Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Ijsbaan aan Benedeneind vanavond open? Fa. J. F. TAK Hoe Andrew Mynarski het V*C* verwierf MULDER Vele verbeteringen en goed ijs Eist AGENDA Rhenen Renswoude nieuwe BRIL Frederik van de Paltz voor de tweede maal weggejaagd Nieuws uit de Omgeving 30e jaargang WOENSDAG 1 FEBRUARI 1950 No 9 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Afscheid van directeur der Ritmeesterfabrieken Geen speeltuin op Gelders? Onder vrachtwagen gevallen Weer 46 processen-verbaal Jeugdige inbrekers Ds. W. L. Mulder 40 jaar predikant Kind bijna in kinderwagen verbrand Blok 18 van de Veenendaalse B.B. bluste een brand op Groenelaan Betaal toch niet te veel „Ons Genoegen" gaf geslaagde uitvoering ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Glrono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven b(J de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 11 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Hoewel wij maandag al vele jeug digen op onze spiegelgladde wegen kon den zien schaatsen, bleek die pret toch van korte duur te zijn. Was b.v. het asfalt van het Dr. Slotemaker de Bruï- neplein maandagavond nog één veld van ijs waar men uitstekend kon schaatsen, met het toenemen van de vorst echter verdween ook hier het ijs. Vol verwachting zien de Veenendeal- se schaatsliefhebbers nu dan ook uil naar het moment waarop de poorten van de ijsbaan aan het Benedeneind zuilen opengaan, en waarschijnlijk zal dit reeds vanavond het geval zjjn. Zoals wij reeds eerder konden be richten heeft de baan hier vele verbe teringen ondergaan o.m. door het bou wen van een nieuwe waterpomp waar- Na ongeveer 50 jaar aan het bedrijf der N.V. Ritmeester Sigarenfabrieken verbonden te zijn geweest, waarvan 35 jaar als directeur, heeft de heer W. N A. van Schuppen de functie als direc teur van de N.V, dezer dagen neerge legd. - Aan de wens van de heer Van Schuppen, die nu 66 jaar oud is, om aan dit afscheid geen bijzondere aan dacht te geven werd gevolg gegeven. In aansluiting op een vorig bericht in ons blad betreffende het advies van burgemeester en wethouders van Ede aan de gemeenteraad afwijzend te be schikken inzake het verzoek van de be woners van de Buurtlaan-Oost om me dewerking van de gemeente bij het aanleggen van een speeltuin, kan thans worden bericht dat B. en W. deze af wijzing baseren op het feit dat van de 100 kinderen welke in de omgeving van de Buurtlaan-Oost wonen ongeveer de helft van deze speeltuin gebruik zouden maken. VERLENGING ONTRUIMINGS TERMIJN ONBEWOONBAAR VERKLAARDE WONINGEN OP GELDERS B. en W. van Ede hebben de gemeen teraad voorgesteld de ontruimingster mijn van de onbewoonbaar verklaarde woningen Prins Bernhardlaan 237, 267, 269, 271, 273, 275 en Valleistraat 39, 43 en 45, met een half jaar te verlengen aangezien het nog geruime tijd zal du ren eer de nieuwbouwwoningen in Gel ders Veenendaal klaar zullen zijn. Vrijdagmiddag zag de chauffeur van 'n vrachtwagen de 40-jarige E. B., wonen de in de Zandstraat, op de hoek Korte MolenstraatZandstraat staan, toen hij met zijn auto achteruit reed. Waar schijnlijk is B. toen toch de rijweg op gelopen en door de achteruitrijdende wagen omver gereden en er onder ge vallen.. Gelukkig kreeg hij geen wiel over zich heen, al liep hij zodanige verwon dingen op dat overbrenging naar het Julianaziekenhuis nodig geoordeeld werd. Bij het onderzoek daar bleek het nogal