y**r- HET 3e PAK CACAO GRATIS t DE VALLEI |o <4 René De oostelijke thee zet-kampioen schappen HAMEA Nieuws voor de Boer Voor de Jeugd Ruwe.rode handen Elegant, en toch voor ieders beurs Het voederwinningsplan Vul kleine maagjes met goed voedsel De mineralen; voor wat hoort wat Uit de Raadszaal van Renswoude elke aankoop van 2 pakken 100 gram) Roodmerk Cacao ig van 29 februari t/m 6 maart 1956 27 De douche ZO ZIJN ONZE MANIEREN! VERKEERSREGEL FEUILLETON Ruwe, schrale huid Geneest snel Deux-pièces en complèt-jasje samen gebracht tot een elegant geheel. De lijn is eenvoudig en daarom mag het modieuze effekt liggen in de kleur van de stof. Maakt u dit ensemble van een marineblauwe stof met een witte garnering en u bent „up to date" gekleed. U zult worden bewonderd, aangezien dit driedelige model vele mogelijkheden tot variatie biedt, een japon dus, waarmede u zult kunnen toveren en betoveren. Cos- tuum, steeds aantrekkelijk. De moderne stijl werd be reikt door de ietwat aparte kraag. Modern zijn de heuppatjes en de rechte sluiting van het jasje. Indien u een sportief jasje wenst, dan moet u tweed als stof kiezen, maar wanneer u aan een elegant mantelcostuum de voorkeur geeft, dan gebruike men een wollen stof met een zijde-achtige glans. Bovenstaande modellen zult u zelf kunnen vervaardigen aan de hand van de bekende Beyer-vierkleuren-knippatronen, te bestellen bij de admin, van dit blad. Ofschoon er nog geen werkzaamheden op het veld mogelijk zijn, moet men nu toch aandacht schenken aan het bouw- en grasland, zij het slechts op papier. Er wordt wel eens gezegd, dat de boer tegen woordig minstens evenveel met zijn hoofd als met zijn handen kan verdienen. Daarin schuilt veel waars. Zo ook met de voederwinning voor het komende groeiseizoen. Thans dient elke veehouder een weide-of bouwplan op te stellen, waarbij hij moet uitgaan van de behoeften van de rundveestapels. Uit het opgestelde voederwinningsplan moet men dan de conclusie trekken ten aanzien van de bemesting. Gaat men in het wilde weg voer win nen, dat vaak meer gezien wordt als buikvulling, dan als behoeftendekking, dan kan men wel eens duur dus be drogen uitkomen. De kachelwarmte houdt de boer bin nenshuis; hij kan deze tijd goed benutten. De rayonassistent kan waardevolle in lichtingen verstrekken over de voeder winning. De basis van de kostprijs van de melk voor de winter 1956/1957 wordt thans gelegd Wenken voor de kleutervoeding Met hoeveel zorg en nauwgezetheid zien wij erop toe, dat het baby, ook wat zijn voeding betreft, aan niets ont breekt. En hoe licht vergeten we, dat de voeding óók wanneer baby geen baby meer is, maar als éénjarige dreu mes met de pot mee gaat eten, zijn speciale eisen blijft stellen. Dat het er erg op aan komt wat we de kleuter voorzetten en hoe we dat doen. Wat heeft een kleuter nodig? Vooral aan voedsel met een hoge op bouwende waarde heeft het snel-groeien- de kleintje behoefte. Dat betekent, dat melk, groente, fruit, kaas, vlees en eieren niet gemist kunnen worden. Een kleuter moet dagelijks gebruiken: tenminste een halve liter melk. kar nemelk, of yoghurt: als drank of ver werkt in een gerecht; een flinke schep gekookte of rauwe groente. Bij 't inkopen kunt u rekenen op ongeveer 150 k 250 g als de groente gekookt zal worden; als het enigszins mogelijk is fruit of vruchtensap. U weet toch, dat rauw fruit het meest waardevol is? Snijd, wanneer u bang bent, dat zo'n kleine puk zich zal verslikken, vruchten