DE VALLEI TOILETZEEP RECLAME 525** ïo 4René CLIMAX speelde gelijk tegen P0VAC2 GRATIS het derde stulc Het ontbijt is een doordacht menu waard! Nieuws voor de Boer Voor de Jeugd TAFELTENNIS Bankoverval verijdeld xxxxxxxxxxx x DE BUNZING VERKEERSREGEL Officiële Bekendmaking Baas Bolle bij iedere aankoop van 2 stukken Goudstreepzeep of Bloemenzeep Geldig van 15 t/m 21 februari FEUILLETON Het is Climax gelukt om een punt te halen uit de lastige wedstrijd tegen Povac 2, dat momenteel in de kopgroep van de overgangsklasse staat. In de eerste helft \yerd de uitwedstrijd met 91 verloren, zodat deze prestatie zeer bevredigend kan worden genoemd. Na een 41 en 54 voorsprong moest Cli max tenslotte met een gelijk spel ge noegen nemen (55). De winstpunten werden behaald door: W. v. d. Pol en H. v. d. Loosdrecht (elk twee partijen) en P. v. Manen (één par tij). Door dit gelijke spel is de situatie van Climax weer enigszins verbeterd. Het ontbijt is een maal, dat in vele ge vallen wel erg in 't gedrang komt. Het wordt afgeraffeld voor zover men het niet geheel overslaat en dat alles met het exkuus, dat de tijd ervoor ontbreekt en met de tijd meestal de eetlust. U zult daarom het woord „menu" in verband met het ontbijt misschien wat weids vinden. Toch is het zeker nodig, dat de maaltijd waarmee wij de dag be ginnen, overdacht in elkaar zit. Wie een goed samengesteld ontbijt eet, is op den duur beter af dan zij, die het er niet zo nauw mee nemen, ja het zelfs in het ge heel niet gebruiken. Ons ontbijt moet een goede start zijn voor de dag, niet alleen voor de kin deren, maar ook voor ons! Een begin, dat niet tè haastig moet zijn, waarvoor wij de tijd moeten nemen. Het zou het beste zijn, als het hele ge zin dezelfde gerechten gebruikte. Schenkt u uw kinderen een beker melk in of zet u hun een bord pap voor, sla dan ook uzelf niet over. Acht u het noodzakelijk en dat is het om uw kroost bruinbrood te laten eten, maak dan voor uzelf geen uitzonde ring. Verbiedt u hen terecht hun keus uitsluitend tot de zoete belegsels te bepalen, leg uzelf dan ook die beperking op. Voor klein èn groot is te veel van het zoete op de boterham verkeerd. Han teer de suiker- of jamlepel dus met mate! Gebruikt u zoete beleggingen geef dan bij voorkeur stroop, want stroop is nog een van de beste. Het is verleidelijk het ontbijt alleen uit pap te laten bestaan. Pap eet vlug en ge makkelijk. Wees echter verstandig en geef ook brood, want het gebit moet bij iedere maaltijd in de gelegenheid gesteld worden de taak te verrichten, waarvoor we het gekregen hebben: bijten en kau wen. Verkeerde menu's voor het ontbijt z\jn: uitsluitend witbrood met suiker, jam of strooisel koffie. beschuit met zoete belegging thee. Beter zijn: pap of yoghurt bruin- of regerings brood met fruit of zoet belegsel koffie of thee. fruit bruin- of regeringsbrood met kaas, ei of pindakaas koffie of thee. bruin- of regeringsbrood met kaas of fruit melk, karnemelk of yoghurt. HOLLANDSE SCHOTELS OPGEDIST IN SHEFFIELD De huisvrouwen van Sheffield zullen tijdens de „Holland-in-Sheffield-Week" welke van 3 tot 10 Maart zal worden ge houden, kunnen zien hoe ze smakelijke Nederlandse gerechten kunnen bereiden. Mejuffrouw M. E. van den Berg, van de Nederlandse Ambassade in Londen zal kookdemonstraties geven. Mejuffrouw Van den Berg, die haar opleiding ontving aan een Nederlandse huishoudschool, heeft reeds naam gemaakt in Groot-Brit- tannië als kookexpert en heeft reeds ver scheidene demonstraties gegeven voor de Televisiedienst van de B.B.C. Op de Uni versiteit van Sheffield zal een model van het Deltaplan te zien zijn, alsmede een model van de drooglegging van de Zui derzee. Twee journalisten uit Sheffield en een vertegenwoordiger van de