Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Kan ik nog A*R*~lid zijn na herderlijk schrijven Herv. Synode? Preses Beatrix 18 jaar Fa. J. F. TAK de VALLEI-riks Arts uit Napels werd troonopvolger in Birma Nieuwe hoop voor lijders aan suikerziekte Tabletten i.p.v. injecties Onze Verkeerslessen Wist 17..'.. t Wrijf Kou en Pijn Sprong van 12 meter in Oostenrijk -HAMEA BRIL nieuwe Waar is Ederveen Renswoude Nieuivs uit de Omgeving VRIJDAG 27 JANUARI 195C No. Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Ds JFOK KEMA: II AGENDA 11 Een bijzondere zangavond met Kees Deenink Bazar van het Rode Kruis ZESTIGJARIG HUWELIJK weg met DAMPO öf Eenmaal Motor kampioen van Nederland Betaal toch niet te veel Verbeter de wereld enz. Schaakclub „Veenendaal" wint in Arnhem hij is f 17.50 waard HUWELIJK MET „KNAPSTE MEISJE TER WERELD" AVONTUREN IN DE JUNGLE Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, DUITSE ONTDEKKING HET SPROOKJE VAN DE GOEDE TOVENAAR 30e jaargang Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: VV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentleprys per mm 14 cent Speciale contractpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprys 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Onder auspiciën van de Anti-Rev. party in Veenendaal, hield ds. J. Fok- kema, lid van de Tweede Kamer en Hervormd predikant te Ede, dinsdag avond in gebouw „Eltheto" een toe spraak met als onderwerp: „Kan ik vol gens het herderiyk schrijven van de Hervormde Synode nog lid zijn van de A.R.?" Na te zyn ingeleid door ds. D. van Enk begon spreker met te zeggen het onderwerp alleen te willen behandelen met betrekking tot de politiek. Hoewel genoemd herderiyk schreven aan het eenvoudige volk zonder meer voorby gaat, meende spreker toch dat het een groot gevaar inhoudt en bij de komen de verkiezingen van invloed zal zün. Ook noemde spreker het eenzijdig en wilde er niet aan, hier te doen te heb ben met een woord van de kerk. De Synode is hier tekortgeschoten in in nerlijke bewogenheid Spreker merkte op dat de Synodale commissie, welke dit schrijven opstelde, bestond uit vier theologen en een jurist, waarvan drie theologen die lid zijn van de Partij van de Arbeid en èèn lid van de C.H. Deze commissie heeft gemeend, dat het een theologisch stuk moest wor den. dat moest spreken tot de kerk. Lezen wij de verschillende kerkbladen dan be merken wij dat het éne blad juicht over het verschijnen van dit herderlijk schrij ven en het andere juist het tegendeel. Eerst hebben wij gekregen het mande ment van de R.K. bisschoppen, en dan nu weer dit herderlijk schrijven. Derge lijke dingen zijn gevaarlijk en verkeerd. Men kan zeggen dat het herderlijk schrij ven niet in het lagere milieu van de poli tiek behandeld mag worden, maar ik, al dus ds Fokkema, en met mij vele anderen, menen van wel. Volgens het mandement van de bis schoppen kan een katholiek geen lid zijn van de VARA of het N.V.V.. op straffe van kerkelijke sancties. Mr. Burger, het tweede kamerlid voor de P.v.d.A. heeft fel gereageerd tegen het mandement. Het herderlijk schrijven noemde mr. Burger daarentegen objectief. Ook in de vergade ringen van de P.v.d.A. wordt het met waardering en dankbaar besproken. COMPROMIS VAN DE KERK Spreker tekende aan, dat het geschrift gericht is tot het gehele volk. Hij wilde het uitsluitend objectief beoordelen en niet beschouwen van vrijzinnige of niet- vrijzinnige kant. De Ned. Herv. Kerk, mijn kerk. is zeer voorzichtig in deze tijden. Men spreekt er over modaliteiten waar wy te doen hebben met steeds scherper wordende tegenstellingen in de kerk. Men ziet in de top wel wat er dreigt, nl. dat de gereformeerde groep niet langer met zich laat spotten. Wij zien dat verschijnsel trouwens ook in de Ger. en Chr. Ger. Kerk en in de Ger. Gemeenten. Men