mee te vallen en kon B. spoedig weer naar huis worden gebracht. Tijdens vorige week gehouden ver keerscontroles werden toch weer zes enveertig processen-verbaal opgemaakt. Het zijn er dan wel geen negentig per week meer, maar dit cijfer is toch nog hoog. VOETBALLEN OP RIJWEG VERBODEN De laatste tijd neemt het voetballen op de rijweg door de jeugd weer ern stige vormen aan en tijdens een con- tróle daarop van de politie werden zon dagmiddag een negental jongens op he terdaad betrapt en naar het bureau ge bracht Tegen verschillenden van hen werd proces-verbaal opgemaakt. I HUIIIIIHINIIIMMNIMMMIII l! I Donderdag 2 februari (In Ger. Kerk) 7.30 uur bij zondere zangavond met Kees Deenink en als sprekers ds. A. Vroegindeweij en ds. J. Over- duin. Donderdag 9 februari (In geb. Eltheto) Bazar ten bate van de Veenend. Rode Kruis-colonne. Vrijdag 10 februari (In geb. Eltheto) Bazar ten bate van de Veenend. Rode Kruis-colonne. Zaterdag 11 februari (In geb. Eltheto) Bazar ten bate van de Veenend. Rode Kruis-colonne. Luxor theater Heden woensdag en morgen §1 donderdag de film „Het vlees en de duivel". Ilnltiiiniiill lüilniüniiii iViiiiVi iföï'iuillflj'inuSP "i h'i ii'i'luim' door het water onder het ijs goed op oeil zal kunnen blijven, en een belang- -ijke uitbreiding van de baanverlich- ting. Gelukkig heeft de ijzige oosterstorm geen schade kunnen doen aan de kwa liteit van het ijs. De baan was namelijk -eeds dichtgevroren toe deze opstak. Verwacht wordt dan ook dat het ijs zeer goed zal zijn. Twee jongens uit Gelders Veenen daal, van respectievelijk 10 en 12 jaar, werden zondagavond op heterdaad be trapt toen zij bezig waren in te breken in de woning van de heer G. v. 't B. aan de Prins Bernhardlaan. De jongens hadden een ladder tegen het huis ge plaatst en gingen toen via een zolder raam naar binnen. Daar werden zij echter door de bewoner opgevangen, die het veelbelovend tweetal aan de politie overgaf. Toen de jongelui aan de tand werden gevoeld, kwam aan het licht, dat één van hen een paar dagen geleden ook een automaat van de heer K. leegge roofd had. Maandag 13 februari a.s. zal het 40 iaar geleden zijn dat ds W. L. Mulder, welke van 1937 tot 1945 predikant was van de Hervormde gemeente van Vee nendaal, in het ambt werd bevestigd. Na Veenendaal stond ds. Mulder nog te Rijssen, Maartensdijk en Houten. In 1953 ontving ds. Mulder zijn emeritaat Elke zondag preekt hij echter nog twee maal in verschillende gemeenten, en is nu sinds ruim een jaar hulpprediker van de kortgeleden zelfstandig gewor den Hervormde gemeente van Zwarte- broek. Zondag 12 februari hoopt ds. Mulder in de kerk van deze gemeente een herdenkingsrede te houden. De ju bilerende predikant woont thans te Voorthuizen. De baby van de fam. B. aan de Franse- weg is in de kinderwagen bijna een prooi der vlammen geworden, doordat vermoe delijk het zoontje van B. de wagen in de brand had gestoken. De moeder kon de baby nog op het nippertje redden. De kinderwagen die door omwonenden naar buiten werd gereden brandde geheel uit. Prof. Dr. C. H. Edelman spreekt over Het landschap van Zuidoost-Utrecht Dinsdag 7 februari zal, onder auspi ciën van de C.N.H.V. „Zuidoost Utrecht" prof. dr. C. H. Edelman, hoogleraar aan de landbouwschool te Wageningen, een voordracht houden in Hotel „Stuiven- berg" te Eist. ZUIGELINGENCURSUS Vrijdagavond zal in het Wijkgebouw een aanvang worden gemaakt met een zuigelingencursus, bestaande