mm§©mm Piet van Beek Fa. Wed. G. van Eden ïo <4 René ^aatSTOH Fa. J. F. TAK Burgerlijke Stand KERKDIENSTEN Veenendaal gaat naar Theole (Tiel) Rhenen RLOEMIJSK Dovo kan volle winst behalen Geslaagde uitvoering van C*B*P*B. en te Renswoude iuA"us VRC speelt om de eerste plaats Grote rubber warm-waterzakken Berger Stoom - Levertraan ondern de uwer at eren Zondagsdienst Doktoren TE KOOP Nieuweweg 37 - Tel. 2125 Patrimoniumlaan 2 - Tel. 3025 FEUILLETON Opoe van Velzen uit Dordrecht is zaterdag één honderd en vijftig jaare geworde. Wie had dat kenne denke van dat mensie? Zoo bar goed ken ik d'r niet, maar 'k heb d'r footoo gezien en dat zegt toch ook een heeleboel. Toen ik jong was waare d'r nog niet zoo veel footoo graave en was et ook zoo geen gewoonte om plaatjes van je eige te laate maake, anders had ik Driek vast en zeeker eerst een plaatje van d'r eige laate maake, voor ik om het jaa-woord gegaan was, want dan had ik dat plaatje eerst een poossie kenne bestudeere en had ik haar beeter ken ne uitschildere. Toen ik bij d'r vaader en moeder kwam om d'r hand, toen zee de vaader: „Om welke dochter kom-ie eigelik, want ik heb d'r een stuk of zes." En van de zeeningachtigheid kon ik toch maar niet op Driek der voor naam komme. Naa eenig zoeken en naa ze allemaal opgenoemd te hebbe kwaa- me we der netuurlik wel uit. Allicht. Maar ondertusse had ik toch maar geen beste beurt gemaakt voor de eerste keer, al is 't niet bij één keer gebleeve. Om nou op Opoe van Velzen te kom me: Wat mijn van dat opoetje et meest verwondert, is, dat ze nog altijd ken breije zonder bril, zonder steeke te laate valle. Nou, dat is nogal wat. Ik ben gewoon jaaloers op der, want ik ken haast geen letter meer leeze zon der bril. Zoo af en toe probeer ik et nog es maar dan lees ik de gekste fou te. Als d'r een brief komt van de kin- ders, dan lees ik d'r heel andere dinge uit dan Driek en dan krijge we de grootste keet. Ik lees dan bijvoorbeeld dat ze bij ons wille komme, en dan be weert Driek, dat er juist staat dat ze niet wille komme. 't Ken netuurlik ook an de schrijfte van de kinders legge, want daar zijn ze, net as hun ouwers, geen helde in. Maar slecht leeze of niet, 't is toch een feit, dat ik verleeje week met-de- bril-op een stukkie in de krant ge- leeze heb, en dat stukkie dat was weer een stukkie van een overzicht over '55 van de kaamer van koophandel in Utrecht. En dat stukkie over dat stuk kie ging netuurlik, waar zou et ook an ders oover kenne gaan, over de nieuw ste en de grootste en de modernste fe- briek van ons dorp. Daar stond naa- melik, dat die febriek de optiemaale produksie-capasieteit bereikt had. Weete doe ik et niet, want zulke ge leerde woorde heb ik nooit geleerd, maar ik begreep deruit alsdat et be- teekent, dat die febriek en de mense die d'r werke d'r uiterste best gedaan heb be om de grootste opbrengst te krijge, die daar te bereike is. Maar d'r stond nog meer te leeze en dat was, dat er voor et personeel van die febriek te weinig kultureele ontspanning in het Veen is en dat et daarom moeilijk valt om kantoormense te krijge. Ik voor mijn ik dacht, dat iedereen graag in 't Veen werkte, want d'r komme iedere dag honderde mense van buite hierheen op de brommert of met de bus en als ze maar huize konde krijge, dan zouwe ze vast ook nog liever vandaag hier komme woone dan morge. Maar ver schil van smaak zal d'r altijd blijve. Verders heb ik es effies uitgepluisd wat nou eigelik kuituur is. 'k Heb bij de zoon van de buure, die op de mid- delbaare school is, een woordeboek ge vraagd en daar es ingekeeke. Bij het woordje kuituur sting, dat et zooiets was als veldbouw, dus tuiniere, en verder: beschaving, vereedeling, oefening van de geest en van de ver- moogens van verstand en hart. Daarom moet ik uit dat jaarverslag opmaake, dat hier in 't Veen dus on voldoende geleegeheid is om de geest en de vermoogens van verstand en hart te oefene. Ja, wat moet je daar nou op zegge? D'r zou een hoop van te zegge zijn. Altijd heb ik gedacht, dat et Veen volop geleegeheid daarvoor bied. Je heb hier toch van alles? 