Aram ]o <4 René Fa. J. F. TAK Burgerlijke Stand KERKDIENSTEN HAMEA PUROL Veenendaal speelt thuis tegen oude rivaal Esca Veenendaal Rensiroude BLOEMINK Zullen DOVO en VRC het tot winst kunnen brengen? Rhenen Amerongen Ruwe,rode handen Grote rubber warm-waterzakken Berger Stoom - Levertraan Winterkou in den lande PUR0L op lip en handen Zondagsdienst Doktoren De broederschap der bronzen draak FEUILLETON Huidgenezing In hoeverre het onderstaande pro gramma het komende week-end zal worden afgewerkt is voor ieder een vraagteken, maar wel staat vast, dat het programma interessant zal zijn en menig goed voetbal-duel zal kunnen opleveren. Verschillende clubs zullen om eerste plaatsen moeten spelen, of althans om plaatsen op de ranglijst, die nog wel degelijk voor promotie of degradatie van belang zijn. Veenendaal speelt thuis tegen het Arn hemse ESCA. Beide ploegen hebben el kaar al vaker ontmoet en dan denken we speciaal aan de promotie-wedstrijden van enkele jaren geleden, toen Veenendaal na twee keer te hebben gelijkgespeeld toch nog het onderspit moest delven. Ook dit jaar werd weer van ESCA verloren. Nu echter krijgt Veenendaal weer een goede kans iets van de achterstand in te lopen. Zowel Veenendaal als ESCA zijn dit jaar weer ploegen die voor de bezetting van de eerste plaats een woordje zullen mee spreken. Rhenus heeft deze week een vrije dag en kan dus rustig afwachten wat D.V.S.A. tegen Renswoude zal gaan doen. Ook hier zijn het weer twee van de best ge plaatste elftallen die tegen elkaar in het veld komen. Theoretisch is er voor Rens woude nog een kans, zodat het wel alles op alles zal zetten, hoewel het een bij- zonder zware opgave is in eigen home van de gastheren te winnen. Een voor speling is hier dan ook moeilijk te doen, maar de uitslag zal wel niet ver van een verdeling der punten afliggen. Eist speelt thuis tegen Scherpenzeel. Deze wedstrijd moet zonder meer door Scherpenzeel gewonnen kunnen worden, maar het blijft altijd oppassen. Wageningen speelt een uitwedstrijd HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN Burgemeester en wethouders van Veenendaal wijzen belanghebbenden er reeds thans op, dat de herijk van ma ten en gewichten in deze gemeente zal plaats vinden op 23, 24 en 27 februari A.s., telkens van 1012 en van 13it> uur, en wel in de commandopost van de B.B.-kelder onder de openbare la gere school aan de J. G. Sandbrink- straat (ingang speelplein). SCHAAKNIEUWS In gebouw ,,'t Trefpunt" werden voor de onderlinge competitie der Veenen- daalse Schaakclub de volgende par tijen gespeeld: J. Schoeman S. P. J. Maas 01; U. R. v. d. Wal J. N. Elenbaas 0—1; P. J. v. d. Wolf J. de Vries afgebr.; H. J. v. d. Veer J. Diepeveen afgebr.; J. Schoe man H. J. Schell 0—1; C. v. Genderen J. Konings afgebroken; S. P. J. Maas P. R. Brouwer 0—1; J. Willemsen J. Schoeman '/zVi", D. de Man A. v. Essen 0—1; J. Piso M. de Kleuver 1—0; D. v. Enk W. Konings 1—0; W. G. Jan sen J. Moerdijk 0—1; D. J. v. Manen G R Kets. afgebroken „DE GOEDE PARTIJ Dinsdagavond hopen de Ned. Herv. Jongelingsvereniging „Immanuël" en de Meisjesvereniging „Dorcas" in ge bouw „Rehoboth" hun winteruitvoering te geven. Er is weer veel voor deze avond gestudeerd, zodat men ook weer iets goeds mag verwachten. Voor de pauze zal een blijspel worden ver