Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Ds Jac* Vermaas deed intrede in Herv* gemeente van Veenendaal MULDER f Eist Fa» J» F» TAK Uit de Veenendaalse Raadzaal Gemeenteraad van Ameron gen vergaderde AGENDA Rhenen nieuwe BRIL iXieuics uit de Omgeving WOENSDAG 25 JANUARI 1950 No. 7 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Winteruitvoering van „Caecilia" Weer succes voor Edink Winstpartij tegen Kinnegin VROEGE LENTE IN OUWEHANDS DIERENPARK Brand door wasgoed bij de kachel E.H.B.O.-bazar werd druk bezocht Betaal toch niet te veel WEER EEN NIEUWE INDUSTRIE VESTIGT ZICH ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN 30e jaargang Eedactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: VP. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 11 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. eik woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1.55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Na in de ochtenddienst te zijn be vestigd door ds. Harkema van Zeist, deed ds. Jac. Vermaas zondagavond in de Oude kerk aan de Markt intrede in de Hervormde gemeente van Veenen daal. In de overvolle kerk waren hierbij o.m. aanwezig de predikanten H. Schip per en J. van de Heuvel van Ede, ds. Treure van Ederveen, ds. Hop van Renswoude, ds. Harkema van Zeist, ds. D. van Enk, ds. R. Kok, ds. J. Overduin, ds. Van de Pol, ds. A. Wis- gerhof, ds. A. Vroegindeweü en het voltallig college van burgemeester en wethouders en secretaris D. Blanke- spoor. De dienst werd begonnen met het zingen van Psalm 145 1 en 7 en voor de Schriftlezing had ds. Vermaas ge kozen Hand. 8 vanaf vers 5 en 1 Kor. 1 vanaf het 17e vers. Wij hebben ook in Veenendaal niet an ders te doen dan het Evangelie te bren gen, en het is Gods opdracht dat met alle kracht te doen. De rest moeten wij aan Hem over te laten, zei ds. Vermaas. Mis schien valt u dat tegen, maar weet dat de boodschap van Gods genade altijd weer spiksplinternieuw is. Ds. JAC. VERMAAS Ds. Vermaas las als tekst voor zijn pre diking Hand. 8 2e ged. van vers 5 en 8. En zij predikten hun Christus en daar werd grote blijdschap in die stad. Dat wil heel wat zeggen, zo begon ds. Vermaas. Grote blijdschap in een stad, waar de mensen wel de vreugde kennen van kunst en cultuur, maar ook de stad met zijn massaleed en de eenzaamheid van zo me nig hart onder de op elkaar gepakte men senmassa's. De stad met zijn probleem van de asphalt jeugd, de schittering van vrolijkheid en uitgaan. De schittering, welke slechts camouflage is voor de nood van zovele zielen welke zich tenslotte ook onderworpen weten aan leed van ziekte en dood. Dat alles zien wij trouwens ook in de grote dorpen en wij weten allen, dat die vrolijkheid en schittering ons ten slotte niet helpen bij onze levenspro blemen en de leegte in ons leven niet kunnen vullen. Dfe enige medicijn tegen levensmoeheid is het Evangelie van Jezus Christus. Hij geeft ons het enige antwoord op de vraag wat wij aan moeten met ons leed en hoe wij van onze schuld kunnen worden verlost. Zo was het ook in het Samaria van onze tekst, waar enen Simon de zoekende mensen misleide. Het was een wondere man die Simon. Hij kon tekenen doen en men zei dat hij die krachten van God ont ving. De mensen raakten in vervoering van hem want een man die dat allemaal kanDie Simon ontving zijn kracht echter van Satan en hij was alleen uit op versteviging van zijn