probeert ook hier bij een te houden wat men heeft en wil niet alle kleine verschillen op de spits drijven en niet tot in het oneindige doorgaan met uit elkaar te gaan. Men zoekt een com promis. Dat doet ook het herderlijk schrijven duidelijk uitkomen. Daarom ook bedroeft ons dit geschrift. Het is aan matigend gericht tot het hele volk en ook daarom mogen wij het in deze ver gadering discutabel stellen. GEEN PASTORAAL WOORD Dè theologie heeft een dienende functie en mag nooit een heersende functie uit oefenen. Dat doet dit stuk wel. De kerk heeft opdracht alleen te spreken het Woord van God. Als zij spreekt moet zij kunnen zeggen dat God spreekt. Hier dat ons plaatselijk Tamboers- en Pijperscorps „Prins Bernhard" in het najaar het 20-jarig bestaan hoopt te vieren? dat dit zo populaire en prachtige corps in het kader daarvan thans een groots jubileumconcert en andere at- trakties voorbereidt? dat het concert van het Mannen koor „De Veenzangers" en het Veenen- daals Dameskoor o.l.v. Gijsbert van Zanten, dinsdagavond in de schouwburg „Junushof" te Wageningen gegeven, een groot succes is geworden? dat „De Veenzangers" daar con certeerden op uitnodiging van de per soneelsvereniging der Schimmelpen- ninckfabrieken? dat de Veenendaalse Hermandad deze week de nieuwe politie-auto in gebruik heeft genomen? dat deze wagen meer en veel ruimere zitplaatsen heeft? dat men dus niet meer als harin gen in een ton behoeft te zitten, zoals in de oude wagen vaak het geval was? dat onze plaatsgenote mej. W. H. Schoeman die kuurt in het Nederlands Sanatorium in Zwitserland de laatste weken tientallen brieven, tijdschriften en boekwerken heeft ontvangen? dat het niet alleen Veenendalers waren die mej. Schoeman deze verras singen hebben bereid maar ook ver schillende lezers van DE VALLEI uit omliggende plaatsen, die de oproep in deze rubriek, in een vorig nummer op genomen, hebben gelezen? dat mej. Schoeman dit alles veel goed heeft gedaan? dat het dan ook geen kwaad kan nogmaals haar adres te noemen? dat dit adres luidt: Nederlands Sanatorium, Davos, Platz, Kamer 303, Zwitserland? I i li 11 Heden, vrydag 27 januari (In geb. Eikenlaan) 8 uur, voorstelling van het gezel schap „Frans Dumée" met de revue „Lach-Korvee", onder ausp. van v.v. „DOVO". Zaterdag 28 januari (In geb. Eikenlaan) Winter- uivtoering van Veenendaalse Harmonie „Caecilia" en op voering van de klucht „Zijne Excellentie Hein". Dinsdag 31 januari (In geb. Eikenlaan) Toneelge- 1| zeischap „DESTO" uit Utrecht speelt „Meeuwen boven So- I| rento", 2e familie-avond Chr. Besturenbond Luxor Theater Van heden vrijdag t.m. maan- ff dag de de film „Odyssee" en van dinsdag t.e.m. donderdag |1 de film „Het vlees en de dui- II vel". =i echter hebben wij te doen met een mense lijk woord en niet met een pastorale brief. Spreker citeerde vervolgens verschil- daarbij af hoe men hierin kan spreken van het gebod der solidariteit, als men het gebod van gehoorzaamheid aan Gods woord ongenoemd laat. Er staat in dit geschrift niet letterlijk dat de liberale en socialistische organisaties voor een christen aanvaardbaar zijn. Wel staat er in dat de scheidslijn tus sen christenen en niet-christenen tegen woordig zo moeilijk te zien is, dus de scheidslijn tussen geloof en ongeloof. Maar wie heeft ooit beweerd dat die te vinden is bij de verschillende partijen, riep spreker uit. Moeten wij goed vinden dat de humanisten geestelijke verzorgers in het leger krijgen die door de Staat worden bteaald? De humanisten zijn nog altijd de ondergravers van het staatsge zag. Het herderlijk schrijven wil dat ech ter wel. Het gaat er bij mij om van welk beginsel een partij-organisatie uitgaat. Als wij lid worden van de A.R. en wij hebben die keus voor God gedaan, vertreden wij dan het gebod der solidariteit? Er staat in het schrijven ook, dat poli tiek een zakelijke bezigheid is, nl. de leefbaarheid van het bestaan bevorderen. Volgens mij is christelijke politiek religie. Leefde die gedachte maar meer 'onder bns volk. Om dit alles kon spreker niet aannemen te doen te hebben met een woord van de kerk. Het gaat niet goed met de Gerefor meerde groepen. Wij zien het in het jeugdwerk, het onderwijs en in het cul turele leven. Overal verdeeldheid. La ten wij toch de handen ineen slaan, want de situatie is zorgwekkend. Laten wij ons aangorden tot de strijd voor het behoud van de Gereformeerde ge zindte. De A.R.