uit 8 les sen. Dames boven de 18 jaar kunnen zich aanmelden aan genoemd gebouw. „THALIA" IS GEHANDICAPT De arbeiderstoneelvereniging „Thalia" is voorlopig niet bij machte de reeds officieus aangekondigde nieuwe toneel avond te verwezenlijken, tengevolge van ziekte onder de spelers. Desondanks hoopt men toch nog deze winter op de planken te komen. NBM-TONEEL BRACIIT „MEEUWEN BOVEN SORENTO" De personeelsvereniging van de N.V. Ned. Buurtvervoer Mij. afdeling Rhe nen gaf zaterdagavond in de schouw burg „Junushoff" te Wageningen een toneelavond, waarvoor het bestuur de toneelgroep van de afdeling Hilversum had uitgenodigd met het prachtige stuk „Meeuwen boven Sorento". Deze Hilversumse toneelgroep heeft, onder regie van Frans Belmer, bewezen iets goeds te kunnen presteren. Er is van begin tot eind door het veeltallige publiek met volle teugen genoten van subliem spel. Onder leiding van de Rhenenaar Wim Spaan werd er na afloop tot 2 uur in de nacht gezellig gedanst, met muzikale medewerking van de N.B.M.-melodisten. Eindelijk was het dan zover, dat blok 18 van de Veenendaalse B.B. een oefe ning kon houden woensdagavond. Om half acht was het verzamelen in de blokpost. Deze blokpost is gevestigd in de Chr. Nat. School I. Een prachtige blokpost met een lokaal voor het oefe nen, en telefoon. Een punt van over weging voor de andere blokhoofden om ook iets in deze richting te zoeken. Voordat de oefening begon werd een flinke brand gesticht. Het weer werkte niet erg mee. Niet zo prettig, maar de blokploegheden besloten unaniem de oefening door te laten gaan. De verkenner had een brandje gemeld en een instorting met gewonden. Eerst werd de reddingsploeg en E.H B.O.-ers aan het werk gezet op de Middellaan. De brand weer moest een brandje blussen op de Groenelaan. Het uitleggen van de slangen onder leiding van J. C. Budding, was een peuleschilletje en de brand zou In een paar minuten geblust geweest zijn. Maar dat was niet de bedoeling. Een paar keer de slangen aan- en afkoppelen. Dat hoor de bij de oefening. Gevaar voor uitbrei ding van de brand was er niet. Hoe ging het met de gewonden? Onder leiding van de redder de heer Ten Kate en E.H.B.O.- ster mejuffrouw M. Kappers, werd de toestand verkend. Het bleek dat ze zon der hulp de twee gewonden konden ver zorgen. Al spoedig kon door het plaats vervangend blokhoofd Van Barneveld het signaal gegeven worden „Inrukken". Bij deze oefening had het blokhoofd Molle- ma besloten om zelf op de blokpost te blijven, daar het met de rondcirkelende vliegtuigen nog altijd mogelijk was, dat er meer bommen on het blok terecht zou den komen. De koffie na afloop van de oefening smaakte weer uitstekend. De oefening wordt maandag op de ma quette herhaald en dan zullen ook de fouten, die gemaakt zijn besproken wor den. BEKENDMAKING AARDAPPEL MOEHEID De burgemeester der gemeente Vee nendaal maakt bekend dat bij beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Directie van de Landbouw, Afdeling Plantenziektenkun- dige Aangelegenheden, d.d. 7 maart 1955, No. L/PA 269, de teelt van aardappelen in de gemeente Veenendaal is verboden in tuinen, gelegen binnen bepaalde, door de Plantenziektenkundige Dienst, aange wezen gebieden, tenzij deze teelt wordt uitgeoefend op grond, welke is gelegen binnen een in artikel 3 van genoemde be schikking voor ieder teeltjaar aangeduid gedeelte van enig gebied. Deze gedeelten zijn aangegeven op van wege de