Aram Io <4 René Is Godsdienst Egoïsme Burgerlijke Stand KERKDIENSTEN DAM PO zonnewarmte V.Z.C. zwemt, ondanks koude PERNIO Fa. J. F. Tak HAMEA DsOverduin sprak over: „Ars Musica" vierde 10-jarig bestaan Prinses MARIJKE morgen jarig WERELDGEBEDSDAG voor vrouwen Verzoek aan minister openbare school op Gelders en De Klomp niet te sluiten Speciaalzaak in BRILLEN RENSWOUDE Zondagsdienst Doktoren Officiële Bekendmaking WINTERHANDEN EN WINTERVOETEN De broederschap der bronzen draak FEUILLETON Ruwe, schrale huid Geneest snel Als vierde onderwerp van zijn serie lezingen over levensproblemen sprak ds. J. Overduin woensdagavond in gebouw Eikenlaan over „Is godsdienst egoïsme?" Ondanks de moeilijk begaanbare wegen en de strenge koude was de grote zaal nog redelijk bezet. Na een kwartier samenzang o. 1. v. de heer Kor Dijkstra, met medewerking van het Ger. Kerkkoor, welk koor deze avond verschillende gezangen ten gehore bracht, opende ds. Overduin met het lezen van Job 3 16. Komende tot de behandeling van zijn onderwerp gaf spreker een samenvatting van wat hij de vorige keer gezegd had over „Is godsdienst angst?". Onkerkelijke mensen beweren weieens dat godsdienst eigenlijk is terug te brengen tot de drijf veer angst, en inderdaad zijn er mensen bij wie dat het geval is, maar dat is ab normaal. In alles zien wij het abnormale, ook in de godsdienst. Vrees is slechts normaal wanneer er werkelijk een toe stand van gevaar aanwezig is. Bedoelde vrees en angst wordt echter meestal ver oorzaakt doordat men weet eigenlijk niet zo te zijn als God wil dat men is. Een andere aanklacht vormt weieens de bewering dat godsdienst eigenlijk niets anders is dan egoïsme. Gezegd wordt dan dat de godsdienst een geluksstaat projec teert in de eeuwigheid omdat die op aar de nooit bereikt wordt. Men maakt ver gelijkingen met het geloof van de Ger manen die hoopten in het Walhalla te komen waar zij konden drinken uit de schedels van hun vijanden en konden dobbelen om vrouwen. De mensen spre ken over de hemel dan ook wel eens als over een luilekkerland. Dus is het ge loof eigenlijk niets anders dan egoïsme, zegt men. Als wij deze beweringen nuchter be kijken moeten wij erkennen dat overal egoïsme bij komt. Wie is zonder egoïsme? Zelfs terwijl wij bezig zijn onze naaste te helpen steekt het egoïsme de kop op. Er zijn inderdaad mensen die godsdienstig zijn om niet in de hel te komen. Egoïsme is als men zichzelf in het middelpunt stelt in plaats van God. Egoïsme is iets vreselijks. Het leven gaat er aan kapot. In het huwelijk, in het gezin en in de sa menleving. Men is egoïstisch als men al tijd met zichzelf bezig is, zich altijd te kort gedaan voelt en altijd klaagt en zijn naaste de schuld geeft. Als uw broer het beter heeft dan u, wees dan blij daarom en wordt niet afgunstig en jaloers. De Veenendaalse Muziekschool „Ars Musica" vierde dinsdagavond het 10- jarig bestaan met een leerlingenavond de zaal van gebouw „'t Trefpunt". Deze avond werd ingeleid door de di recteur, de heer Kor Dijkstra. De direc teur zei daarbij o.m. dat „Ars Musica" met dankbaarheid op de groei in de af gelopen 10 jaren kan terugzien. Toen spreker de leiding kreeg van het insti tuut waren er 34 leerlingen, thans be loopt dit aantal ruim 100, hetgeen een duidelijk bewijs is van het feit, dat de vraag naar verantwoord muziekonder wijs in