Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Scholen gaan maandag weer beginnen De Wereld de VALLEI-riks Grote vraag naar kampeer-boerderijen zomerhuisjes en boerderij-pensions j AGENDA van Week-tot-Week Waar 66 winkeliers eens gezind de lijn trokken! Waar is ELST r .J RENSWOUDE Fa. J. F. TAK 30e jaargang VRIJDAG 2 MAART 1956 No. 18 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Mede dankzij een extra wagon cokes Filmavond Nederlandse Reisvereniging Nederlands Volkstoneel brengt „DE KROONGETUIGE" Grote Veilig Verkeers ontspanningsavond U 821580. Oproep van VVV Veenendaal Causerie over aktuele middenstandsproblemen Jubileum E.H.B.O. Eist Modeshow Hein van Schuppen A Hoewel men in Indo nesië er niet op rekent bij de Olympische Spelen te Melbourne een medaille in de wacht te slepen, zal het land toch tachtig deelne mers afvaardigen. A TAAL. De Franse pro fessor Pagot beweert dat het gemakkelyker is zeven talen tegelijk te leren dan één taal. Zyn methode, zegt hy, maakt het leren van vreemde talen tot een spel voor kinderen. Huismoe ders kunnen op zijn manier A KOUD (2) „Geef me de maximum celstraf", zei iemand tegen de rechter te Melun (Frankrijk), „want het is me buiten te koud en ik heb niets te eten." A ZATKINE. France Soir meldt dat het comité belast met het oprichten van een A KOUD (3) Atlassen die het Franse plaatsje San- vigne-le-Haut vermelden zijn verouderd, want sinds enige dagen bestaat dit dorpje niet meer. De laat ste inwoner (74) is er van de kou omgekomen. Veer tig jaar geleden telde het dorp nog zestig inwoners. A AQUAREL. Twee jonge Franse architecten (beiden 27 jaar) ondernamen een wereldreis met 200 gvdden op zak. In Bagdad dreigden ze vast te lopen wegens geldgebrek. Inplaats echter van op kosten van het con sulaat naar Frankrijk terug te reizen, bedachten ze een A TIP. De belasting is na gaan rekenen wat de maitre d' hótel van Waldorf Asto ria, een der voornaamste hotels van New-York, per jaar aan „tips" ontvangt. Voor zover dat was na te gaan bleek het een bedrag van 28.000 dollar te zijn. A In Hollywood verkon digen negen op de tien ja loerse kollega's van Grace Kelly (filmster), dat van haar huwelyk met prins Rainier van Monaco wel niets zal komen. A SPORTSNIPPERS. Om A DIENAAR. In Engeland is een club ter bestryding van de ambtenary opge richt. De leden moeten zich verbinden elke brief aan een ambtenaar als volgt te beëindigen: „U moet, geëerde heer, mijn gehoorzame en toegewyde dienaar zyn". A KAT EN KANARIE. De A INTIEM DAGBOEK. A Uit zo'n buitenlands blad kan men nog meer over ons land leren. Het schrijft: „Er bestaan in Ne derland verscheidene boer derijen waar men honden fokt om ze te scheren. Ge wassen en geverfd wordt de hondenwol verwerkt tot een mooi zacht weefsel." A KEIZER. De keizer van Japan zal in het vervolg kunnen lezen waar hy zin in heeft. Tot nu toe pas seerde alle voor hem be stemde lektuur een cen- suurcommissie, die alleen door liet wat de gevoelig heid van de Zoon van de Zon niet kon kwetsen. Geloof overwint angst Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Koning voetganger Te kust en te keur iVieiiics uit de Omgeving Let op de kleintjes dus voor een nieuwe BRIL Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" In de plaatsen van verschyning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 11 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Hoewel het gisteren nog lang niet ze ker was dat de scholen volgende week weer zouden kunnen beginnen de voorraad cokes was namelijk onver wacht snel geslonken mede dank zij de inspanning van de plaatselijke bond van kolenhandclaren echter werd de stellige toezegging