DekensDekens Aram Overleg vóór U koopt A. DE GROOT Xeenendaal tï Voe£t Zcc/i JJiccco -vn, Rensicoude BLOEMINK Achterberg Extra reclame: Grote trollen 2 persoons zalm en groen f 14.90 HAAST Uï P. A. VAN SCIIUPPEN C.N.V. had een goede avond met „Meeuwen boven Sorento" „Het oude ijzer" Zeer geslaagde „Caecilia"- uitvoering Marktberichten V.V. „Renswoude" bestaat tien jaar VOORUITGANG óók in rubber Wat maakt men van rubber? BEKENDMAKING ADVERTEERT IN „DE VALLEI" De Hollandia Wol- en Kousenfabrieken FLINKE WINKELJUFFROUW WINKEL- EN WIJKBEDIENDE De broederschap der bronzen draak De gisteravond In gebouw Eikenlaan gehouden familie-avond van de Chr. Besturenbond Veenendaal is buiten gewoon geslaagd. In zijn openings woord zei de heer Vunderink o.m. ver heugd te zijn over het feit dat deze traditioneel geworden avonden zo zeer worden gewaardeerd. Dit blijkt steeds weer uit de grote opkomst van de le den. Ook deze avond, en dat ondanks de felle koude, was de zaal tot de laatste plaats bezet. De heer Vunderink merk te op dat dit zo belangrijk is, aange zien deze avonden, welke in de toe komst nog vaker gehouden zullen wor den, behalve om de gepaste ontspan ning, ook dienen voor het versterken van de banden welke de grote C.N.V.- familie in Veenendaal binden. Tot be sluit van zijn speech zei de heer Vun derink nog dat deze avond toevallig viel op de verjaardag van Prinses Bea trix. Na gewezen te hebben op de grote betekenis van het Oranjehuis voor ons volk, verzocht spreker de aanwezigen staande het Wilhelmus te zingen. De voor deze avond aangekondigde op voering van het toneelstuk „Meeuwen boven Sorento" door het Chr. Toneelge zelschap „DESTO" uit Utrecht werd een grote verrassing. En dan niet alleen voor wat betreft het prachtige en treffende stuk, maar haast nog meer door het su blieme spel van de Utrechtse amateurs. Het zeer veel eisende stuk met zijn rea listisch getekende sfeer op een eenzaam eiland, dus op zichzelf aangewezen, groep matrozen van de Engelse marine, kreeg een fantastisch goede vertolking. De ruwe branie van in de laatste wereld-oorlog ge harde marine-mensen werd de toeschou wers niet onthouden en uitstekend weer gegeven, terwijl de spelers ook de zaal de met veel lawaai en onverschilligheid ge camoufleerde en warm kloppende harten lieten voelen. De regisseur van „DESTO", Arie Visser had het voor hem bedoelde applaus wel zeer verdiend. Ook als de matroos 1ste klasse Badger toonde hij zich de toneel speler in hart en nieren, evenals zijn col lega Turner (Ab Visser) en Gerrit Nijhof, de onsymphatieke en lastige sergeant Herbert. Van begin tot eind boeide het spel, en het was een enthousiaste en meer dan voldane zaal die eerst omstreeks 11 uur naar huis ging, nadat de heer Vunderink het gezelschap een envelop met inhoud had aangeboden en mededeelde dat op donderdag 8 maart a.s. wederom een fa milieavond zal worden gehouden. Al is het programma voor die avond nog niet bekend, vooral na het grote suc ces van gisteravond zal menigeen met on geduld naar de 8ste maart uitzien. HEREN- EN JONGENSKLEDING Zaterdagavond a.s. hoopt het toneelge zelschap „T.I.P." in gebouw „Rehoboth" een toneelavond te geven. Voor het eerst zal dan in Renswoude de gehele avond gevuld worden met toneel. De liefhebbers hiervan zullen hun hart dus weer eens kunnen ophalen. Opge voerd zal worden het toneelstuk „Het oude ijzer", een stuk dat uit het dagelijks leven is gegrepen en waarin wij