Veenendaal steeds toeneemt. Het beste bewijs is dit ook van de juistheid van het streven van „Ars Musica" uit sluitend bevoegde, dus gediplomeerde leerkrachten aan te stellen. Het muziek onderwijs is niet beschermd en er zijn dan ook muziekleraren die geen noot kennen. Het 10-jarig bestaan wilden wij wat sober vieren om niet teveel kosten te maken. Wij hebben n.l. boven aan ons verlanglijstje staan een eigen gebouw. Thans moeten wij dermate met ruimte woekeren dat het aantal lessen niet meer kan worden uitgebreid. Nog 8000 gulden en wij hebben het benodigde be drag bijeen, zo sprak de heer Dijkstra. Hierna volgde de afwerking van een uitgebreid en gevarieerd programma van voordrachtoefeningen. Afwisselend speelden de leerlingen piano, viool, or gel, guitaar, mandoline en fluit. Menige ouder in de zaal volgde met trots de prestaties van de kinderen. Verschillen de leerlingen zorgden dan ook voor een verrassing en deden de aanwezigen ver steld staan door hun kunnen. Aan het einde van de avond werd nog het woord gevoerd door burgemeester Rakker. De burgemeester merkte o.m. op dat Veenendaal vooral de heer Dijkstra veel dank verschuldigd is. Honderden leerlingen van zijn school maken nu in de verschillende huiska mers hun muziek en dat is zeer be langrijk. In grote mate wordt ook het muziekleven in Veenendaal door „Ars Musica" bevorderd. De burgemeester veronderstelde dat er ook onder de leerlingen van deze muziekschool uitblinkers zullen zijn en hoopt dat ook die nog eens deel zullen uitmaken van v.v. een Veenendaals symphonie-orkest. Spreker feliciteerde Godsdienst is gaan tot het hoofd van de kerk, Jezus Christus. Naar Hem opzien is ontdekken dat wij in grote schuld en zon den leven en dan smeken wij om genade en worden een bevrijd en nieuw mens. Dat is godsdienst. Is het voordelig om godsdienstig te zijn? Als wij werkelijk trouw waren in ons geloof zouden onze moeilijkheden wellicht nog groter zijn. Job was een godvruchtig man. Hij was zeer rijk en offerde bijna dagelijks voor de zonden die zijn zonen mogelijk konden begaan, bang als hij was dat zij zich in hun hart van God afkeerden. Die brand offers van Job betekenden niets voor zo'n rijk man, zei Satan. God liet toe dat Job in één dag alle bezit en al zijn kin deren verloor. Job werd daarbij nog vre selijk ziek. Toch zei hij: de Heer heeft het alles gegeven, dus heeft Hij ook het i recht het weer terug te nemen, en hij prees de naam Gods. Dat is godsdienst zonder egoïsme. Godsdienst is ook geen egoïsme als wij God dienen en onze naas te tot God helpen brengen. Het is geen egoïsme als wij blij zijn iets voor Jezus te kunnen doen. Kinderen kunnen stra len als zij iets voor vader of moeder mo gen doen. Ook wij moeten stralen van vreugde als wij iets voor God mogen doen. Helpen wij de mensen die in Zee land zo erg door een watersnood worden getroffen, dan is dat toch geen egoïsme. Goed, men kan verder aanvoeren dat daar aan het eind van het leven toch maar die hemel of die hel staat. Ook die hel met die vlammetjes waar de mensen zo bang voor zijn. zo ging ds. Overduin verder. Voor mij betekent de hemel dat ik dan niet meer egoïstisch zal zijn en God eerst goed zal kunnen dienen, want juist het egoïsme is het grote kwaad. Er zijn toch ook nog andere christenen om naar te kijken. Mensen die het wer kelijk en ernstig menen. Ik