ontvangen dat nog vóór a.s. zondag een extra wagon cokes voor de scholen in Veenendaal zal aan komen. Na dit bericht, en in aanmerking geno men de voorraad welke nog in Veenen daal aanwezig is, hebben burgemeester en wethouders de besturen van alle scholen in overweging gegeven deze a.s. maan dag 5 maart weer te laten beginnen. De gedwongen vakantie van de scholieren is nu dus afgelopen. Vanzelfsprekend zijn nu ook de ver schillende gymnastieklokalen weer te ge bruiken en zullen de oefeningen volgende week weer normaal doorgang vinden. Ook de kerken zullen met ingang van a.s. zondag alle diensten weer in eigen ge bouwen houden. Van de zijde der PUEM worden de win keliers nog attent gemaakt op het feit, dat het beslist niet nodig is etalage-ver lichting te minderen voor kolenbesparing. Met de cokes blijkt het dan nog wat mondjesmaat te zijn, de voorraad van an dere soorten brandstoffen valt erg mee. Ook uit het bovenstaande kan men op- Dinsdag 6 maart a.s. brengt de Ne derlandse Reisvereniging in gebouw ,,'t Trefpunt" de unieke en speciaal voor haar vervaardigde kleurenfilm „Het Iberisch Schiereiland". Medewer king aan deze film verleende de cineast Alberto Carles Blat voor de opnamen in Spanje en op Mallorca, terwijl Por tugal werd verfilmd door Abel Ceatano Escoto. De regisseur, de heer C. H. Groen zal persoonlijk de film toelichten. De film geeft een indruk van de meest bekende bezienswaardigheden en laat ons kennis maken met uitingen van folklore, met het volksleven en vooral met het overweldigende natuur schoon en de imposante architectuur in deze landen. (van Agatha Christie) Als een van de hoogtepunten van het winterprogramma der Arbeiders Kunst kring zal op zaterdag 10 maart a.s. het Nederlands Volkstoneel „De Toneelver eniging" in Veenendaal in het gebouw aan de Eikenlaan het bekende toneelspel „De Kroongetuige" van Agatha Christie brengen. „De Kroongetuige" heeft de wet als uit gangspunt. Het gaat om een moordzaak. Een sympatieke jongeman wordt verdacht van een onsympatieke moord op een oude dame. De kroongetuige is zijn eigen vrouw. De toeschouwer beleeft hoe de verdediger en de officier van justitie el kaar- in de haren zitten, waarbij de po sitie van verdachte steeds wisselt. Dit stuk speelt op het ogenblik reeds sinds 13 maanden op New-Yorks Broad way en brengt daar 75.000 dollar per week op. Hollywood heeft reeds zijn ook op dit toneelspel laten vallen en er is voor het scenario een prijs van 1 miljoen dollar genoemd. Zowel Agatha Christie als het Neder lands Volkstoneel, met als regisseur Louis Saalborn, zijn er borg voor dat de Vee- nendalers weer eens in de gelegenheid zijn in eigen plaats goed toneel te zien. INSTUIFA VONDEN Evenals vorig jaar zullen er ook nu in gebouw „Sola Fide" weer z.g. „In- stuifavonden worden gehouden. De avonden, velen nog wel bekend, worden wekelijks gehouden en beginnen zon dagavond a.s. Motoren- II Heden, vrijdag 2 maart (In geb. „Eltheto") show Wout Waayenberg. Zaterdag 3 maart (In geb. „Eltheto") Motoren- show Wout Waayenberg. Dinsdag 6 maart (In geb. ,,'t Trefpunt") 8 uur, Filmavond Ned. Reisver.; ver- toning van film „Het Iberisch ff schiereiland". rs (In geb. „Eltheto", toneelavond Gelderse Blindenvereniging. I; Woensdag 7 maart (In hotel „De Korenbeurs") 8 uur, lezing over „Aktuele Mid- denstandsproblemen" van de heer J. G. H. Cornelissen, lid Tweede Kamer, voor V.V.D. 1 (In geb. ,,'t Trefpunt") 8 uur, I grote Veilig-Verkeers-ontspan- ningsavond. Vrijdag 9 maart (In hotel „De Korenbeurs") 8 uur, jaarvergadering Ned. Rode II Kruis en uitreiking Landsteiner penningen. Zaterdag 10 maart (In geb. Eikenlaan) Nederlands II Volkstoneel brengt het toneel- II II stuk in drie bedrijven „De Kroongetuige" van Agatha if Christie, onder ausp. van de Arbeiders Kunstkring alhier. f| Luxor Theater Van heden vrijdag t.m. maan- II Ldag de film „De aanslag op II Hitler" en van dinsdag donderdag „Koninklijke heid". iMiillHilliiiiii!li!!i!li:ii''iiillllin!;*!!!!!!!