toond getiteld: „De goede partij Een dol dwaas stuk, dat de lachspieren wel in beweging zal brengen. Na de pauze zal het ernstige toneelspel „Ende dispereert niet" ten tonele worden ge bracht. Een stuk uit de bezettingstijd, dat zeer zeker in de smaak zal vallen en waarin al de moeilijkheden van de oorlogsjaren prachtig worden weerge geven. Verder zal de avond gevuld worden met zang, voordracht en derge lijke. tegen het Almelose Heracles. Voor beide partijen is deze wedstrijd van belang, voor Wageningen daar zij één van de grote kanshebbers voor de eerste plaats zijn, maar ook voor Heracles, dat op het ogenblik zo'n beetje in de staart - groep zweeft. Voor Wageningen echter een niet te onderschatten tegenstander en het zal dan ook wel alles op alles moeten zetten om beide punten mee naar huis te nemen. U ziei er beier mee! BRILLENSPECIALIST Onderaan de markt Veenendaal Telefoon K 8385-2764. Wit Rood. Een moeilijke opgave voor de in degradatiegevaar verkerende Rhene- naren, doch één. punt kan toch wel mee naar de Grebbe-stad' genomen worden. Kulan kan eindelijk in de uitwedstrijd tegen D.V.S.A. de volle winst weer eens gaan behalen. Voor de reserves is het programma als volgt: Arnhemse Boys 2 Veenendaal 2; Ses- trum 2 Veenendaal 3; Oranje-Wit 2 Rhenus 2; R.K.V.U.V. 2 N.S.C. 3; H.D.S. 3 Rhenus 3; D.O.V.O. 2 G.J.V.V. 2; G.V.V.V. 3 G.V.V.V. 2; V.R.C. 3 De Merino's 2; Matjan 2 Jonathan 3; S.D.V.B. 2 Kulan 2; Spel. Rhenen 3 Matjan 3; D.O.V.O. 4 Mus ketiers 2; Triangel Boys 3 Sportclub Rhenen 2. BETAAL NIET TEVEEL met garantie I 2.75 per fles f 0.90 - per liter f 2.25 Hoofdstraat 106 - Telefoon 2576 VEENEND*AL Het gaat er zo langzamerhand spannen in de derde klasse oost van de zaterdag middag-competitie. Er is met geen moge lijkheid te zeggen wie hier als kampioen uit de bus zal komen. Er zijn altijd nog vijf ploegen die een redelijke kans hebben en hierbij is ook D. O. V. O. Waarschijnlijk zal er na de wedstrijden van zaterdag wat meer licht komen. Voor de Veenendalers is de uitwedstrijd naar Genemuiden echter de laatste kans, maar wordt er gewonnen dan is die kans zo veel te groter geworden. V.R.C. speelt thuis tegen het Nijmeegse Oranje Blauw. Geen onbekende voor de thuisclub. Ook hier zal het een strijd worden om de bezetting van de eerste plaatsen. We geven V.R.C. een goede kans. In de afdeling speelt Triangel Boys uit tegen V.V.J., waar een puntenverde ling niet onwaarschijnlijk is. Matjan gaat naar het Utrechtse EDO, hetwelk de volle winst moet opleveren. Sportclub Rhenen speelt ook al uit en wel tegen GERRIT VAN DEN BERG 40 JAAR BIJ DE N.B.M. Dinsdag 14 februari zal Gerrit van den Berg, wonende Verlengde Trambaanweg 6, 40 jaar in dienst zijn van de N.V. Ned. Buurtvervoer Mij. De jubilaris heeft een pracht staat van dienst, want hij is van jongen op de lo comotief opgeklommen tot zijn tegen woordige functie van technisch ambte naar I. Als jongen zwaaide hij met de vlag voor de trams en thans als technisch ambtenaar zwaait hij de scepter in de werkplaats te Rhenen. Van de functies waarbij hij weieens een hamer moest hanteren, ging hij over naar de functies waarbij de pen in de plaats kwam van de hamer, hoewel hij in voorkomende ge vallen ook wel van de hamer gebruik weet te maken. Gedurende al deze 40 jaren was Van den Berg