ernst en luim vaak naast elkaar vinden. VIJF GULDEN VERDIEND Toen éen dezer dagen twee ingezetenen van Renswoude bij de Bareveldse Beek stonden te kijken naar de hoge water stand, zei de één tot de ander: „Een rijks daalder als je nu (het was bijzonder koud en guur weer) door de beek waadt". Het antwoord was echter ontkennend, hij deed het niet. Toen hem echter vijf gul den geboden werd deed hij het tegen de verwachting in wel. Tot zijn middel ging hij door het water en de vijf piek waren verdiend. Naar gebleken is heeft het natte pak geen nadelige gevolgen gehad voor de winnaar. BILJARTVERENIGING KOOS NIEUWE VOORZITTER Dinsdagavond kwam de biljartvereni ging „Renswoude" in een vergadering bijeen. O.m. werd op deze avond een nieuwe voorzitter gekozen. Met ruime meerderheid van stemmen werd de heer T. den Hartog gekozen, die deze benoe ming ook aannam. Zaterdagavond heeft de Veenendaal- se Harmonie „Caecilia" haar jaarlijkse winteruitvoering gegeven in het ver enigingsgebouw aan de Eikenlaan. Voor de pauze speelde het orkest met mede werking van de drumband een ge varieerd programma onder leiding van haar dirigent, de heer L. A. J. van Mechelen. Door de voorzitter van „Caecilia", de heer G. M. Recter, werd de heer D. de Man gehuldigd met zijn 25-jarig lid- I maatschap, waarbij ook de echtgenote van deze muzikant werd betrokken. Aanvankelijk zou na de pauze de klucht „Zijne Excellentie Hein" worden opgevoerd. Door familie-omstandig heden thuis konden enkele spelers niet medewerken, zodat nu door de Vee- nendaalse toneelvereniging „N. A. O." het toneelspel „Jong leven op morgen rood" werd opgevoerd. Het werd op uitstekende wijze voor het voetlicht ge bracht, zodat het geheel een zeer ge slaagde avond voor „Caecilia" werd. U ziet er beter mee! BRILLENSPF.CIALIST Onderaan de markt Veenendaal Telefoon K 8385-2764. HET G.B.I. IN DE CHRISTELIJKE HUISHOUDSCHOOL Bij het lezen van dit opschrift zullen velen zich afvragen, wat is het G.B.I.? Dit is het Gezins-Begrotings Instituut. Dit Instituut dat aanvankelijk werd op gericht door de Nutsspaarbanken, wordt thans in stand gehouden door de samen werkende spaarinstellingen, nl. de Coöp. Boerenleenbanken, de Nutsspaarbanken en de Rijkspostspaarbank. Het G.B.I. be oogt door het houden van lezingen be hulpzaam te zijn bij het maken van een begroting voor de inkomstenbesteding en voor de jeugd bij de besteding van zak geld. In samenwerking met de plaatse lijke vertegenwoordigingen van boven vermelde spaarinstellingen vonden ook in Veenendaal in de Chr. huishoudschool enkele van deze lezingen plaats, en wel voor een aantal leerlingen van deze school en voor een groep huisvrouwen. De mede werkster van het G.B.I. wist dit nogal tere onderwerp op buitengewoon pret tige wijze te behandelen en de lezingen werden dan ook met grote aandacht ge volgd. Het ligt in de bedoeling deze le zingen te herhalen, zodat dus voor meer deren de gelegenheid zal bestaan nader met het G.B.I. kennis te maken. VEENENDAAL. Op de wekelijkse eier markt waren dinsdagmorgen 138.000 eie ren aangevoerd. Prijzen van f 11,50 tot f 13,50 per 100 stuks bij een kalme handel. Op de biggenmarkt waren 65 biggen aangevoerd. Bij een matige handel wer den prijzen gemaakt van f 38,— tot f 52,— per stuk. EDE. Op de eiermarkt waren maandag 30 januari 170.000 eieren aangevoerd. Prij zen van f 11,50 tot f 13,50 per 100 stuks. Handel redelijk. UITSTEKEND GESLAAGDE VEILIG-VERKEERSA VOND