A Jo <4 René Weer geen voetbalweek-end Burgerlijke Stand KERKDIENSTEN ruw? Bloemink Brillen Veenendaal in 1546 PERNIO Fa. J. F. Tak Handen en Lippen HAMEA w»*m ADI0 BALLEG0IJEN RENSWOUDF WINTERHANDEN EN WINTERVOETEN Zondagsdienst Doktoren Officiële Bekendmaking FEUILLETON 7)(1/T1jPS ^ere huid? Babyderm-zeep Lang gewacht en stil gezweege nooit gedacht en toch gekreege. Zoo denk ik maar over die barre win ter van 1956, die we nou met ze alle, van Sieberieje tot de Altantiese Oosee- jaan an 'tbeleeve zijn. Voorheen konde wij Westerlinge et niet al te best vinde met al die mense daar in Oost-Uroopa. Die deeje altijd zoo raar, zoo heel an ders dan wij. 't Was daar altijd zoo koud en wij hadde et zoo lekker warm, Zelfs in 't schuurtje. Maar ineens is dat allemaal anders geworde. In eene zitte we allemaal in 't zelfde schuitje of eigelik in dezelfde Oostewind. 't Maakt niks geen verschil meer of je een paar honderd kieloomeeter an de ginse kant van Berlijn woont of an deeze kant. We loope met z'n alle dezelfde kans op een paar bevroore oore of neus en af en toe heb een mens het gevoel of die in ze zwembroek in de kou staat. En nou zijn we al zoover dat we met onze ouwe vijande teege onze gemeenschap- pelikke nieuwe vijand - de winter - an et vechte zijn. v Der was vroeger een dichter, 'k ge- lof dat die man Brederode heette (Breeroo. zeije wij altijd) en die zei: een mens ken verkeere. Of hij et net zoo bedoeld heb als ik, dat weet ik niet, maar ik hou et d'r maar op. 'tMag em de pet niet drukke, als de klep maar stijf blijft. 'k Hoop dat er ook nog es een keer een dichterswijk ontstaat in ons dorp, schilders zijn der nou al zat vernoemd, en dan hoop ik dat dien Breeroo der ook bij is. De meeste van die ouwe kunstemaakers hebbe wij toch niet ge kend. 'k Heb altijd gedacht, dat wij hier in 'tVeen ze allemaal te slim af waare, maar zoo af en toe blijkt, dat er toch nog meer slimmerikke rondloope. Ik zag tenminste een bekendmaking uit de Cuuneerastad en daarin sting „dat iedereen, die in aanmerking wil komme voor de verkoop van ijs langs de open- baare wege, vóór 16 maart een verzoek J>ij de gemeente zal moete indiene. Zit zooiets goed in mekaar of niet? Door die Rijn zitte ze daar netuurlik met teveel ijs en dat moete ze kwijt. En als je daar nou een handeltje van ken maake, waarom zou een mens et dan weggeeve? 'tls eigelik bar eenvoudig. Je zet een oproep in de krant. Komme daar liefhebbers op af, dan zeg-ie dat ze een standplaats kenne krijge als ze een (fiks) bedrag op taafel legge en mits ze zellef zorge, dat et ijs uit de Rijn gehaald wordt. Op zoo'n manier wast de eene hand de andere. Als ik daar an 'troer gezeete had, zou ik et misschien nog anders gedaan hebbe. Ik zou alle mense, die zonder werk loope an 't ijs hakke gezet hebbe en ze blokke hebbe laate hakke of zaa- ge van één meeter in 't vierkant. Ver ders zou ik bij ieder huis in de ge meente zoo'n stuk waater-in-tablet- vorm hebbe laate bezorge met de opdracht derbij dat goed koel te be- waare voor een eeventueele brand. Dan kenne de mense zellef bij brand direkt an 'tblusse slaan, want naarmaate de brand hooger oplaait smelt het ijsblok en hebbe ze dus waater. En de brand weer ken dan rustig an doen en hoeft zich niks te haaste en ze krijge laater geen kibbelaarij met andere blussers, die der misschien iets eerder bij waare. Je