Plantenziektenkundige Dienst gewaarmerkte kaarten, welke, evenals vorig jaar, vanaf heden gedurende dertig dagen voor een ieder ter inzage liggen aan het politiebureau. SCHOOLRADIO IN FRANKRIJK In 1955 hebben ongeveer 4.000 scholen in Frankrijk gebruik gemaakt van de aanvullende of illustrerende lessen, die door de schoolradio worden verstrekt. Principiëel is aan het onderwijzend personeel der scholen overgelaten, deze uitzendingen al naar gelang van het eigen programma toe te lichten of verder te verwerken. TOESTAND VAN DE WEGEN IN ONS DORP Toen de heer Wolleswinkel in de laat ste raadsvergadering wees op de bijzonder slechte toestand van enkele wegen in ons dorp, was dat niet ten onrechte. Voor al doelde spreker toen reeds op de Wit- tenoordseweg. Deze weg, zo zijn er meer, moet onderhouden worden door de per sonen, die aan die weg wonen. Dit wordt voor hen echter een kostbaar iets. De heer Wolleswinkel stelde toen de vraag, of de gemeente niet bij kon springen. Dit wordt nu gedaan, maar nu wij een win ter hebben met veel regen en het water tamelijk hoog staat is genoemde weg èèn modderpoel geworden. Hier en daar zitten gaten, van 30 cm, welke zich soms uit strekken tot een oppervlakte van enkele meters. Vooral ook het „fietspad" is on begaanbaar geworden. Het grootste ge deelte hiervan staat onder water. Voor de bewoners, die over enkele honderden meters van deze weg gebruik moeten maken is deze toestand beslist onhoud baar. Gelukkig is men de werkzaamheden zoals reeds gezegd, begonnen, maar deze vlotten met deze weersomstandigheden ook niet erg hard. Het is echter niet al leen de Wittenoordseweg, die om ver betering vraagt, er zijn er meer. Ik hoop daarom, dat het dringende verzoek van de heer Wolleswinkel niet tevergeefs is geweest en dat er spoedig verbetering zal komen. v. V. RENSWOUDE I WINT VAN NATIONAAL Het eerste team van de biljartvereni ging „Renswoude" speelde dinsdag een uitwedstrijd tegen Nationaal uit Wage ningen. De Renswoudenaren waren deze keer weer eens een beetje op stoot en wonnen met 6—2. De hoogste serie werd gemaakt door de heer J. Vink, nl. 32. De heer C. Vink deed weinig voor hem on der want zijn hoogste serie was 31 ca ramboles. Ook de heer G. van de Kaa won zijn partij. De heer C. de Fluiter kon het niet tot winst brengen. VERJARING SPAARCERTIFICATEN Bij de geldsanering in 1946 werden natuurlijke personen in de gelegenheid gesteld een bedrag van f 300,van hun geblokkeerde rekening te gebrui ken om in te schrijven op 2,/ï#/b spaar certificaten, die vrij verhandelbaar waren. De looptijd van deze certificaten was vijf jaar, maar naar wij vernemen is thans, bijna tien jaar na de datum van uitgifte, nog steeds een vrij groot aan tal certificaten in omloop. Daar ook de verjaringstermijn van deze stukken, die op 15 februari 1951 zijn vervallen, vijf jaar bedraagt, zul len de certificaten na 15 februari a.s. niet meer ter verzilvering kunnen worden aangeboden. Het is altijd de moeite waard bij ons prijsopgaaf te vragen bij het aanschaffen van een RFPARATIES - VLUG - BILLIjK Hoofdstraat 1C6 - Telefoon 2576 VEENF.NDAAL Ziekenfonds leverancier GISTEREN WERD H.K.H. PRINSES BEATRIX MEERDERJARIG Op verschillende plaatsen in Den Haag werden ter gelegenheid hiervan versierin gen aangebracht. Foto: Het aanbrengen van de versiering op het Binnenhof. De Rhenense Muziekvereniging „Ons Genoegen" gaf zaterdagavond in ge bouw „Irene" de jaarlijkse