Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Gemeente betaalt 13.000 aan verbetering van Nieuwe weg Gemeentebestuur neemt maatregelen Lv*m* KOLENSCHAARSTE De Wereld Autobus reed in groep kinderen de VALLEI-riks Veenendaler reed elfsteden tocht als wedstrijdrijder van Weelc-tot-Week r Wist U AGENDA Waar is ELST Wijziging kerkdiensten en scholen gesloten Fa. J. F. TAK 30e jaargang VRIJDAG 17 FEBRUARI 1956 No. 14 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Bezwaren tegen onderhandse gunning van woningbouw Berging van huisvuil blijft moeilijk SLECHTS 2 GEWONDEN 2 AB 375892 Veenendaler ernstig gewond bij autobotsing 65 Jaar J.V. Prediker 12 la IJs in de Rijn zit vast Het was zeer zwaar maar volgend jaar weer V. Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Mondaccordeon-ensemble „De Vineta's" Let op de kleintjes dus voor een nieuwe BRIL naar Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 eent per mm Abonnementsprijs 1.55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Gisteravond was de Veenendaalse ge meenteraad in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester Bakker. Na de gebruikelijke opening met ge bed was het de heer Van Harde veld (PvdA) die een aanmerking maakte op de notulen van de vorige vergadering. Bij punt 14 van de agenda van die ver gadering werd daarin namelijk aange tekend dat drie heren tegen waren. Volgens hem maakten die heren dit pas kenbaar nadat de voorzittershamer het besluit zonder stemming reeds had be krachtigd. De voorzitter kon zich dat nu wel herinneren en de raad kon er zich eveneens mee verenigen die aan tekening in de notulen te schrappen. Vervolgens besloot de raad de thans in het Franse Gat weer in aanleg zijnde straten te noemen naar de schilders Ferdinand Bol, Petrus Paulus Rubens, Govert Flinck, Gerard Terborch, Aart de Gelder en Jan van Goyen. Achtereenvolgens ging de raad akkoord met de voorstellen van burgemeester en wethouders tot het verlenen van voor schotten op de vergoeding volgens de la ger onderwijswet aan de diverse scholen tot een totaalbedrag van f 128.419,Het onbewoonbaar verklaren van de woning Hoogstraat 22; het verlengen van de ont ruimingstermijn van de onbewoonbaar verklaarde woningen Zandstraat 17, Ach terkerkstraat 52, Tuinstraat 3 en 5 en Vendelseweg 11 met 6 maanden ;het aan kopen van een schuur, een klompenhok en een erfafscheiding bij de woning Pa rallelweg 43 voor de som van f275,50; het afwijzen van een uitnodiging voor de ge meente om als contribuerend lid tot de KNAC toe te treden; het verpachten van een perceel weiland ter grootte van 11350 vierkante meter gelegen nabij het Pan huis voor de tijd van 6 jaar aan de heer G. van D.; het verkopen van grond ge legen aan de Bergweg aan de ingezetenen J. A., J. B. en A. van H., ter oppervlakte van respektievelijk 618, 396 en 402 ca. voor de prijs van f 11,per ca het ver beteren van de woningen Parallelweg 14 t.m. 21 door het aanleggen van w.c.'s, rio leringen, waterleiding met eigen meters, schilderen en behangen en het aanbren gen van aanrechten in de woonkeuken, waardoor de huur van deze woningen ge steld zullen worden op f4,90 per week; het verlenen van een krediet van f 13.000 als aandeel van de gemeente Veenendaal in de kosten van het verbeteren van de Nieuweweg welke kosten f 462.900 zullen belopen en grotendeels door het Rijk worden gedragen; het verlenen van een krediet van f 4300,voor het aanschaffen van een orgel en interieur voor de aula dat Veenendaal donderdagochtend