als appel en peer in dunne plakjes of rasp ze; wat kaas, 50 g vlees (of vleeswaren) of vis of een ei. Allemaal voedings middelen, die rijk zijn aan opbouwen de stoffen en daarom om de beurt voor moeten komen in kleintje's weekmenu. Ga bovendien door met de gewoonte geregeld bruine bonen te geven. De niet-vette vleesstukken en vleeswaren zijn door hun groter gehalte aan op bouwende voedingsstoffen waarde voller dan zeer vet vlees, spek en vette worst. Het spreekt vanzelf, dat u vis heel scherp op graatjes moet onderzoeken. Vis met grove graten, vismoten of filets zijn het gemakkelijkst; boter en margarine: vetsoorten die te verkiezen zijn boven reuzel en bak en braadvet; een lepel levertraan, eventueel te ver vangen door een ander vitamine D- preparaat. zal in de meeste gevallen niet mogen ontbreken. Wees niet te gul met vet bij de berei ding van de maaltijd. Kleuters kunnen vet eten meestal niet waarderen en ze hebben er ook geen bijzonder grote be hoefte aan. Ook veel zoetigheid is niet aan te raden. Eigenlijk is 't schepje suiker in de pudding en de stroop of suiker in de pap al voldoende. Breng uw kinderen niet te veel voorliefde voor zoete lekker nijen bij. En lusten ze geen zoete brood belegsels, denk dan vooral niet, dat ze te kort zullen komen. Hoe zetten wQ de kleuter z(jn eten voor? Uw kind zal er later alleen maar ge mak van hebben als het leert alles te eten. U kunt dat bereiken, mits u zelf het goede voorbeeld geeft. Ook wat dat betreft is een kind een goed na volger. Als het allerlei niet belieft, is dat meestal de schuld van de ouders! Maak voor een kleine dreumes geen apart hapje klaar. Leer hem kauwen; zet een kind dat gewoon brood kan eten, niet steeds pap voor en geef hem alleen groente en aardappelen door elkaar als 't hele gezin stamppot eet. Schep niet teveel tegelijk op z'n bord je en bedwing uw ongeduld als een kleine kleuter onhandig en langzaam eet. Alle begin is immers moeilijk? ZEVEN PLAATSELIJKE KAMPIOENEN IN DE KOPGROEP HUISVROUWEN Drie scholieren doen niet voor hen onder Nu er 18 van de 24 plaatselijke wed strijden zijn gespeeld in de oostelijke thee-zet-kampioenschappen, doet zich het merkwaardige verschijnsel voor, dat steeds meer dames feilloos thee gaan zetten. Dit blijkt wel uit het feit, dat er momenteel niet minder dan zeven dames in de afdeling huisvrouwen met het hoog ste aantal punten (94) uit de bus zijn ge komen. Onder de scholieren is het al niet veel minder, want daar hebben maar liefst drie het tot ditzelfde aantal punten gebracht. Het zal daarom op de finale vrijdag avond 16 maart in Musis Sacrum te Arn hem wel een zeer felle strijd worden, als de gewestelijke kampioenstitel in het ge ding komt. Deze week worden de wedstrijden voortgezet in Enschede, Almelo en Hen gelo; de volgende week in Ti el, Oldenzaal en Zwolle. De namen van de zeven huisvrouwen, die het hoogste aantal punten hebben be- haald, zijn: mevr. C. Gerritsen (Doetin- chem), mevr. G. Kervel (Lochem), mevr. C. van Beek (Renkum/Heelsum), mej. M. Bouw (Nijkerk), mevr. C. Thomassen (Kampen), mevr. Van Mil (Nijmegen) en mevr. L. Meijer (Losser). De drie meisjes die de kopgroep vor men in de scholierenafdeling zijn Aly Siekers (Coevorden), Coby de Jager (Apeldoorn) en Annie Schepers (Losser). Losser maakt dus kans een dubbel kam pioenschap in de wacht te slepen. Iedereen weet, dat de droogstand van de koe o.m. dient om het dier weer op verhaal te laten komen van de afgesloten melklijst, en