't Is vaak wel eenvoudig van opzet, maar 't is er dan toch maar. Teege een paard ken je niet gaape en zoo ken een plaats van zeg maar 20.000 ziele, niet op teege een mil- joenestad als Mookum. De fijnste konserte ken je hier be- luistere, maar of daar gebruik van ge maakt wordt? Ik weet et niet. De rechter zou zegge: Volgende zaak deurwaarder! En ik zeg: tot de volgende keer. w. blauwkous. „BRAADWORST-ETERS" IN NEURENBERG De eigenaar van een oud restaurant te Neurenberg, de „Rollnergarten" heeft gedurende een zevental jaren een dag boek bijgehouden, om een idee te krij gen, welke hoeveelheden braadworst door zijn stamgasten binnen een jaar werden opgegeten. Hij kwam tot het overweldigende getal van ongeveer tweeduizend driehonderd stuks per jaar. Dit wordt enigszins verklaarbaar, wanneer men weet dat de echte braad worsteter met niet minder dan een do zijn van deze worsten bij één maaltijd genoegen neemt. Er is zondag weer genoeg interessants te zien op de groene velden, als deze van wege de sneeuw tenminste niet veranderd zijn in witte vlakten. Zo speelt Wagcnln- gen op de Wageningse Berg een wedstrijd tegen Leeuwarden. Een zeer zware tegen stander, met Van der Ley als bizonder gevaarlijke middenvoor. Beide elftallen zijn in feite met het Rotterdamse Hermes de kampioenscandidaten, dus zal het er wel gaan spannen. Een verdeling der punten schijnt ons niet onmogelijk toe. In Veenendaal is er wederom geen voet bal van het eerste elftal te zien, hoewel er toch natuurlijk vele supporters mee zullen gaan naar Tiel om van de wed strijd Theole Veenendaal getuige «te zijn. Voor Veenendaal is dit geen lichte opgave, zo menig kampioenselfal liet in Tiel een steek vallen. We geven de be zoekers dan ook niet veel kans op de beide punten. Renswoude heeft zondag de laatste thuiswedstrijd van dit seizoen al weer te pakken en wel tegen De Kieviten uit Voorthuizen. Dit mag voor de Renswoude- noren geen onoverwinnelijke tegenstan der zijn, zodat we het maar op een over winning voor de thuisclub houden. Oranje Wit, dat ook al enkele weken Eerste lustrum Dames Kegel Club Rhenen Maandagavond werden achter hotel Het Wapen van Rhenen op de banen van „Paul Krüger" kegelwedstrijden gehou den, ter gelegenheid van het eerste lus trum van de dameskegelclub „D.K.C." Na het openingswoord van de voorzitster, mevrouw M. G. Souwerbren-Wulfhorst, werd onmiddellijk met de wedstrijden een aanvang gemaakt, waarvan de uit slagen als volgt luiden: dames-5-tallen: le prijs de jubilerende club D.K.C. met 254 hout, hoogste corps- gooister mevrouw Souwerbren met 64 hout; 2e prijs „D.I.G." met 188 hout. heren-5-tallen: le prijs „EVA" met 298 hout, hoogste corpsgooister Sam. Stevens met 76 hout; 2e prijs „Paul Krüger" met 275 hout en 3e prijs „D.I.G." met 240 hout. 3-tallen: le prijs „EVA" met 166 hout; 2e prijs „DIG" met 133 hout; 3e prijs „Paul Krüger" met 125 hout. De zilveren kegel voor 4e x 7e gooi ging naar de heer Schoots van „EVA". De doos zeep voor de meeste vijven ging naar de heer W. Verbeek van „Paul Krü ger" en de poedelprijs ging naar mevrouw De Beer van „D.I.G." De damesprijzen van de vrije baan werden als volgt gewonnen: 1. mevrouw T. Huijdink, D.I.G., 39 hout; 2. Mevrouw Souwerbren D.K.C., 38 hout; 3. Mevrouw Rijsemus, D.K.C., 3329 hout; 4. Mevrouw M. Huijdink, D.I.G.3326 hout; 5. Mevrouw Boers, D.K.C., 3225 hout; 6. Mevrouw de Roder, D.I.G., 31 hout; 7. Mevrouw Meijer, D.K.C., 29 hout en 8. Mevrouw Hissink, D.K.C., 27 höut. De heren-prijzen van de vrije baan gingen naar: 1. Sam. Stevens, EVA, 45 hout; 2. H. M. Robertz, EVA, 40 hout; 3. De Beer, D.I.G., 36 hout; 4. Schoots, EVA, 3533 hout; 5. C. J. Miltenburg, EVA, 35 hout; 6. A. H. Rijsemus, EVA, 3430 hout; 7. J. Cornelissen, Paul Krüger, 34—29 hout; 8. Jongman, EVA, 33 hout; 9. De Zwart, DIG, 3223 hout; 10. J. Hovestad, D.I.G. 3125 hout; 11. J. Kallij, Paul Krüger, 31 hout; 12 W. Verbeek, Paul Krüger, 30 hout; 13. G. de Kruijf, D.I.G., 29—21 hout en 14. Hoogstede, EVA, 2820 hout. Het geheel had een vlot verloop en DKC kan dan ook op een zeer geslaagde lustrumviering terugzien. BILJARTEN EN DAMMEN De wedstrijd „Driehoek"„Poedels", die in café „De Driehoek" werd gespeeld in het kader van de biljartkampioen- schappen van