B.B.C. zijn door het Nederlandse Ministerie van Buitenlandse Zaken uitgenodigd om een bezoek aan Nederland te brengen voor dat de Nederlandse week in Sheffield begint. De Nederlandse chansonnière. Georgette Hagedoorn, heeft toegezegd te zullen optreden aan een diner dat ten be sluite van de week in de Universiteit van Sheffield zal worden gehouden. DROOGSTRALERS VOORTREFFELIJK, MAAR OOK GEVAARLIJK De biggensterfte is in de winter altijd veel groter dan in de zomer, eensdeels verkleumen er veel diertjes, anderdeels komt in de winter meer doodliggen voor, doordat de biggen te na aan de zeug gaan liggen. De invoering van de zogenaamde droogstraallamp heeft reeds vele biggen het leven gered en daarmede voor de boer de inkomsten uit de varkenshouderij vergroot. Aan deze droogstraallamp kleeft echter één groot gevaar: brand. Ga bij gebruik van een droogstraallamp niet zelf experi menteren met leidingen; gebruik onbe schadigde snoeren; ga het stro hakselen opdat geen halm tegen de gloeiende lamp kan komen. Een andere voorzorg is dat men voor de lamp gaas gaat spannen. Ten opzichte van brand kan men niet voorzichtig genoeg zijn; afgezien van een smartelijke dood van de dieren, zou men zelf een smartelijk financiëel verlies lij den. Men kan in alle kranten lezen dat bouwen duur is. Overige uitslagen le Klasse A: Kr. en Vr. 1 P.T.T. 1 5—5 2e Klasse C: Tempo 1 Ritac 2 19 Ritac 3 Hollandia 1 7—3 3e Klasse E: Ritac 4 R.T.T.V. 2 2—8 Z.T.T.C. 1 Swift 3 10—0 Kr. en Vr. 2 Sorry 1 0—10 Sorry 1 Swift 3 100 4e Klasse H: Hollandia 2 Swift 5 100 Ritac 6 V.S.W. 2 4—6 R.T.T.V. 3 Kr. en Vr. 3 8—2 V.S.W. 2 Panter 2 10—0 4e Klasse I: V.S.W. 3 R.T.C. 3 8—2 Fortissimo 3 Ritac 5 37 Panter 1 Sorry 2 100 Res. 4e klasse C: Ritac 7 Sorry 3 2—8 R.T.C. 4 Sorry 3 2—8 V.S.W. 4 Panter 3 8—2 Voor deze week is geen competitie programma vastgesteld, aangezien di verse verenigingen te kampen hebben met onverwarmde speellokalen. (Vervolg van pagina 2.) was of er die nacht weer tientallen auto's waren bijgekomen. Schuin tegenover zijn bankgebouw stond toch wel zo'n pracht exemplaar. De motor stond zachtjes te brommen: dat was nou precies het ideaal van Adriaans dromen. Grijs, gestroomlijnd en niet al te royaal van bouw. Adriaan wilde er toch even in kijken en hij moest op de tree plank gaan staan om van binnen alles goed te kunnen zien. Wie zal beschrijven wat er in een sim pel mensenhart omgaat als hij plots met zijn ideaal geconfronteerd wordt? Wie zal oordelen over de kantoorbediende Kleintjes, toen hij heel voorzichtig het portier openmaakte en achter het stuur ging zitten? Hij wist alles immers nog precies: debrayeren, eerste versnelling, iets gas geven, 's Jonge, wat trok die wa gen prachtig op. Halt, verkeersagent. Rechtsaf, beste man. Dank je wel. Was het gisteren of dertig jaar geleden dat hij voor het laatst gereden had? Of droomde hij weer? Nee, hier bevond zich kantoorbediende Kleintjes, die eigenlijk achter zijn bureau op de bank moest zitten, in een auto en reed de grote weg naar Den Haag op. Hij toeterde, hoewel er niemand te bekennen was, hij gaf vol gas en minderde weer, kortom hij huppelde en spong over het asphalt als de lammetjes in de weide langs de weg. Wel vreemd is het ontwaken uit een betovering. Er zou nu wel een oproep door de radio zijn uitgezonden voor aan houding en voorgeleiding van de dief van CHURCHILL: ALLE COMMISSIES MOETEN WEG Toen wereldoorlog II in een zeer kri tiek stadium verkeerde, riep Churchill verstoord uit: „Commissies en comité's vreten onze krachten op. zoals dit door de konijnen in Australië pleegt te ge schieden. Deze lichamen komen meestal ten aanzien van gebeurtenissen, waarvan men beseft, „dat er iets moet worden gedaan" collectief tot een besluit, niets te