Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaal in 1546 De Wereld Vanaf maandag alle gebouwen weer verwarmd r de VALLEI-riks Wist U. van Week-tot-Week Waar is Nieuws uit de AGENDA EDI. It VEEN ELST RHENEN Uitbreiding Geref* Kerk ACHTERBERG Omgeving Fa. J. F. TAK 30e jaargang VRIJDAG 24 FEBRUARI 1956 No. 16 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel De maatregelen i»v»m. kolenschaarste Gezamenlijk initiatief van winkeliers in „Zuid" DE KERKDIENSTEN De handels-en industriebeurs in september Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, „Van die aenbrenginge der veenen voir Commissarissen" De „gemene veengenoten" geen Veenendalers Aantal zitplaatsen wordt verdubbeld 1 AX 923363 Let op de kleintjes dus voor een nieuwe BRIL Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Boeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" In de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag «n Aanbod 1—10 woorden 95 cent. eik woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1.55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Tijdens een gisteravond met het gemeentebestuur, in het kader van de maat regel in verband met de kolenschaarste, gehouden vergadering werd besloten de gebouwen „Eitheto", ,,'t Trefpunt", „Sola Fide" en „De Kegelbaan" weer in bedrijf te stellen en ook de kerkdiensten weer normaal te doen houden. In het kerkgebouw van de Ger. Kerk aan de Kerkewijk en van de Gerefor meerde Gemeente aan de Hoofdstraat levert het weder in bedrijf stellen van de centrale verwarming bij de huidige temperaturen zoveel bezwaren ten aanzien van bevriezing op, dat in deze gebouwen a.s. zondag nog geen diensten gehouden kunnen worden. De diensten van de Ger. Gem. zullen dan ook nog worden gehouden in de Oude kerk op de Markt en wel om 9 en 6.30 uur. Hiervoor is de dienst van 9.30 uur van de Herv. gemeente in deze kerk verzet naar half elf. De Ger. Kerk zal zondag nog weer dienst houden in het gebouw aan de Eikenlaan en wel om 9.30 en 4.30 uur, en in verband hiermede zal de Ned. Herv. Evang. Ver. „Sola Fide" om 11 en 6 uur. Zojuist vernemen wii nog dat het ook in de Chr. Ger. Kerk niet gelukt is de verwarming weer op gang te krijgen, „WAT DOEN WIJ VOOR DE GEESTELIJKE BASIS VAN EUROPA?" Door het plaatselijk comité Winter avondlezingen is voor dinsdag 28 fe bruari a.s. weer een lezing georgani seerd in hotel „De Korenbeurs" aan de Markt. Deze lezing zal worden verzorgd door de heer mr. W. A. Kist, en wel met als onderwerp „Wat doen wij voor de gees telijke basis van Europa?" Woensdagavond heeft een bespreking plaats gevonden tussen de winkeliers van Veenendaal-Zuid, welke zich tot een groep van 42 vertegenwoordigde zaken hadden verenigd, enerzijds, en het voltallig bestuur van de Veenen- daalse Winkeliers Vereniging „Handel en Nijverheid" anderzijds. Tijdens een gedachtenwisseling, waar bij ongeveer 25 winkeliers uit Zuid aanwezig waren, kon het V.W.V.- bestuur zich volkomen verplaatsen in de verlangens en behoeften van deze winkeliers ten aanzien van te voeren winkelacties en dat er voor Zuid in dit opzicht iets speciaals gedaan moet worden. Beide partijen waren van mening dat het uiteindelijk oeter ïS zoveel mogelijk eenheid te bewaren en geen aparte ver eniging te stichten. Wel hebben de win keliers in Zuid een contactcommissie benoemd van waaruit zij, indien nodig, zelfstandig of in het kader van een V.W.V.-winkelweek actie zullen kunnen voeren. Het resultaat van de vergadering was in de eerste plaats dat alle aanwezige winkeliers van Zuid lid werden van de V.W.V. „Handel en Nijverheid" en dat het V.W.V.