om reserves te vormen voor de komende melklijst. Deze reserves be treffen niet alleen zetmeelwaarde en wat eiwit, maar evenzeer de mineralen. Ten aanzien van de mineralen heeft de natuur dit prachtig geregeld. Juist tijdens de droogstand worden de verstrekte mi neralen in versterkte mate opgenomen en vastgehouden. Dit geschiedt uiteraard al leen wanneer men de dieren in staat stelt te „hamsteren", dus wanneer men vol doende mineralen verstrekt. Steeds meer boeren gaan aandacht aan dit probleem schenken, het gebruik van rundveemineralen neemt steeds toe. Wan neer iemand onverhoopt nog tot de ach terblijvers behoort, moet hij zich snel gaan aanpassen. Inderdaad werd hierop vroeger weinig of niet gewezen; maar produceerde de gemiddelde koe toen ook reeds bijna 3900 kg melk per laktatiepe- riode? Er zijn zeer goede mineralenmeng- sels in de handel voor een lage prijs. Van zelfsprekend kan men ook een geheim mineralenmengsel kopen; of dit beter is, is zeer de vraag, wel veel duurder, dus dat is slechts voor rijke boeren wegge legd. bord overzien. Een machine die tien keer zo groot en tien keer zo snel is als de huidige, zou misschien schaak kun nen spelen als een schooljongen indien men iemand met genoeg geduld zou kunnen vinden om haar alle regels van het spel te leren. Machines van dit ka liber zullen binnen enkele jaren zeker worden gemaakt, maar de problemen van het werkelijke leven zijp heel wat gecompliceerder dan die van het schaakbord", aldus dr. Bowden. (Vervolg van pagina 2.) Van de heer G. J. van de Vendel werd eveneéns ongeveer 210 vierkante meter aangekocht voor de prijs van f 630, Van mevrouw A. C. van Harten-Van Buren werd een perceel grond aange kocht 1255 vierkante meter voor de totaal prijs van f 3765,Van genoemde eigena resse werd tevens nog 610 vierkante me ter grond aangekocht voor de prijs van totaal f 1,Voor dit laatste stuk grond werd echter als voorwaarde gesteld, dat langs dit perceel van gemeentewege een hekwerk zal worden geplaatst, bestaande uit ijzeren stijlen, met onder en boven een gaspijp, waarlangs harmonikagaas, tot een hoogte van 1.25 meter, waarboven twee puntdraden. Verder zullen in genoemde afrastering twee inrijhekken moeten wor den aangebracht ter breedte van zes me ter, terwijl de op dit perceel staande loods ook door de gemeente verplaatst zal worden. Een rioolaansluiting op het ge meentelijk riool zal eveneens verzorgd moeten worden. SUBSIDIëRING ELEKTRIFIKA- TIE „UBBESCHOTEN" EN OM GEVING Van een 15-tal belanghebbenden was een verzoek binnengekomen tot een ge meentelijke bijdrage in de kosten van de elektrifikatie van het z.g. „Noorderkwar tier", hetwelk bij de P.U.E.M. bekend is als plan „Ubbeschoten". Voor het onderhavige gebied zullen de 15 belanghebbenden gezamenlijk 12760,- moeten bijdragen. Wel werd door het ge meentebestuur ten aanzien van de elek trifikatie van „De Groep" geen bijdrage verleend, doch in verband met de grotere afstand van de aan te sluiten percelen, worden tevens de bijdragen naar even redigheid verhoogd. Zouden de belang hebbenden op het elektriciteitsnet van „De Groep" worden aangesloten, dan zou de totale bijdrage slechts 6960,zijn. Thans moet dus 5800,— meer worden opgebracht. Gezien het bovenstaande achtten B. en W. het billijk een financiële bijdrage te verlenen. B. en W. stellen de raad daarom voor 50 van het Verschil tussen de totale bij drage, welke in werkelijkheid verschul digd is en de totale bijdrage, welke ver