Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken r De Wereld Weer een uitvoering van nnes-passion Joha de VALLEI-riks STRATEN VAN GLAS? Landschap van dc Gelderse Vallei iVieutrs uit de Omgeving van Week-tot- Week Wist 17. Waar is Handen en Li ppen J 30e jaargang VRIJDAG 10 FEBRUARI 1050 No. 12 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Attractieve bazar van Veenendaals Rode Kruis Veenendaalse Muziekschool bestaat tien jaar AGENDA II i! II II li =- =1 il 11 WERELDGEBEDSDAG VOOR VROUWEN Raadsvergadering „Bataksc Christenvrouw in hedendaags Indonesië" hij isf7.50 tcaard V 982203 Nieuwe kerk van Ederveen wordt in gebruik genomen Denemarken krijgt eerste glaswegen Renstcoude Vertoning film van Renswoude ruw? Prof. dr. Edelman sprak te Eist over Alle wedstrijden afgelast Achterberg Amerongen Gezellige avond voor ouden van dagen Let op de kleintjes dus voor een nieuwe BRIL Fa. J. F. TAK GLAZEN STENEN VAN CEMENT Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 11 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Het doet ons genoegen te kunnen ver melden dat de Chr. Oratorium Vereni ging alhier, het plan heeft op 13 maart a.s. in gebouw Eikenlaan voor de 4e maal het Lijdensverhaal te zingen volgens het Evangelie van Johannes, getoonzet door Johann Sebastian Bach, in zijn Johannes- Passion. Evenals de vorige malen speelt het Utrechts Stedelijk Orchest weer mede, benevens Wim van de Hoeven aan het Gisteravond werd in de grote zaal van gebouw „Eltheto" aan de Fluiterstraat de grote bazar geopend, daar georganiseerd ten bate van het fonds dat voor de plaat selijke Rode Kruis-colonne een eigen oefenlokaal en materialenmagazijn wil bouwen. Behalve dat men met een bezoek aan deze bazar dus een goed doel dient, kan men zich er ook uitstekend vermaken, want door de verscheidenheid van de verschillende attracties en de vele waar devolle prijzen, alsmede de aantrekke lijke inrichting heeft men deze bazar tot een zeer attraktieve gemaakt. Men kan er schieten, ballen gooien, touwtrekken, sjoelen, enz. enz. Ook vandaag, vrijdag, en morgen, za terdag, wordt deze bazar nog gehouden en wij kunnen een bezoek nog ten zeerste aanbevelen. De leerlingen der Veenendaalse Mu ziekschool „Ars Musica", hopen, onder leiding van hun directeur, de heer Kor Dijkstra, een voordrachtoefening te verzorgen in gebouw ,,'t Trefpunt" op dinsdagavond 14 februari a.s. De avond staat enigszins in het te ken van het 10-jarig bestaan der school en het programma vermeldt o.a. dan ook een jubileummars voor verschil lende instrumenten. Behalve walsjes door het Schrammel- kwartet, worden ook klassieke werkjes gespeeld, voor viool, piano enz. o.a. van Beethoven, Schumann en Cesar Franck. Het belooft een interessante en mooie avond te worden. dat vanmorgen in Veenendaal 100 vorst werd gemeten? dat hedenochtend de overzetveren van Rhenen; Eist en Amerongen hals- over-kop uit de vaart genomen moesten worden wegens zwaar drijfijs op de Rijn? dat als gevolg van de zeer strenge koude van vorige week vele Veenenda- lers bovroren oren en vingers hebben op gelopen? dat de ijsbaan aan het Benedeneind weer in goede conditie is? dat het bezoek aan deze baan een zeer grote omvang heeft aangenomen? dat er alleen j.l. zaterdag niet min der dan 2250 mensen door de controle gingen? dat men er echter nog niet in ge slaagd is verantwoorde schaatswedstrij den