^' maken dat ondanks de koudste februari- maand sinds eeuwen, volgende week al thans in Veenendaal alles ween normaal draait. Op woensdag 7 maart a.s. zal dan toch de reeds aangekondigde grote Veilig Ver- keers-ontspanningsavond plaats vinden. Het programma voor deze avond ver meldt o.m. de vertoning van enkele Ame rikaanse films alsmede het bekende en attraktieve spel „Mastklimmen". De toegang tot deze avond is gratis. Het aanvangsuur is gesteld op 8 uur. Verder verwijzen wij nog naar de betreffende advertentie elders in dit nummer. De VALLEI-riks van vorige week, welke werd uitgegeven by Schoen- handel B. Versteeg in de Hoofdstraat werd niet gevonden. Hierdoor is de waarde van de VALLEI-riks, welke een dezer dagen weer in het ver spreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven, in waarde ge stegen tot vyftien gulden. Het num mer van de nieuwe VALLEI-riks is Het is ook nu weer een roodgedrukt nummer om het zoeken te verge makkelijken. Dus een riks van de oude serie met de beeltenis van Prinses Wilhelmina. Kijkt u deze week daarom goed uit naar de ryks- daalder met het rode nummer U 821580. Indien u deze riks vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie direkt in kontanten uitbetaald. De vinders premie bedraagt thans dus 12,50. Zoals wij reeds eerder konden be richten komen bij de Veenendaalse Vereniging voor Vreemdelingen Ver keer de aanvragen voor zomerhuisjes, kampeerboerderyen of boerderijpen sions in Veenendaal en omgeving by tientallen binnen. De grote toename van deze aanvragen, hoofdzakelijk afkom stig uit de provincies Noord- en Zuid- Holland is niet alleen te verklaren door de aktiviteiten van de Veenendaalse V.V.V., waarby steeds op de aantrekke lijke omgeving van Veenendaal wordt gewezen, maar stellig ook door rekom- mandatie van de mensen die reeds een maal of meermalen hun vakantie in onze omgeving hebben doorgebracht. Zij zijn dan ook algemeen vol lof over de omgeving hier. Zij hebben een nieuw en rijk geschakeerd vakantie-oord met een mooie winkelplaats als centrum ontdekt. Intussen echter zit de V.V.V. met al die aanvragen. Veenendaal is hierop nog niet berekend. Er is een groot tekort aan zo merhuisjes, kampeerboerderijen of boer derij-pensions. De V.V.V. doet dan ook een dringend beroep op boeren en allen die maar even kans zien een deel van hun huis of de gebouwen op hun erf voor het onderbrengen van vakantiegangers beschikbaar te stellen. Uiteraard ligt hier de kans omdat in Veenendaal en omgeving een vreemde lingen-industrie op te bouwen. Kennelijk verkeert dit alles in het prille begin-sta- dium en daarom is het haast temeer nood zakelijk dat de aanvragen welke nu zijn binnen gekomen worden voorzien. Het zou werkelijk erg zijn wanneer de voor delen en de voor menigeen stellig belang rijke en vaak eenvoudig te bereiken in komsten verloren zouden gaan. In het algemeen zijn de eisen van men sen, die hun vakantie b.v. op een boerde rij willen doorbrengen niet zo hoog ge steld en het is meest zelfs zo, hoe een voudiger hoe mooier; eten op de deel of buiten in het gras, wassen onder de pomp enz. enz. Er zijn wel enkele zomerhuisjes en kampeerboerderijen in en om Veenendaal, maar bij lange na niet voldoende. Zij, die menen van de geboden kansen gebruik te moeten maken, of zich misschien nog af vragen of hun huis en hun gebouwen