om 7 uur waarschijnlijk het koudste plekje in Nederland was? dat namelijk op dat tijdstip bij de Veenendaalse Melkinrichting een temperatuur van iets meer dan min 27 graden werd gemeten? dat gisterochtend alleen al op de fabrieken meer dan dertig personen geneeskundig behandeld moesten wor den wegens bevroren oren? dat men vooral moet oppassen dat oren niet voor een tweede maal be vriezen, want dat er dan gevaar be staat dat men stukken van de oren ver liest? dat in deze vorstperiode al weer niet minder dan 40.000 kg zout op de Veenendaalse wegen werd gestrooid? dat er op het ogenblik niet meer aan zand te komen is voor het strooien tegen gladheid? dat het personeel van Gem. Wer ken in deze dagen bergen werk verzet? dat de sneeuw bij hopen in alle straten tegelijk viel en dat nu een hand jevol G.W.-mensen de sneeuw straat voor straat moeten bestrijden? dat zij b.v. zondagavond in actie kwamen en de hele nacht en de hele maandag daarop tot 's avonds toe heb ben doorgewerkt? dat de meest bereden wegen nu dan ook redelijk te gebruiken zijn? dat mej. H. Epskamp van Kerke- wijk 49 een van de 22 gelukkige Ne derlanders is die als collectanten voor de Klaprooscollecte een reis van vijf dagen naar Engeland kunnen maken? dat deze gelukkigen bij loting werden aangewezen? dat deze reis wordt georganiseerd en bekostigd door het Engelse legioen van oud-strijders? lllllllllllll^^ Heden vrijdag 17 februari (In Ger. Kerk) 7.30 uuy, sa menkomst Wereldgebedsdag v. vrouwen. Woensdag 22 februari (In geb. ,,'t Trefpunt") zen dingsfilm, 's middags voor de jeugd en 's avonds voor vol wassenen. Luxor Theater Van heden vrijdag t.m. maan- li dag de film „Pas op, val niet" |i en van dinsdag t.m. donderdag „Shane". op de begraafplaats en het kopen van grond in het komplex „de Engelenburg". Bij dit laatste punt vroeg de heer Van Deelen (sgp) geacht te willen worden te gen te zijn. VOORTBESTAAN VAN „CAECILIA" VERZEKERD De Veenendaalse harmonie „Caecilia" verzocht het gem.-bestuur een renteloze lening van f 10.000,te willen geven voor het aanschaffen van nieuwe instrumen ten. De toestand van het reeds tientallen jaren oude instrumentarium vormt n.l. een bedreiging van het vootbestaan van deze vereniging. Burgemeester en wet houders stelden de raad voor op het ver zoek van „Caecilia" in te gaan, maar dan in de vorm van het garanderen van de aflossing en rentebetaling van een lening tot dit bedrag, welke „Caecilia" dan zelf moet aangaan. De heer Van Ojik (chu) zei royaal te willen zijn en „Caecilia" liever de ge vraagde lening zonder meer te geven. Dat is ook voordeliger voor de gemeente. De heer Scholten (chu) geloofde niet dat „Caecilia" daaop erg happig zou zijn. De heer Van Kujjk (ar) zou liever zien dat het tot nu toe bij deze zaken gevolgde teem werd aangehouden nl. die van het geven van garanties. Het zou zo eigenlijk mee een subsidie gaan worden merkte de heer Van der Woerd (pvda) op en hij voelde niet voor he voorstel van de heer (Zie verder pag. 4.) Omstreeks 8 uur gisterochtend reed een N.B.M.