staat trouwens oover de vinding rijkheid van de mensheid toch perpleks. Laate ze nou in Holliewoet al een film gemaakt hebbe in de gauwigheid, die slaat op 't Veen, zooals we d'r nou bij— zitte op 't oogeblik. De meeste mensen hebbe der zoo geen erg in gehad en der is niet teveel reklaame voor gemaakt, maar hij heb van vrijdag tot dinsdag in de bieoskoop op de Vendelseweg ge draaid en de tietel was: „Pas op val niet!" Zoo zien jelui, dat als de natuur et van de kuituur wint een mens nog heel niet weet waar die z'n heil moet zoeke. Maar nou hou ik d'r mee op, want ik moet me klaar gaan maake voor me baan; voor me ijsbaan bedoel ik. Ik speul 's avonds namelik voor baan- veeger op „de blauwe kaamer". Of het komt door et mooie ijs wat ze daar hebbe, of omdat et zoo ver van huis ligt, dat weet ik niet, maar een feit is et, dat hoe donkerder et wordt, hoe meer Veense mense je daar ziet ver- schijne. w. blauwkous. (Verrolf van pagina 1) gang kon worden omgeploegd. Zijn on derdelen zijn honten vinden we dit woord niet terug in Hondsenelleboog, een elleboog, een bocht, ter grootte van een hont? roeden en voeten. Weer andere vlaktematen gaven aan hoeveel tijd één persoon nodig had om een stuk grond om te spitten, 'thool te maaien of er turf af te steken. Een schaft, een maat te Amerongen gebruikt, kon tussen twee schafttijden worden bewerkt. Een clepperschaft zinspeelde op het klok gelui als tijdsgrens, een gres werd door een koe per dag begraasd en een dagmaat of -werk was een oppervlakte door één man in één dag bewerkt. 't Is moeilijk deze maten in ons metriek stelsel om te rekenen, want plaatselijk liepen zij door de aard van de bodem uiteen. In onze omgeving en in Eemland was een morgen 600 roeden. Een ha is thans 700 roeden, een roede dus 67 ha 8571.4 m 2. Bijgevolg bedroeg een roede ruim 14 m 2. (Vgl. W. v. Iterson: De his torische ontwikkeling van de rechten op de grond in de provincie Utrecht I, Band I, 1932.) Wie waren nu de veenheren, die ,,'t affect van tvoirscreven octroye" wilden genieten en zich daartoe van 10 juni 1546 af aanmeldden? Men mene niet, dat zij Veenendalers waren. Geenszins. Er wa ren in feite nog geen Veenendalers! De veeneigenaars waren bijna allen Utrech tenaren. invloedrijke kooplieden of men sen uit de magistratuur. Het waren: Joncker van Pallant, zoon van Elizabeth, Vrouwe van Hoochstraten, gravin van Culemborch; Claes Jeroensz. van Am- stelredamme; Frans Andriesz van Am- stelredamme; Mr. Vinsent Cornelisz., tre- sorier-generaal; Frans van Nijenrode, Raedt der Keyserlicke Majesteyt in Zij nen Hove t' Utrecht; Mr. Balthazar van Blijenborch, doctor in medicijnen te Utrecht; Marichgen van Zijl, een Utrecht se burgeres; Ernst van Nijenrode; Jonc ker Jan van Holswilder, drost op 'thuis te Hattem; Willem Vonck; Cornelis Ger- ritsz; Floris Foeyt; Cornelis Thin; Jan Fox en diens zuster Machtelt; Jacob Lam, schoonvader van Fl. Foeyt; Jan Boll; Ja cob van Bensichem; Gerrit Pot; Beernt Proeys; Cornelis van Leeuwen; Jan van Leeuwen Aertsz.; Jacob Deel of De Edel; Robbert Reyersz. Taelman; Jan Roek; Hermen de Jong; Lodewijk van Couwen- hoven; Jacob Grammaye; Frans en Jan Bogaert; Dirck van Bredevelt; Claes Ger- ritsz. van Gorcum; Evert van Cleeff; Goort Gerritsz.; Peter Pan Hubrechtsz.; Gijsbert van de Voort Valentijnsz.; de procurator van de Utrechtse Kartuizers; Cornelis van