-bestuur toezegde er in alle opzichten naar te zullen streven dat aan de behoeften van Zuid wordt tegemoetgekomen. dat er vanmorgen een reiger op nog geen 2 meter hoogte door de Hoofdstraat vloog? dat de verkleumde vogel niet meer omhoog kon komen en op de Markt neerstreek? dat jongens de vogel, die één ijs klomp bleek te zijn, naar het politie bureau brachten? dat de politie de laatste dagen al tientallen vogels van de meest uiteen lopende soorten als de zeldzame kuif- eend, ganzen en zwanen, naar Ouwe hands Dierenpark heeft overgebracht? dat er nog steeds zeer veel voed sel, bestemd voor de zeven voeder plaatsen rond Veenendaal, op het po litiebureau wordt gebracht? dat het aanbeveling verdient dit vooral voor 12 uur 's middags te doen? dat de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg, in gezelschap van de Griffier Prov. Staten en de Chef van Het Kabinet, voor het eerst sinds zijn benoeming een werkbe zoek aan Veenendaal bracht? dat deze heren een langdurig on derhoud hebben gehad met het college van 3urgemeester en Wethouders? dat iedere ochtend aan de Panter- fabrieken zo'n 140 koppen koffie wor den geschonken voor de sigarenmakers die per autobus van buiten Veenendaal naar hier komen? Et Dinsdag 28 februari (In hotel „De Korenbeurs") le- zing van mr. W. A. Kist over „Wat doen wij voor de gees- telijke basis van Europa?" on- der ausp. van Comité Winter- 11 avondlezingen. Woensdag 29 februari (In hotel „De Korenbeurs") Al- H gemene vergadering Ver. voor |f Veilig Verkeer. Vrijdag 24 februari (Op de ijsbaan aan Beneden- eind) 's avonds, wedstrijden |I ringrijden op de schaats. f- In verband met de kolenschaarste zijn verder alle voor de ko- fl mende dagen vastgestelde bij- eenkomsten en vergaderingen |I uitgesteld. Luxor Theater Van heden vrijdag t.m. maan- ff dinsdag t.m. donderdag de film jjf „Königin einer Nacht". -1111111 mniiiiiiiuMnminiiiiiii'^V e; BS EE zodat de diensten van deze kerk a.s. zondag toch nog weer in het gebouw van de Ger. Gem. aan de Fluiterstraat gehouden zullen worden en wel om 9 en 4 uur. De diensten van de Ger. Gem. (Fluitersstraat) worden daardoor weer gehouden om 10.45 en 5.45 uur. Volgen de week zondag zal alles waarschijnlijk weer normaal zijn. Voor zover ons beleend gaan nu ook de voor de komende dagen vastgestelde samenkomsten en vergaderingen in de verschillende gebouwen door. Behalve echter de aangekondigde uitvoeringen van de gymnastiekvereniging „Sparta" welke op 1 en 3 maart zouden plaats vinden. Deze zijn namelijk voorlopig uitgesteld moeten worden. De scholen blijven in ieder geval ge durende de komende week neg gesloten. Ned. Herv. Kerk Markt 10.30 uur ds. v. d. Linden van Utrecht, 5 uur ds. Wisger- hof; Julianakerk 9.30 en 5 uur ds. Vos van Westbroek en 5 uur ds. Vermaas; Vredes- kerk 9 en 10.30 uur ds. Vermaas, 5 uur ds. Van de Pol; Veeneind 3 uur ds. Wisger- hof; Dijkstraat 2.45 uur ds. Den Hartog van Amersfoort; „Sola Fide" 11 uur ds. Goedhart, 6 uur ds. J. W. van Barneveld van Den Haag; Ger. Kerk (in geb. „Sola Fide") 9.30 uur ds. Overduin 4.30 uur ds. Van Enk; Ger. Gem. Hoofdstraat (In oude kerk Markt) 9 en 6.30 uur ds. Kok; Ger. Gem. Fluiterstraat) 10.45 en 5.45 uur lees- dienst; Chr. Ger. Kerk (In geb. Ger. Gem. Fluiterstraat) 9 en 4 uur ds. W. A. Zijle- ma van Hoogeveen; Ger. Kerk art. 31 K.O. normale dienst in kl. zaal „Sola Fide". Apostolisch Genootschap normaal om 9.30 en 4 uur; Ned. Prot. Bond nor maal in zaal van „D.S." 10.30 uur ds. Jacobs van Den Haag; R.K. Kerk Nieuwe- weg 7.30 uur H. Mis, 10 uur