kan van mij zelf zeggen dat ik het ernstig meen. Ik ben blij geweest dat ik voor God mocht lijden en als ik iets voor Hem mocht doen. Kijk dus maar niet naar die schijn heilige buurman. Spreker, richtte zich tot de kerkelijke mensen onder de aanwezigen toen hij hen vroeg bij zichzelf eens ernstig na te gaan hoe groot hun schuld is door aanleiding te geven voor de beweringen van ande ren dat godsdienst egoïsme zou zijn. Bent u behulpzaam voor uw naaste? Hoeveel vijanden hebt u? Vraag het u af en ont zie uzelf daarbij niet. Zich richtende tot de niet-kerkelijken onder zijn gehoor zei ds. Overduin: Ik kan me indenken dat u zegt dat ze dood vallen over voetballen op zondag, maar roddelen en schijnheilig doen mag wel. Kijk echter niet naar die mensen. Zoekt u werkelijk zo naar oprechte heiligheid, kijk dan naar Jezus. Foto M. C. Meljboom DE NED. CHR. VROUWENBOND Afdeling Veenendaal vestigt nogmaals de aandacht op de welke wordt gehouden in Vee nendaal in de Ger. Kerk, Vaartbrug, en wel Heden, vrqdag 17 febr. om half acht. Ingevolge het bepaalde in de lager onderwijswet 1920 besluit het bestuur van gemeenten met een inwoneraantal van 50.000 of meer doch minder dan 100.000 tot opheffing van een openbare school voor gewoon lager onderwijs die minder dan 100 leerlingen telt Voor een gemeente met 25.000 of meer, doch minder dan 50.000 ingezetenen geldt een aantal van 75 leerlingen. Vorig jaar was dit aantal voor de gemeente Ede nog van toepassing. Op 28 maart 1955 ont ving het gemeentebestuur opgave van het centraal bureau voor de statistiek dat het aantal inwoners van onze ge- Alsdoor worden verkoudheden bij Vader, Moeder en Kind verdreven met GEVONDEN EN VERLOREN In het tijdvak van 1 februari tot en met 13 februari werden aan het bureau van politie de volgende voorwerpen als ge vonden aangegeven: 1 jongenspetje; 1 nummerplaat van au to; 1 étuie m. inh.; 1 witte wollen shawl; 1 grijs rood gebl. shawl; 1 biljet v. f 10; 1 autoped m. nieuwe banden; 1 groen lin nen regenpijp; 1 broche; 1 p. zilveren oorbellen; 1 br. herenportemonnee; 1 shawl allerlei kl.;l damespolshorloge; 1 zw. schaartje; 1 wieldop; 1 schaatssleutel; 1 bl. ballpoint; 1 rode damesportemonnee inh.: 1 kaartje met zes stel zilveren oor belletjes; 1 kinderwant; 1 groene wollen kinderdas; 1 bankbiljet van f 25,1 geel gebr. handschoen; 1 rode portemonnee; 1 kinderfietsje damesmodel; 1 hakbijltje en 1 p. groen gebr. wollen wantjes. In hetzelfde tijdvak werden als ver loren aangegeven: 1 lbl. vulpen; 1 rode autoped; 1 rode zwart gevlamde vulpen; 1 kist inh. in strumenten voor Julianaziekenh.; wegge lopen zwart keeshondje; 1 kinderwant, veelkl.; 1 bruin glacé herenhandsch.; 1 nummerplaat PE-27-96; 1 zilveren scha kelarmband; 1 zijschot auto; 1 jongens- bril m. hoornen montuur;l p. grijs wollen tenslotte de muziekschool bij het be-j ^1"derw,anten; 1 br. portem.m. inh.; 1 br. reiken van deze jubileumdag en hoopt' dat „Ars Musica nog vele jaren zal i nikkelen schakel armband horloge; 1 mogen voortbestaan om haar waarde- muntbiljet v. f 1,—; 1 bl. want, Noors pa vol werk in Veenendaal te kunnen doen. troon; 1 herenglacé. meente was vastgesteld op 50909, zodat nu met een aantal leerlingen van 100 rekening gehouden moet worden. Het gemiddeld aantal leerlingen van de o.l. school te Gelders Veenendaal en dat van de o.l. school te de