Voordt; Mr. Steven van Rumelaer; Jan en Cornelis de Keyser; Jan Verway; Evert Jansz. v. Schaick; Jan ▼an Cuyck; Egge en Peter Gerbrantsz; Joncker Jan van Montfoort; Jan van Cu lemborch, Ridder, Schout der stad Utrecht; Jan Bollick. cipier der stad Utrecht; Nelle Tonis Jansz., dochter; de prior van het Regulierenconvent binnen Utrecht; Adriaen Cornelisz. ter Goude (Gouda in Holland); Mr. Wouter van Coddenoord; Adriaen van Renesse, dom- scolaster; Evert Cornelis van Loeven- steyn; de Abt van St. Paulus te Utrecht en Broeder Jan van Zutphen, procurator van het klooster Mariendale bij Arnhem. Onder genoemde contribuanten vinden we zowel klein- als grootgrondbezitters. Ook kooplui van professie of grondspe- culanten ontbreken niet. Zo richtten Flo ris Foeyt en Jan van Cuyck in 1551 met een zekere Dekema de Utrechtse Veen- compagnie op, die in Friesland ging wer ken en in Opsterland, Schoterland en Engwirden een begin maakte met de gro te verveningen aldaar. De grootte van de percelen in Z.O.- Utrecht loopt uiteen van enige roeden, toch rendabel doordat men ook in de diepte groef, tot een aanzienlijk getal morgens. Joncker van Pallant bezat de grootste terreinen, n.l. 250 morgens „zuyt- wert een loth (stuk grond) veens en noortwert een loth" in de Maanre venen. De som van de aantallen morgens is naar wij berekenden ruim duizend, de roeden, honten e.d. niet meegeteld, d.i. ongeveer 900 ha. Dit klopt heel aardig met de op pervlakte van de huidige gemeente Vee nendaal, die 1145 ha bedraagt. Want die 900 ha zijn de oppervlakte van de z.g. v r ij e venen. Daar komen nog bij de o n v r ij e venen, wier eigenaars zich niet financieel geïnteresseerd hadden bij het hergraven van de Grift. Dat deden zij la ter. Daar was b.v. het Capelleveen van Mr. Balthazar van Blyenborch, de boven reeds genoemde dokter, wiens gronden in 1556 „inde Grifte gebracht werden". Ook Joncker Evert Zoudenbalch, Dyckgraaff van den Lekkendyck bovendams, weer een bekend Utrechtenaar, maakte zijn onvrije venen in 1560 vrij, evenals Chris- toffel van Montfoort in 1572 en Johan en Willem Ruysch in 1579. En dan hebben we nog niet eens gesproken van de 100 morgens van Ghilibert van Schoon- beecke. Niet steeds werd de contributie tijdig betaald. Er werden „diverse mandemen- Speciaalzaak in BRILLEN ziekenfondsleverancier Hoofdstraat 51 - Telef. 3184 - Veenendaal DepotCarl Zeisa In verband met de weerageeteldheid heeft het bestuur van de afdeling Utrecht van de K.N.V.B. besloten voor zaterdag en zondag geen wedstrij den vast te stellen. De stagnatie welke door Koning Winter in alle gestreng heid wordt doorgevoerd, zal tot uit eindelijk resultaat hebben, dat het met de competitie een latertje zal worden. In het gunstigste geval zal de compe titie niet eerder dan 3, resp. 4 maart worden hervat. Dit zal echter alleen mogelijk zijn, als de weersomstandig heden zich op korte termijn drastisch gaan wijzigen. Te hopen is slechts dat wij geen koud en nat voorjaar krijgen en de velden zich van hun deplorabele toestand waarin zij ongetwijfeld van onder de sneeuw te voorschijn zullen komen spoedig zullen weten te herstellen. Wij zullen ons echter vooral wat de com petitie van de K.N.V.B. betreft weer op een zeer laat eindigend voetbalseizoen moeten voorbereiden. Voor de K.N.V.B. werd nog wel een programma vastgesteld, hetgeen er dan als volgt uitziet: Veenendaal Esca. Arnh. Boys 2 Veenendaal 2. Sportcl. Genemuiden D.O.V.O. V.R.C. Oranje-Blauw (N.). EIKENIE PlIllPi 11119 SEIV1CE ZNT Modern Ingerichte Werkplaats met de nieuwste meetinstrumenten Ook voor TELEVISIE reparatie RADIO EN TELEVISIE Molenstr. 