Hoogmis, 5 uur Lof; Salvatorkerk 7.30 uur H. Mis, 10 uur' Hoogmis, 7 uur Lof; Leger des fieils 10 uur heiligingsdienst, 12 uur zondag school 7 uur openluchtsamenkomst, 8 uur Verlossingssamenkomst. NOODWONING UITGEBRAND Donderdagmorgen omstreeks elf uur is brand uitgebroken in een houten nood woning aan de Buurtweg te Ederveen, be woond door de familie J. van de Craats. Het houten gebouwtje, dat eigendom was van de gemeente Ede, was aan de binnen zijde voorzien van geribd karton. Ver moedelijk heeft dit papier vlam gevat door de warmteuitstraling van de keu kenkachel. De brand ontstond toen me vrouw van de Craats met haar jongste kind van een jaar oud bij haar schoon ouders was, die op ongeveer 100 meter af stand wonen. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat aan blussen niet viel te denken. Ook van de inboedel kon niets worden gered. Het gezin, dat uit 4 perso nen bestaat, zal vermoedelijk tijdelijk bij familie onderdak vinden. De inboedel was verzekerd. De grote Handels- en Industriebeurs, welke door de Veenendaalse Winkeliers vereniging „Handel en Nijverheid" onder de naam Vewibeto 3 dit jaar zal worden georganiseerd, zal worden geopend op 21 september a.s. en duren tot en met 29 september. Deze beurs is thans door de Beurscon- ventie C.T.O. officieel goedgekeurd, zodat een groot aantal fabrieken van merkarti kelen hierdoor toestemming krijgen aan deze beurs deel te nemen. Het succes van de Vewibeto 2 in 1952 zal er ongetwijfeld veel toe bijdragen, dat ook van de zijde van handel- en industrie veel belangstelling voor standruimte zal blijken te bestaan. KOLENTOESLAG Burgemeester en wethouders van Ede hebben besloten, in verband me. de aanhoudende strenge vorst een brandstoffentoeslag van maximum 21 gulden per 4 weken beschikbaar tc stellen aan echtparen, die een eigen huishouding voeren en een inkomen van minder dan 2000,per jaar hebben aan alleenwonenden en kamerbewoners, die een inkomen hebben van niet meei dan 1300,per jaar en aan degenen die menen op grond van bijzondere om standigheden voor deze toeslag in aan merking te komen. Inwoners van Lunteren, De Valk en Ederveen kunnen tussen 10.30 en 11.30 uur op de politiepost te Lunteren hun aanvraag indienen. Voor de inwoners van Bennekom is daartoe gelegenheid .ussen 2 en 3 uur op de politiepost aan Je Bergakkerweg en voor de inwoners van Gelders Veenendaal tussen 3.30 en 1.30 uur op de hulpsecretarie. FILMAVOND CHRISTEN VROUWENBOND Door de afdeling Eist van de Ned. ^hr. Vrouwenbond is voor dinsdag 28 'ebruari een filmavond georganiseerd in jebouw „Pniël". Het betreft hier de vertoning van de "ilm „Het werk van de Kon. Noord- en Zuidhollandse Reddingmij". Wellicht ten overvloede wijzen wij er op dat deze lezing in ieder geval door gaat. A. ROEST TER AARDE BESTELD Dinsdagmiddag is het stoffelijk over schot van de heer A. Roest, in leven ou derling van de Oud Ger. Gem. in Eist, on der een geweldige belangstelling, ter aar de besteld. Met de heer A. Roest is in 31st een persoonlijkheid heen gegaan. Want al was men van een andere gods dienstige richting of overtuiging, toch had men voor Roest een grote achting. In stilte heeft hij veel goed gedaan. Nooit plaatste hij zich op de voorgrond. Velen .varen op de begraafplaats aanwezig om ie laatste eer te bewijzen, waaronder vier predikanten. C.B.B. ORGANISEERT FAMILIE AVOND De Christelijke Besturenbond te Eist 'aoudt a.s. zaterdag in gebouw „Pniël" een familieavond. Speker op deze avond is de heer Vunderink. Ook zal nog een toneel stuk opgevoerd worden getiteld: „Als de gieren aas zien", door de toneelclub van de Christelijke Besturenbond te Scher penzeel, terwijl in de pauze de aanwezi gen getrakteerd zullen worden. Ook is er nog een verloting. De grote autotentoonstelling in het R.A.I.