Rhenen, werd door „De Poedels" gewonnen met 62. Het tweede tiental van de Rhenense Dam Vereniging is reeds aan degradatie wedstrijden toe. Donderdag 26 januari wordt gespeeld R.D.V. II B.D.V. II en dinsdag B.D.V. II R.D.V. II. JEUGDSCHAKEN IS IN TREK De Rhenense Schaakclub heeft gemeend een oproep te moeten plaatsen om jeug dige Rhenenaartjes op te wekken een cursus te volgen in schaken. Buiten ver wachting hebben zich afgelopen maandag avond aan het clublokaal van deze ver eniging niet minder dan een kleine zeven tig leerlingen van de lagere en de mulo- school aangemeld. Instructeur A. M. Brands had deze eerste avond met zijn secondanten de handen vol. Een gedeelte van de liefhebbertjes moest noodge dwongen worden teruggestuurd. Inmid dels is echter een oplossing gevonden en komen allen aan de beurt om te leren schaken. Moge dit initiatief van de Rhe nense Schaakclub vele vruchten af werpen! GESLAAGD De Rhenenaar C. Keijman, Eikenlaan 79 te Rhenen slaagde te Zwolle voor het examen kleinhandel in tabak, sigaren en cigaretten. niet binnen de lijnen is geweest moet op Remmerden de strijd aanbinden tegen Rhenus. Dit belooft wel een zeer span nend duel te worden. Rhenus speelt de laatste wedstrijden niet erg sterk en Oranje Wit zint op revanche voor de 2—1 nederlaag, in Rhenen geleden. Een voor spelling is hier moeilijk te doen, maar het terreinvoordeel zou hier wel eens van doorslaggevende aard kunnen zijn. D.V.S.A. uit Amerongen speelt tegen rode lantaarndrager Eist. De bezoekers zullen wel niet in staat zijn een gelijk spel uit het vuur te slepen, laat staan een U ziet er beter mee BR1LLENSPF.C1ALIST Onderaan dc markt Veenendaal Telefoon K 8385-2764. overwinning. Nee, met een kampioen schap in het vooruitzicht mag D.V.S.A. geen fouten maken. De wedstrijden voor morgen zijn niet al leen interessant, maar ook wel degelijk belangrijk voor de bezetting van ver schillende goede plaatsen op de ranglijst. Zo zou DOVO, door van Apeldoorn te winnen, wat toch wel mogelijk is, enkele plaatsen op de ranglijst kunnen stijgen en zich weer bij de eerste drie of vier voegen. Het belangrijkste treffen is wel dat tussen V.I.O.S. en V.R.C. Beide ploegen hebben uit tien gespeelde wedstrijden 16 winstpunten weten te behalen en delen momenteel de eerste plaats. Wie hier zal winnen is moeilijk te zeggen, misschien dat het terreinvoordeel doorslag zou kunnen geven, maar we hopen op een overwinning voor de Veenendalers, die „in den vreemde" meestal een goed fi guur slaan. In de afdeling speelt Triangel Boys uit tegen Levu, dat hekkensluiter is. Een overwinning ligt hier dus wel voor de hand. G.V.V.V. speelt weer thuis en nu tegen D.E.V., dat tot nu toe nog slechts vier punten uit 11 wedstrijden kon behalen. Ook hier zal dus de winst wel in Vee nendaal blijven. Doordat Scherpenzeel niet speelt kan Dc Merino's haar voorsprong zaterdag vergroten door de uitwedstrijd tegen Wit Rood te winnen, wat ons niet onmogelijk lijkt. Kulan gaat naar Valkenheide, waar eindelijk weer eens de volle wins kan worden behaald. BETAAL NIET TEVEEL met garantie I 2.75 per fles f 0.90 - per liter I 2.25 Hoofdstraat 106 Telefoon 2576 VEENENDAAL Geen ongunstig programma dus voor de Veenendaalse zaterdagclubs en met Vrouwe Fortuna gunstig gestemd zouden alle clubs de volle buit wel eens binnen kunnen halen. Voor de reserve-elfallen is het pro gramma als volgt: Vitesse 2 Wageningen 2; Veenendaal 2 V.D.Z. 2; Veenendaal 4 Rhenus 2; V.R.C. 2 S.D.C. (P.) 2; Triangel Boys 2 D.O.V.O. 3; De Merino's 2 G.V.V.V. 3; Jonathan 3 Valleivogels 2; D.O.V.O. 4 Sportcl. Rhenen 3; Matjan 3 Sportclub Rhenen 4. DE WERELD OP ZIJN KOP Men zou veronderstellen dat de ver keersmiddelen er voor het verkeer zijn. Op een congres van wetenschappelijke experts voor het vreemdelingenverkeer werd o.a. geconstateerd, dat een on derdeel van het vraagstuk anders onder het oog moet worden gezien. Van een zeker percentage der verkeersmiddelen werd hoofdzakelijk om der wille van de verkeersmiddelen zelf een druk ge bruik gemaakt, zeer ten nadele van de culturele, etische en gezondheidswaar den, die aan reizen en verblijf in an dere streken zijn verbonden. ZOUTLOOS DIEET