muziekuit voering en de opvoering van het to neelstuk „Stormeiland", door de toneel groep van de vereniging. Voorzitter E. Veenendaal. sprak in zijn openingswoord waarderende woor den tot de directeur van „Ons Genoe gen", de heer P. Hoolhorst, die ook in het afgelopen jaar weer met inzet van zijn gehele persoon de vereniging had gediend. Opgemerkt zij nog, dat de heer Hoolhorst thans directeur is van zes verenigingen, namelijk „Ons Genoegen" Rhenen, „Ons Genoegen" Renswoude, „Stedelijk Muziekcorps" Wageningen, „Crescendo" Eist en „Kunst en Vriend schap" Achterberg, alsmede Randwijk. In het bijzonder heette de heer Vee nendaal de burgemeester welkom en de afgevaardigden van de vele zusterver enigingen uit Rhenen en omgeving. Het muzikale gedeelte van de avond, dat hierna volgde en dat bestond uit vier nummers, kon de toets van de cri- tiek glansrijk doorstaan. Er werd zeer goed gespeeld. Dit was ook het geval met het to- Andrew Charles Mynarski, die in 1916 te Winnipeg in Manitoba werd ge boren, kwam, na zijn middelbare schoolopleiding, in september 1941 bij de Canadese luchtmacht in dienst. Hij werd begin 1943 overgeplaatst naar Engeland en ingedeeld bij een escadrille bommenwerpers, waarin hij als boord schutter dienst deed. In de nacht van 11 op 12 juni 1944 was deze escadrille aangewezen om doelen in de buurt van Cambrai in Frankrijk te bombarderen. Mynarski vloog als schutter in de geschutskoepel, welke aan de bovenzijde in het midden van de romp was aangebracht in een viermotorige Lancaster. De groep had het zwaar te verduren door aanvallen van luchtdoelgeschut en nachtjagers. De Lancaster van Mynarski werd van onderen en van achteren hevig bestookt door een Duitse nachtjager. Hoewel Mynarski en zijn makkers in de overige geschutskoepels van het toe stel zich heftig weerden, konden zij niet voorkomen, dat de twee rechter motoren buiten werking werden ge steld, de rechter vleugelhelft in brand geraakte en het rompgedeelte tussen de geschutskoepel, waarin Mynarski zich bevond, en de staartkoepel in brand werd geschoten. De „skipper" zag spoedig het hope loze van verder vliegen in, hij gaf zijn bemanning order het toestel te ver laten. KLEDING VAT VLAM Mynarski verliet zijn koepel om zich naar het noodluik te begeven. Op weg daarheen keek hij nog even om. Hij zag, dat zijn makker, die in de staart koepel zat, zich nog daarin bevond en blijkbaar niet bij machte was de koepel en dus het toestel te verlaten. Mynarski draaide zich om en kwam voor de vlammenzee, welke in het staartge- deelte van de romp woedde, te staan. Hij bedacht zich echter geen ogenblik, maar drong door de vuurgloed verder naar achteren. Terwijl hij door de vlammen sprong, vatten zijn kleren en parachute vlam. Mynarski sloeg er ech ter geen acht op, doch liep naar de hekkoepel* Hij bemerkte spoedig, dat de mecha nische draai-inrichting van de koepel bij het gevecht in het ongerede was ge raakt, waardoor het voor de schutter onmogelijk was de koepel te verlaten. De staartschutter beduidde Mynarski, dat er niets meer aan te doen was en dat Mynarski maar moest proberen zijn eigen leven te redden. Officier-vlieger Mynarski ging weer terug door de vlammen naar het nood- luik. Daar aangekomen keerde hij zich om in de richting van de staartschutter, ging met zijn brandende kleren in de houding staan en salueerde. Daarna sprong hij uit het toestel. Zijn sprong werd gezien door de Franse bevolking