-bus by de halte hoek Holle- weg-Nieuweweg op een groep van wel 12 kinderen in doordat de remmen wei gerden. Verschillende kinderen raakten onder de bus of werden tegen de weg geslingerd. Twee van hen, de 12-jarige S. van de Buurtlaan en de 13-jarige Van de D. van de Rode Haan. werden daarby zo ernstig gewond' dat zy on middellijk naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. De bus van omstreeks 8 uur, welke bij hiervoor genoemde halte stilstond voor het inlaten van passagiers werd achterop gereden door een volgbus welke in ver band met het feit dat thans zeer veel van de bussen gebruik wordt gemaakt extra was ingelegd. De eerste bus was vol en toen een groep kinderen de volgbus zag naderen gingen zij die tegemoet. Tot hun grote schrik echter kwam deze bus recht op hen af en ging er over heen of wierp ze opzij. De chauffeur van deze bus bemerkte, dat de reminstallatie was bevroren en reed, in de hoop hierin tot stilstand te komen in de hoge sheeuw aan de kant van de weg. De bus schoot echter nog ver door met genoemd noodlottig gevolg. Het is een wonder dat de andere kinde ren er slechts met schrammen en builen zijn afgekomen. De chauffeur had even te voren op de Nieuweweg bij het Hazenpad nog zijn remmen geprobeerd. Alles was toen in orde. De politie maakte proces-verbaal op. De VALLEI-rikfl van de vorige week welke werd uitgegeven by de firma P. van de Bovenkamp, Patrimonium laan, Veenendaal, werd niet gevon den. Hierdoor is de VALLEI-riks, welke één dezer dagen in het ver spreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven, weer 2,50 meer waard geworden en in waarde gestegen tot tien gulden. Het num mer van de nieuwe VALLEI-riks is Het is weer een roodgedrukt num mer om het zoeken te vergemakke lijken, dus een riks van de oude se rie met de beeltenis van Prinses Wilhelmina. Kijkt u deze week daar om goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer 2 AB 375892. Indien u deze riks vóór donderdag middag 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vin derspremie direct in contanten uit betaald. De premie van de VALLEI- riks bedraagt thans dus 7,50. Woensdagmiddag kwam de heer B. uit Veenendaal in Eist, ter hoogte van garage Houth ln botsing met een trai ler. Zyn wagen werd daarby vrywel geheel in elkaar gedrukt. De heer B. liep ernstige verwondingen op en brak o.m. een heupbeen. Hy moest onmid- deliyk naar het Julianaziekenhuis wor den overgebracht. De aan de kant van de weg staande jongen werd door de trailer aangereden en brak daardoor een van zyn benen. De heer B. kwam uit de richting Ame rongen toen hij aan de kant van de weg lopende mensen wilde ontwijken en waarschijnlijk aan het slippen raakte. Zijn wagen werd hierop met geweld door een uit tegengestelde richting komende trailer aangereden en vervolgens tegen een stenen muur vrijwel geheel in elkaar gedrukt. Doordat de trailer dwars op de weg kwam te staan werd ook de jongen K. geraakt. By het ter perse gaan van dit nummer vernemen wjj dat het gem.-bestuur in verband met de nypende koude heeft gemeend, maatregelen te moeten be vorderen, die brandstofbesparend wer ken. Burgemeester en wethouders hebben vertegenwoordigers van alle plaatse lijke kerken tot een onderhoud geno digd, waarin, na samenspreking, een parig tot het volgende werd besloten. Ingaande a.s. zondag 19 februari 1956 worden de kerkdiensten in de gemeen te Veenendaal als volgt gehouden: In Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 uur ds. Vroegindeweij en Ds. Vermaas; 5.00 uur Ds. Kok voor de Geref. Gem. Hoofd straat. Julianakerk 9.00 uur ds. Kok voor de Geref. Gem. Hoofdstr.; 10.30 uur ds. Van Wijngaarden; 5.00 uur ds. Wisgerhof. Vredeskerk 9.00 uur ds. Wisgerhof; 10.30 uur ds. Wisgerhof; 5 uur ds. Vroegindewey. Geb. Ger. Gem. Fluitersstraat 9 uur leesdienst voor de Chr. Geref. Kerk;10.45 uur leesdienst Ger. Gem. Fluitersstraat; 4 uur ds. de Joode van Ede voor de Chr. Ger. Kerk; 5.45 uur leesdienst