker er binnen een week in slaagde om ze onbeschadigd los te rollen. De professor is nu met enige assistenten aan de vertaling begonnen en hij hoopt er belangrijk nieuws over het ontstaan van het christendom in te vinden. 0 GEK (1) Wie de film La Strada heeft gezien zal zich de prachtige rol herinneren van Gelsomina, het meisje dat aan de rand van krankzinnigheid leeft. De maker van de rol prent, Fellini, heeft nu het plan opgevat om in zijn nieu- „De vrouwen liegen tegen hun mannen, verklaarde ze, waar om zouden ze de waarheid spreken tegen een vreemde?" Te. Birmingham krijgt men bij aankoop van een tweede hands auto van minstens 4000 gulden een vliegretoer Londen Parijs als premie. 0 Jonge lieden in Iran, die op straat vrouwen het hof ma ken, worden naar de mili taire kapper gestuurd, die hen baard, haren en wenkbrauwen afscheert. gezond van geest zijn, gezond van lichaam, vroom, recht vaardig, edelmoedig, afstam meling zijn van Zeïd, afstam meling van Fatimah, dapper zijn en volkomen op de hoogte van de inhoud van de koran. 0 Drie jaren lang hebben Amerikaanse experts tever geefs geprobeerd de manu scripten af te rollen die in 1947 en 1948 in Jordanië zijn ge vonden in de buurt van dé" Rode Zee. Tenslotte heeft men ze naar Engeland gestuurd we film geen halve maar hele gekken te laten optreden. Daartoe is hij twee weken in een asyl gaan wonen. Zijn aankomst viel er samen met het vertrek Van de directeur. Fellini, die een witte dokters- jas droeg, werd door de be woners van het asyl voor de nieuwe directeur aangezien. Het gevolg was dat hij tijdens zijn verblijf een stapel brie ven ontving met beschuldigin gen, klachten, bedreigingen en tal vaiji geëxalteerde vertrou welijke mededelingen. Hij meent nu over een uitzonder lijke documentatie te beschik ken voor zijn nieuwe film, die „de logica van de krankzin nigheid" zal heten. 0 GEK (2) De directeur van een krankzinnigentehuis in Frankrijk wandelde in de tui nen van het gesticht, toen een vriendelijk oud heertje hem staande hield. Neem me niet kwalijk, zei deze, maar behoort u tot het personeel? Ja zeker, zei de directeur. In dat geval, zei het heertje, verzoek ik u mijn compli menten over te brengen aan de directeur voor de wijze waarop hij zorg aan deze tui nen besteedt. Het zijn de mooiste die ik ooit heb ge zien. Zeer ingenomen met dit compliment, antwoordde de directeur: Uw woorden, meneer, doen me zeer veel ge noegen, want het toeval wil dat ik zelf de directeur ben. Bij die woorden keek het heertje hem verbijsterd aan en rette het toen op een lo pen; hij was er blijkbaar van overtuigd met een van de gekken te doen te hebben. 0 De reisbureaus te New- York ontvangen gemiddeld per dag vijftig aanvragen om inlichtingen betreffende va- cantiereizen naar Rusland. zijn in 1955 verder gestegen, waarbij een kleine verbetering van het prijs peil mogelijk is gebleken. In enkele ge vallen echter werden van buitenlandse zijde noteringen afgegeven die slechts als dumpingprijzen kunnen worden be schouwd. De export geschiedt uitsluitend via de internationale verkooporganisatie, van het concern. De verhoogde produc tie der fabriek werd voor het overgrote gedeelte geëxporteerd via deze ver kooporganisatie. Het overige deel der productie dient ter dekking van de be hoefte in het binnenland. Met Argen tinië werden enige moeilijkheden on dervonden bij het verkrijgen van de vereiste invoer- en betalingsvergunnin gen. De materiaalvoorziening had een re gelmatig verloop. De vereiste arbeiders konden in het algemeen in voldoende mate en op re delijk korte termijn worden gevonden. Van ernstiger aard zijn de moeilijk heden bij de voorziening in de vacatu res voor het kantoorpersoneel, enerzijds door het ontbreken