schuldigd zou zijn indien hun percelen zouden worden aangesloten op het elek- trifikatieplan „De Groep", hetgeen neer komt op een bijdrage van 50 °/o van 5800,— is 2900,—. Dit voorstel geeft aanleiding tot een uitgebreide bespreking, waarbij de heer W. van de Brandhof (GB) allereerst het woord voert. Spreker is er niet voor de bijdrage te verlenen en pleit voor het ge deelte van „De Groep". Hij vindt het on redelijk de een wel een subsidie .toe te kennen en de ander niet. Wanneer er geen subsidie wordt verleend, zal dit ge deelte evenwel geëlektrificeerd worden, aldus spreker. Wethouder Vermeulen (AR) geeft dit ten volle toe, maar hij is toch voor het voorstel. De heer Zweers wil de subsidie eveneens verlenen. Ook de heer Harde man (SGP) wil het voorstel van B. en W. steunen. Daar de heer W. van de Brandhof wel inziet, dat een voorstel tot het niet verlenen van het voorgestelde bedrag geen ondersteuning zal krijgen, stemt ook hij toe, zodat het voorstel met algemene stemmen wordt aangenomen. De vergadering werd hierna geschorst om na ruim een kwartier opnieuw door de voorzitter te worden geopend. WONINGBOUW Wat betreft de woningbouw werd be sloten tot de bouw van acht woningwet woningen in de Taets van Amerongenweg schuin tegenover geb. „Rehoboth". Deze werden onderhands aanbesteed aan de firma S. Otte uit Veenendaal, terwijl het schilderswerk aan de firma G. van de Kaa te Renswoude werd gegund. Beide firma's werken momenteel aan nog twaalf andere woningwetwoningen, eveneens in de Taets van Amerongenweg. RONDVRAAG De heer J. van den Brandhof (CH) pleitte nogmaals voor een lichtpunt op de uitgang van Emminckhuizerlaan op de Rijksstraatweg. Voorzitter kon mededelen, dat hierover korrespondentie gaande is, en dat spoedig nadere berichten zijn te verwachten. De heer Zweers informeerde in welk stadium de nieuwe verlichting voor de Dorpsstraat verkeert. Hierop antwoordt de voorzitter, dat deze spoedig zal komen, maar dat de strenge winter ook hierin parten heeft gespeeld. Verder was de heer Zweers ter ore ge komen, dat drie ingezetenen, die zelf een pompinstallatie hebben voor watervoor ziening en ook aangesloten zijn op de normale waterleiding, deze laatste heb ben afgesloten. Van de zijde van de Vee- nendaalse Waterleiding Mij. wordt nu echter toch een kwitantie aangeboden die zij moeten betalen, ondanks het feit, dat zij nu zelf voor water zorgen. De heer Zweers informeert nu hoever de Water leiding Mij hierin kan gaan, waarop de voorzitter antwoordt dat de betrokken personen niets kan overkomen, wanneer tenminste hun eigen water is goedge- Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. ROBOT KAN DAMMEN EN SCHAKEN Een machine die „redelijk goed" kan dammen, maar „bij het schaken bij ziend naar ieder stuk staart" wordt in Manchester ernstig bestudeerd. Dr. B. V. Bowden, de rector van de Techni sche Universiteit van Manchester, heeft op de nationale conferentie van het British Institute of Management, die op het ogenblik in Harrogate wordt ge houden, verklaard dat de machine „bij zonder langzaam is bij het schaken, hoewel zij redelijk goed kan dammen. Bij het schaken moet zij bijziend ieder stuk op het bord een voor een bekijken alvorens te besluiten welke zet de beste is. De machine kan niet het gehele Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" Onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos. per adres Parallelweg 10. Veenendaal BESTE NEVEN EN NICHTEN, Hoe is het, hebben jullie al genoeg van het ijs en de sneeuw? Fijn zo'n extra va- cantie hè? Vinden jullie moeders 't ook zo fijn? Nu als je je verveelt, mag je best eens een briefje schrijven aan Tante Jos, of maak eens een leuke tekening of een opstel! We hopen toch maar dat de dooi nu gauw invalt, 't zou voor veel mensen een verademing zijn. Denken jullie alle maal om de hongerige vogels? Hartelijke groeten van TANTE JOS. ONZE JARIGEN 1 maart Hennie v. d. Berg. 1 Hennie Wagensveld (Scherpenz.). 