16 - Rh«nen - Tel. 579 EEN VREEMD MINERAAL Volgens de moderne geologen bevindt zich in de aarde op grote diepte een vreemd aandoend mineraal, n.l. de oli vine. Dit bestaat uit ijzer-magnesium- silikaten, een zware, grijs-groene rots achtige massa. Ze is tegelijkertijd star en plastisch, witgloeiend in het mid denpunt en in het algemeen rood gloeiend. Tussen de laag van de olivine en ons bevindt zich de dunne aardkorst, in verhouding nog dunner dan een appelschil. "3 OVER DE RIJN MET FIETS, MOTORFIETS EN ALS WANDELAAR. By Rhenen werd een pad over de Rijn gemaakt. Op de achtergrond de Cunerakerk met zyn fraaie toren. ten van debitis gedepecheerd tegens den ghenen die heure contributien nyet en betaelden". En daar bleef het niet bij. Er volgden „acten van sommatien ende exe- cutien tegens die veengenoten die haer contributie nyet en wilden betaelen". De ligging der venen wordt helaas slechts globaal aangegeven. Éénmaal is er sprake van groeven „streckende vanden berch tot aende Grote Venlo". Talloze landerijen waren gelegen in de witte Eder venen. Naar zijn samenstel ling onderscheidt men rood-, wit- en zwartveen. Witveen nu is het weinig ingekoolde veen, in hoofdzaak het jonge mosveen, vaak begroeid met het witte wuivende wollegras, ook wel bonk- of bolsterveen genoemd (Dr. J. J. Faber m.i. Nederl. Landsch. 1947). Éénmaal is er ook sprake van de Zwarte overvenen. Vele terreinen worden opgegeven te liggen in de Maander venen en in de Rhenense venen, al of niet over de Grift. Ergens staat aangetekend: Dan also die lantscheydinge noch niet ge- daen en was ende mitsdien (hij) niet en wiste of die vande Utrechtsche zyde over die Grift eenige veenen behouden souden." De gewestelijke grens was dus in 1546 nog niet vastgesteld. De Kartuizerprocurator gaf een bezit op „in 't karspel van Reenen int ge recht van Rijnswoude, streckende tot aende witte Ederveenen". Renswoude viel n.l. als heerlijkheid, in 1674 zelfs als hoge heerlijkheid, niet onder de ju risdictie van Rhenen. Intussen kwam in 1553 de Grift ge reed en Aert Joesten werd als vaart- meester aangesteld. De eertijds verlaten venen begonnen een beeld te bieden van bedrijvigheid. De uitvoer van turf begon. Het preludium van Veenendaals bloei zette inD.PHILIPS. VEENENDAAL Geboren: Huijbert Jacob, z. v. A. C. Dorpema en P. C. Polderman ;Reinarda Cornelia, d. v. G. Methorst en C. v. Wijk; Reijertje Gijsbertha, d. v. H. Kleijer en G. J. Beijer; Willem Samuël, z. v. H. v. d. Weerdhof en P. C. v. d. Brink. Getrouwd: Hendrik Jacobus ten Broek. 20 j. en Gerritje Hermina Burgwal, 18 J. Overleden: Christina Slotboom. 69 J., gescheiden van G. J. Janssen; Klasina van Dijk. 72 j., echtgen. v. C. Kroes; Hen drik ter Burg, 77 j. en 11 mnd., echtgen. v. W. Robbertsen. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Andreas L. G., z. v. L. G. Merlijn en G. Heijsen; Evertje B. J., d. v. W. Methorst en J. E. v. Roekei. RHENEN Geboren: Johanna, d. v. J. v. Kranen burg en W. v. Kuilenburg; Janna, d. v. H. v. d. Weerd en J. Wildeman; Johan, z. v. K. de Jong en E. K. Bijker; Arie Ca- tarinus Harmanus, z. v. H. v. d. Berg en D. G. v. Doorn; Tonia, d. v. M. du Pré en B. Hendriksen; Anna Maria Elisabeth, d. v. G. G. v. Gelderen en A. C. v. Veenen daal. Ondertrouwd: Hendrik van den Bos en Teunisje Baars; Johannes van Zetten en Petronella Hovestad; Berend van Eldik en Neeltje van den Berg. Getrouwd: Antonie van Manen en Cor nelia Neeltje van der Meijden; Albert van Velsen en Wilhelmina Pleijler. Overleden: Antonie Roest, 41 j., geh. m. M. J. Reede; Jannigje Boers, 66 j., geh. m. W. J. de Waal; Joachem v. Stempvoort, 67 j., geh. m. C. Vermeulen. RENSWOUDE Geboren: Hendrik Johannes Peter, z. v. P. Cornelissen en W. Verhoef; Maas Jan, z. v. H. v. Ravenhorst en G. v. Oosten- brugge. Overleden: Hendrikus van de Craats, 55 jaar. OPRICHTINGSVERGADERING Op woensdagavond 29 februari a.s. hoopt de heer P. van de Does, inspecteur van de Dierenbescherming, een voorlich tingsavond te houden in het verenigings gebouw „Rehoboth", alhier. De bedoeling van deze avond is om te komen tot op richting van een afdeling Renswoude der Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. Ongetwijfeld zal het de heer Van de Does niet aan belangstelling ontbreken, daar juist nu in deze barre wintertijd dui zenden dieren in nood zijn. Zeker zullen velen gaarne bereid zijn om nu en in de toekomst deze nood te helpen lenigen WEDEROM EEN GELIJK SPEL Het eerste team van de biljartvereni ging „Renswoude" speelde voor de bonds- competitie thuis tegen het eerste team van „De Poedels" uit Rhenen. Het begin was voor de thuisclub hoopvol, want de eerste partij werd reeds direct met groot verschil door de heer J. Vink gewonnen. De tweede partij werd eveneens een over winning voor de Renswoudenaren. De nog resterende wedstrijden werden ech ter beide verloren, zodat men uiteindelijk nog met een verdeling der punten ge noegen moest nemen. De persoonlijke uitslagen luiden: J. Vink A. de Gooyer 20 C. Vink J. van Baren 2—0 C. dé Fluiter L. v. Lieuwen 02 G. van de Kaa H. Pleijler02 Donderdag j.l. speelde het tweede team een- uitwedstrijd tegen „De Poedels" 4 uit Rhenen. Het programma voor de komen de week is: dinsdagavond De Kroon 2 Renswoude 1. Donderdagavond speelt het tweede team thuis tegen „Sportlust" 1 uit Eist. VEENENDAAL. Zie de betreffende be richten op de voorpagina. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evangeli satie 10 cn 3 uur dhr. Paul van Krimpen а.d. IJssel; Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. H. van Druten, 5 uur ds. N. Kooreman; Ger. Kerk 10 uur ds. Van Enk van Veenendaal; 5 uur ds. Volten; Ger. Gem. (Bantuinweg) 10 en 5.30 uur leesdienst, woensdag 3 en 7.15 uur ds. v. Dam (Biddag); Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst; Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 10 en б.30 uur ds. Hop; Ger. Kerk 10 en 3 uur ds. Moolenaar. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur dhr. Liefting van Putten, 6.30 uur ds. Treure; Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur lees dienst, donderdag 7.30 uur ds. Ligtenberg van Rotterdam; Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst, vrijdag 7 uur ds. v. d. Poel van Ede. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. v. d. Peut; Ger. Gem. 9 30 en 6 uur lees dienst. woensdag 2.30 en 6.45 uur ds. v. d. Woestijne van Barneveld; Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst, vrijdag 7 uur ds. v. d. Poel van Ede. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 uur dhr. Meyer, 6 uur ds. v. Viegen. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. J. de Jager van Amerongen (Bed. H. Doop), 6.30 uur dhr. J. van Noort; Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst; Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. AMERONGEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur dhr. v. Noort, 5 uur ds. de Jager; Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. de Zwaan. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. v. d. Linden. HET ENIGE AFDOENDE MIDDEL TEGEN Alleen verkrijgbaar bij Hoofdstr. 106, Tel. 2576, Veenendaal VEENENDAAL. Van zaterdagmiddag 12 tot maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr. J. H. Kets, Hoofdstraat, tel. 3056. RHENEN. Dr. B. Stegeman, Herenstraat 93, tel. 315. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van za terdagmiddag 2 tot maandagmorgen 7 uur, alleen voor dringende gevallen, dr. Bakker van Leersum. tel. 03434-495. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Dr. v. d. Scheur van Lunteren, tel. 08388-460. VERLOREN EN GEVONDEN Gevonden: Een paar bruine lederen handschoenen. ZIEKENFONDSLEVERANCIER Markt - Veenendaal - Telefoon 2764 Gemeente Rhenen ONTEIGENING Het hoofd van het gemeentebestuur van Rhenen maakt bekend, dat ter gemeente secretarie, afdeling financiën, van 27 fe bruari tot en met 27 maart 1956 ter inzage voor een ieder ligt het bij raadsbesluit van 21 februari 1956 voorlopig goedge keurde plan tot onteigening van een ge deelte groot ca. 1450 vierkante meter van het perceel, kadastraal bekend gemeente Rhenen sectie G nr. 1482, gelegen aan de Bantuinweg, met tekening en lijst, be vattende de kadastrale gegevens betref fende genoemd perceel. Rhenen, 22 februari 1956 Het hoofd van het gemeente bestuur voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL DE POëZIE VAN HET MARKTLEVEN Bij het snuffelen in boeken, die ons met het leven in de 17de en 18de eeuw ver trouwd maken, speelt een aantal inter nationaal bekende markten een belang rijke rol. Deze markten hadden niet slechts ekonomische betekenis. Ze ver vulden de wereld ook met bepaalde „ma gische" aspecten. Poltawa in Rusland, Medina der Campo in Spanje, Sinigaglia in Italië, Nisni Nowgorod (waarvan zelfs de naam door Sovjet Rusland werd ge wijzigd) hebben heden ten dage, evenmin als Leipzig, nog betekenis als wereld centrum voor de handel in bont, pelte rijen, enz. Tot op zekere hoogte hebben de inter nationale jaarbeurzen de taak der mark ten op zich genomen, echter zonder het magische dezer markten te kunnen over nemen. De broederschap der bronzen draak (75) Angelo lacht spottend om de van woede snui vende jonker. „Wel, waarde vriend," roept hij To bias achterna, als deze zijn schonkig ros heeft om gewend om naar Balthazar te rijden, „gij moogt eerst wel aan een goede lans zien te komen, of wilt gij ons wellicht met uw wijsvinger uit het zadel lichten?" „Messire, sta mij toe een korte tijd uw voortreffelijke lans te voeren, opdat ik deze be lediging op uw tegenstanders wreken kan." Een ogenblik aarzelt prins Balthazar en met gefronste wenkbrauwen monstert hij de potsierlijke gestalte op het schamele, magere paard. Dan biedt hij zwijgend zijn lans aan, terwijl een bitter lachje om zijn mond speelt. Met een zwierig