Dinsdagavond werd in gebouw „Reho both" een zgn. Veilig Verkeersavond ge houden. De opkomst van het publiek was, gezien de strenge koude, bevredigend. De avond werd geopend door burgemeester J. A. Hosang, die in zijn korte toespraak allen opriep tot medewerking het verkeer zo veilig mogelijk te maken. Het verkeer neemt steeds meer toe. maar de mensen worden helaas steeds slordiger en helaas is de maximum-snelheid opgeheven. Ook zei de burgemeester enkele woorden over het kind in het verkeer. Zij zien het grote gevaar van het moderne verkeer niet. Spreker riep dan ook allen op, om vooral de kinderen onderricht te ge^en in de verkeersregels en hen verkeerslessen te laten volgen. Hierna heette de burgemeester in het bijzonder welkom adjudant Ertsen, die deze avond een lezing zou houden over moeilijkheden in het verkeer. Ook werd de heer A. C. M. Gründlehner bijzonder welkom geheten, daar hij het toch was, die deze avond had georganiseerd. Op bijzonder interessante wijze hield de heer Ertsen zijn lezing, die hij met lichtbeel den aanvulde. De aanwezigen konden vervolgens luis teren naar de „Kiholo Hawaiians", waar na een geluidsfilm „Kijk uit wie heeft voorrang" werd vertoond. Het optreden van de „Happy Singers" kreeg ook nu weer veel bijval van de zijde der aan wezigen. De verkeersgeluidsfilm „De sterrit naar Uddel" gaf een zeer leerzaam relaas over de bromfietsen en wat men hier wel en niet mee mag doen. Vervol gens werd er hersengymnastiek gehouden tussen vier ploegen. De „Kiholo Cow boys" brachten de zaal nog even naar het „wilde westen" met hun liedjes van de prairie, waarna de avond werd gesloten Dinsdagavond hield de heer ir. Van Oijen, rijks veeteeltconsulent in de pro vincie Utrecht, een lezing over veebete- het U.L.G. en de P.J.G.U. in de O.L. ring en veevoeding voor de leden van school alhier. De heer van Oijen begon zijn lezing met er op te wijzen dat de rentabiliteit van het boerenbedrijf voor een groot deel afhangt van de kwaliteit van de rundveestapel. Het fokken van een melkkoe, die regelmatig elk jaar af kalft en een goede productie met daar naast een behoorlijke lichamelijke ont wikkeling, met het oog op de slacht- waarde, moagf volgens spreker het doel van iedere boer zijn. Ook de leeftijd is van groot belang. Een koe die lang mee gaat heeft als voordeel, dat de gemiddelde productie stijgt en de mogelijkheid om doeltreffend te selec teren groter wordt. Vervolgens gaf spre ker weer hoe men tot een goede selectie van de veestapel kan komen. Hierbij wees hij allereerst op de noodzaak van aansluiting bij een melkcontróle vereni ging. omdat deze ook de afstamming van de dieren registreerd. Als tweede werd de K.I. genoemd, deze biedt de mogelijk heid om in korte tijd de kwaliteit van de veestapel aanmerkelijk te verbeteren. Het feit dat bij K.I. veel oudere stieren ge bruikt worden, welke hebben bewezen goed te fokken, maakt het risico in de rundveefokkerij belangrijk minder. Verder bestaat er groot gevaar dat ge bieden die geen gebruik maken van de moderne methoden om tot verbetering van de veestapel te komen, spoedig een zeer grote achterstand zullen krijgen. De veevoeding verdient ook aandacht. De grondslagen voor een doelmatige vee voeding wordt al gelegd bij het opfokken van de kalveren. De opfok moet er op gericht zijn, dat de koe een zo groot mo gelijke hoeveelheid ruwvoer kan ver werken. Dus zorgen voor een goede pens ontwikkeling; dit is te bereiken