wel geschikt zijn, worden verzocht dit ken baar te maken op het bureau van de VW Zandstraat 5 te Veenendaal. Tel. 2305, en wel voor 17 maart a.s. Hier zal men van voorlichting dienen en zo snel mogelijk behulpzaam zijn. De zomer is op handen en er dient dus snel gewerkt te worden. De heer J. G. H. Cornelissen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, hoopt in hotel „De Korenbeurs" aan de Markt op woensdag 7 maart a.s. des avonds acht uur een causerie te houden over „Actuele middenstandsproblemen". Deze avond is toegankelijk voor alle belangstellenden. Voor verdere bijzon derheden leze men de advertentie el ders in dit blad. De afdeling Eist (U.) van de Kon. Ned. Ver. voor E.H.B.O. zal deze maand zijn 20-jarig bestaan vieren. Op 5 maart 1936 werd deze afdeling op gericht. Het initiatief hiertoe werd ge nomen door wijlen de heer G. van de Pol alhier, welke zich een voortreffelijk orga nisator toonde. Onder leiding van dokter A. H. Benders werd gestart met ca. 25 cursisten. Dat het enthousiaste leden waren, bleek wel bij het eerste examen. Er behoefde geen en kele cursist teleurgesteld te worden. Allen behaalden het toen nog gangbare Oranje Kruis diploma. De jubilerende afdeling maakte zich vooral tijdens de tweede wereldoorlog verdienstelijk. Meerdere malen werd een beroep op de leden gedaan. Het korps beschikt momenteel over uit stekend materiaal en goed geoefende le den, welke ook op wedstrijden reeds vele mooie prijzen wisten te behalen. Een korps, waar ons dorp trots op mag zijn. „OBADJA" HOUDT JAAR VERGADERING Op maandag 5 en dinsdag 6 maart houdt de Christelijke Jongelingsvereniging „Obadja" jaarvergadering in gebouw „Pniël". Het programma vermeldt o.a. de opvoering van het toneelstuk „Stenen voor brood". Dit stuk is bekend van het radio-hoorspel. Het snijdt een probleem van onze tijd aan, nl. het gebruiken van de toch al schaarse kultuurgrond, voor de ook zo nodige woningbouw. OPTIMISTEN AAN DE KUST. In de badplaatsen denkt men alweer aan het zomerseizoen. De badstoelen werden in Zandvoort alweer uit de bergplaat sen gehaald om de nodige herstelwerk zaamheden heiraan uit te voeren. Traditiegetrouw heeft de firma Hein van Schuppen weer een voorjaars-mode- show georganiseerd, en wel op woensdag 14 maart a.s. in de grote zaal van gebouw „Eltheto". Ook ditmaal wordt weer een middag en een avond-show gehouden, respektie- velijk om 3 en 8 uur. Waar de dames met bijzondere belang stelling zullen uitzien naar het moment de nieuwe voorjaars- en zomermode met eigen ogen te kunnen aanschouwen en Hein van Schuppen kan bogen op de re putatie dat de jaarlijkse shows steeds weer een volledig en juist beeld van de nieuwe damesmode geven, zal het aantal bezoekers stellig weer zeer groot zijn. KOUD (1) Tijdens de koudegolf is ook in Spanje het kwik tot beneden het nulpunt gedaald. Dit vond men in Barcelona zoiets bijzonders dat men een thermometer van reus achtige afmetingen de grootste van de wereld ophing. Reeds na enkele dagen bleek ze echter waardeloos toen het er 7 graden ging vriezen terwijl de schaalverdeling niet verder ging dan 5 onder nul. middel om aan de kost te komen. Een van hen ge bruikte zijn tekentalent om aquarellen van Parijs te schilderen. De ander ging er mee leuren, huis aan huis. He resultaat was, dat ze hun reis konden voortzetten. Ze bezochten achtereenvolgens India, Birma, Honkong, Australië, Japan, de Ver. Staten en Canada. En dat alles door de verkoop van gezichten op de Eifeltoren, Montmartre, Notre-Dame, enz. In totaal brachten ze A Het Amerikaanse ten- niscircus Kramer gaat met vier beroemde tennissterren een toernee maken van 160.000 km. Het gezelschap reist per vliegtuig en voert in zijn bagage voor elke daan, geantwoord: „Mijn moeder was vier en dertig toen ze trouwde. Ik heb dus nog de tijd". speler 36 dozijn tennisballen gradengemakkelijk Latyn, Grieks, Duits en nog een paar ta- len leren zonder de huis houding er by te verwaar lozen. !