doen, aangezien men niet weet, hoe het zou moeten gebeuren." Kort daarna vroeg Churchill een zijner staatssecretarissen, hem een complete lijst van al deze licha men te geven, opdat hij met zijn potlood naar hartelust zou kunnen royeren, wat er te royeren viel. Dozijnen commissies werden aldus door Churchill „vermoord". auto no Alsof hij die auto gestolen zou hebben. Of is het soms geen diefstal, zomaar in een andermans auto te gaan zitten en weg te rijden? Niet, als je hem 's avonds weer eerlijk neerzet, waar je hem van daan gehaald hebt. Al die duizenden, die maar rijden en rossen de hele dag en hij, Adriaan Kleintjes, liep nu al 23 jaar, iedere dag, heen en weer, heen en weer. Nee, deze dag was hem, de revanche van zovele verloren dagen en jaren. Om vijf uur stond de auto op zijn oude plaatsje stil. Adriaan nam zijn tasje eruit, waar de boterhammen nog inzaten, klap te de deur dicht en liep naar huis. Gek dat er nou geen agent klaar stond om hem te arresteren of een heel legertje van agenten. Alles gewoon. Er stopte een auto, een man stapte eruit en liep weg, zoals er iedere dag honderden auto's stopten, waar mannen uitstappen. Nie mand die daar meer op let. Op het gewone uur kwam hij thuis, na eerst zijn brood op een stil plekje wegge gooid te hebben. De grote dag was voorbij en hij was weer de gewone kantoorbe diende geworden, die na gedane arbeid huiswaarts keert. Met de grote stroom terugkerenden mee. Een klein, een beetje hinkend mannetje, die moest lopen, om dat hij geen dertig cent kon missen. „JE BENT EEN DOOIE" 2JIJN VROUW kwam hem al tegemoet rennen, druk pratend. „En dat dat nou net bij jullie op de bank moest gebeuren. Zulke schoften. Op klaarlichte dag. Maar wat een sof voor die kerels, dat die auto die ze buiten hadden laten staan, foetsie was. En die sufferds in hun radeloosheid niet meer weten waar ze naar toe moes ten hollen: pik-ik-heb-je, zegt de agent!" Nou, vertel nu es op. Ben je niet ge schrokken, toen die kerels binnen ston den met hun maskers en revolvers? Of was je d'r nog niet? Kerel sta daar niet zo suf te kijken, maar vertel nou eens wat. Ik brand van nieuwsgierigheid. Hier, de krant heeft al een heel verhaal." „Ja, ja", zei Adriaan. „Zo is het ge gaan, net zoals het in de krant staat. De auto was weg toen ze met de buit terug kwamen en toen zijn ze gegrepen. En laten we nou maar gaan eten, want ik heb emoties genoeg gehad vandaag." „Je bent een dooie", zei zijn vrouw. „Altijd geweest en je zult het wel altijd blijven." Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" Onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veen endaal WIE ZIJN ER JARIG? 15 febr. Gerard van Wakeren. 16 Maartje van Eden. 16 Gonnie van Hardeveld. 17 Johan Gerritsen. 18 Lenie van Burken. 18 Blauwkous. 18 Jopie van Voorthuysen. 20 Hennie v. d. Weerd. 20 Jan van Engelenburg. 21 Jannie van Beek. NIEUWE RAADSELS I. Ik ben een nuttig voorwerp, maar heel zwaar. Doe er echter een ons bij, dan wordt ik ineens zo licht als een vear. X X X X X X X X X le rij een medeklinker; 2e een insect; 3e nest van een haas; 4e koning ten tijde van Jezus' ge boorte; 5e doornige heester; 6e het gevraagde woord; 7e modern vervoermiddel; 8e een vis 9e plaats in Friesland; 10e een kledingstuk; 11e een medeklinker. Op de kruisjeslijnen komt de naam van een bekend rechtsgeleerde uit de zeventiende eeuw. III. Iris; roos; sleutelbloem; hoefblad; narcis; ribes; O.I. kers; boterbloem; primula; Zoek uit de namen van bovenstaan de planten één letter zó, dat van boven naar beneden de naam van een stad in Turkije gevormd wordt. Oplossing raadsels I. Knikker nikker. II. Een boer, die 4 boerderijen bezit. III. Sabel, kroot, Wales, Lisse, gewis, kraag, Tirol, Medan (plaats op Su