eigen positie en in vloed op de mensen. Wij kennen dat ook in onze dagen en heus niet alleen onder de jeugd met hun sportverdwazing en an dere afgoderij. Hoewel de mensen van Samaria meen den dat zij uitkomst alleen bij die Simon konden vinden zou God toch hun ver gissing openbaren. Hij leidde het zo dat Philippus in Samaria van de gezegende verlosser Jezus zou prediken. En daar was grote blijdschap in die stad. De be tovering voor Simon werd gebroken. Die zelfde boodschap hebben wij ook in de gemeente van Veenendaal te brengen. Met Philippus mogen wij ook hier de ge nade van Christus verkondigen. Christus is tevreden met iedere zondaar, die tot hem komt. Hij wil zijn Koninkrijk in ons hart stichten. Het was een Noorse predikant, die de mensen ook steeds maar waarschuwde voor de macht en het gevaar van Satan. Hij moest worden overgeplaatst, want hij maakte de mensen radeloos. Er kwam een andere predikant, en ook die waraschuwde voor de Satan, maar hij bracht de boodschap tenminste volledig en vertelde er ook bij dat Christus veel sterker is dan Satan doordat Hij het leven en de dood doorging. Aan het kruis heeft Hij alle boze machten overwonnen. Het volk van Samaria raakte opnieuw in extase, maar nu was het veel dieper Donderdag 26 januari (In hotel „de Korenbeurs") de heer B. Roolvink spreekt over „de hedendaagse loonpolitiek" onder ausp. Chr. Best. Bond. Zaterdag 28 januari (In geb. Eikenlaan) Winteruit- voering van de Veenendaalse Harmonie „Caecilia* en op voering van de klucht „Zijne Excellentie Hein". Dinsdag 31 januari (In geb. Eikenlaan) Toneelge zelschap „D.E.S.T.O." speelt „Meeuwen boven Sorento", 2e familie-avond Chr. Besturen bond. Luxor theater Heden woensdag en morgen donderdag de film „Miss Sadie Tomphson". iimwm^mw«?i'i'i'iVi 'i'i'i'i'i'i'i'i'i'i'i'i'i'i'i' 'i'i'i'i'i'i'i'i'i'i'i'iVi'i'i 'i'i'w'i'm'ni'i'i't'i'- M en heerlijker. Men deelde in de vreugde en rijkdommen van Christus. Van die be tovering mogen wij ook in Veenendaal brengen. Wij leven te midden van de betovering van machtsvertoon, wetenschap, techniek of politieke leuzen. In die betovering gaan wij echter verloren. De verschijning van de anti-christ komt toch ook met grote kracht en wonderen. God biedt ons wel gemeend Christus aan, en eigenlijk willen wij dat liever niet. Wij beschuldigen God er liever van dat Hij de schuld heeft als wij verloren gaan omdat Hij ons Chris tus niet heeft aangeboden. Wij moeten ons leven radicaal veranderen, niet op lappen. Wij willen zo graag in het mid delpunt staan met onze mening, ons werk en onze prestaties. Wij zijn zo verrijkt van onszelf dat God haast niet aan bod komt. Als wij. echter God toelaten in ons leven zullen wij bijtijds weten hoe leeg dit alles is zonder Hem. Wij zullen dan als de mensen van Samaria innerlijk verlicht worden. De blijdschap daarover hoop ik ook in Veenendaal te kennen. Wij hebben met God ernst te maken en mogen Hem niet voor onze wagen span nen. Als wij geen ernst maken met Hem gaan wij door met dat eigen geloof van ons. Een derde mogelijkheid is er niet. In Gods koninkrijk moeten wij minder wor den en mogen wij alleen de vriend zijn van de Bruidegom, want het gaat om de Bruidegom. Satan zegt misschien dat u God al te lang hebt laten wachten en dat u maar weer bij hem moet komen. Maar dat is een leugen, zo besloot ds. Vermaas zijn prediking. Na het zingen van Psalm 119 19 zei ds. Vermaas verheugd