--••_ monument voor Vincent van Het was een 57-jarige Gogh te Auvers (waar Van 1000 aquarellen aan de man, mee. De spelers zijn ver die hun tezamen 40.000 gul- zekerd tegen ongevallen: zwerver, die zich by de politie had gemeld omdat hy niet langer tegen de kou was opgewassen. „Hoeveel wil je", vroeg de rechter. „Twee of drie weken, als dat kan. „Twintig dagen", besliste de jury. den opbrachten. aan ontevreden toeschou wers te ontkomen vluchtte een Duitse scheidsrechter op de duo van een motor fiets. Na enkele kilometers kreeg hij een aanrijding, waarna hij aan de verwon dingen overleed. Tony Trabert voor 250.000 gulden. bewoners van Groot-Brit- tannië houden er 6.500.000 katten op na, 4 miljoen ka naries, 1 miljoen goudvissen en 2.000 andere huisdieren, zoals apen, arenden, beren, leeuwen en krokodillen. Het land telt ruim 50 mij oen in woners. Margareth Truman, de dochter van de ex-presi- dent van de Ver. Staten, heeft op een vraag die haar voor de televisie werd ge- Gogh overleed) voor het maken van het beeld van de schilder heeft aangewezen de Nederlandse beeldhouwe Zatkine. Nooit van gehoord, wel van Zadkine, maar die is van Russische origine (ma ker van het beeld van de dokwerker te Rotterdam). Vrijdag 9 oktober 1953 was een grote dag in de moeilijke maar triomfantelijke herrijzenis van Rotterdam. Het publiek kwam toen in zulke massa's opzetten, dat éénrichtingverkeer moest worden inge voerd om de toeloop te verwerken. Op elke tegel van het sierplaveisel stond of schuivelde een Rotterdammer of een niet- Rotterdammer, want ook van buiten de Maasstad kwam men naar dit unicum kijken. In Den Haag en Breda organiseer den ondernemende autobus-exploitanten speciale Lijnbaantrips en zij, noch hun „meegaande" klanten hadden er spijt van. Die overweldigende drukte is natuurlijk allang voorbij. Meen echter niet, dat de Lijnbaan nu uitgestorven is. Ondanks het feit, dat de omringende bebouwing nog aan de gang is en de Lijnbaan dus nog een eigen-buurt-publiek mist, heeft zij reeds getoond aan haar doel te beant woorden. Dat doel is: een aantrekkelijk en veelzijdig winkelcentrum te zijn voor stadgenoten, landgenoten en vreemdelin gen. „De dag van vandaag is de smalle strook tussen gisteren en morgen. Giste ren is voorbij en morgen is iets dat we niet kennen. Maar op de dag van vandaag moet de winkelier beslissen ten aanzien van leven en dood: bouwen of niet bou wen, risico nemen of volharden in het be staande met critiek op alles en allen, die verder willen, die uiteindelijk gelijk zul len krijgen, misschien met pijn, met ver lies, met angst, doch ook met het geloof in hun zaak, in hun stad, in hun burgerij en in het stedelijk achterland", aldus ir. C. van Traa, direkteur van die Dienst van Stadsontwikkeling en Wederopbouw te Rotterdam, in een artikel in het toonaan gevende tijdschrift „Bouw", geschreven bij de opening van de Lijnbaan. Ir van Traa vergeleek de oorlogsvernie lingen in Rotterdam met die in Antwerp- pen. Ook de Scheldestad heeft aanzien lijke schade geleden. „Maar men merkt het niet, ze is verspreid over de gehele stad, overal iets, maar nergens zo als in Rotterdam. Overal iets, dat betekent dat haast in elke straat een aanwijsbare wond is. Maar zij is beperkt, et overzien, het karakter van de straat is behouden, de loop van het publiek was en is bepaald, de zaken zijn bekend, hun