door doelmatige voeding in de jeugd. Hooi is de basis van de wintervoeding. Per koe moet minstens 1500 kg. ter beschikking staan. Het voer envan te grote hoeveel heden groenvoer geeft slappe koeien, die in de productie tegen vallen Na de lezing was er nog gelegenheid tot het stellen van vragen. Hiervan werd door enkele toehoorders gebruik gemaakt. Dit had tot gevolg dat er over verschil- In april a.s. bestaat de v.v. „Rens woude" 10 jaar. Naar wij vernemen zal dit feit niet ongemerkt voorbijgaan. Het is bijzonder jammer, dat „Renswoude" dit tweede lustrum niet met een kam pioenschap kan vieren, daar zij dit jaar hiervoor wel uitgeschakeld is. Nadere be richten omtrent een en ander volgen nog. Ondanks de opkomst van kunststoffen neemt het gebruik van rubber steeds toe, want door speurwerk weet men de eigen schappen ervan aan te passen aan het te vervaardigen artikel. De Nederlandse rubberindustrie staat in het buitenland bekend als een kwaliteitsindustrie. Tal loze artikelen worden over de gehele wereld verkocht, ook in landen met een eigen rubberindustrie! Vooral in die lan den waar men hoge eisen aan de kwali teit stelt, ondervinden de Nederlandse rubberproducten veel aftrek. Canadese importeurs b.v. verlangen een speciaal stempel „Made in Holland", omdat dit de verkoopkracht ten goede komt. Belangrijke artikelen zijn auto- en fiets banden, waarvan één fabriek er zelfs duizenden per dag maakt. De totale ex port van fietsbanden bedroeg vorig jaar 6 miljoen stuks. Het aantal rubber ar tikelen is enorm groot. Zo maakt men b.v. in een fabriek te Loosduinen behalve banden en wat men voor de industrie op bestelling maakt, 15.000 verschillende ar tikelen. Daarbij zijn er heel wat voor de huisvrouw, zoals stofzuigerslangen, rol len voor wringers, gasslangen, tuinslan gen (ook in kleuren) en vele andere ge bruiksartikelen, waarmede de moderne huisvrouw zich het werk kan veraange namen. Het moet prettig wassen zijn in een rode, gele of groene afwasteil, die zo stevig is, dat hij beslist niet doorzakt als hij met water gevuld wordt verplaatst. Aardig is het bezit van een bijpassend gootsteenlekbakje (waarvan men zelfs de vlekken van theebladeren gemakkelijk kan verwijderen) en een afdruipmat die werkelijk afdruipt, omdat hij aan de on derkant is voorzien van aflopende ribbels waardoor hij schuin ligt. Met behulp van een gootsteenafsluitplaatje kan men de gootsteen ook als wasbak gebruiken, ter wijl men om beschadiging te voorkomen deze desgewenst kan voorzien van een kleurige rubber gootsteenbeschermer. Een succes zijn de bloempotschotels in frisse kleuren, die de planten een voch tige atmosfeer geven door middel van een profiel aan de binnenzijde van de bodem. De pot rust daarop en het onder liggende water kan vrij verdampen zon der dat de plant in het water staat. In de winter kan boodschappen doen een harde plicht zijn. Er zijn enkele produkten die we da gelijks moeten kopen, melk en brood o.a. Maar daarnaast zijn er verschillen de, waarvoor wij vooral in het koude jaargetijde voor meer dagen tegelijk kunnen inslaan. Het verdient dan wel aanbeveling van te voren menu's op te stellen en gewapend met een bood schappenlijst op stap te gaan. U voor komt daardoor de onaangename ontdek king dat bepaalde artikelen in uw keu kenkast ontbreken en andere er in te grote hoeveelheden in voorkomen. Dat het leitje of de bloknoot in de keuken hier een grote steun kunnen zijn, hebt u