-partij is een noodzake lijkheid. Laat het dan echter een stryd des geloofs zijn, zo besloot ds. Fokkema zijn toespraak. Na een pauze werd er gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. De publieke belangstelling voor deze bij eenkomst was miniem. Zelfs de kleine zaal van „Eltheto" was nog te groot. Donderdagavond wordt in de Gere formeerde kerk nabij de Burgemeester van Schuppenbrug een bijzondere zang avond gehouden, belegd door de Bijbel Kioskvereniging. Aan deze zangavond zullen medewer ken de bekende zanger Kees Deenink, het Herv. Evangelisatiezangkoor „Con Amore", het Chr. Ger. Zangkoor „Chri- geza" en de organist Kor Dijkstra. Als sprekers zullen deze avond op treden de plaatselijke predikanten ds. A. Vroegindeweij en ds. J. Overduin. De avond begint om half acht. Stellig zal voor deze avond grote belangstelling bestaan. Reeds meer dan 25 jaar heeft Vee nendaal een flink corps van het Rode Kruis en het is nu ook al geruime tijd dat er aan gewerkt wordt om vol doende geld bijeen te brengen voor het bouwen van een eigen lokaliteit voor dat Veenendaalse Rode Kruis. Er is in deze richting al veel gedaan. In het kader nu van dit streven wordt op 9 en 10 februari a.s. in gebouw „Eltheto" een bazar met vele fraaie prijzen ge houden waar men in de gelegenheid zal zijn op aangename en aantrekke lijke wijze mede te werken aan het ver werkelijken van genoemde bouwplan nen. Het echtpaar W. Hamoen-v. Harten, Brinkersteeg 2 hoopt op 13 februari a.s. hun 60-jarige echtvereniging te her denken. Beide echtelieden genieten nog een goede gezondheid. Uit dit huwelijk zijn drie kinderen geboren, maar thans zijn er ook achttien kleinkinderen, waafvan er reeds 12 gehuwd zijn, zo dat ook achtentwintig achterkleinkin deren dit feest kunnen meemaken. Het zal dit echtpaar op deze gedenk waardige dag zeker niet aan belang stelling ontbreken. Een vijftigtal Nederlanders, bekend in de internationale motorwereld, zijn dezer dagen op uitnodiging naar Oos tenrijk geweest en hebben een bezoek gebracht aan de Puchfabrieken in Graz. Tot de genodigden behoorde ook onze plaatsgenoot Wout Waayenberg. Op zichzelf behoeft ons dat niet te ver wonderen want Waayenberg, in 1950 individueel kampioen van Nederland, maakte ook deel uit van het team van de Veenendaalse Motorclub dat twee maal het kampioenschap van Neder land wist te behalen. Ook heeft Wout Waayenberg zo wel eens een motor- zesdaagse in Italië en nog eens een zes daagse in Wales in Engeland uitgere den. En niet alleen uitgereden, maar in beide landen eindigde hij op de tweede plaats. Geen wonder dus dat Waayenberg naar Oostenrijk genodigd was. Een der gelijke uitnodiging kreeg hij enkele ja ren geleden trouwens ook van de Matchless, Triumph en A.J.S.