- gebouw in Amstedam werd gisteren door Z.E. Minister Algera geopend Foto: Overzicht van de tentoonstelling. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxatenr Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Het gereformeerde kerkgebouw aan de Nieuwe Veenendaalseweg is al enkele jaren te klein om plaats te bie den aan de gelovigen, die zondags ter kerke gaan. Na ryp beraad en langdurige bespre kingen is nu definitief in een afgelopen woensdagavond gehouden kerkelijke .vergadering besloten, het gebouw uit GENOEG? Rocky Mar- ciano heeft een aanbod ge kregen van 350.000 dollar om in mei een partijtje te boksen tegen Nino Valdés om het wereldkampioenschap zwaar gewicht boksen. COCKTAIL (1). Bij zijn recent bezoek aan Egypte gaf de minister voor bui tenlandse handel van Oost- Duitsland te Cairo een re ceptie, die hem aan cock tails en broodjes met ca- viaar 25.000 gulden kostte. Prompt liet de regering van West-Duitsland de Egyptenaren weten, dat ze handel drijven met Oost duitsers als een onvrien delijke geste zou beschou wen. De concurrentie op han delsgebied tussen de twee Duitslanden laat zich ook in andere landen zien. West raakte in Argentinië gecom promitteerd door de val van Peron. De connecties met het dictatoriale regiem waren te intiem geweest dan dat de nieuwe Argentijnse regering ze kon bestendigen. Het ge volg was dat tal van West- duitse handelsvertegenwoor digers werden opgepakt, on der wie die van de auto- fabrieken Mercedes. De landen achter het ijze ren gordijn hebben bij het veroveren van' de buiten landse markten hun acties gecoördineerd, d.w.z. dat elk land zich op een bepaald ge bied specialiseert. Voor de Oostduitsers betekent dit dat zij hoofdzakelijk optische en precisie-instrumenten en ook transportmiddelen uitvoeren. De uitvoer naar landen aan deze kant van het gordijn be draagt slechts 20 procent; 80 procent gaat naar landen bin nen de communistische sfeer. Als men in Oost-Berlijn een stukje gaat eten is dat heel goed te merken, want men heeft er keus uit een Noord- koreaanse kip, een Chinees biggetje en visconserven uit Kamschatka. COCKTAIL (2) In de re geringsraad voor het meest noordelijke gebied van Ca nada verwonderde men er zich over dat daar zoveel haarmiddelen en schoon heidsmaskers werden ver kocht. Een lid verklaarde toen dat deze dingen daar ge bruikt worden om er sterke zal een baan beschrijven, waardoor hij in Nederland niet te zien zal zijn. Wél in Noord- en Zuid-Amerika, de landen rond de Middellandse zee, Rusland, India, China. Japan, Indonesië, Australië en Nieuw-Zeeland. Men houde daar rekening mee voor de vakantieplan nen. ATLAS. Bij het onder wijs te Rijssel in Frankrijk zijn atlassen in gebruik genomen die zijn samen- drank van te stoken. Sinds de vestiging van een likeurhan- del aan de mond van de Mackenzierivier was het al coholgebruik er onder de Indianen, Eskimo's en hun minderjarige kinderen on rustbarend toegenomen. Een ander lid verklaarde hierop dat de zelfgemaak te drank vaak beter was dan het vocht dat in die winkel werd verkocht. Hjj pleitte daarom vergunnin gen tot het zelf maken van drank te verlenen. Minder dorstige raadsleden vonden echter dat de verkoop van drank moest worden be perkt tot twee flessen per week per persoon. Waartoe werd besloten. NIET VOOR ONS. De aardsatelliet, die door de Amerikanen zal worden af geschoten met een