te organiseren? dat dit, zo de vorst mocht aanhou den, waarschijnlijk midden volgende week wel het geval kan zijn? dat bij de Veenendaalse Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer al vele aan vragen zijn binnen gekomen van mensen, die hun vakantie in en rond Veenendaal willen doorbrengen? dat er ongeveer vijftig aanvragen bij zijn voor het huren van zomerhuisjes? dat de V.V.V. aan deze aanvragers echter moet berichten dat in Veenendaal en omgeving geen zomerhuisjes worden verhuurd? dat de eerste aanvragen al om streeks de kerstdagen binnen kwamen en in de meeste gevallen afkomstig waren uit de provincies Noord- en Zuid-Hol land? dat de S.K.F.-fabriek in Veenen daal dezer dagen een militaire order ont ving voor de levering van kogellagers ten bedrage van f 142.330,90? Heden, vrijdag 10 februari =5 II c s c= Ei 1= iï I II ii (In geb. „Eltheto") Bazar ten bate van Bouwfonds Veenen daals Rode Kruis. Zaterdag 11 februari (In geb. „Eltheto") Bazar ten bate van Bouwfonds Veenen daals Rode Kruis. Dinsdag 14 februari (In geb. ,,'t Trefpunt") leer lingenavond van de Veenen daalse Muziekschool. Woensdag 15 februari (In geb. Eikenlaan) lezing over II „Is godsdienst egoïsme?" door II ds. J. Overduin, m.m.v. Ger. zangkoor en organist Bob van |f Stempvoort. 1= Donderdag 16 februari (In geb. ,,'t Trefpunt") Mej. J. H Reinders uit Zeist spreekt U over „Het leven van een Ba- takse christenvrouw in het hedendaagse Indonesië", on- der auspiciën van Ned. Chr. jjf Vrouwenbond afd. V'daal. In tijd. raadzaal voorm. post- fl kantoor) 7.30 uur, openbare li vergadering Veenendaalse Ge- meenteraad. |l Vrijdag 17 februari li (In Ger. Kerk) 7.30 uur sa- II menkomst Wereldgebedsdag |l voor vrouwen. 1= Luxor Theater Van heden vrijdag t.m. don- II derdag de film „Ciske de Rat". NMMM^ orgel. Nieuw in deze Passie-uitvoeringen in Veenendaal is, dat er nu ook een cla- veciniste met het orkest meekomt, waar door de begeleiding aan schoonheid en helderheid zal winnen. Als solisten hopen op te treden Mea Naberman, een van de beste sopranen van Nederland, Aafje Heynis, alt, wier ster zo snel steeg, Jan Waayer, tenor, een jonge, veelbelovende kracht, Carel Wil link, bas, u bekend van de voorlaatste uitvoering en Peter de Vos, bas, een naam met een goede klank. Het geheel zal staan onder leiding van Gijsbert van Zanten, de dirigent van de C.O.V. Vrijdag 17 februari zullen weer mil joenen vrouwen over de gehele wereld bijeen zijn in samenkomsten op de jaar lijkse wereldgebedsdag voor vrouwen. Dit jaar wordt deze gehouden in 134 landen, zoals gewoonlijk op de eerste vrijdag in de lijdensweken. In deze samenkomsten wordt gebeden om hulp en ontferming en gaan de gedachten uit naar de nood over de gehele wereld. Behalve het aantal deelnemende lan den stijgt ook de persoonlijke deelne ming. Voor de oorlog in Nederland ge middeld vijf duizend, vorig jaar kwamen 109.000 vrouwen bijeen van alle protes tantse kerkgenootschappen en de oud- katholieke kerk. De liturgie voor dit jaar is verzorgd door een groep Indiaanse vrouwen. Evenals in voorgaande jaren wordt ook in Veenendaal op de 17de februari weer een samenkomst gehouden. Ditmaal in de Ger. Kerk nabij de Burgem. Van Schup- penbrug en wel 's avonds om half acht. De Veenendaalse gemeenteraad is bijeengeroepen voor het houden van een openbare vergadering op donder dag 16 februari a.s. aanvang half