een buitengewoon goed, toege wijd en ijverig personeelslid. Als machinist-wagenrijder behoorde hij tot hen, die de moeilijkheden aan die functie verbonden, wisten te trotseren. Dit had dan ook tot gevolg, dat hij 1 januari 1933 de rijdienst ging verlaten en belast werd met de leiding van de tramdienst in Arnhem. Daar hij de eigenschap bezit goed te kunnen organiseren en re-organiseren, volgden achtereenvolgens zijn benoeming tot onderstationschef, technisch opzich ter, opzichter I en technisch ambtenaar I. In de recreatiezaal van de werkplaats te Rhenen zal op 14 februari van 16.30 tot 18.30 uur gelegenheid worden gegeven de jubilaris te feliciteren. HERIJK MATEN EN GEWICHTEN Burgemeester en wethouders van Ame- rongen brengen ter algemene kennis: a. dat dit jaar voor de herkeuring van maten, gewichten en meetwerktuigen zitting zal worden gehouden te Ame- rongen in het zaaltje van gebouw Lievendaal op donderdag 16 februari 1956 en vrfldag 17 februari 1956 van 10 tot 12 uur en van 13 tot 15 uur. b. dat de maten, gewichten en meetwerk tuigen schoon, droog en roestvrij moe ten worden aangeboden om onder zocht te kunnen worden; dat ijzeren maten voor droge waren van binnen en van buiten geverfd die nen te zijn, koperen gewichten afge wassen en ook de justeeropeningen der gewichten gereinigd; c. dat de maten, gewichten en meetwerk tuigen vóór 1 oktober 1956 gestempeld moeten zijn met de letter W en dat er, bij verzuim of verhindering om van de zitting gebruik te maken, nog gelegen heid bestaat om maten, gewichten en meetwerktuigen te laten herkeuren aan het ijkkantoor te Utrecht, Spring weg 7, woensdags van 13.3016.30 uur en donderdags van 912 en 13.30 16.30 uur. Speciaalzaak in BRILLEN W ziekenforidsleverancier Hoofdstraat 51 - Telef. 3184 - Veenendaal DepotCarl Zeiss „ROODBORSTJES" (Rhenen) GAVEN PRIMA VERTOLKING VAN „DE WONDERBLOEM" Al gauw is men geneigd het werk van kinderen wat milder te beoordelen, dan bij het zien werken van de ouderen. Met deze gedachte gingen we woensdagavond ook naar het „Eigen Gebouw", waar het kinderkoor „De Roodborstjes" stond te wachten om de operette „De Wonder bloem" van Jo Mulder te brengen. On danks de felle koude, was de zaal be hoorlijk bezet, hetgeen na de geheel uit verkochte middaguitvoering voor de kin deren al direct moedgevend was. Mevrouw R. Otting-van Mastrigt heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder de vertegenwoordiger van het gemeente bestuur, de heer J. Boelhouder, de afge vaardigde van het bondsbestuur van kin derkoren en in het bijzonder de verte genwoordigers uit de moderne vakbewe ging, die een pluim kregen vanwege hun intense belangstelling yoor dit werk in het belang van de jeugd. Mevrouw Ot- ting vestigde er nog eens de aandacht op, dat de jonge zangertjes worden voor bereid op de gewichtige stap naar het grote koor „Kunst Na Arbeid". Onder leiding van Tonny Spaan, die de kinderen aan de piano begeleidde, werd hierna een aanvang gemaakt met de ope rette. Al direct viel het ons op, hoe verzorgd de costuums er uitzagen. Dit is een dub bel complimentje waard bij de weten schap, dat ze alle door eigen krachten H.M. KONINGIN ELISABETH VAN ENGELAND IN NIGERIA H.M. Koningin Elisa beth en de Hertog van Edinburg werden met groot enthousi asme ontvangen toen zij