BIJ NATUUR VOLKEN Dr. Riedlin te Freiburg, heeft een diepgaande studie van het zoutgebruik gemaakt. Volgens deze onderzoeker zijn er natuurvolken, die volkomen zoutloos leven. Deze volken beoefenen de vee teelt en de jacht. Het bloed van het wild, dat door hen zeer zorgvuldig wordt opgevangen is rijk aan keuken zout, evenals de melk die zij gebruiken. Wat zou ie denken van Hannes weg, Keeweg en Klokken ver koperweg? Zijn ze nie weg? Nou eh, dokter Waller is ök nie weg en toch kun ie eerdaogs lézen Dokter Wallerweg. Oh, begrijp ie ut al? Ik ók hoor. Ut was mor een grappie. D'r zal een nije weg naor dokter Waller worden genuumd, van wege z'n gouwe jubileum as dokter in Rhenen. Ik vijn dat een goed idee. Zo'n man motte we in ere houwe. As die d'r nie was gewis, was ik nou nie op de wereld! Daorom dokter, vanaf deze plöts, ök mijn hartelijke gelukwensen mit ut prachtige jubileum. De Rhenense verslaggever van ut Rhenens Nieuwsblad De Vallei kan ik nou niet direct filiciteren. Die krèg ze nogal getrokken van de veurzitter van de winkeliersvereniging Rhenen. De WVR zogezeid. Das de vereniging, die is toegevoegd aon de Kon. Nederl. Mid denstands Bond, de Katholieke en de Christelijke en de Moderne middden- standsorganisaties. Die verslaggever van ons kon dat netuurlijk nie weten. Volleges de veurzitter van de WVR is ie verkeerd veurgelicht of wit ie nie béter. Nou eh, dat ie verkeerd veur gelicht is, wil d'r bij mijn nie direk in, mor asdat ie nie beter wit, da kank aonneme, want hij hét nog noöit een vergaodering van de Rhenense midden standers meegemökt Mor die zijn d'r meer De Klokkenverkoper. Speciaalzaak in BRILLEN zieke nfondslev er ancic Hoofdstraat 51 - Telef. 3184 - Veenendaal DepotCarl Zeiss Zaterdagavond j.l. hielden de afdelin gen Renswoude van de C.B.P.B. en de j ■-> Een nieuw portret van H.M. Koning in Elisabeth van Engeland, die, met de Hertog van Edinburg, 27 jan. a.s. uit Londen vertrekt voor een bezoek aan Nigeria. De foto is geno men in het Buck ingham Palace. H. M. draagt een geborduurde, sa tijnen japon, en de eretekenen van de „Order of the Garter". C.J.B.T.B. hun jaarlijkse uitvoering in ge bouw „Rehoboth". Deze avond werd. ook wat betreft de opkomst, een groot succes. De zaal was tot aan de laatste plaats be zet. Precies op tijd opende de presidente van de C.B.P.B. de vergadering en liet psalm 89 10 zingen, waarna werd voor gegaan in gebed. De presidente heette allen hartelijk welkom, en in het bijzon der de spreker voor deze avond, de heer G. van Ginkel uit IJsselstein, Baronesse en Baron Taets van Amerongen, ds. To renbeek en ds. Hop. Er werd, gezien het uitgebreide pro gramma, direct overgegaan tot de afwer king daarvan. Een openingstableau, ten tonele gebracht door enkele leden van de C.B.P.B., liet het werk van genoemde vereniging zien. De grondslag van al het werk ligt in de Bijbel. De jaarverslagen bleken, hoewel het ledental der verenigingen enigszins was gedaald, over het algemeen toch niet on gunstig te zijn. Beide afdelingen bleken over een batig saldo te beschikken. Ver volgens werd het woord gegeven aan de heer G. van Ginkel, die het onderwerp „Taxeer uzelf" inleidde. Spreker zei o.m. dat het eigenlijke leven pas na de lagere school begint. De leeftijd van 15 tot 25 jaar is zeer belangrijk, men krijgt in deze periode een cijfer, een zekere naam in het leven. Die naam in de jeugd ver worven draagt men het gehele leven door en er moet heel wat gebeuren wil men die goede of slechte naam weer verlie zen. Taxeren is eigenlijk naar waarde schatten, wij moeten open oog hebben voor mensen die ons gunstig gezind zijn, doch ook voor personen die wij eigen lijk niet mogen. Spreker wijst in dit verband ook op de belangrijkheid van de Bijbel en de Heidelbergse Catechismus, waarin duidelijk te lezen staat „Gij zult geen vals getuigenis spreken". Wij moe ten onszelf eens afvragen hoe wij ons eigenlijk gedragen, welke sfeer wij in een bepaalde omgeving brengen. Vrien delijke woorden spreken kost niets, laten we het dan toch ook doen. We moeten onszelf eens afvragen wat of we waard zijn en ons inspannen om er uit te halen wat er in zit. Met onze tijd