Klomp be droeg in 1955 respektievelijk 87 1/3 en 78. Ingevolge het bepaalde in genoemde wet had vóór 1 februari 1956 een be sluit genomen moeten worden dat de instandhouding van genoemde scholen gevorderd wordt. Nu dit besluit niet genomen is, stellen B en W de raad voor gebruik te maken van de bevoegd heid en aan de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen te verzoe ken goed te vinden dat de o.l. scholen te Gelders Veenendaal en De Klomp voor een jaar of tot wederopzegging in stand gehouden worden. Het gem.-bestuur acht het namelijk een algemeen belang dat de openbare scholen te Gelders Veenendaal en te de Klomp blijven be staan. Al denkt iedereen aan schaatsenrij den en velen huiveren bij de gedachte aan water, de heren van de Veenen daalse Zwemclub spelen nog rustig hun wedstrijdjes in de wintercompetitie van de K.N.Z.B. In het overdekte sportfondsenbad in Amersfoort dan wel te verstaan Waren de resultaten van de zomer competitie voor de VZC-ers niet zo bij zonder gunstig; de wintercompetitie toont tot nog toe een stand, waarop V.Z.C. hoog genoteerd staat. Er zijn drie wedstrijden gespeeld, waarvan twee gewonnen door de V.Z.C.-heren en één niet gespeeld, aangezien de tegen partij niet kwam opdagen. V.Z.C. won van de Robben-reserves met 1—0 en stuurde deze week Mooi Zeist met een 31 nederlaag naar huis, ondanks dat met een invaller werd ge speeld. Schoeman verving Hein van Schuppen. De doelpunten kwamen van Koomen en Henny van de Loosdrecht. De opstel ling van de V.Z.C.-heren is thans: Van Dijk (doel), E. van de Loosdrecht, H. Rompes en H. van Schuppen (achter) en H. van deLoosdrecht, I. C. Koomen en Jan Bakker (voor). zieke nf on dsleverancier Hoofdstraat 51 - Telef. 3184 - Veenendaal DepotCarl Zeiss VEENENDAAL Geboren: Johanna Christina, d. v. C. Baars en J. Budding; Dlna Kristina, d. v. J. Alberti en E. Asselt; Frans Willem, z. v. J. G. F. Aantjes en W. Scheelevis. Ondertrouwd: Th. Taverne, 24 J. en J. Lieftink, 21 j.; K. van den Heuvel, 33 j. en B. M. Arends. 27 J.; O. J. P. Vergou wen, 25 j. en H. B. van Manen, 20 j. Overleden: Elisabeth Christina Gaas beek, 74 j. en 9 m., wed. v. H. Kroesber- gen; Huibertje Looijen, 52 j., echtg. v. D. J. v. Barneveld; Teunis Konings, 47 j. en 10 m., echtg. v. C. Wedema; Hendrijntje v. Barneveld, 59 wed. v. J. v. d. Pol; Cornelis v. d. Loosdrecht, 90 j., wedn. v. G. v. Manen. GELDERS VEENENDAAL Geboren: Jacoba, d. v. D. v. Dijk en J. Klumpenaar; Teuntje, d. v. J. Bolderman en E. A. M. v. Erven; Aaltje H., d. v. J. v. Ginkel en A. H. Nap; Gijs, z. v. J. La- gerweij en M. v. Donkelaar. Ondertrouwd: Willem v. d. Haar en Ja coba v. d. Brink; Jasper Vos en Anna M. W. Geerrink. Overleden: Dirk Hendriks, 79 j. RHENEN Geboren: Harmke, d. v. G. H. v. Doorn en L. Hofman; Willem, z. v. N. Wildeman en J. C. v. Baaren; Gerrit, z. v. H. Albers en G. Spies; Gijsbert Gerrit, z. v. H. ter Burg en J. v. Woerdekom; Johannes, z. v. G. v. Veenendaal en J. W. v. Zanten; Jan netje Cornelia, d. v. W. v. Daalen en A. A. Roseboom; Gijsje, d. v. R. v. Gesink en L. v. d. Weerd. Overleden: Willem v. Engelenburg. 