waarschijnlijk zelf wel ondervonden. Hebt u een hekel aan het lange wach ten bij de kruidenier, breek dan als het even kan met de gewoonte om hem op vrijdag of zaterdag te bezoeken. In het begin van de week zult u waarschijnlijk heel wat rustiger kunnen winkelen. Ga niet te laat op de dag op stap met uw boodschappentas. Wanneer u nog maar weinig tijd hebt vóór u gaat ko ken, zult u zich licht laten verleiden tot het kopen van duurdere artikelen. U besluit misschien tot vla of pap in flessen, omdat dat tijdsbesparing geeft en u bent bij de slager verplicht uw keus tot duurdere, malse vleessoorten te bepalen, omdat u de goedkopere lap pen en braadstukken niet meer op tijd klaar krijgt. Wie voordelig wil inkopen kan losse melk nemen voor het klaarmaken van pap, pudding en dranken die gekookt worden. De voedingswaarde van los verkochte melk doet niet onder voor die van flessenmelk. geeft voor dagelijks gebruik de voor keur aan het gewone regerings-, bruin- of volkorenbrood. Het is ge zonder dan het meer luxe witbrood en spaart in een maand en in een jaar nog heel wat uit. kiest groente- en vissoorten die vol op aan de markt zijn en laag in prijs. Niet voor alle gerechten zal een eer ste kwaliteit groente en fruit nood zakelijk zijn. bedenkt, dat ook bij koffie, thee, cacao en margarine de duurste soor ten niet altijd door iedereen het meest gewaardeerd worden. Probeer wat soorten vóór u uw keus bepaalt. gebroken rijst, die vaak aanzienlijk goedkoper is dan hele korrels en er in voedingswaarde niet voor onder doet bedenkt, dat pap van havermout, griesmeel of grutten gewoonlijk een goedkoper toetje is dan custard vla of -pudding. Blijf steeds de prijzen, die de ver schillende winkeliers 'voor eenzelfde artikel vragen, vergelijken. Vergeet bij verpakte artikelen niet op het etiket te kijken. De gewichtshoe- veelheid of inhoudsmaat, die daarop vermeld staat, geeft een betere basis voor prijsvergelijking dan de grootte van pak of fles. RUSTELOZE SLAAPMACHINE De jonge directeur van een Londense firma heeft een machine ontworpen, die het gewoel van een rusteloze slaper na bootst en in zestig uur dezelfde slijtage van een matras veroorzaakt, die anders optreedt bij een normaal gebruik over een periode van tien jaar. Het doel van deze machine is om gegevens te verschaf fen die de fabrikanten van matrassen in staat zal stellen om de levensduur van w hun producten op te voeren en de gerief- maakt voor soep en pap gebruik van lijkheid ervan te verhogen. GEEN LEKKE BANDEN MEER Na een vijfdaagse proef over een af stand van 1979 kilometer vertoonden drie binnenbandloze banden die door spijkers van 7.6 centimeter waren, doorboord, geen merkbaar drukverlies. De proef werd gedaan door de Royal Automobile Club. EEN „MOTEL" AAN DE RIVIèRA Aan de Rivièra bij Antibes werd een z.g. „Motel" gebouwd, als eerste toe passing van deze in Amerika na de oorlog ontstane schepping. Het is namelijk een hotel voor auto mobilisten. Het is een gebouw zonder verdiepingen met 50 kamers en dertig bungalows. Ook werd er een tennisveld bij aan gelegd, een postkantoor, een zwem vijver en verscheidene winkeltjes ge bouwd. De burgemeester van Ede; MAAKT BEKEND: dat gedurende drie maan den op de hulpsecretarie te Geld. Veenendaal ter in zage ligt de beschikking van de minister van land bouw, visserij en voedsel voorziening d.d. 29 oktober 1955, nr. L/PA 670, met de daarbij behorende op de kadastrale gemeente Geld. Veenendaal