op de grond. Zijn pa rachute en kleren stonden in brand. Hij werd gevonden door de Fransen, maar hij stierf aan zijn brandwonden. De staartschutter ontsnapte aan de neelstuk dat op sublieme wijze werd vertolkt en zonder één enkele uitzon dering te maken: alle spelers en speel sters waren goed. De „Boerenkapel" o.l.v. de heer E. de Rhoter, zorgde tijdens de pauze voor de vrolijke noot. Dit optreden sloeg bij zonder in bij het publiek. De zaal was geheel bezet Aan het slot van deze zeer geslaagde uitvoering sprak de tweede voorzitter van de vereniging, de heer J. Haas. Hij bedankte alle medewerkers, ook de grimeur de heer M. van Ingen en bood de dames een taart en de heren siga retten aan. De uitvoering wordt herhaald in het „Eigen Gebouw" met bal na. Iedereen, die Rhenen kent, kent zijn Frederik van de Paltzhof, genaamd naar Willem de Zwijgers kleinzoon, die eerst heer van de Duitse Rijnpaltz en daarna koning van Bohemen was. De winter koning wordt Frederik nog altoos ge noemd en wel omdat hij slechts gedu rende één winter de Boheemse konings kroon heeft gedragen; toen werd Fre derik door het volk. dat hem niet lief had, verjaagd. En de lezer weet het: vele jaren woonde de onttroonde vorst met zijn gemalin (ex-)koningin Elisa beth na de verjaging uit Bohemen in Rhenen, waar een fraai paleis voor het onfortuinlijke vorstenpaar was ge bouwd. Frederik was een groot jager en alom in Rhenens bos- en wildrijke omgeving vond hij een welkom jachtterrein. Ook rond Den Haag, in welke „hofstad" Frederik ook zijn domicilie had, orga niseerde hij met zijn hoge gasten uit vele landen vaak jachtpartijen. Op een hiervan, aldus luidt het ver haal, betrad de Koninklijke jachtstoet eens het terrein van een landbouwer, zonder dat deze was gewaarschuwd, laat staan zijn toestemming had ge geven. Hevig verontwaardigd kwam de boer en zijn knechten, allen gewapend met hooivorken en dergelijk gevaarlijk landbouwgerei, aansnellen en trachtten zij Frederik en zijn gasten te verjagen. Eén van de hovelingen wilde de boer sussen, en diens gramschap doen be daren, allereerst door er op te wijzen, wie dan wel die adellijke jachtheer was, die aan het hoofd van de stoet stond. Doch de verstoorde boer liet zich niet uit het veld slaan. „Al was hij de bur gemeester van Amsterdam, 't is mijn terrein en hij blijft er af!" En de jacht stoet had niet anders te doen, dan het „verboden terrein" ijlings te verlaten. Aldus werd Frederik van de Paltz voor de tweede maal verjaagd, dit voor al ook tot grote verwondering van zijn buitenlandse gasten, waaronder de Franse gezant, die aan zijn koning rap porteerde, dat hij nu iets had meege maakt, dat elders zeker het hoofd van zulk een weerbarstige boer zou hebben gekost De Hollandse boer bleef evenwel ge spaard. in weerwil van Frederiks ko ninklijk bloed, want recht is nu een maal recht in Nederland! RICHARD STRAUS EN ZIJN VADER De moeder van de bekende componist Richard Strauss vertelde, dat in diens prille jeugd de klank van een viool de kleine Richard deed huilen. Hoorde hij echter een waldhoorn, dan begon hij te lachen. De liefde voor de waldhoorn werd de jeugdige Strauss bijna in let terlijke zin ingeblazen, doordat zijn va der trompettist was bij de hofopera te München. Vader Strauss was een strijdvaardig man, die het met Wagner en Von Bülow meermalen over kunstbeschouwingen aan de stok had. Wagner verzekerde echter eens: „Die Strauss is een