van geschikte woongelegenheid (kleine middenstands flats, geschikte pensions, enz.), ander zijds door het ter plaatse geheel ont breken van culturele ontspanningsmo gelijkheden, waarin door de eigen per soneelsorganisatie slechts ten dele kan worden voorzien. Een zekere verbetering van het prijs niveau voor de verkopen is gedurende de tweede helft van 1955 mogelijk ge bleken, na een inzinking gedurende de eerste maanden. De optimale productiecapaciteit werd sedert korte tijd bereikt; nieuwe inves teringen, gericht op uitbreiding van de capaciteit liggen voorshands niet in het voornemen. Verwacht wordt, dat de binnenlandse verkoop in het komende jaar nog enigs zins zal toenemen; als gevolg van de verdere opvoering der productie kan ook op een vrij aanzienlijke stijging van de export worden gerekend. Er is een stijgende wereldbehoefte aan rol lende lagers. Gewezen wordt op de nog steeds onvoldoende verbindingen met de meest nabije grote steden. Dit geeft aan de nieuwe bewoners een gevoel van isolement. De verhoogde frequen tie van de spoorwegverbinding geeft wel enige verbetering, maar ook de verbinding met het station (De Klomp) is weinig comfortabel en zeer tijdro vend. Edison: „Uitvinden is 99 °/o transpiratie en 1 #/o inspiratie" om een stof te vinden waarvan een zeer fijne draad gemaakt kon worden en met een zo hoog smeltpunt, dat deze in gloeiende toestand gehouden kon worden zonder te smelten. Zijn eerste lamp bestond uit een spi raal van zeer dun platinadraad, be vestigd in een luchtledige glazen bol. Platina is het enige zuivere metaal dat bevestigd kan worden in het glas van de bol terwijl dit nog week is. De kou de platinadraden hechten aan het glas en vormen een goede verbinding zon der het glas te doen barsten. Hij be merkte echter, dat het platina, als het doorlopend op hoge temperatuur ge houden wordt, snel verteert en zijn lampen hadden een dusdanige korte levensduur, dat zij praktisch niet bruik baar waren. Daarna probeerde hij dunne draden van koolstof, welke duurzamer en aan zienlijk goedkoper waren dan platina. Na vele mislukkingen slaagde hij er in een dunne draad te maken van gron dig verkoolde katoen. Deze brandde gedurende een lange tijd totdat de draad uit elkaar viel. Daarna experimenteerde hij met kool van iedere soort, die hij krijgen kon, waarbij hij eindelijk het beste resultaat verkreeg met een bamboe draad, uit een oude waaier gebroken. Na bestudering der bamboeplant leer de hij, dat er 1200 soorten bestaan. Zuidamerikaanse soorten bleken voor het doel het meest geschikt, doch voor dat hij hiertoe besloot, had hij 6000 ver schillende soorten geprobeerd en voor zijn onderzoek ongeveer 240.000 gulden uitgegeven. De kooldraadlamp werd spoedig een commerciee,! succes en gedurende vele jaren was het de enige vorm van gloei- (Zie verder pagina 2.) Auto en wielrijder slaan linksaf. Hoe doen zij dit en welk verkeer heeit voorrang? Voor de bestuurder van de auto: Kijkt naar het achteropkomende ver keer. Als dit verkeer het toelaat geeft hij richting aan en begeeft zich naar de linkerzijde van de rechterweghelft, rijdt rechtdoor tot het midden van het kruispunt en maakt een vloeiende bocht naar links. Welk verkeer heeft voorrang? Snelverkeer van rechts en al het te gemoetkomend verkeer. Voor de wielrijder: Als boven, maar hij mag ook eerst rechtdoor rijden tot de rechterzijde van de kruisende weg en dan oversteken, wat veiliger is bij kleine drukke kruis punten zonder verkeersagent. Welk verkeer heeft voorrang? Snelverkeer van links, al het ver keer van rechts en al het tegemoetko mende verkeer. .WIJZE WOORDEN- GROOTS LIJDEN Het lijden geeft iets groots, zelfs aan bedorven zielen. (De Genestet)

De Vallei | 1956 | | pagina 1