acht. De gemeenteraad vergadert, zoals be kend, in de tijdelijke raadzaal in het voormalig postkantoor aan de Kerke- wijk. Onder auspiciën van de afdeling Vee nendaal der Ned. Chr. Vrouwenbond, zal mej. J. Reinders te Zeist a.s. donderdag avond 16 februari spreken over „Het le ven van een Batakse Christenvrouw in het hedendaagse Indonesië". Deze lezing wordt gehouden in gebouw ,,'t Trefpunt". De VALLEI-riks van de vorige week, welke werd uitgegeven bij Weijers' Schoenhandel, Hoofdstraat te Veenendaal, werd niet gevonden. Hierdoor is de VALLEI-riks, welke één dezer dagen weer in het ver spreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven, 2,50 meer waard geworden en in waarde ge stegen tot 7,50. Het nummer van deze nieuwe VALLEI-riks is Het is weer een rood gedrukt num mer om het zoeken te vergemakke lijken, dus tevens een riks van de oude serie met de beeltenis van Prinses Wilhelmina. Kijkt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer V 982203. Indien u deze riks vóór donderdag middag 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie direct in contanten uitbetaald. Deze premie bedraagt thans dus vijf gulden. Op a.s. woensdagavond 15 februari zal het nieuwe kerkgebouw van de Ned. Herv. gemeente door de kerk voogdij worden overgedragen aan de kerkeraad. Deze overdracht, welke o.m. door ongeveer 100 genodigden zal wor den bijgewoond, zal plaats vinden in een bijzondere kerkdienst, welke door ds. Treure zal worden geleid. Deze dienst zal om 7 uur aanvangen. Het kerkgebouw bevat ongeveer 700 zitplaatsen, het verenigingsgebouw 200. De kansel is gemaakt van Slavonisch eikenhout, de zitplaatsen van frans eikenhout. Het gebouw is geheel cen traal verwarmd door een volautomati sche oliestookinrichting. Deze installa tie is geplaatst door het installatie- bureau Hendriks te Amersfoort Het electriciteitswerk is geleverd (Van onze correspondent.) HAMBURG, februari. Aan de wegen vall nog altyd iets te verbeteren. Men behoeft slechts de baanvakken van de grote autoroetes te berijden om het te Maandagavond a.s. zal door de Rens- woudse muziekvereniging „Ons Ge noegen" een film worden vertoond. Het is echter maar niet zo maar een film, maar „de film van Renswoude". Zoals de meesten wel reeds zullen weten, is er in de voorbijgegane zomer in opdracht van „Ons Genoegen" een film vervaardigd van Renswoude, de door de fa. Hevel en zonen, het kerk- ingezetenen, verschillende verenigingen gebouw bevat een aantal 5-lamps kroonlampen. Ook het verdere inte rieur maakt een bijzonder fraaie in druk. In de Hortus Bo tanicus te Leiden staat een dezer dagen het Reuzen Slangenblad (Amorphophallus Titanum) in bloei. Verwacht wordt, dat 13 februari de plant in bloei zal staan. De bloem, de grootste ter wereld, wordt Vit m. hoog en ca. 2 m. breed. Van daag is de eerste fase van de bloei ingegaan met het ontsluiten van de reuzeknop. De bloem groeit deze dagen 8 tot 20 cm per dag. Onder auspiciën van de Cultureel-Na- tuur-Historische vereniging „Zuid-Oost- Utrecht" hield dinsdagavond prof. dr. C. H. Edelman, voor een aandachtig gehoor, in hotel „Stuivenberg" een lezing getiteld „Het landschap van Z.O.-Utrecht". Na de opening door de voorziter, de heer Hul- zebos, nam de bekende hoogleraar uit Wageningen het woord. Hij begon zijn inleiding met de geologie en de land- schapsvormen van Z.O.