aan het begin van hun bezoek aan Ni geria te Lagos aan kwamen, o Een stamhoofd, ver gezeld van zgn „hof- trompetter", arriveert te Lagos voor de ont moeting met de Koningin. VEENENDAAL Geboren: Erich Wilhelm, z. v. M. Völke en A. Sahaboe; Josephine Simone, d. v. J. Slotboom en J. M. Groes; Willemijntje Cornelia Geertruida, d. v. G. van Wake ren en G. v. d. Lustgraaf; Elsje Jeeske, d. v. A. v. Dijk en C. J. Budding; Gerrit z. v. E. van Ravenswaaij en G. H. Hasse laar; Antonia Adriana Diderika, d. v. R. Schoonderbeek en G. Takken; Anna Ma ria, d. v. W. J. Bloemink en A. A. Slag man; Jacoba Helena, d. v. M. J. van Stempvoort en M. P. Gielbert; Dirk Wes- sel, z. v. G. Blankenspoor en G. v. d. Loosdrecht. Ondertrouwd: Hendrik Jacobus ten Broek, 19 j., en Gerritje Hermina Burg wal, 18 j. Getrouwd: Gerrit van Walsum, 20 j., en Hendrika Hermana de Koning, 19 j. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Wilhelmina F., d. v. M. Ver steeg en F. Alberts; Teunis D., z. v. B. A. v. Ruiswijk en T. Weijma; Gerda, d. v. E. J. Sukkel en G. v. Hal. RHENEN Geboren: Jan Dirk, z. v. H. v. Laar en D. Aartse; Gerrit, z. v. K. v. Esseveld en C. Hovestad; Arie Jan, z. v. A. v. Hattum en A. Boshuis; Arnold Paul Michael, z. v. D. E. van Middelkoop en M. C. Tik Lan Tan; Gerritje, d. v. T. G. v. d. Scheur en J. Heemsbergen; Jacoba, d. v. G. H. v. d. Meijden en M. v. Dijk. RENSWOUDE Geboren: Petronella Gerdina Janetta, d. v. K. Methorst en J. Kamphorst; Pie- ter, z. v. H. v. d. Vendel en P. v. Eden. AMERONGEN Geboren: Christina Wilhelmina, d. v. R. v. d. Heuvel en N. v. Binsbergen. Ondertrouwd: O. R. Tenge, 27 j., en P. D. v. d. Kop, 28 j.; H. J. Folmer, 25 j., en J. Ploeg, 26 j.; A. Verwoert, 21 j., en A. Ariesen, 21 j. Getrouwd: A. Hardeman, 33 j., en H. G. Takken, 29 j.; J. van de Wetering, 23 j., en W. Henken, 26 j. Overleden: Elisabeth Hoffman, 62 j. Ingekomen: C. Jansen van Ede; B. Hoekstra van Heerenveen; M. van Hat tum en gezin van Maurik. Vertrokken: C. Leenhouts naar Leer dam; G. H. van der Veen naar Dalfsen; G. Bos naar Baarn. WAARDEVASTE BELEGGINGEN Aan ontheemden uit door Rusland be zette gebieden wordt in Finland de scha devergoeding van verloren eigendommen in obligaties betaald. De waarde hiervan wordt gekoppeld aan het indexcijfer van de groothandelsprijzen. Dit voorbeeld heeft school gemaakt. Sedert mei 1955 bestaat bij de banken in Finland gelegenheid om gelden in depo sito te geven op basis van een bepaald indexcijfer voor de kosten van levens onderhoud. Tegenover deze waardeverzekering staat onder meer een lagere rente dan bij een gewoon deposito. Bovendien kan het kapitaal gedurende een jaar niet wor den opgevraagd. werden vervaardigd. Dit was ook het geval met de in èèn woord schitterende decors. De inhoud van het prachtige stuk draaide om een zieke prins, genaamd „Eros", die alleen kon worden genezen door een speciale bloem, gekust door een beeldschone fee, genaamd „Lelierein". Het vinden van deze bloem (de fee was met haar kussen heel zuinig) had nogal wat voeten in de aarde. Kabouters, bosduiveltjes en hoe al die andere groepen ook mogen heten, kwa men er aan te pas. Bijzonder aardig was het tafereel, verzorgd door de Bosduivel tjes, die de prinses hadden gevangen. Buitengewoon aardige wijsjes zongen de kinderen en