le zijn over de aanwezigheid van burgemeester en wethouders. Spr. hoopt op een goede samenwerking welke mede moge bij dragen tot het uitdragen van het Evan gelie. Tot de bevestiger, ds. Harkema, sprak ds. Vermaas woorden van dank. Ik heb u al tweemaal mogen bevestigen. Wij en onze gezinnen zijn reeds jaren door banden van vriendschap met elkaar verbonden en lang ook koeste ren wij de wens nog eens samen in één gemeente te mogen werken. Vervolgens richtte spr. het woord tot zijn ambtsbroeders en de heer Gaas beek en zei het prettig te vinden voor geen van hen een vreemde te zijn. Wij hebben elkaar al vaak ontmoet en we ten wat wij aan elkaar hebben. Een speciaal woord van dank richtte ds. Vermaas tot ds. Wisgerhof, die consu lent was in de middenwijk en zei hem nu te kunnen verlichten waar de wijk van ds. Wisgerhof zelf ook al niet klein is. Ook wenste spr. ds. Van Wijngaar den, die niet in de kerk aanwezig was, een goede tijd van emiritaat toe. Ook de predikanten van buiten de gemeente dankte spr. hartelijk voor hun aanwezigheid en zei o.m. nog ook graag deel te willen hebben in het plaatselijk convent van predikanten. Sprekende tot de centrale kerkeraad en de wijkkerkeraden, zei ds. Vermaas: Wij zijn samen geroepen het Evangelie in deze gemeente te brengen, en dat is geen geringe taak. Tenslotte richtte spr. zich tot de colleges van kerkvoogden en notabelen en allen die mede hun krach ten geven bij het houden van de ere diensten en hoopte op een goede sa menwerking. Tot besluit vroeg ds. Vermaas zijn gehoor niets nieuws van hem te ver wachten. Laat het zo zijn als men zei van die apostel, n.l.: „Hij bracht niets nieuws, maar wat hij zei was waar". En dat moogt u ook van mij verlangen. TOESPRAAK DS. WISGERHOF Ds. Wisgerhof sprak vervolgens na mens de eigen Wijkkerkeraad en namens de centrale kerkeraad ds. Van de Pol en ds. Vroegindeweij. Het stemt ons tot gro te dankbaarheid dat nu reeds de vaca ture. ontstaan door het emeritaat van ds. Van Wijngaarden, is vervuld. U hebt ook vanavond geen vaag of onzeker geluid laten horen. Ik geloof dat de gemeente van Veenendaal een pre dikant als u hard nodig heeft. Reeds meer dan 25 jaar brengt u de boodschap van Jezus Christus. U bent niet bepaald een figuur die op de achtergrond blijft. Daar van getuigt ook uw arbeid in het jeugd werk. Ds. Wisgerhof riep de gemeente op te bidden voor deze predikant en zijn collega's, en vroeg ds. Vermaas toe te zingen Psalm 134 3. Ds. Vermaas dankte voor het gespro kene en liet nog zingen Psalm 89 7. De Veenendaalse Harmonie „Caeci lia" heeft voor a.s. zaterdagavond in het gebouw aan de Eikenlaan de tra ditionele winteruitvoering georgani seerd. Het programma van het concert dat zal staan onder leiding van Echoes, mars van Arnold Safroni; Cavalleria Rusticana, fantasie; Folk Song Suite van R. Vaughan, Roses du Midi, wals van Joh. Straus; Amaparito Roca, pa- sodoble van Jaime Texidor en Sambre et Meuse, een mars van Rauski. Aan verschillende nummers zal de drum band van het orkest medewerking ver lenen. In de pauze wordt een verloting ge houden ten bate van het instrumenten- fonds. Het tweede gedeelte van de avond is bestemd voor de uitvoering van de klucht in twee bedrijven „Zijne Excel lentie Hein". VEENENDAALSE PIJPERSCORPSEN NAAR EDE Zoals bekend, werd in de afgelopen dagen in Ede het 25-jarig bestaan ge vierd van de landelijke C.J.B.T.B. Het was een grote eer