Ger. Gem. Fluiters- straat. Geb. „Sola Fide", Eikenlaan 9.30 uur ds. van Enk voor de Ger. Kerk; 11 uur ds. Willemse van Hilversum; 4.30 uur ds. Overduin voor de Geref. Kerk; 6 uur ds. Goedhart. Er wordt a.s. zondag geen kinderkerk gehouden. Ger. Kerk art 31 K.O. normale dienst in kleine zaal van Sola Fide. Aposto lisch genootschap 9.30 en 4 uur diens ten in het eigen gebouw. Ned. Prot. Bond 10.30 uur normale dienst in de re- De oudste plaatseiyke Ned. Herv. vereniging, nl. de J.V. „Prediker 12 la", herdenkt dezer dagen haar 65-jarig bestaan. Dit feit zal niet helemaal onopgemerkt voorbügaan. A.s. zondag 19 februari zal in de Oude kerk in de morgendienst door ds. Jac. Vermaas, de voorzitter van de bond van Ned. Herv. J.V. op G.G., een herdenkingsrede worden uitge sproken, terwijl op woensdag 23 fe bruari in gebouw „Eltheto" 's avonds om half 8 de jubileumvergadering zal worden gehouden. SCHOLEN IN ACHTERBERG EN ELST GESLOTEN Zojuist vernamen wjj nog dat het ge meentebestuur van Rhenen heden ochtend heeft besloten de scholen te Eist en Achterberg te laten sluiten we gens gebrek aan brandstoffen. Even voor het ter perse gaan van dit nummer vernamen wü dat het ys in de Rijn bij Eek en Wiel was vastgelopen en dat er in het ysveld by Eist en Rhenen vrywel geen beweging meer zit. creatiezaal van de Scheepjes wolf abrie ken. Burgemeester en wethouders van Veenendaal raden de inwoners in hun eigen belang aan, zeer zuinig te zyn met brandstoffen, waarby inbegrepen gas en elektriciteit, zulks in vrba^d met de nypende koude, waardoor de aanvoer van brandstollen Kan stag neren. In verband hiermede is, in overleg met de plaatseiyke schoolbesturen en de hoofden van scholen besloten, alle scholen met ingang van zaterdag 18 fe bruari 1956 tot nader order te sluiten, met uitzondering van de navolgende scholen, die hun gebouw verwarmen door middel van een oliestookinrichting: Centrale V.G.L.O.-school aan de Geer- seweg, de Chr. Technische school, de Ned. Herv. school te Gelders Veenen daal en de noodlokalen van de Chr. H.B.S. Tenslotte worden de winkeliers uit genodigd de etalageverlichting 's avonds niet te doen branden of tot het uiterste minimum te beperken. Uitvoeringen, concerten enz. enz. in de gebouwen: „Eltheto", ,,'t Trefpunt", „Sola Fide" en vanouds „De Kegel baan" worden vanaf maandag 20 febr. 1956 tot nader order opgeschort ATOOMELEKTRICITEIT IN ENGELAND GOEDKOPER Het is mogelijk dat Groot-Brittannië goedkopere elektriciteit uit het atoom zal winnen dan men oorspronkelijk ver wachtte. Inplaats van uit elke ton uraniumbrandstof het energie-equiva lent van slechts 10.000 ton steenkool te verkrijgen, menen Britse atoomgeleer den, die thans werken aan het ontwerp van atoomkrachtcentrales, dat zij min- BEROEPEN Door de Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente is ter vervulling van de vijfde predikantsplaats een beroep uitgebracht op de Ned. Herv. predikant J. J. Poot te Delft De 20-jarige Veenendaalse timmer man Jan Overeem en diens Rhenense collega en vriend Kor Tollenaar togen maandag naar Leeuwarden met de be doeling deel te nemen aan de Friese Elfstedentocht Toen zy gingen wisten zij zelf nog niet of zy als wedstryd- of als toerryder zouden starten. Zij hadden nog nooit iets van een Elfste dentocht gezien, laat staan dat zy er wel eens eerder aan hadden deelgeno men, dus eerst de kat uit de boom kyken. Tegen alle sombere verwachtingen in van vele Leeuwarders die zeiden dat ze het nooit zouden halen omdat ze niet eerder aan wedstryden hadden deelgenomen en dit jaar voor het eerst op Noren reden, hebben zy weten vol te houden en de 200 km lange tocht □itgereden. En dan nog wel als wed- strijdryders, Een extra ovatie van de enthousiaste Friezen aan de finish was hun beloning. Aan alle kanten werden ze door de Leeuwarders bang gemaakt met griezel verhalen. Toch waren ze maandagoch tend om half zes aan de start en schoten Het aantal miljonairs in Engeland is met één ge stegen. In 1954 waren er 36 en nu 37. Men verwacht een verdere styging. 