karakter is on veranderd, zelfs de soort van het plavei sel, de breedte der trottoirs, het is alles bekend en vertrouwd. Het gaat er om de gaten te vullen; daarvoor moet ook risico worden gedragen, maar dit risico is on eindig klein in vergelijking tot dat van de Rotterdamse winkelier die betrekkelijk gesproken in een avontuur springt, meedoet in de herbouw van een geheel nieuwe straat, een straat waarin hij zijn buren nog niet kent, zijn „stand" nog niet voor zich ziet, niet weet welke „loop" er zal zijn, alles om dat alles nieuw is, zijn straat en ook de aanliggende." Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 IN RENSWOUDE EEN VERENIGING TOT BESCHERMING VAN DIEREN Woensdagavond vond in gebouw „Re- hoboth" de oprichting van een vereniging tot bescherming van dieren plaats. De heer P. van de Does, inspekteur van de dierenbescherming te Lunteren hield een aangenome causerie over het werk van deze vereniging, dat vaak heel moei lijk is en ook nu nog wel eens tegen werking te verduren heeft. Speciaal zei de heer Van de Does nog iets over de kettinghonden. De mensen moeten inzien, dat het leven van deze dieren, wanneer ze altijd vast liggen, on draaglijk is. Het vervoer van kippen laat in het al gemeen ook veel te wensen over. Hier moet door iedere vereniging op worden toegezien. De heer H. W. Schoolderman werd als voorzitter gekozen, en de dames W. van Raay en G. van Ginkel als verdere be stuursleden. Aan het einde van de gezellige avond zei de heer Van de Does nog iets over het uithalen en verstoren van vogel nesten. Dit euvel komt veelvuldig vooral in deze streken voor. Het gaat vaak van vaders over op de kinderen. De ouders moeten hiervoor waarschuwen, terwijl hier meteen reeds een taak litg voor deze nieuwe vereniging. Verder adviseerde de heer Van de Does, indien dit enigszins mogelijk is, ook de lagere school hierbij te betrekken. JAARVERGADERING VROUWENBOND Donderdagavond a.s. hoopt de afdeling Renswoude van de Nederlandse Christen Vrouwenbond haar jaarvergadering in gebouw „Rehoboth" te houden. Door het vertrek van mevrouw Hop is een be stuursverkiezing noodzakelijk geworden. Verder zal de avond gevuld worden met een wedstrijd „mastklimmen" voordracht, zang en spel. NIEUWE VOORZITTER Door het vertrek van de voorzitter der Ned. Herv. Knapenvereniging, ds. W. Hop, moest genoemde vereniging naar een nieuwe voorzitter omzien. Deze heeft men gevonden in de heer P. Wolles- winkel. LEIDER ZONDAGSSCHOOL Door het vertrek van de Ned. HerV. predikant ds. W. Hop, was het noodzake lijk, dat ook op de zondagschool nog een leider werd benoemd. De heer W. Blau- wendraat werd voor dit werk gekozen. Dat avontuur hebben 66 winkelies aan gedurfd. Natuurlijk is er tevoren veel ge aarzeld, geredewist en getwijfeld. Natuur lijk zijn er middenstanders van de confe- rentietael weggelopen, soms boos, soms angstig, soms boos en angstig. Natuurlijk is er kleinheid en afbrekende critiek ge weest. Hoe zou dat anders kunnen hun aller toekomst stond immers op het spel? Dat men ondanks de vele bezwaren en bedenkingen tenslotte toch aan de slag is gegaan, verdient een des te groter kom- pliment. Op 10 juli 1952 ging de eerste be- tonpaal de grond in, met de regelmaat van de klok gevolgd door 722 andere. Het ontwerp van het geheel was van het Rot terdamse architektenbureau Van den Broek en Bakema. Toen alles „onder dak en achter glas" was, was 't woord (of lie ver: de daad) aan 26 binnenhuisarchitek- ten, die de interieurs verzorgden. In sep tember '53 geloofde vrijwel niemand, dat alles op de vastgestelde openingsdag, 9 oktober, gereed zou zijn. Maar ook dat mirakel geschiedde, door de hardnekkige