1 Gijs Drost (Eist). 2 Henny Wartman. 2 Arend v. d. Berg. 3 Hilco van Meerten. 5 Maike Drost (Eist). 5 Gerrit Gerritsen. 6 Boekenvriend (Rhenen). 6 Tonny Kieviet. 6 Henny v. d. Weert. 7 Arend Jan v. d. Berg. Allemaal hartelijk gefeliciteerd! OPLOSSING RAADSELS I. Prei, rode kool, witlof, koolraap, spruitjes. II. De honger. III. Een kakkerlak. In dank zilverpapier ontvangen van: Herda Buys. Tom en Ineke Kuipers. Gerrie en Jan van Dijk. Neeltje, Jansje en Sina Drost (Achterb.). Robbie en Frank v. d. Veen. Willy de Doelder. Gijs Drost. NIEUWE RAADSELS I. Ik ben een gevreesde en lastige ziekte en toch kom ik in geen enkel land voor. Hoe kan dat? II. Leg 31 lucifers zo neer, dat ze 12 vier kantjes vormen. Wie kan er nu 8 lucifers wegnemen, zo, dat er maar 6 vierkantjes overblijven? Schuiven is verboden? x watervogel x gebruikt de bakker x een getal x een kleur x een weekdier x deel van je been x inwoner van Denemarken Op de kruisjeslijn komt de naam van een Nederlands eiland. HOE JE IEMANDS HUISNUMMER EN LEEFTIJD KAN BEREKENEN Om te weten, welk huisnummer je vriendje of vriendinnetje heeft, en hoe oud hij (of zij) is, moet je als volgt, te werk gaan. Je zegt dan: Schrijf op: Je huisnummer; Verdubbel dat; Tel er 5 bij; Vemenigvuldig het getal nu met 50; Tel je leeftijd er bij; Tel er nog 365 bij; Trek er 615 af. Nu staat in de verkregen uitkomst het huisnummer vóór de leeftijd. Het komt precies uit, probeer het maar. een orgaan een kledingstuk een bloem gereedschap plaats in de Achterhoek kerk of klooster (Historisch.) Mieke woonde op een dorp, Daar liep men veel op klompen. Geen waterleiding was daar nog. Men redde zich met pompen. Maar dat veranderde opeens. ('t Was enk'le jaren later.) Toen had men ook op Mieke's dorp Het zuiv're leidingwater. In Mieke's huis kwam zelfs een douche, Dat was je even wat! Ze waren nu niets minder dan De mensen in de stad. Miek haalde vlug haar buurtje toen. Die leuke, dikke Jaan, Ze zette een gewichtige snuit En draaide aan de kraan. Nu, Jaantje keek haar ogen uit Naar 't sprankelend geklater. En Mieke zei vol trots: „O zo, DA'S NOU GEMALEN WATER!" Hebben jullie wel eens van de Rou- couyenne-Indianen gehoord? Dat was een ruwe Indianenstam, waarvan de mannen zeer wreed waren, zelfs voor hun eigen kinderen. Ze woonden aan de bovenloop van de Itany-rivier in Suriname. Kinde ren telden bij deze Indianen eigenlijk niet mee, meisjes helemaal niet. En de jongens alleen zodra ze „man" waren geworden. Daartoe moesten ze eerst de „manproef" doorstaan en daarbij tonen dat ze helden waren. Nu dit was heus geen licht examen. Op een open plek tussen de wigwams (hut ten) werden in een hoop afval en vuil duizenden mieren gekweekt. De jongen, die een bepaalde leeftijd bereikt hadden, moesten hier geheel naakt in gaan staan. De venijnige steekmieren beten zich vast in het vlees en de stakkers moesten de proef doorstaan zonder ook maar een kik te geven. Steeds hoger kropen de beesten tegen de jongens