0 GAAN DE TIBETANEN ZICH WASSEN? Er zullen weldra minder monniken in Tibet zijn. Het aantal ging op en neer met de welvaart. Of want dit primitieve land, liever gezegd de armoede, waar men nog werkt volgens duizend jaar oude methodes, heeft een lage levensstan daard voor de gemiddelde man en vrouw). Als de oogs ten te slecht waren, dan gin gen velen maar in het kloos ter om zich van een stuk da gelijks brood zeker te stellen. Zo kon in tijden van tegen slag het aantal monniken op lopen tot een derde van de manlijke bevolking, om alsl het beter werd weer af tej nemen tol normalere propor-i ties. Dit land, dat tot voor de komst van de Chinese com munisten elke vreemdeling weerde, gaat nu de landbouw industrialiseren. De meest moderne en gecompliceerde landbouwmachines komen ter demonstratie het land binnen. De boeren die zich een test zullen laten welge vallen, die moet uitmaken wie van hen geschikt is om met de nieuwe machines om te gaan, zullen weldra achter zaai- en maai- en oogstma- chines lopen, net als bij ons. We weten niet hoe ver die test gaat, maar de mo gelijkheid bestaat dat ze aanleiding wordt dat die boeren nu ook het nut gaan inzien om zich eens te was sen. Dat doen ze namelijk nooit (niets bijzonders deden onze voorouders van vóór de industrialisatie dat soms wèl?) en een dikke korst vuil vormt him be scherming tegen de felle kou, die 's winters op hun hoge bergplateaus heerst. Als die korst nu zou ver vallen zullen ze dus ook hun kleedwijze moeten ver anderen. Waar zo'n industrialisatie al niet toe kan leiden 0 BRUG. Men gaat in En geland over de Trent een brug van f 100.000 bouwen, hoewel er vlakbij al een ligt. 0 PRO PIN-UP. In een ar tikelenserie in een Frans blad over de invloed van de film op onze woordenschat, werd het woord pin-up girl becritiseerd, waarop een ko lonel voor deze schone in in ternationaal gebruik geraak te uitdrukking voor een (ja, waarvoor? weet u een ander woord voor een pin-up dame?) in de bres sprong. Volgens zijn verhaal dien de hij in 1944 als verbin dingsofficier bij het Ameri kaanse leger in Italië. Op een Dat ls echter een tolbrug en de 500 schoolkinderen van Nottingham moeten elke keer (dat is voor sommigen van hen vier maal per dag) 2,5 cent tol betalen als ze die brug passeren. Het schoolbe stuur heeft nu aangeboden een dubbeltje per week te betalen, waarvoor de kinde ren dan zo vaak als ze wil den over die brug zouden Maar daar is de eigenaar, kolonel Clifton niet inge trapt. „Dat kan er niet af, zegt deze, want het onder houd is te duur. Alleen het opschilderen van de brug kost al vierduizend gulden". Waarop men hem gevraagd heeft of hij er bezwaar tegen had als er een aparte brug voor de schooljeugd werd ge bouwd. „Nee, zei de kolonel, als die tenminste een halve mijl van mijn brug vandaan komt te liggen. Want een tachtig jaar oude wet ver biedt dat er binnen die af stand een andere brug komt." zondagmorgen bezocht hij een kerkdienst waar de Amerikaanse aalmoezenier sprak over de Heilige Maagd Hij zei tot de soldaten die de kerk vulden, dat de Heilige Maagd hun pin-up girl num mer één moest zijn. Daarbij sprak uit zijn woorden zomin dubbelzinnigheid als ironie. Hij bedoelde er hetzelfde mee als de soldaten, als zij hun vrouw of hun verloofde die zij thuis hadden achter gelaten hun pin-up girl num mer één noemden. Aan deze betiteling kleefden toen nog niet de bijgedachten van „glamour" en sex-appeal zo als nu wanneer een filmster- retjè er mee wordt betiteld. 