-Utrecht. De Gel derse Vallei die oorspronkelijk op A.P. lag, is ontstaan door een lob van de ijs- gletscher, die de bodem pl.m. 30 meter onder A.P.- uitschuurde en deed de Stichtse Heuvelrug ontstaan. Later zijn daar door de wind weer de dekzandlagen overheen gebracht. Op 30 meter onder A.P. in de Vallei ligt een keileemlaag, daar door de ijsmassa gebracht. Onder deze keileemlaag, aldus spreker, staat het water dat er aanwezig is, onder druk. Zou die keileemlaag niet aanwezig zijn. dan was de Gelderse Vallei een moeras. Boort men door deze laag dan ontstaat een wel (brandputten te Ederveen en Gelders Veenendaal). Pl.m. 10.000 jaar voor Christus was de Vallei een toendra vlakte, met een flora van mossen, dwerg berk en dwergwilgen en bewoond o.a. door mammouth, rendier en mens. Eerst was Nederland begroeid met ber ken en dennen, daarna elzen en eiken en hierna (einde steentijd) de heideperiode. De mens is de stichter van de heidevel den, die door het kappen van de bossen en door schapen en het plaggen enz. in stand worden gehouden. De vroegere oer bossen zijn op de lagee gronden het langst in stand gebleven, omdat men de tech niek van ontwatering nog niet kende. Namen waain woud voorkomt duiden er op dat daar ter plaatse wouden waren In verband met de weersgesteldheid z(jn alle wedstrijden in amateurverband. zowel voor het zaterdag- als voor het zondagvoetbal afgelast. (Renswoude, Woudenberg). Men kan nog "zien dat daar zware wouden waren, aan de enkele kapitale bomen die nog rond de hofsteden staan. Tot slot van deze zeer mooie avond, waar ook de burgemeester van Rhenen en zijn echtgenote tegen woordig waren, kon men nog vragen stellen, waarvan zeer druk gebruik werd gemaakt. Een compliment voor de orga niserende vereniging is dan ook zeer op zijn plaats. GEHUWDE-DAMESAFDELING VERENIGING EXCELSIOR Door het bestuur van de gymnastiek vereniging „Excelsior", wordt in overwe ging genomen, een afdeling voor gehuw de dames te vormen indien hiervoor ani mo bestaat. Bij voldoende deelname zul len de lessen worden gegeven door mej. C. v. Barneveld, gediplomeerd K.N.G.V.- lerares. Het ligt in het voornemen de les sen te houden op iedere donderdag tus sen 20.45 en 21.45 uur. Zij die interesse hebben kunnen zich aanmelden bij J. A. Cijnssen, Cuneraweg 181. enz. De gehele dag reed toen een op namewagen door ons dorp om overal aardige dingen op de gevoelige band vast te leggen. Stukjes natuurschoon, zoals men die misschien zelf nog niet heeft gezien. De meesten onzer kennen zich in feite alleen maar van de spie gel of van foto's en het zal ongetwij feld even vreemd aandoen, wanneer men zich op het witte doek ziet. Hoe hebt u zich gedragen toen van u een opname werd gemaakt, ook zonder dat u het zelf wist? Het zal bij deze filmvoorstelling ook wel niet aan belangstelling ontbreken. IR. VAN OOYEN SPREEKT Donderdag a.s. belegt de fokvereniging „Renswoude Omstreken" in één der zalen van de Coöperatie aan de Barne- veldseweg een lédenvergaderinga O.m. zal Ir. Van Oyen. de Rijksvee- teeltconsulent te Utrecht, dan een lezing houden. Ook zal er een bestuursverkie zing worden gehouden. Zoals de laatste jaren gebruikelijk was, wordt ook dit jaar weer een ge zellige avond aan de ouden van dagen aangeboden, nl. op donderdag 16 febr. a.s. in Buitenlust. Medewerking ver lenen de Kamiki Hawaiians te Ame rongen en de heer F. van de Pijl, goo chelaar uit Utrecht, die reeds