-fabrieken in Engeland, en hij is daar toen ook geweest. Vermeldenswaard van zijn bezoek aan de Puch-fabrieken in Oostenrijk is vooral het feit dat Waayenberg het daar presteerde op een motor een sprong van 12 meter te maken op het nieuwste product van deze fabriek. Aanvankelijk leek het er op dat deze buitenkans aan de neus van de Nederlanders voorbij zou gaan, maar vrijwel op het laatste moment kwam het bericht dat een ex perimenteel exemplaar juist zover ge reed was, dat deze op de proefterreinen van de fabriek geprobeerd mocht wor den. Het bleek een fantastische wed strijdmachine te zijn welke de verras sing van het nieuwe motorseizoen zal worden. Verschillende heren probeerden de motor en haalden er van alles mee uit. Men mocht proberen de machine stuk te krijgen, en zoals bovenstaande foto laat zien, leent het sterk golvende ter rein zich daarvoor uitstekend. Ook Waayenberg mocht hem proberen. Wij zien hem op de foto juist de motor uit een kuil optrekken, na er een klein sprongetje mee te hebben gemaakt. Di rect na het nemen van dit plaatje zou Waayenberg vanaf het heuveltje op de voorgrond een sprong van niet minder dan 12 meter maken. Het werd de sensatie van de dag voor de hele Puch-fabriek. Zelfs de ingenieur-bouwers van de motor had den dit niet voor mogelijk gehouden en vroegen zich af hoe die Hollander dat voor elkaar gekregen had. Waayenberg was er trouwens zelf ook beduusd van. (Foto T. van de Reijken) X°en 2 augustus 1945 het prinselijk optreden naar buiten de deuren van het echtpaar eindelijk weer met de kin- jeugdleven, een periode van onverdeeld deren verenigd op het vliegveld Teuge jong geluk is afgesloten. Het nieuwe voor het eerst, na de vreselijke oorlogs tragedie de vaderlar dse bodem betrad, was prinses Beatrix een echt klein meisje, dat nog graag met haar pop speelde. Pietje en Margriet in hun blauwe manteltjes getooid, waren toen ook nog kleine kinderen, die je zo op schoot zou nemen. Beatrix mocht op die gedenkwaar dige dag haar naarr. in een poëzie-al- bumpje van een der schoolkinderen schrijven en wanneer ze ziet dat er in het boekje alleen met schuine letters is geschreven, zegt ze met een benepen stemmetje: „Zulke letters kan ik niet schrijven". Met een mooi rood potlood schrijft ze dan in blokletters haar naam. De zevenjarige prinses moet dan een woordje voor de microfoon spreken. Dat eist het progr---nma. Prinses Ju liana 'helpt haar handjé door te zeggen: „Toe dan Trix, zeg eens tegen de kinderen van Nederland, hoe prettig jullie het vinden weer hier te zijn." Spontaan zegt ze dan dat ze het fijn vindt en dat Irene gauw jarig is Aan deze historische gebeurtenissen, nu al weer tien jaar geleden, denken we onwillekeurig terug, nu we staan aan de vooravond van de verjaardag van onze Beatrix. Hoe vaak heeft de koningin ons allen niet verzocht om de prinsesjes zoveel mogelijk als gewone kinderen te behandelen en ze te laten opgroeien onder ons volk zonder ze voortdurend aan te gapen als ze hun neusjes even buiten de deur van het koninklijk paleis staken. Ten slotte zijn het kinderen, die wij toch gaarne de vrijheid en de vreugde geven. Alleen voor onze kroonprinses gaat dat straks niet op. Zij gaat nu een eigen leven leiden, zij zal eigen apartementen gaan betrekken, een eigen kleine hof houding in stand houden met al de be sognes die daar onherroepelijk aan vastzitten. Zij sluit meteen door haar Geneest ruwheid en schraalheid lllllllllllllltl IIMIttltlllllll Het is altijd de moeite waard bij ons prijsopgaaf te vragen bij het aanschaffen van een BILLIJK Hoofdstraat 106 - Telefoon 2576 VEENENDAAL Ziekenfonds leverancier REPARATIES - VLUG Er bestond voor het laatste concert van het U.S.O. helaas weer die geringe be langstelling, waaraan we gewend dreigen te geraken. Zeker, het was zeer verheu gend te zien dat de studerende jeugd veel sterker vertegenwoordigd was dan voorgaande keren, doch dit maakt het aanschouwen van de lege stoelen des te pijnlijker. Niet alleen voor de bezoekers van het concert, doch veel meer voor de dirigent en zijn orkestleden. Wat de oor zaken zijn van het feit, dat deze con certen, waarmee het U.S.O. in andere plaatsen volle zalen trekt, in Veenendaal zo slecht bezocht worden is mij niet goed duidelijk. Er is reeds veel over geschre ven, zonder veel resultaat. Het wachten is nog