0 SERVIES. Dat koning Ibn Saoed van Arabië er een uitgebreide harem en een talryk kroost op na houdt, wisten we, maar dat het zo'n vaart liep dat hy een servies van 10.000 de len nodig had, hadden we eerlyk gezegd niet ver moed. Toch heeft hy dat laten maken in Selb in Duitsland. Het ls geheel met goud ingelegd en kost 180.000 gulden. 0 DAT HAD U NIET GE DACHT. Dat van het aantal in 1953 gemaakte films het grootste aantal door Ameri ka werd geleverd, dat had u wel gedacht. Maar dat direct daarop Japan volgde met 302 stuks? En dan India met 259? Daarna volgt pas een Euro pees land, namelijk Italië met 163 films. Italië leverde bovendien het grootste aan tal korte films, 579 tegen de Ver. Staten 415. 0 DUIDELIJK. Volgens Noel Coward is het voor oordeel om niet met z"n dertienen te tafelen ont staan doordat de meeste mensen niet over meer dan twaalf messen en vorken beschikken. 0 In Duitsland ls een ver eniging van voetbalvrienden opgericht, die zich o.a. ten doel stelt de toeschouwers, die bij tumulteuze wedstrij den gewond worden finan cieel bij te staan. 0 ZIJN BEURT. Op het hek dat toegang geeft tot de villa aan de Cóte d'Azur waar de beroemde clown Grock zich rentenierend heeft teruggetrokken, kan men lezen: „Hier en nu is het mijn beurt om te lachen". 0 De Dnitse voetbalclub Hamborn looft 100 gulden uit als beloning voor de gene die inlichtingen ver schaft over die toeschouwer bij de laatste wedstryd, die de scheidsrechter verwond de door hem een steen naar het hoofd te gooien. zij naar het startschot de onbekende duis ternis in. Vooral het eerste deel van de tocht was verschrikkelijk. Er moest op de tast worden gereden. Door de hevige sneeuw val waren de banen niet van het andere ijs te onderscheiden. Dan vielen zij weer door een scheur in het ijs of doken zij in de sneeuw. Het was onophoudelijk vallen en opstaan. Verschillende andere rijders hadden een zaklamp bij zich, Jan en Kor niet. Wat wisten zij van een Elfsteden tocht. Zij bleven dan ook zoveel mogelijk in de buurt van mensen die een zaklamp hadden. Herhaaldelijk raakten zij elkaar kwijt en dan was het maar weer roepen. Tot Bolsward wisten zij de kopgroep, waarin o.a. Jeen van de Berg reed, steeds tot op tien minuten bij te houden. On danks dat de tocht zo vreselijk zwaar was Alle verzekeringen Hypotfc?lfen Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaaiweg 2 - Tel. 2918 stens vijfmaal zoveel energie zullen verkrijgen. De Autoriteit voor Atoom energie werkt aan verschillende ont werpen voor reactors en hoewel het Krachtstation van Calder Hall, dat de koningin in oktober a.s. zal openen, het energie-equivalent van 10000 ton steen kool uit elke ton uraniumbrandstof zal produceren, verwacht men dat latere ontwerpen het equivalent van 100.000 ton steenkool uit een ton uranium- en, naar kenners verklaarden, nog veel l brandstof zullen produceren. Uitein- zwaarder dan in 1947, toen de tocht voor tijdig werd gesloten. Daar kwam echter de grote pech op dagen. Kor Tollenaar viel over een