ec-rder in Amerongen optrad en daarbij zijn pu bliek doorlopend in verbazing bracht. Nu er geen berichten van gevonden ballonnen meer binnenkomen, zal op deze avond de prijsuitreiking plaats vinden aan de winnaars van deze race Wie dat zijn blijft nog even een geheim. De kinderen die een prijs gewonnen hebben echter, zullen worden uitgeno digd om met hun ouders deze avond bij te wonen. Degenen die in Overberg woonachtig zijn en als bejaarden deze avond willen meemaken (hoe meer hoe liever) kun nen zich aanmelden bij de heer R. J. van Engelenhoven. BINDINGSAVOND VOOR DE B.B. Op woensdag 15 februari a.s. wordt in de raadszaal van het gemeentehuis een bindingsavond gehouden voor de B.B.-ers in deze gemeente. Er zullen een aantal films worden gedraaid en een voor drachtskunstenaar zal enkele humoris tische werkjes van Nederlandse schrij vers voordragen. Deze avond wordt ge houden in de raadszaal. naar WIJ ZIJN ALTIJD VOORDELIGER HOOFDSTRAAT 106 - TEL. 2576 VEENENDAAL Opticien sedert 1904 ZIEKENFONDSLEVERANCIER REPARATIES VLUG EN GOEDKOOP NAPOLEON POUJADE. Wat Poujade, de man die in Frankrijk plotseling z'n anti- belastingpartij met 54 leden in de nationale vergadering zag vertegenwoordigd eigen lijk wil, daarover tast hij ook zelf nog in het duister als we afgaan op zijn uitlatingen op de overwinningsvergade ring die hij met 20.000 aan hangers te Parijs hield. Hij zei woordelijk: „Wij weten nog niet precies wat er aan schort in dit land. Maar we zullen dat wel uitvinden. En als we eenmaal zover zijn, dan zullen we ons uit het parlement terug trekken." Om wat te doen? mogen niet- Poujadisten zich met zorg af vragen. Een verslaggever van de Daily Express, die deze bij eenkomst meemaakte, ver telt dat er een honderdtal binnen- en buitenlandse jour nalisten waren, allen met een speciale uitnodiging in de zak. Nauwelijks gezeten, stel de de Poujade-zaalwacht doodleuk vast dat zij op stoe len van afgevaardigden za ten. Daarop werden ver schillende verslaggevers, die niet uit zichzelf opstonden, uit hun zetels gebeurd en naar de staantribune ge dragen. Wat ze daarbij te horen kregen? „Als jullie van de pers zijn, dan kan ons dat niets schelen. En zijn jullie van de buitenlandse pers, dan kan ons dat nog minder schelen. Het beste dat jullie kunnen doen is als de blik sem maken dat jullie hier wegkomen." De aanhangers van Pouja de, aldus de verslaggever, zijn precies diezelfde kleine middenstanders die de Bas tille bestormden en de poor ten van Versailles forceerden en Maria Antoinette execu teerden, nu 160 jaar geleden. Poujade praat niet over re volutie, maar zijn aanhang bestaat uit het van oudsher daarvoor in Frankrijk ge- eigende soort. 0 HOND HELPT MENS. Een meisje in Sint-Etienne in Frankrijk, dat een blinde en zijn hond begeleidde, stak daarbij plotseling de straat over terwijl er een auto na- 4 TEGEN 200. In een dorpje bij Amiëns in Frankrijk hebben 4 man nen een uur lang een ver beten gevecht geleverd met 200 ratten. Het resultaat was dat de laatste het veld ruimden met achterlating van 36 doden en talloze wonden op gezicht en han den van de vier mannen. Een van de mannen had met zijn hooivork in zijn schuur wat hooi verplaatst, derde. De geleidehond sprong daarop vliegensvlug tegen haar aan en drukte haar te gen het trottoir. Het meisje kwam met de schrik vrij, maar de hond werd zwaar gewond. Hij liep fracturen