88 j., wedn. v. B. v. Maanen. AMERONGEN Geboren: Cornelis, z. v. M. Doornenbal en G. Meyering. Getrouwd: J. Folmer, 25 j. en J. Ploeg, 26 j.; W. J. Veldhuizen, 22 j. en J. v. Grootveld, 19 j. OP VEELVULDIG VERZOEK NOG MAALS „HET OUDE IJZER" Na de zo geslaagde uitvoering van het toneelgezelschap „T.I.P." enkele weken geleden, heeft genoemd gezel schap gemeend het toneelstuk „Het oude ijzer" nogmaals te moeten opvoe ren. De verzoeken daartoe waren n.l. zo overstelpend, dat men van het plan een nieuw stuk in te studeren, is afge stapt. Deze heropvoering zal 3 maart a.s. plaats vinden. Volgend jaar bestaat „T.I.P." vijf jaar en het zal wel niet onwaarschijnlijk zijn als men tegelijkertijd met de viering van het eerste lustrum een jubileum uitvoering zal geven waaraan natuurlijk alle aandacht zal worden besteed. „ONS GENOEGEN" GEEFT TWEE FEESTAVONDEN Naar wij vernemen zal de muziekver eniging „Ons Genoegen" enkele feest avonden geven. Deze zullen worden ge houden op de zaterdagen 10 en 17 maart a.s. Medewerking zal ook worden ver leend door leden van de muziekvereni ging „Ons Genoegen" uit Rhenen. Nadere bijzonderheden omtrent deze avonden volgen nog. VEENENDAAL. Markt 8.30 uur da. Var maas, 5 uur ds. Vroegindewey; Juliana- kerk 9.30 uur ds. Vroegindewey; 5 uur da. v. d. Pol; Vredeskerk 9 eiï 10.30 uur da. v. d. Pol, 5 uur da. v. d. Graaf van Nij- kerk; Veenalnd 3 uur ds. v. Vlegen van Achterberg, woensdag 7.30 uur ds. Mid delkoop van Schiedam. Dijkstraat 2.45 uur ds. Vroegindewey; Sola Fide 10 uur ds. Willemse van Hilversum, 5.30 uur da. Goedhart; Ger. Kerk 9 en 10.30 uur da. v. Enk, 5 uur ds. Overduin; Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. geb. Sola Fide kl. zaal 8.15 en 3 uur ds. Roukema van Ede; Chr. Ger. Kerk 9.30 en 3 uur ds. Kraan van Zeist; Ger. Gem. (Hoofdstr.) 9.30 en 5 uur ds. Kok; Ger. Gem. (Flulterstr.) 9.30 en 5 uur leesdienst; R.K. Kerk (Nieu- weweg) 7.30 uur H. Mis, 10 uur Hoogmis, 5 uur Lof; Salvatorkerk 7.30 uur H. Mis, 10 uur Hoogmis, 7 uur Lof; Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst; 12 uur zon dagsschool, 7 uur openluchtsamenkomst, 8 uur Verlossingssamenkomst. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evangeli satie 10 en 5 uur dhr. J. van de Born van Huizen; Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. N. Kooreman, 5 uur ds. De Vries van Drie bergen; Ned. Prot. Bond 10.30 uur hotel Laheij ds. Hugenholz v. Zeist; Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. H. Volten; Ger. Gem. (Bantuinweg) 10 en 5.30 uur leesdienst; Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur lees dienst; Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur lees dienst. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Hop, 6.30 uur ds. de Bruin, em. pred. te Scherpenzeel; Ger. Kerk 10 en 3 uur ds. Moolenaar. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur ds. Treure; Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst, donderdag 7 uur ds. v. d. Woestijne van Barneveld; Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. v. d. Peut; Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lees dienst; Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. v. Viegen. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr. Van Noort; Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst; Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. AMERONGEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 5 uur ds. de Jager; Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. de Zwaan. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. v. d. Linden. VEENENDAAL. Van zaterdagmiddag 12 tot maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr. C. P. Engel, Sandbrinkstraat, tel. 2529. RHENEN. Dr. Ch. H. Paris Jr., Heren straat 83, telefoon 432. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van za terdagmiddag 2 tot maandagmorgen 7 uur, alleen voor dringende gevallen dr. Kars van Amerongen, tel. 03434-273. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Dr. Hey van De Klomp, telefoon 08387-200. „STRIJD EN KUNST" VERLOOR In het kader van het Barneveldse-Cou- rant-tournooi moest de Renswoudse Damvereniging „Strijd en Kunst" nog enkele afgebroken partijen- spelen tegen de damvereniging „Voorthuizen". De Renswoudenaren wonnen wel enkele van de afgebroken partijen maar konden het in z'n geheel toch niet tot winst brengen. De totale einduitslag bleef met een 11—9 stand toch nog juist naar de zijde van „Voorthuizen" doorslaan. Hierdoor zijn de Renswoudenaren, die vorig jaar be slag legden op de wisselbeker, uigescha- keld voor de eerste plaats. De strijd zal nu gaan tussen Scherpenzeel en Voort huizen, die nog enkele afgebroken par tijen tegen elkaar hebben te spelen, ter wijl Scherpenzeel ook nog één afgebro ken partij tegen Renswoude heeft staan. De voorlopige eindstand bij deze wed strijd is 99, terwijl in de afgebroken stelling remise voor de hand ligt. COMMISSIE VAN TOEZICHT GEMEENTELIJK WONINGBEDRIJF Burgemeester en wethouders van Rhe nen maken bekend, dat de zitting van de commissie van toezicht op het gemeen telijk woningbedrijf (z.g. klachtencom missie) in plaats van op 20 februari 1956 zal worden gehouden op maandag 27 fe bruari 1956 nam. 7 uur ten gemeente huize (afd. financiën). Burgemeester en wethouders L. BOSCH VAN ROSENTHAL De secretaris, Th. v. d. WILLIK HET ENIGE AFDOENDE MIDDEL TEGEN Alleen verkrijgbaar bij Hoofdstr. 106, Tel. 2576, Veenendaal (73) De spanning rond nei touii.oo.veid neemt hand over hand toe. Reeds zijn vier van Balthazars strijdmakkers door de ridders van de Bronzen Draak verslagen, terwijl aan de kant van Prins Angelo slechts één ridder het onderspit gedolven heeft. Elk ogenblik kan nu het moment aanbreken, waarop de beide tweelingbroers elkaar zullen uit dagen voor een tweekamp. Maar plotseling uit een van Angelo's ridders een verbaasde kreet. „Nee maar, mijn prins, zie eens welk een wonderlijke edelman daar aan komt rijden!" Aram en Angelo kijken in de richting die de ridder aanwijst en in derdaad, een vreemder figuur heeft Aram nimmer gezien. Op een oud, broodmager knol gezeten, nadert een ridder, met op het hoofd een ouderwetse kuip- helm, versierd met rafelige en geknakte veren. In de linkerhand draagt de rare man een groot schild, waarop een opgeblazen kikvors afgebeeld staat. Arm- en beenpantsers heeft hij niet, evenmin als handschoenen, een lans of een zwaard.. De Groot maarschalk van Napels drijft zijn paard naar voren om de onverwachte gast de weg te versperren. „Halt," zegt hij bevelend, „in naam des Konings, wie zijt gij en wat zoekt gij hier?" Met een zwierig ge baar tilt de vreemdeling de zware kuiphelm aan de verentooi op en tot Arams verrassing verschijnt het rode hoofd van Jonker Tobias, de man, die door Angelo uit het voetblok bevrijd werd! „Wie ik ben, vraagt ge?" roept hij met schallende stem. „Ik ben de beroemde Jonker Tobias Bluff van Plauderstein, meester