de uitgevoerde dansjes wa ren erg leuk. Ook het feest van de elfjes was een leuke scène. De kabouters had den veel succes, toen zij hun lampjes lie ten branden in het donkere bos. Wat speciaal opviel was de uitspraak. In de regel hoort men nogal eens veel plat-Rhenens op de planken. Al zou deze operette zeer critisch moe ten worden beoordeeld, dan nóg zou men tot de conclusie van een zeer goed oor deel moeten komen. De kinderen komt alle lof toe, niet in het minst de organi satoren, waaronder mevrouw Otting, de algehele leider Tonny Spaan, de heer Hillegering en de makers van costuums en decors. De vertegenwoordigers van de bond van kinderkoren vond in het grote suc ces dan ook aanleiding na afloop het podium te beklimmen en zijn waardering voor het gebodene uit te spreken. Dit deed ook de heer J. Boelhouder, tevens voorzitter van het grote koor, die bovendien de aanwezigen opwekte voor al tot deze vereniging als lid toe te tre den. Aan het slot van de avond kreeg Truus- je Otting een presentje aangeboden van wege het feit, dat zij tien jaar in het kin derkoor heeft meegewerkt. VEENENDAAL. Markt 9.30 uur ds. Wisgerhof, 5 uur ds. Vermaas. Juliana- kerk 9.30 uur ds. Vermaas, 5 uur ds. Vroegindewey. Vredeskerk 9.30 uur ds. Vroegindewey, 5 uur ds. Koele van Nij- kerk. Veeneind 3 uur ds. Vroegindewey, donderdag 7.30 uur ds. R. de Bruin van Barneveld. Dijkstraat 2.45 uur ds. Wis gerhof. Sola Fide 10 uur dr. J. G. Thoo- mes, 5.30 uur ds. Goedhart. Ger. Kerk 9 en 10.30 uur ds. Van Enk, 5 uur ds. Over- duin. Chr. Ger. Kerk 9.30 uur leesdienst, 4 uur ds. De Joode van Ede. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. geb. Sola Fide, kl. zaal 8.15 en 3 uur ds. Roukema van Ede. Ger. Gem. (Hoofdstr.) 9.30 en 5 uur ds. Kok. Ger. Gem. (Fluitersstr.) 9.30 en 5 uur leesdienst. dinsdag 7.30 uur ds. Van de Ketterij. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Schmidt van Zeist. R.K. Kerk (Nieu- weweg) 7.30 uur H. Mis, 10 uur Hoog mis, 5 uur Lof. Salvatorkerk 7.30 uur H. Mis, 10 uur Hoogmis, 7 uur Lof. Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur Zon dagsschool, 7 uur Openluchtsamenkomst, 8 uur Verlossingssamenkomst. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evange lisatie 10 uur dhr. v. Galen van Schaars- bergen, 5 uur geen dienst Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. N. Koore man, 5 uur ds. Wisgerhof van Veenen daal; Ger. eKrk 10 en 3.30 uur ds. H. Vol- ten; Ger. Gem. (Bantuinweg) 10 en 15.30 uur Leesdienst; Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst. Woensdag 8 febr. 7.30 uur ds. v. d. Ketterij van Alblasser- dam. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur lees dienst. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Hop. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Moolenaar. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur ds. Treure. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. v. d. Peut. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur ds. Mallan van Bruinisse, woensdag ds. v. d. Woestijne van Barneveld. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. v. Viegen. OVERBERG. Oud Ger. Gem. donder dag 7 uur dhr. Kamp van Utrecht. VEENENDAAL. Van zaterdagmiddag 12 tot maandagmorgen 8 u., alleen voor zeer dringende gevallen dr. J. P. Ver gouwen, Kerkewijk, Telefoon 2469. RHENEN. Dr. B. Stegeman, Herenstraat 93, tel. 315. ELST-AMERONGEN LEERSUM. Van za terdagmiddag 2 tot maandagmorgen 7 uur, alleen voor dringende gevallen dr. Kars van Amerongen, tel. 03434-273. EDERVEEN—DE KLOMP—LUNTEREN. Dr. Van de Scheur van Lunteren, tel. 08388-460. IS HET DRINKWATER NOG LEKKER? Een geestige sophist heeft eens gezegd: „Hoe meer overstromingen, des te min der bruikbaar drinkwater". Het vreemde van het geval is, dat die man gelijk had en dat er tussen deze twee calamiteiten inderdaad een nauw verband bestaat. De grote steden in de Westduitse sektor heb ben zich sinds jaren bij het feit moeten neerleggen dat de rivieren met hun ge vaarlijke vervuiling de grondslag voor de drinkwaterwinning zijn. Dit is aanleiding geweest om door middel van grondige onderzoekingen vast te stellen dat het uit de rivieren gehaalde drinkwater eerst zeven tot acht mensen moet passeren, voordat het in de Atlantische Oceaan te recht komt. HET DUIZENDJARIG RIJK Het duizendjarige rijk is geen uitvin ding van Hitier. Direct na de eerste we reldoorlog presenteerde zich de wereld verbeteraar Louis Kristian Hausser (met harem) te Hamburg. Hij bracht een combinatie der kern gedachten van Christus, Boeddha en Nietzsche op de markt der lichtgelovigen. Hij beloofde o.m. de komst van het dui zendjarige rijk. Omstreeks 1923 werd de man zelfs candidaat voor de Reichstag- verkiezingen. (67) Als Prins Balthazar ziet, dat Aram zich bij zijn tegenstanders schaart, wendt hij zich haastig tot een van zijn medestrijders. „Ziet ge die jonge ridder, die een roos in zijn wapen voert, Bicardo? Dat is de heer van Barranca. Ik zal u tegenover hem stellen in de strijd. Neem u in acht voor die man, hij is waarschijnlijk de sterkste troef van mijn broe der." „Aram van Barranca? Ik heb veel over hem gehoord. Maar wees gerust, mijn prins," antwoordt ridder Bicardo. „Als ik wel geïnformeerd ben is dit zijn eerste tournooi, hij is namelijk pas sinds enkele jaren in de adelstand verheven, wegens zijn verdiensten in de krijg tegen de Longobarden. Hij kan dus niet veel ervaring hebben in het voeren van de lans." Een schetterend signaal van een der herauten doet het geroezemoes in en rond het strijd perk verstommen. De Grootmaarschalk van Napels treedt naar voren en leest met luide stem de wetten en reglementen van het steekspel voor. Dan nodigt hij de deelnemers aan de strijd uit, een uitdager naar voren te brengen. Onmiddellijk drijft een der drakenridders zijn paard vooruit. Luid klinkt zijn uitdaging over het tournooiveld en terstond komt een van prins Balthazars ridders naar voren en stelt zich op aan de andere zijde van het houten schot, dat de kampplaats in tweeën deelt. De ba zuinen schallen het signaal tot de aanval en met gevelde lans stormen de ridders op elkander in (Wordt vervolgd.) door H. West en berger Vertaling; Minny Musaph Blydenstein (25) René heft het hoofd op; een ogen blik is er een spotlichtje in zijn ogen. „Best mogelijk. Maar dat is niet erg voor je! Mijn kamer is piekfijn in orde, hoor! Door het raam kun je vanuit het bed op het dak komen, zonder dat iemand het merkt. En ik heb een touw ladderMaar Joachim gooit woe dend zijn hoofd in zijn nek: Zijn meis jesachtige huid wordt wederom don kerrood. „Maar