matra). Bolsward. ZILVERPAPIER ONTVANGEN VAN: Gerrit Gerritsen. Jan Gerritsen. Johan Gerritsen. Geurtie Lodder. Annie Lodder. Hennie en Bobbie Schoeman. Hartelijk dank! Dit is een dier dat niet zo heel veel meer voorkomt. Wel kun je hem in bijna het hele land vinden. Hij jaagt meestal in bos en heide, maar ook steelt hij wel kippen bij de boeren. Als de bunzing in het nauw gedreven wordt, verspreidt hij een verschrikkelijke stank om zich heen. ZEG EENS VLUG: Goeie grond geeft goeie gerst, Goeie gerst geeft goeie gort, Goeie gort geeft goeie brij. Het verkeer op een verharde weg HEEFT VOORRANG boven het verkeer op de onverharde weg. Gemeente Veenendaal De Burgemeester der gemeente Vee nendaal brengt ter openbare kennis: dat bij Beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, Afdeling Plantenziektenkundige Aangelegenheden, Directie van de Land bouw, van 29 oktober 1955, No. L/PA 670, de navolgende gebieden en terreinen in de gemeente Veenendaal, ingevolge ar tikel 3, 2e lid van het Besluit Bestrijding Aardappelmoeheid, zijn aangewezen als gronden, op welke het is verboden aard appelen en de in artikel 2 van het Besluit van voornoemde Minister, van 24 juli 1952, No. P.A. 3'900, aangewezen planten, te weten: bloembollen en -knollen, boomkwekerijproducten, koolraapplanten, koolplanten, stekbieten en andere plan ten die met de ondergrondse delen wor den gerooid, een en ander voor zo ver zij kennelijk bestemd zijn om te worden uit- geplant, en tomaten, te telen: le. het complex gelegen aan het eind van een pad, hetwelk loopt vanaf het Kostverloren tussen de huizen nos. 63 en 67 naar het perceel no. 65. De noordelijke grens loopt langs de ach terzijde van de tuinen behorende bij de huizen aan de Zandstraat en is plm. 84 meter lang. Vanaf dit punt loopt de westelijke grens over plm. 80 meter en de zuidelijke grens van hieruit over plm. 83 meter tot aan de oostzijde van perceel Heuvel 19. De oostelijk grens ligt ten oosten van de percelen Kostverloren 65 en Heuvel 19 en bedraagt plm. 76 meter. Voorts vanaf het Kostverloren, perceel no. 63, de negende zuid-noord liggende tuin geheel; 2e. het volkstuincomplex ten westen van de J. P. C. Leinweberstraat en ten zuiden van de Vendelseweg, gelegen achter de woningen Vendelseweg 53 tot en met 67; vanaf deze woningen in zuidelijke richting ongeveer 175 meter en vanaf dit punt in westelijke rich ting plm. 40 meter; 3e. het complex ten oosten van de J. P. C. Leinweberstraat tussen de limona- defabriek en het perceel J. P. C. Lein weberstraat 40. Van zuid naar noord plm. 80 meter. Van de J. P. C. Lein weberstraat in oostelijke richting plm. 45 meter; 4e. het terrein gelegen achter de woning Zandstraat 157; diepte plm. 80 meter en breedte plm. 9 meter. Bovengenoemde gebieden zijn in rood, respectievelijk in geel aangegeven op vanwege de Plantenziektekundige Dienst gewaarmerkte kaarten, welke vanaf he den gedurende dertig dagen voor een ieder ter inzage liggen aan het politie bureau. Gemeente Rhenen BESTRIJDING AARDAPPELMOEHEID De burgemeester van Rhenen maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening bij be schikking van 29 oktober 1955 nr. L/PA 670 het navolgende gebied, als bedoeld in artikel 3, eerste lid van het besluit be strijding aardappelmoeheid heeft aange wezen, waarbinnen de teelt van aard appelplanten en van de krachtens artikel 3 van genoemd besluit aangewezen ge wassen (t.w. bloembollen en -knollen, boomkwekerijprodukten, koolraapplan ten, koolplanten, stekbieten en andere planten die met de ondergrondse delen worden gerooid, een en ander voor zover zij kennelijk bestemd zijn om te worden uitgeplant) is verboden: Omschrijving van het gebied Het complex is gelegen aan de n.o. zij de van de Rijksstraatweg