snelheid van 28.000 km per uur, waar door hij in een etmaal zestien keer om de aarde zal draaien, gesteld uit foto's. Men ziet er steeds twee foto's van dezelfde plek naast elkaar: een van de begane grond genomen en een vanuit een vliegtuig. De leerlingen krijgen zodoende een na tuurgetrouw en zo volledig mogelijk beeld. KOEL KOSTUUM. De ze week is te Washington patent gegeven voor een kostuum met air-conditio ning. Door middel van |js in een apparaatje in de schouders van het kostuum circuleert er koele lucht. O GEBAKJE. In Londen kan men op het raam van een banketbakker het volgende lezen: „Hier zijn de gebakjes even lekker als moeder ze maakte voordat ze een tele visietoestel kreeg". SPANJAARD. Een der meest opvallende figuren op de Olympisch® Winterspelen te Cortina was de Spaanse markies Alfonso Cabeza de Vaga y Leighton. Deze 27- jarige edelman neemt deel aan bobslee-wedstrijden. Zijn fortuin stelt hem verder in staat om zijn tijd hoofdzake lijk aan de auto-rensport te wijden. Is dat niet gevaarlijk?, vroeg men hem. Dat weet ik niet, zei hij. Vindt uw vrouw het niet gevaarlijk? Dat heb ik haar nooit ge vraagd, antwoordde hij non chalant, ik ben Spanjaard. LAATSTE NIEUWS. De modehuizen van Londen lan ceren een nieuwe mode, ge ïnspireerd op de kleding der Bedouïnen: met goud be werkte avondmuiltjes, hoe den in turbanvorm, met goud bestikte tunica's. A Radio-Lausanne heeft ge weigerd het toneelstuk „De ideale echtgenoot van Oscar Wilde opnieuw op het pro gramma te nemen omdat een pastoor na de uitzending die twee jaren geleden plaatsj had, had geschreven dat een| van zijn vrienden zelfmoord had gepleegd omdat hij zich zelf herkende in de hoofd persoon van het stuk. LOL. De Franse schrijver Jean Giono heeft tegen een medewerkster van de France Soir verklaard dat hij geen grotere lol had dan wanneer hij 's morgens heel vroeg op stond in een huis waar ieder een nog sliep en zich dan zelf een kop koffie maakte. 0 TAXI. Een Britse taxi chauffeur voelde tijdens een rit plotseling een re volver in zijn rug. Zond zich te bedenken sloeg hij de glazen afscheiding tus sen zich en zijn passagierj dicht, zodat de hand met de revolver zat vastge klemd, en reed naar he politiebureau. 1 Het jaar 1546 was voor Veenendaal zeer belangrijk. Drie jaren te voren hadden de veengenoten, de eigenaars der veengronden, keizer Karei V ver lof gevraagd de zeventig jaren geleden door bisschop David van Bourgondië gegraven en sindsdien weer dichtge groeide Grift te mogen uitdiepen en verlengen. Toen de veenheren bereid werden gevonden de kosten hiervan te dragen, verleende Karei hun in 1546 octrooi voor de uitvoering van het werk. Er werden twee commissarissen aan gesteld om de zaak te leiden en te inspec teren, nl. Adriaen Nicolaï, „Raedt int Furstendom Gelre", en Willem van Die- men, „Raedt vande keyserlicke majesteit inden Hove van Utrecht." De laatste nu De VALLEI-riks van de vorige week, welke werd uitgegeven b|j de firma Gebrs. Diepeveen, Hoofdstraat te Veenendaal, werd niet gevonden. Hierdoor is de waarde van de VALLEI-riks, welke één dezer da gen weer in het verspreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven, in waarde gestegen tot 12,50. Het nummer van de nieuwe VALLEI- riks is Het is ook nu weer een roodgedrukt nummer, dus een riks met de beel tenis van Prinses Wilhelmina. Kijkt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaalaer met het rode num mer 1 AX 923363. Indien u deze riks vóór a.s. donder dagmiddag 12 uur op het bureau ran ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie direkt in