aan kaak en heup op. Zijn meester wilde niet toestaan dat het dier aan zijn eind werd ge bracht, zodat thans een die renarts al het mogelijke doet om Costaud, zoals de hond heet, te genezen. MENS HELPT HOND. Te Iowa in de Ver. Staten heeft een dokter binnen een jaar tijds 85 honden die aan staar leden, ge opereerd. De meeste van deze oogoperaties zijn met succes bekroond. Na de operaties plaatst de dokter lenzen van plastic in de hondenogen, want, zegt hij, men kan een hond moei lijk met een bril de straat op sturen. waarbij er een rat te voor schijn schoot, die op zijn schouder sprong en hem in zijn gezicht beet. In een oog wenk waren er een tiental, die hem aanvielen. De boer schreeuwde om hulp, waarop er drie mannen toeschoten. Maar ook de ratten kregen versterking, hun aantal groeide tot een 200-tal. Het werd een verschrikkelijk ge vecht, waarbij de mannen drie kwartier lang uit alle macht toesloegen om zich de beesten van het lijf te hou den. BIJBELKENNIS. Ra dio Chicago geeft geregeld uitzendingen over de stu die van de bijbel. Deze week eindigde de spreker met de vraag: „Zal het er op uitlopen dat Abel Kaïn doodslaat? Het ant woord hierop zullen wij u vertellen in onze uitzen ding van morgen, kwart voor vijf".... t) ONMISBARE WEETJES. Een van elk drietal kop en schotels in de Amerikaanse winkels is geïmporteerd uit Japan. Chinese zakenlieden willen nu dat de Amerikanen invoerrechten heffen van die Japanse import om te kun nen concurreren met hun eigen produkten, die twee maal zo duur zijn. Twee Amerikaanse stu denten van 19 jaar, Wade Buff en Gene Adkinson kre gen een inval waarin ze bin nen een kwartier een tekst met muziek schreven. Het werd een „schlager", die hen reeds 50.000 dollar aan royal ties heeft opgeleverd en een contract voor drie jaar met een gramofoonplatenmaat- schappij. De Australische regering heeft besloten 8000 km ras terwerk aan te leggen. Dat is een lengte, voldoende om heel Frankrijk mee te om rasteren. Het moet dienen om de Australische schapen te beschermen tegen de din go's (wilde honden). 9 Elke 20 seconden moet het Engelse schoolmeisje Jean Gentele niezen. Dat gaat zo al enkele weken aan een stuk door. Zij zit nu thuis bij de televisie de niesbuien af te wachten. HALVE EENHEID. Wat is een half mens, vroeg de rechter te Brentford (Enge land), toen er sprake van was dat een flat met een halve eenheid overbevolkt was. „Een kind tussen 1 en 10 jaar", antwoordde de in specteur van de volksge zondheid. ervaren. Hoeveel ongelukken op de weg Rotterdam-Den Haag waren te wijten aan de „deining" van het wegdek? Hoe- vele duizenden werden er het slacht offer door slippen? En hoevele mil jarden moet de beschaafde wereld jaarlijks uitgeven voor het onderhoud van de grote en kleine verkeerswegen? „We hebben vüftig jaar terug ge droomd". aldus de Deen Karl Kroyer, „dat we rond deze tijd nog uitsluitend zouden vliegen en dus geen grote ver keerswegen meer nodig zouden hebben. Ondanks de ontwikkeling van de lucht vaart zijn de verkeerswegen echter drukker dan ooit Karl Kroyer, steenfabrikant en uitvin der, heeft jarenlang proeven genomen met allerlei wegdekken en hij is tenslotte tot de overtuiging gekomen, dat de we gen voortaan afgedekt moeten worden met een nieuw soort steen vanglas. De regering van Denemarken heeft kort geleden besloten om zijn vinding in de praktijk te brengen en momenteel