Rhenen-Ame- rongen en wel 83 m langs de Rijks straatweg, terwijl de diepte van het ter rein 172 m is. De n.w. begrenzing van het complex wordt gevormd door eikenhak hout gelegen ten n.w. van de woning Rijksstraatweg 144. Oppervlakte: 140.00 are. Corresp. no. Plzk. Dienst: B 50.696.1. Bovenbedoelde aanwijzing wordt van kracht met ingang van de derde dag, vol gende op de datum waarop deze bekend- Baas Bolle trok zijn duffel aan. Hij stapte monter naar het ijs, Hij wou een poosje schaatsen gaan, Al zei z'n vrouw: „Je bent niet wijs!" Hij had het in geen tijd gedaan, Maar kraste weldra vrolijk rond. Baas Bolle was een zware vent, Hij woog tweehonderdachttien pond. Daar zwierde plots een juffertje Pardoes voor Dikke Bolle heen. Die sloeg z'n armen in de lucht En tolde vierkant van de been. „Krak", zei het ijs, een reuzester, De mensen lachten zich een kriek. Baas Bolle voelde nattigheid, De dikkerd zat daar zo komiek! Toen grinnikte hij ook maar mee. De schaatsers riepen: „Wat een klucht!" Men wilde hem terzijde staan, Maar. weet je, 't vroor die dag geducht. Toen men dan aan baas Bolle trok, Die plompe, zware, logge vent, Riep iedereen: „Je geeft niet mee, 't Lijkt of je vastgevroren bent!" En kind'ren, 't was zo, inderdaad, Baas Bolle zat daar vast in 't ijs. Maar harder trok men aan zijn romp. Want los móest hij, tot elke prijs! En eindelijk gelukte dat, Men bracht er een kwartier mee zoek. Daar stond hij dan weer overeind. De schotsen hingen aan zijn broek. Baas Bolle deed zijn schaatsen af En stapte monter van het ijs. Hij is weer naar z'n vrouw gegaan En die zei wéér: „Je bent niet wijs!" '(D 4*07. making is geschied. De directeur van de plantenziekten- kundige dienst kan op verzoek van be langhebbenden van het bovenbedoelde verbod al dan niet onder voorwaarden ontheffing verlenen, indien hij van oor deel is, dat de teelt geen gevaar oplevert voor de verspreiding van de aardappel moeheid. De gewaarmerkte kaart met bijbe horende beschikking ligt ter gemeente secretarie, afdeling algemene zaken, van af heden ter inzage. Rhenen, 7 februari 1956. De burgemeester voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL HINDERWET Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van N.V. Industrie- ele Producten Compagnie, I.P.C., Hoofd straat 15, Schiedam om vergunning tot het oprichten van een benzinepompin stallatie, bestaande uit een 1000 1. onder grondse benzinetank met een dubbel- werkende vleugelpomp nr. 2, kadastraal bekend gemeente Rhenen, sectie E, nr. 2107. Gedurende tien dagen na de dag tekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der ver gunning in te brengen bij het gemeente bestuur. Bovendien zal op dinsdag 28 februari a.s., des voormiddags 11.00 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting wor den gethouden, waarin mondeling bezwa ren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrif turen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep ge machtigd zijn de aanvrager van de ver gunning en degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, bin nen de gestelde termijn schriftelijk be zwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze gemeente of in een aangrenzende gemeente, waar openbare kennisgeving wordt gedaan. Rhenen, 11 februari 1956 Burgemeester en wethouders voornoemd. De burgemeester, L. BOSCH VAN ROSENTHAL De secretaris, Th. v. d. WILLIK IJK EN HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN De burgemeester van Rhenen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ijk en herijk der maten en gewichten voor deze gemeente zal plaats hebben als volgt: te Eist: op maandag 20 februari 1956 van 1012 uur en van 13—15 uur in de bruidszaal van hotel Stuyvenberg; te Rhenen (Stad en Achterberg): op dinsdag 21 en woensdag 22 februari 1956, telkens van 1012 uur en van 1315.30 uur in de achterzaal van hotel Lahelj, in gang Gasthuisstraat. Voorts wordt nog medegedeeld: 1. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aan geboden om onderzocht te kunnen worden; dat ijzeren maten van binnen en van buiten geverfd dienen te zijn, koperen gewichten afgewassen en ook de gaten gereinigd; dat ijzeren gewich ten niet gepotlood mogen zijn, doch roestvrij moeten !in gemaakt en daar na ingewreven met gekookte lijnolie; 2. dat de maten en gewichten vóór 1 ok tober 1956 gestempeld moeten zijn met de letter W en dat er, bij verzuim of verhindering om van de zitting ge bruik te maken, nog gelegenheid be staat maten en gewichten te laten her ijken aan het ijkkantoor te Utrecht, Springweg 7, woensdags van 13.30— 16.30 uur en donderdags van 912 uur en van 13.3016.30 uur; 3. dat de maten en gewichten, welke zijn gestempeld met het afkeuringsmerk, niet in winkels enz mogen worden te ruggebracht; 4. dat ten bate van 's Rijks schatkist be taald moet worden voor het onderzoek der maten en gewichten (keurloon) en voor het justeren der gewichten (jus- teerloon) en 5. dat de milligramgowichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan het ijk kantoor herijkt kunnen worden. (De gezeglde enveloppe, afgege.m bij de vorige verificatie, moet met de ge wichten franco per post worden opge zonden, daar de gewichten anders aan de eisen, gesteld vcor de nieuwe, moe ten voldoen, terwijl een po& hewijs tot een bedrag, overeenkomende met de som van 20 cent, voor elk gewichmoet zijn ingesloten). Dit bedrag kan ook op poV.rekening 425045 van IJkkantoor Utrecht worden gestort. Rhenen, 9 februari 1956. De burgemeester voorr, emd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL STANDPLAATSEN IJSVERKOOP Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen onder de aandacht van be langhebbenden, dat ied>r, die deze zomer in aanmerking wil k'men voor de ver koop van ijs langs de openbare wegen in deze gemeente, vó^' 16 maart a.s. een verzoek bij hun col'.ege dient in te zen den. Aanvragen, na die datum ontvangen, zullen niet meer in behandeling worden genomen. Rhenen, 10 februari 1956. Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL De secretaris, TH. v. d. WILLIK. door H. Westenberger Vertaling: Minny Musaph Blydenstein (28) En dat zou zij natuurlijk erg prettig vinden. En het zou toch gemeen van me zijn, mijn belofte tegenover zo'n arme vrouw niet te houden." René knippert verlegen met zijn ogen. Er is iets in de woorden van de jongen, dat hem ontroert. „Dan zou je je eigenlijk door mijn familie hebben moeten laten kopen, dan had je moeder een heleboel geld gekre gen". „Je bent gek", zegt Joachim kort en voor de zoveelste maal begrijpt zijn nieuwe vriend hem niet! Maar Joachim begrijpt ook niet, dat een ander niet snapt, dat het onmogelijk voor hem zou zijn in dezelfde stad te wonen als zijn mo«der ronder bij hatr te mogen zijn! En zou die jongen zich werkelijk verbeelden, dat zijn moeder in staat zou zijn hem te verkopen? Om voor zichzelf geld te krijgen? Maar hoe zou die vreemde jongen een oordeel over zijn, Jo's moeder kunnen hebben? Hij heeft haar immers nooit gezien; hij weet niet hoe heerlijk het was met haar samen te wonen in dat kleine huisje. En hij heeft er natuurlijk geen idee van, dat zijn moeder alleen aan hem gedacht heeft, toen zij hem wilde afstaan. Jo achim schrikt een beetje van zijn eigen gedachten. Is dat werkelijk zo? Heeft zij alleen aan hem gedacht? Maar gis teravond nog, aan tafel, heeft hij haar op onhebbelijke toon voor de voeten geworpen, dat zij, als zij hem kwijt zou zijn en al dat geld van de familie Brackwieser in haar zak zou hebben, een