betrekking hebbende kaart, waarbij de 'gebieden zijn aangewezen, waar het ingevolge artikel 3 van het besluit Bestrij ding Aardappelmoeheid verboden is aardappelen, tomaten en pootgoed van andere gewassen te telen. Te Geld. Veenendaal be treft dit terreinen, die on geveer als volgt kunnen worden omschreven: 1. het terrein gelegen ach ter de woning Vendelse- weg 38; 2. net complex gelegen ten noorden van de Buurt- laan, ten westen van de Krouwellaan tot aan de woning Buurtlaan-west 17; 3. het perceel gelegen ten noorden van de Vijgen dam en ten oosten van de geprojecteerde weg, welke de verbinding zal vormen tussen Vallei straat en Buurtlaan- Oost; 4. het volkstuincomplex gelegen tegenover de woning Vijgendam 30; 5. het terrein gelegen ten zuiden van de Mulders laan ten westen van de woning Mulderslaan 12, in 'het westen begrensd door een landwegje; 6. het complex gelegen ten noorden van de Buurt laan-west en begrensd door de woningen Buurt laan-west 53 en 113, be nevens een terrein aan het einde van de Polse- laan. 7. een perceel kadastraal bekend Geld. Veenen daal, sectie A, nr. 1567, ten westen van de Bis schop Davidlaan; 8. een perceeltje, groot 9 are, gelegen ten noord oosten van het station De Klomp.. Ede, 27 januari 1956. De burgemeester voornoemd, H. M. OLDENHOF. Tel. 2929 Tuinstraat 8 Prins Bemh'rdlaan 186 Veenendaal VRAGEN s a. vrouwelijk personeel voor diverse afde'ingen, bij voorkeur spinsters, twijnsters en vormsters. b. meisjes voor het nylon'cousen-atelier Gunstige arbeidsvoorwaarden: hoog loon. Aanmelden bij de personeelschef: dagelijks van 9-18 uur op maandag en donderdag bovendien van 20-21 uur MET SPOED GEVRAAGD: EN LEVENSMIDDELENBEDRIJF Rhenen - Fred. v. d. Paltshof 30 - Telefoon 261 (66) De herfstzon kaatst vrolijk in zijn glinste rende wapenrusting, als ridder Aram zijn paard het grote tournooiveld binnendrijft. Een klaterend handgeklap van de met wimpels en vlaggen ver lende onderwerpen een nuttige gedach- sierde tribunes begroet hem en Presto, die met de tenwisseling ontstond. Als laatste wees de banjer van Barranca in de hand achter Aram aan rijdt, glundert van trots. Aan de beide einden van het strijdperk staan de twee partijen opgesteld. Rechts staat Prins Balthazar met slechts een drie tal ridders, links zijn broeder Angelo met al de heer Van Oyen er op dat het nog wel voor komt dat een boer zijn beste uit de i stal verkoopt omdat deze het meeste geld opbrengt. Dit is echter het slachten van de kip, die de gouden eieren legt. leden van de broederschap der Bronzen Draak, allen met de Bronzen Draak als Helmteken op het hoofd. Zonder zich een ogenblik te bedenken rijdt Aram naar de linkergroep. Met gevelde lans brengt hij zijn groet aan Prins Angelo, die met zijn prachtig opgetuigd paard en zilverblinkend harnas een waarlijk koninklijke indruk maakt „Welkom in onze gelederen, heer Aram," roept de jonge prins vrolijk, „een prachtige dag om een koningskroon te winnen, nietwaar? Ik vrees alleen, dat we oni niet erg zullen kunnen onderscheiden tegen mijn dwaze broeder en zijn handjevol volgelingen." In de ko ninklijke loge glijden de geschoeide handen van Lorenzo onrustig door zijn golvende, witte baard: Angstig en vol bezorgdheid wendt de oude vorst van Napels zijn blikken van Angelo naar Balthazar. Eén van zijn zoons zal hij tot zijn opvolger moeten verkiezen, maar wie zal het zijn (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 2