scheur en verzwikte zijn enkel. Hij werd verbonden. Kor stapte weer op en voort ging het. Echter niet zo snel als daar voor. Kor had veel last van zijn voet. Jan bleef bij hem. Samen uit, samen thuis. Door dit alles echter waren zij lVt uur op de kopgroep achter gekomen. Steeds hadden zij in een groep van tien man ge reden, op het laatst waren het er nog maar drie en bleven zij over met nog een student die zij te vriend hielden, want diens verloofde stond hen steeds op ver schillende plaatsen op te wachten met een verfrissing of wat lekkers. De wedstrijdrijders dienen binnen twee uur na aankomst van de eerste rijder aan de finish te zijn om niet gediskwalifi ceerd te worden. In Dokkum liet Jan zich tenslotte overhalen om het laatste traject dan maar vooruit te rijden en te probe ren voor de gestelde tijd aan de finish te zijn. Kor zou ook blijven doorrijden en in Leeuwarden zou Jan op hem wachten. Het laatste deel van Dokkum af werd een ware zegetocht. Aangemoedigd door dui zenden Friezen langs de baan en van alle kanten getrakteerd, kreeg de doodver moeide Jan weer wat kracht. Hij vloog weer over het ijs op het einddoel af. De laatste kilometers gleden onder hem weg. Daar naderde hij de finish en een luid gejuich ging voor hem op. Een Fries die hem 's morgens had zien starten, kon zijn ogen niet geloven en huilde van ontroe ring voor zoveel doorzettingsvermogen. Aan de controle bleek echter dat hij 5 minuten te laat was. Ondanks de pech was hij toch van de ongeveer 250 wed strijdrijders als 105e binnen. En wat te zeggen van Kor, die met zijn steeds dikker wordende enkel die op het laatst nog maar één been kon uitslaan? Hij wist maar niet van opgeven. Hij zou de tocht uitrijden. Hij kwam als 130e binnen. Het was een vreselijke tocht van elf lange uren geweest; volgend jaar gaan ze echter weer, getroffen als ze waren door de geest van de Elfstedentocht en door het enthousiaste en hartelijke mede leven van de Friezen. Deze eerste keer hebben Jan en Kor veel geleerd. Volgend jaar gaat het vast veel beter VALPARTIJ MET ERNSTIGE AFLOOP Door de gladheid van de weg brak mevr. Sch. in het Kostverloren dinsdag haar rechterbeen. Dokter Reydon ver- leeade heelkundige hulp. delijk hoopt men dit cijfer op te voe ren tot het energie-equivalent van 1 miljoen ton per 1 ton uranium. DONKERE BEVOLKING HOUDT VAN „BLANKE DRANK" De niet-blanke bevolking van Zuid- Afrika houdt niet veel meer van kaf ferbier en dergelijke dranken. Hun voorkeur gaat naar „blanke drank". Aangezien de niet-blanken der Unie aan beperkende bepalingen zijn onder worpen, is er een enorme onwettige verkoop ontstaan, gepaard gaande met de exploitatie van onwettige stokerijen. In Johannesburg stelde de recht bank vast, dat drie drankwinkels al daar in de loop van slechts 15 maan den voor 250.000 hadden omgezet en wel in hoofdzaak door onwettig ver kopen aan niet-blanken. Alhier werd opgericht een mond- accordeonensemble genaamd „De Vi neta's". Het kwartet bestaat uit de he ren W. Rozenboom, R. van Manen, Joh. Inkenhagen en J. v. d. Brug. Deze laat ste speler zal de leiding van het en semble hebben. Het zijn allen reeds er varen mondaccordeonvirtuozen, die zeer binnenkort voor het voetlicht zullen treden. WIJZE WOORDEN CITEREN.... Ik haal anderen aan, alleen om beter uit te drukken wat ik wil zeggen. (Montaigne) WIJ ZIJN ALTIJD VOORDELIGER HOOFDSTRAAT 106 - TEL. 1571 VEENENDAAL Opticien sedert 1904 ZIEKENFONDSLEVERANCIER REPARATIES VLUG EN GOEDKOOP

De Vallei | 1956 | | pagina 1