op. Ze konden ze met handen vol van hun lichaam scheppen. Dit baatte hen echter niet, voor elke honderd kwa men er twee, driehonderd terug. Hun lichamen werden bedekt met een donkere korst van wriemelende dieren. Tenslotte kropen de mieren ook in neus, mond en ogen, tot het opperhoofd van de stam het teken gaf, dat het genoeg was en de jon gens, bijna krankzinnig van pijn, van de mieren verlost werden. Als ze zo het be wijs van hun dapperheid hadden gele verd, werden nog hun wenkbrauwen en oogharen uitgetrokken. Dan pas behoor den ze tot de mannen van de stam. Op een kruising of splitsing van een gewone weg en een voorrangsweg GAAT ALLE VERKEER OP DE VOORRANGSWEG vóór het verkeer van de gewone weg. door H. Westenberger Vertaling: Mlnnv Musaph Rlijdensteln (32) „En ik? Zou ik je niet een beetje kunnen troosten?" Nu glimlacht Helga: haar witte tan den schitteren. „Je bent toch niet jaloers?" Hans Eckhart gooit het hoofd in de nek. „Ja, vandaag ben ik jaloers! En dan gebeurt er iets zonderlingsIn Helga's verstandige, rustige, energieke ogen schemert plotseling een verrader lijke glans. En haar armen om Eckharts hals vleiend, zegt ze met een zachte weke stem: „Och Hans, jij bent jaloers? Jij bent heus jaloers?" Een ogenblik voelt Hans Eckhart Helga's gezicht bij het zijne, haar zijde achtige, geurige haren over zijn ogen, zijn mond. Als hij haar echter naar zich toe wil trekken, is zij al verdwenen en staat bij de buitendeur, die zij wijd opengooit. „Kom Hans! Laten wij die jaloerse man naar buiten rijden; daar gaat het vanzelf over!" Overbluft kijkt Hans in haar lachend gezicht, dat opeens zo stralend jong ge worden is. Maar dan volgt hij haar ge hoorzaam naar beneden, op de trap echter schudt hij nog verbaasd zijn hoofd. Wat was dat eigenlijk met haar? Zou hij iets verkeerds hebben gezegd? HOOFDSTUK XXII Sedert lange weken, eigenlijk sedert de dag, dat zij Joachim Frank in het Eskebijepark heeft ontmoet, leeft Leon- tine in een innerlijke onrust, die bijna koortsachtig is. Maar de laatste dagen is het bijna ondraaglijk geworden. Dik wijls heeft zij het gevoel, dat zij het uit zou willen schreeuwen om de bijna lichamelijke pijn kwijt te worden, die haar leven tot een hel maakt. Dan weer zou zij niets liever willen dan rustig te gaan liggen en zo te sterven; en toen onlangs per uitzondering Thomas' lieve en zorgvolle brief kwam, heeft zij zich zelf wijs gemaakt, dat zij de spanning van deze laatste dagen zeker beter zou hebben kunnen dulden, als hij bij haar geweest zou zijn. Maar nu zal hij er spoedig zijn; mor gen op zijn laatst; overmorgen zal hij aankomen. Maar niettegenstaande kan zij zich niet aan dat drukkende gevoel onttrekken; integendeel, het neemt haar zo in beslag, dat zij niet meer weet, wat zij beginnen moet. Zondagmorgen heeft zij nog allerlei kleine bezigheden gezocht, zij heeft wat genaaid en een beetje opgeruimd en een paar brieven geschreven; toen ging het nog. 's Middags was zij in een bioscoop gevlucht en voor het diner had zij een paar kennissen uitgenodigd, om toch maar niet alleen te zijn! Maar 's maandags had zij al helemaal geen rust meer gehad. Haar handen hadden gebeefd als na een langdurige ziekte. Als er gebeld werd, als het meisje of de tuinman aan de deur had- den geklopt, was zij in elkaar gekrom pen van schrik. Zij was zo pessimistisch geworden als zij nog nooit geweest was. Waarom zou het niet kunnen, dat de vliegmachine, waarmee Thomas de lange reis zou