onuitstaanbare kerel, maar als hij blaast kan je niet kwaad op hem zijn. In twee concerten heeft zijn zoon Richard van zijn liefde voor het instru ment van zijn vader getuigenis afgelegd. Het eerste schreef hij, als jongeman van 20 jaar, in 1884 het tweede, toen hij reeds ala kunstenaar was gerijpt, in 1942. „NIEMAND IS GROTER. DAN HIJ DIE ZIJN LEVEN GEEFT VOOR ZIJN VRIENDEN." Andrew Charles Mynarski bracht deze woorden van Christus In praktijk. dood, toen het toestel op de grond uit elkaar vloog. Hij verklaarde dat, indien officier-vlieger Mynarski niet had ge tracht zijn eigen leven te redden, hij zonder twijfel het vliegtuig had kunnen verlaten en aan de dood zou zijn ont snapt. Mynarski moet zich volledig bewust zijn geweest van het feit, dat hij bijna zeker zijn leven zou verliezen in een poging om dat van de staartschutter te redden. De motivering voor de toe kenning van dit Victoria Cross luidde verder: „Desondanks ging hij op redding uit, met zeer veel moed en volledig voor bijzien van eigen veiligheid. Willens en wetens het gevaar aanvaardende, ver loor officier-vlieger Mynarski zijn le ven door een buitengewone heldendaad, welke met de hoogste orde moet wor den gewaardeerd." DRIEBERGEN. Op „de Boerderij" van het vormingscentrum „Kerk en Wereld" te Driebergen worden van 13 febr.18 febr. en van 20 tot 25 februari a.s. Ont- wikkelingsweken gehouden voor Jonge vrouwen en meisjes van het platteland van de leeftijd 1730 jaar. Het thema voor deze weken luidt: „Le ven is kiezen". Met dit thema zal men zich bezig houden in gesprekskringen en bijbelstudie, in voordracht en spel, in handenarbeid en excursie. Zo zijn de onderwerpen: „Wie kies ik als vriendin?". „De keus van de part ner". „Ik kies mijn kamer en mijn huis." „Kan ik zelf mijn uiterlijk kiezen?" enz. Aan de voordracht geeft mej. Aafje Top leiding. EDE. De heer H. Staf. vader van de minister van oorlog, viert op 18 februari zijn tachtigste verjaardag. Om zijn vele verdiensten voor de Edese gemeenschap koesteren b. en w. het voornemen een der aan te leggen wegen in het complex Bettekamp. geprojecteerd langs de land bouwschool, de naam Hendrik Stafweg te geven. Meer dan vijftig jaar was de heer Staf beheerder-bosbaas van de uitgestrekte bezittingen van graaf Bentinck van Mid- dachten. het Edese bos. de Sysselt en het landgoed Kenhem. Op 1 oktober 1949 legde hij deze functie neer. Voorts was de heer Staf sinds 1905 buurtmeester en vanaf 1925 buurtrichter van de buurt Ede- Veldhuizen. Voor deze oeroude instelling heeft hij veel gedaan en hij wist de eer biedwaardige privileges ongeschonden te handhaven. WAGENINGEN. Zondag 5 februari a.s. zal de K.C. „Neder-Veluwe" in zaal Negro een clubmatch organiseren voor honden van alle rassen. Men zal daar een keur van rashonden kunnen bewonderen, die door de keurmeesters voor het pu bliek besproken zullen worden. Vooral de kampioensklasse, waarin vele honden van verschillende rassen, die op de grote tentoonstellingen in binnen- en buitenland reeds Kampioensprijzen wonnen, zal een mooie indruk van de goede rashond kunnen geven. Doch ook in de rasklassen zijn een mooi aantal uit stekende vertegenwoordigers ingeschre ven, waardoor zij die van honden houden hier hun hart kunnen ophalen. WIJZE WOORDEN KUNST: EEN OPENBARING Kuust is de openbaring van het geestelijke en het stoffelijke. (Ernest Newland-Smith) KERKEWIJK 167 -TEL.3000-VEENENOAAL

De Vallei | 1956 | | pagina 1