altijd op mensen, die behoefte hebben aan goede culturele ontspanning. Uit een artikel dat ik vorige week in deze courant las, concludeerde ik, dat er bij Woensdag 25 januari j.l. werd in Arnhem de schaakwedstryd Konings loper I Veenendaal I gespeeld voor de eompetitie der Oostelijke schaak bond le klasse. De ontmoeting eindigde in een 6'/i31/» overwinning voor Vee nendaal I, waardoor het de tweede plaats in de competitie (achter Wage ningen I) stevig biyft bezetten. De uit slagen zyn: Koningsloper Veenendaal J. Volmer J. de Vries 10 A. v. d. Zouw C. v. Genderen 1Jti/t A. Scholten P. J. v. d. Wolf '/t H. Jongman J. Konings 01 T. Span D. Willemsen V*V« L. Scheen J. Diepeveen 0—1 F. Wiggers S. P. J. Maas 10 J. Oosterhout J. N. Elenbaas 01 C. Hulleman K. Schoeman 0—1 L. Arnst v. d. Berg J. Schoeman 01 Competitiestand Wageningen I 4 gesp. 8 pnt. Veenendaal I 3 6 Ritmeester I 4 3 Koningsloper I 4 3 Velp I 3 2 Ede I 3 1 Wageningen II 3 1 het personeel van de S.K.F. grote behoef te bestond aan culturele ontspanning. Zo zelfs, dat men suggereerde geen personeel van buiten de gemeente te kunnen krij gen omdat er in Veenendaal op dit gebied niets te beleven valt. Helaas moest ik echter vaststellen, dat er tijdens het USO- concert slechts zeer weinig personeels leden van de S.K.F. aanwezig waren. Wanneer men bij de S.K.F. klaagt, dat er in Veenendaal niets op cultureel ge bied te beleven valt, zal men m.i. toch eerst moeten tonen dat men iets beleven wil. Wanneer de personeelsleden van de S.K.F. en allen buiten deze fabriek, er volle zalen trekken, dan ben ik er vast van overtuigd, dat er automatisch meer aan mee willen werken, dat de concerten op cultureel gebied zal worden gedaan in Veenendaal. De VALLEI-riks van de vorige week, welke werd uitgegeven by de firma J. van den Bosch, Markt te Veenendaal, werd niet gevonden. Hierdoor is de VALLEI-riks, welke één dezer dagen weer in het ver spreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven weer f 2,50 meer waard geworden en in waarde ge stegen tot f 17,50. Het nummer van deze nieuwe VALLEI-riks is: AZ 901923. Het is weer een rood gedrukt num mer om het zoeken te vergemak- kelijken, dus een riks van de oude serie met de beeltenis van Prinses Wilhelmina. Kykt u deze week daarom goed uit naar de ryksdaal- der met het rode nummer AZ 901923. Indien u deze ryksdaalder vóór don derdagmiddag a.s. aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie, welke dus thans vüftien gulden bedraagt, direct in contanten uitbetaald. leven opent zich met ongekende pers pectieven en verwachtingen. Iemand, die ambtshalve lang het hui selijk leven van ons Koninklijk gezin heeft gadegeslagen, vertelde ons eens dat indien Beatrix niet in een paleis, maar in een plaghutje op de Drentse heide was geboren, zij ook in dat leven zou geschitterd hebben door haar voor treffelijke menselijke eigenschappen en haar uitzonderlijke talenten van hart en geest. Ook dan zou zij volgens hem een figuur van betekenis geworden zijn Schoner recensie hebben we van een prinses niet vernomen. Qp de 31e januari zal zij met een stort vloed van geschenken en felicitaties worden overladen. Het Nederlandse volk zal bij deze gelegenheid zijn sym pathie met het koningshuis op ondub belzinnige wijze tonen. Van haar ouders heeft Beatrix ge leerd dat ook koningen en prinsessen dragers van grote verantwoordelijkheid zijn. Heeft haar moeder niet eenmaal bij het aanvaarden van het koningschap gezegd: Wie ben ik, dat ik dit doen mag! Voor Koningin Juliana en Prins Bernhard is deze jaardag een van grote betekenis. Zij is de kroon op de op voeding van zoveel moeilijke jaren. Wie zelf kinderen heeft zal deze vreugde volkomen begrijpen! Maar het is niet alleen feest in Soestdijk, overal waar ter wereld de Nederlandse driekleur waait. Wij wensen dan ook Prinses