maken, naar beneden viel? En misschien was hij in het laat ste ogenblik nog opgehouden en kwam hij toch nog niet? Of als hij eens heel anders op haar brief zou reageren als zij verwachtte. Als hij zou weigeren de bloedproef te laten maken? Als hij helemaal van Joachim, van de hele ge schiedenis eens niets zou willen weten? Per slot van rekening zou het ook ont zettend veel geld kosten: ten eerste moest Helga Frank worden afgekocht voor eep groot bedrag en dan zou hij plotseling voor de voeding en het ver zorgen van twee jongens te zorgen hebben. Zou hij haar eigenmachtig op treden niet kwalijk nemen? Als zij de grenzen van zijn goedmoedigheid, van zijn toegevendheid eens overschat had. O God, en als om deze vreselijke ge schiedenis met de jongen, zijn plotse ling wakker geworden wil om zich in het vervolg meer aan zijn vrouw en kind te wijden, weer verloren ging? De gehele maandag heeft Leontine Brackwieser in de stad rondgedwaald en 's avonds is zij alleen naar huis gekomen om zich te verkleden om weer uit te gaan met een paar wille keurige kennissen, die zij tegen haar gewoonte en tegen haar zin van cabaret naar cabaret, van bar naar bar verge zelde. Zij wil niet denken, zij wil niet wakker liggen en ieder uur de hall klok door het huis horen dreunen! Tegen elf uur, in het midden van een variéténummer valt het haar plotseling in, dat de jongen van zijn schooluit stapje nu wel thuis gekomen zal zijn. Hij heeft gezegd, dat het laat zou wor den, nu, elf uur is voor een jongen van dertien toch stellig laat genoeg! Of zij eens naar huis zal telefoneren? Of met de wagen even naar huis gaan om hem nog goeden nacht te zeggen? Maar nee, dat zou hij misschien niet eens prettig vinden, en hij had ternauwer nood goede dag gezegd, toen hij zater dagmorgen weggegaan is Dus heeft zij niets gedaan en is om vier uur pas thuis gekomen en toen zachtjes dadelijk naar haar slaapkamer gegaan, waar zij onmiddellijk in een diepe slaap is gevallen. En nu is het dinsdagmorgen. Een kil le, mistige novembermorgen. Een bleek zonnestraaltje schuift tussen de gor dijnen door. Langzaam slaat Leontine de ogen op. Zij heeft een onplezierig, niet uitge slapen, katerig gevoel. Een ogenblik geeft zij toe aan de verleiding de ogen weer te sluiten en door te slapen. Maar dan springt zij verschrikt omhoog: De jongen! Nee, dat had niet mogen ge beuren dat zal hij haar zeker in zijn zwijgende manier kwalijk nemen. Zij springt uit het bed, neemt haastig een douche, slaat een peignoir om en holt naar beneden, naar de eetkamer. De post! Misschien nog een bericht van Tom, wanneer hij precies zou komen! En zou het niet het beste zijn, als zij zich dadelijk maar ging aankleden om naar de stad te gaan en René uit school te halen? Hij wist immers nog helemaal niet, dat zijn vader morgen al thuis kwam! Met de deur van de eetkamer nog in de hand, blijft zij verbaasd stil staan, terwijl haar lichte, nerveuze ogen op de klok blijven rusten en even daarna weer naar de ontbijttafel dwalen. Wat is dat? Er is maar voor één persoon ge dekt? Anders staat om deze tijd René's gebruikte kopje en ontbijtbordje nog op tafelHeeft de jongen dan niet ont beten, of zou hij nog slapen? Zou hij misschien nog vrij van school hebben? Zij loopt naar de tafel toe, schuift in gedachten verzonken een mes, een jampotje rechtDan drukt zij plot seling de lippen op elkaar, rent naar de deur en roept het keukenmeisje. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 4