voor onze bei de plaatselijke pijperscorpsen „Prins Bernhard" en „Prinses Marijke" maan dagavond in gebouw „Reehorst te Ede daarbij de muzikale omlijsting te mogen verzorgen. Het optreden van de Veenendaler Jan Edink in het tournooi om het nationaal kampioenschap dammen kan nu al vol vertrouwen worden bezien. Na zyn twee remises kwam zaterdag j.l. de eerste winstparty tegen de heer H. J. F. Kin negin uit Rotterdam. Hoewel Kinnegin aanvankeiyk het centrum in bezit nam kon Edink op beide flanken een vry sterke stelling opbouwen. Toen zijn tegenstander ope ning en ruimte zocht voor zyn gedron gen stand was deze wyze van afwikke ling niet correct en verloor hy een schijf. Het pleit voor Edink dat hy dit kleine voordeeltje wist om te zetten tot winst. Overigens bleek de heer Kinnegin niet tot volle concentratie in staat om dat hij pas van een zware ziekte was hersteld en dit tournooi misschien te in spannend voor hem is, getuige zijn ma gere resultaten. In het komende week end krijgt Edink het moeilijker als hij moet spelen tegen de jongste deelnemer Terlouw uit Bodegraven en tegen Gor dijn uit Den Haag. De stand is nu: Bom 6 p.; Wim Bee- ke, ir. G. E. v. Dijk, W. Huisman en W. Terlouw 5 p.; J. Edink 4 p. (een partij minder gespeeld); Henk Beeke, F. Gordijn, R. C. Keller en W. Roozenburg 4 p.; W. de Jong 3 p. (een partij minder gesp.); J. Sinke 3 p.; P. van Heerde 2 p.; H. J. F. Kinnegin en A. Jurg 1 p. „ROODBORSTJES" MET „DE WONDERBLOEM" Het Rhenense kinderkoor „De Rood borstjes" geeft woensdagavond 1 febr. in „Eigen Gebouw de kinderoperette „De Wonderbloem" van Antoon Voer man. Er werken aan deze uitvoering ruim 70 kinderen mee. Het geheel staat onder leiding van Tonny Spaan. Alle costuums en ook de decors zijn door de organisatoren zelf vervaardigd. De mid dagvoorstelling voor kinderen is al praktisch uitverkocht. Al ligt er hier en daar wat sneeuw, toch schijnt in Ouwehands Dierenpark de lente reeds te zijn begonnen. Op zijn wandeling door het park ontdekte één der medewerkers in de kinder speeltuin voor enige dagen een kloek met een pasgeboren kuikentje, dat on danks de gure wind vrolijk om moeder kip dartelde alsof er geen kou aan de lucht was. Bij controle bleek, dat het kuikentje verdwenen was en de kip opnieuw zat te broeden op een drietal eieren. Na enig zoeken werd het kui kentje, dat enigszins vreemd gekleurd is. ontdekt tussen de kuikens onder een H.M. de Koningin heeft een bezoek gebracht aan de 60e tentoonstelling van „Avicultura" ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan in de Houtrusthallen te Den Haag Maandagmiddag werd de brandweer gealarmeerd voor brand in een flat woning op de derde etage aan de dr. Slotemaker de Bruïnestraat. Toen de brandweer kwam was de brand al door buren en voorbygangers geblust. Voor de kachel had een rekje met wasgoed gestaan en één van de twee kleine kinderen die in huis waren, was, terwijl moeder even de deur uit was, daar tegenaan gelopen. Het wasgoed viel op de kachel en vloog in brand. De buren die ontdekten dat de kin deren alleen thuis waren forceerden de deur die toegang geeft tot de woning. Een van de buren sloeg daarbij een ruitje in en verwondde zich nog vrij ernstig aan zijn hand. De schade aan de inboedel viel erg mee. De E.H.B.O.-bazar, welke vrijdag en zaterdag werd gehouden in de zaal van café „Sportlust", ten bate van nieuwe E.H.B.O.