is men doende om het wegdek Kolding—Vejen (Jutland) te beleggen met Kroyerstenen. Er is reeds een proefbaan gereed geko men en het rijden hierop is inderdaad een sensatie: de straat lijkt voor de auto bestuurder een knap verlichte loper. Met nat weer kan men remmen zonder dat er een wezenlijk slipgevaar bestaat. Het wegdek is uiterst effen. Volgens Kroyer zijn verzakkingen nauwelijks mogelijk, zodat het onderhoud goedkoper zal zijn. De aanleg daarentegen is ongeveer twee maal zo duur. Kroyer heeft zijn vinding gepatenteerd voor de gehele wereld. In Bornholm werkt reeds de eerste fabriek. De Ame rikanen hebben grote belangstelling en zullen de steen vermoedelijk nog dit jaar in licentie gaan fabriceren. Het bedrijf in Bornholm kan nog maar een productie afleveren van 25.000 ton per jaar. relatief erg weinig en niet eens voldoende om aan de Deense vraag te voldoen. De steen van Kroyer wordt gemaakt uit zand. cement en enige chemicaliën. In dit laatste zit het geheim, want door deze toevoeging krijgt het product het glas effect en verdwijnt het slipgevaar. Het glaseffect is zogenaamd retro-reflectief, dat wil zeggen: het licht tyordt terugge worpen tegen de lichtbron en kan niet verblinden. Ook auto's met koplampen, die onvoldoende verlichten, profiteren ten volle van het retro-reflectief. Een ge volg hiervan is tevens, dat het „verblin dingsgevaar" terugvalt tot op slechts enkele percenten. Volgens de Deense autoriteiten hebben de experimenten op de proefbaan aangetoond, dat verblinding vrijwel is uitgesloten, zelfs al zijn de kop lampen er op ingesteld. Wordt dit de weg van de toekomst? VERKOOP TELEVISIETOESTELLEN EVENAART BIJNA DIE VAN RADIO'S De Televisie in Groot-Brittannië ont wikkelt zich zo snel, dat de verkoop van televisietoestellen aan het publiek in 1955 die van radiotoestellen bijna evenaarde. Er werden in 1955 1.335.000 televisietoe- topjaar werd. Het aantal verkochte radio- stellen verkocht, waardoor dit tevens een toestellen, auto-radio's inbegrepen, be droeg 1.407.000. LEERSUM. Dezer dagen overkwam het een Rhenense dame, die met haar auto in het donker op de weg tussen Leersum en Doorn reed, dat zij een ree aanreed, die juist de weg over stak. De ree werd aan de kop en achterpoten gewond. Intussen is het dier al weer zo veel hersteld, dat het binnenkort weer in de bossen zal worden los gelaten. EDE. De chr. kweekschoolklassen, die zijn ondergebracht in het gebouw aan de Driehoek te Ede, vormen een filiaal van de Chr. Kweekschool „Rehoboth" te Utrecht, waarvan prof. dr. L. W. G. Scholten directeur is. In het verslag van de zitting van de Tweede Kamer lazen we, dat de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, mr. Cals, heeft verklaard, dat de kweekschool te Ede als zelfstandige school zou kunnen worden gesubsidieerd. Ongetwijfeld zal het bestuur alles in het werk stellen om dit ideaal te verwezen lijken. BARNEVELD. Ds. C. van Dam alhier heeft voor het beroep naar de Ger. Gem. vtn Slikkeveer bedankt. EDE. Door d^ kerkeraad der Hervorm de gemeente van Ede is een beroep uit gebracht op ds. Smit van Groot Amers. WIJZE WOORDEN DE HOGESCHOOL VAN HET LEVEN Het huwelijk is ook een leer school, het is bovenal de hogeschool van het geduld. (Vosmaer) Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen W'oningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918

De Vallei | 1956 | | pagina 1