op alle wapens en nog nimmer verslagen!" En wat ik hier zoek? Ik zoek hier een tegenstan der die tenminste nog een klein beetje tegen mij opgewassen is, al vrees ik dat ik zulk een persoon ook hier niet vinden zal, want dat is mij nog nim mer gelukt!" (Wordt vervolgd.) door H. Westenberger Vertaling: Minny Musaph Blijdensteln (29) Jo is er het eerste. René had het be ter geacht, niet samen te gaan, zodat niet een van hen per ongeluk door iemand herkend werd. Daar komt René al aan. Samen kijken ze rond naar al dat gewemel in bonte schakering om zich heen. „Jo," zegt René: „Kijk daar eens En daar komen twee zwarte officie ren uit een Egyptisch regiment aan. Wat zijn hun broeken keurig in de plooi, sjonge! Zouden er in de haven geen on- derzeeëers liggen, of een moederschip voor vliegmachines?" René ziet als een trotse Pascha op de verbazing van Joachim neer. „Ja, mijn jongen, dat is Alexandrië! Zo iets heb jij nog nooit gezien hè? Maar wacht maar, als we eerst maar bij de haven zijn en op de „Baden"! Van schrik blijft Joachim midden in de straatdrukte staan. „Op de „Baden"? Hoezo? Wat bedoel je daarmee?" „Als we een beetje boffen", zegt René gewichtig, en trekt Jo aan zijn arm voort, „dan varen we vanavond al!" „Nee!" roept Joachim onwillekeurig uit. En hij voelt hoe al zijn moed in de schoenen zakt. Vanavond, vanavond al. Ouwe zeur! zegt hij in zichzelf. Ellen dige ouwe zeur! Maar als lood voelt hij zijn hart! „Ja!" vervolgt René opgetogen en trekt Jo door het gewoel mee voort: „Daar ben ik nog net achter gekomen. De „Baden" kiest vanavond zee en we gaan doodeenvoudig op de boot en we doen alsof we iemand wegbrengen. En als ie weggaat, blijven we er op, we verstoppen ons ergens op het voorschip en we wachten tot we in zee zijn. Dan kunnen ze er ons niet meer afzetten.. Begrepen?" Ja, Joachim heeft het begrepen. Maar het beneemt hem bijna zijn adem want eigenlijk, als hij er goed over nadenkt, begint de werkelijke vlucht pas op het schip! En René schijnt intussen zijn honger vergeten te hebben; tenminste, ze zijn al ettelijke café's voorbijgegaan, maar hij heeft niets gezegd en al zijn aan dacht aan de tramhaltes gegeven. Hij denkt dat het beter is, door de Ara bierenwij k met de tram te gaan, zegt hij eindelijk. Of Jo het goed vindt? Ja, Jo vindt alles goed! Ze stappen dus in een tram en rijden naar de haven Joachim heeft nog nooit een echte haven gezien. Zijn mond gaat open van verbazing. Maar dat is immers een hele stad, die daar voor hem ligt! Zo gewel dig groot! En dat daar! Is dat nog steeds de haven, of is dat al de zee? En hoe kunnen de mensen hier er uit wijs worden, waar het schip ligt, waarmee ze zullen varen? Joachim kijkt vol ver wachting op naar René. Maar René voelt zich toch ook niet helemaal op Geneest ruwheid en schraalheid zijn gemak. Per slot van rekening is het toch niet precies hetzelfde of je in een grote achtcylinder door een chauf feur tot aan de boot gereden wordt of dat je te voet tussen het gewirwar van havendrukte, dokken, vemen, scheepskantoren, douanebureaux, pak huizen en rails je eigen weg moet zoe kenmet bovendien een onbekend doel Maar nu in vrede's naam niet laten merken, dat hij niet helemaal zeker van zich zelf is! Joachim heeft zijn be reisdheid zo. openlijk bewonderd, die bewondering mag hij in geen geval aan het wankelen brengen! Zo