-uitrusting, trok een geweldige belangstelling. Opmerkelijk was dat ook zoveel publiek van buiten Eist de bazar bezocht. In de zaal was naast het schieten, sjoelen enz. ook nog een stand ingericht van de „Con- cordia"-fabrieken te Wageningen, welke een keurige indruk maakte. JEUGD VAN ELST KRIJGT SCHOOLMELK Dezer dagen is zowel op de o.l. school als op de kleuterschool een begin ge maakt met de verstrekking van melk. Dit zal zeker de gezondheid van de kinderen in ruime mate ten goede komen. Naar wij vernemen maken veel kin deren van deze njelkverstrekking, die tegen vergoeding wordt verstrekt, ge bruik. 52E JAARVERGADERING VAN „DORCAS" Op zaterdagavond 28 januari zal de chr. meisjesvereniging „Dorcas" haar 52e jaar vergadering houden. Deze vergadering wordt gehouden in gebouw „Pniël". Het programma bestaat uit zang. declama- torium, samenspraak en een verloting. Het ls altijd de moeite waard bij ons prijsopgaaf te vragen bij het aanschaffen van een RF.PARATIES - VLUG - BILLI|K Hoofdstraat 106 - Telefoon 2576 VEENENDAAL Ziekenfonds leverancier kunstmoeder, een heel eind bij de moederkip vandaan. Het moet dus bij instinct de lange weg in zijn eentje hebben afgelegd. Nu is het wachten wat de tweede groep eieren zal brengen. Het kuikentje heeft reeds de naam „Harebell" gekregen, hetgeen betekent „Lenteklokje". CHRISTELIJKE VAKBEWEGING GAF FILMAVOND De Chr. Metaalbewerkers Bond afd. Rhenen gaf in gebouw „Irene" een film avond, voorafgegaan door een kinder programma in de middaguren. Niet min der dan ongeveer 450 kinderen waren zaterdagmiddag naar het verenigingsge bouw gekomen, waar de voorzitter van de afdeling, de heer D. Smit. opende. Het filmprogramma viel bij de kinderen erg in de smaak. 's Avonds was de zaal al even goed bezet als 's middags. Voorzitter Smit opende met gebed en het laten zingen van Gezang 148 1. Een bijzonder woord van welkom richtte hij tot de heer D. de Jong. lid van het districtsbestuur. Na wat aardige tekenfilms kwam de rolprent „Met deze handen", die een beeld gaf van de opkomst en de strijd om erkenning van de Amerikaanse vakbeweging. Hier op aansluitend sprak de heer De Jong over de betekenis van met name de chris telijke vakbeweging. Na de pauze werd nog de film „Walvisvangst met Willem Barends" vertoond. (Vervolg artikel vorig nummer) De Munnikenweg is onherkenbaar veranderd en in het Franse Gat ver scheen zo langzamerhand een complex van wegen en woningen dat ieder die het beschouwt respect moet afdwingen. Of het allemaal even mooi is, be oordeeld naar wat men noemt „stede bouwkundig schoon" is een opmerking die ik liever als vraag laat openstaan. De aula staat nu al ik weet niet hoe lang onder dak. Er is over deze treu rige toestand reeds genoeg gezegd en ik zal er verder over zwijgen. Laten we maar optimist blijven en tegen alles in hopen dat het werk dit jaar nog klaar komt Wel wil ik thans nog of thans reeds een opmerking maken over het interieur van de aula. Ik heb zo al eens een opmerking horen maken over en kele stoelen die er geplaatst zouden worden voor de naaste familieleden. Als er nu op een paar stoelen bezui nigd moet worden dan weet ik nog wel enkele andere dingen waar als het nu per se moet wat op bezuinigd kan worden. Laten we bedenken dat de bezoekers van een begrafenis dikwijls voor een deel uit oude, zwakke en zie kelijke mensen bestaat, want ieder die maar half in staat is bij een begrafenis van een familielid tegenwoordig