gebaar zet jonker Tobias de oude kuiphelm op, grijpt de lans en stelt zich op terzijde van het houten tussenschot. Op een wenk van prins Angelo komt een der ridders van de bronzen draak naar voren om de uitdaging te beantwoorden. Opnieuw schallen de bazuinen het aanvalssignaal en in volle ren stuiven de kamp vechters op elkander toe. (Wordt vervolgd.) door H. West en berg er Vertaling: Minny Musaph Blijdensteln (31) Het is toch juist om de jongen ge weest, dat zij zo veel met Hans Eckhart samen gekomen is, wat hen zo spoedig met elkaar vertrouwd gemaakt heeft. Maar juist in deze weken heeft zij weer ondervonden hoe innig zij van de knaap houdt. Dat Jo niettegenstaande zo ja loers is, op de vreemde man, die zo plotseling hun tête tête is komen ver storen, dat isOch, dat is eigenlijk juist zo lief van hem. Dat zou, als er al die andere conflicten maar niet wa ren, zelfs grappig zijn Helga kijkt de lucht in, waar miljoe nen zonnestofjes dansen, en glimlacht Het is een jeugdig lachje, met een greintje overmoed, met een tikje vrou welijke coquetterie: En hij? En Hans Eckhart zelf? Hij is niet jaloers op de jongen, natuurlijk niet, natuurlijk niet! Maar hij was toch heel blij toen hij hoorde, dat Jo voor twee dagen een uit stapje ging maken. „Dan heb ik je eens voor een heel weekend alleen", heeft hij gezegd. Dus moet hij haar sympa thiek vinden. Heel symphatiek. Mis schien heeft hij haar liefWie weet? Soms lijkt het haar zelfs zoZij springt op en loopt naar het raam. De straat is zondagsstil. In de schaduw van de huizen aan de overkant slente ren een paar Arabieren. Een bijna lege tram rinkelt voorbij. Een pistachever koper, vergezeld van een paar dozijn kinderen staat in het midden van de straat. Jammer, dat Jo het niet ziet, denkt Helga, als de man begint te kij ven met een mulat. Hij vindt zo iets altijd grappig, daarom houdt hij van deze lelijke straat Dan tilt zij het hoofd op. Daar is Hans Eckhart! Dat is zijn wagen, zij kent het signaal. Wat is hij altijd precies op tijd! Zij loopt de kamer uit maakt haastig haar kapsel voor de spiegel in orde en schikt het witte, kantea kraagje op haar eenvoudige donkerblauwe japon, en holt dan naar de deur, die zij wijd open gooit. Hans Eckhart neemt de drie laatste treden van de trap tegelijk. Stralend en hijgend staat hij voor haar. „Goede morgen, Helga! Hoe gaat het?" Helga steekt hem beide handen toe. „Uitstekend! Alleen dit eenzame ontbijt is erg ongezellig. Maar vanavond komt de jongen gelukkig al weer terug." „O ja? Vanavond al? René komt pas morgen terug." Helga heeft de stofjas van Hans Eckhart aangenomen en zijn hoed al op de kapstok gehangen. „Och, is René ook weg? Ook een uitstapje van school?" „Ja, en Leontine zit thuis te kniezen. Ze was heel boos, dat ik haar geen ge zelschap wilde houden." Helga keert zich om en kijkt hem scherp aan: „En heb je haar gezegd dat je vandaag met je wagen uitging?" Hans Eckhart glimlacht terug en steekt met een triomfantelijk gebaar zijn handen in zijn zakken. „Natuur lijk! Waarom zou ik het haar niet zeg gen! Zij weet trouwens al lang hoe ik met vliegende banieren naar de tegen partij ben overgelopen, uitsluitend uit een gevoel van rechtvaardigheid, na tuurlijk!" „Natuurlijk!" herhaalt Helga over dreven nadrukkelijk. Maar, plotseling ernstig wordend: „Ik heb er zo juist over zitten nadenken, wat ik had