Beatrix toe dat zij de grote verwachtingen, die algemeen van haar gekoesterd worden niet zal beschamen. Moge zij met de talenten haar geschonken, zo werken dat zij eenmaal als vorstin herdacht wordt als een die geluk bracht. FILMAVOND BIJENVERENIGING Op a.s. zaterdagavond 4 februari zal in „Het Dorpshuis" door de afdeling Ederveen van de Alg. Nederl. Imkers- vereniging een filmavond worden ge geven. De films „Het leven der bijen" en een lachfilm zullen worden vertoond. De zaal is voor ieder boven 16 jaar toegankelijk. (Van onze correspondent) ROME. Januari. De waarheid is nog altyd spannender dan de vage fan tasie en voor de moedigen heeft ook de twintigste eeuw nog avontuur en ro mantiek te bieden. Niet zelden zorgt het leven zelf voor een filmscenario, dat nog veel ongeloofiykcr lijkt dan de meest gedurfde verbeelding. Dokter Postiglioni heeft dan ook onmiddellijk na het bekend worden van zijn avon tuur reeds een aanbod gehad van Hol lywood. Maar zyn vrouw, de prinses Junerosa Maria Danada, nat, Mai, de laatste afstammelinge van de grote ko ning Mindon, tevens het „knapste meis je ter wereld" heeft met grote waar digheid geweigerd haar liefde voor de Napolitaanse arts openbaar te maken en als filmster op te treden. Mariano is er haar dankbaar voor. „JK WIL geen dokter worden, vader. Ik wil varen, reizen, vreemde landen zien Toch zul je arts worden, Mariano. Als je afgestudeerd bent is het nog tijd ge noeg voor je wereldreizen. Je kunt dan bij voorbeeld scheepsarts worden en het aangename met het nuttige verenigen". Dit gesprek werd gevoerd in 1945 toen Italië nog een puinhoop was. De toen 19- jarige Mariano Postiglione had zijn eind diploma in de zak en hij besloot tenslotte op advies van zijn verstandige vader, ambtenaar van het Militair Arsenaal te Napels, geneeskunde te studeren, zonder afstand te doen van zijn dromen. Voor UITVOERING TONEELGEZELSCHAP „T.I.P." Naar wij vernemen zal het bekende toneelgezelschap „T.I.P." uit Rens woude dit seizoen eerst op 4 februari a.s. voor het voetlicht treden. Opge voerd zal dan worden het toneelstuk „Het oude ijzer". Het is een stuk, dat uit het dagelijks leven is gegrepen, een stuk met een lach en een traan, dat on getwijfeld allen zal boeien. UITVOERING J.V. EN M.V. Op dinsdag 7 februari a.s. zullen de Ned. Herv. Meisjesvereniging „Dorcas" en de Jongelingsvereniging „Imma- nuël" in gebouw „Rehoboth" een uit voering geven. Opgevoerd zal worden een toneelstuk uit"ue bezettingstijd ge titeld: „Ende dispereert niet". UITVOERING KINDERZANG Alles valt wel zo bij elkaar deze keer, want na de uitvoering van T.I.P.' en de J.V. en M.V. zal het kinderkoor zaterdag 11 februari een uitvoering geven. Er zal op deze avond weer een kinderoperette worden gegeven, terwijl het programma verder gevuld zal wor den met zang. Al met al ontspanning genoeg. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaal weg 2 - Tel. 2918 VEILIG-VERKEERSDAG VOOR RENSWOUDE Er wordt thans veel gesproken over verkeersproblemen en onveiligheid in het verkeer. Toch zijn wy allen gedwon gen ons ln dat verkeer te begeven en op enige wyze daaraan deel te nemen. Wil len wy echter veilig aan dat verkeer deel nemen. dan zullen wy toch moeten weten wat onze rechten en plichten in dat ver keer zyn. Teneinde nu de ouders en de kinderen hohulpz&a mte zyn, heeft het gemeentebestuur van Renswoude haar volle medewerking toegezegd by het or ganiseren van een veilig-verkeersdag voor Renswoude, welke op dinsdag 31 januari a.s. zal worden gehouden. Voor de schooljeugd wordt di» dag te half drie in gebouw „Rehoboth" een kin dermiddag georganiseerd, waarbij in woord en beeld de verkeersregels zullen worden behandeld, terwijl tevens een spannende film zal worden vertoond. De toegang is geheel gratis. Voor de ouderen wordt diezelfde dag om ha!f acht e