te zijn doet dat. EEN GROTERE MARKT Aan het einde van het jaar werd nog een belangrijk besluit genomen, waar van, naar ik hoop, spoedig de zichtbare resultaten waarneembaar zullen zijn. Het is de ruiling van de door de ge meente gekochte villa „Repos Ailleurs" met de pastorie op de Markt. Dat de oude pastorie der verdwijning nabij is moet hierom van harte worden toege juicht, dat deze een niet te onderschat ten verbetering zal aanbrengen in het verkeersprobleem boven aan de Markt - een werkelijk onhoudbare toestand - tevens een belangrijke uitbreiding van marktruimte, terwijl onze Oude San Salvator heel wat royaler voor de dag zal komen. Enige verfraaiing van het oude bedehuis zou onder deze omstan digheden geen luxe zijn. Ik hoop, dat wanneer de plannen ten uitvoer zul len worden gelegd, het college er in zal slagen zoveel mogelijk bomen en heesters om de kerk te laten of te plaatsen, zodat het daar toch niet een te kale beweging wordt. Overigens ben ik benieuwd of het College eventueel nog met andere plan nen voor de sanering van het Markt plein komen zal. Toen ik in de oorlogs jaren eens aan iemand die blijkbaar nogal benauwd van geest was, vroeg hoe de toestand er eigenlijk bij stond, antwoordde hij zeer voorzichtig: Men hoort zo weinig. Nu, dat laatste moeten' wij ten opzichte van de plannen die B. en W. hebben ook dikwijls zeggen. En waarom? Zo enkele blikken achterwaarts wer pend, voorzitter, blijkt dat er toch nog heel wat goede dingen op te merken zijn. Onze fractie is tenminste zeer ver blijd dat de Spoorwegen die ons tot nu toe zo stiefmoederlijk hadden bedeeld en doof bleven voor ons noodgeschrei nu eindelijk eens in een wat mildere bui geweest zijn door het aantal stop treinen aan De Klomp belangrijk uit te breiden. Dankbaar zijn we, maar niet voldaan. Graag wachten wij op meer en beter. Belofte maakt nu eenmaal schuld en wij rekenen nog altijd op de brood nodige aansluiting en ons nieuwe station. DE GRENSWIJZIGINGEN Over de veelbesproken annexatie had den wij lange tijd geen positieve berich ten meer gehoord. Daartegenover ver schenen in de laatste tijd berichten in de pers en drongen ook geluiden uit som mige naburige gemeenten door dat er weer beweging in zit. Hoewel de annexa tie zo'n vanzelfsprekende noodzakelijk- De raad der gemeente Amerongen was in vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester Martens. Op de agenda kwam onder andere voor verkoop gedeelte industrieterrein aan de fa. Sanajo te Maarssen. De firma „Sanajo" is een fabriek van schroeven, moeren, bouten enz. die thans over veel te weinig ruimte beschikt De inlichtin gen die werden verkregen waren uit stekend. Enige werkstukken die ter tafel stonden, werden door sommige raadsleden zo mooi gevonden dat men ze wel mee naar huis wilde nemen. De heer Van Mourik (arb.) vond het jammer dat de gemeente voor deze in dustrie drie woningen moest afstaan, doch de voorzitter vertolkte de mening van de meerderheid van de raad, toen hij ant woordde dat we er iets voor over moeten hebben als we industrie willen aantrek ken. In dit bedrijf zijn thans 12 arbeiders werkzaam; het wordt geleid door drie vakbekwame mensen, die het bedrijf ge heel in eigendom hebben, inclusief de machines ter waarde van rond f 250.000, Besloten werd een gedeelte van het industrieterrein te verkopen, over te gaan tot de bouw van een transformatorhuisje ten dienste van dit terrein