loopt René, zonder een woord te zeggen, maar schijnbaar geheel zeker van zijn zaak, voor Joachim uit, dan eens naar links, dan weer een rechter zijstraat inslaand, maar met als enig doel het water voor zich. Eindelijk staan zij er voor, lichte golven klotsen zachtjes tegen de kademuur. Het sche mert als een bonte zeepbel door drij vende olie en heeft een eigenaardige geur. Een ogenblik staan de twee jon gens sprakeloos. Onwillekeurig halen zij diep adem om hun opwinding voor elkaar en voor zichzelf te verbergen. Maar dan neemt hun jong enthou siasme de overhand. „Kerel, kijk eens eventjes naar die kraan daar! Wat een gevaarte, zeg!" „Ja, en zie daar eens die toren, dat is vast de vuurtoren! 's Avonds is daar een schijnwerper in, je kunt niet ge loven, hoe ver die zijn licht over het water gooit!" „Alle duivels, en zie je hoe dicht de boten daar bij elkander liggen! Het lij ken wel auto's op een parkeerterrein!" „Dat zijn allemaal vrachtboten! Kijk, zie je wel; daar zijn ze aan het uitla den, kolen zijn het, geloof ik." „Waarom denk je dat het kolen zijn?" „Omdat ze er uitgekiept worden man, je weet niet wat er allemaal in zo'n schip gaat! Eorm gewoon!" „Ja, dat geloof ik wel. Maar hoeveel schepen zouden er hier wel liggen? Honderd?" „Ha-ha-ha-ha!" René giert van het lachen. „Honderd?! Vijfhonderd op z'n minst!" „Vijfhonderd..?" overweldigd zwijgt JoMaar even later wijst hij in de verte: Zeg eens, daar, daar wordt ook uitgeladen!" „Nee! Zie je dat niet, daar wordt in geladen! Als de kraan van de boot komt is hij leeg!" „O, maar waar zijn nu die passagiers schepen? En waar is onze boot, de „Ba den"? Zeg, kijk eens! Daar, achter die golfbreker komt die binnen of vaart hij weg? Nee, die komt binnen. An ders zou hij niet zo'n spektakel maken lieve hemel, als hij die andere boot maar niet aanvaart, die kleine, er naast, en wat heeft die op zijn mast? Is dat een ster?" Zij staren vol aandacht in de verte daarheen, waar het water plotseling blauw gekleurd wordt en waar nu lang zaam een schip komt aangestoomd. „Die is twintigduizend ton groot," zegt René. „En aan die ster kun je zien, dat het een Amerikaans schip is." Joachim zwijgt, hij is diep onder de indruk van René's alwetendheid. Maar dan denkt hij plotseling weer aan de „Baden". Dat ze die helemaal niet zien, als het toch zo'n grote boot is! „Ik zal eens iemand vragen, waar hij ligt", stelt René voor en de daad bij het woord voegend, wendt hij zich tot een kade-arbeider, die juist voorbijslentert. De man strekt zijn arm naar links. René knikt begrijpend: „Juist, dat heb ik dadelijk gedacht!" En zeer zelfbewust gaan ze op hun doel af, westwaarts tussen de van on der tot boven met papieren beplakte steigers door. Geheel onverwachts staan ze dan plotseling voor de „Baden". Ze ligt tus sen twee kleinere boten. Als men naar boven, naar het dek kijkt, krijgt men het gevoel alsof men voor een huis met drie étages staat. Op het voordek wordt juist een grote limousine gehesen. Maar hoe klein is de grote wagen in vergelijking met dit schip! Sprakeloos staan de twee jongens naar het schip te staren, bat het zo groot zou zijn, heeft ook René niet kunnen denken! „Ik geloof dat we kaarten moeten hebben, als we naar binnen willen," zegt hij eindelijk en voor het eerst een beetje onzeker. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 2