enprogramma aangebo den in genoem dgebouw. Er wordt mede werking verleend door de Fiim- en Pro- pagandadienst van het Verbond voor Veilig eVrkeer, terwijl de muzikale noot zal worden verzorgd door Je overbekende „Kiholo Hawaiians" uit Veenendaal. Voorts zal er hersengymnastiek worden gehouden met fraaie prijzen. Bezoekt al len deze gezéllige en leerzame avond. Voor deelname aan de hersengymnastiek kunt u zich opgeven bij het comité, be staande uit burgemeester J. A. Hosang, de heer A. C. M. Gründlehner en de heer A. van de Ham, of op het gemeentehuis. Nog steeds is de suikerziekte een gevreesde aandoening, die niet alleen jaarlyks duizenden slachtoffers eist, doch tevens de lyders vele moeilykheden bezorgt, daar een streng dieet niet altijd voldoende is en heel vaak dagelykse insuline- injecties nodig zyn om het suikerpercentage in het bloed te verlagen. Het ziet er thans naar uit, dat de gevreesde injecties eerlang overbodig zullen worden, daar ze volgens de in de praktijk reeds geprobeerde methoden, in veie gevallen kunnen worden vervangen door een nieuw geneesmiddel: een smakeloos tabletje. Een en ander werd medegedeeld door de bekende Duitse specialist, professor Bertram te Hamburg tijdens de 18de zitting van hefc Duitse congres voor stofwisselingsziekten. Samen met de inmiddels overleden professor Franke uit Berlijn en professor Jacobi, even eens uit Hamburg, alsmede in samen werking met diverse andere specialis ten, zijn tijdens een proefperiode, welke al twee jaren duurde zeer bevredigen de resultaten behaald. De sterkste suc cessen werden geboekt bij oudere ge vallen. In vele gevallen gelukt het de gehele dosis insuline te vervangen door het nieuwe middel. Jongere patiënten alsmede oudere, magere patiënten, kun nen in het algemeen niet met het nieu we middel worden behandeld. Het nieuwe geneesmiddel, gebaseerd op een sulfonamidderivat (Sulfanil-N-Butyl) werd ontdekt door de scheikundige dr. Haack. Voor het doel waarvoor hij het wilde gebruiken was het middel evenwel ongeschikt, omdat het suikerpercentage in het bloed er te sterk door daalde. De vermindering van het suikerpercentage verliep evenwel dusdanig regelmatig en nauwkeurig, dat de specialisten er een geneesmiddel in zagen tegen de suiker ziekte. Zij gingen aan het experimenteren en thans is het product gereed. Twee grote fabrieken van geneesmiddelen zijn reeds doende het produkt te vervaardigen. Het zal binnenkort op de markt komen. ALLEEN ONDER TOEZICHT De eerste jaren zullen de tabletten slechts verkrijgbaar zijn via een recept van een arts en de patiënten zullen ze niet mogen innemen zonder voortdurende contróle van de geneesheren. Voorlopig zal er met het nieuwe product dus slechts gekuurd worden in ziekenhuizen en kli nieken, omdat in dit stadium de regel matige contróle van het suikerpercentage noodzakelijk is. De specialisten houden evenwel rekening met de waarschijnlijk heid, dat over enige jaren vele suiker zieken ook bij hen thuis de tabletten zul len kunnen innemen. De medische wereld heeft grote belangstelling voor de nieuwe vinding. De artsen hopen niet alleen via de tabletten een spoediger genezing te kunnen bewerkstelligen, doch vooral ook het leven van de patiënten, die tot nu toe vrijwel dagelijks een injectie moeten hebben, draaglijker te maken. hem zou uitstel geen afstel zijn. In 1949 haalde hij zijn artsendiploma aan de uni versiteit van zijn woonplaats en dank zij z'n grote talenkennis kon hij in dienst treden bij de IRO, de vluchtelingenorga nisatie van de Unesco: Hij verzorgde de displaced persons in het kamp te Bagnoli vlak bij Napels en al enige maanden later begon zijn eerste reis: hij moest een groep displaced persons vergezellen naar Australië. Tijdens de reis overleed de scheepsarts, zodat Mariano ook het scheepspersoneel moest verzorgen. Hij