moeten wij meegaan, mechaniseren en rationaliseren, er wordt steeds meer van ons gevraagd. Een zangkoortje van de C.B.P.B. bracht hierna enkele zangnummers. Ook spra- De broederschap der bronzen draak (65) „Het is een ernstige beschuldiging, die Gij daar tegen Prins Angelo uitspreekt, edele vrouwe", zegt Aram koel, terwijl hij het meisje onderzoekend opneemt. „Ook de oude Graaf Bizzi heeft dergelijke gedachten tegen mij geuit. Maar, ofschoon gij bei den mij oprecht toeschijnt, ik kan deze dingen niet geloven. Ik kan slechts afgaan op mijn persoonlijke ervaringen. Welnu, ik weet, dat Balthazar de huis vrede in mijn kasteel gebroken heeft door twist te zoeken met zijn broeder. Ik weet, dat iemand, die zeer veel op Balthazar leek, aan Aiglon het bevel gaf mij van de rotsen te werpen. Ik weet, dat die iemand diezelfde nacht zijn baret verloor, welke door mijn schildknaap gevonden werd. Deze baret leek sprekend op die, welke Balthazar altijd droeg. Ik weet, dat Balthazar in het kasteel van Graaf Bizzi ons zijn baret niet kon tonen. En dat hij mij in zijn drift in het gezicht sloeg. En tenslotte heeft roofridder Aiglon gisterenavond aan Balthazar ver weten, dat deze hem niet uit de handen van Angelo gered had. Hier ziet ge mijn strijdhelm, met de bronzen draak er bovenop. Ik strijdt aan de zijde van Prins Angelo." Hij houdt plotseling op. Buiten klinken de heldere tonen van een bazuinsignaal. Zwijgend passeert Aram het meisje en treedt zijn tent uit. Een maarschalk te paard, in volle wapen rusting en met het vaandel van Barranca in de hand, staat voor de ingang. „Ridder Aram, Heer van Barranca, ziehier de kleuren, die gij te voeren hebt. Indien gij dit vaandel plaatst naast dat van Prins Angelo van Napels, dan nodigt deze edelman U na mens mij, zijn wapenmeester, uit, U met schild en zwaard naast hem op te stellen." „Ik kom", zegt de jonge ridder vastbesloten, maar hij ziet niet de wanhopige uitdrukking in de don kere ogen van jonkvrouwe Sylvia VEENENDAAL Geboren: Elbert, z. v. E. Nieboer en G. H. v. d. Haar; Josephus Laurentius Stephanus, z. v. L. J. Ackerman en C. P. Hootsen; Mechteld, d. v. T. Versteeg en E. M. Hilbert; Dirk. z. v. L. J. Pesch en G. Ariesen; Anthonie, z. v. G. P. Smit en H. v. Viegen; Arris, z. v. J. Versteeg en J. v. d. Dikkenberg; Wouterina Petronella, d. v. J. M. Schuilenburg en W. P. Lief- tink; Lorenzo Ruggero, z. v. S. Zanin en A. Zanette. Ondertrouwd: Christoffel Barthelomeus Rijsemus. 58 j. en Catharina Louise Man- gelsdorf, 57 j.; Jacob Tanis, 21 j. en Jo hanna Alberdina v. d. Schans, 19 j.; Dirk ter 'Haar, 23 j. en Gijsbertje v. d. Scheur, 19 jaar. Getrouwd: Gijsbertus Hensen, 25 j. en Janna Wilhelmina Hensen, 21 j. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Jannetje, d. v. B. v. d. Weerd- hof en E. Geefshuijzen; Gijsbertina, d. v. W. Schoonderbeek en J. J. Donkervoort; Cornelis J., z. v. G. J. v. d. Kraats en S. Weivering. Ondertrouwd: Pieter v. d. Pol en Pe tertje van Rhee. Overleden: Jacoba v. Wijk, 70 j. echtg. v. C. Achterberg; Jan Kornelis v. Wake ren, 58 jr. RHENEN Geboren: Gerrit Reinier, z. v. G. R. v. Leeuwen en J. v. Dijk; Hendrik Jan, z. v. H. J. Kwint - G. v. Leijden; Cornelia Jo hanna, d. v. W. ter Haar en D. Spies; Cor nelis, z. v. E. Steernberg en N. Lodder; Jan Jakob, z. v. J. C. v. Doorn en J. Y. Jorna. Ondertrouwd: Gerrit van den Broek en Evertje van de Scheur. Overleden: Gijsbert Jan van Esseveld, 80 j., geh. m. N. Rijkse; Neeltje Lodder, 81 j. wed. v. R. v. Wijk; Johan Andries Cornet, 71 j., geh. m. A. S. v. Harn; Gerritje van Ginkel, 40 j., geh. m. A. Klumpenaar. RENSWOUDE Geboren: Dirk Marinus, z. v. M. v. d. Kaa en E. T. Blanken; Geritje Elizabeth, d. v. J. Veldhuizen en G. E. Ditewig; Dirk Albertus, z. v. D. v. d. Brandhof en A. Jagtenberg. ken verschillende afgevaardigden nog een enkel woord. Tenslotte werden nog twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Na de pauze trad allereerst weer het zangkoortje op, nu met medewerking van enkele leden der C.J.B.T.B. Dit koortje staat onder leiding van M. J. van de La- gemaat. Er werd nog een toneelstuk op gevoerd, getiteld: „Drie jaren gingen voorbij", geschreven