en tot het ver lenen van le hypotheek aan deze firma voor de bouw van een fabriek. Besloten werd aan de chr. zangver eniging „Asaf" een subsidie te verlenen van f 125,voor de jubileumuitvoering in augustus a.s. wanneer Asaf 121/* jaar bestaat. De meeste raadsleden waren veront waardigd dat Gedeputeerde Staten van zins zijn het uitbreidingsplan van de gemeente zodanig vast te stellen dat de buurtschap Eist wordt afgevoerd als mede een industrieterrein aan de Rijn. De heer Wildeman (neutr.) zal weten wat hem te doen staat, als G.S. een plan vaststellen dat spot met de be langen van de gemeente. Hij zal zijn belofte van trouw aan de belangen van de gemeente, nakomen. In deze vergadering werd zeer veel critiek geoefend op de heer Tonge, raadslid. Reeds in oktober 1954 werd hem door de Raad gevraagd om als deskundige een rapport uit te brengen omtrent de gronden gelegen in het uit breidingsplan, voor het grootste deel eigendom van de familie Bentinck, voor welke familie de heer Tonge rentmees ter is. Tot nu toe is dit rapport niet ver schenen. Reeds enige jare* wacht de Raad op een rapport van de wegen commissie uit de Raad. Ook dit rapport is er nog steeds niet. Enkele leden be dankten in de loop van de tijd reeds als lid dezer commissie. In deze ver gadering volgden de heren Van Barne- veld en Brinkman dit voorbeeld, zodat alleen de heer Tonge nog lid is. Met algemene stemmen besloot de Raad hierop de commissie op te heffen. Hetzelfde geschiedde met de raads commissie van onderzoek van de nieu we vast te stellen politieverordening Reeds 5 mei j.l. was de commissie me' haar rapport gereed. Het is er nog steeds niet. De heer van Barneveld (AR) vond het zeer betreurenswaardig dat dit zo gegaan is. De commissieleden hebben hun tijd en moeite er voor opgeofferd. Nu de rap porten uitblijven is dit alles voor niets geweest. Vandaar zijn voorstel om deze commissie op te heffen. Door de meeste leden werd op betrokkene ernstige critiek geleverd. Ook de wachthuisjes kunnen nog steeds niet de instemming van de raad krijgen. heid is, kan zulk een verwachting zonder meer gevaarlijk zijn en ik vraag me af, of dit gevaar bij ons niet reeds is binnenge slopen. Als het nog niet te laat is, zou ik college met dringende ernst en grote klem willen toeroepen: Veenendaal, let op uw zaak. Blijft op dit gebied niet al leen zeer waakzaam, maar ook zeer werk zaam. En laat u niet de kaas van het brood eten. GEMEENTE IN FINANCIËLE NOOD? Een zaak van niet al te grote inportan- tie, maar toch voor mij wel aardig om even te vermelden is de historie van het miserabele verkeersobstakel aan het Zwaaiplein, n.l. de beruchte vluchtheuvel met de, uit verkeerstechnisch oogpunt be keken, zeldzame verkeerszuil. Zij zijn nu beide wijlen en daar ben ik blij om. Het College heeft nooit openlijk toegegeven, dat de goede bedoelingen destijds op een mislukking waren uitgelopen. Dat de zaak intussen is opgelost en met stille trom verdwenen is stemt mij tot voldoening. Het schijnt soms maar moeilijk voor het college van B en W te zijn, een suggestie uit de raad gedaan te accepteren en over te nemen. Dat onze vragen en wensen wel eens te gemakkelijk in de opbergmap of weet ik waar terecht komen, kan niet worden ontkend. Een onderwerp, waar bijna ieder de mond van vol heeft en met recht is de woningnood. En daar wil ik nu juist een heel weinig van zeggen. Verre van mij om deze, ik mag wel