dienstmeisje zou kunnen nemen en dat zij dan klaar zou zijn. Ja, dat had hij gezegd. En zij had niets daarop ge antwoord; dat deed zij trouwens al lang niet meer als hij met zulke gemene praatjes aankwam. „Waar denk je aan?" vraagt René. Joachim's mondhoeken gaan naar be neden. „Och, nergens aan". René wacht een poosje of Joachim nog meer zal zeggen. Dan gaat hij weer naast hem zitten, begint weer kringen in het zand te trekken en zegt voor zichtig: „Ik begrijp niet, waarom jij er eigenlijk van door gaat, als je zo idioot aan je moeder gehecht bent!" Joachim slikt een paar maal„Ik ben niet zo idioot aan mijn moeder gehecht". „Ha-ha, nu moet ik toch lachen! Je wordt al woedend als iemand iets kwaads van haar zegt!" Niemand hoeft iets kwaads van haar te zeggen. Je zou de hemel mogen dan ken als jouw moeder zo was als de mijne!" René trekt diepe rimpels in zijn voorhoofd. „Luister eens eventjes, zo onuitstaan baar als jij denkt, is mijn moeder nu ook weer niet!" „Maar ik zou, als ik er een moest uitzoeken, niemand anders kiezen dan de mijne. Ik heb immers ook nooit iets van haar gezegd. Ik heb het haar alleen maar kwalijk genomen, dat ze van me af wil en eer ik me een andere moeder op mijn dak laat schuiven, ga ik er tussenuit! Maar jij, jij bent immers blij, dat je haar kwijt raakt. Direct, toen we elkaar de eerste keer gesproken hebben, heb je me er van verteld, hoe verschrikkelijk zij is. „Verschrikkelijk, heb ik nog nooit gezegd." „Ja wel, dat heb je wel gezegd en nog heel wat andere dingen ook! En boven dien, ik ken haar zelf toch ook en voor de drommel, ik zou haar niet willen hebben!" Dat is te veel! Zelfs voor René. Woe dend springt hij op. „Idioot! Wat weet jij eigenlijk van mijn moeder af? Als je maar eens gezien had, wat ze voor mij over gehad heeft, zo maar cadeau ge geven, alleen maar uit aardigheid, dan zou je niet zo'n onzin kletsen." „Och, 'tis een ouwe kustante! En daarstraks heb je zelf toch verteld, hoe ze altijd loopt rond te zeuren en altijd alles op je aan te merken heeft!" „Dat doet ze om mij op te voeden. Voedt jouw moeder jou soms niet op?" „Nee, mijn moeder en ik zijn vrien den, samen. Maar de jouwe is een ouwe gouvernante!" En nu vertoont Joachim Frank aanschouwelijk hoe hij zich, naar de verhalen van René, mevrouw Brack wieser voorstelt te zijn! Maar hij heeft niet veel succes, want woedend vliegt René hem om de hals; zijn ogen zijn zwart van woede; zijn vuisten komen een voor een op Joa chims gezicht terecht. En nog een paar minuten later rollen de twee knapen over de grond, gehuld in een dikke stofwolk. Een paar werklieden kijken er lachend naar. Het is René, die het eerst opspringt, met een plotselinge schrik en alsof er niets gebeurd was tot Joachim zegt: „Zeg, heb jij het geld?" Joachim, nog op de grond, verstijft van schrik, terwijl René naast hem neerknielt, zijn ene hand voorzichtig heidshalve nog op Joachir.is buik. Dan springen ze alle twee op en doorzoeken broederlijk de zakken van Renéc jas. Goddank, het geld is er nog! De zak was dichtgeknoopt. Ze tellen het samen nog eens over; voor alle zekerheid. Het klopt! Geluk kig! Ze kijken elkaar verlegen aan; hun haren zijn nog totaal vei vard. „Maar we knijpen er tochuit! Ofvraagt René Brackwieser on zeker. Joachim slikt, slikt een paar maal en trekt zijn kleren recht. „Natuurlijk, dat kan nu eenmaal niet anders!" en edel moedig biedt hij René zijn zakdoek aan, om de schram op zijn voorhoofd met spuug te kunnen afwassen. Hoofdstuk XX. „Je weet immers wel, die grote kran tenkiosk rechts van het statian; als je er uit komt?" heeft René Bracxwieser gezegd en tegelijk beslist, dat zij daar op elkander zouden wachten. (Wo: it vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 4