kontan ten uitbetaald. De vinderspremie be draagt thans dus tien gulden. heeft in 1546-'47 een lijst van contri buerende eigenaars aangelegd, die een van de waardevolle handschriften vormt van ons Veenraadarchief (no. 80), niet al leen omdat zij de namen der veenbezit- ters vermeldt, maar ook om de vele ge noemde bijzonderheden, zoals wij nader zullen zien. De octrooiverlening werkte stimule rend. Vele eigenaars haastten zich con tribuant te worden. Kortzichtigen lieten dit na, maar betreurden dit later ten zeerste, toen de turf schatten opbracht in 1555 b.v. gelastte het Utrechtse Hof „ghenen turff uuyt de Landen van Utrecht te brengen overmits tgebreck ende groote duyrte van dien". Zij mochten als eigenaars van z.g. onvrije venen geen gebruik maken van de Grift, aan het hergraven waarvan zij niets hadden bijgedragen. Vooruitziende kooplieden kochten venen. Zodoende werd de inschrijving in 1546 voor Vee nendaal een gebeurtenis van belang. WAT IS EEN MORGEN? Alvorens iets uit het verbaal te ver tellen, een enkel woord over de gebruikte oppervlaktematen. Er is geregeld sprake van roeden, morgens, honten en monders. Men kon destijds geen oppervlakte be rekenen door het produkt te zoeken van lengte en breedte. Om nu toch ten naas ten bij de grootte van een terrein te kun nen aangeven, gaf men op hoeveel koren nodig was om de grond te bezaaien óf de tijd, vereist om hem op bepaalde wijze te bebouwen. In het Nedersticht is de eerst genoemde wijze de oudste, waarvan men al in de 12e eeuw voobeeldei) vindt. Men duidde de oppervlakte aan in mouder (monder), mud, schepel, spint, emmer- sade, vaetsaet, mutsaet enz. Het tweede systeem bedient zich van maten als ploeg, juk, morgen, bunder. De morgen komt in de lijst het meest voor en gaf een ter rein aan dat tussen zonsop- en onder- (Zie verder pagina 2) te breiden door middel van een ingrij pende verbouwing, waardoor wordt be reikt, dat het aantal zitplaatsen wordt gebracht van 150 op 300. NIEUWE CONSISTORIE EN KEUKEN Het gebouw wordt aan de achterzijde met zes meter verlengd. De tegenwoor dige consistoriekamer komt daardoor te vervallen. Deze vrij komende ruimte wordt bij de kerk getrokken. De nieuwe consistorie wordt opgetrokken aan het einde van de bijbouw, waarbij tevens een keuken en een w.c. zijn geprojecteerd. De tegenwoordige voorgevel gaat ver dwijnen achter een halfsteensmuur. De ingang vervalt en komt naast de tegen woordige, in een afzonderlijk gebouwtje, tevens de entree naar de galerij. Het front van de kerk vanaf de hoofd weg gezien, zal een geheel nieuw aanzien krijgen. De kapkonstructie zal gedeelte lijk worden gecamoufleerd. Het braakliggende terrein naast de kerk is aangekocht en wordt ingericht als par keerterrein voor autorijdende kerkbezoe kers. Het verouderde interieur van het ge bouw zal worden vernieuwd en in een meer moderne stijl worden gebracht. Het thans in gebruik zijnde harmonium zal in de toekomst worden vervangen door een orgel. Zodra de rijksgoedkeuring en de bouw vergunning zijn afgekomen wordt met de ze belangrijke uitbreiding een aanvang gemaakt. „E.V.A." RHENEN PLAATST ZICH IN HOOFDKLASSE ARNHEMSE KEGELBOND De Arnhemse Kegelbond is het seizoen begonnen met een competitie voor de ke gelclubs. Gespeeld werd in vier afdelin gen. In haar afdeling wist „EVA" op de eerste plaats beslag te leggen. De beide clubs van „Paul Krüger" konden nog geen rol van betekenis spelen. De dinsdag avondclub kon gean enkele wedstrijd winnen, de woensdagavondclub slechts één. Beide clubs staan dan ook in hun afdelingen onderaan. „EVA" 2 wist in de