inspanning van alle werkers „en vooral ook door de vlotte wijze, waarop de bouwpolitie bereid bleek tekeningen te kontoleren, die vaak nog vochtig waren en naar de ammoniak van de lichtdruk- machines roken." Particulier initiatief met durf, arbeiders, die aanpakten met volle overgave, ambtelijke instanties, die alle dufheid over boord gooiden welk een gelukkigt, weldadig aandoende eens gezindheid! Nu, na meer dan 2 jaar, nu wandel men door deze Rotterdamse aanwinst met een bewonderende en ietwat jaloerse blik in de ogen. Het „zwerftrottoir" tussen de winkelramen is achttien meter breed, meer dan twee maal zo ruim als de hoofdstedelijke Kalverstraat. Auto's noch ander evrkeer belagen de winkelende wandelaar. Fietsen mogen zelfs niet aan de hand mogen worden meegevoerd, maar moeten aan de ingangen worden ge parkeerd. Kijkers en kopers, hoogstens vergezeld van een kinderwagen, hebben in de Lijnbaan het rijk alleen. Behalve tegen het verkeer zijn zij be schermd tegen het weer; vrijwel alle za ken hebben brede, doorlopende luifels en ook het oversteken kan onder deze luifels regenvrij geschieden. De bevoorrading van de magazijnen voltekt zich aan de achtezijde van de panden zonder het pu bliek enige overlast te bezorgen. Het zwertrottoir is vrolijk en gezellig aangekleed met een bloemenkiosk, een tijdschriftenkiosk, lichtblauwe platgehoe- de lantaarnpalen, kleurige vitrines, ban ken en bloemenbakken. P.T.T. zorgde voor telefooncel, brievenbus en postzegel automaten. In de etalages, die met haar glas één veelsoortige tentoonstellings ruimte vormen ligt het ganse ABC van de winkelstand uitgestald: aardewerk en ansjovis, boeken en bontmantels, corset- ten en correspondentiekaarten, dassen en dweilen en werkt u het alfabet zelf maar verder af. Talrijk zijn de textiel- en schoenzaken. Wij hebben vele winkeliers gevraagd wat hun indrukken waren. Een boekhan delaar zei: „Zeer tevreden". Een schoen- winkelier zei: „Bij ons reden tot voldoe ning." In een textielzaak zei de chef: „Ik ben tevreden", en de eigenaar van een tearoom zei: „Mijn verwachtingen zijn verre overtroffen." De Lijnbaan-winkeliers werken natuur lijk onafhankelijk van elkaar, maar vaak voeren zij gezamenlijk reklame. Na al wat wij in de Lijnbaan hebben gehoord, stemmen wij van ganser harte in met deze 66 winkeliers, die zeggen: „De Lijnbaan zal het best redden, heel best zelfs!" Met een laatste afgunstige blik naar het drukbevolkte winkelkompleks, waarachter hoog het Rotterdamse raad huis oprijst, zijn wij teruggekeerd. Pessi mistische winkeliers kunnen ter genezing een vleugje optimisme aan de Maas gaan opsnuiven. EDE. Donderdag 8 maart houdt de af deling Ede-Veenendaal-Wageningen en omstreken van de Ned. Ver. van Suiker zieken een filmavond in hotel „Welgele gen" aan de Stationsweg te Ede. Deze avond zal mede in het teken staan van het 10-jarig bestaan van de vereniging, avond verwijzen wij naar de betreffende Voor verdere bijzonderheden over deze advertentie elders in dit numer. EDE. Twee arbeiders van de Spinhul- zenfabriek alhier waren bezig met het ontdooien van een rioolput met behulp van brandbare stoffen. Toen het vuur bij na uitgebrand was en de put nog niet ont dooid bleek te zijn goten zij nog een hoe veelheid van het verdunsel op de vuur- resten. Een hevige explosie was het ge volg. De beide mannen werden over het gehele lichaam met brandwonden over dekt. Het vat vloog uit elkaar. Een fiets werd vernield en een groot aantal ruiten sneuvelden. naar WIJ ZIJN ALTIJD VOORDELIGER HOOFDSTRAAT 106 - TEL. 2576 VEENENDAAL Opticien sedert 1904 ZIEKENFONDSLEVERANCIER REPARATIES VLUG EN GOEDKOOP

De Vallei | 1956 | | pagina 1