ik wil niet!" zegt hij met minachting in zijn stem; „jouw kamer kan me niks bommen!" „Dus jij wilt bij je moeder blijven?" „Ja, natuurlijk!" wil hij spontaan zeggen; maar dan plotseling bedenkt hij, dat zij hem zo lang hij leeft be drogen heeft jawel bedrogen en dat zij helemaal niet zeker is, of hij toendertijd niet voor die andere jongen is verruildDus zegt hij eerst he lemaal niets en dan met mannenmoed zij ft tranen, die in de keel branden, onderdrukkend, komt het er gering schattend uit: „Och, die! Dié dankt er de hemel voor, als ze mij kwijt is!" „Kom dan met mij meel" stelt René voor. Zij staren elkander aan. Zwijgend, ademloos. Knarsend werkt de baggermachine. De werklui zingen een slepend eentonig lied, met regelmatige tussenpozen klin ken commando's; een hond blaft luid, een in lompen geklede waterverkoper de gespannen geitenhuid over de rug, slentert voorbij. Zij merken het niet. Opeens zijn ze helemaal alleen op de wereld. Samen gebracht door het noodlot en bondge noten voor hun verdere leven En met samengestoken hoofden begin nen zij een fluistergesprek en zo, met een diepe ernst op hun beider gezichten, lijken ze bijna op elkaar. Hoofdstuk XVIII Leontine zit aan het bureau van haar man, het huishoudboekje ligt voor haar en zij rekent. Maar voortdurend dwalen haar gedachten af naar de brief van Thomas, die naast haar ligt en die haar gelukkiger maakt, dan zij zich zelf zou willen bekennen. Gedurende haar vijftienjarig huwe lijk heeft zij vele brieven van haar man ontvangen, maar nooit tevoren zou zij er aan gedacht hebben, een van zijn brieven twee maal te lezen en bij zich te dragen! Want zo belangwekkend waren de brieven van Thomas Brack- wieser aan zijn vrouw nooit geweest! „Ik maak het goed. Naar ik hoop, jij eveneens. Gisteren heb ik een heerlijke reebout gegeten die moet jij ook weer eens klaarmaken. Luister eens: dit en dat moet je niet vergeten in een van de eerstkomende dagen te verzor gen. En vraag de dames Hinrichsen eens een keertje op de thee. Met hem heb ik binnenkort een belangrijke be spreking. En vergeet niet mij in je vol gende brief te berichten of Goffrey op gebeld heeft en wat hij gezegd heeft en wat jij hem gezegd hebt". En zo voort, en zo voortTen hoogste stond aan het einde van een brief wel eens een enkele keer: „Zal blij zijn als ik weer thuis ben". Ja, zo waren tot nu toe on geveer alle brieven van Thomas Brack- wieser aan zijn vrouw. Het is zo zijn gewoonte, het is hem niet kwalijk te nemen. Maar Leontine heeft er niet aan kunnen wennen. Waarom nooit eens een opmerking, dat hij haar miste, dat hij dit of dat liever met haar samen gezien of beleefd zou hebben? Waarom informeerde hij nooit eens naar de jongen, nooit eens naar iets persoon lijks, zoals bijvoorbeeld haar orchi- deeënkwekerij of haar correspondentie met die oude professor in Duitsland, wiens liefste wens het was, voor zijn dood nog eenmaal Egypte te mogen zien. Och, dat alles interesseerde hem niet; niets interesseerde hem, behalve zijn zaak. En dat Leontine er niet pre cies zo over dacht, dat was in zijn ogen haar grootste fout. „Als er genoeg geld is, komt de rest allemaal vanzelf!" En dat moet zij toegeven, voor het geld was hem geen moeite te veel Des te wonderlijker is deze brief die zij nu van hem ontvangen