reserve-afdeling ook op de eerste plaats te eindigen. De finale van de nrs. 1 en 2 van de vier afdelingen om het clubkampioenschap van de Anhemse Kegelbond, werd ge wonnen door de kegelclub „De natte Spons" uit Barneveld. Tegelijk gold deze wedstrijd voor een plaats in de te vormen hoofdklasse van de Arnhemse Kegelbond. Met de kegelclubs „De natte Spons" en „De Rollers" uit Barneveld, ..DIG" en „JAN" uit Arnhem wist ook „EVA" zich in de hoofdklasse te plaatsen. Voor „EVA" is het een faai succes om thans ook hoofdklasser van de Anhemse Kegelbond te zijn. NOGMAALS HONGEREND WILD Vorige week maakten wij melding van hongerige reeën, die door Achterberg rondzwerven, op zoek naar iets eetbaars. Wij deden toen een beroep aan dieren vrienden om voo deze reeën ook voeder- plaatsen in te richten. Wij hebben mogen constateren dat aan deze oproep spon taan gevolg is gegeven, daar de reeën op verschillende plaatsen van hooi worden voorzien. Dat dit voeren veel effect heeft, blijkt wel daar dat de reeën nu veel min der worden gezien. De hazen daarentegen bevinden zich in de onmiddellijke om geving van de huizen, waar ze zich te goed doen aan nog aanwezige koolsoor ten. Ook voor de wilde eenden en water hoentjes wordt gezorgd. Achter Heimer- stein ligt de Bisschop Davidsgrift voor een groot gedeelte open, waardoor zich hier zeer veel eenden en waterhoentjes bevinden. Deze zijn reeds door verschil lende personen gevoederd. WAGENINGEN. Voorbijgangers merk ten dat uit een woning aan het Raadhuis plein alhier een sterke gaslucht kwam. De bewoners bleken reeds vrij sterk aan gas vergiftiging te lijden terwijl een hunner bewusteloos geraakt was. Voor de laatste is het levensgevaar geweken. Oorzaak was het bevriezen van een gasleiding bui ten de eigenlijke woning. Via een gat in de kelder drong het gas de woning bin nen. ECK EN WIEL. Dezer dagen, is ook de exploitant van de veerpont Amerongen- Eck en Wiel er in geslaagd een geul in het ijs te hakken, waarin de pont kan varen. Met behulp van een landbouw- tractor wordt de pont heen en weer ge trokken en ook hier worden nu dus auto's overgezet. BARNEVELD. Zondag 11 maart hoopt de nieuwe predikant van de Ger. Kerk van Barneveld, ds. Derksen, zijn intrede te doen. WAGENINGEN. In de schouwburg „Ju- nushof" alhier zal het ensemble Wim Sonne veld optreden met het programma „Huis, tuin en keuken". BENNEKOM. Een felle brand heeft woensdagmorgen een landbouwschuur van de heer H. aan de Slagsteeg te Ben nekom in de as gelegd. Acht varkens en een aantal biggen kwamen in de vlammen om, terwijl bovendien een pink en een varken zulke ernstige rbandwonden op liepen, dat ze moesten worden afgemaakt. Bij zijn pogingen om de dieren te redden liep de heer H. ernstige brandwonden op aan het gelaat en de handen. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een electrische straalkachel, die in het varkenshok was geplaatst om big gen te verwarmen, met wat sto in aan raking gekomen is. LUNTEREN. A.s. zondag al ds. G. Boer zijn intrede doen in de Ned. Herv. Kerk van Lunteren en in de ochtenddienst zal de nieuwe predikant worden bevestigd door ds. Kievit uit Naarden. WAGENINGEN. In de Ned. Herv. ge meente van Wageningen deed j.l. zondag ds. W. Pelleboer zijn intrede. Ds. Pelle- boer was voorheen predikant te Vriezen- veen. WIJZEWOORDEN ONZE EERZUCHT Eerzucht is de kiem, waaruit al wat edel is ontspruit. (T. D. English) naar WIJ ZIJN ALTIJD VOORDELIGER HOOFDSTRAAT 106 - TEL. 2576 VEENENDAAL Opticien sedert 1904 ZIEKENFONDSLEVERANCIER REPARATIES VLUG EN GOEDKOOP

De Vallei | 1956 | | pagina 1