deed dit keurig en de maatschappij of freerde hem de baan van scheeps-arts, die de jonge man met beide handen aan nam. Kort daarop werd zijn boot ingezet op Korea, zodat hij vele landen en vol keren zag. maar al aan het einde van het jaar monsterde hij in Liverpool af om een jaar tropische geneeskunde te gaan stu deren. De internationale gezondheidsraad van de Unesco zond hem vervolgens naar Phom-Phen, de hoofdstad van Cambodga. De moerassen van de Mekong-rivier schrikten hem niet af; hij werkte hard en met succes. Honderden hebben aan hem hun leven te danken. Met enkele assis tenten beteugelde hij epidemieën en ten slotte tekende hij in Juni 1953 er nog drie jaren bij. Nu werd hij ingezet in Birma, in Maymyo, ongeveer zes honderd kilo meter van Rangoon. Zijn werk werd hier bemoeilijkt door de rond zwervende groe pen bandieten en opstandelingen. Tien tallen malen stond hij van aangezicht tot aangezicht met de dood, doch met jeug dige overmoed overwon hij de gevaren. In het midden van 1954 was hij ge noodzaakt buiten in de wildernis, zonder veel moderne middelen, zonder hulp van verpleegsters een kind te opereren we gens een acuut ontstoken blindedarm. Nauwelijks was hij begonnen of de kleine nederzetting werd bij verrassing over vallen door bandieten, die de operatie tafel omsingelden en hun geweren op hem richtten. Hij draaide zich om naar de leider, eer (Zie verder onderaan pag. 4 Auto en wielrijder slaan rechtsaf Hoe doen zij dit en welk verkeer heeft voorrang? Voor de wielrijder: Steekt 10 meter voor de hoek zijn hand uit, laat he: snelverkeer van links voorgaan en rijdt met beide handen aan het stuur de hoek om. Voor de bestuurder van de auto: Ze! tijdig richtingaanwijzer uit, begeeft zich voorzichtig tussen de wielrijders langs het trottoir en maakt een korte bocht. De auto heeft voorrang voor het ver keer van links. Mocht zich voor dt bocht nog een wielrijder tussen het trottoir en de wagen bevinden, dan heeft deze wielrijder voorrang. EDE. Maandag a.s. komt de Edese Ver eniging voor Vreemdelingen Verkeer in buitengewone vergadering bijeen. Op de agenda staat o.a. een voorstel van het bestuur ook dit jaar geen Heideweek te houden in verband met in juli van dit jaar te houden garnizoensfeesten. EDE. Onder de titel van „Eerbied voor het leven" zal de Anti Vivisectie Stich ting maandag 30 januari a.s. in „Ree horst" een lezing met film houden. WAGENINGEN. In het Instituut voor Dewaring en verwerking van tuinbouw producten alhier werd vrijdag j.l. eei. conferentie gehouden ter bespreking van de problemen, ontstaan door de snelle groei van de landbouw-hogeschool. Aan deze conferentie werd o.m. deelgenomen door de ministers S. L. Mansholt, prof. dr. L. J. M. Beel en de commissaris der koningin in Gelderland jhr. mr. C. G. Quarles van Ufford. Minister Mansholt hield een rede, waarin hij o.m. liet uit komen het probleem waarvoor de ge meente Wageningen staat nu de land bouw-hogeschool steeds meer terreinen nodig heeft welke dringend nodig zijn voor de woningbouw in deze gemeente. Een oplossing wordt gezocht in het voor woningbouw geschikt maken van de uiterwaarden. De minister zei ook dat het landbouwkundig centrum Wagenin gen in Europa de eerste plaats inneemt. EDE. Er is in Ede een comité gevormd, met als voorzitter burgemeester Oldenhof, dat zich zal belasten met het organiseren van de in juli a.s. te houden feesten, die te Ede zullen plaats vinden in verband met het feit, dat Ede sinds vijftig jaar garnizoensplaats is. Het voorlopig pro gramma van dit driedaagse feest ver meldt o.a. een militaire-historische op tocht, een militaire demonstratie en een reünie van oud-militiaren, die te Ede in garnizoen hebben gelegen. WIJZE WOORDEN KOPPIGHEID.... Een koppig man heeft geen meningen, doch zij hebben hem. (Pope)

De Vallei | 1956 | | pagina 1