zeggen, volks- nood te onderschatten. Toch ben ik erg dankbaar, dat gedu rende het afgelopen jaar gebleken is, dat dit belangrijke vraagstuk de volle aan dacht van het college heeft. Hier geldt dan met name een woord van dank aan de wethouder van Volkshuisvesting, die hier voortdurend ook mee bezig is en er reeds in geslaagd is een aantal bewoners van onbewoonbaar verklaarde woningen een nieuw, of althans heel wat beter on derdak te verschaffen. Wat mij in de begroting bijzonder veel belang heeft ingeboezemd is de finan ciële toestand waarin onze gemeente op het ogenblik verkeert en die m.i. reden tot bezorgdheid biedt. Wanneer men echter deze ontwerp-be- groting nauwkeurig h^eft bestudeerd dan concludeert men twee dingen. Enerzijds dat we blij mogen zijn dat we in elk ge val nog zoveel constructieve plannen ho pen uit te voeren. Anderzijds dat het, wanneer er geen drastische wijzigingen komen in de verhoudingen tussen Rijk en gemeenten, met onze sprongen gedaan is. WAS FINANCIËLE POLITIEK IN VERLEDEN FOUTIEF? Let wel. ik zeg niet dat het met ons ge daan is. Maar wel dat we voor zeer veel en grote moeilijkheden zullen komen. We komen er nu voor te staan als een jongen die voor een sloot staat en er o zo graag (Zie verder pagina 2) EDE. Meer dan 50 padvindersleidsters en -leiders van het district „Neder- Veluwe" bezochten de traditionele nieuwjaarsinstuif, die ditmaal door de Langeberggroep uit Ede was georgani seerd. Tijdens de „snertfuif" hield de dis tricts commissaris Oubaas C. Schimmel een tafelrede, waarin hij een kort over zicht gaf van de activiteiten in het af gelopen jaar. Het vervulde spreker met grote zorg dat de meeste groepen in het district wachtlijsten hebben moeten in stellen voor welpen en verkenners, ter wijl het aantal leid(st)ers geen noe menswaardige uitbreiding onderging. Spreker verzocht iedereen in zijn om geving uit te zien naar mensen, die be reid zijn iets van hun tijd in dienst te stellen van het jeugdwerk. Na het voortreffelijke snertmaal was er een programma van zang, terwijl enige voortrekkers op bijzonder origi nele wijze de gebeurtenissen van het afgelopen jaar naar voren brachten. HARSKAMP. Zondagmiddag om streeks vijf uur heeft de 16-jarige A. Ploeg uit Harskamp op het militaire schietterrein aldaar een Piat-granaat tot ontploffing gebracht, waarbij hijzelf en zijn 24-jarige neef M. van Steen bergen uit Wageningen ernstig aan het hoofd en de benen werden verwond. Ondanks de zeer duidelijke waar schuwingsborden bevonden beiden zich op het gevaarlijke schietterrein, waar herhaaldelijk onontplofte granaten worden aangetroffen. Toen zij een nog niet ontplofte Piat-granaat zagen liggen nam de 16-jarige P. een scherf van een andere granaat en gooide daarmee naar het gevaarlijke projectiel, dat daarop onmiddellijk ontplofte. Beide jongens werden ernstig gewond. Nadat dr. Goossen uit Otterlo en een militaire arts de eerste hulp hadden verleend werden de jongens naar het Juliana- ziekenhuis te Ede overgebracht. HARSKAMP. Ten nadele van de landbouwer B. te Harskamp werden door een hond achttien kippen doodge beten. Het is bekend welke hond deze slachtpartij heeft ontketend, zodat de eigenaar ervan voor de schade aanspra kelijk gesteld kan worden. WI.17F WOORDEN VERVEELT U ZICH Dc verveling is in de wereld gekomen door de luiheid. (La Bruyère) KERKEWIJK 167 -TEL.3000 VE E N E N DAAL

De Vallei | 1956 | | pagina 1