door H. Frieling. In het eerste bedrijf zien wij hoe de jongste zoon, Gerrit, uit het gezin Bentum naar Australië emigreert. Gerrit (W. v. d. Wiel) is de lieveling van zijn moeder (N. van de Brandhof). Laatsgtenoemde kan niet tegen het weggaan van haar jongste zoon en zij sterft korte tijd daarna. De reden van het weggaan van Gerrit is eigenlijk omdat hij verliefd is op een buurmeisje Hilde (W. Rouw), dat echter blind is. In dit eerste bedrijf zien we verder nog de heer Bentum (A. v. d. Brandhof), Hans de oudste zoon (B. v. v. Berg), Jan de Wilde een knecht (J. Stuivenberg), Maai ke een dienstbode (C. Rouw), Wouter Gij zen een turfgraver ((C. Lagerwey), dokter Gill (N. v. Doorn). In het tweede bedrijf maken wij ook nog kennis met de tweede vrouw van Bentum (L Gerritsen). In dit gedeelte is de thuiskomst van Gerrit ge tekend, die drie jaar weg is geweest. Al les is in die tijd echter veranderd en hij kent eigenlijk ook zichzelf niet meer. Hij is stug en slaat op dezelfde avond van zijn terugkeer nog aan het drinken. In het derde en tevens laatste bedrijf zien we hoe de oude meubels weer worden op gehaald om het Gerrit te veraangenamen en dit heeft waarlijk goede invloed op hem. Zijn geest verandert en als dan nog blijkt, dat Hilde door een operatie weer kan zien, komt er natuurlijk nog een happy-end. Bijzonder goed spel leverde W. v. d. Wiel, mej. W. Rouw, mej. C. Rouw en mej. L. Gerritsen, die echter wat ouder geschminkt had moeten zijn. De regie berustte bij de heer G. van der Horst uit Woudenberg, de grime bij de heer Brunekreeff uit Veenendaal. De avond werd gesloten door de voorzitter der C.B.T.B., de heer Gründlehner. VEENENDAAL. Markt 9.30 u. prof. dr. Severijn van Zeist, 5 u. ds. Wisgerhof;. Julianakerk 9.30 u. ds. Wisgerhof, 5 u. ds. Vermaas; Vredeskerk 9 en 10.30 u. ds. Vermaas, 5 u. ds. v. d. Pol; Veeneind 3 u. ds. Wisgerhof. woensdag 7.30 u. ds. Mid delkoop van Schiedam; Dijkstraat 2.45 u. ds. v. Viegen van Achterberg; Sola Fide 9 u. ds Venen van Utrecht (jeugddienst); 10.30 u. ds. Goedhart, 5.30 u. ds. J. v. d. Blink van Amsterdam. Ger. Kerk 9 en 10.30 u. ds. Overduin, 5 u. ds. v. Enk. Ger. Kerk onderh. art 31 K.O. (gebouw Sola Fide) kl. zaal 8.15 en 3 u. ds. Rouke- ma van Ede. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 u. ds. W. A. Zijlema van Hoogeveen. Ger. Gem. (Hoofdstraat) 9.30 en 5 u. ds. Kok. Ger. Gem. (Fluiterstr.) 9.30 en 5 u. lees- dienst, zaterdag 7 u. ds. Mallan, donder dag 7.30 u. ds v. d. Woestijne van Barne- veld. Ned. Prot. Bond 10.30 u. ds. Rie- mens van Zeist. R.K. Kerk (Nieuweweg) 7.30 u. H. Mis, 10 u. Hoogmis, 5 u. Lof. Salvatorkerk 7.30 u. H. Mis, 10 u. Hoog mis, 7 u. Lof. Leger des Heils 10 u. Hei- ligingsdienst, 12 u. Zondagsschool, 7 u. Openluchtsamenkomst, 8 u. Verlossings samenkomst. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evangeli satie 10 en 5 u. dhr. Schoneveld van Apeldoorn. Ned. Herv. Kerk 10 u. ds. A. de Zeeuw van Doorn, 5 u. ds. N. Koore man, Bed. Doop. Ger. Kerk 10 en 5 u. ds. Seegers van Baarn. Ger. Gem. (Bantuin- weg) 10 en 5.30 u. Leesdienst. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 u. leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 u. leesdienst. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 u. ds. Hop. Ger. Kerk 10 en 6.30 u. ds. Moolenaar. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 u. ds. v. d. Peut. Ger. Gem. 9.30 en 6 u. ds. Mal lan van Bruinisse Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 u. leesdienst. EDERVEEN. Oud Ger. Gem. zaterdag 7 u. ds. Marchie van Voorthuijzen van Leersum, donderdag 7 u. ds. v. d. Poel van Ede. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 u. ds. v. Viegen. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 u. ds. de Jager, 6.30 u. dhr. v. Noort. VEENENDAAL. Van zaterdagmiddag 12 tot maandagmorgen 8 u., alleen voor zeer dringende gevallen dr. W. Remme, Markt 10, tel. 2061. RHENEN. Dr. Ch. H Paris Jr., Heren straat 83, tel. 432. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van zaterdagmiddag 2 tot maandagmorgen 7 u., alleen voor dringende gevallen dr. Bakker van Leersum, Tel. 03434-495. EDERVEEN - DE KLOMP - LUNTEREN. Dr. Hey van De Klomp, tel. 08387-200. GEBRUIKEN OP HAÏTI De inboorlingen op het eiland Haïti gieten gewoon wat verhitte suikerriet- sap op gemalen koffie en hun drank is klaar. De Haïtianen moeten een goede ge zichtshuid hebben. Het is daar geen zeldzaamheid dat de kapper zijn klan ten met gewone waszeep bewerkt en in plaats van een scheermes een glas scherf gebruikt. ROME, EENS DE STAD DER PRIESTERS Omstreeks 1800 telde de Eeuwige Stad Rome slechts ongeveer 200.000 be woners, waarvan ruim 8.000 priesters waren of personen, die een godsdien stige beweging of gemeenschap toebe hoorden. Ondanks de op moderne leest ge schoeide organisatie van het Vatikaan is het percentage met de groei der stad volstrekt niet naar evenredigheid toe genomen. Toenmaals telde Rome reeds negen en twintig daar aanwezige kar dinalen. WIJ LEVEREN ZEER VOORDELIG EERSTE KLAS DIVANBEDDEN 15 jaar garantie met sierhuis, 80 cm breed 26,50 Interieurmatrassen Veren bedstellen Schuimrubbermatrassen 2-persoons stalen slaap kamer, crème-groen, Compleet 143,— EMMALAAN 28 TELEFOON 2039 VEENENDAAL VEENENDAAL door H. Westenberger Vertaling: Mlnny Musaph Blgdenstein (23) Hans Eckhart staart naar zijn han den, die hij om zijn knieën gevouwen heeft. „Maar het kind Jo dat was toch van zijn eerste vrouw, niet waar? Of Maar Helga begrijpt zijn voorzichtige vraag niet. „Ja, het kind! In het begin was dat heel moeilijk voor mij. Maar tenslotte was het toch ook Willem's kind. En het was zo schattig! En zo hulpeloos. Welke vrouw zou op de duur een moederloos kind van anderhalf jaar kunnen weer staan? En terwille van het kind be sloten we dan ook tot mijn grote blijdschap alles weg te ruimen, wat aan Hella had kunnen herinneren: alle portretten, alle brieven en documenten. De jongen moest geloven, dat ik zijn echte moeder was. En hij heeft het ge loofd. Pas als hij volwassen zou zijn, zou ik hem alles hebben verteld en hem de nalatenschap van zijn moeder heb ben gegevenMaar nu wordt het natuurlijk allemaal anders. NuZij zwijgt en kijkt in gedachten verzonken naar het plafond. Ook Hans Eckhart zwijgt. Goed dat Leontine dit alles maar niet weet, denkt hij. Het zou de dingen alleen maar nog ingewikkelder maken. Goed, dat zij het niet weet! Maar zal het op de duur voor haar verborgen kunnen blijven? Zal deze afschuwelijke advocaat niet alles doen om nauwkeurige gegevens te krijgen? Hij zal spoedig genoeg te we ten komen, dat Helga de tweede vrouw van Willem Frank was. En wat dan? Dat Helga dat verzwegen heeft, zal Leontine's argwaan nog meer wekken. Zij zal dan waarschijnlijk niet eens meer tevreden zijn met de bloedtest... Grote hemel! Waarheen zou dit alles nog leiden? Hoe zouden die twee vrou wen elkaar nog kunnen kwellen! Dan staat hij op, gaat voor Helga staan en zegt op nadrukkelijke toon: „U moet zorgen dat u portretten van deze Hella Frank kunt laten zien! En papieren over haar! En misschien be staan er ook brieven, waarin op de een of andere manier inlichtingen over de geboorte van Jo te vinden zijn. We moeten de anderen trachten voor te zijn; moeten precies op de hoogte zijn, wat deze Hella Frank betreft. Denk een aan! Als zij maar enigszins op Jo lijkt, dan zijn wij al half gered!" Als met moeite staat Helga van haar stoel op, loopt een paar schreden de kamer in, draait zich dan om, en zegt bijna toonloos: „Maar zij lijkt juist niet op hem. Niet in het minst. Ik weet het! En dat is juist zo verschrikkelijk". „Hoe zo?" vraagt Hans Eckhart zacht. Hij durft bijna geen adem te halen. „Ik begin bijna aan mijn eigen zaak te twijlfelen!" steunt Helga zachtjes, de handen tegen de slapen gedrukt. In twee stappen is Hans bij haar. Hij grijpt haar handen en dwingt hem in de ogen te zien. „Helga! Dus de enige reden, dat je de jongen wilt afgeven is niet alleen omdat je hem een betere toekomst verzekeren wilt, maar ook omdat je zelf gelooft, dat hij een Brack- wieser is. Zo ver ben je al! Zo ver weg van je jongen!" Helga antwoordt niet. Zij ainkt ln el kaar alsof haar benen haar niet meer kunnen dragen, en weent zonder een kik te geven. Een poos ziet Hans Eckhart neer op haar donker hoofd, haar schokkende schouders