moe- ton beginnen, als je dit gevoel tod rechtvaardigheid eens niet had gehad". Er ontstaat een korte stilte. Hans Eckhart kijkt naar Helga en zijn ogen blijven op haar rusten.... Hij opent zijn mond alsof hij nog iets wilde zeggen. Maar hij zegt het niet. Niet sentimenteel worden, denkt Helga en stelt voor naar binnen te gaan. Hans volgt haar naar de huiskamer, waar zij dadelijk naar het schrijfbureau gaat, dat nog vol papieren ligt. „Kijk Hans, alles heb ik doorgesnuffeld; resultaat nihil". „Alle mensen dat is vervelend! Luister eens, Helga, ik wilde het je eigenlijk nog niet zeggen om onze mooie dag vandaag niet te bederven; maar tenslotte Thomas Brackwieser wordt overmorgen thuis verwacht. En pro fessor Desmartin moet ook weer thuis zijn, zoals Leontine gehoord heeft, Hij wil persoonlijk de bloedproef nemen. En waarschijnlijk zal hij het wel spoe dig willen doen. Hij zal eindelijk ook eens zekerheid willen hebben in deze gescheidenis; eens moet het toch de wereld uit, Leontine kan geen rust meer vinden en dat weet de hoge ome nu zo langzamerhand! Dus nu wordt het ernst. Maar heb jij nu ook allee gedaan oaa gegevens te len? Helga zucht en de gejaagde uitdruk king van de laatste tijd komt weer op haar gezicht. „Ja, ik heb alles doorge lezen, alles, allesDat wil zeg genwacht, daar herinner ik me iets! Er moet nog hier of daar een kleine houten kist staan, met een smeedijzeren slot; je weet wel, zo'n kistje, waarin onze moeders haar lief desbrieven en cotillon souvenirs en zo bewaarden. En daar hebben wij ook eens alle oude foto's, brieven en andere soevenirs in opgeborgen. Het is niet on mogelijk, dat daar nog iets tussen ligt. Als ik maar wistMaar wacht eens, het zou kunnen, dat het kistje boven op de vliering staat, waar wij ook Jo's oude kinderbedje en zijn schommel- paard hebben opgeborgen. Zal ik met een eens gaan kijken?" Hans Eckhart antwoordt niet dade lijk. Het is zo heerlijk buiten, zo'n prachtige dag; hij heeft er zich zo veel van voorgesteld vandaag met Helga uit te gaan. „Zou ik", zegt hij langzaam, „vanavond niet een uurtje terug ko men? Dan zouden we het kistje te voorschijn halen en doorzoeken, hè?" Ook Helga aarzelt. Ook haar lokt het heerlijke weer„Goed dan! Dan gaan we nu dadelijk en vanavond zoe ken we het kistjeEn ali er nu ook weer niets ln is?" Hans Eckhart ontwijkt haar blik. Ja, dan aal heé lot nottoa baaliaan. Anna Helga! Arme kinderen! Als zij in de kleine hall zijn, wordt er juist een briefkaart onder de deur doorgescho ven. Hans Eckhart raapt ze op en geeft ze aan Helga. „Van Jo", zegt ze glimlachend, an hardop leest ze voor: „Lieve moeder, Ik denk, dat ik zondagavond nog niet thuis zal zijn; maandag pas. Hartelijke groeten, Jo". „Kort en bondig!" zegt Hans Eckhart lachend. Maar Helga kijkt nadenkend. „Eigenaardig! Een schooluitstapje van drie dagen.... Laat eens kijken waar die kaart vandaan komt? Alexandrië. Hè! Dan moeten zij de tocht, die zij van plan waren te maken, omgedraaid heb- Geneest ruwheid en schraalheid ben. Zij zouden immers over Alexan drië terugkomen." Zij draait de kaart in haar handen om en om en bekijkt nauwkeurig de poststempel. „Vind je het zo erg, dat hij vandaag niet terugkomt?" vraagt Hans Eckhart .zacht Helga heft het hoofd op. „Ja, hael erg!" knikt zij heftig. (Wordt vervelgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 2