heeft. „Je brieven maken me zeer ongerust, lieve Tine!" schrijft Thomas Brack- wieser. „Ik lees tussen de regels door iets er in, dat me niet bevalt. Een on rust, die op mij aanstekelijk werkt en een spanning geeft, die ik niet verkla ren kan. Het is zo'n vervelend, onzeker gevoel. Midden in mijn conferenties moet ik aan jullie denken. En bijna al tijd ben ik bang. Tine, je bent toch niet ziek? Of is er met de jongen iets niet goed? Ik heb al zo dikwijls gedacht, dat die bloedvergiftiging erger kon worden.... maar dat zou je me toch geschreven hebben, niet waar? Want per slot van rekening is hij toch ons enig kind en al hebben we soms veel zorg en verdriet om hem; hij is toch alles, wat we hebben, nietwaar? Weet je, Tine, ik voel mij zo gejaagd en on gerust, dat ik besloten heb mijn werk hier te verkorten. Als ik erg mijn best doe, kan ik over acht dagen al onder weg naar huis zijn. En misschien vlieg ik wel, dan ben ik nog vlugger bij jullie. Maar als dat eigenaardige gevoel van mij me niet bedrogen zou hebben en er werkelijk bij jullie iets niet in de haak mocht zijn, dan moet je me telegra feren. En gisteren avond, toen ik nog even voor het naar bed gaan in mijn kamer zat te lezen, ben ik op een idee gekomen, we moesten samen eigenlijk weer eens op reis gaan. Voor plezier. Alleen maar voor plezier. Ik voel, dat ik dat nodig heb. Ik geloof, dat ik over werkt benEn ik merk ook al uit jouw brieven, dat je rust nodig hebt, bedenk je maar waar we heen zullen gaan." Met het potlood op de getallen in het huishoudboekje, dat ze juist van het keukenmeisje ontvangen had, glijden haar ogen naar de brief van haar man. Zij glimlacht bijna triomfantelijk: „O, dat Tom zo'n lieve, bezorgde brief zou schrijven, was meer dan zij had dur ven hopen! Dat hij nog eens zou trach ten, haar gevoelens te begrijpen, „tus sen de regels door te lezen!" Lieve hemel, te bedenken, dat ze weer eens samen op reis zullen zijn, enkel en alleen voor plezier en zijn eer zucht niet op zakelijke doeleinden ge richt zal zijn, maar alleen, misschien alleen, om haar weer voor zich te ver overen! Dat hij niet 's morgens om acht uur al, zakelijke telefoongesprekken zal hebben te voeren en buitenlandse tele grammen gewisseld zullen worden; dat hij niet al bij het ontbijt met gefronst voorhoofd over zijn brieven zal zitten te vloeken! Ik zal hem nog eenmaal schrijven, neemt Leontine zich voor. Met de lucht post kan het hem nog juist bereiken. En ik zal hem zonder voorbehoud ver tellen, hoe ik over alles denk en hoe troosteloos leeg ik ons huwelijk vind, niettegenstaande alle uiterlijkheden, die zeker de schijn wekken, dat het anders is. Misschien is dit het grote ogenblik om hem duidelijk te maken, dat het niet goed is, zelfs van een hu welijk een zakelijke overeenkomst met wederzijdse belangen te maken; mis schien zal hij het nu begrijpen, dat er een grote leegheid in hem gekomen is, juist door het bereiken van het door hem zelf gestelde zakelijke doel En dit alles kan ik hem beter schrijven dan later zeggen. En het maakt ook meer indruk zoiets te lezen, dan het te horen zeggen. Vooral voor iemand als Tom, die zich zo gauw voor zijn ge voelens schaamt. (Wordt vervolgd.) Huidzuiverheid - Huidgezondheid Houdt de winter uit handen en voeten.

De Vallei | 1956 | | pagina 2