en haar gloeiend hete han den, die hij in de zijne genomen heeft. O, kon hij haar maar helpen! Een warm gevoel doortintelt hem. Hij kan niet andershij legt zijn armen om de schreiende vrouw en trekt haar naar zich toe. „Arm kindis alles wat hij zegt. Hoofdstuk XVII Voor de derde maal staat René Brackwieser nu al voor de Franse school om de blonde jongen te be spieden, wiens naam hij niet weet. Als hij vandaag nu weer niet komt? denkt René, woedend op zichzelf omdat hij deze vreemde jongen naloopt, die hem waarschijnlijk al helemaal ver geten is. Als hij mij vergeten is, peinst hij verder, dan doe ik alsof ik hem ook vergeten ben. „Wij hebben elkaar toch al eens ergens gezien?" vraag ik dan zo langs mijn neus weg en krabbel een beetje op mijn hoofd, alsof ik heel erg nadenken moet. „Waar was dat ook weer, waar we elkaar ontmoet heb ben?" En dan kan hij zich tenminste niet verbeelden, dat ik naar hem ge zocht hebMaar dit maal wacht René Brackwieser niet tevergeefs. Met een troep andere jongens komt hij het schoolportaal uitgestormd, zijn boeken tas rondzwaaiend boven zijn hoofd en een soort Indianenkreet uitstotend. René Brackwieser heeft juist nog tijd om zich in een naastbijzijnd portiek verdekt op te stellen; daar vliegen de jongens hem al voorbij, de blonde voor aan, nog steeds zwaaiend met zijn ran sel. Dat gebrul is nou weer niks voor mij, denkt René kritisch en ziet de troep jongens, die zich langzamerhand door de brede straat verspreid heeft, na. Nee, van al die jongens zou hij er niet een willen leren kennen; en of hij het nog prettig vindt de kennismaking met de blonde te hernieuwen, weet hij op eens niet meer. Besluiteloos volgt hij hem, nog steeds zorgend, niet gezien te worden, en toch angstig, de andere jongen in het straatgewoel uit het oog te zullen ver liezen. Dan krijgt hij plotseling een idee. Hij rent naar de andere kant van de straat loopt verborgen achter een tram, de andere jongen is een eind vooruit, gaat dan weer op het eerste trottoir terug en loopt nu, met een onverschillig ge zicht de troep Jongens tegemoet. Hij is al tamelijk dichtbij als de blonde jon gen hem plotseling ontdekt. Onopge merkt laat hij zijn schoolkameraden vooruitlopen en verspert de weg. „Goeien dag!" zegt hij vrolijk en schaterend van plezier. René speelt zijn rol tot aan het einde schrikt op, doet heel verwonderd „Och ben jij het? Ga je hier op school?" „Natuurlijk, dat kun je toch wel aan m'n pet zien". „Heb ik niet op gelet", bromt René. Zij geven elkaar de hand. Die van Joachim is vol grote inkt vlekken. Zijn lichte ogen glijden lang zaam van deze inktvlekken over de andere jongen.over zijn mooie, zeer moderne kleren, zijn schoenen, zijn fijne wollen kniekousen. „Waar ging je naar toe?" „O, een boodschap, hier in de buurt". Joachim hangt zijn schooltas over zijn schouder. „Ik ga een eindje met je mee! Goed?" René wordt vuurrood. „Ja, best; maar die boodschap kan ik wel een andere keer doen". Zij staan voor elkaar en kijken elkaar besluiteloos aan. „Ik weet, waar ze hier in de buurt aan het bou wen zijn, daar wordt nu juist gebag gerd", zegt Joachim. „Reuze diep!" moedigt hij aan. Hij hoopt van harte, dat de andere niet dadelijk weer ver dwenen is! „Laten we er heengaan," besluit René. Naast elkaar stappen zij voort. René fluit zachtjes een deuntje, enkel van verlegenheid. Joachim heeft plotseling een ongemotiveerde belangstelling voor de toch niet bijster interessante etala ges van de voorstad, die hij daaren boven tweemaal per dag ziet! Eens vraagt Joachim: „Ben je nog weieens in het Eskebijepark geweest?" Waarom René voor een moment op houdt met fluiten om te antwoorden: „Nee, nooit meer". Natuurlijk zijn ze allebei nog dikwijls daar geweest om naar elkander te zoe ken, maar waarom zouden ze dat be kennen? Dan zijn ze op de bewuste plek aan geland, met een planken omheining is het bouwterrein van de straat afge schut, maar Joachim weet een kleine deur, waardoor zij naar binnen sluipen. Daar werkt kuchend en steunend de baggermachine. Bruine werklui, met naakt bovenlichaam brengen aarde en stenen aan. „Fijn hè?" (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 2